Savjet oko setupa
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Savjet oko setupa


09.06.2020 | 12:15
Početkom rujna (a budući da neće biti nikakvih novosti u sektoru koji mene zanima, isto je ko da i kupujem danas) namjeravam kupiti *nešto*, a budžet mi je recimo 1200 eura. Jasno, cicija kakav jesam, što povoljnije prođem, to bolje.

Trenutno mam ovaj iPad Air 3 i olovku i logi kućište s tipkovnicom i to mi je za mobilne potrebe i više nego dovoljno.

Ono što mi treba stacionarno je veći ekran i OS X. E sad, onako kako ja to vidim moje opcije su:

1) mini + monitor (otprije imam i miš i tipkovnicu)

Ovaj novi mini me golica jer se i dalje može dodati RAM nakon kupovine, a realno ne igram video igrice pa mi je integruša sasma dovoljna. Ne znam jel prijašnja generacija Minija vrijedna razmatranja?

2) imac

Ne zanima me iMac pro, ali me ne zanima ni onaj od 21” jer ne mogu dodat ekstra RAMa ako zatreba, tako da opcija ostaje neka 27ica, ali ne nova jer mi je to preskupo.

3) mac pro + monitor
U Splitu imam Mac Pro 3.1 i iako ga nisam koristio godinu dana vjerujem da bi još bio dovoljno dobar za moje namjene, ali transport do Pariza gdje trenutno živim i radim nije izvediv. Siguran sam da ih i ovdje ima za kupiti, možda čak naletim na neki povoljni 4.1.
09.06.2020 | 12:28
john_st kaže:
1) mini + monitor (otprije imam i miš i tipkovnicu)

Ovaj novi mini me golica jer se i dalje može dodati RAM nakon kupovine, a realno ne igram video igrice pa mi je integruša sasma dovoljna. Ne znam jel prijašnja generacija Minija vrijedna razmatranja?


Apsolutno je. Mini 2012 je stroj koji se da dograditi bez neke muke, do 16GB RAM i SSD sa SATA sučeljem, po želji, prima zadnji OS, moja očekivanja još uvijek nadilazi (a nisu mala).


2) imac

Ne zanima me iMac pro, ali me ne zanima ni onaj od 21” jer ne mogu dodat ekstra RAMa ako zatreba, tako da opcija ostaje neka 27ica, ali ne nova jer mi je to preskupo.


iMac je šminkerska kuruza, zaobiđi ga, pogotovo ako kupuješ rabljeno. Najproblematičniji model Maca ikad. Prašina u displayu, pregrijavanje, krepavanje grafičke, užasno kompliciran servis... Pogotovo u Francuskoj, ako tamo moraš plaćati servis na iMacu, bolje si ga odmah zaveži oko vrata i skoči u Seinu.


3) mac pro + monitor
U Splitu imam Mac Pro 3.1 i iako ga nisam koristio godinu dana vjerujem da bi još bio dovoljno dobar za moje namjene, ali transport do Pariza gdje trenutno živim i radim nije izvediv. Siguran sam da ih i ovdje ima za kupiti, možda čak naletim na neki povoljni 4.1.


Ako imaš dovoljno mjesta i ako ti nije problem to što kanta ima blizu 30 kg, slažem se s Davorom, kupiti polovni Mac Pro je uvijek bolja kupovina od Minija.
09.06.2020 | 12:55
Mac Pro je oko 22 kg, ako imaš originalnu ambalažu nije tako strašno poslati ga iz Splita u Pariz. Tamo kupiš neki moderni 27" monitor (Samsung, LG, Asus...) i vozi.

iMac 27" možeš kupiti ako je neka ok serija, ovi zadnji od kada imaju ljepljeni ekran su zaista solidni i više nemaju stare boljke (kuc-kuc).

Mac mini se može naći dobrih polovnih, serije kojima se dograđivao RAM, pa još ako je i7, onda to ima smisla.

Složilli tablicu troškova i karakteristika, pa vidi što daje najbolji odnos.
09.06.2020 | 13:34
Mi smo slali sinu knjige i nešto odjeće i obuće u Dansku. Paket je bio oko 25 kg, poštom je koštalo preko 350kn jer Danska pošta ne dostavlja paket ako nije preporučeno. Neki zbir i transporti su bili neznatno jeftiniji, ali bez dostave, trebalo bi sin nekamo putovati vlakom po to. Tako da, možda se i ne isplati slati stari mac pro u Francusku, za cijenu slanja umanji što plati polovni mac tamo i još proda ovaj u hr... vjerojatno je tu negdje
09.06.2020 | 20:31
To stoji! Bolje prodati ovaj lokalno i tamo kupiti drugi!
15.06.2020 | 00:28
Mini i7 iz 2012. s 16 giga rama i 1 TB Fusion drive plus BT klikuša i Magic Mouse za 500€.

