Macbook Pro 13" 2012 - temperature
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Macbook Pro 13" 2012 - temperature


13.09.2014 | 14:07
Pozdrav svima, u zadnje vrijeme sam primjetila kada stavim laptop u krilo i surfam, gledam film ili evo npr. sada kada sam gledala predstavljanje novog iPhone-a, da mi se onako malo zagrije, nije to vruće, ali onako postane lagano topliji, pa me zanima da li je nekako pomoću nekog programa moguće vidjeti temperature koje on vrti? Mislim da sam negdje vidjela da netko spominje iStat ili iStat Pro, ili neki drugi program? Nije bitno da li je besplatan ili se treba platiti(platila bi ako se treba), ali ako ima neki besplatan pa da pogledam i da vam stavim ovdje sliku da i vi vidite. Napominjem da imam Macbook Pro 13" mid-2012, to je ona zadnja serija bez Retina ekrana. Hvala svima unaprijed na pomoći.
13.09.2014 | 14:23
Ovaj ti je taj iStat Pro kojeg spominjemo. Besplatan je, radi kao dashboard widget, ali od 10.8 nadalje više ne radi skroz kako treba. Međutim za kontrolu temperatura će ti biti ok.

www.apple.com/downloads/dashboard/status/istatpro.html

Za $16 si možeš kupiti ovaj

bjango.com/mac/istatmenus/

koji više nije dashboard widget, nego ti stoji desno, u sistemskom dijelu menu bara.
13.09.2014 | 14:40
Hvala ti smayoo! Instalirati ću taj besplatni iStat Pro, ako ti kažeš da je on ok za pokazati temperature. Neću bezveze baciti u vjetar tih 16$, nije puno ali ako ti kažeš da može poslužiti i ovaj besplatni onda ću njega staviti. A ovako od oka šta misliš, da li je to ok što se onako malo zagrije pri surfanju, gledanju filmova, slušanje youtubea?
13.09.2014 | 14:46
Cijeli taj aluminijski blok je u stvari pasivni hladnjak i normalno je da oslobadja toplotu na taj nacin. Igre, flash i zahtjevne operacije ce ga vise ugrijati od nekog idle mode.

Prilikom zahtjevnijih igara, moja Retina zna biti toliko vrela da je ne mogu ugodno drzati na krilu.

I jos jedna stvar, pokusaj obratiti paznju na kanale za ulaz hladnog zraka da ih ne blokiras, jer laptop je dizajniran da stoji na cvrstoj podlozi, a ne recimo na jastuku, pokrivacu, jorganu, necemu mekanom u sto ce djelimicno potonuti.

Ja nemam taj stari model tako da ne bi znao koje su uobicajene temperaturne vrijednosti, ali objavi ovdje pa ce se vec naci neki vlasnik da to usporedite.
13.09.2014 | 17:16
Smayoo, evo ipak sam odlučila i kupila iStat Menus, zlu ne trebalo, nije to neka prevelika lova, a dobro ga je imati.

Evo dolje slika, pa pogledaj ako ti nije problem, ili netko drugi tko se u to(temperature) razumije. Šta kažete?


unnaammed.jpg
13.09.2014 | 17:28
To meni izgleda sve OK. U prilog dajem i screen shot iStat Menus kod mene MBP 15" 2012.
Prilozi:
13.09.2014 | 17:35
MIslim kako ni ne može vrtjeti ventilatore ispod 2000 okretaja, a kod tebe su na minimumu.
13.09.2014 | 17:48
To je super.
13.09.2014 | 17:51
To je sve pet. @zabac Neznam za taj model, ali znam da 13" Retina vrti na 1800 RPM-a...
13.09.2014 | 18:03
Smayoo - da li je to super što se tiče mojih temperatura? Meni se čini OK. Vidim da kod @jmirakula ide do 2990RPM-a, a kod mene je 2000RPM-a, nekada se spusti i na 1900RPM-a.
13.09.2014 | 18:09
@Mia Normalno je da ti se grije kad vrtiš neki film, youtube, naročito flash aplikacije. I ja imam ista iskustva, iako je moj MacBook Pro mid 2010. Tada i ventilator ide na veće brzine, pa se malo čuje.
U "idlu" se kod mene uvijek ventilator vrti na 2000 okretaja.
ScreenShot2014-09-13at19.08.26.png
13.09.2014 | 18:37
MiaLovric kaže:
Smayoo - da li je to super što se tiče mojih temperatura? Meni se čini OK. Vidim da kod @jmirakula ide do 2990RPM-a, a kod mene je 2000RPM-a, nekada se spusti i na 1900RPM-a.

