Mac Mini - M1
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Mac Mini - M1


16.05.2021 | 00:08
Počeo sam ozbiljno da razmišljam da kupim Mac Mini - M1.

Mislio sam uzeti Mac Pro 6,1(valjak), ali koliko se kvare to nije normalno, pegrijavaju se, i uslijed toga krepavaju i ostale komponente u njemu(SSD,RAM).

Ne znam ni sam da li ipak riskirati sa njim ili se odlučiti za Minija? Riba je umjesto Minija uzeo Valjak, a ja imam monitor već otprije, a Mini bi uzeo preko firme, ispadne me 5200kn(što je OK cijena).

Svakako ću pričekati sada ovaj WWDC sljedeći mjesec, tko zna možda izbace i novi manji Mac Pro sa M1 čipom, ili novi Mini sa M1X ili M2.

Koji su vaši savjeti? Da li tko posjeduje Minija - M1(osnovnu verziju sa 8GB RAM-a)? Kako se ponaša sa više otvorenih aplikacija? Da li se grije? Zamrzava?

Svaki odgovor je dobrodošao..
16.05.2021 | 01:24
Mislim da je pored novijih Minija stvarno ludost uzeti valjak, na stranu to da je i inace ludost uzeti valjak Ja bih svakako pricekao WWDC
16.05.2021 | 12:53
Svakako M1. Bilo šta. Osobno bi pričekao na drugu generaciju, ali vrijeme za nabavku kompa je uvijek - kad ti treba.

Mada meni valjak lijepo služi već 6. godinu. Tvrdnja o pregrijavanju je glupost. Moj je bio pod 100% opterećenjem po par dana (i noči) skupa, i nikad se nije pregrijavao, treba ga samo očistiti prašine svake toliko. Ali su smiješno skupi za to, što nude.

--- edit ---

HDMI na M1 strojevima je bugovit - s nekim monitorima radi b.p., z drugim ima problema - frendu na HDMI monitor svakih 10-15 sekundi pocrni, pa opet normalno prikazuje sliku... i tako u nedogled... poludiš. To je jedina mana, za koju provjereno znam. Koliko je istine o priči sa SSD i prekomjernog pisanja/brisanja ne mogu reći, ali čini se, da ima nešto na tome.

Osobno bi definitivno uzeo max količinu rama i minimalno 512 GB SSD.
17.05.2021 | 11:19
Prodal sam svoj MB Pro i9 star godinu i pol i naručil Minija M1 sa 16GB i 1TB diskom. Trebal bi stići krajem ovog ili nekad sljedeći tjedan. Sad su rokovi isporuke cca. 20 dana.
Odlučil sam se na switch kad sam kod kolege videl Minija M1 8/512 i taj njegov radi fluidnije i brže od 2 godine starog i7 iMaca 27" sa 40 GB RAM-a (BTO model s cijenom od preko 30k kad je kupljen). On probleme s HDMI-jem nije imal nikakve, niti sa Bluetoothom, a spojen mu je Mini cijelo vrijeme na dva eksterna monitora (1x USB-C, 1x HDMI). Manje gledajte jutubere koji traže dlaku u jajetu za clickbait

Isprobal u radu na par dana MB Air M1 8/512 i mogu reć da se ovaj moj MB Pro kojeg sam prodal može sakriti, pogotovo kad se pogleda razlika u cijeni (11800 vs 29000).

Komp mi treba hitno pa mi se ne čeka ljeto tj. jesen kad će biti dostupni novi modeli, a i ne vjerujem da će biti ogromna razlika u performansama između M1X(M2) i M1.
Valjak je po meni potpuno neisplativ (a skoro sam ga i ja uzel prije par tjedana) jer se radi o mašini iz 2013. koju ovi M1 procesori jedu za doručak.
17.05.2021 | 12:14
Me kaže se badava da se prvi mačići bacaju u vodu.
Tehnologija je nova u stolnim/prijenosnim računalima.
Jedan od problema je što si ne možemo priuštiti pošteno računalo, pa koristimo mini i MBP za zahtjevne poslove za koje oni nisu namijenjeni (iako odrade sve kako treba).
S druge strane MacPro nije toliko skup da se ne bi isplatio na poslu za koji je on namijenjen.
Nekada su R4, Lada i Wartburg vozili građevinski materijal za cijelu kuću. Da li bi u svoj auto natovarili 1/2 tone cementa i doveli na gradilište? Vjerojatno ne bi. Tako je i s računalom.
  • Air
  • Korisnik
  • 64
17.05.2021 | 12:42
jura22 kaže:
Me kaže se badava da se prvi mačići bacaju u vodu.
Jedan od problema je što si ne možemo priuštiti pošteno računalo, pa koristimo mini i MBP za zahtjevne poslove za koje oni nisu namijenjeni (iako odrade sve kako treba).


