Apple Silicon Mac
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Apple Silicon Mac


20.12.2020 | 15:08
Microsoft ide putem Apple-a:

www.bloomberg.com/news/articles/2020-12-...-servers-surface-pcs

Što je super. Sav SW development morat će iči istim putem...
20.12.2020 | 20:47
Bit će to zaista super, kada BOD ugrade u sam čip!
25.12.2020 | 18:33
Pozdrav
Planiram kupiti mac mini m1 16gb RAM kao zamjenu za mac pro 16 i9 2019 s kojim nikako nisam zadovoljan zbog problema sa pregrijavanjem..

Čim sam vidio da je novi mini releasean, pomislih evo idealne prilike da ga s nečim boljim zamijenim jer ionako taj laptop koristim 99% vremena kad je spojen na 5k LG vanjski monitor (i to nažalost samo u clamshell modu jer se u suprotnom pregrijava, fanovi polude iako ne radim ništa posebno u tom trenu - razumijem da se to događa jer dedicated kartica konstantno mora raditi čim je monitor spojen i tako mi je sa svim mac pro 15 do sada bilo)

Pratio sam recenzije novog mac minija po netu i vidim da je dobar, no ima i loših strana. Najgori problem zbog koje se puno ljudi žali je dropanje bluetooth konekcije kad se koristi bežična Appleova tipkovnica i mis.. molim vas može li netko tko koristi novi mac mini m1 to potvrditi, ima li sličnih problema i koliko ste općenito govoreći zadovoljni?
25.12.2020 | 19:50
Zašto ne kupiš eksternu grafičku karticu?
25.12.2020 | 20:31
Jednostavno ne želim.. ne radim sa grafičkim alatima ili video eksport i to mi je previše
26.12.2020 | 00:19
Zašto ga koristiš u 5K rezoluciji? Stavi nešto normalno, ekrani do 30" izgledaju više nego odlično u 2560 rezoluciji. Ako ga ne koristiš za razvoj retina aplikacija za mobitele, nije uopće neki bed biti u non-retina rezoluciji.

Jasno je da prijenosnik s gusto zapakiranim hardverom ne može pogoniti takve rezolucije bez da se grije. Osobno, to ne bih nikada niti koristio, to je kao da kupiš auto koji ima top speed od 230 km/h, a onda ga ti cijelo vrijeme voziš toliko. Da, deklarirano je da može, ali čemu? Jasno je da to korištenje na rubu i da će pregrijavanje skratiti životni vijek takvog računala.
26.12.2020 | 02:09
Svjestan sam svega sto si naveo i da je deklarirano jedno, a stvarnost eto ipak drugacija kao i u mnogocemu drugome .
Jedan od glavnih razloga zasto koristim mac racunalo je bas ta retina reza i ne mogu se nikako prisilit na kompromise i radit downgrade na non retina.
Laptop cu nastaviti koristiti povremeno bez monitora i prijeci na neko desktop racunalo kako bi 5k radio kak spada.

Jel itko testirao novog minija na 5k i kak mu to radi? tipa pregrijava li se, postoji li neki mouse ili keyboard lag ili nesto nakon konstantog visesatnog rada (npr. kodiranje u programerskim alatima, vscode, jetbrains ide i slicno)?
26.12.2020 | 17:29
30.12.2020 | 09:40
odlucio sam malo riskirati i naruciti mac mini m1 16GB ram, 512 ssd.
Javiti cu svoje dojmove kada stigne za 6-8 tjedana.. dosta se ceka..

