Macbook; da ? Ne ?
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Macbook; da ? Ne ?

26.04.2019 | 09:24
iPad-u fali jedan kvalitetan file manager. Tada bi se na njemu moglo puno više i puno ozbiljnije raditi. Mišljenja sam da Apple neće to tako lako i tako brzo izbaciti, jer bi tada iPad mogao ozbiljno ugroziti prodaju MacBook računala.

Ipak su još uvijek miš, tipkovnica i monitor, te mogućnost spajanja svih mogućih vanjskih periferija standard - dakle, stolno računalstvo je još uvijek živo, a što nam donosi budućnost, to ćemo tek saznati.
26.04.2019 | 09:50
Citam okolo da navodno iOS 13 donosi podrsku za misa na iPad-u... ako se to dogodi, to ce podosta promjeniti stvari
12.05.2019 | 11:00
Macbook pro ili air može čitati prezentacije ono Power point, Word i ostalo od Microsofta, da li je moguće skinuti te stvari iste na njega kako bi se radile prezentacije?
Drugo, da li postoje neke druge aplikacije za radit prezentacije pisati seminare i slično, a da će mi ih otvoriti na računalu profesora i drugih ljudi koji koriste Windowse?
12.05.2019 | 11:38
Da, postoji Office za Mac.
A ako ne želiš plaćati imaš i besplatnih softvera koji rade isto.
Kompatibilnost između tih besplatnih i MS officea može biti problem.
Po meni je najbolji i najkompatibilniji Libre Office.
Na poslu uredno razmjenjujem datoteke iz LibreOffica sa MS officeom i problemi kompatibilnosti su rijetki, iako ih zna biti (najčešće kod grafikona)
12.05.2019 | 12:14
Taj LibreOffice je besplatan?
12.05.2019 | 14:33
Je, besplatan je
12.05.2019 | 15:48
Jos jedno pitanje ????, novi sam u tome pa nikad pitanaj dost, amd u macbooku , nasao sam jednog sa amd grafickom ako se ne varam amd radeon pro 560x , a ja se ne razumijem u te specifikacije bas. Evo screenshota tog oglasa
Prilozi:
12.05.2019 | 19:48
Da. A koje je pitanje?
12.05.2019 | 20:13
Pitanje je ubiti glasilo da li je amd dobar u macbooku posto sam citao opcenito da se puno vise zagrijava, pa me zanima da li se isplati uzeti macbook pro sa tog screenshota. Isprike, znam postaiti nejasna pitanja
12.05.2019 | 20:51
Ja bih se na tvom mjestu prije zabrinuo oko cijene iz oglasa.

Laptop sa takvim specifikacijama (model 2018 sa touch-bar-om, i nabrijanim CPU-om, memorijom i diskom) se prodaje za cca. 3.000 EUR, pa je oglašena cijena od 8.000 Kn u najmanju ruku smiješna (da ne kažem sumnjiva).
Ili se radi o skršenom laptopu koji može poslužiti samo kao uteg za papire na stolu, ili je oglas Prevara d.o.o, (slutim da je ovo drugo, a indikativno je i to da ime i prezime prodavača ukazuje na fetivog Plominjanina).
12.05.2019 | 21:21
m@xym kaže:
Ja bih se na tvom mjestu prije zabrinuo oko cijene iz oglasa.

Laptop sa takvim specifikacijama (model 2018 sa touch-bar-om, i nabrijanim CPU-om, memorijom i diskom) se prodaje za cca. 3.000 EUR, pa je oglašena cijena od 8.000 Kn u najmanju ruku smiješna (da ne kažem sumnjiva).
Ili se radi o skršenom laptopu koji može poslužiti samo kao uteg za papire na stolu, ili je oglas Prevara d.o.o, (slutim da je ovo drugo, a indikativno je i to da ime i prezime prodavača ukazuje na fetivog Plominjanina).

Nije mi daleko toliko pa zato i pitam, ime nije ni upitno haha, 200% zanimljivo, ali nista bez da ja odemi uvjerim se .

