Mac mini - 2.6 ili 2.8 GHz
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Mac mini - 2.6 ili 2.8 GHz


22.08.2015 | 22:54
Kupujem novi Mac, i trebam postaviti skoro besmisleno pitanje...

Treba mi comp za svakodnevni rad, ured i obradu fotografija ( PS i Bridge ).
Fileovi s kojima radim su od 60 - 250 MB, ponekad imam otvoreno nekoliko ( ali ne radim batch obrade ).
Odlučujemo se između dva modela Mac Mini - 2.8 i 2.6 GHz. Jedini razlog za dvojbu je cijena ( 9.1 vs 6.5 k ).

Zanima me koliko je 2.8 zapravo brži ? Naravno da ima Fusion drive, i da mu je procesor 2.8 umjesto 2.6.
Kolika je to zapravo razlika u radu ? Osobno ne patim od brzine, i ništa mi ne znači hoće li se sistem dignuti za dvije ili pet minuta - važnije mi je koliko brzo radi operacije u ps-u.
Pretpostavljam da na oba modela mogu spojiti dva monitora...

Hvala
22.08.2015 | 23:08
Na pitanje o konkretnoj brzini će odgovoriti netko tko ima baš taj model. Ja ti samo skrećem pažnju da oba modela podržavaju dva monitora samo u slučaju da je barem jedan od njih - thunderbolt display. Znači, 1 TB display + 1 HDMI ili 2 TB displaya. Kombinacija MDP + HDMI ili MDP na nešto adapter + HDMI - ne radi.
22.08.2015 | 23:43
Koji su točno procesori u pitanju?
23.08.2015 | 08:55
Sama razlika u taktu (2.6 vs 2.8) ti nece dati nikakvu oppiljivu ili u normalno radu vidljivu prednost, ali obicno su konfiguracije slozene da nije razlika samo to

Pogledaj ostale komponente, ili kopiraj Specs ovdje pa cemo ti obrazloziti razlike bazirano na konkretnim cinjenicama...
23.08.2015 | 09:28
smayoo kaže:
Na pitanje o konkretnoj brzini će odgovoriti netko tko ima baš taj model. Ja ti samo skrećem pažnju da oba modela podržavaju dva monitora samo u slučaju da je barem jedan od njih - thunderbolt display. Znači, 1 TB display + 1 HDMI ili 2 TB displaya. Kombinacija MDP + HDMI ili MDP na nešto adapter + HDMI - ne radi.


Jesi siguran da je to bas tako? Koliko ja vidim u specifikacijama kaze da adapteri na VGA i DVI normalno rade preko Thunderbolt 2 priključka... Novi model Minija nemam ali ne vidim zasto ne bi funkcionirao isto kao moj model iz 2011. na koji ima spojen jedan monitor preko Thunderbolt izlaza koristeci MDP na DVI adapter, a drugi monitor preko HDMI izlaza koristeci HDMI na DVI adapter...

support.apple.com/kb/SP710?locale=en_US
23.08.2015 | 09:35
Nisam siguran, nego čitam specs. Mdp adapter radi, ali onda hdmi port ne možeš iskoristiti za drugu sliku, nego samo za mirror image
23.08.2015 | 09:44
smayoo kaže:
Nisam siguran, nego čitam specs. Mdp adapter radi, ali onda hdmi port ne možeš iskoristiti za drugu sliku, nego samo za mirror image


Ne budi lijen pa sam nazvao prijatelja koji ima najnovijeg Minija... Znači, on isto ima spojenu kombinaciju kao i ja: Jedan monitor preko Thunderbolt 2 izlaza sa MDP-DVI adapterom, drugi monitor preko HDMI izlaza sa HDMI-DVI adapterom i sve normalno radi... Ne samo mirror image...
23.08.2015 | 10:13
Super, tim bolje. Treba javiti ekipi MacTrackera da imaju krive podatke.
23.08.2015 | 13:07
Operacije u PS-u ti odavno i najsporiji Mac radi dovoljno brzo. Glavna razlika u radu, pogotovo s velikim fotografijama je u tome imaš li SSD ili ne. Svakako bih danas izbjegao model koji ima samo klasičan hard disk.

Ukratko, ako možeš nategnuti proračun na ulazni Retina model s Fusion pogonom to je najbolja kupovina i najveća vrijednost za novac.

