Macbook air 2019 key tipke z i y
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Macbook air 2019 key tipke z i y


07.09.2019 | 21:34
Pozz,
Da li je netko mijenjao fizički mjesta ovim tipkama jer su po defaultu qwerty a ja sam navikao na hr qwertz.
Na starom airu nije problem a za novi nisam našao nikakav toturial pa da nešto ne strgam.
07.09.2019 | 23:12
Ako si navikao, znači da ni ne gledaš u tipke. Zašto bi ih onda mijenjao? Samo promijeni layout u Croatian-PC
07.09.2019 | 23:27
A živcira me, i gledam i negledam. Za sad su mi malo veće tipke pa se treba naviknuti zato više gledam.
08.09.2019 | 01:38
Ne diraj, rizik je velik da polomiš zakačku tipke.
08.09.2019 | 08:50
ja sam ih do sad svaki put zamijenio. I nikad ništa nije bilo. Zašto se njima nikako ne može javiti da je to greška i da to promijene?
08.09.2019 | 12:09
Kako misliš - greška?
Nije stvar samo u y i z, nego još par tipaka. Apple ima takav hr (yu) layout već 35 godina. Ako je greška, onda je greška od nekog iz Varaždina tko je to tako odredio 1984. godine.

Meni isto ne odgovara jer tipkam naslijepo na HRN standardiziranom layoutu već više od 25 godina, ali taj standard nije obavezan. Samo je uobičajen.
08.09.2019 | 12:10
deYo kaže:
A živcira me, i gledam i negledam. Za sad su mi malo veće tipke pa se treba naviknuti zato više gledam.


Imaš za kupiti prozirne ili neprozirne naljepnice na 4keyboard.com
08.09.2019 | 12:52
Davor nešto pisao Applu o layout- u i mislim da su nešto od toga i priznali. Greška je to što nije ist ko kod PC a.
08.09.2019 | 13:19
Ne možeš to zvati "greškom". Ne postoji obavezna norma za raspored tipaka (kao što je, na primjer, u francuskoj obavezna AZERTY norma).
To što je Davor pisao i što su, kao, priznali je - da na tipkama nije bilo označeno "@" (na dvojci), odnosno da su promijenili da @ više nije na Alt+Shift+2, nego je na Alt+2.
08.09.2019 | 15:17
@tino mene zanima na kojem si mijenjao? Na novom airu ili pro? Oni imaju čini mi se iste nove plitke. I ja sam mijenjao na starijima bez problema.
@smajo šta nije glupo na novi laptop lijepiti naljepnice?
08.09.2019 | 15:42
Ti procijeni što je gluplje - na novi laptop lijepiti naljepnice ili na novom laptopu čupati tipke i potencijalno oštetiti tipkovnicu koja se ne da mijenjati (nego se mijenja cijeli topcase, dakle aluminijsko kućište, tipkovnica i baterija)?
08.09.2019 | 18:13
Prije ili kasnija shvatiti ćeš kako je tipkovnica očajna za dulje pisanje, pa si budeš kupio eksternu (i onda možeš bitari koji raspored tipki želiš).
Oni plitki gumbići su stvarno očajni (barem meni).

Ja ne kupujem komp vani jer je tipkovnica bez naših znakova (nije da mi to predstavlja neki problem, ali neka ih),
08.09.2019 | 22:54
@zabac ne kužim to tvoje...kupim laptop novi ne jeftin i da na njega spojim eksternu tipkovnicu?

Što se tipki tiče meni su ok što se tiće dubine, jedino kaj mislim da je malo glasnija, a što se tiče zamjene najvjerovatnije ću probati na onoj tipci lijevo od jedinice jer nju nikad ni ne koristim pa ako šta pođe krivo najmanja šteta.
09.09.2019 | 03:52
smayoo kaže:
Ako si navikao, znači da ni ne gledaš u tipke. Zašto bi ih onda mijenjao? Samo promijeni layout u Croatian-PC

Slažem se sa ovim, ako si navikao na određeni layout onda će mali prst lijeve ruke stisnuti Z ma što pisalo na njemu (ako si postavio layout na Croatian-PC)
09.09.2019 | 14:06
deYo kaže:
@zabac ne kužim to tvoje...kupim laptop novi ne jeftin i da na njega spojim eksternu tipkovnicu?

