LG Ultrawide Monitor
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

LG Ultrawide Monitor


24.02.2020 | 14:58
Slucajno neki dan u Njemackim oglaisma vidim LG monitor 34uc97-s. Godinu i po je star ali prekrasan i za 300e nisam mogao da ga ne kupim

Donesem to doma i spojim ga na MBP preko nekog mini hub dongle kojeg koristim kao SD reader, USB A port i za HDMI. Kabel iz dongle sam ustekao u HDMI ulaz monitora (koji btw ima i dispay port ali i thunderbolt portove). Monitor ima ugradjen i USB A HUB, pa sam iz dongle spojio i USB kabel (onaj kao za printere), da bi mogao iskoristiti i ta dva porta USB A na samom monitoru.

Sve sam to spojio i to u principu radi, ali me kopka ideja da sam sve to (sliku, zvuk i USB) mozda mogao dobiti kroz jedan jedini thunderbolt kabel

Da li bi to bio efikasniji nacin za spojiti ovaj monitor na mac ili da ostavim ovako na HDMI? Mozda bi refresh rate bio brzi ili sta znam lupam napamet za ljude koji to bolje znaju

Hvala puno na savjetima i sugestijama.
24.02.2020 | 16:43
Spoji ga Thunderboltom, a ako je HDMI, onda mora biti Ultra HDMI port i kabel da bi se dobio potreban refresh pri maksimalnoj rezoluciji - ako je to onaj model koji ide do 3840 piksela. Imamo u Kreativnom dva slična.
24.02.2020 | 16:57
Screenshot2020-02-24at8.54.51AM.png


Ovo je rezolucija...

Koji tocno kabel trebam? Retina je 2018 i Thunderbolt portovi nisu isti na monitoru i laptopu.
24.02.2020 | 17:15
Da, to je to, greškom sam uzeo horizontalu od našeg 4K TV-a. Trebaš adapter s Thunderbolt 3 na 2 i onda s Thunderbolt 2 kabelom do monitora.

No, ako ti sada radi na 60 Hz, a ne 30, onda vjerojatno ne bi ništa dobio, ovo se čini ok. Možda je prepoznao vezu kao Ultra HDMI.
24.02.2020 | 17:33
Imam opcije 30 i 50 Hz.
24.02.2020 | 18:25
50 Hz je ok, ne bi niti s Thunderbolt kabelom dobio bitno više. Pusti tako onda.
24.02.2020 | 19:44
Iskopah ovo. HDMI limitira na 50Hz. Vrijedi li dodatnih 10Hz cijenu tog Thunderbolt kabela?


Screenshot2020-02-24at11.42.43AM.png
24.02.2020 | 22:34
Što god to dovraga značilo. Vertikalna frekvencija je imala konkretnu manifestaciju na CRT monitorima. Kakve to veze ima na modernim LCD monitorima - nikad mi nitko nije znao objasniti.
24.02.2020 | 22:46
@Smayoo to i mene zanima i nitko mi ne zna reći i konkretno pokazati!

@drlovric - imamo u uredu jedan spojen putem TB, a drugi Ultra HDMI, probao sam 60 i 50 Hz, osobno ne vidim nikakvu razliku.
24.02.2020 | 23:06
Jer je nema. To je marketinški bullshit
24.02.2020 | 23:09
Hvakla na sugestijama. Znaci Mujo nahrani kerove i nista ne diraj

Monitor je prekrasan, ali mi fali jos malo prostora, tako da cu uzeti 49" vrlo vjerojatno...
25.02.2020 | 00:10
smayoo kaže:
Što god to dovraga značilo. Vertikalna frekvencija je imala konkretnu manifestaciju na CRT monitorima. Kakve to veze ima na modernim LCD monitorima - nikad mi nitko nije znao objasniti.


Aj bum ja pokušao

Korisniku koji gleda statičnu sliku, sliku koja se sporo mijenja ili korisnik kojemu je plafon pogledati TV ili neki film, njemu je svejedno gleda li to na LCD monitoru/TV-u koji radi na 50/60 Hz, no ako igraš i imaš dovoljno jak hardver koji je u stanju u igri davati preko 100 i više FPS-a, onda se itekako vidi razlika između LCD monitora koji može prikazati 50/60 i 144/240 Hz.