Ako si iz Rijeke, svrati do nas u Kreativni odjel, pa možemo o finesama i možeš vidjeti kako radi Adobe na ovoj ili onoj konfiguraciji. Što se tiče sirove brzine procesora, pogledaj ovu tablicu:

www.jabucnjak.hr/forum/hardver/56834-tra...zine/Stranica-8.html
23.08.2015 | 13:22
Mislim da nije oprvdana razlika od 2530.-kn za malo brži procesor (7625 vs. 7970 podatci s mactracker-a).
Ja bi razmišljao nadograditi (ili več kupiti) do 16GB i možda eksternu grafičku karticu (mada se to ne bude moglo za razliku kupiti)

Tracker se danas nadogradio i piše:
Display Connection 1 - HDMI port or Thunderbolt digital video output
Display Support Supports an HDMI-compatible device while using one Thunderbolt display or support for two Thunderbolt displays
Display Modes Dual display extended, video mirroring, and AirPlay Mirroring
External Resolution Up to 2560 by 1600 (Thunderbolt) or 4096 by 2160 (HDMI)

Ja shvaćam kako se NE može dva TB displaya i HDMI display spojiti, već ide jedan TB i jedan HDMI.
Za rezolucije nisam siguran da li idu maksimalne podržane ili se reduciraju kad su oba displaya uštekana.
23.08.2015 | 13:41
zabac kaže:
Mislim da nije oprvdana razlika od 2530.-kn za malo brži procesor (7625 vs. 7970 podatci s mactracker-a).
Ja bi razmišljao nadograditi (ili več kupiti) do 16GB i možda eksternu grafičku karticu (mada se to ne bude moglo za razliku kupiti)

Tracker se danas nadogradio i piše:
Display Connection 1 - HDMI port or Thunderbolt digital video output
Display Support Supports an HDMI-compatible device while using one Thunderbolt display or support for two Thunderbolt displays
Display Modes Dual display extended, video mirroring, and AirPlay Mirroring
External Resolution Up to 2560 by 1600 (Thunderbolt) or 4096 by 2160 (HDMI)

Ja shvaćam kako se NE može dva TB displaya i HDMI display spojiti, već ide jedan TB i jedan HDMI.
Za rezolucije nisam siguran da li idu maksimalne podržane ili se reduciraju kad su oba displaya uštekana
.


Točno tako, ne može dva TB displaya i HDMI display... Može dva displaya u bilo kojoj kombinaciji ali ne više od dva. Ako su spojena dva displaya onda je maksimalna rezolucija na tim displayima 2560x1600...
Prilozi:
23.08.2015 | 20:50
hvala za odgovore...

Raspitao sam se, i dobio sam komentare da se :

- Mac mini neda nadograditi ( novi model ) što se tiće memorije
- nema grafičku karticu ( što znam, ima chip )
- Mac mini pretjerano grije, i do 80 C, i postoji realna šansa da pregori...

Na njega bih spojio dva monitora - jedan je Dell 2410 ( rezolucija 1920 x 1200 ), drugi bi bio neki manji za alate u PS-u
Kao opcija mi je predloženo da pređem na pc, za tih cca 8000 kn se da složiti odličan sa dobrom grafičkom... no, to mi je zadnja opcija...
23.08.2015 | 20:55
Ili složi hackintosh
23.08.2015 | 22:53
To da se novi model ne može naknadno nadograditi je istina, to da nema zasebnu grafičku je istina, ali to da će "pregoriti" jer se previše zagrijava... E to nije istina... Još nisam čuo za Minija koji je "pregorio", dapače, po mojem skromnom iskustvu, Miniji su Macovi koji se uvjerljivo najmanje kvare... A to da Macovi "griju" više od PC-a, to je istina, ali tako su dizajnirani, dobro to podnose i to te ne bi trebalo niti najmanje brinuti...
24.08.2015 | 04:59
Ne griju se vise nego bilo koji komp, samo sto im je kuciste aluminijsko, ono sluzi kao hladnjak i mora biti toplo, za razliku od nekog plastisnog kucista.
24.08.2015 | 08:14
To sto ti treba savrseno dobro radi iMac, u kojem je jos i vise stvari natrpano na znatno manje prostora, i ne pregore od pregrijavanja

A Mini da ce pregoriti od Photoshopa, prilicno sam siguran da je to nerealan scenarij...

