Apple Silicon Mac
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Apple Silicon Mac


  • Air
  • Korisnik
  • 59
24.11.2020 | 15:39
Ma jasno je da naplaćuju maksimalno svoju kvalitetu i svoje znanje. To su oduvijek radili.

A na nama u HR je za nadati se da nam budu prihvatljiv (povoljnji)i i u ovim kriznim vremenima.
24.11.2020 | 22:12
Maksimalno naplaćuju maglu! Uvijek su. Prodaju ti priču i uvjere te da nešto nije mana već osobina (feature)!
  • Air
  • Korisnik
  • 59
24.11.2020 | 22:45
Ako stavimo sve priče po strani i podvučemo crtu, zbrojimo sve njihove uređaje, Apple ima najkvalitetnije proizode. Točka.

Tako da je ona tvrdnja "Applel je govno jednako Microsoftu" po meni promašen cijeli fudbal.
25.11.2020 | 05:47
Kad se vec povlaci crta, kojih se MS proizvoda mozes sjetiti?
  • Air
  • Korisnik
  • 59
25.11.2020 | 09:48
HW: Microsoft Lumia, Microsoft Surface (laptop, tablet)

SW: iView Media Pro (preglednik dokumenata) kada ga je kupio MS preimenovali su ga u Media Pro i postao je godinama neupotrebljiv (sa prvom verzijom izdanom pod MS-om usporili su ga minimalno na 1/4 njegove prvotne brzine, Skype, Viber (kako vrijeme prolazi ima sve više updatea (MS taktika) i sve više je neupotrebljiv.
25.11.2020 | 10:01
jura22 kaže:
Kad se vec povlaci crta, kojih se MS proizvoda mozes sjetiti?


Zune
25.11.2020 | 10:17
Mogu ih se sjetiti jako puno, ali ne želim.
Odakle da krenem?
MS DOS 3.30 - to je bio zadnji koji je nečem valjao
MS DOS 5.22 - taj je bio prvi gdje su počela sranja. S njim je dolazio i onaj pre-windows-norton-commander-wannabe zvan DOS Shell. Brrrr...
MS Windows 3.0 - moram priznati, taj mi je bio simpatičan, jer ga nitko nije uzimao ozbiljno. To je bilo više kao neka parodija. Klikali smo po njemu i smijali se rezultatima...
MS Windows 3.1 - ajoj... tu je vrag odnio šalu, skužili smo da oni zaozbiljno misle da je to upotrebljiv OS
MS Windows 3.11 "for Workgroups" - kobajagi mrežna kolaboracija.
MS Windows 95, na 13 3,5" flopica ako se dobro sjećam. M$ trgovci su ga gurali kao "Evo, to je sad to, nema više zajebancije, ovo je sad zapravo - to - sve novo ispod haube". Hau jes nou. Jedino što je bilo novo, bio je "blue screen of death" i užasni, monstruozni registry.
MS Windows 98 - popravili neke bugove, uveli duplo više novih
MS Windows NT - bila je neka verzija prije 95-ice i neka poslije. Jedna gora od druge. Zamrzio sam ih intenzivno jer su nam isporučitelji SCADA strojeva prešli s Digitalovog OpenVMS-a (kojeg si mogao lupat nogom i zalijevat vodom iz kante, a on bi i dalje radio) na MS Windows NT, tako da je softver za nadzor i rukovanje postrojenjem blokirao u prosjeku 1x u 24h. Naravno, uvijek noću.
MS Windows Millenium - - vidi "MS Windows 3.0"
MS Windows 2000 - prvi za kojeg sam pomislio "gle, možda i bude nešto od njih jednog dana".
ali ćorak, jer MS Windows XP je pokazao da oni, ako možda i znaju napraviti OS kako spada, to zapravo ne žele
tu sam negdje odustao od Microsofta.
Mogao bih pisati i o kronologiji od MS Word 2.0 (za DOS) koji je bio sveopći predmet sprdnje, u vrijeme dok je na DOSu wordprocessing standard bio WordPerfect, koji nije bio wysiwyg, ali si imao apsolutnu kontrolu nad konačnim rezultatom, preko Worda 6, MS Accessa 1 i 2 te Excela 5, pa do MS Office 2007 na Windowsima i ovih zadnjih na Macu. Od svega toga jedino za što zaista mogu reći da valja i da vrijedi resursa koje troši je - Excel, do verzije 2007. Nakon toga se i on pretvorio u ušljivi bugoviti bloatware.
25.11.2020 | 18:05
Kad smo vec u OT, da nastavim...