Ako se pokaze dobrim, planiram prodati macbook 16..
pa ak ce netko biti zainteresiran sherat cu ga i u vasem oglasniku..
30.12.2020 | 12:03
Svakako očekujemo "recenziju"!
25.02.2021 | 09:54
Back to the roots... odmah jedan crni
25.02.2021 | 11:26
Ček malo, nema srebrnog?? Pa što će kupiti vozači Audia i Mercedesa
25.02.2021 | 19:38
Ako nema rozi na zelene točkice, mene uopće ne zanima
26.02.2021 | 01:32
maverick2000 kaže:
Pozdrav
Pratio sam recenzije novog mac minija po netu i vidim da je dobar, no ima i loših strana. Najgori problem zbog koje se puno ljudi žali je dropanje bluetooth konekcije kad se koristi bežična Appleova tipkovnica i mis.. molim vas može li netko tko koristi novi mac mini m1 to potvrditi, ima li sličnih problema i koliko ste općenito govoreći zadovoljni?


Apple tipkovnica (via Bluetooth) + Logitech MX Master (via Unifying) do sada ni jedan jedini drop (M1, 16GB, 512)
03.03.2021 | 00:20


SSD i M1 problemi
  • Dijete
  • Posjetitelj
03.03.2021 | 02:26
Ma vozi Misko ... i ak krepa, krepa....
07.03.2021 | 06:15
Dijete kaže:
Ma vozi Misko ... i ak krepa, krepa....


i supruzi je stigao njen...dobio sam dobu cijenu za Surface 7.

13 pro / m1 / 8gb / 500ssd


no jos nije stigao cover, ca ce se strpit par dana
07.03.2021 | 09:40
Robert_84 kaže:


SSD i M1 problemi


Ah, Aussie English....!
  • Dijete
  • Posjetitelj
12.04.2021 | 03:16
Prije dva tjedna stigao mi je Thunderbolt 4 Dock i zamijenio HyperDrive za rad od kuce i Hypedrive sad zivi u ruksaku.

Dosta mi je vazan rad na vise monitora, a M1 MBP za sada sluzbeno podrzava samo jedan.
Kako nisam kupovao dodatne adaptere za video (usb-c to HDMI ili bilo kaj), istestirao sam kombo HyperDrivea koji ima Display port i Thunderbolt 3 -> Thunderbolt 2 - Apple Thunderbolt Display preko docka da vidim da li ce OWCov hardware prosiriti M1 ogranicenje za koristenje samo jednog externog monitora.

Na moje razocarenje - Owc - nula bodova... isto kao ni prvotni test, samo HyperDrive i Thunderbolt 3 -> Thunderbolt 2 -> ATD

Na internetu su ljudi testirali DisplayLink tehnologiju i upogonili sa raznim adapterima do 5 vanjskih ekrana sa MacBook Pro M1, i 6 sa Minijem (ili 4 i 5 )..

Uglavnom, to mi se cinio preskup sport posto vec imam OWC dock, a svaki adapter na NZ kosta oko 150$...

Al za oko mi zapeo ovaj StarTech koji preko USB-C gura dva dodatna monitora... ali kosta 400NZD

Srecom na Trade.me, koji je NZ ebay, bio je jedan za pocetnom cijenom 20 i zadao sam limit od 150$ i osvojio aukciju - i stigao je danas...

Nisam isprobao dva monitora kroz Startech, ali za sad radi 27" ATD i 27" Dell putem HDMI.. Plan je bio da na jednom od monitora imam full screen playback dok montiram na laptopu - i bio sam skeptican da ce bit traljavo, ali - radi vrlo dobro...

Vidjet cu kako se ponasa u sljedecih par dana, ali pocetni rezultati su mrak - preporucujem...
07.05.2021 | 21:12
Rješio se MacBook Proa i naručio M1 Minija 16/1TB.
Vidio kod kolege kako leti sve na 8/512 i nisam sekunde dvoumio.
Kad ga upogonim javim dojmove.
08.05.2021 | 20:22
Ja bi samo jedan externi monitor al da se ne grije MBP i da ne zvizdi ko mutav

Ocigledno trazim previse...

Cekam da vidim kako ce se M1 MBP 15-16" ponasati u tom domenu.
  • Dijete
  • Posjetitelj
09.05.2021 | 01:06
drlovric kaže:
Ja bi samo jedan externi monitor al da se ne grije MBP i da ne zvizdi ko mutav

Ocigledno trazim previse...