Ako ti je budget 8K, ja uopce ne bi uzeo Mini (prvenstveno radi nadogradnje), vec bi slozio Hackintosh i imao radnu stanicu bez ikakvih ogranicenja. Ako ti u buducnosti steka graficka, stavis jacu i vozis dalje. Tu HW fleksibilnost ne mozes naci danas u Apple ponudi :/

Ili pogledaj rabljene Retine (sa GPU). Moja je iz 2012. godine, radi sve to sto spominjes, i jos malo i vise Ali i tu si zaglavio sa tim sto inicijalno kupis...
24.08.2015 | 10:54
- Istina da novi Mac mini nije dogradiv, razmotri generaciju prije.
- On-board grafika na novom Miniju (i starijem) je sasvim dovoljna za Photoshop.
- To s pregrijavanjem je glupost. To ti sigurno nije morao reći itko iskusan i stručan.

Mi u firmi korisitmo Minije kao server već godinama, rade 365/24 i nikada nikakav problem.

Za proračun od 8k možeš već naći polovni Mac Pro Tower, to je odlična opcija. Ja sam svoj prodao prije par mjeseci za 8.5k.
24.08.2015 | 14:09
dpasaric kaže:
- Istina da novi Mac mini nije dogradiv, razmotri generaciju prije.
- On-board grafika na novom Miniju (i starijem) je sasvim dovoljna za Photoshop.
- To s pregrijavanjem je glupost. To ti sigurno nije morao reći itko iskusan i stručan.

Mi u firmi korisitmo Minije kao server već godinama, rade 365/24 i nikada nikakav problem.

Za proračun od 8k možeš već naći polovni Mac Pro Tower, to je odlična opcija. Ja sam svoj prodao prije par mjeseci za 8.5k.


Hvala za info iz prve ruke

Na postojeći Mackbook white sam prije godinu dana ugradio Fan Control, i pali se preko 40 C... vrti se skoro uvijek, ali nikad ne prelazi nekih 60 C... i to je na plastičnom kučištu, koje očito nije namjenjena da radi kao hladnjak...
No, kažu da se novi Mackbook Pro grije nevjerojatno, do skoro 100, i da mu je to OK...

Pitanje je je li bolje kupiti mini 2.8 ili polovni Mac Pro Tower ( neznam koje godište bih dobio, i koliko bi OS bio aktualan. No, s obzirom da radim na white-u sa OS 10.6.8 pretpostavljam da će i noga otraga biti korak naprijed...
24.08.2015 | 14:23
drlovric kaže:

Ako ti je budget 8K, ja uopce ne bi uzeo Mini (prvenstveno radi nadogradnje), vec bi slozio Hackintosh i imao radnu stanicu bez ikakvih ogranicenja. Ako ti u buducnosti steka graficka, stavis jacu i vozis dalje. Tu HW fleksibilnost ne mozes naci danas u Apple ponudi :/


to bi bila odlična opcija, ali o tome nemam pojma - nije da sam tehnički dobro potkovan
Pitanje je zašto to ne radi više ljudi, jel se radi o problemima sa bugovima, kompatibilnosti, stabilnosti sistema...
24.08.2015 | 15:51
@Jack:

Nemas ti tu sta biti tehnicki potkovan

Nadjes online spisak komponenti (sukladno tvojim zeljama i budgetu), odes u ducan, narucis TOCNO te dijelove, ljudi ti sloze racunalo. Ti dodjes doma i instaliras (uz par preinaka) OS X.

Dalje se to ponasa kao "original" Mac racunalo. Radi to puno ljudi samo sto o tome cute, mislim da je to krsenje Apple licence, jer OS X je besplatan, ali na Apple hardveru.

I grije se MBP. Bas se griju. Imam i ja smsFanControl. Kod mene je temp 50-ak kada surfam. Lightroom ili igre ga zakucaju na 95-105C. Nisam doduse imao nikada problema sa pregrijavanjem, ali istina je da su to te temperature
24.08.2015 | 16:27
Možda se griju ove retine. Moj MBP mid 2012 - ne. Evo temperatura prilikom surfanja i mailanja (bez ikakvog Fan control - nikad nisam imao povjerenja u takve softvere).