Windows mobile 8 pa nadalje (wm8.1/10) je bio odlican mobilni OS, super optimiziran, odlicnog UIa. Jedina mana mu je bila slaba ponuda aplikacija. Od svih (novijih) MS proizvoda, za ovim zbilja zalim. Bit cu tako slobodan pa cu reci da je po ispeglanosti bio u razini iOSa, daleko ispred androida.

Microsoftu jos nisam oprostio kako su s+ebali start izbornik

Slažem se sa smayoom oko bloatwarea i officea. Moram primjetiti da je ista stvar kod applea, pocela tamo negdje s uvodjenjem appstorea u osx. Svaka nova macos/osx iteracija krajnjem korisniku u većini slučajeva samo smeće donosi. Najbolji primjer Catalina - apple arcade, apple tv... A ove debilizacije s memojijima i slicnim ne smijem ni komentirat

Ajde malo ontopic:

Bojim se da u nekoj blizoj buducnosti Apple odluci lockat izvor aplikacija samo na appstore, kao sto je na iOS. Idealno vrijeme za to, a i uz ovu pricu sa signeanjem aplikacija, nekako cak i na to mirise. Zivi bili pa vidjeli.
25.11.2020 | 18:22
Je li netko probao radi li Homebrew ili MacPorts na Big Sur?
26.11.2020 | 00:23
MacPorts radi
26.11.2020 | 13:38
MacBook Pro 13” M1 vs MacBook Pro 13” Intel - Gaming performance

  • Dijete
  • Posjetitelj
27.11.2020 | 21:57
Ok... paket je u tranzitu...

Mislim da sam malko uzbudjen... jucer stigao usb-c dock i case...
  • Dijete
  • Posjetitelj
01.12.2020 | 21:30
smayoo kaže:
Je li netko probao radi li Homebrew ili MacPorts na Big Sur?


Homebrew radi.
01.12.2020 | 21:57
Hvala obojici. Zanima me kakav će to biti hardwire ispod haube ako odluče to onemogućiti. Jedna je stvar to što mogu onemogućiti instaliranje aplikacija u GUI sučelju, ako nije kroz App Store. Ali sasvim je nešto drugo ako idu onemogućavati homebrew ili takav neki sistem.
  • Dijete
  • Posjetitelj
01.12.2020 | 23:08
smayoo kaže:
Hvala obojici. Zanima me kakav će to biti hardwire ispod haube ako odluče to onemogućiti. Jedna je stvar to što mogu onemogućiti instaliranje aplikacija u GUI sučelju, ako nije kroz App Store. Ali sasvim je nešto drugo ako idu onemogućavati homebrew ili takav neki sistem.


Zar je bilo govora bi mogli onemoguciti, ili samo razmisljas hipotetski?

Veseli me da su i dalje otvoreni za instalaciju drugih OSa na svoj hardveraj.
Blender na Linuxu na M1, M1x il sto vec dolazi me vlaži...
02.12.2020 | 00:31
Razmišljam hipotetski, ali očito je da idu u tom smjeru. Trenutno to nema smisla. Ali u hw konceptu SOC, s namjenskom hw enkripcijom, itekako mogu sve zacementirati, samo što onda to ne može više niti malo biti bazirano na nekom tamo opensource FreeBSDu.
  • Dijete
  • Posjetitelj
04.12.2020 | 10:48
Testiranje krece..