U velikoj većini slučajeva (office i grafika) već godinama su kompovi overkill. Tako da ta priča da se koriste za poslove za koje nisu namjenjeni ne stoji baš.

Izuzetak su video obrada, možda cad (za to ne znam) i još pokoji ekstremni i ne tako masovni poslovi.
17.05.2021 | 12:50
Imam M1 Mini ... ali sa 16 GB RAM-a i 256 GB SSD ... nema pregrijavanja i sve radi super ... preporuka je uzeti max RAM-a, a disk se lako doda externi .... (imam 1TB SSD i 8 TB HDD externo)

Znam ga upogoniti do maximuma i do sada nisam čuo njegov ventilator, .... više buke mi radi externi HDD kada se pokrene TimeMachine backup.

Intel aplikacije se "čudno" pokazuju u "Prećenje aktivnosti" ....evo slika sa opterećenjem intel aplikacije na cca 80% svega
17.05.2021 | 13:46
Ja sam power user koji živi od rada u Adobe CC aplikacijama (Aferi, Premiere, PS, Ilustrator, prijelomi od 200+ stranica u Indesignu itd.).
Na Macu sam još od Mac OS-a 9tke i PowerMac G4 towera, radio sam na svakom Pro ili consumer level Macu unazad 16 godina i iskreno nisam vidio responzivniji i brži rad nego na M1.

Za office work je M1 žešći overkill, a trenutno neoptimizirane aplikacije (npr. Afteri/Premiere) preko Rosette 2 rade brutalno dobro.
Kužim da smo navikli na mašine koje trebaju XXX GB RAM-a i troše malu elektranu struje ali čini mi se da je to sad sa M1 otišlo u ropotarnicu povijesti.
17.05.2021 | 15:51
@Air, nisam na to mislio.
Za "lagani" posao svaki MAC je OK. Par minuta video, par slika, a Office ne treba niti spominjati.
Kada se montira video, naravno da je važno koliko treba čekati da završi obradu.
Nekada se spot od par minuta renderirao cijelu noć, a danas to ide 1:1 (osim perverzije 8K).

Pa nekad se obrada slika radila na monokromatskim monitorima!
17.05.2021 | 16:16
jura22 kaže:
@Air, nisam na to mislio.
Za "lagani" posao svaki MAC je OK. Par minuta video, par slika, a Office ne treba niti spominjati.
Kada se montira video, naravno da je važno koliko treba čekati da završi obradu.
Nekada se spot od par minuta renderirao cijelu noć, a danas to ide 1:1 (osim perverzije 8K).

Pa nekad se obrada slika radila na monokromatskim monitorima!


Slazem se s Airom, nekad smo kupovali najskuplje Macove za dizajn, danas je najjeftiniji mini vise nego dovoljan... Da ne kazem da su cijene sasvim prihvatljive.
17.05.2021 | 17:11
Ispada kako je po vašim pričama MacPro promašeno računalo jer i MacMini "više nego dovoljan".
17.05.2021 | 17:32
jura22 kaže:
Ispada kako je po vašim pričama MacPro promašeno računalo jer i MacMini "više nego dovoljan".


Postoje trziste za MacPro, ali graficki dizajn to više nije...
Činjenica je da mac mini ili iMac odrađuju sve zadatke bez problema. Zašto bacati lovu na nešto od čega nemaš koristi ni dobiti.
17.05.2021 | 18:40
Točno, grafički dizajn to više nije.
Video produkcija je bila rezervirana samo za usku krug ljudi koji su mogli platiti računala za obradu. Danas je radna stanica u obliku MacPro-a dostupna i običnim smrtnicima s nešto dubljim džepom.
Uzmimo radnu stanicu od NeXT-a koja je koštala onda (devedesetih godina) 6.500$ i MacPro koji danas košta isto toliko, a ne treba zaboraviti da bi 6.500$ 1991. danas vrijedilo 14-15 tisuća dolara.
Opet ne treba zanemariti i procesorsku snagu koja je višestruko veća danas nego onda.
18.05.2021 | 11:16
Mac mini M1 je jako dobar strojčić, ali nije to baš tako "clean" odluka kako se čini.