ScreenShot2015-08-24at17.32.55.png


Uz dignutu Windows virtualku i AutoCAD za Mac istovremeno, GPU dođe do nekih 70-72ºC i to je najviša temperatura koju sam ja vidio na Macu.
24.08.2015 | 17:57
drlovric je to fino opisao, ali ako nešto krene po zlu onda (ako nisi jako tehnički potkovan) danima budeš tražio greške i otklanjao ih.
Shvatio sam da je komp za posao, znaći da si ne može dozvoliti da klijent čeka dok on neke drivere poinstalitrava i komp osposobi za rad.

Što se temperture tiće, pogledaj sliku gore (smayoo), u principu 100 stupnjeva je samo na CPU Heatsink što bi značilo na procesoru.
24.08.2015 | 19:21
smayoo kaže:
Možda se griju ove retine. Moj MBP mid 2012 - ne. Evo temperatura prilikom surfanja i mailanja (bez ikakvog Fan control - nikad nisam imao povjerenja u takve softvere).

ScreenShot2015-08-24at17.32.55.png


Uz dignutu Windows virtualku i AutoCAD za Mac istovremeno, GPU dođe do nekih 70-72ºC i to je najviša temperatura koju sam ja vidio na Macu.


Smayoo koji SW koristis za mjerenje? Testirat cu istim alatom moj rMBP pa cemo napraviti usporedbu.

Jer ja temp citam od ovog FunControl, samo cisto sumnjam da bi je app izmislio Ocitava to dakle sa nekog senzora na maticnoj...
24.08.2015 | 19:39
zabac kaže:
drlovric je to fino opisao, ali ako nešto krene po zlu onda (ako nisi jako tehnički potkovan) danima budeš tražio greške i otklanjao ih.
Shvatio sam da je komp za posao, znaći da si ne može dozvoliti da klijent čeka dok on neke drivere poinstalitrava i komp osposobi za rad.

Što se temperture tiće, pogledaj sliku gore (smayoo), u principu 100 stupnjeva je samo na CPU Heatsink što bi značilo na procesoru.


Da, točno si opisao situaciju...
Važno mi je da je comp stabilan, da se ne ruši, da radi nekom OK brzinom. Zahtjevi mi nisu veliki, mail, net i ps sa većim fileovima...
Da nešto prestane raditi ne bih se time bavio, comp bih odneo u servis. Tako da mi je važno da sve uredno radi.

Ako bih uzimao s/hand Mac tower možda neke novije verzije software ne bi radile, neznam...
24.08.2015 | 19:39
drlovric kaže:
Smayoo koji SW koristis za mjerenje? Testirat cu istim alatom moj rMBP pa cemo napraviti usporedbu.

ScreenShot2015-08-24at20.44.00.png
24.08.2015 | 20:02
Normalan rad (browser sa 2-3 taba, email client i mozda jos ponesto u pozadini). Uklonio sam onaj Fun Control, i resetirao racunalo, jer je utjecao na broj obrtaja.


Low.png



Samo sam pokrenuo Lightroom, i pokrenuo generiranje Previews u nekoj kolekciji:


High.png


Zanimljivo da je tek pola minuta mozda nakon ove temperature oko 100C, MBP tek onda zabrzao ventilatore i ohladio comp. Cijelo vrijeme su bili oko 2800rpm.

Ovako se racunalo ponasa od prvog dana i nikada problema. Ako neko jos moze potvrditi ove testove na svojoj Retini, cisto da znam jel to tako projektirano
24.08.2015 | 21:35
Stari komp ne znaci i los komp. Moj MacBookPro je iz 2010 i na njemu je zadnji OSX i radi uredno. Nadogradio sam ga s 8GB RAM-a i SSD 256GB.
PS CS 6 radi uredno. Nije sad neki turbo brzi.
Imas Mactrackerrogram (ima i za iPhone) gdje mozes vidjeti sve modele (ili gotovo sve) Apple-ovih uredjaja.
www.mactracker.ca

Tu vidis sto te zanima.
25.08.2015 | 11:59
[quote="Jack" post=144327]dpasaric kaže:
- Istina da novi Mac mini nije dogradiv,
Pitanje je je li bolje kupiti mini 2.8 ili polovni Mac Pro Tower ( neznam koje godište bih dobio, i koliko bi OS bio aktualan. No, s obzirom da radim na white-u sa OS 10.6.8 pretpostavljam da će i noga otraga biti korak naprijed...