Skupo, prilika ili realno?
15.06.2020 | 01:26
john_st kaže:
Mini i7 iz 2012. s 16 giga rama i 1 TB Fusion drive plus BT klikuša i Magic Mouse za 500€.

Skupo, prilika ili realno?


Realno.
15.06.2020 | 12:10
Realno, ako prodavatelj ima svu prateću dokumentaciju, mislim na račun te original ambalažu i ako je uređaj tip-top stanje. Uz naravno, OBVEZNU provjeru prije kupnje.

Kad sam kupovao MacBook Air jedan mi je prodavatelj rekao da ima zamjenski punjač, te da nije moguće izvršiti provjeru prije kupnje - šta reći na to?
21.06.2020 | 19:06
A ovaj?

Mac Mini iz 2014.
2.6 GHz core i5
8 GB RAM
1 TB HDD

bez tipkovnice i misa za 350€


EDIT: ignore, ucinilo mi se da je fusion drive
21.06.2020 | 19:35
Računaj još minimalno 100€ za rabljenu, ali pristojnu Apple tipkovnicu i miša, da bi ugođaj bio potpun.

Ja bih to probao spustiti na 1500-1800 kn, ali da je k'o bombon. Uredni papiri, ambalaža, original kabel za napajanje (ušćuvan i uredan). Ako ja mogu prodavati u takvoj kondiciji, mogu i drugi. A to što ne čuvaju opremu i sve što ide uz nju, a kasnije traže basnoslovne svote i cijene stara izgrebana poluispravna računala kao da su prošlogodišnji model - to je druga priča. Evo ti takvih puno Njuškalo, ne bi spustio cijenu ni za lipu, a već ga vrti po oglasima godinama.
  • Daddo
  • Posjetitelj
21.06.2020 | 20:16
john_st kaže:
A ovaj?

Mac Mini iz 2014.
2.6 GHz core i5
8 GB RAM
1 TB HDD

bez tipkovnice i misa za 350€


EDIT: ignore, ucinilo mi se da je fusion drive


Mini 2014 nije dolazio bez Fusion drivea u toj konfiguraciji.
21.06.2020 | 21:31
Mac mini 2014 nije nadogradiv što se tiče RAM-a, a ovaj hard bi ja odmah promijenio u SSD.

Evo, iz prve ruke ti mogu reći da sam imao Mac mini 2014, samo sa 4 GB RAM-a i 500 GB HDD-a - to je bilo GOTOVO NEUPOTRBLJIVO, čak i za nezahtjevnog korisnika poput mene.

Nadalje, ta je generacija Minija poznata i po problemu "roza ekrana" kada se spaja na monitor putem HDMI priključka, pa treba i na to obratiti pozornost prije kupnje. Neki su to uspjeli riješiti pomno odabranim korisničkim profilima boja, a nekima nije pomoglo ni to - dakle problem je evidentan.

Spusti prodavatelju koliko možeš, imaš dosta argumenata za pregovore oko cijene.
23.07.2020 | 11:55
A ovo?

Mac Pro 4.1. flashani u 5.1

6-core 3.33 GHz Xeon, AMD Radeon HD 7970 3 GB VRAM, 16 GB RAM, 1 TB HDD

+ bazni 2.8 GHz CPU te Nvidia GT 120 (al to je vjerojatno samo za daljnju prodaju na ebayu)


za 400€
25.09.2020 | 09:26
Evo konacno uzeo stroj.

Mac Mini 2012
2.6 GHz quadcore i7 (BTO model)
16 GB RAM
1 TB HDD

za 350 €

Uzet cu jos onaj OWC caddy da mogu stavit dodatni disk i metnit SSD.

Et voila
25.09.2020 | 11:13
Jeeee!
25.09.2020 | 18:00
Misliš: “Fala krasnome!”? Haha

Nego, moze li se ovaj moj Mini spojit na Alu Cinema Display 23” bez nekog adaptera?

