Macbook air 2019 key tipke z i y
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Macbook air 2019 key tipke z i y

07.09.2019 | 19:34
Pozz,
Da li je netko mijenjao fizički mjesta ovim tipkama jer su po defaultu qwerty a ja sam navikao na hr qwertz.
Na starom airu nije problem a za novi nisam našao nikakav toturial pa da nešto ne strgam.
07.09.2019 | 21:12
Ako si navikao, znači da ni ne gledaš u tipke. Zašto bi ih onda mijenjao? Samo promijeni layout u Croatian-PC
07.09.2019 | 21:27
A živcira me, i gledam i negledam. Za sad su mi malo veće tipke pa se treba naviknuti zato više gledam.
07.09.2019 | 23:38
Ne diraj, rizik je velik da polomiš zakačku tipke.
08.09.2019 | 06:50
ja sam ih do sad svaki put zamijenio. I nikad ništa nije bilo. Zašto se njima nikako ne može javiti da je to greška i da to promijene?
08.09.2019 | 10:09
Kako misliš - greška?
Nije stvar samo u y i z, nego još par tipaka. Apple ima takav hr (yu) layout već 35 godina. Ako je greška, onda je greška od nekog iz Varaždina tko je to tako odredio 1984. godine.

Meni isto ne odgovara jer tipkam naslijepo na HRN standardiziranom layoutu već više od 25 godina, ali taj standard nije obavezan. Samo je uobičajen.
08.09.2019 | 10:10
deYo kaže:
A živcira me, i gledam i negledam. Za sad su mi malo veće tipke pa se treba naviknuti zato više gledam.

Imaš za kupiti prozirne ili neprozirne naljepnice na 4keyboard.com
08.09.2019 | 10:52
Davor nešto pisao Applu o layout- u i mislim da su nešto od toga i priznali. Greška je to što nije ist ko kod PC a.
08.09.2019 | 11:19
Ne možeš to zvati "greškom". Ne postoji obavezna norma za raspored tipaka (kao što je, na primjer, u francuskoj obavezna AZERTY norma).
To što je Davor pisao i što su, kao, priznali je - da na tipkama nije bilo označeno "@" (na dvojci), odnosno da su promijenili da @ više nije na Alt+Shift+2, nego je na Alt+2.
08.09.2019 | 13:17
@tino mene zanima na kojem si mijenjao? Na novom airu ili pro? Oni imaju čini mi se iste nove plitke. I ja sam mijenjao na starijima bez problema.
@smajo šta nije glupo na novi laptop lijepiti naljepnice?
08.09.2019 | 13:42
Ti procijeni što je gluplje - na novi laptop lijepiti naljepnice ili na novom laptopu čupati tipke i potencijalno oštetiti tipkovnicu koja se ne da mijenjati (nego se mijenja cijeli topcase, dakle aluminijsko kućište, tipkovnica i baterija)?
08.09.2019 | 16:13
Prije ili kasnija shvatiti ćeš kako je tipkovnica očajna za dulje pisanje, pa si budeš kupio eksternu (i onda možeš bitari koji raspored tipki želiš).
Oni plitki gumbići su stvarno očajni (barem meni).

Ja ne kupujem komp vani jer je tipkovnica bez naših znakova (nije da mi to predstavlja neki problem, ali neka ih),
08.09.2019 | 20:54
@zabac ne kužim to tvoje...kupim laptop novi ne jeftin i da na njega spojim eksternu tipkovnicu?

Što se tipki tiče meni su ok što se tiće dubine, jedino kaj mislim da je malo glasnija, a što se tiče zamjene najvjerovatnije ću probati na onoj tipci lijevo od jedinice jer nju nikad ni ne koristim pa ako šta pođe krivo najmanja šteta.
09.09.2019 | 01:52
smayoo kaže:
Ako si navikao, znači da ni ne gledaš u tipke. Zašto bi ih onda mijenjao? Samo promijeni layout u Croatian-PC

Slažem se sa ovim, ako si navikao na određeni layout onda će mali prst lijeve ruke stisnuti Z ma što pisalo na njemu (ako si postavio layout na Croatian-PC)
09.09.2019 | 12:06
deYo kaže:
@zabac ne kužim to tvoje...kupim laptop novi ne jeftin i da na njega spojim eksternu tipkovnicu?

Što se tipki tiče meni su ok što se tiće dubine, jedino kaj mislim da je malo glasnija, a što se tiče zamjene najvjerovatnije ću probati na onoj tipci lijevo od jedinice jer nju nikad ni ne koristim pa ako šta pođe krivo najmanja šteta.

