Molim pomoć - iMac 2011 ili 2013?
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Molim pomoć - iMac 2011 ili 2013?


27.12.2020 | 16:10
Pozdrav.

Možete li mi, molim vas, razriješiti dvojbu?

iMac 27'' mid 2011
3,4 GHz Intel Core i7
8 GB 1333 MHz DDR3*
500 GB SSD
1 TB HDD
AMD Radeon HD 6970M 1024 MB
OS X 10.13.6 High Sierra
(Cijena: 3.000 kn)
* dodati 8 GB

ili

iMac 27'' late 2013
3,2 GHz Qoad-Core Intel Core i5
12 GB 1600 MHz DDR3
1 TB HDD*
NVIDIA GeForce GT 755M 1GB
OS X 10.15.7 Catalina
(Cijena: 5.500 kn)
*dodati min. 250 SSD

Namjena bi bila grafički dizajn (Illustrator, InDesign, Pshotoshop).
Zanima me vrijedi li razlika u konfiguraciji razlike u cijeni.
27.12.2020 | 16:33
Pa ovako po specifikacijema ja bih isao na 2011 model. i7 je osjetno brzi procesor od i5, graficke su tu negdje. Treba provjeriti pate li jedan ili drugi model od nekih poznatih boljki.
27.12.2020 | 16:44
Hvala.
Koje bi to bile boljke i kako bi ih mogao provjeriti?
27.12.2020 | 16:47
Hardver mi je draži kod ovog 2011, bolji procesor, SSD, cijena, sve... ALI on će prije biti "obsolete" i onda je to vaga treba li ti noviji sistem radi nekog novog softvera jer High Sierra je još ok (čak ja na poslu radim još na njoj), ali lagano ulazi u zonu da za koju godinu počnu izlaziti softveri koji više na njoj neće raditi. Ako nemaš potrebu raditi na zadnjoj verziji Adobe alata nego su ti ok i neke starije verzije, onda ok.
27.12.2020 | 16:50
Finn kaže:
Hvala.
Koje bi to bile boljke i kako bi ih mogao provjeriti?


Dvije su boljke. Stariji tipovi ekrana u koje se uvlači prašina (to vidiš lako sam je li ekran ok na čisto bijeloj pozadini) i ono najvažnije GPU koji nakon 5-6 godina rikne, tj. od pregrijavanja popuste spojevi (sam procesor obično ostane ispravan), pa treba raditi "reflow", ali to obično ne bude trajno kao iz tvornice.

Pogledaj situaciju za oba modela, bilo je dosta problema s tim kada stroj uđe u zonu 6-8 godina starosti.
27.12.2020 | 16:52
I meni se 2011 čini boljom opcijom, ali baš taj moment koji ti spominješ me mučio, iako ja još uvijek bez nekih problema radim na late 2009 iMacu i s onim tvojim CS 6 paketom tako da mi ne treba najnovija verzija Adobea, ali bih ipak prešao s CS 6 na nešto novije.
27.12.2020 | 16:55
dpasaric kaže:
Pogledaj situaciju za oba modela, bilo je dosta problema s tim kada stroj uđe u zonu 6-8 godina starosti.


A kako se to ustanovi, kako se manifestira GPU problem?
27.12.2020 | 19:27
Pod opterećenjem se GPU pregrijava i nakon duljeg vremena što je GPU izložen tome, popuste lemljeni spojevi ispod GPU čipa i stroj počne blokirati sve češće, pa na koncu trajno. Nemoj pokušati ustanoviti taj problem na tom konkretnom Macu, nego istraži po internetu je li taj model podložan takvom problemu. Jer, ako jest, to znači da su svi primjerci tog modela podložni, a tvoj konkretan možda još uvijek radi jer nije bio opterećen, ili je pak vlasnik dao napraviti reballing kao kratkotrajan jeftini servisni zahvat koji drži vodu neko vrijeme.
27.12.2020 | 20:20
Ma opcenito svi iMacovi su sranje i ja bi ih zaobilazio u sirokom luku, pogotovo za tu namjernu i kao polovnjake.

