Molim pomoć - iMac 2011 ili 2013?
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Molim pomoć - iMac 2011 ili 2013?


27.12.2020 | 16:10
Pozdrav.

Možete li mi, molim vas, razriješiti dvojbu?

iMac 27'' mid 2011
3,4 GHz Intel Core i7
8 GB 1333 MHz DDR3*
500 GB SSD
1 TB HDD
AMD Radeon HD 6970M 1024 MB
OS X 10.13.6 High Sierra
(Cijena: 3.000 kn)
* dodati 8 GB

ili

iMac 27'' late 2013
3,2 GHz Qoad-Core Intel Core i5
12 GB 1600 MHz DDR3
1 TB HDD*
NVIDIA GeForce GT 755M 1GB
OS X 10.15.7 Catalina
(Cijena: 5.500 kn)
*dodati min. 250 SSD

Namjena bi bila grafički dizajn (Illustrator, InDesign, Pshotoshop).
Zanima me vrijedi li razlika u konfiguraciji razlike u cijeni.
27.12.2020 | 16:33
Pa ovako po specifikacijema ja bih isao na 2011 model. i7 je osjetno brzi procesor od i5, graficke su tu negdje. Treba provjeriti pate li jedan ili drugi model od nekih poznatih boljki.
27.12.2020 | 16:44
Hvala.
Koje bi to bile boljke i kako bi ih mogao provjeriti?
27.12.2020 | 16:47
Hardver mi je draži kod ovog 2011, bolji procesor, SSD, cijena, sve... ALI on će prije biti "obsolete" i onda je to vaga treba li ti noviji sistem radi nekog novog softvera jer High Sierra je još ok (čak ja na poslu radim još na njoj), ali lagano ulazi u zonu da za koju godinu počnu izlaziti softveri koji više na njoj neće raditi. Ako nemaš potrebu raditi na zadnjoj verziji Adobe alata nego su ti ok i neke starije verzije, onda ok.
27.12.2020 | 16:50
Finn kaže:
Hvala.
Koje bi to bile boljke i kako bi ih mogao provjeriti?


Dvije su boljke. Stariji tipovi ekrana u koje se uvlači prašina (to vidiš lako sam je li ekran ok na čisto bijeloj pozadini) i ono najvažnije GPU koji nakon 5-6 godina rikne, tj. od pregrijavanja popuste spojevi (sam procesor obično ostane ispravan), pa treba raditi "reflow", ali to obično ne bude trajno kao iz tvornice.

Pogledaj situaciju za oba modela, bilo je dosta problema s tim kada stroj uđe u zonu 6-8 godina starosti.
27.12.2020 | 16:52
I meni se 2011 čini boljom opcijom, ali baš taj moment koji ti spominješ me mučio, iako ja još uvijek bez nekih problema radim na late 2009 iMacu i s onim tvojim CS 6 paketom tako da mi ne treba najnovija verzija Adobea, ali bih ipak prešao s CS 6 na nešto novije.
27.12.2020 | 16:55
dpasaric kaže:
Pogledaj situaciju za oba modela, bilo je dosta problema s tim kada stroj uđe u zonu 6-8 godina starosti.


A kako se to ustanovi, kako se manifestira GPU problem?
27.12.2020 | 19:27
Pod opterećenjem se GPU pregrijava i nakon duljeg vremena što je GPU izložen tome, popuste lemljeni spojevi ispod GPU čipa i stroj počne blokirati sve češće, pa na koncu trajno. Nemoj pokušati ustanoviti taj problem na tom konkretnom Macu, nego istraži po internetu je li taj model podložan takvom problemu. Jer, ako jest, to znači da su svi primjerci tog modela podložni, a tvoj konkretan možda još uvijek radi jer nije bio opterećen, ili je pak vlasnik dao napraviti reballing kao kratkotrajan jeftini servisni zahvat koji drži vodu neko vrijeme.
27.12.2020 | 20:20
Ma opcenito svi iMacovi su sranje i ja bi ih zaobilazio u sirokom luku, pogotovo za tu namjernu i kao polovnjake.

Isprika na ne bas politicki korektnom misljenju.
27.12.2020 | 21:21
Riba kaže:
Ma opcenito svi iMacovi su sranje i ja bi ih zaobilazio u sirokom luku, pogotovo za tu namjernu i kao polovnjake.

