MBP 13 2017 ne puni bateriju
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

MBP 13 2017 ne puni bateriju


11.01.2021 | 11:33
Pozdrav,

MacBook Pro 13" 2017, 4 TB porta s TouchBarom (A1706).

jutros idem probuditi Mac iz sleepa i ništa se ne dešava.
Isključim punjač, ponovno stavim i upali se ali javlja "Power source: power adapter, Battery not charging".
Čim ga isključim sa punjača ugasi se.
Isprobao sam sva 4 porta, sa i bez huba.
Zamijenio strane USB C kabla ali idalje isto.
resetirao SMC, moram još probati reset NVRAM/PRAM.
Isključio Battery management.
Ovo kaže Coconut:

Screenshot2021-01-11at10.32.27.png


Nešto mi je tu sumnjivo oko elektronike, kao da se sve zblesiralo. Nema seriala, neki čudni datumi...

Što još provjeriti?
11.01.2021 | 12:47
Mislim da bih trebao na servis zbog baterije, koja izgleda da je crkla :/
11.01.2021 | 12:50
I meni se cini tako.
11.01.2021 | 13:01
Imamo li preporuku za neki servis, zvao sam njih par koji žele mijenjati cijeli top case što košta užasno puno i ne planiram iskrcati toliko para. Mogao bi bateriju zamijeniti i sam ali ima 60 koraka i hrpa toga za odraditi pa mi se baš i ne da

Gledam da iFixit prodaje samo bateriju sa opremom za 139$.
Ima li još neki pouzdani izvor za kupnju?
11.01.2021 | 13:11
Bok,
ja sam svoju zamjenu odradio u RAMu u španskom. Mislim da me je zamjena izašla oko 2000 kn (uključen topcase, tikovnica, orginal baterija). Sve pohvale.
Zamjenska je bila oko 1000 kn.

MBP 15" 2015
11.01.2021 | 13:30
E to sa top caseom mi nije jasno, neki kažu da moraju mijenjati i topc case a neki samo bateriju.
Zvao sam RAM, oko 1k je samo izmjena baterije, kažu da ne treba mijenjati cijeli top.
11.01.2021 | 14:03
Ako sam ja dobro skuzio, apple zahtjeva zajmenu topcasea, a ako stavljas neku zamjensku bateriju onda ne moras.
11.01.2021 | 17:07
Zasad stojim ovako:

1000kn za non-OEM bateriju
1400kn za OEM bateriju (iako je ovo OEM isto upitno, koliko znam Apple ne prodaje baterije nikome)

Oboje bez zamjene top-casea.
11.01.2021 | 19:02
Vec sam negdje na forumu pisao o ovome pa evo da ponovim:

Apple ne mijenja samu bateriju jer je baterija zaljepljena za top case i skidanje same baterije predstavlja rizik za samog servisera sto je out-of-the-question s apple-ove strane, pa makar taj rizik bio i 0.1% (zapravo znamo mi svi da njih boli k za servisere, pogotovo iz AASP-a, ali to je sluzbena prica pa nek im bude).

Ako ti neki servis nudi zamjenu same baterije, to nije ovlasteni servis ili ako je, tu uslugu nude mimo apple-a (iako to zapravo po njihovom ugovor s apple-om ne bi smjeli, ali necemo sad u tom smjeru). Samo da pojasnim ovo nije napad na 3rd party servise, stovise podupirem ih (naravno ovisi o kvatiteti servisa i dijelova koje koriste) i uvijek bi ih preporucio prve ako razlika u cijeni nije zanemariva u odnosu na AASP i originalne dijelove. Ovo je samo objasnjenje sluzbene Apple-ove politike.