Prevedeno, ako imaš hardver koji neku igru tjera recimo stalno između 100 i 130 ili više FPS-a, onda na monitoru koji radi na 60 Hz imaš pucanje tekstura, vertikalne crte ili druge anomalije jer monitor ne može prikazati količinu isporučenih slika u sekundi pa igrači u takvim slučajevima zaključavaju maksimalni broj FPS-a na 60 uključivanjem opcije "V-sync" (to je funkcija koja kaže grafičkoj kartici da ne šalje nove fremove dok monitor ne prikaže već poslane, ali ni to nije super rješenje jer se uključivanjem V-synca povećava imput lag) kako ne bi dolazilo do te anomalije poznatije pod imenom "screen tearing", s druge strane ako imaš monitor koji može prikazati 144 ili 240 Hz onda vidiš da ista igra izgleda i ponaša se puno fluidnije na 100-130 FPS-a nego na 60 HZ.
25.02.2020 | 11:27
Ma ne, tu sam priču čuo i od ranije. Ali mi i dalje nitko nije znao objasniti kako to ima veze kad ljudsko oko (kod preko 98% promatrača) ne razlikuje broj slika u sekundi veći od 21. Pa su onda za klasični TV signal na CRT ekranu išli na 25 u Europi, a 30 u USA, da bi koristili sinkronizaciju mrežnim naponom.
25.02.2020 | 13:17
Nije stvar u ljudskom oku i koliko ono vidi fremova u sekundi, ono što ljudsko oko vidi je "screen tearing", znači igram neku igru i slika koju vidim na ekranu na trenutke ima vodoravne crte koje prekidaju sliku koju gledam... kao da jedan ili više vodoravnih redova pixela pokazuje nešto drugo od onoga što bi trebao pa je slika presječena.
25.02.2020 | 13:35
Svakakve sam priče čuo, i demonstracijske videe gledao (skupa s desecima drugih), ali nikad nisam vidio ništa takvo, iako su me uvjeravali da je to baš eto "TU" vidljivo.
25.02.2020 | 15:05
Pa to je barem lako primijetiti
25.02.2020 | 19:17
Kad bi stvarno postojalo, da bilo bi (valjda) lako primjetiti.
25.02.2020 | 22:16
smayoo kaže:
Kad bi stvarno postojalo, da bilo bi (valjda) lako primjetiti.


Možda je vrijeme za naočale
25.02.2020 | 22:31
To smo riješili pred koju godinu sa retina i ne retina laptopom !
25.02.2020 | 22:34
O da, već nekoliko godina. Ali i u doba kad sam još uredno mogao vidjeti broj tramvaja koji je na stanici u Zapruđu, sa stanice u Sopotu , nisam nikad primjećivao te crte, ni "trzaje", ni bilo kakve druge piz... koje su sami sebe uvjerili da ih vide svi ti likovi koji su morali sami sebe uvjeriti u to, da bi si opravdali novac koji su na to potrošili.
25.02.2020 | 23:32
U to vrijeme nije bilo grafičkih kartica koje su mogle potjerati igru u full ili ultra detaljima preko 60 FPS, a tehnologija monitora sa 144/240 Hz je bila tek u povojima... ali jzelko ti je zapravo odgovorio na to tvoje vidim/ne vidim
26.02.2020 | 14:07
Da, i to je isto točno. I za retina display smatram da nema funkcionalne razlike, samo oni koji su si ga kupili moraju sami sebe uvjeriti da je slika puno bolja.
26.02.2020 | 14:16
Zanima me koja je razlika između vidljive i funkcionalne razlike. Nekome je vidljiva razlika i funkcionalna. A rekli smo da to vrijedi i za sluh, tako da daltonistu pričati o bojama ili gluhom o frekvencijama baš i nema svrhe. Ili to imaš ili nemaš jbg tak je.
26.02.2020 | 15:04
Kako zakljucati dock na jednom ekranu? Ne mogu da vjerujem sta mi probleme radi

Monitor je na zidu ispred mene, a ispod njega MBP. Tako da imam konfiguraciju monitora gore i dolje, a ne lijevo-desno.

Svaki put kada misem se spustim na laptop na gornjem monitoru mi se pojavi dock i pomjeri mi sve prozore 2cm na gore. Kada mis zadrzim na donjem dijelu monitora na laptopu, dock se opet vrati tamo, ali na eksternom ostane prazna traka za sirinu docka (gdje se pojavio protiv moje volje).

