Kupnja starog Mac Pro 5,1?
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Kupnja starog Mac Pro 5,1?


14.02.2019 | 22:58
smayoo kaže:
"Troši puno struje"


Da, da, mislim da sam jednom išao računati koliko je to "više" na godišnjoj razini, pa je ispalo nekih 50 kn.
15.02.2019 | 08:35
Mac Pro je ostao jedini nadogradiv. Ostaje jedino varijanta vanjskih kucista sto moze i ne mora biti dobro.
15.02.2019 | 08:57
Air kaže:
dpasaric kaže:
5770 Za 5,1 se sada lijepo kupi Radeon RX 560 ili, tko ima para, RX 580 i onda si na miru.


Već više puta hoću pitati (jer uvijek sugeriraš Radeon RX 60/80) koja je po tebi razlika između Radeona i Nvidia na Mac Pro-u?


Nvidia nije izdala drivere za Mojave, tako da ti treba Radeon da normalno sljaka. Apple preporuca RX560/RX580 na svojim stranicama.

Btw, ako imas macpro 5.1, ja bi pricekao s kupovinom graficke jer izgleda da RT20*0 serija od nvidie dolazi sa bootscreenom. link
15.02.2019 | 12:10
dpasaric kaže:
Nisam siguran niti je li NVIDIA izdala drivere za Mojave.


Nije jos i nema naznaka da ce uskoro. Navodno je razlog Apple koji koci potpisivanje nVidia drivera...
15.02.2019 | 12:36
Samo da se nadovežem na WD diskove.
U zadnje dvije godine dva WD Black-a krepala. Istina, unutar garantnog roka, pa se dobio novi.
No isto tako istina da se trebalo plaćati spađavanje podataka bez obzira što dobiješ novi HDD.

Malo mi je palo povjerenje u WD.
15.02.2019 | 12:54
Mene zanima mišljenje o isplativosti ovog MacPro stroja.

Konfiguracija:
Apple Mac Pro 5,1 2012
12-Core 2x 3.46GHz Xeon
64GB RAM
GPU NVidia GTX 1080 8GB
Samsung SM951 1TB PCIe RAID (5500 MB/s)
Airport 802.11ac + Bluetooth 4.0
USB 3.0 PCIe

sve skupa cca 4500€, navodno u A stanju bez ogrebotine. Osobno mi se čini kao bolja kupnja od recimo iMac Pro početnog modela, bez obzira što s iMacom dolazi i odličan 5k monitor? Ipak pitam se ima li smisla ići u ne baš jeftinu investiciju koja u nekim tehnologijama dolazi svome kraju, a u nekima već sada nije ni prismrdila blizu (thunderbolt)?

Pitanje. Da kupujete Mac, pro karakteristika da li bi išli na ovaj Mac Pro, na neki novi iMac 5k (iMac Pro) ili novi Macbook Pro?
15.02.2019 | 13:13
Meni bi to bilo izvan budžeta definitivno.
15.02.2019 | 14:03
@sofoklo:

To je radna stanica i par ogrebotina (kad bi ih i bilo) me 100% ne bi odgovorilo od kupnje.

Po meni to preveliko ulaganje za comp koji je pri kraju svog radnog vijeka. Mislim radit ce on jos dugo, ali koliko ce jos SW biti podrzan to je vec pitanje. Osim toga, trebas i kvalitetan monitor za taj stroj, sto jos vise dize cijenu.

Ja sam htio iMac 27 2015 za 1/4 te cijene, pa sam se predomislio

Kupicu sada novi MBP 2018, cim saletim nekoga da mi to odnese iz USA...

Mislim da je i za tebe to bolje. Mozes uzeti nov MBP i vrhunski monitor i ostane ti para...
15.02.2019 | 15:01
@smayoo meni je rubno

@drlovric da tako nekako i ja to vidim. Isto imam MBP 2012 retina i za sad ne pokazuje znakove zamora, ali ima 7 godina i uskoro će doći vrijeme za upgrade pa da se pripremim. Problem kod MBP-a mi je što mi je 80% stacionaran, a onih 20% nije presudno za imati prijenosnik, jer u baš nekoj hitnoći mogu se snaći i s iPad Pro
Za sad ću pričekati novi Mac Pro samo da vidim u kojem smjeru su s tim otišli iako ne vjerujem da će biti financijski dostupan..
15.02.2019 | 16:26
MAcBookPro ima dosta loši odnos uloženo/dobiveno.
15.02.2019 | 18:04
@Zabac:

Kako molim te?