Hvala vam.
12.05.2019 | 21:31
Što misliš da ćeš se uvjeriti kad uzmeš taj laptop u ruke?
Sam si rekao da ne poznaješ Macove. Nemaš pojma što sve treba provjeriti. Ponajprije, je li Mac ukraden, je li ostao prijavljen na nečiji AppleID pa vlasnik samo čeka neku budalu da ga uključi i da Mac javi svoju lokaciju...
13.05.2019 | 01:28
Istina
14.05.2019 | 11:43
Pozdrav, evo još jednog oglasa, ovaj se čini uredu, pa ako može mišljenje, kupiti ga ili ne?

www.njuskalo.hr/macintosh/macbook-pro-13...JgML0jq62MA4o2BW8enE

Koristio bi mi za: prezentacije, seminarske radove, pretraživanja malo po internetu novina i slično, youtube.

Hvala
14.05.2019 | 12:01
Za to što si naveo bio bi ti dovoljan i MacBook Air.
14.05.2019 | 12:28
Ja imam taj isti MBP i sta ce se grijati. Radi ko grom.

Ako ga kupis za 8000kn, ja ti odmah dam jos 500e i dodjem po njega. Nije losa zarada za jedno popodne
14.05.2019 | 16:03
Odkud ste ? Javite se slobodno, možemo se dogovoriti
14.05.2019 | 21:44
Pozdrav. Može jedno pitanje iz vedra neba?

Postoji li kakva verzija MBPa unazad 4-5 godina sa 32GB RAMa?
Tj. postoje li moduli sa kojima bi se mogao upgradeati?

Tnx
14.05.2019 | 22:02
Ne, nažalost.
14.05.2019 | 22:44
Mejo kaže:
Pozdrav, evo još jednog oglasa, ovaj se čini uredu, pa ako može mišljenje, kupiti ga ili ne?

Koristio bi mi za: prezentacije, seminarske radove, pretraživanja malo po internetu novina i slično, youtube.

Hvala

Uzmi nesto jeftinije, recimo 2015 model ako ga mozes naci negdje. Ostatak ulupaj u nesto drugo.
14.05.2019 | 23:54
kupus kaže:
Mejo kaže:

Hvala

Uzmi nesto jeftinije, recimo 2015 model ako ga mozes naci negdje. Ostatak ulupaj u nesto drugo.

Kupljen je on vec popodne , preferiram novije koliko god mi je nepotrebno imam takvu neku naviku, inace sam bio samo novo iz trgovine pa sam nekako malo popustio s tom novo novcato. Ulupao sam i ovako zadovoljan nije mi neka cijena bila radje cu dat 1000/1500 kuna vise za prakticki novi macbook pro(56ciklusa ounjenja) nego da platim 5/6 tisuca za 2015 godiste
17.05.2019 | 00:35
Želio bih preuzeti office 365 na svoj MBP, međutim 5,1 MB preuzima predugo, probao sam na svom PCu i odmah mi je preuzelo. Moj MBP ima macOS Mojave verzija 10.14.4, a na stranici Officea 365 prije preuzimanja pisalo je da zahtjeva MacOS Sierra 10.12 ili noviji. Zanima me da li mi zbog toga se Office ne želi preuzeti te imate li kakve prijedloge kako bih taj problem mogao riješiti?
17.05.2019 | 07:14
Micro$oft bilošto, pa tako i Office koristim minimalno, najmanje što uopće mogu pa nisam jako kompetentan za odgovor, ali, koliko vidim, Office365 je "featured" u Mac App Storeu. Dakle, pokreni App Store (klik na jabučicu gore lijevo, pa App Store) i pojavit će ti se odmah ogromno "Office 365" kao ogroman crveni banner na Featured stranici od App Storea.
17.05.2019 | 12:31
Mejo kaže:
Želio bih preuzeti office 365 na svoj MBP, međutim 5,1 MB preuzima predugo, probao sam na svom PCu i odmah mi je preuzelo. Moj MBP ima macOS Mojave verzija 10.14.4, a na stranici Officea 365 prije preuzimanja pisalo je da zahtjeva MacOS Sierra 10.12 ili noviji. Zanima me da li mi zbog toga se Office ne želi preuzeti te imate li kakve prijedloge kako bih taj problem mogao riješiti?