Buduci su baterije potrosne Apple shvaca da ne moze traziti punu cijenu za cijeli top case ako nekome treba samo zamjena baterije. Stoga apple u svom sustavu ima 2 "virtualna proizvoda" za taj top-case.
Prvi je normalni Top-Case sa punom cijenom top casea, drugi je Top-Case (Battery) sa cijenom samo baterije.
Cijene ti ne mogu reci jer ne znam koje cijene drze AASP-ovi u hrvatskoj, jer ipak cijenu odredjuju oni sami, Apple definira samo preporucenu cijenu.
Ne radim za Apple vec neko vrijeme pa ti mogu samo reci zadnje cijene koje znam cisto za referencu.
Apple trazi za Top-Case (Battery) cca. €200, a za 'normalni' Top-Case traze oko €550. Mislim da isto vrijedi i za vecinu AASP-ova u zemalja zapadne europe di i sam Apple nudi servis direktno, jer zbog konkurentnosti ne mogu dignuti cijenu (to je Apple-ova preporucena cijena i oni imaju neki svoj rabat). Hrvatska je nazalost posebna prica.

BTW. Vazno je i napomenuti da Top-Case (Battery) mozes dobiti jedino ako je baterija neispravna ili potrosena, ne mozes npr. doci s 'baterija mi je pala na 90%, ja bi to zamijenio', tj. mozes ali onda ide puna cijena za Top-Case. Znaci jedino ako sluzbena dijagnostika pokaze failed ili consumed (ali mislim da u tvom slucaju to ne bi trebao biti problem).

BTW. BTW. Buduci da je 2017 model u pitanju, ja bi iskreno preporucio da ides na opciju Top-Case (Battery) ako je moguce, tj. ako razlika u cijeni nije drasticna. Ali svakako pazi da serviser koji bi radio posa ima samo vrhunske preporuke (netko kao JM Elektronika - osobno ne znam covjeka i nisam nikad radio s njim ali samo referiram na preporuke koje covjek uziva ovdje na forumu).
11.01.2021 | 19:06
Darko u RAM servisu ima moje bezrezervne preporuke a vjerujem da ce i ostali potvrditi. Naravno da se ne radi o "ovlastenom servisu", ali taj izraz kod mene i tako ima samo negativne konotacije.
11.01.2021 | 19:06
A da ostaviš na punjaču duže vrijeme.
Zašto je u oblačiću godina 1979.?
Sa 79,4% morala bi držati i puniti.
Možda je elektronika od baterije otišla jer krivu godinu pokazuje.

Baterija je zaljepljena i samo odljepljivanje niej predviđeno jer se valjda poklopac može savinuti.
11.01.2021 | 19:07
Sto je tocno dijagnosticirat ce u servisu.
21.01.2021 | 12:38
Samo update, u iKlinika dogovoreno da nabave bateriju, cijena bi trebala biti 1400kn.
23.03.2021 | 13:07
Rješio sam konačno ovaj problem, konačno mogu koristiti MBP bez punjača, no primjetio sam nešto što ne znam je li bilo priej i kako popraviti.

Imam 2 USB C huba, jedan ima samo hdmi, usb 3.0 i usb c izlaz a drugi je malo potentniji pa ima 2x usb c, 2x usb 3.0, hdmi, mrežu.
Ono što sam primjetio je da recimo uključim eksterni 2.5" disk i ne želi se pokrenuti. Krene se vrtiti ali prestane.
Ako ga recimo direktno stavim preko USB C-> USB 3.0 adapter vrti se i odmah očita bez problema.
Ista stvar je na oba HUB-a.

Ako isto to probam sa USB stickovima, neki se uspiju očitati na manjem hubu, na ovom većem ne.

Imam i jedan lightning na USB C kabel sa kojim spajam ajfon na MBP - oept ista stvar, preko huba ne reagira a ako ga gurnem direktno sve radi kako treba.

HDMI radi na oba huba.

E sad ne znam što zaključiti iz ovog - oba huba su problematična i ne rade kako treba? USB C portovi na meku ne rade kako treba zbog prethodnih problema s baterijom? Moguć kvar na matičnoj?

Čudno mi je da sve radi direktno a preko nijednog huba ne radi kako spada.

Resetirao sam SMC, NVRAM, reinstalirao MacOS.
23.03.2021 | 14:04
energyman kaže:
Rješio sam konačno ovaj problem, konačno mogu koristiti MBP bez punjača, no primjetio sam nešto što ne znam je li bilo priej i kako popraviti.