Ja kupio svoj rMBP 2012, radi evo skoro 7 godina. Isplatila se 20 puta i danas vrijedi 600-700e.

Platio je $2100 mozda...

E sad ako je to los omjer, jbg onda. Kupi Golf 2, njemu cijena ne pada
15.02.2019 | 19:39
@Zabac:
Ako ćemo tako onda je uloga u svaki laptop loš odnos uloženo/dobiveno.

I šta onda da kupim Mac Pro?
15.02.2019 | 20:55
@drlovric

Ne zaboravi da si ti svoj MBP platio bas ispod svake realne cijene u to vrijeme i da se taj model mogao nadograditi bez problema dok ovi novi ne.
15.02.2019 | 21:05
Soffoklo kaže:
Mene zanima mišljenje o isplativosti ovog MacPro stroja.

Konfiguracija:
Apple Mac Pro 5,1 2012
12-Core 2x 3.46GHz Xeon
64GB RAM
GPU NVidia GTX 1080 8GB
Samsung SM951 1TB PCIe RAID (5500 MB/s)
Airport 802.11ac + Bluetooth 4.0
USB 3.0 PCIe

sve skupa cca 4500€, navodno u A stanju bez ogrebotine. Osobno mi se čini kao bolja kupnja od recimo iMac Pro početnog modela, bez obzira što s iMacom dolazi i odličan 5k monitor? Ipak pitam se ima li smisla ići u ne baš jeftinu investiciju koja u nekim tehnologijama dolazi svome kraju, a u nekima već sada nije ni prismrdila blizu (thunderbolt)?

Pitanje. Da kupujete Mac, pro karakteristika da li bi išli na ovaj Mac Pro, na neki novi iMac 5k (iMac Pro) ili novi Macbook Pro?


Da kupujem Mac, išao bih na Mac Pro (5,1), ali ne za 4.500€! Čini mi se vrlo skup bez obzira što je "napucan" do kraja. Takav tower treba uzeti u rasponu od oko 1.000€ za single Xeon 3.46, pa do 3.000€ za dual s dobrom grafičkom i puno RAM-a. Ovisi koji poslovi će se njime raditi. Ako je samo za Adobe bez video obrada, dovoljan je i single Xeon model. Tko će raditi video, neka uzme dual. Nedavno sam prodao jedan viška za 2.000€ koji je bio dual 3.46, 32GB RAM, ali sa standardnom karticom i SSD-om samo za boot disk. Kupac je oduševljen brzinom, a kako i ne bi.
15.02.2019 | 21:27
@saint:

Kupio ga po normalnoj americkoj cijeni. I sada mozes naci za iste pare 2018 model, star mjesec dana ili open box / refurbished i sl.

I nista na rMBP 2012 ne moze mijenjati. To je prvi model na kojem nije moglo.

Samo sam tada razmisljao dugorocno i kupio model sa 16Gb. Onaj sa 8GB i bez zasebne graficke sam mogao uzeti za $1700.
  • Air
  • Korisnik
  • 59
15.02.2019 | 21:29
Moje iskustvo i razmišljanje je da su Mac Pro-evi nepoderivi radno strojevi i kao takvi se ne mogu uspoređivati niti sa jednim drugim "all in one" kompjuterima od Apple-a (što su danas svi laptopi miniji i iMac-ovi). Kad kod Mac pro-a nešto rikne, a neće, možeš zamjeniti za razumne novce danas. Kad kod ostalih rikne to je u prosjeku oko pola cijene uređaja, pogotovo ako je u pitanju polovni. Statistika kaže da određeni, nemaleni postotak rikava.
Na poslu radim na 1.1. stroju, to je kao radni konj, iako spor, sve što mu dam da napravi on izvrti bez greške. Neuništiv je i radi bez greške.
Ako je 1.1. jedan konj, tada je 5.1. 50 konja:)

Doma imam 3.1. i Macbook Pro iz 2014 (i7), naravno da je 3.1. brži iako sam ga platio smješnih 2500 kn. Kad sam radio na Macbook-u neke zahtjevnije stvari (video ili neki Batch u PS-u) temperatura se uvijek zakuca oko 90-99 stupnjeva. Moram priznati da mi nije bilo svejedno pri pomisli što ako rikne zbog čestih velikih promjena temerature?