Isprika na ne bas politicki korektnom misljenju.
27.12.2020 | 21:21
Riba kaže:
Ma opcenito svi iMacovi su sranje i ja bi ih zaobilazio u sirokom luku, pogotovo za tu namjernu i kao polovnjake.

Isprika na ne bas politicki korektnom misljenju.



Ionako ne volim političku korektnost...
27.12.2020 | 21:24
Hvala Smayoo!
27.12.2020 | 21:29
Razmišljam o sljedećoj kombinaciji:

Mac mini (Late 2012)
2.5 GHz Intel Core i5
16GB 1600MHz DDR3 (2x8GB)
240GB SSD Intel 530 Series
500GB HDD Seagate Momentus XT 7200 rpm (+ iFixIt.com Drive Tray)
Proizveden 07/2014, kupljen 09/2014.
U odličnom stanju, as new. Instaliran macOS Catalina.
+
Dell Ultrasharp U2913WM

Šta mislite o tome?
27.12.2020 | 21:32
Meni bi to u svakom slucaju bio bolji izbor od iMaca, neovisno mozes upgradeati kasnije CPU od monitora i da ne spominjem koliko se Mini pokazao pouzdanijim od iMaca.

Ako se odlucis tim putem, imam ti kod za 20% popusta na online Dell storeu.
27.12.2020 | 21:36
smayoo kaže:
Pod opterećenjem se GPU pregrijava i nakon duljeg vremena što je GPU izložen tome, popuste lemljeni spojevi ispod GPU čipa i stroj počne blokirati sve češće, pa na koncu trajno. Nemoj pokušati ustanoviti taj problem na tom konkretnom Macu, nego istraži po internetu je li taj model podložan takvom problemu. Jer, ako jest, to znači da su svi primjerci tog modela podložni, a tvoj konkretan možda još uvijek radi jer nije bio opterećen, ili je pak vlasnik dao napraviti reballing kao kratkotrajan jeftini servisni zahvat koji drži vodu neko vrijeme.


Znači, to je ovo (fotka u prilogu)?
Prilozi:
27.12.2020 | 21:49
Riba kaže:
mozes upgradeati kasnije CPU od monitora


Misliš, kasnije na taj monitor staviti noviji CPU?
27.12.2020 | 21:54
Finn kaže:
Riba kaže:
mozes upgradeati kasnije CPU od monitora


Misliš, kasnije na taj monitor staviti noviji CPU?


Da, ne iMacu kada ti krepa graficka ili display mozes ili sve baciti ili prodati za dijelove...
27.12.2020 | 22:05
Riba kaže:
Da, ne iMacu kada ti krepa graficka ili display mozes ili sve baciti ili prodati za dijelove...


Ili ostaviš na tavanu i čekaš da ti ga netko ukrade
27.12.2020 | 22:07
Mislim da ekipa koja je tebi ispraznila tavan nece biti zadovoljna sa omjerom ulozeno/dobiveno.
27.12.2020 | 23:35
Riba kaže:
Mislim da ekipa koja je tebi ispraznila tavan nece biti zadovoljna sa omjerom ulozeno/dobiveno.


Šta da im radim, to je rizik poslovanja
28.12.2020 | 03:29
Finn kaže:
Znači, to je ovo (fotka u prilogu)?