Prvo pokazalo se da ima ozbiljne BT probleme u praksi u radu s više uređaja, nažalost jedan naš klijent ga je prodao novog jer mu nije ispravno radio u okruženju audio studija sa svom opremom (gdje stariji Mac radi bez greške). OK, to grafičarima i video montažerima nije bitno, ali to su one cake "prvih serija".

Drugo, odnos snage i kapaciteta i cijene nije baš na strani Minija kada se uzme ozbiljna konfiguracija, znači jedan Mini s 16 GB memorije i SSD-om od 2 TB (znači neki setup za normalnu obradu videa) dođe oko 15.000 kn, a već za 18.000 kn se dobije najjači 12-core Xeon Valjak s 32 GB RAM-a, Dual D700 grafikom i 2 TB SSD-om. To je stroj koji je u Hrvatskoj, na vrhuncu cijene stajao nevjerojatnih 90.000 kn. I kod Valjka se lako mijenja interni SSD koji može ići i do 4 TB što nije loša mogućnost za one koji rade s mnogo 4K sirovine.

Tako da nisam siguran bih li radije na stolu za video montažu imao novi Mini ili stari Valjak top model, vjerojatno bi to ipak bio Valjak, ne zbog cool dizajna, nego zbog kapaciteta memorije i gomile priključaka u usporedbi s Minijem.
18.05.2021 | 16:51
Ja ne znam to tako lijepo reci kao Davor, ali to je poanta.
19.05.2021 | 01:23
Odlican video za ovu temu.

Najjaci Valjak vs Mini M1. Rezultati su sokantni

youtu.be/VLdMKnVj_3E
19.05.2021 | 04:42
drlovric kaže:
Odlican video za ovu temu.

Najjaci Valjak vs Mini M1. Rezultati su sokantni

youtu.be/VLdMKnVj_3E



Zanimljivo, ali nije tako jednostavno jer goli benchmarci nisu uvijek baš dobro mjerilo. Npr. ako imaš neki kompleksniji projekt, onda ti gomila RAM-a napravi razliku, a ovo što se mjeri u jednostavnim bench testovima su neki bazični primjeri. Onda dalje - Final Cut npr. za neke filtere i slične efekte koristi GPU, a ima dva solidno jaka koji imaju svoj vlastiti VRAM, a M1 koristi "unified memory" pa onda i u tome Valjak bude u prednosti, tako da mislim da situacija zapravo ovisi o konkretnom workflowu nekog korisnika. Ako je za dobru cijenu, mislim da je Valjak sada solidan izbor (nekada nije bio jer je bio preskup).
19.05.2021 | 11:44
Po meni jedna stvar koju se nikako ne smije zanemariti je - kako u buduće! Valjak samo što nije obsolete... a M1 je još u pelenama sa potencialno puno diječjih bolesti.

Da meni treba novi komp pod hitno u tom trenutku, kupio bih M1/16GB/512GB - ili MacMini ili MBP (ako bi prenosivost bila nužna). Zasad mogu sasvim o.k. odradit sve na mašinama koje posjedujem, pa čekam nove generacije.
  • Dijete
  • Posjetitelj
19.05.2021 | 11:48
dpasaric kaže:
nije tako jednostavno jer goli benchmarci nisu uvijek baš dobro mjerilo


Upravo to.
Meni nikad nisu neciji testovi bili dobro mjerilo.
Nekako se potrefilo da si mogu uzet M1 cim je izasao i jos uvijek sam odusevljen jer mi je ono sto ja radim, podigao na stvarno visoku razinu. Ustvari, ono sto mi je do sad omogucavala nakrcana mrcina od kompa doma, mogu radit di god zelim uz - manje buke.

Spomenuo sam nedavno kako mi je Mac Pro ostao samo za igre i Blender. Al se i to u medjuvrememnu promijenilo pa sam si napravio slozenca da iskoristim GPU koji sam do tad imao u MP i i sad za igranje/3D guram Ryzen, a za glavni alat - M1 MBP ( uz neki safety net, mac pro u ormaru ako zatreba)

U isto vrijeme, ne bih htio nikome htio dati savjet kupiti ili ne kupiti ga.. jer je pre osobno.. al da, dosadan sam - jako sam sretan da cu za godinu/dvije bez ikakvog problema moci imati laptop ili mozda cak i dlanovnik kao glavno racunalo koje cu spojit na ekran, tastaturu i wacom i uzivat u radu...
20.05.2021 | 00:17
Možda vrijedi malo pričekat.