Cekam da vidim kako ce se M1 MBP 15-16" ponasati u tom domenu.


13” MBP M1 imam spojen na 42” Philips i ne zvizdi ko mutav (ne zvizdi uopce) - osim kad radi stvari koje tjeraju svi laptop da puse ko lud (export videa, rendanje u Blenderu ili Artmatic Voyageru..

Ona varijanta kad sa Startechom dodam 2. externi monitor, radi jako dobro - laptop se ne grije ni ne puse. Sluzi dobro za full screen playback i za bilo koji normalni multi monitorni rad. Ali nije dovoljno dobar za igre na tom dodatnom monitoru.

Retina 15” 2015 je puhala ko luda sa ekstenim monitorom, ali je radila pa sam oguglao na zujanje… Sad mi dojde zlo kad cujem to zujanje kad zena sjedne sa taj laptop.


Tako da ne, ne trazis previse i ne moras cekat 16” … ti modeli ce ionako imat problema s novim dizajnom kucista, kao sto uvijek imaju…
10.05.2021 | 14:52
@Dijete:

Od 2011. radim iskljucivo za americke kompanije i sa americkim klijentima. Tako da ove godine mi je desetljece tih poslovnih angazmana, pa ce se eto poklopiti i sa ukidanjem viza za USA

Imam plan pocastiti se nekim road tripom (mozda ne skroz West to East Coast, ako mi bude previse, ali na tom tragu nesto), da cisto turisticki posjetim i dozivim drzavu koja mi je pruzila toliko toga.

Valjda na kraju ljeta budemo imali i te nove MBP u prodaji, pa ce eto biti super prigoda da donesem sebi jedan po normalnijim cijenama

Ne ocekujem iskreno neke probleme sa dizajnom. Samo da se rijesim ovih ventilatora, vec me iritira opasno, a bez eksternom monitora ne mogu raditi.
02.06.2021 | 00:06
Stigel Mini M1 i dojam nakon prvog dana - ovo malo čudo letiiiiii Spojio dva Dell U2720Q monitora, jednog na USB-C, drugog na HDMI. Oba dva rade na 60Hz. Kupit ću još novi OWC TB4 dock i miran sam. Nakon Intel i9-tke u MB Pro imam osjećaj da sam sjel za najjači mogući Xeon, ovakvu fluidnost sistema, switchanja prozora, sejvanja, kopiranja, surfanja i ostalih standardnih taskova nisam dugo vidio. Probal sam čisto fore radi otvoriti sve appove iz docka (cijeli Adobe CC paket + još 20-tak appova) i to je bilo praktički instant. Ventove još nisam čuo.

Problema sa Bluetoothom nemam - spojen MX Master 2S, Apple tipkovnica i Sennheiser BT slušalice, sve radi bez greške. Imal sam problema s migracijom starog sistema preko Time Machinea - jednostavno je bila neka greška, povukel je fajlove ali su svi fajlovi bili 0KB i svi folderi prazni. Neznam zašto, probal sam u više navrata ali sam na kraju ručno povukel samo par bitnih foldera jer mi je sve ostalo bilo na rezervnom MB Airu. Glupost je npr. da prilikom inicijalnog setupa treba imati ili original Apple periferiju ili bilo kakav žičani miš. Third party BT miševi ne rade čak ni kad se spoje žicom na USB port.

E sad pitanje za Synology majstore - imam kreirana dva usera, jedan je admin koji ima pristup svemu, a drugi je TIme Machine. Kako da složim dvije odvojene SMB konekcije, jednu za admina, drugu za TM?
02.06.2021 | 10:41
ales_1717 kaže:
E sad pitanje za Synology majstore - imam kreirana dva usera, jedan je admin koji ima pristup svemu, a drugi je TIme Machine. Kako da složim dvije odvojene SMB konekcije, jednu za admina, drugu za TM?