I prvi Mac Pro iz 2006. vrti najnoviji OS uz jedan mali hack, a od 2008. nadalje svi će raditi još dugo s novim OS-ovima jer nema razlike u arhitekturi i firmwareu za boot u odnosu i na zadnje generacije strojeva. To su sve bile beštije s dvije sabirnice, tako da i stariji i sporiji RAM nije problem jer je propusnost dvostruka, to je bio odličan "future proof" mehanizam. Na poslu radim na stroju iz 2007. i sjajan je dan danas. Da, ima SSD, dosta RAM-a i grafičku, ali u tome je i poanta što je bio dogradiv. Što se tiče brzine procesora ne znam da li kuditi Apple što su novi strojevi relativno spori ili ga hvaliti što je bio toliko ispred vremena. Pogledaj samo benchmarke tih starih Mac Pro strojeva u odnosu na tekuće Macove:

www.jabucnjak.hr/ifaq/hardver/benchmarks.html
25.08.2015 | 13:13
Da se i ja malo nadovezem na OT temu zagrijavanja. Primjetio sam kod svih novijih MBPova (2012 i nadalje) da im je normalna radna temperatura nesto veca u odnosu na ono sto je prije bilo uobicajeno. 40 - 50 stupnjeva je bilo ok za standardan rad na racunalu (Mail, WEB, Office i ostalo). Kad bi pokrenuo nesto CPU intezivno (npr. ZIPanje velike kolicine podataka ili u Photoshopu obradu slika visoke rezolucije i slicno) temperatura bi znala skociti do max 60 - 75 stupnjeva (mjereno na CPU diodi. Ne na hladnjaku). Ocito da noviji HW pod normalno podnosi vece temperature i ako tome dodamo imperativ što tišeg hladjenja, onda stvari izgledaju tako kako izgledaju. Imam MBP 2012 non retina isti kao i Smayoo i kod mene u totalnom idleu temperature izgledaju ovako:
ScreenShot2015-08-25at12.34.45PM.png


U normalnom radu (Mail, WEB, DevIDE, Parallels VM sa dignutim Win Serverom) bez velikih opterecenja temperature su malo vece i izgledaju ovako:

ScreenShot2015-08-25at12.56.35PM.png


Pod velikim opterecenjima 100% CPU temperatura jako brzo naraste i do 100 stupnjeva. Ventilatori ne prate dovoljno brzo CPU opterecenje tako da SMCu treba vise od cca pola minute da podignu broj okretaja. Napravio sam test sa Power Fractalom (korisiti se za testiranje brzine na Jabucnjaku) i malo povecao count postavke. Temperature izgledaju ovako
ScreenShot2015-08-25at1.06.08PM.png


Nakon skoro minutu SMC je podigao ventove na maximum i to izgleda ovako:
ScreenShot2015-08-25at2.08.59PM.png


Meni se ipak te temperature preko 95 ne svidjaju i svakako skracuju radni vijek CPU-a i motherboarda.
Moram napomenuti da su sva mjerenja napravljena dok je MBP bio spojen na napajanje, poklopljenim lid-om i prikljucen na vanjski monitor. Znam da je u takvim uvjetima hladjenje nesto losije ali ovih 103 sa ventovima na max. je meni puno previse. Neznam dali je itko negdje nasao da je Apple sluzbeno potvrdio da je CPU temperatura od 100 stupnjeva normalna i da se bez brige mozemo npr. satima igrati neku zahtjevnu igru. Nisam bas siguran koliko bi to sve skupa trajalo
25.08.2015 | 13:36
Uistinu nisam toliko u toku da bi znao reći da li noviji mikročipovi pod normalno podnose (kratkotrajnu ili trajnu) puno višu temperaturu nego nekad, ali bilo bi zanimljivo znati da li se zaista o tome radi ili je termička radna točka namjerno podignuta da bi se skratilo životni vijek računala.

Htio sam samo dati svoje tumačenje (ne znam da li je to zaista razlog da je netko tako programirao rad ventilatora, ali siguran sam da je to fizikalno tako) zašto ventilatori naizgled kasne s podizanjem broja okretaja kod jakog zagrijavanja u unutrašnjosti:

Naime, MBP ima metalno kućište pa se značajan dio odvođenja topline događa termičkim vođenjem (fizičkim kontaktom čipa koji se zagrijava i metalnog kućišta) pa onda radijacijom i konvekcijom (kad metalno kućište predaje toplinu okolišu) koje je tim učinkovitije što je veća razlika temperature između metalnog kućišta i ambijenta (za konvekciju), odnosno što je veća temperatura metalnog kućišta (za radijaciju).