Ima ih po oglasniku za sitne pare (60ak eura)
25.09.2020 | 21:19
@john_st - jel se smije znati gdje si ga uzeo? To nije loša cijena.

Čestitke na stroju..
25.09.2020 | 21:51
Pariz
27.09.2020 | 21:27
john_st kaže:
Misliš: “Fala krasnome!”? Haha

Nego, moze li se ovaj moj Mini spojit na Alu Cinema Display 23” bez nekog adaptera?

Ima ih po oglasniku za sitne pare (60ak eura)


Evo, da odgovorim samome sebi - ne može! Ali srećom, uz Mini je bio HDMI—>DVI adapter i sve radi ko sat.

Prilog/zi 897F14EA-4A4F-412B-A85B-AD152FBAB843.jpeg nije/su pronađen/i

Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 1 sat, 9 minuta
  • Kloba: Aha, hvala ti na informaciji!
  • Borisone: Ako imaš i LAN i WIFi aktivan na Mac-u, prioritet ti je po defaultu da promet ide prvo po LAN-u.
  • Borisone: To ti je propusnost WiFi-a usko grlo.
  • Kloba: Što se brzine neta tiče, kada laptop spojim LAN-om na ruter, iako mi je u postavkama i dalje Wi-Fi mreža kao opcija spajanja - brzina je 950 Mbps. Kada iskopčam LAN kabel, doslovno deset sekundi nakon ovog rezultata - brzina padne na 200 do 300 Mbps-a. Nije nam jasno! :D
  • Kloba: A Hajduk je ipak najtrofejniji i najstariji hrvatski klub. Bio bi red da se i oni vrate na staze stare slave. Zanimljivost mi je da imaju registriranih navijača više od 110 tisuća, u rangu Real Madrida. Respect, u svakom slučaju. :)
  • Kloba: Štose nogometa tiče, nisam pratio HNL osim u tekstovima pa ne znam tko je više zaslužio ove godine. Rijeka ili Hajduk. Ako je Rijeka dala više, neka bude Rijeka. Zarad one krađe kada ih je Gračan trenirao, ako se dobro sjećam.
  • Kloba: Star možda godinu dana, refurbished kupljen od A1.
  • Kloba: Mobitel je iPhone SE 2022.
  • Kloba: Ljudi, imam pitanje u vezi brzine interneta. Kako sada imam gigabit download u teoriji, u praksi mi je to na laptopu oko 940 Mbps. No na mobu, koji je spojen na isti Wi-Fi (5G) ne pokazuje više od 450 Mpbs download. Ima li neki razlog tomu?
  • cariblanco: I ja kao Dinavovac, bi Volvo da Rijeka osvoji naslov, jer je to zaslužila
  • drlovric: Dinamo j ezapoceo kao drzavni projekt, da se podigne nacionalna svijest u novonastaloj drzavi. Kasnije je prepusten kriminalnoj skupini na upravljanje, koja je radi osobnih interesa obesmislila cijelu ligu. Srecom ta vremena su iza nas. Mislim da je ove godine Rijeka najvise zasluzila da bude prvak, jer igraju najbolji nogomet.
  • Kloba: Iskreno, radi dobrobiti hrvatskog klupskog nogometa, htio bih da ili Hajduk ili Rijeka ili Osijek osvoje ovu sezonu. Da se stvori nova velika četvorka u ovoj maloj zemlji.
  • Kloba: Pa valjda ćeš ove godine slaviti. Dugo niste bili ovako blizu. ;)
  • drlovric: Za Hajduk. Zato sam ovako mlad i pogubio zivce :D
  • cariblanco: za koga navijaš...naše ;)
  • drlovric: Za vikend sam u Splitu. Ostajem par dana. Ako neko od Jabucara dolszi gledati najveci nogometni derbi u Hrvata, tu sam za pice, kavu, rucak…
  • smayoo: Nažalost, je... :(
  • Djuro genijalac: [link]
  • Djuro genijalac: Kaj je umrla Slađana Milošević?
  • smayoo: RIP Slađana Milošević :(
  • Yonkis: [link] iPhone prodan na aukciji za 130.000 dolara
  • Yonkis: macOS Sonoma 14.4.1: fixes USB hubs connected to external displays may not be recognized; Apps that include Java may quit unexpectedly
  • Soffoklo: Fora. Creating a Macintosh-inspired Mac Studio iPad dock. [link]
  • abajo: Kloba: [link]