U najboljem slučaju napravio sa TM strane konekciju prema disku sa jednim accountom i nakon toga opet odi na Select disk, odaberi isti taj i identificiraj se sa drugim accountom.

TM na Syno može raditi višestruke backupe prema istom Syno folderu jer će se sparse bundle image unutar zvati drugačije. Doduše ime imagea obično ide po imenu stroja, a ako ćeš raditi backup istog stroja samo koristeći 2 različita Syno accounta onda tu baš ne vidim previše smisla.

Druga opcija je da na Syno strani napraviš još jedan TM folder i sa drugim accountom napikiraš taj drugi folder. Dakle svaki user u svoj folder.

Opet, ovo mi najviše ima smisla ako radiš sa više accounta na mac strani, pa da svaki user account sprema svoj backup pod drugim Syno accountom (TM syno accountom), ali moguće da ne razumijem pravi razlog za ovo.
02.06.2021 | 23:16
Sad ste mi dali misliti. Nisam uopće provjerio - ako stroj ima 3 accounta, a ja podesim Time machine da backupira cijeli stroj sjednog od accounta - tom logikom bi on morao backupirati i ostala dva usera, ne?
02.06.2021 | 23:48
Napraviti će backup svega što taj account “vidi”
03.06.2021 | 18:49
Znači user folder od drugih accounta nula bodova? Hmmm, to je tako besmisleno. Logika bi bila da backupa sve, doslovnosve, ali mi ne pokaže ono na što nemam privilegije. Bio sam uvjeren da to tako radi...
09.06.2021 | 18:03
Primjetil sam jedan glupi bug u vezi BT audia.
Kad se sluša muzika u Safariju / iTunesima radi sve bez greške, a kad se sluša u npr. Braveu ili Chromeu onda "prdi" zvuk (isprobal YT/Mixcloud/Soundcloud).
M1 / Big Sur updejtan na zadnju verziju / slušalice Sennheiser HD 4.40.
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 1 sat, 35 minuta
  • t_burgund: Za tursku cijenu potrebno je koristiti VPN. Koliko je to legalno za profesionalnu upotrebu?
  • Zdravac: 6 eura (ako imaš account registriran u Turskoj)
  • Gjuroo: @Zdravac: 6 ili 60?
  • Zdravac: Photoshop (odnosno, kompletni Creative cloud paket sa Premiere, Acrobatom i sve drugo) košta 6 EUR / mjesečno! :)
  • jura22: Canva kosta skoro kao Photoshop
  • dpasaric: Tihi su po pitanju iPada, ali čisto po broj dana od zadnjih modela čini se da će uskoro.
  • Yonkis: Kad izlaze novi iPadovi?
  • drlovric: Ne traze cak niti EDU email. Odobreno je zahtjev. Tako da je ovo rijeseno prije par dana.
  • drlovric: Da pojasnim moralnim dusebriznicima :) Radi se o programu Canva koji nudi besplatno svoju PRO inacicu svim uciteljima, radnicima biblioteka, neprofitnim organizacijama i sl. Moja kcerka to koristi za skolu i ne krse se nikakva pravila. Jednom odobren ucitelj moze dodavati ucenike besplatno, kreirati virtualne ucionice, radionice i sl.
  • smayoo: pa ilegalno je ako netko želi na temelju tuđeg studentskog identiteta koristiti neki softver besplatno.
  • Miro Spiro: mail
  • Miro Spiro: sada svi prilkom upisa na fax dobiju
  • Miro Spiro: zasto je to ilegalno? Ja sam bio student, nisu nam dali mail adrese, moramo sam se sam snalaziti da potvrdim stanje studenta.
  • jura22: Hoce ilegalno doci do programa.
  • moragd: @drlovric kako ti profesor moze pomoci? Treba ti mail adresa sa univerziteta?