IMG_6795.jpg
04.12.2020 | 11:00
promijeni ime slici i stavi ju u drugi folder, tipa downloads. I mene zna tako zezati upload slike ovdje.
EDIT:
Hoćeš nabaciti koju igricu čisto da vidiš kako šljaka?
  • Dijete
  • Posjetitelj
04.12.2020 | 11:04
Kloba kaže:

Hoćeš nabaciti koju igricu čisto da vidiš kako šljaka?


ne da cu probat, nego ce mi bit gejming masina ko i svaki laptop do sada...
04.12.2020 | 11:05
Pivica, vapor i novi M1 MacBook. Kako ćeš lijepo spavati ovu noć.
EDIT:
Prelijepo izgleda, bez greške.
04.12.2020 | 11:08
Šta radiš sa starim kompovima kada kupiš novu mašinu? Prodaješ li ili daš supruzi ili nekom drugom članu porodice?
Ne kupujem, odmah da se izjasnim. Zanima me čisto informativno.
  • Dijete
  • Posjetitelj
04.12.2020 | 11:10
Kloba kaže:
Šta radiš sa starim kompovima kada kupiš novu mašinu?


Proslijedim nekome... 2015 15” mbp ide zeni sad.. upravo sad..
04.12.2020 | 11:16
Sretan ti, sretna ona. Dobra odluka. Bolja od prodaje.
Imam osjećaj da će ovaj Mac trajati još duže od mog i drlovricevog, a to je sedam i osam godina već.
EDIT:
Pričao si da ukoliko nećeš biti zadovoljan, da ćeš ga prodati i kupiti 15 ili 16", koliko već ima prvi veći danas.
Koji su ti prvi utisci?
05.12.2020 | 03:34
Pozdrav ekipa.
Evo, cisto nekoliko recenica o novom Macu M1. Kupio sam ga i danas mi je dosao. Model Macbook Pro 13, M1, 8GB RAM, 256 GB SSD.
Prvo baterija... Ne vjerujem ono sto vidim. Skinuo sam ga u 18 sati sa punjaca kad je bio prvi puta napunjen na 100%. Sada je 02:17 kad pisem ovo i baterija je na 57%. Odradio sam instalacije... Affinity, Office i tako dalje, pretraga interneta konstantno, download nekoliko 4k video fileova od po 10-tak gb svaki, test istih u Quicktime i vlc playeru... Podesavanje laptopa, sve u svemu opcepoznate radnje... Baterija traje i traje.
Imam osjecaj da je osvjetljenje ekrana drugacije, odnosno jace na ovom modelu. Prodao sam neki dan MBP 13, 2019 i cini mi se da je razlika vidljiva, barem meni u odnosu na ta dva modela. Glede Roseta 2 prijevoda, radi bez greske.
Ono sto je takodjer jako zanimljivo, od samog prvog pokretanja, a radio sam update na 11.01, i svasta nesto, temperatura se nije digla iznad 35 stupnjeva c.
Ventilator jos nisam cuo, a laptop je hladan, doslovno..
Affinity Designer i Photo aplikacije su optimizirane da rade na M1 nativno i koliko vidim, sve ide cisto fluidno i bez ikakvih problema. Chrome nisam instalirao, niti cu, a glede safarija, sta da kazem.... Leti.
Cijena koju sam platio je 1.412,oo €.
Sve u svemu, ja sam zadovoljan.
Ako netko ima ovaj model, neka mi kaze, cini li se da je kuciste cvrsce, da su ona dolje cetiri crna drzaca ispod njega malo vise podignuta i daj je tipkovnica cvrsca i ugodnija za pisanje. Takodjer i citac otisaka prstiju i fizicki escape button. Sve kao da je malo izdignuto i cvrsce.... "samo pitam"
Eto, htio sam podjeliti barem neke brze informacije s vama, obzirom da je ovo jos sve novo i da jos puno ljudi nema priliku imati ovaj laptop u rukama.
Pozdrav iz Kaiserslauterna
  • Dijete
  • Posjetitelj
05.12.2020 | 04:42
forcemac kaže:

Ono sto je takodjer jako zanimljivo, od samog prvog pokretanja, a radio sam update na 11.01, i svasta nesto, temperatura se nije digla iznad 35 stupnjeva c.


Meni je zanimljivo da je moj stigao vec sa 11.0.1 updejtom.. (Mbp 13, M1, 16gb, 1TB - silver naravno)

Za sada sam zadovoljan sa onime sto sam vidio, povukao je backup proslog laptopa na Mojaveu unutar 34 minute (480gb backupa)..