Da, to je to.
28.12.2020 | 09:45
Meni je na 27iMacu 2011 krepala grafa. Na servisu (non-Apple) su mi predložili da je zamjene za neku iz neke win mašine. Nova Apple koštala je nekih 700EUR (ako se dobro sjećam), ova je s radom skupa koštala 200. Prodao sam mašinu frendu: on ju je digao na servisu i dogovorili smo se, da mi svaki mjesec plati 30EUR (za svaki slučaj - ako rikne), najviše 12 mjeseci. Mašina nema boot-screena, je dosta slabija od originala. Frend je fotograf, a u zadnje vrijeme se bavi i videom (Adobe, PS, Premier, AFX). Mašina još uvijek radi. Problem je u tom, što jednostavno nema polovnih grafa na tržištu...
28.12.2020 | 11:19
Finn kaže:
Razmišljam o sljedećoj kombinaciji:

Mac mini (Late 2012)
2.5 GHz Intel Core i5
16GB 1600MHz DDR3 (2x8GB)
240GB SSD Intel 530 Series
500GB HDD Seagate Momentus XT 7200 rpm (+ iFixIt.com Drive Tray)
Proizveden 07/2014, kupljen 09/2014.
U odličnom stanju, as new. Instaliran macOS Catalina.
+
Dell Ultrasharp U2913WM

Šta mislite o tome?


ja mislim da je bolje uzeti najnoviji M1 macmini(cca 1000€) ... ili trazi i7 varijantu 2012/2014 .. imam i ja taj i5 iz 2012... bas se vidi da mu je vrijeme za mirovinu... ili oglasnik
28.12.2020 | 11:36
Još jedan glas za Mini. Imam jedan umirovljeni iz 2007, jedan 2010 i dva 2012. Uvijek me iznova iznenade time što prihvate i odrade bez cendranja.
Prošlog proljeća su mi praktikanti na Miniju 2012 sa 16GB RAM (obični keksi) i 240 GB SSD odradili posao za koji sam mislio da će štekati i vući se, ali je na kraju jedino usko grlo bilo - što im nisam imao još jedan monitor za dati, da rade na dva.
28.12.2020 | 14:45
Ja bi oba zaobisao hladno.

Zasto kupovati racunalo staro skoro deceniju? To sam vuce u probleme i frustracije.
28.12.2020 | 15:55
Ja za dva komada našao povoljno novu matičnu na ebayu i zamijenio i radi dan danas... ne isplati se uvijek, zavisi gdje naletiš
28.12.2020 | 16:38
drlovric kaže:
Ja bi oba zaobisao hladno.

Zasto kupovati racunalo staro skoro deceniju? To sam vuce u probleme i frustracije.


Totalno se slazem Radije nekakav Mac Pro za tu lovu
29.12.2020 | 21:17
marioart kaže:
ja mislim da je bolje uzeti najnoviji M1 macmini(cca 1000€) ... ili trazi i7 varijantu 2012/2014 .. imam i ja taj i5 iz 2012... bas se vidi da mu je vrijeme za mirovinu... ili oglasnik


Šta je tolika razlika između i5 i i7 procesora?
29.12.2020 | 21:36
Pozdrav, imam iMac 27’’ iz 2011, 3,4GHz i7, 500GB SSD, 32 GB ram i još uvijek original 2GB Radeon HD 6970M. Kad sam ga kupio nije bio baš nešto korišten, ali od kad je kod mene, svakih cca 18 mjeseci ide na preventivno čišćenje i stavljam novu termalnu pastu na GPU. Istina je da ta serija ima problema s grafičkom i treba je izbjegavati.

Drugi problem je što iako imam najjači GPU koji se dao kupit za taj iMac i dalje nemam podršku za Metal i zbog toga je moguće instalirati High Sierru kao zadnji stabilni OS. Pišem “stabilni” jer postoje svakakvi patchevi i modifikacije pomoću kojih se ti stariji Macovi daju dignut i na Big Sur, ali logično je očekivati probleme i nestabilnost OS-a. Mnoge nove aplikacije, čak i novije verzije postojećih zahtjevaju Metal supported GPU i OSX, tako da 2011 iMac 2011 nikako nije opcija, pogotovo ne za CAD ili bilo kakav grafički posao.