Ako odmah digneš ventilatore na pun gas, dovedeš odvođenje topline prisilnom ventilacijom (dakle - izravnom konvekcijom s čipova na zrak) na maksimum, ali ona komponenta hlađenja termičkim vođenjem nije dovedena na maksimum jer nisi dozvolio metalnom kućištu da se zagrije i time maksimizira predaju topline okolici.

Tako da je, u smislu opće termičke dinamike, logičnije da malo pričekaš s ventilatorima kako bi se kućište zagrijalo na višu temperaturu i tako doseglo maksimum svog rashladnog učinka prije nego zavrtiš ventilatore na pun gas.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1
  • 2

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 2 dana, 7 sati
  • Yonkis: Evo, prodajem i neke slušalice, one za u uho. iPhone i sluške, 200€. I nije to sve, one more thing...
  • Mislav2222: ima i 2K 27inca dell monitor, u top stanju na prodaju :D
  • Yonkis: prodao bih iPhone 8 Plus, mijenjao mu bateriju prije cca godinu dana, moram provjeriti, pa ako ima zainteresiranih da ne pišem oglasnik.. Zapravo pišem anyway, valjda tamo netko lurka :)
  • mbp2009: Smayoo riješio sam, nego sad nije za mene, nego nekog drugog
  • accom: O muziki nemam pojma, surfanje je o.k., gaming - isto nemam pojma. :)
  • Krehacro: Dj-ing...Netflix,surfanje i neki gaming :)
  • accom: @Krehacro: meni ne uspjeva koliko bih željeo. Ali je iPad super alat, i sve više mi je neophodan (ajde, navika). Najviše ovisi o tome, što želiš radit.
  • lucija: Dosta ih je uspjesno preslo na iPad.
  • lucija: Nisam no ima na YouTubeu dosta recenzija ljudi koji jesu.
  • Krehacro: Planiram preci sa MacBook air na iPad da koristim kao svoj primarni uredjaj...jel netko to još pokušao i kako mu ide :)?
  • smayoo: Pa zar još to nisi riješio?
  • smayoo: :D
  • mbp2009: Doslovno sam ju ja otvorio hahaha
  • smayoo: @mbp2009, imaš točno tu temu u forumu od prije par mjeseci
  • smayoo: Natrijeve baterije postoje u tzv. REDOX izvedbi već 30 godina, prvenstveno za stacionarne sustave, ali nisu bile pogodne za mobilne jer su bitno manje gustoće pohrane od litijevih, a i veće mase, jer su tekućinske. Velika im je prednost to što su ekološki neutralne, jednostavne za proizvesti i požarno nerizične.
  • m@xym: @Zdravac, OD otkrića nečega u laboratoriju do dolaska na tržište (ako se to upće dogodi) prođe između 5 i 10 godina
  • drlovric: O da. Jako veliko dan. Ljudi nisu svjesni bitnosti ali vrijeme ce polazati.
  • Zdravac: @drlovric, jesu, baš je lijepo danas pratiti HRT4 i live prijenos! :)
  • Zdravac: jel senzacionalizam ili ima nešto u ovoj tehnologiji da bi uskoro moglo i u praksu?
  • Zdravac: [link]
  • drlovric: Stigli Rafali ❤️????
  • mbp2009: Ekipa, treba mi preporuka za neki usb-c dongle za M1. Potreban je ulaz za SD karticu, HDMI ili DP (TB2), barem 2 Usb-a i ako je moguće jedan usb-c
  • smayoo: Funkcionalna zamjena je push notifikacija koja preko 5G ide po generičkom protokolu, samo aplikacija na mobitelu mora to podržavati
  • smayoo: Upozorili su me ljudi koji rade u toj branši, radi nekih telemetrijskih rješenja gdje nadzorni sustav SMSom šalje obavijesti korisniku
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Air, drlovric, Ender, m@xym, Riba, Anonimci (341)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.65 Seconds

Provided by iJoomla SEO