Sada sa 3.1. takvih strahova više nema )))

Moja bezrezervna preporuka: Mac pro i miran si za male novce barem sljedećih 4-5 godina.
16.02.2019 | 07:47
Nisam do kraja napisao, MBP ima loš odnosr uloženo/dobiveno u odnosu na iMac ili MacMini. S druge strane MacPro 5.1 iako je star, ima snage za potegnuti. Ako tako gledamo, moj MP 1.1 kupljen polovan za 700kn je i te kako isplativ (imate tamo pod testove brzine pa uspoređujte). Gdje je brži od mnogo mlađih prijenosnih kompova.
16.02.2019 | 09:13
Soffoklo kaže:
sve skupa cca 4500€


Mislim da je to previse love. Identicnu konfu, samo bez SSD-a i sa flashanom GTX 980, sam prije 3 godine platio oko 2000 €....

Inace, pazite jako kod shippinga tih strojeva jer ih masa strada od loseg pakiranja, pa dodju sa ispiganim ruckama/nogarama.
16.02.2019 | 09:33
^SuperUnknown^ kaže:
Soffoklo kaže:
sve skupa cca 4500€


Mislim da je to previse love. Identicnu konfu, samo bez SSD-a i sa flashanom GTX 980, sam prije 3 godine platio oko 2000 €....

Inace, pazite jako kod shippinga tih strojeva jer ih masa strada od loseg pakiranja, pa dodju sa ispiganim ruckama/nogarama.


Tako je, ti strojevi se NE ŠALJU poštom izuzev u originalnoj ambalaži. Been there done that, 3 mjeseca natezanja s poštom da nadoknade štetu za potpuno uništen stroj.
  • Air
  • Korisnik
  • 59
16.02.2019 | 11:28
Soffoklo kaže:
Mene zanima mišljenje o isplativosti ovog MacPro stroja.

Konfiguracija:
Apple Mac Pro 5,1 2012
12-Core 2x 3.46GHz Xeon
64GB RAM
GPU NVidia GTX 1080 8GB
Samsung SM951 1TB PCIe RAID (5500 MB/s)
Airport 802.11ac + Bluetooth 4.0
USB 3.0 PCIe


Ako si ozbiljan kupac mogu ti na PM poslati kontakt od čovjeka s kojim imam pozitivno iskustvo a može ti za puno manje sastaviti takav ili slični komplet.
16.02.2019 | 11:36
@Air:

Jel iz okolice Pule taj seller mozda?
  • Air
  • Korisnik
  • 59
16.02.2019 | 13:21
Iz slovenije.
16.02.2019 | 14:24
@Air ako ima 5,1 svakako sam zainteresiran. Slobodno pošalji podatke na PM. Hvala.
E da, hvala svima na raznim iskustvima i prijedlozima. Meni je isto 4500€ previše za stroj tih godina, ali svakako vrijedi dobiti potvrdu i savjete od iskusnih.
04.03.2019 | 21:45
Prije nekoliko mjeseci napravili smo test, benchmark u Adobe Aftereffects:

Mašina #1:
i7-8700k
64gb RAM
512gb NVMe (Samsung 970)
Nvidia 1080Ti 11GB
Win10pro

Mašina #2:
Mac Pro 5.1
2x Xeon x5690 (3,46GHz)
96GB RAM
512gb NVMe (Samsung 970)
128GB SSD (boot)
RX580 8GB
OSX Mojave

Oba clean install+driveri, Win bez AV.
Adobe download sa njihove web stranice, instaliran kao trial.
Isti projekt (~2GB)

Uglavnom, rezultat: Mac Pro je bio jednako brz kod rendera kao i7 iako je imao slabiju grafičku RX580 vs 1080Ti

Mac Pro je bio jeftiniji.

p.s. Mac Pro 5.1 (4.1) ima native support za boot preko NVMe od biosa 140.0.0.0 dalje.

p.s. Ja sam taj iz slovenije
03.05.2019 | 19:51
drlovric kaže:
@Air:

Jel iz okolice Pule taj seller mozda?


@drlovric
Je bilo nekih problema sa tim sellerom iz Pule ili si ga mislio pohvaliti?
Naime, vidio sam par njegovih oglasa na njuškalu i zainteresirao se baš zato jer je iz Pule pa mogu osobno pregledati stroj prije kupnje.

