MacBook Air 11inch (early 2015)
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

MacBook Air 11inch (early 2015)


20.01.2020 | 22:15
Pozdrav dečki, imam neku poslovnu kombinaciju, za koju mogu kupiti navedeni laptop za 200e.
Da li se isplati dati taj novac i da li valja ova serija laptopa ?
Kakva su vaša iskustva sa ovim 11inch ekranima ?
21.01.2020 | 00:23
Moj je dojam (bazirano na 12 godina praćenja postova na forumu Jabučnjaka) da jako malo ljudi kupuje i koristi 11" Airove.
Da li se isplati dati 200 € za taj lap, ovisi o 3 stvari:

1. koliko ima RAM-a (može imati 4 ili 8 GB, ako je 4, ne kupuj)

2. koliko ima SSD (može imati 128, 256 ili 512, razmisli koliko je tebi potrebno i računaj da će ti cca 50GB potrošiti OS, stock aplikacije i ono što obično svi instaliraju (neki office paket)

3. u kakvom je stanju baterija (traži od prodavatelja da instalira besplatnu coconut battery aplikaciju i da ti pošalje screenshot - ako je battery health ispod 80%, računaj da ćeš uskoro morati mijenjati bateriju. To nije preskupo ni prekomplicirano (jer baterija nije zalijepljena za kućište), ali je ipak zahvat za vješte i vične otvaranju laptopa i prtljanju sa sitnim vijcima i krhkim konektorima.
21.01.2020 | 10:21
Što se tiče baterije, gledao sam u postavkama baterije i ima odprilike 550+ ciklusa punjenja.. što više manje to je oko 87,88% baterije..
A što se tiče rama, 4GB je. A ne znam, MacBook mi treba za društvene mreže, YouTube, neki rad u Word,Excel i tako. Inače izabrao sam baš iz tog razloga što je 11inch,te što je 2015.. inače kod nas u BiH, na stranici olx.ba, kreće se cijena od 250e iste veličine a godište je 2012.. a ovaj moj je 2015 te ima podršku za update najmanje 4godine.
21.01.2020 | 11:14
Baterija je stvar statistike. Ne pretpostavljaj zdravlje baterije na temelju broja ciklusa. U prosjeku to jest cca tako kako kažeš, ali provjeri coconutom. Ima baterija koje se napušu nakon 200 ciklusa.
4GB je za aktualni OS jako premalo. Dakle, cijelo vrijeme ti swapa memoriju. Ne osjetiš to kao nekada jer je SSD unutra, ali to ti znači da ti je intenzitet pisanja po SSD desetak puta veći nego da nema swapanja. Dakle, i on će prije krepati.
Ja to ne bi kupio na tvom mjestu.
21.01.2020 | 23:01
Broj ciklusa zapravo ne mora značiti to da baterija sa većim brojem ciklusa ima manji kapacitet jer moja dva krša govore drugačije... MBP 13 ima manji kapacitet u postotku očuvanosti od MBP 15 koji ima 2,5x veći broj ciklusa

22.01.2020 | 06:33
Na @smayoo -nu neposlušnost, naručio sam MacBook.. Najviše me privukla njegova veličina i godina proizvodnje, jer što je mlađi, duže je na cijeni a i ima softversku podršku duže. Što se tiče mene, sutra dobijate informacije o laptopu i stanje baterije, pa ćemo prodiskutirati.
U slučaju, da ne bude mi pasao ili bi bio problem sa RAMom kao što Smayoo kaže, uvijek ga mogu prodati po dobroj cijeni nego što sam ga ja dobio za jeftinije pare. U BiH, relativno rijetko ko ima MacBook i svi ga gledaju nekako prestižno i uvijek je na cijeni pa ću izvuci nekih para ako bude bilo nekih problema.
22.01.2020 | 09:55
Osobno imam Air11" (2011) na HS OS-u i radi mrak. Meni treba za administraciju servera i remote sessione primarno, browsanje, chat itd... Dakle light uporaba. Mogu samo misliti da je 2015 bolji, ali ovaj sa 4GB rama što ja imam radi više nego dovoljno za svoje potrebe.
22.01.2020 | 10:14
To je dobra cijena i ja bi ga kupio.
23.01.2020 | 15:34
Zbog problema u brzoj pošti, tek u subotu će mi doći laptop, no to me i ne brine. Čak šta više, imat ću vremena za istražit o njemu kakav je, da li ima kakvih fabrickih boljki. Zna li ko kako baterije rade na takvim laptopima od 11inch, koliko mogu izdržati? Ovaj moj primjerak dolazi sa 500ciklusa punjenja.. to je relativno korišten laptop, jel da ?
23.01.2020 | 16:02
Ako uzmeš u obzir da je 4-5 godina star, nije to baš tako puno, ali da, 500 ciklusa je dosta za litijsku bateriju.
23.01.2020 | 20:15
smayoo kaže:
Ako uzmeš u obzir da je 4-5 godina star, nije to baš tako puno, ali da, 500 ciklusa je dosta za litijsku bateriju.