Ja ne kuzim ovo tvoje, das puno novaca za racunalo i gledas kako iscupati tipku kako bi je zamjenio.
Nije problem zamjeniti da ti umjesto z pise y i obrnuto.

Provjeri koliko kosta tipkovnica ako je unistis cupanjem tipki.
09.09.2019 | 14:26
Ja to svakako ne bi radio - steta bi mogla biti puno veca od same koristi. Ako si naviknuo na layout, ne bi trebalo biti problema.
09.09.2019 | 14:53
Ja oduvijek kupujem US layout (ostala mi navika jos od vremena web programiranja), puno mi je laksi za rad.

Moj kolega je pokusao napraviti sto i ti prije par dana i pukla mu tipka. Sada vise je ne moze zakaciti. Polomilo se nestro u tom leptir mehanzimu. Pokusava sada u servisu da mu provuku u jamstvo (jer srecom zezaju jos dvije tipke, preskacu povremeno, pa mozda i uspije).

Ne zelis znati koliko kosta zamjena tipkovnice na MBP 2018
09.09.2019 | 15:44
Uzalud je. Čovjek je odlučio već i prije nego je došao ovamo.
09.09.2019 | 17:00
Bas me zanima koja je prica oko tog y i z kod appleove hrvatske tipkovnice, zasto je to tako. Ako netko ima nekakav info, bio bi zahvalan. Pisem iz ciste radoznalosti
09.09.2019 | 18:12
Koja je priča... Ja je ne znam točno. Sumnjam da je itko ovdje dovoljno star i upućen u informatiku osamdesetih pa da to zna iz prve ruke, osim možda MAK-a koji nas već godinama ne posjećuje.
Uglavnom i ukratko, u vrijeme SFRJ prisutnost stranih firmi (za bilo što, pa i za računala) na tržištu Jugoslavije bila je moguća jedino preko neke domaće firme. Koja je, kao, nešto proizvodila (zapravo češće samo dovozila u komadima pa trivijalno sastavljala, kao što to danas rade gotovo svi proizvođači u EU) "po licenci" te inozemne firme. Tako je Iskra "proizvodile" ZX Spectrume (ali samo 16 kB verzije, dakle beskorisne ), EI Niš je "proizvodio" Honeywell radne stanice i servere, a PEL Velebit (ako se dobro sjećam imena) iz Varaždina je proizvodio (uz neke svoje školske pokušaje, zvane Galeb i Orao) Apple računala (ako se dobro sjećam, bio je Apple IIc, pa kasnije onaj osnovni Mac...?).
Bila je i firma Ivasim iz Ivanić grada koja je proizvodila Apple II klonove (tzv. Ivel Ultra ili tako nekako), ali oni su ih radili sa standardnim QWERTZ tipkovnicama, po tadašnjem JUSu (to bi bila ova današnja PC tipkovnica približno, a zapravo se radi o preinaci standardnog njemačkog layouta, dakle DIN norme, još iz 1950-ih godina).
Uglavnom, taj PEL Velebit iz Varaždina bio je "glavni" igrač za Apple u ex-Yu i oni su jednostavno progurali tu čudnovatu QWERTY-YU (danas HR) kombinaciju i kod Applea je "registrirali" kao službenu. Ne znam zašto i ne znam tko točno, ali pretpostavljam da je to bilo zato što se radilo o minimalnoj preinaci standardne engleske (međunarodne) tipkovnice. Bo.
09.09.2019 | 19:33
Moje prvo racunalo je bio Apple IIc, davno davno davno. Koji je to stroj bio sa 128kb RAM i zasebnim (doduse monokromatskim monitorom). Al ne svadjas se sa starcima za TV

Pojma nisam imao da se to kod nas u YU pravilo
09.09.2019 | 20:38
Na prijašnjem Airu sam mijenjao bez problema. Ima dvije vrste mehanizma i jedino je to razlika. Poslat ću upit u servis da vidim šta će mi reći a neću dirati dok se ne uvjerim da je moguće.
10.09.2019 | 11:59
Vjerojatno je DIN norma koja je prilagodjena nasim slovima.
10.09.2019 | 12:09
QWERTZ (ova, recimo, PC tipkovnica) je prilagođena DIN norma.
10.09.2019 | 16:06
Povijest seže u doba pisačih mašina i problema sa susjednim slovima koja se koriste u riječima (engleskim) pa su se slova koja dolaze prirodn jedna isa drugih razmaknula kako mehanika ne bi zapinjala.
To naravno vrijedi za engleske riječi.
Remington je to napravio i ostavio nam raspored kakav danas poznajemo uz dodavanje posebnih slova koja nisu postojala u engleskome.
Očito Njemcima nije odgovaralo slovo Y na ovoj poziciji, pa su ga zamjenili za Z.
10.09.2019 | 16:10
Nije to jedina razlika.
10.09.2019 | 16:32
Nisam to mislio. Z<>Y je jedina razlika u originalnom QWERTY dizajnu iz 19. st. Razlika je i u interpunkcijama i ostalim znakovima koji nisu slova.
Nijemci imaju 4 posebna znak (mi ih imamo 5) ali su oni desno.
13.09.2019 | 23:31
probaj ovo