Isprika na ne bas politicki korektnom misljenju.



Ionako ne volim političku korektnost...
27.12.2020 | 21:24
Hvala Smayoo!
27.12.2020 | 21:29
Razmišljam o sljedećoj kombinaciji:

Mac mini (Late 2012)
2.5 GHz Intel Core i5
16GB 1600MHz DDR3 (2x8GB)
240GB SSD Intel 530 Series
500GB HDD Seagate Momentus XT 7200 rpm (+ iFixIt.com Drive Tray)
Proizveden 07/2014, kupljen 09/2014.
U odličnom stanju, as new. Instaliran macOS Catalina.
+
Dell Ultrasharp U2913WM

Šta mislite o tome?
27.12.2020 | 21:32
Meni bi to u svakom slucaju bio bolji izbor od iMaca, neovisno mozes upgradeati kasnije CPU od monitora i da ne spominjem koliko se Mini pokazao pouzdanijim od iMaca.

Ako se odlucis tim putem, imam ti kod za 20% popusta na online Dell storeu.
27.12.2020 | 21:36
smayoo kaže:
Pod opterećenjem se GPU pregrijava i nakon duljeg vremena što je GPU izložen tome, popuste lemljeni spojevi ispod GPU čipa i stroj počne blokirati sve češće, pa na koncu trajno. Nemoj pokušati ustanoviti taj problem na tom konkretnom Macu, nego istraži po internetu je li taj model podložan takvom problemu. Jer, ako jest, to znači da su svi primjerci tog modela podložni, a tvoj konkretan možda još uvijek radi jer nije bio opterećen, ili je pak vlasnik dao napraviti reballing kao kratkotrajan jeftini servisni zahvat koji drži vodu neko vrijeme.


Znači, to je ovo (fotka u prilogu)?
Prilozi:
27.12.2020 | 21:49
Riba kaže:
mozes upgradeati kasnije CPU od monitora


Misliš, kasnije na taj monitor staviti noviji CPU?
27.12.2020 | 21:54
Finn kaže:
Riba kaže:
mozes upgradeati kasnije CPU od monitora


Misliš, kasnije na taj monitor staviti noviji CPU?


Da, ne iMacu kada ti krepa graficka ili display mozes ili sve baciti ili prodati za dijelove...
27.12.2020 | 22:05
Riba kaže:
Da, ne iMacu kada ti krepa graficka ili display mozes ili sve baciti ili prodati za dijelove...


Ili ostaviš na tavanu i čekaš da ti ga netko ukrade
27.12.2020 | 22:07
Mislim da ekipa koja je tebi ispraznila tavan nece biti zadovoljna sa omjerom ulozeno/dobiveno.
27.12.2020 | 23:35
Riba kaže:
Mislim da ekipa koja je tebi ispraznila tavan nece biti zadovoljna sa omjerom ulozeno/dobiveno.


Šta da im radim, to je rizik poslovanja
28.12.2020 | 03:29
Finn kaže:
Znači, to je ovo (fotka u prilogu)?


Da, to je to.
28.12.2020 | 09:45
Meni je na 27iMacu 2011 krepala grafa. Na servisu (non-Apple) su mi predložili da je zamjene za neku iz neke win mašine. Nova Apple koštala je nekih 700EUR (ako se dobro sjećam), ova je s radom skupa koštala 200. Prodao sam mašinu frendu: on ju je digao na servisu i dogovorili smo se, da mi svaki mjesec plati 30EUR (za svaki slučaj - ako rikne), najviše 12 mjeseci. Mašina nema boot-screena, je dosta slabija od originala. Frend je fotograf, a u zadnje vrijeme se bavi i videom (Adobe, PS, Premier, AFX). Mašina još uvijek radi. Problem je u tom, što jednostavno nema polovnih grafa na tržištu...
28.12.2020 | 11:19
Finn kaže:
Razmišljam o sljedećoj kombinaciji:

Mac mini (Late 2012)
2.5 GHz Intel Core i5
16GB 1600MHz DDR3 (2x8GB)
240GB SSD Intel 530 Series
500GB HDD Seagate Momentus XT 7200 rpm (+ iFixIt.com Drive Tray)
Proizveden 07/2014, kupljen 09/2014.
U odličnom stanju, as new. Instaliran macOS Catalina.
+
Dell Ultrasharp U2913WM