  • Kloba: Ekipa, može li me neko upititi n stranicu da si skinem macOS Catalina kako bih nanovo reinstalirao komjuter? Taj OS mi je najnovji koji ovaj moj Retina iz 2013. može "progutati". Kako se svi razumijete u ove stvari više od mene, bio bih zahvalan!
  • cariblanco: Na kraju sam skužio koliko je sati, po svitanju...ono fakat čudno ?
  • cariblanco: Istina je da Paragvaj mjenja vrijeme koji je blizu, ali ja imam Argentinski sim :D
  • cariblanco: Sad na mobu s našim sim_om je 7.25 a na mobu s Argentinskim sim_om je 8.25 ! S tim da Argentina nema promjenu verbena ?
  • cariblanco: Jurors imam dilemma, koliko je sati ? koliko mi je poznato mi nismo premjenili vrijeme, mjenjamo ga sljedeći vikend
  • Zdravac: MKBHD pratim i ja, ok je lik, realno recenzira, ne sipa hvalospjeve
  • Kloba: Ma bez daljnjeg. Čovjek si je osigurao egzistenciju, pa i vrlo luksuzan stil života već sada. Ima video u kojem pokazuje svoj studio, linkao sam ga tu svojevremeno. Ma preludo. A tek onaj Mr. Beast? Taj živi u studiu. Opsjednut YT-om.
  • drlovric: Zaradio j eon puno vise na otm videu. Pogledaj samo broj pregleda :)
  • Kloba: NIsam ni ja znao. A šta ćeš, cijena napretka. Za šta je dao 40 somova, sliku CD-a i iTunesa... :)
  • Yonkis: Kloba, što nisi odmah rekao kako je završio unboxing i aktiviranje iPhonea :)
  • Kloba: MKBHD kupio originalni, nikada otvoreni first gen iPhone na aukciji u Chicagu za 32 tisuće dolara. Sa dostavom, porezima, i dodacima na sve ispalo ga je 40 tisuća. Video je tu: [link]
  • Yonkis: [link] - Justice Department sues Apple, alleging it illegally monopolized the smartphone market
  • Kloba: I ja brže na net, nađem video naslova 7 Ways To Fix PS5 Error Code CE-117773-6 :) I prvi "way2 mi pomogne, skužim da je do njih
  • Kloba: Uglavnom, kada sam htio skinuti save sa clouda PS Plua za Horizon 2, javi mi grešku Error Code CE-117773-6
  • Kloba: EON Premium sam uzeo, ne vjerujem koje sve kanale imam. Ruske, Ukrajinske, pa klasika CNN, BBC, Sky, ovo ono. Ali i puno iz regije
  • Kloba: Ma sve radi što se telemacha i EONA tiče. SONY nije radio, imao je problem kod njih. Sad je sve OK
  • drlovric: Kloba: I ja sam to dobio nedavno. Telemach Fiber Duo Premium nesto.... Kod mene sve radi odlicno.
  • Kloba: PS5, isprika...
  • Kloba: Prešao na Telemach EON TV. Uzeo Premium paket. Jako zadovoljan. I sada, hoću malo na PS%, kada ono, pao im server...
  • rusty: GRAVIS.DE je kapitulirao (od danas). Zatvaraju... :(
  • drlovric: Ja imam USA account za Apple jer bosanski niti ne postoji. Prodaju te iPhione a tjeraju te da odaberes drugu drzavu za nalog, i nikom nista.
  • drlovric: Zasto Turcin koji zivi ili radi u EU ili USA ne bi mogao placati Adobe pretplatu u svojoj zemlji? :)
  • drlovric: Ma sve je to siva zona i ljudi to koriste masovno. Ja sam godinama koristio indijski YT, nikada problema. Poceo sam placati bosanski samo raid glazbe. Jer ubijao me YT sa indijskim prijedlozima i artistima :) Sa $2.5 mi je pretplata skocila na 5 eura, al prezivio sam taj finacijski udarac :)
  • Zdravac: To nije uopće legalno. Za profesionalnu primjenu smatram da ipak treba kupiti i računati kao poslovni trošak.
  • t_burgund: Za tursku cijenu potrebno je koristiti VPN. Koliko je to legalno za profesionalnu upotrebu?
  • Zdravac: 6 eura (ako imaš account registriran u Turskoj)

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.23 Seconds

Provided by iJoomla SEO