@supermac
Jeste možda vi taj seller iz okolice Pule ili ste u nekoj vezi?
Nick na njuškalu mu je inz3nj3r a na About this Mac screenshotu vidim web adresu dućana iz Slovenije.
03.05.2019 | 23:27
Da, to sam shvatio.
Zbunjuje me jer ovaj prodavač na njuškalu ima istu/sličnu ponudu, na jednom screenshotu se vidi adresa mac pro shopa, a pod lokacijom mu piše Barbariga (mjesto blizu Pule)
04.05.2019 | 08:46
Znaš da u Barbarigi ima jako puno vikendica u vlasništvu slovenaca, možda preko ljeta dolazi na more u Barbarigu. Pokušaj ga kontaktirati i dogovoriti kupoprodaju negdje u blizini, možda se možete naći u Kopru.
06.05.2019 | 10:55
Vec 2-3 dana na ebay.de prolaze aukcije sa 5.1 izmedju 300-400€ ja sam jucer dvije izgubio jer nisam isao preko 350€ a strojevi su single proc,16gb, gt120 ... mislim da je to odlicna cijena za pocetak... ubacis grafu i 970Pro i vec je to pila za manje od 800€ ... kasnije se jos da poraditi na procesoru i RAMu ako treba...
06.05.2019 | 11:23
Nakon nekoliko rabljenih Macova kupljenih iz Njemačke, moje je iskustvo da je gotovo nemoguće na aukciji proći bolje, nego kupovinom iz profiliranih e-shopova koji nude uređene rabljene Macove s duljim ili kraćim jamstvom. Meni je tim više tako jer kupujem u firmu pa na ovaj način komp nije opterećen njemačkim porezom. Tebi kao fizičkoj osobi možda neće biti te računice, a možda će samo biti razlika manja nego meni.

Ove subote mi je npr. stigao MacBookPro 2015 kupljen sa www.refurbished-posten24.de/Brand-Apple - ali vidim da oni ne nude Mac Pro strojeve, samo prijenosnike...

Ovi pak www.mac-store24.com/collections/mac-pro trenutno nemaju Mac Pro stariji od valjka u ponudi

Ovi imaju maconline.de/gebrauchte-macs-kaufen/apple-mac-pro.html , ali to su konfiguracije iznad onog što ciljaš (trenutno).

Ima ih još. Googlaj "gebrauchte macs generalüberholt"
06.05.2019 | 11:34
ma meni je taj shopping na ebayu odmor... uvijek idem ekstra ispod trzisne cijene pa ako prodje prodje... maconline.de inace ima u ponudi i jeftinije ali 4.1 krece od 429€ a 5.1 od 529€ za konfe sa manje rama...

vise sam napisao jer vidim da se tu spominju opasne tisuce eura za nesto sto se da nabaviti jeftinije ...