Šta mislite o tome?


ja mislim da je bolje uzeti najnoviji M1 macmini(cca 1000€) ... ili trazi i7 varijantu 2012/2014 .. imam i ja taj i5 iz 2012... bas se vidi da mu je vrijeme za mirovinu... ili oglasnik
28.12.2020 | 11:36
Još jedan glas za Mini. Imam jedan umirovljeni iz 2007, jedan 2010 i dva 2012. Uvijek me iznova iznenade time što prihvate i odrade bez cendranja.
Prošlog proljeća su mi praktikanti na Miniju 2012 sa 16GB RAM (obični keksi) i 240 GB SSD odradili posao za koji sam mislio da će štekati i vući se, ali je na kraju jedino usko grlo bilo - što im nisam imao još jedan monitor za dati, da rade na dva.
28.12.2020 | 14:45
Ja bi oba zaobisao hladno.

Zasto kupovati racunalo staro skoro deceniju? To sam vuce u probleme i frustracije.
28.12.2020 | 15:55
Ja za dva komada našao povoljno novu matičnu na ebayu i zamijenio i radi dan danas... ne isplati se uvijek, zavisi gdje naletiš
28.12.2020 | 16:38
drlovric kaže:
Ja bi oba zaobisao hladno.

Zasto kupovati racunalo staro skoro deceniju? To sam vuce u probleme i frustracije.


Totalno se slazem Radije nekakav Mac Pro za tu lovu
29.12.2020 | 21:17
marioart kaže:
ja mislim da je bolje uzeti najnoviji M1 macmini(cca 1000€) ... ili trazi i7 varijantu 2012/2014 .. imam i ja taj i5 iz 2012... bas se vidi da mu je vrijeme za mirovinu... ili oglasnik


Šta je tolika razlika između i5 i i7 procesora?
29.12.2020 | 21:36
Pozdrav, imam iMac 27’’ iz 2011, 3,4GHz i7, 500GB SSD, 32 GB ram i još uvijek original 2GB Radeon HD 6970M. Kad sam ga kupio nije bio baš nešto korišten, ali od kad je kod mene, svakih cca 18 mjeseci ide na preventivno čišćenje i stavljam novu termalnu pastu na GPU. Istina je da ta serija ima problema s grafičkom i treba je izbjegavati.

Drugi problem je što iako imam najjači GPU koji se dao kupit za taj iMac i dalje nemam podršku za Metal i zbog toga je moguće instalirati High Sierru kao zadnji stabilni OS. Pišem “stabilni” jer postoje svakakvi patchevi i modifikacije pomoću kojih se ti stariji Macovi daju dignut i na Big Sur, ali logično je očekivati probleme i nestabilnost OS-a. Mnoge nove aplikacije, čak i novije verzije postojećih zahtjevaju Metal supported GPU i OSX, tako da 2011 iMac 2011 nikako nije opcija, pogotovo ne za CAD ili bilo kakav grafički posao.

Probao sam npr. Messenger for Mac i Whatsapp appove, uopće se ne pokrenu zbog prestarog OS-a, kamoli onda ove ozbiljnije stvari Osim ako si savršeno zadovoljan sa Adobe CS6, uzmi nešto novije

M1 je svojevrsna revolucija, jest da je novo na tržištu, ali s tim nećeš fulati. Koliko sam shvatio taj M1 je projektil, rastura benchmarkove, jedino uređaji u kojima dolaze još moraju položiti test vremena
29.12.2020 | 21:44
Sw!tch kaže:
Probao sam npr. Messenger for Mac i Whatsapp appove, uopće se ne pokrenu zbog prestarog OS-a,


Radim na High Sierri, Whatsapp radi normalno.
29.12.2020 | 21:52
Kroz web browser mi radi bez problema, native app umre prije nego se pokrene uopće. High Sierra je na zadnjem update-u. Budem se probao poigrati, možda proradi. Thnx za info
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1
  • 2

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 5 sati, 2 minuta
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Gjuroo, Anonimci (595)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.25 Seconds

Provided by iJoomla SEO