Pa koliko onda bi odprilike bi mi trajala baterija od 100% do 0.. odnosno dok se ne potroši skroz..?
23.01.2020 | 20:37
Pa na temelju tih podataka, nitko ti ne može dati ništa osim nagađanja. Rekoh ti lijepo da tražiš screenshot od Coconut battery, iz njega bi sve vidio.
Za taj model je Apple deklarirao (za potpuno novu bateriju) DO 9h aktivnog surfanja uz korištenje wifi ili iTunes reprodukcije glazbe.
Moja kćer je donedavno u Airu 2011 koristila bateriju koju je OS prijavljivao kao neispravnu (45% health) i s kojom je imala skoro 2h autonomije.
Recimo da s bilo čime iznad 6h možeš biti superzadovoljan, a da je nešto iznad 4h unutar realističnih očekivanja.
24.01.2020 | 07:06
smayoo kaže:
Pa na temelju tih podataka, nitko ti ne može dati ništa osim nagađanja. Rekoh ti lijepo da tražiš screenshot od Coconut battery, iz njega bi sve vidio.
Za taj model je Apple deklarirao (za potpuno novu bateriju) DO 9h aktivnog surfanja uz korištenje wifi ili iTunes reprodukcije glazbe.
Moja kćer je donedavno u Airu 2011 koristila bateriju koju je OS prijavljivao kao neispravnu (45% health) i s kojom je imala skoro 2h autonomije.
Recimo da s bilo čime iznad 6h možeš biti superzadovoljan, a da je nešto iznad 4h unutar realističnih očekivanja.


Po mom zaključivanju, impresivno je to. Ali kao što ti kažeš, ništa dok Coconut ne uploadujem na forum, prazne su priče (donekle).

Mene zanima da li je aktualan model, odnosno, da li je još koristljiv još koju godinu? Ipak, 4GB je malo za današnje potrebe, no koristit ću se malo više Activity Monitoru.
Offtopic: Kakav je Air 2015 (retina) ?
24.01.2020 | 11:14
air nema retinu sve do zadnje, 2018 verzije i redizajna.
24.01.2020 | 20:31
kupus kaže:
air nema retinu sve do zadnje, 2018 verzije i redizajna.

Pardon, mislio sam na model 12inch,late 2015/early2016..
25.01.2020 | 08:40
Imao sam 11'-2015 i stvarno je ok laptop.Za nosanje je savrsen,kuci sam ga kopcao na 24' monitor i radio je bez problema. Baterija mi je duze trajala nego sada na 13.3 -2015
25.01.2020 | 15:31
Evo stigao je.Meni je simpatican na prvu,svidja mi se sto je alu kuciste.
Vi odlucite da li baterija valja ili ne.
Prilozi:
25.01.2020 | 16:20
To je OK baterija, imaš još fore do zamjene.
25.01.2020 | 21:24
gdje si i za koliko novaca kupio taj Air 11" 2015 ?
26.01.2020 | 07:40
Jučer ga kupio. Bratunac,BiH

Sinoć sam provalio problem koji mi se stvorio.Mislim da mi je riknuo DC board.Magsafe ne radi a laptop prepoznaje punjač i radi na punjač a ne puni bateriju. Laptop prepoznaje cikluse i sve ostalo vezano za bateriju a neće da puni.Mislim da je to bila posljedica neoriginalnog punjaca.
26.01.2020 | 07:59
SMC Reset ako ne proradi vrati laptop i uzmi svoje pare. Mada mi je je malo konfuzno to sto si napisao. Znaci ako sam dobro skontao. Adapter radi,gori lampica,laptop radi na punjacu a ne puni se baterija?
26.01.2020 | 11:42
Laptop je radio normalno do pola dana, poslije nije radilo kako treba. Magsafe lampica ne gori, baterija nije riknula jer prepoznaje bateriju i očitava cikluse a ne puni nego se struja koristi iz adaptera a ne iz baterije. Kada sam stavio Magsafe da se puni, lampica ne gori a kada sam stavio telefon da se puni na USB kraj magsafe konektora, punio je ali prekidalo se punjenje svakih 3 sekunde. Što znači da je DC chip crkao. Ja bih rekao da je to moja greška jer sam koristio NEoriginalni Magsafe punjač, jer nisam dobio uz laptop njegov.. kako god, moja je greška na kraju krajeva..
Pokušavao sam razne resete, ali ništa.. Poslije kada se laptop ispraznio sav, pojavila mi se baterija (slika) te se laptop ne želi paliti, tek nakon nekog vremena se upali..
Inače, po konektorima vidim da laptop nije puno korišten jer su svi konektori bijeli unutra, nema nikakvih prljavština.
Prilozi:
26.01.2020 | 11:45
Ne crkava Mac od neoriginalnog punjača tek tako. To ti je bilo neispravno i ranije
26.01.2020 | 11:50
smayoo kaže:
Ne crkava Mac od neoriginalnog punjača tek tako. To ti je bilo neispravno i ranije