Probao sam npr. Messenger for Mac i Whatsapp appove, uopće se ne pokrenu zbog prestarog OS-a, kamoli onda ove ozbiljnije stvari Osim ako si savršeno zadovoljan sa Adobe CS6, uzmi nešto novije

M1 je svojevrsna revolucija, jest da je novo na tržištu, ali s tim nećeš fulati. Koliko sam shvatio taj M1 je projektil, rastura benchmarkove, jedino uređaji u kojima dolaze još moraju položiti test vremena
29.12.2020 | 21:44
Sw!tch kaže:
Probao sam npr. Messenger for Mac i Whatsapp appove, uopće se ne pokrenu zbog prestarog OS-a,


Radim na High Sierri, Whatsapp radi normalno.
29.12.2020 | 21:52
Kroz web browser mi radi bez problema, native app umre prije nego se pokrene uopće. High Sierra je na zadnjem update-u. Budem se probao poigrati, možda proradi. Thnx za info
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1
  • 2

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 4 sati, 15 minuta
  • dpasaric: :)
  • smayoo: Čestitam svima Dan antifašističke borbe!
  • drlovric: Za nekih tjedan dana moj Macbook Pro M1 Pro 16" ide na prodaju. Ako nekoga zanima takvo racunalo (us layout, 16gb ram) neka se javi za dogovor.
  • dpasaric: Možda je to bio Belonguzije - androdi kojeg je predstavio LET 3 u Pikiju jednom davno... istina, imao je dosta ograničen rječnik... :)
  • accom: Evo, čitam o zidiću i gledam Baltazara... jel to bila prva AI mašina na svijetu?
  • dpasaric: To se i meni dogodilo par puta, uvijek prije objave napravim barem copy u buffer, a često ako je nešto kompleksnije, samo paste u TextEdit, just in case.
  • Yonkis: I pretraga je beskorisna, zato sam pisao novu temu jer mi je trebalo manje vremena da ju natipkam i dodam screenshotove nego da češljam rezultate pretrage.
  • Yonkis: Jedem ti jabucnjak, napišem novu temu i nisam odabrao Forum i sve mi izbriše kad sam kliknuo PROVJERI. Odsutajem, 20 min tipkanja otišlo u vjetar. Nikakav alert ili nešto da iskoči da me upozori.
  • ZeljkoB: Zaba na dev beti radi bez greske
  • dpasaric: Vidio sam neke na Twitteru da su stavili dev betu, ali nisu ovdje.
  • mbp2009: ne vidim neke konkretne info na netu za to
  • mbp2009: Ne znam odakle ove diskusije poticu, ali da vidim, ima li koga na dev beti ios? Pogotovo ovaj dio me zanima za PBZ i poslovnu PBZ, ako radi
  • dpasaric: Čekam da mi dođe jedan zanimljiv komad hardvera, pa ću finalizirati velik pregled monitora koji će mnogima biti koristan!
  • dpasaric: "Your request has been processed"
  • Ender: takodje i ja molim admina da obrise i moj korisnicki nalog. ostavljam mogucnost da se kasnije opet prijavim kad i ako se neke stvari promene. pozzz i svako dobro.
  • dpasaric: @Air U redu, razumio sam. Hvala ti na svemu onom pozitivnom, ono drugo će srediti vrijeme.
  • jura22: Vrijeđaj partizane i Tita pa da vidiš.
  • Air: Ako si razumio onda napravi to, a ne da moram pisali litanije za jednostavan zahtjev.
  • dpasaric: Air, naravno da je dovoljno, ako to želiš mogu i ja odmah, ali hej, jutro je pametnije od večeri, prespavaj, pa javi, najmanji je problem kliknuti na delete.
  • Air: Zanimljiv vam je latinski. Uživajte. Između vaših upisa napišite što je potrebno da zatvorim račun na Jabučnjaku ako nije očigledno dovoljno razumljivo ovo što sam napisao na vikalici.
  • smayoo: Canis mater studiorum. Stara studentska. :D