Imam 2 USB C huba, jedan ima samo hdmi, usb 3.0 i usb c izlaz a drugi je malo potentniji pa ima 2x usb c, 2x usb 3.0, hdmi, mrežu.
Ono što sam primjetio je da recimo uključim eksterni 2.5" disk i ne želi se pokrenuti. Krene se vrtiti ali prestane.
Ako ga recimo direktno stavim preko USB C-> USB 3.0 adapter vrti se i odmah očita bez problema.
Ista stvar je na oba HUB-a.

Ako isto to probam sa USB stickovima, neki se uspiju očitati na manjem hubu, na ovom većem ne.

Imam i jedan lightning na USB C kabel sa kojim spajam ajfon na MBP - oept ista stvar, preko huba ne reagira a ako ga gurnem direktno sve radi kako treba.

HDMI radi na oba huba.

E sad ne znam što zaključiti iz ovog - oba huba su problematična i ne rade kako treba? USB C portovi na meku ne rade kako treba zbog prethodnih problema s baterijom? Moguć kvar na matičnoj?

Čudno mi je da sve radi direktno a preko nijednog huba ne radi kako spada.

Resetirao sam SMC, NVRAM, reinstalirao MacOS.


Mislim da ti je usb c na hub-u passthrough za punjenje a ne za data. Takodjer ni meni nekad nece externi hdd na hub, tako da probaj ustekat punjac od mac-a u taj usb c utor na hub-u i onda utekaj hdd u hub i vidi radi li. Al najbolje je da poslikas te hubove i napises model(moze i u PM).
23.03.2021 | 16:08
Ovi mali ima punjenje ali 26w sto je premalo.
Veliki ima jedan usb c in a drugi je out.

Ako radi direktno onda je vjerojatno sa hubovima problem s obzirom da nisu neke marke (ne kazem da treba Apple-ove uzimat, preskupi su).
Ja imam Ankerov hub koji je cjenovno u rangu ovih (ali treba ga narucit s interneta)
23.03.2021 | 16:29
Još imam garanciju na njih pa ću zamijeniti oba i probati sa nekim drugima. Može link na Ankera?
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 8 sati, 45 minuta
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)
  • Air: ...možda bi se razvili skriveni talenti za poeziju :)
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis... brzo bi se reducirao broj vojnih stratega, predsjednika, trenera... :)
  • smayoo: @Air: :D
  • imjasminh: u biti cmd r xD
  • imjasminh: updatane slike mobitela u oglasniku - cmd f5 ako vidite stare slike...
  • imjasminh: Apple iPhone 14, 128GB, Midnight Blue - 89% - Spuštam na 450 EUR - [link]
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis uvelo bi porez na političke teme, 1c za čitanje, 2c za pisanje po postu.
  • Gjuroo: "Smayoo: 25x je vrlo optimistična procjena :)
  • Bertone: Otvorena tema "Zero-day" pa se slobodno možete maknuti od politike i rata
  • Bertone: Ma znam, ali tko će to čitati :(
  • smayoo: Svatko je slobodan otvoriti kakvu god želi temu koja ne krši opća pravila. Zar je uredništvo krivo što vi, članovi, pokazujete 25 puta veći interes za političke teme, nego za stručne? :)
  • Bertone: ... no u pravu si, lakše je mlatiti o politici nego o stručnim hardversko-softverskim temama :)
  • Bertone: Kad si stavio video, malo sam bacio oko na forum no nisam našao zasebnu temu o sigurnosti u koju bi se mogle staviti vijesti ili linkovi na iste no tražiti ću još malo
  • Gjuroo: Apple teme nam se svele na vikalicu, a forum preuzela politika...
  • Bertone: Još malo o sigurnosti (ako nekoga zanima), [link] i [link]

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

jura22, Maxxy, zeljacveseljac, ZeljkoB, Anonimci (680)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.21 Seconds

Provided by iJoomla SEO