31.05.2021 | 18:08
Pozdrav, ponosni novi vlasnik Mac mini M1, osnovne verzije. E sad, još je prerano za utiske, vrlo sam zadovoljan, a pošto nemam prethodnog iskustva s Appleom, trebat će neko vrijeme da se slegnu utisci (a i da naučim osnove ).

Nego imam pitanje u vezi monitora... sad imam PC Windows i taj Mac mini. Imam 24" fullhd monitor 1080, Kupio bih neki novi...

Koji monitor za Mac mini preporučate (samo Hrvatska dolazi u obzir) - da maksimalno iskorištava njegove potencijale, potencija M1 čipa i thunderbolt 3? Prvi put se susrećem sa ovim Thunderbolt 3 - ima li bolju ili istu sliku od HDMI-a? Htio bih vrhunski/best buy monitor, 4K i slično, ali i da mogu spojiti i svoj sad već stariji PC (grafička Radeon RX570). Nemam iskustva sa ničim većim od FullHD Bitna je kvaliteta slike, ali pretpostavljam da je QHD 4K i produktivnija za rad, puno više tablica, pdf-ova, browsera se može otvoriti. Koji monitor iz iskustva preporučate za uredski rad, Mac Mini M1, Thunderbolt 3, može odmah i link na kupnju
31.05.2021 | 19:21
Monitor samo ultrawide, 34" ili jos bolje 49"
31.05.2021 | 19:41
Jbg, za 49" monitor bi morao rušiti pregradne zidove u uredu, a i kupaonu preseliti nekamo...
31.05.2021 | 21:27
Hvala @drlovric i @smayoo, znači "u modi" su sada ultrawide... mislio sam čisti 4K znači 3840x2160, vidim da ima i zakrivljenih, moram vidjet podršku za thunderbolt 3, ako već ima ta mogućnost u Mac miniju
31.05.2021 | 22:49
4K ti je super ali ćeš ga ionako korisiti u retina rezoluciji tj. 1920x1080. Native rezolucija je presitna, UI je užasno malen i izgubit ćeš oči nakon 2 dana gledanja. Ja bi osobno najrađe uzel LG ultrawide 38" ali nema ih na lageru i nezna se kad budu došli. Covid je sve zeznul, većina tehničke robe je teško dobavljiva. Osobno trenutno koristim Dell U2720Q monitore i oni su za svaku preporuku, imaju TB3, a ako su ti preskupi ima Dell i jeftinijih 4K modela. Ako ćeš spajati na Mini M1 dovoljan ti je monitor s HDMI priključkom.

Meni danas stigo M1 Mini 16GB/1TB pa kad završi migracija sa TM-a i prođe par dana javim dojmove.
31.05.2021 | 22:52
hvala na infu, vidio sam da i Apple preporuča LG, sad ima li neki specijalni razlog ne znam... Da, čudna je situacija sa robom, neke stvari su rasprodane
31.05.2021 | 23:16
Može mišljenje, monitor je i Amazon Choice, dovoljno dobro? www.mall.hr/lcd-monitori/philips-345b1c-wqhd-va-monitor-1511238
Hvala!
31.05.2021 | 23:44
Jako slican mom monitoru (LG) i vjerujem da ces biti super zadovoljan.

Ja imam konstantno otvorenih 10-12 aplikacija i sve su poslozene na par virtualnih ekrana, tako da samo sa 4 prsta svajpam lijevo desno, ovisno sta mi treba.

Tu ova sirina ekrana idealno posluzi. Vidio sam da ima i Xiomi jako slican model, pogledaj recenzije, hvale ga po mozda ti se svidi. Cjenovno je jos povoljniji...
01.06.2021 | 00:18
@drlovric hvala na info i prijedlogu. Radim na već starijoj opremi, bolje saznati nešto novo i čut mišljenja prije trošenja novaca, a ne nakon...
  • Dijete
  • Posjetitelj
01.06.2021 | 06:47
Btw, tvoj mini ima Thunderbolt 4 (naravno, podrzava retrogradno TB3 s kojime dijeli isti utor, i TB2 i TB sa dongleom... )
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1
  • 2

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 31 minuta
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)
  • Air: ...možda bi se razvili skriveni talenti za poeziju :)
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis... brzo bi se reducirao broj vojnih stratega, predsjednika, trenera... :)
  • smayoo: @Air: :D
  • imjasminh: u biti cmd r xD
  • imjasminh: updatane slike mobitela u oglasniku - cmd f5 ako vidite stare slike...

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.34 Seconds

Provided by iJoomla SEO