thnx za ovaj refurbished-posten shop... oni su mi novi, a vidim da su nesto jeftiniji...
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 15 sati, 33 minuta
  • Zdravac: 6 eura (ako imaš account registriran u Turskoj)
  • Gjuroo: @Zdravac: 6 ili 60?
  • Zdravac: Photoshop (odnosno, kompletni Creative cloud paket sa Premiere, Acrobatom i sve drugo) košta 6 EUR / mjesečno! :)
  • jura22: Canva kosta skoro kao Photoshop
  • dpasaric: Tihi su po pitanju iPada, ali čisto po broj dana od zadnjih modela čini se da će uskoro.
  • Yonkis: Kad izlaze novi iPadovi?
  • drlovric: Ne traze cak niti EDU email. Odobreno je zahtjev. Tako da je ovo rijeseno prije par dana.
  • drlovric: Da pojasnim moralnim dusebriznicima :) Radi se o programu Canva koji nudi besplatno svoju PRO inacicu svim uciteljima, radnicima biblioteka, neprofitnim organizacijama i sl. Moja kcerka to koristi za skolu i ne krse se nikakva pravila. Jednom odobren ucitelj moze dodavati ucenike besplatno, kreirati virtualne ucionice, radionice i sl.
  • smayoo: pa ilegalno je ako netko želi na temelju tuđeg studentskog identiteta koristiti neki softver besplatno.
  • Miro Spiro: mail
  • Miro Spiro: sada svi prilkom upisa na fax dobiju
  • Miro Spiro: zasto je to ilegalno? Ja sam bio student, nisu nam dali mail adrese, moramo sam se sam snalaziti da potvrdim stanje studenta.
  • jura22: Hoce ilegalno doci do programa.
  • moragd: @drlovric kako ti profesor moze pomoci? Treba ti mail adresa sa univerziteta?
  • drlovric: Ima li ovdje kakva dobra profesorska dusa? Treba mi jedan dizajnerski software koji je besplatan za teachers :) Pa eto ako hoce da pomogne :) Msg me pls.
  • Yonkis: Apple releases macOS Sonoma 14.4, watchOS 10.4, tvOS 17.4, HomePod 17.4 software update.
  • stefanjos: [link]
  • stefanjos: ja sam neki dan otrkio pdf gear i odusevljen sam (koristim ga na windowsu) ali je potpuno free i ima editing i split/merge i dosta finih stvari.
  • Riba: Ja koristim Nitro PDF Pro ali sam ga kupio na nekom debelom popustu kao upgrade sa PDF Pen Pro. [link]
  • drlovric: Ja imam i PDF Expert. [link]
  • smayoo: @applejabuka vidi Wondershare PDF Element. Ne znam točno što ti treba pa provjeri može li on to.
  • Zdravac: zapravo sam mislio micanje OD tema s kojima se nemožeš nositi.
  • kupus: I ja bih maknuo offtopic teme, da se mene pita.
  • applejabuka: Da li imate kakvu dobru soluciju / zamjenu za adobe acrobat pro, ne da mi se stvarno plaćati svaki mjesec 15€ da bi editirao par fileova i dodao tekst
  • Zdravac: Iz tog razloga, siguran sam da puuuno forumaša dolazi na forum, ali aktivno sudjeluju samo u čitanju, ali ne i u pisanju.
  • Zdravac: micanje ot tema koje ti iz nekog razloga ne odgovaraju, svakako pomaže! :)
  • Zdravac: Da, dovoljno je maknuti se od teme i shvatiti da nije poanta da se pokuša promjeniti nečije mišljenje nego iznijeti svoje
  • JOHN: ili se se maknut iz teme ako te ona opterećuje
  • JOHN: Jbg. Trebaju se znat isključit, ako smatraš da je s druge strane degenerik
  • Kloba: I kako neće ljudima dosaditi iste stvari koje mogu čusti na svim ostalim medijima? Pa tu su dolazili da se od toga odmore.
  • Kloba: Daddo, Dijete - puno mudrih ljudi koji uopće više ne sudjeluju u raspravama. Kako ne vidimo obrazac? Trujemo se temama koje svi mogu pogledati u Dnevniku, a nitko nije pametniji. Nakon COVID-a ovaj se forum promjenio skroz. Teme razno su COVID, Ukrajina.
  • marioart: konacno podrska za dva vanjska ekrana, ali i daje sramotna kolicina memorije u baznom modelu ....
  • dpasaric: [link]
  • dpasaric: Stigao novi MacBook Air M3! :)
  • JOHN: Šteta. Razlog je neki događaj na forumu ili netko s foruma?
  • smayoo: Da, Dijete je tražio da ga izbrišemo prije nekog vremena :(
  • kupus: sto je ovo, i djeteta nam nema vise na forumu?
  • kupus: došao m3 air, cijena stara
  • zoranowsky: Bok @SRLTRON!
  • Zdravac: @SLRTRON Dobrodošao! :)
  • m@xym: @SRLTRON, Vikalica ne služi pomaganju. Napiši u forumu (u odgovarajući podforum) koji je problem, pa će ti se netko vjerojatno javiti.
  • SRLTRON: Bok ljudi nov sam , prvi dan sam pa molim pomoć
  • smayoo: Lako za to. Chuck Norrisu radi digitalno potpisivanje na Apple silicone Macu! :D
  • kupus: :D
  • zoranowsky: :)
  • zoranowsky: Chuck Norris je napravio update 10.8.
  • kupus: Ako je tko pronašao normalan način updatea 10.8., neka javi, čisto znanosti radi.
  • smayoo: Chuck Norris se rodio koliko hoće puta, i kad hoće. :D
  • Eagle: Chuck Norris nije rođen 6.5.1945. nego 10.03.1940. dakle ne kužim foru
  • cariblanco: A to što sam i ja rođen 6.5..neke godine, ima li tu slučajnosti. Datum nisam izmislio :)

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

ammadeus, Gen, IgorD, m@xym, MacO, MacSlavko, Maxxy, Riba, Anonimci (278)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.40 Seconds

Provided by iJoomla SEO