A ne znam ***i ga. Da li je moguće da crkne od kakvog udara taj konektor ili šta već ?
Čudi me da taj DC radi, odnosno, USB ima struje(relativno malo), prepoznaje punjenje ali ne puni.. Nisam pametan...
  • Daddo
  • Posjetitelj
26.01.2020 | 12:14
eric_davidich kaže:
Na @smayoo -nu neposlušnost, naručio sam MacBook.. Najviše me privukla njegova veličina i godina proizvodnje, jer što je mlađi, duže je na cijeni a i ima softversku podršku duže. Što se tiče mene, sutra dobijate informacije o laptopu i stanje baterije, pa ćemo prodiskutirati.
U slučaju, da ne bude mi pasao ili bi bio problem sa RAMom kao što Smayoo kaže, uvijek ga mogu prodati po dobroj cijeni nego što sam ga ja dobio za jeftinije pare. U BiH, relativno rijetko ko ima MacBook i svi ga gledaju nekako prestižno i uvijek je na cijeni pa ću izvuci nekih para ako bude bilo nekih problema.


Eto sad kad ti ne paše, možeš ga uvijek prodati po dobroj cijeni nego što si ga dobio za jeftinije pare.

U paketu možeš ponudit i onaj povoljni iphone koji je imao ne jedan nego dva problema... ali prije odnesi i jedno i drugo na dijagnostiku da znaš točno što im je...

Šalu na stranu. Imaš uređaj sa neispravnom elektronikom. Sva elektronika je na pločama raznim i gotovo sve je direktno na MBO.

Ifixit teardown kaže da je repairability 4/10 i to kad znaš što radiš.

Pretpostavimo da je u pitanju I/O board, ifixit kaže 50$ plus shipping u tvoj distrikt. Plus nekom ruke da ti to odradi. I onda recimo da mijenjaš magsafe adapter jer si "sam kriv" i koristio si neoriginalni (40$+shipping).

Matematiku obavi sam i vidi što ti se isplati.
26.01.2020 | 12:30
eric_davidich kaže:
smayoo kaže:
Ne crkava Mac od neoriginalnog punjača tek tako. To ti je bilo neispravno i ranije


A ne znam ***i ga. Da li je moguće da crkne od kakvog udara taj konektor ili šta već ?
Čudi me da taj DC radi, odnosno, USB ima struje(relativno malo), prepoznaje punjenje ali ne puni.. Nisam pametan...


Da li puni taj neoriginalni Magsafe bateriju kad je Mac shut down?
Odnosno, sad kad ti signalizira da je baterija posve prazna, poklopiš, ne diraš, pustiš spojeno na magsafe cijelu noć i cijeli dan, da li se baterija napunila (ako i ne do kraja, je li puna barem toliko da se hoće mac probuditi?

Neki neoriginalni punjači se ponašaju tako da Mac uopće ne radi s njima ako nema ugrađene baterije, a ako ima baterije ugrađene, ona se ne puni dok Mac radi (iako nominalno punjač ima dovoljno snage).

Dakle, možda (nije velika šansa) ti je problem u tom Magsafeu, a ne u Macu. Nađi nekog tko ima odgovarajući originalni Magsafe pa probaj kako se ponaša s njim.
26.01.2020 | 13:35
smayoo kaže:
eric_davidich kaže:
smayoo kaže:
Ne crkava Mac od neoriginalnog punjača tek tako. To ti je bilo neispravno i ranije


A ne znam ***i ga. Da li je moguće da crkne od kakvog udara taj konektor ili šta već ?
Čudi me da taj DC radi, odnosno, USB ima struje(relativno malo), prepoznaje punjenje ali ne puni.. Nisam pametan...