Kopriras taj fajl i stavis ga na stick, pa ga pokrenes na trazenom uredjaju.
19.05.2019 | 22:24
Znate možda kakav antivirusni program besplatni da je uredu, te da li mogu instalirat adobe player na MBP?
19.05.2019 | 23:06
MacOS ima antimalware ugrađen u OS. Prva zaštita si ti sam, ali tu je i "Gatekeeper" pomoću kojeg možeš kontrolirati od kuda ti je dozvoljeno instalirati aplikacije (nalazi se u System Preferences->Security & Privacy->General i tu na dnu možeš odrediti od kud možeš instalirati aplikaciju ili ručno odobriti nekoj aplikaciji instaliranje). Druga zaštita je XProtect i radi najsličnije antivirusu i u tišini. Bitno da imaš označeno u Software Update "Install system data files and security updates" i on će se sam nadograđivati s najnovijim definicijama. Naravno on dobiva samo 100% provjerene informacije o malwareima i ne reagira na neke opskurne ili neprovjerene malwaree. Zatim još imaš u OS-u ugrađen MRT (Malware Removal Tool). Za njega nije 100% sigurno kad odrađuje skeniranje. Jedni tvrde da to čini nakon svakog restarta kompjutera, dok drugi tvrde da skenira komp prilikom provjere updatea OS-a.

Ako baš želiš ručno provjeriti tu i tamo Mac moja preporuka je besplatni Malwarebytes, radi na zahtjev dok plaćena verzija ima real time provjeru. Po meni nepotrebno na macOS-u, ali svako zna svoje. Također odi na objective-see.com/products.html i tu pronađi ako te nešto zanima ima odličnih appova za povećanu sigurnost na Macu. Moja preporuka je KnockKnock.app s kojim možeš provjeriti što ti je sve na Macu instalirano i da nisi slučajno skinuo i neki malware ili sumnjivu datoteku.

Adobe player, misliš Flash player?
20.05.2019 | 03:41
Soffoklo kaže:
Adobe player, misliš Flash player?

Da, za gledanje serije naprimer, ako odem na neku stranicu online gledanja kao , onda mi pise da mi ne zeli se pokrenuti jer nemam Flash player. Iako cu to izbjegavati jer mi se od reklama u novim prozorima dolaze virusi, i previse riskiram po meni barem za Macbook si
20.05.2019 | 05:18
Preko reklama na OSX ne moze doci virus oko ga ne pustis admin passwordom.
20.05.2019 | 09:39
To sam htio i ja naglasiti. Od svega što je Soffoklo napisao, PUNO JE VAŽNIJE da ti korisnički account na Macu ne bude bez passworda i da ne koristiš automatski login (bez upisivanja passworda) ako ti je korisnički account s administratorskim ovlastima. Ako želiš tu komociju, onda napravi poseban admin account s kompliciranim passwordom i normalan korisnički s automatskim loginom i DRUGAČIJIM passwordom od administratorskog. I onda ti uopće nisu potrebni nikakvi malware/antivirus/neznam kakvi alati.
20.05.2019 | 16:49
Osnovno je:"Ne puštati lopova u kuću.".
  • Stranica:
  • 1
  • 2
  • 3