  • drlovric: Ima li ovdje kakva dobra profesorska dusa? Treba mi jedan dizajnerski software koji je besplatan za teachers :) Pa eto ako hoce da pomogne :) Msg me pls.
  • Yonkis: Apple releases macOS Sonoma 14.4, watchOS 10.4, tvOS 17.4, HomePod 17.4 software update.
  • stefanjos: [link]
  • stefanjos: ja sam neki dan otrkio pdf gear i odusevljen sam (koristim ga na windowsu) ali je potpuno free i ima editing i split/merge i dosta finih stvari.
  • Riba: Ja koristim Nitro PDF Pro ali sam ga kupio na nekom debelom popustu kao upgrade sa PDF Pen Pro. [link]
  • drlovric: Ja imam i PDF Expert. [link]
  • smayoo: @applejabuka vidi Wondershare PDF Element. Ne znam točno što ti treba pa provjeri može li on to.
  • Zdravac: zapravo sam mislio micanje OD tema s kojima se nemožeš nositi.
  • kupus: I ja bih maknuo offtopic teme, da se mene pita.
  • applejabuka: Da li imate kakvu dobru soluciju / zamjenu za adobe acrobat pro, ne da mi se stvarno plaćati svaki mjesec 15€ da bi editirao par fileova i dodao tekst
  • Zdravac: Iz tog razloga, siguran sam da puuuno forumaša dolazi na forum, ali aktivno sudjeluju samo u čitanju, ali ne i u pisanju.
  • Zdravac: micanje ot tema koje ti iz nekog razloga ne odgovaraju, svakako pomaže! :)
  • Zdravac: Da, dovoljno je maknuti se od teme i shvatiti da nije poanta da se pokuša promjeniti nečije mišljenje nego iznijeti svoje
  • JOHN: ili se se maknut iz teme ako te ona opterećuje
  • JOHN: Jbg. Trebaju se znat isključit, ako smatraš da je s druge strane degenerik
  • Kloba: I kako neće ljudima dosaditi iste stvari koje mogu čusti na svim ostalim medijima? Pa tu su dolazili da se od toga odmore.
  • Kloba: Daddo, Dijete - puno mudrih ljudi koji uopće više ne sudjeluju u raspravama. Kako ne vidimo obrazac? Trujemo se temama koje svi mogu pogledati u Dnevniku, a nitko nije pametniji. Nakon COVID-a ovaj se forum promjenio skroz. Teme razno su COVID, Ukrajina.
  • marioart: konacno podrska za dva vanjska ekrana, ali i daje sramotna kolicina memorije u baznom modelu ....
  • dpasaric: [link]
  • dpasaric: Stigao novi MacBook Air M3! :)
  • JOHN: Šteta. Razlog je neki događaj na forumu ili netko s foruma?
  • smayoo: Da, Dijete je tražio da ga izbrišemo prije nekog vremena :(
  • kupus: sto je ovo, i djeteta nam nema vise na forumu?
  • kupus: došao m3 air, cijena stara
  • zoranowsky: Bok @SRLTRON!
  • Zdravac: @SLRTRON Dobrodošao! :)
  • m@xym: @SRLTRON, Vikalica ne služi pomaganju. Napiši u forumu (u odgovarajući podforum) koji je problem, pa će ti se netko vjerojatno javiti.
  • SRLTRON: Bok ljudi nov sam , prvi dan sam pa molim pomoć
  • smayoo: Lako za to. Chuck Norrisu radi digitalno potpisivanje na Apple silicone Macu! :D
  • kupus: :D
  • zoranowsky: :)
  • zoranowsky: Chuck Norris je napravio update 10.8.
  • kupus: Ako je tko pronašao normalan način updatea 10.8., neka javi, čisto znanosti radi.
  • smayoo: Chuck Norris se rodio koliko hoće puta, i kad hoće. :D
  • Eagle: Chuck Norris nije rođen 6.5.1945. nego 10.03.1940. dakle ne kužim foru

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.33 Seconds

Provided by iJoomla SEO