Kaj se fizikalije tice, ovo mi je prvi lap sa oled trakom i koliko god sam mislio da ce mi ic na jetra, za sad mi je super... ne smeta mi sto nema fizicku lajnu F tipki... Kaj se tice tipaka, fine su i tihe, lijepi hodi, ali to ce ionako bit rijetko koristeno jer vecinom radim sa eksternim monitorom, jogom (Contour Shuttle Pro) i olovkom (Intous pro M) Jako me muci ideja emoji tipke, ali neka im :o)

O softu mi se ne da jos, jer mi moj glavni ne radi jos, ali to sam znao unaprijed... Probao sam Premiere Pro (imam jedan projekt koji nazalost montiram u njemu) i otvorio je projekt, i sve radi za sad, ali vidjet cu s vremenom koliko je stabilno..
FCP radi super - imam 2 projekta u njemu, i to je glavni razlog zasto sam ga kupio
DaVinci Resolve je u beti za M1 i da kucnem o drvo, cini se upotrebljivim..
Avid Media Composer... cekam i cekam.. al bit ce...

Zvucnici su mrak... slusao malo Čajkovskog dok su klinci spavali, a ja pekao tortu..

Stanje baterija pokazuje da je stvarno proc/grafulja niska po potrosnji, ali volim drzat laptope na punjacu koliko god je moguce tako da ne znam koliko je dobar..

Ventilator sam cuo kod transcodinga u Resolveu... al samo na kratko... i ne glasno...

Sta rec... bit ce zanimljivo vidjet sto ce se dogodit u sljedecih par godina..

O da, otisak prsta umjesto sifre? Naviknut cu se.. nadam se da se necu nikad postavit u situaciju da ce mi netko odrezat prst da mi pristupi podacima...
05.12.2020 | 13:31
Senzor otiska prsta već najmanje 15 godina ne reagira na mrtvo tkivo. Ako bi ti netko odrezao prst, imao bi najviše 30 min vremena da tim prstom otključa tvoj laptop.
05.12.2020 | 14:05
smayoo kaže:
Senzor otiska prsta već najmanje 15 godina ne reagira na mrtvo tkivo. Ako bi ti netko odrezao prst, imao bi najviše 30 min vremena da tim prstom otključa tvoj laptop.