www.4keyboard.com/
19.09.2019 | 17:54
Da skratimo ovo razglabanje koje je završilo onako kako sam naumio. Dakle poslao mail u iStyle City West. Rekli da dođem između 9-17h i eto danas došao, čovjek me poslao na kavu, popio kavu vratio se i sve lijepo sređeno. Kolko košta..ništa sve u redu. Ostavio ljudima da se počaste kavom i otišao sretan.
Dakle tipke se kače isto kao na starom Airu ali su pliće pa me bilo strah dirati ali je vjerovatno mehanizam sličan starome ali plići.
Uglavnom nema navikavanja i naljepnica na tipkama...jeee
pozz grupi
19.09.2019 | 19:22
Super informacija. Hvala ti.
Siguran sam da će šef u iStyle biti presretan kad sad počnu u servis stizati Macovi kupljeni izvan HR (dakle, ne kod njega) na besplatnu zamjenu Y i Z.
  • Stranica:
  • 1
  • 2

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 13 sati, 32 minuta
  • Riba: Mozda [link]
  • TheŠimun: Jel ima neki besplatni način konvertiranja MBOX fila u PST?
  • smayoo: @cariblanco: [link]
  • cariblanco: Možda sam malo zabrijao, pa i sam neznam da je ovo "govor mržnje", molim glavonje da se očituju :)
  • cariblanco: Sretan vam dan izbora, vi u Istri ili PGŽ i nemate baš neki izbor...vama vladaju već 30 godina isti, ili sam nešto falija :)
  • dpasaric: Glasajte ako niste, nema kukanja kasnije ako ne odradite svoje građansko pravo! :)
  • jura22: HPB ima Visu i s njome ide placanje na AppStoreu i PSN-u.
  • Djuro genijalac: eto! Super, nije mi se pričinilo...
  • john_st: @djuro genijalac - potvrđujem za produljeno trajanje baterije. Do sada bih pred spavanje imao niti 10%, od updatea dobrih 30ak%
  • drpongra75: Nema, otvori debitnu karticu u banci i s njom plaćaj
  • GREED: Jel ima gdje u hr za kupiti gift card?
  • iivanu00: I da ima problem sa USB 2.0 uredajima koji prestanu radit iz cista mira
  • iivanu00: Ima li ko novi Air ili Pro 13 sa desetom generqcijom
  • Piko: Odličan prikaz ... nabaviti ću ga možda kada dođe u kategoriju "retro" mac-a
  • dpasaric: Mac Pro (7,1) prikaz je vani! :)
  • john_st: Ja imam tog starog. Baš ću testirat
  • Djuro genijalac: Updateo iPhone SE (stari) na iOS13.5.1 i baterija traje OSJETNO dulje. Cijeli dan prošao i još je na 75%. Zbilja poboljšanje i preporuka za upgrade iOS-a tko nije!
  • ihorvat: ako netko traži mb pro 15 stavio sam nešto ma oglasnik :)
  • ihorvat: Ako NETKO
  • jura22: Jedini koji bude profitirao je Apple.
  • drlovric: ... profitirati ovom tehnoloskom tranzicijom :)
  • drlovric: Ja to gledam kao na auto. Svidja mi se i vozim, stvarno me ne dotice ko je proizvodjac motora ispod haube i kakve tehnoloske procese su primjenili. Ja samo zelim da vozim :) Apple chipovi su dokazani i provjereni. Pa iPad, sa svim termalnim ogranicenjima svog dizajna, ima sirove snage kao laptopi upogonjeni Intel cpu. Vrijeme ce pokazati ali moje vidjenje je da ce krajnji korisnici profitirati ovo
  • Soffoklo: A ovo znači zbogom Hackintoshu, ali najvjerojatnije i starim Mac Pro strojevima bez obzira na podršci za Intel CPU: [link]
  • Soffoklo: @songoku da macOS X tj. 10 je završio s Catalinom, Big Sur je macOS 11, ali izgleda da će nastaviti označavati macOS kao što označavaju iOS i iPad OS, pa će sljedeći macOS biti 12 itd.
  • smayoo: Mislim da je sada tržišno drugačija situacija. Tada su prelazili s HW platforme koja je postala skupa i problematična i u dobavi, i u razvoju, na općeprihvaćenu i tržišno ukorijenjenu platformu. Sada je to prijelaz s takve, još uvijek tržišno jake platforme na drugu, tržišno u porastu.