  • dpasaric: @Gjuroo: Per aspera ad astra!
  • Gjuroo: @Air: Illegitimi non carborundum.
  • dpasaric: Chill out i vidjet ćeš kako će ovo sada biti ugodnije, korisnije i pozitivnije mjesto za sve korisnike.
  • dpasaric: Joj ne drami.
  • Air: Molim odgovornu osobu da obriše Air račun.
  • Air: U ovim novim okolnostima transparentnog licemjerstva pojedinca podvlačim crtu. Ja nemam želudac za trpiti to da mi jedan licemjer briše čiste postove samo zato što on ima problem u svojoj glavi. Kako je tino1 rekao bilo mi je zadovoljstvo dolaziti na Jabučnjak radi ljudi. Ovim putem pozdravljam sve dobre ljude Jabučnjaka i HVALA vam! Nakon ovog upisa brišem svoj račun.
  • dpasaric: Sve što je sada obrisano u "kafanskim laprdanjima" je bilo u dogovoru s Djurom, počistili samo za sobom i tko hoće može tamo dalje s "lakim temama".
  • drlovric: @Rusty: Slazem se 100%. Svako bira za sebe. Jedna tema u sekciji Razno, nije smetala nikome ko je dosao da konzumira nesto drugo. Ako sam dosao u ducan da kupim povrce, zasto bi mi smetalo sto prodaju i hranu za bebe? :)
  • rusty: Evo kao dugogodišnji član foruma, moram priznati da niti jednom nisam otvorio političke teme niti sudjelovao u njima na forumu. Dolazim vidjeti non političke, non automobili teme. I jedna i druga su mi kao nogomet, besmislene i ne interesantne. Da li će mi faliti, ne. Da li ću manje dolaziti na forum, ne.
  • dpasaric: To je tvoje viđenje.
  • dpasaric: Obećajem da ćemo je izreklamirati na forumu, pa tko voli…
  • Air: Znam tvoje ovlasti. Nije u tome problem. Problem je što se Jabučnjak predstavlja kao pozitivan, a ovo što ti radiš je negativno!
  • dpasaric: Evo, pokreni i ti moderiraj Signal grupu za vaše političke rasprave.
  • dpasaric: I probaj biti koristan. Pokreni nešto pametno i svima korisno.
  • dpasaric: Pročitaj kućni red još jednom.
  • Air: @dpasaric Otvorio si javni komunikacijski kanal. Tko si ti da brišeš postove iste tematike o kojoj sam pišeš, ako ti postovi nisu uvredljivi i ne krše nikakav zakon?
  • dpasaric: Poanta je da je besmisleno dalje širiti raspravu.
  • Air: Fakat imaš teških osobnih problema
  • Air: Protiv "cara" se ne smije ništa pisati?
  • Air: Smetati osobno?
  • Air: i zašto si obrisao ovaj moj tekst is te teme?
  • Air: u temi kafanska laprdanja
  • Air: @dpasaric Samostalno, ničim izazvan optužio si Djuru za nešto. Djuro ti je odgovorio. Budi čovjek, pa kada si "zagrizao" odgovori čovjeku na njegovu cijelu obranu. - stavku po stavku.
  • Air: Skrećeš TEMUsa svojih LOŠIH djela na svoja DOBRA djela (koja nitko ne spori).;)
  • dpasaric: Propast su lijenost i jalovo lamentiranje. Tko je vrijedan i radi neće propasti.
  • dpasaric: Jabučnjak je do svoje punoljetnosti davao odličnu pomoć svakome tko je došao i bez vaših političkih prepucavanja.
  • dpasaric: Vaša hipoteze su potpuno promašene! :) Ono kao "super je imati stalno aktivnu crnu kroniku jer će onda puno ljudi to čitati, pa će ti koji to čitaju pomagati drugima." Bez brige, tko treba pomoć dobit će je i bez crne kronike.
  • Air: Represija i samovolja su isključivo put u propast
  • drlovric: Represija i samovolja nikada nije rjesenje.

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Oglasi

Anketa

Koji Mac koristite?

Page Speed 0.52 Seconds

Provided by iJoomla SEO