Što se tipki tiče meni su ok što se tiće dubine, jedino kaj mislim da je malo glasnija, a što se tiče zamjene najvjerovatnije ću probati na onoj tipci lijevo od jedinice jer nju nikad ni ne koristim pa ako šta pođe krivo najmanja šteta.


Ja ne kuzim ovo tvoje, das puno novaca za racunalo i gledas kako iscupati tipku kako bi je zamjenio.
Nije problem zamjeniti da ti umjesto z pise y i obrnuto.

Provjeri koliko kosta tipkovnica ako je unistis cupanjem tipki.
09.09.2019 | 16:26
Ja to svakako ne bi radio - steta bi mogla biti puno veca od same koristi. Ako si naviknuo na layout, ne bi trebalo biti problema.
09.09.2019 | 16:53
Ja oduvijek kupujem US layout (ostala mi navika jos od vremena web programiranja), puno mi je laksi za rad.

Moj kolega je pokusao napraviti sto i ti prije par dana i pukla mu tipka. Sada vise je ne moze zakaciti. Polomilo se nestro u tom leptir mehanzimu. Pokusava sada u servisu da mu provuku u jamstvo (jer srecom zezaju jos dvije tipke, preskacu povremeno, pa mozda i uspije).

Ne zelis znati koliko kosta zamjena tipkovnice na MBP 2018
09.09.2019 | 17:44
Uzalud je. Čovjek je odlučio već i prije nego je došao ovamo.
09.09.2019 | 19:00
Bas me zanima koja je prica oko tog y i z kod appleove hrvatske tipkovnice, zasto je to tako. Ako netko ima nekakav info, bio bi zahvalan. Pisem iz ciste radoznalosti
09.09.2019 | 20:12
Koja je priča... Ja je ne znam točno. Sumnjam da je itko ovdje dovoljno star i upućen u informatiku osamdesetih pa da to zna iz prve ruke, osim možda MAK-a koji nas već godinama ne posjećuje.
Uglavnom i ukratko, u vrijeme SFRJ prisutnost stranih firmi (za bilo što, pa i za računala) na tržištu Jugoslavije bila je moguća jedino preko neke domaće firme. Koja je, kao, nešto proizvodila (zapravo češće samo dovozila u komadima pa trivijalno sastavljala, kao što to danas rade gotovo svi proizvođači u EU) "po licenci" te inozemne firme. Tako je Iskra "proizvodile" ZX Spectrume (ali samo 16 kB verzije, dakle beskorisne ), EI Niš je "proizvodio" Honeywell radne stanice i servere, a PEL Velebit (ako se dobro sjećam imena) iz Varaždina je proizvodio (uz neke svoje školske pokušaje, zvane Galeb i Orao) Apple računala (ako se dobro sjećam, bio je Apple IIc, pa kasnije onaj osnovni Mac...?).
Bila je i firma Ivasim iz Ivanić grada koja je proizvodila Apple II klonove (tzv. Ivel Ultra ili tako nekako), ali oni su ih radili sa standardnim QWERTZ tipkovnicama, po tadašnjem JUSu (to bi bila ova današnja PC tipkovnica približno, a zapravo se radi o preinaci standardnog njemačkog layouta, dakle DIN norme, još iz 1950-ih godina).
Uglavnom, taj PEL Velebit iz Varaždina bio je "glavni" igrač za Apple u ex-Yu i oni su jednostavno progurali tu čudnovatu QWERTY-YU (danas HR) kombinaciju i kod Applea je "registrirali" kao službenu. Ne znam zašto i ne znam tko točno, ali pretpostavljam da je to bilo zato što se radilo o minimalnoj preinaci standardne engleske (međunarodne) tipkovnice. Bo.
09.09.2019 | 21:33
Moje prvo racunalo je bio Apple IIc, davno davno davno. Koji je to stroj bio sa 128kb RAM i zasebnim (doduse monokromatskim monitorom). Al ne svadjas se sa starcima za TV