Da li puni taj neoriginalni Magsafe bateriju kad je Mac shut down?
Odnosno, sad kad ti signalizira da je baterija posve prazna, poklopiš, ne diraš, pustiš spojeno na magsafe cijelu noć i cijeli dan, da li se baterija napunila (ako i ne do kraja, je li puna barem toliko da se hoće mac probuditi?

Neki neoriginalni punjači se ponašaju tako da Mac uopće ne radi s njima ako nema ugrađene baterije, a ako ima baterije ugrađene, ona se ne puni dok Mac radi (iako nominalno punjač ima dovoljno snage).

Dakle, možda (nije velika šansa) ti je problem u tom Magsafeu, a ne u Macu. Nađi nekog tko ima odgovarajući originalni Magsafe pa probaj kako se ponaša s njim.


Ostavio sam sinoć oko 1h ujutro laptop da se puni i sad kad dođem oko 3h s posla, pogledat ću.
Što se tiče punjaca, sinoć sam bio kod prijatelja i spojio originalni punjač. Punjac uopšte ne reaguje a ni MacBook. Kao da ga ne puni uopšte. Dok na kineskom punjaču laptop se budi ali ne boota se, nego se prijavljuje ona baterija sa crnom pozadinom kako se puni..Dva tri put se palio laptop i prikazuje 2,3,4%.. ovisi koliko je stojao ali je sporo punio.. Kad sam kod prijatelja bio, donio sam laptop prazan te smo probali i kineski i originalni punjač.. Možda se laptop neće odmah upalit ako je totalno prazan.. šta znam jbg
26.01.2020 | 14:22
Kad ti se pojavi taj znak baterije, to znači da si joj dušu isisao (to se ne radi baš). Kad to napraviš, normalno je (barem na Appleu) da uređaj ne daje nikakve znakove života kad ga spojiš na punjač. I ne drkaj po njemu ništa. Samo ga spoji i pusti na miru, da se baterija pripuni i oporavi.
26.01.2020 | 14:52
smayoo kaže:
Ne crkava Mac od neoriginalnog punjača tek tako. To ti je bilo neispravno i ranije


Laptop se punio odprilike 13h.. i dalje je prazan, samo baterija prikazuje da se puni
26.01.2020 | 15:01
Maloprije sam upikovao,da kad pokušavam upaliti laptop a ona baterija i dalje stoji kako stoji i prikazuje punjenje, izvadim Magsafe i nakon 1,2sek vratim magsafe,laptop se bootoje, i to bez loadinga,nego kao da je bio u sleep modu čitavo vrijeme.Nekih 7sek je trajalo paljenje laptopa.... zbunjen sam..
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1
  • 2

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 8 sati, 42 minuta
  • smayoo: @mbp2009, imaš točno tu temu u forumu od prije par mjeseci
  • smayoo: Natrijeve baterije postoje u tzv. REDOX izvedbi već 30 godina, prvenstveno za stacionarne sustave, ali nisu bile pogodne za mobilne jer su bitno manje gustoće pohrane od litijevih, a i veće mase, jer su tekućinske. Velika im je prednost to što su ekološki neutralne, jednostavne za proizvesti i požarno nerizične.
  • m@xym: @Zdravac, OD otkrića nečega u laboratoriju do dolaska na tržište (ako se to upće dogodi) prođe između 5 i 10 godina
  • drlovric: O da. Jako veliko dan. Ljudi nisu svjesni bitnosti ali vrijeme ce polazati.
  • Zdravac: @drlovric, jesu, baš je lijepo danas pratiti HRT4 i live prijenos! :)
  • Zdravac: jel senzacionalizam ili ima nešto u ovoj tehnologiji da bi uskoro moglo i u praksu?
  • Zdravac: [link]
  • drlovric: Stigli Rafali ❤️????
  • mbp2009: Ekipa, treba mi preporuka za neki usb-c dongle za M1. Potreban je ulaz za SD karticu, HDMI ili DP (TB2), barem 2 Usb-a i ako je moguće jedan usb-c
  • smayoo: Funkcionalna zamjena je push notifikacija koja preko 5G ide po generičkom protokolu, samo aplikacija na mobitelu mora to podržavati
  • smayoo: Upozorili su me ljudi koji rade u toj branši, radi nekih telemetrijskih rješenja gdje nadzorni sustav SMSom šalje obavijesti korisniku
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Air, Riba, Anonimci (881)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.27 Seconds

Provided by iJoomla SEO