Sad mu je sigurno lakše i mirnije će spavati
05.12.2020 | 14:11
U svakom slučaju je bolje da mu odrežu prst, nego lice.
05.12.2020 | 19:01
Hahahahahah kako ste me dobro nasmijali sa ovim zadnjim komentarima. Prejako!!
  • Dijete
  • Posjetitelj
05.12.2020 | 20:28
Emoji tipka je programibilna <3 vise ne iskacu
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 16 sati, 27 minuta
  • Zdravac: 6 eura (ako imaš account registriran u Turskoj)
  • Gjuroo: @Zdravac: 6 ili 60?
  • Zdravac: Photoshop (odnosno, kompletni Creative cloud paket sa Premiere, Acrobatom i sve drugo) košta 6 EUR / mjesečno! :)
  • jura22: Canva kosta skoro kao Photoshop
  • dpasaric: Tihi su po pitanju iPada, ali čisto po broj dana od zadnjih modela čini se da će uskoro.
  • Yonkis: Kad izlaze novi iPadovi?
  • drlovric: Ne traze cak niti EDU email. Odobreno je zahtjev. Tako da je ovo rijeseno prije par dana.
  • drlovric: Da pojasnim moralnim dusebriznicima :) Radi se o programu Canva koji nudi besplatno svoju PRO inacicu svim uciteljima, radnicima biblioteka, neprofitnim organizacijama i sl. Moja kcerka to koristi za skolu i ne krse se nikakva pravila. Jednom odobren ucitelj moze dodavati ucenike besplatno, kreirati virtualne ucionice, radionice i sl.
  • smayoo: pa ilegalno je ako netko želi na temelju tuđeg studentskog identiteta koristiti neki softver besplatno.
  • Miro Spiro: mail
  • Miro Spiro: sada svi prilkom upisa na fax dobiju
  • Miro Spiro: zasto je to ilegalno? Ja sam bio student, nisu nam dali mail adrese, moramo sam se sam snalaziti da potvrdim stanje studenta.
  • jura22: Hoce ilegalno doci do programa.
  • moragd: @drlovric kako ti profesor moze pomoci? Treba ti mail adresa sa univerziteta?
  • drlovric: Ima li ovdje kakva dobra profesorska dusa? Treba mi jedan dizajnerski software koji je besplatan za teachers :) Pa eto ako hoce da pomogne :) Msg me pls.
  • Yonkis: Apple releases macOS Sonoma 14.4, watchOS 10.4, tvOS 17.4, HomePod 17.4 software update.
  • stefanjos: [link]
  • stefanjos: ja sam neki dan otrkio pdf gear i odusevljen sam (koristim ga na windowsu) ali je potpuno free i ima editing i split/merge i dosta finih stvari.
  • Riba: Ja koristim Nitro PDF Pro ali sam ga kupio na nekom debelom popustu kao upgrade sa PDF Pen Pro. [link]
  • drlovric: Ja imam i PDF Expert. [link]
  • smayoo: @applejabuka vidi Wondershare PDF Element. Ne znam točno što ti treba pa provjeri može li on to.
  • Zdravac: zapravo sam mislio micanje OD tema s kojima se nemožeš nositi.
  • kupus: I ja bih maknuo offtopic teme, da se mene pita.
  • applejabuka: Da li imate kakvu dobru soluciju / zamjenu za adobe acrobat pro, ne da mi se stvarno plaćati svaki mjesec 15€ da bi editirao par fileova i dodao tekst
  • Zdravac: Iz tog razloga, siguran sam da puuuno forumaša dolazi na forum, ali aktivno sudjeluju samo u čitanju, ali ne i u pisanju.
  • Zdravac: micanje ot tema koje ti iz nekog razloga ne odgovaraju, svakako pomaže! :)
  • Zdravac: Da, dovoljno je maknuti se od teme i shvatiti da nije poanta da se pokuša promjeniti nečije mišljenje nego iznijeti svoje
  • JOHN: ili se se maknut iz teme ako te ona opterećuje
  • JOHN: Jbg. Trebaju se znat isključit, ako smatraš da je s druge strane degenerik
  • Kloba: I kako neće ljudima dosaditi iste stvari koje mogu čusti na svim ostalim medijima? Pa tu su dolazili da se od toga odmore.
  • Kloba: Daddo, Dijete - puno mudrih ljudi koji uopće više ne sudjeluju u raspravama. Kako ne vidimo obrazac? Trujemo se temama koje svi mogu pogledati u Dnevniku, a nitko nije pametniji. Nakon COVID-a ovaj se forum promjenio skroz. Teme razno su COVID, Ukrajina.
  • marioart: konacno podrska za dva vanjska ekrana, ali i daje sramotna kolicina memorije u baznom modelu ....
  • dpasaric: [link]
  • dpasaric: Stigao novi MacBook Air M3! :)
  • JOHN: Šteta. Razlog je neki događaj na forumu ili netko s foruma?
  • smayoo: Da, Dijete je tražio da ga izbrišemo prije nekog vremena :(
  • kupus: sto je ovo, i djeteta nam nema vise na forumu?
  • kupus: došao m3 air, cijena stara
  • zoranowsky: Bok @SRLTRON!
  • Zdravac: @SLRTRON Dobrodošao! :)
  • m@xym: @SRLTRON, Vikalica ne služi pomaganju. Napiši u forumu (u odgovarajući podforum) koji je problem, pa će ti se netko vjerojatno javiti.
  • SRLTRON: Bok ljudi nov sam , prvi dan sam pa molim pomoć
  • smayoo: Lako za to. Chuck Norrisu radi digitalno potpisivanje na Apple silicone Macu! :D
  • kupus: :D
  • zoranowsky: :)
  • zoranowsky: Chuck Norris je napravio update 10.8.
  • kupus: Ako je tko pronašao normalan način updatea 10.8., neka javi, čisto znanosti radi.
  • smayoo: Chuck Norris se rodio koliko hoće puta, i kad hoće. :D
  • Eagle: Chuck Norris nije rođen 6.5.1945. nego 10.03.1940. dakle ne kužim foru
  • cariblanco: A to što sam i ja rođen 6.5..neke godine, ima li tu slučajnosti. Datum nisam izmislio :)

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.25 Seconds

Provided by iJoomla SEO