Pojma nisam imao da se to kod nas u YU pravilo
09.09.2019 | 22:38
Na prijašnjem Airu sam mijenjao bez problema. Ima dvije vrste mehanizma i jedino je to razlika. Poslat ću upit u servis da vidim šta će mi reći a neću dirati dok se ne uvjerim da je moguće.
10.09.2019 | 13:59
Vjerojatno je DIN norma koja je prilagodjena nasim slovima.
10.09.2019 | 14:09
QWERTZ (ova, recimo, PC tipkovnica) je prilagođena DIN norma.
10.09.2019 | 18:06
Povijest seže u doba pisačih mašina i problema sa susjednim slovima koja se koriste u riječima (engleskim) pa su se slova koja dolaze prirodn jedna isa drugih razmaknula kako mehanika ne bi zapinjala.
To naravno vrijedi za engleske riječi.
Remington je to napravio i ostavio nam raspored kakav danas poznajemo uz dodavanje posebnih slova koja nisu postojala u engleskome.
Očito Njemcima nije odgovaralo slovo Y na ovoj poziciji, pa su ga zamjenili za Z.
10.09.2019 | 18:10
Nije to jedina razlika.
10.09.2019 | 18:32
Nisam to mislio. Z<>Y je jedina razlika u originalnom QWERTY dizajnu iz 19. st. Razlika je i u interpunkcijama i ostalim znakovima koji nisu slova.
Nijemci imaju 4 posebna znak (mi ih imamo 5) ali su oni desno.
14.09.2019 | 01:31
probaj ovo


www.4keyboard.com/
19.09.2019 | 19:54
Da skratimo ovo razglabanje koje je završilo onako kako sam naumio. Dakle poslao mail u iStyle City West. Rekli da dođem između 9-17h i eto danas došao, čovjek me poslao na kavu, popio kavu vratio se i sve lijepo sređeno. Kolko košta..ništa sve u redu. Ostavio ljudima da se počaste kavom i otišao sretan.
Dakle tipke se kače isto kao na starom Airu ali su pliće pa me bilo strah dirati ali je vjerovatno mehanizam sličan starome ali plići.
Uglavnom nema navikavanja i naljepnica na tipkama...jeee
pozz grupi
19.09.2019 | 21:22
Super informacija. Hvala ti.
Siguran sam da će šef u iStyle biti presretan kad sad počnu u servis stizati Macovi kupljeni izvan HR (dakle, ne kod njega) na besplatnu zamjenu Y i Z.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1
  • 2

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 9 sati, 49 minuta
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)
  • Air: ...možda bi se razvili skriveni talenti za poeziju :)
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis... brzo bi se reducirao broj vojnih stratega, predsjednika, trenera... :)
  • smayoo: @Air: :D
  • imjasminh: u biti cmd r xD
  • imjasminh: updatane slike mobitela u oglasniku - cmd f5 ako vidite stare slike...
  • imjasminh: Apple iPhone 14, 128GB, Midnight Blue - 89% - Spuštam na 450 EUR - [link]
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis uvelo bi porez na političke teme, 1c za čitanje, 2c za pisanje po postu.
  • Gjuroo: "Smayoo: 25x je vrlo optimistična procjena :)
  • Bertone: Otvorena tema "Zero-day" pa se slobodno možete maknuti od politike i rata

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Ender, jura22, kajjaznam, Riba, Sank, tino1, Anonimci (651)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.18 Seconds

Provided by iJoomla SEO