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 6 sati, 40 minuta
  • Tomek: Ima li netko iskustva sa Renewed iphonima sa Amazona? Uzeo bih si jedan SE pa me zanimaju iskustva
  • Soffoklo: Meni slike da pregledati, a ostalo moram downloadati, jbg :-)
  • dpasaric: Evo vam igra za ljeto! :)
  • smayoo: Je. I ništa se ne da pogledati jer je ispucana kvota i pregleda, i downloada... :)
  • Soffoklo: Netko je skupio i stavio na jedno mjesto sav Apple promo od 1970. do danas. :-) [link]
  • zabac: Je, ako ne kalibriraš, onda ti se postotoak bez veze pokazuje.
  • smayoo: Ne radi se o samoj bateriji, nego o algoritmu koji prikazuje koliko je preostalo naboja u bateriji (kalibracija).
  • Yonkis: Žabac, zar nije to dokazano da to ne važi za nove baterije?
  • zabac: @Yonkis, ako se isprazni do 0% i kada se napuni do 100%, tada se posloži % da ispravno prikazuje jer je baterija smanjenog kapaciteta.
  • Daddo: Common misconception? :)
  • Yonkis: [link] Zašto se još uvijek savjetuje zadnji postupak (isprazniti bateriju do 0%)?
  • stefanjos: ja sam koristo prijasnju verziju. ok je slika, ali nije to to
  • mario.zg: Koristi li tko uz OS X monitor Dell U2718Q?
  • Mate22: Pusti to imate film o titi na hrt-u gledajte tog zločinca u ovom izvrsnom dokumentarnom filmiću.
  • drlovric: al nema veze ako krsi pravila, povlacim ponudu....isprike
  • drlovric: covjek ionako dolazi, ne treba meni nista od toga
  • drlovric: kakav crni sverc smayoo.... cinim ljudima uslugu ako neko hoce kupiti mac po US cijenama
  • smayoo: @drlovric, već sam te upozorio više puta da ne koristiš vikalicu za svoje švercerske transakcije
  • VanjusOS: @drlovric - koliko košta
  • drlovric: Jel planirao neko od kolega Jabucara kupovati MBP iz USA? Velike su sanse da mi kolega vojnikza 2 tjedna slijece u ZG, pa mogao bi vam nesto uvezati :)
  • cariblanco: Bitno je da budem sutra u 20.05h, počinje nova serija
  • zabac: cariblanco: je si pred TV-om s HRT1?
  • stefanjos: najlakse i najbezbolnije ti je kupovat itunes gift kartice na ebazu iz drzave koje zelis imati account
  • VanjusOS: napravio sam strani ACC, ali mi traži i stranu bankovnu karticu
  • stefanjos: ja na AUS accountu isto oko 10 godina. doduse imam aus bankovnu karticu, ali sve mi radi.
  • drlovric: Vanja ja sam na US account vise od 10 godina valjda. Gdje si zapeo?
  • VanjusOS: tj. da netko kaže kako je najlakše napraviti strani apple id
  • VanjusOS: htio sam vidjeti vaša iskustva..
  • VanjusOS: da li netko koristi apple tv app na mobu
  • cariblanco: @Daddo, život ima materijalnu i duhovnu stranu....isto kao hardware i software ;)
  • cariblanco: Istina drlovrić,isti klinac kao i Dinamo...ako nema 3-4 Bosanca, oni su za *urac :)
  • Daddo: a od toga što je HR osvojila u nogometu ja imam što? I otkud ti ideja da ja imam išta protiv bosanskih Hrvata? :)
  • drlovric: @Daddo: Sta imas ti protiv bosanskih Hrvata. Da nas nema, nikad nista HR u nogometu osvojila ne bi :D
  • drlovric: Tito pobio 500K Hrvata. Moguce, ne bi znao. Ali znam da ih je vise HDZ raselio u posljednjih 5 godina.
  • cariblanco: evo nove teme pod razno...to je danas i tema u dnevniku
  • cariblanco: Kaj je već gotovo ? Đabe kupio kokice...bude ih dr. Lovrić platio :)
  • Daddo: Žabac ne pretjeruj i nemoj (sve/neke) Bosance brojat ko Hrvate. :D
  • zabac: Napravili bi cestw da Jozef nije pobio preko 500.000 Hrvata.
  • Daddo: Ovako nam komunisti grade mostove a Turci autoceste, za lovu koju ionako nemamo. :)
  • Daddo: Da su nas oslobađali Ameri a ne partizani imali bi AC do Budve u 3 trake a Y bi bio u punom profilu.
  • Daddo: @drlovric, ako čovjeka zanima daj mu moj kontakt, dotični je s mojom prabakom bio bratić. :)
  • Bertone: A kako kad je u petak prvu epizodu o Titu navodno gledalo 800 000, a za slijedeće očekuju i veću gledanost :)
  • drlovric: Ma poslao mi Amer jedan, kaze nisam znao da ste imali takvog bad ass :) Ja ta vremena ne pamtim, ali mi se ovo cini kvaliutetno odradjena biografija.
  • stefanjos: Ajmo probat na godinu dana ne izustit imena totalitarnih rezima i njihovih voda. Koliko bi izdrzali :D
  • Riba: Joj Lovricu...
  • drlovric: [link]
  • drlovric: Kako vam se cini ovaj prikaz? :) Objektivno ili ne?
  • ihorvat: zna li tko gdje bi mogao brzo nabaviti ipd flex kabel za mb 12" 2015 A1534?
  • Bertone: LOST ima maloprodaju u svojoj podružnici Trilit informatika (mislim da je Glamočka ulica neki broj, uglavnom isto na Trešnjevci).
  • gladhr2: [link] Ajmo znalci :)))

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Borostef, MacSlavko, MatejaPeh, Riba, rusty, Anonimci (323)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Novo u Appleu

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%