Ne mogu da nadjem u postavkama da dock stoji SAMO NA LAPTOPU i da se ne pomjera.

U Setting-Mission control sam iskljucio "Displays have seperate Spaces" i to onda zakljuca dock ali pravi druge probleme, pa nije opcija.

Razmisljam cak i da stavim dock na stranu, iako ga nikada tamo nisam drzao, samo da se rijesim ovog iritantnog problema.

Ima li jos neko slican problem?
26.02.2020 | 15:17
To vjerojatno ima veze sa zadnjim verzijama OS-a. Na 10.13 je dock fiksan.
26.02.2020 | 15:29
smayoo kaže:
Da, i to je isto točno. I za retina display smatram da nema funkcionalne razlike, samo oni koji su si ga kupili moraju sami sebe uvjeriti da je slika puno bolja.


O bem mu miša ... pa tebi je onda svejedno je li LCD matrica TN, IPS ili S-PVA jer sve tri funkcionalno pokazuju sliku, a kakva je slika nije bitno
26.02.2020 | 15:38
Meni je za sliku manje-više, tu su mi razlike minimalne, ali tekst je puno oštriji na retini i samo zbog toga mi vrijedi toga. No i tu raspravu smo već imali, Smayoo ni na tekstu ne vidi prednosti.
26.02.2020 | 15:50
drlovric kaže:
Kako zakljucati dock na jednom ekranu? Ne mogu da vjerujem sta mi probleme radi
Razmisljam cak i da stavim dock na stranu, iako ga nikada tamo nisam drzao, samo da se rijesim ovog iritantnog problema.
Ima li jos neko slican problem?


Stavljanje docka u stranu je rješenje s obzirom na to da imaš pozicionirane monitore gore/dole.
26.02.2020 | 18:43
Bertone kaže:
smayoo kaže:
Da, i to je isto točno. I za retina display smatram da nema funkcionalne razlike, samo oni koji su si ga kupili moraju sami sebe uvjeriti da je slika puno bolja.


O bem mu miša ... pa tebi je onda svejedno je li LCD matrica TN, IPS ili S-PVA jer sve tri funkcionalno pokazuju sliku, a kakva je slika nije bitno


Evo recimo ovako. Prije 20 g imao sam 21” 50Hz Eizo CRT monitor formata 4:3 i mase oko 35 kg i na njemu sliku sa Matrox Mystique, mislim da je rezolucija bila 1152x864. Od tada, bilo koja gustoća piksela veća od toga i bilo koja frekvencija veća od te, ja stvarne razlike nisam vidio.
26.02.2020 | 18:45
Pardon, navedenu rezoluciju sam imao na 19” Eizo monitoru godinu-dvije ranije
Na ovom 21” je bila ona iduća veća od 1280x960, ne sjećam se više točno
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1
  • 2

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 5 sati, 25 minuta
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)
  • Air: ...možda bi se razvili skriveni talenti za poeziju :)
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis... brzo bi se reducirao broj vojnih stratega, predsjednika, trenera... :)
  • smayoo: @Air: :D
  • imjasminh: u biti cmd r xD
  • imjasminh: updatane slike mobitela u oglasniku - cmd f5 ako vidite stare slike...
  • imjasminh: Apple iPhone 14, 128GB, Midnight Blue - 89% - Spuštam na 450 EUR - [link]
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis uvelo bi porez na političke teme, 1c za čitanje, 2c za pisanje po postu.
  • Gjuroo: "Smayoo: 25x je vrlo optimistična procjena :)
  • Bertone: Otvorena tema "Zero-day" pa se slobodno možete maknuti od politike i rata
  • Bertone: Ma znam, ali tko će to čitati :(
  • smayoo: Svatko je slobodan otvoriti kakvu god želi temu koja ne krši opća pravila. Zar je uredništvo krivo što vi, članovi, pokazujete 25 puta veći interes za političke teme, nego za stručne? :)
  • Bertone: ... no u pravu si, lakše je mlatiti o politici nego o stručnim hardversko-softverskim temama :)
  • Bertone: Kad si stavio video, malo sam bacio oko na forum no nisam našao zasebnu temu o sigurnosti u koju bi se mogle staviti vijesti ili linkovi na iste no tražiti ću još malo

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.20 Seconds

Provided by iJoomla SEO