  • songoku: Vidim svi portali pisu da je Big Sur macOS 11 a ne 10.16, jel to stvarno tako ili typo? Ne vidim nogdje potvrde na applovim stranicama, oni samo navode macOS BigSur.
  • kupus: 2011 zadnji update za 10.5.
  • kupus: bit će, jednako kao i ppc nakon najave intela. jos jedan os, i onda dovidjenja mili moji. 2005 najavljen prelazak na intel, 2009 dolazi 10.6. ekskluzivno za intel procesore.
  • jura22: HAL= Hardware Abstraction Layer
  • jura22: Sami suatav ostaje isti ali se prigramira samo HAL. Zato UNIX lako ide s procesora na procesor. Ako su programi sobro napisani, eventualno ih treba ponovmo kompajlirati.
  • john_st: Ovo!!
  • john_st: [link]
  • rusty: U samoj prezentaciji je rečeno da će Intel macovi biti podržani još “years to come”
  • smayoo: Ma ne, ne radi to Apple nikad tako. Zadnje PPC mašine (iMacG4, PowerMac G5, ...) bile su podržavane sve do OS 10.4
  • ivan.ocd: ovo zadnje je bio thumbs up ali pretvorilo je u upitnike :) ispričavam se
  • ivan.ocd: @smayoo: e to me zanimalo, a nisam mogao pronaći nigdje odgovor. Odnosno, krivo sam shvatio da podrška prestaje za dvije godine. Hvala ????????
  • smayoo: @ivan.ocd: kad su zadnji put prelazili s PPC na Intel hardware, novi OSovi su podržavali stari hardware još godinama
  • smayoo: Slažem se.
  • drlovric: @jura: Ne mozes porediti iPhone u kome sve zbijeno, sa normalno dizajniranim racunalom sa adekvatnim hladjenjem. Duboko vjerujem da 80% svakodnevnih korisnika nece ni primjetiti razliku u performansama.
  • drlovric: @Ivan: Uvijek imas opciju da koristis sav vec razvijeni software. Sama OS podrska je misterija, ko zna koliko ce dugo to gurati. Morace sve dok bude barem jedan Mac Intel u ponudi :)
  • ivan.ocd: Taman sam nabavio početkom godine Macbook Pro 16 (2019)... što će sad biti s time? Hoće li za dvije godine, kad su najavili završetak tranzicije, prestati podrška i izdavanje novih sustava za Intel Macove ili će to ipak potrajati malo duže?
  • jura22: ARM se ne moze usporedivati s Intel CPU. Za neobavezno koristenje racunala sve je dovoljno brzo, ali ako ga malo upregnete, pocinje puhati i grijati se. Koliko se recimo iPhone zagrije igranjem igrica. O PS ne treba niti govoriti.
  • Riba: Vjerojatno ce najveca korist biti za prijenosnike zbog odnosa snage i potrosnje, a za desktope...jednog dana.
  • drlovric: Na iPhone su uvijek podebljavali performanse i kada realno nije bilo potrebe, tako da mislim da ce nastaviti slicno i na MAC. Sve sto meni treba svaki dan, kako vidim vec radi na ARM.
  • drlovric: Ja se radujem ovoj ARM tranziciji. Do sada smo puno puta zainuti na performansama, zato sto Intel nije isporucio obecano na vrijeme. Sada cemo biti zakinuti samo Apple pohlepom, jer oni mogu dozirati performanse kako zele.
  • Air: zamislite takav MBP, ne grije se a brzzzz
  • Air: brzine na procesoru od iPada izgledaju nevjerojatno..
  • Dijete: Arm - jupi! Idem pogledat vijesti... drago mi je da sam strpljivo nisam nista kupovao vec samo serafio po mac prou...
  • Borisone: macOS ostaje kompatibilan i s Intelom i s njihovim čipovima. Najavili su slijedeće generacije mac računala na Intelu.
  • drpongra75: I nema onda više petljanja sa hackintoshevima

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

dperec, drlovric, ^SuperUnknown^, Anonimci (264)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Komentari

Novo u Appleu

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%