Ja sam napravio custom podesenje defaultne brzine vrtnje fanova na cca 3000 rpm
13.09.2014 | 18:43
@jmirakul - a zbog čega si ti to tako napravio? Zašto si podigao na cca.3000RPM-a?
13.09.2014 | 21:05
Povecao sam defaultni broj okretaja zbog toga sto MBP 99% vremena radi sa poklopljenim lid-om i prikopcan na vanjski monitor. U takvim uvjetima malo je otezano hladjenje jer se toplina ne isijava kroz keyboard, a i strujanje toplog zraka kroz otvore je otezano zbog poklapanja. Promatrao sam kako se temperatura krece kada je otklopljen lid i to usporedio sa kretanjem temperature sa poklopljenin lid-om. Kao kompenzaciju zbog poklapanja, povecao sam defaultnu brzinu vrtnje na 3000 rpm-a i sad su temperature otprilike podjednake ili koji stupanj nize. Mnogi ce sada pitati zasto se ja brinem o tome kad Apple-ov SMC sam povecava brzinu vrtnje ventova u ovisnosti o temperaturama na raznim tockama unutar kucista? Zato sto sam primjetio da Apple drzi temperature na prilicno visokim nivoima prije no sto pocne intezivnije podizati brzinu vrtnje ventilatora. Nekako mi se cini da je Apple-u vazniji nizi nivo buke nego dobro hladjenje. Maximalna brzina vrtnje ventova je cca 6000 rpm (velika buka). Tu brzinu vrtnje SMC postavi tek npr. nakon sto CPU core temp. predje 100 stupnjeva. To je po meni suludo i bespotrebno mucenje silicija. Trebalo je ranije podici brzinu i sprijeciti takav porast temperature. Danasnji poluvodici ocito mogu podnijeti tako visoke temperature, ali im to sigurno smanjuje zivotni vijek. Uvjeti pod kojima kod mene dolazi do ovakvih zagrijavanja su intezivna kompiliranja, buildanja te istodobno testiranje koda na nekoliko virtualnih servera, a sve podignuto na MBP-u. Isto tako danasnje 3D igre znaju jos i jace zagrijati MBP jer se osim CPU-a znacajno grije i GPU.
13.09.2014 | 21:29
Hvala ti na detaljnom opisu.

Čekam još smayoo-u da on prokomentira.
13.09.2014 | 21:31
MiaLovric kaže:
Hvala ti na detaljnom opisu.

Čekam još smayoo-u da on prokomentira.


Uuuuuu... smayoo... Score!
13.09.2014 | 21:45
MiaLovric kaže:
Smayoo - da li je to super što se tiče mojih temperatura? Meni se čini OK. Vidim da kod @jmirakula ide do 2990RPM-a, a kod mene je 2000RPM-a, nekada se spusti i na 1900RPM-a.


Da. Temperature su super i ventilatori isto. Nemaš brige. To što osjećaš da je metalno kućište laptopa toplo - to je normalno jer se kod Maca glavnina hlađenja događa isijavanjem kroz kućište. Zato i mogu uz tako spore ventilatore održavati tako nisku temperaturu unutrašnjosti.
14.09.2014 | 17:30
Hvala smayoo na odgovorima. Sada mi je srce na mjestu, mogu mirno spavati.

Da ne otvaram novu temu, imam još nekih par pitanja za @jmirakula i @zabca, pošto vidim da su oni ugrađivali SSD.

Znači ja u svojem imam 4GB RAM-a, i 500GB HDD, e sada ja bi htjela ubaciti u njega još 4GB RAM-a i SSD. Vidim da se spominju SSD-ovi od Intela, ja bih uzela SSD Intel 520 ili 530, mislim da su tu negdje po specifikacijama, e sada me zanima da li je taj SSD Intel 520/530 OK? I kada ubacim još 4GB RAM-a, da li će MBP odmah bolje disati?

Nemojte se ljutiti ako imam kakvih grešaka u pisanju, jer nisam baš 100% upućena u SSD.
14.09.2014 | 17:57
Ne bude islo "jos" 4GB. Morala budes to van i nove memorije unutra (vjerojatno je 2x2GB nutra), a treba ti 2x4GB. Intek je OK. S vise memorije racunalo bude radilo brze i lakse, sa SSD-om bude jedino operacije pisanja i citanja radilo brze.
14.09.2014 | 18:10
Čim ubodeš novi SSD laptop će definitivno prodisati. Znam iz vlastitog iskustva
Intel SSD je svakako odličan izbor.
RAM ide u paru, tako da moraš 2x2GB mijenjati za 2x4GB
14.09.2014 | 18:16
Da, @zabac u pravu si, kod mene je 2 x 2GB RAM-a, znači ti moraju van, a drugi unutra.

Vidim da ima i pločica od 1 x 8GB, a ima ih i 2 x 4GB, sad ne znam da li mi je bolje ići na ovu 1 x 8GB, zato što nekada za 3-4 godine, ako mu bude malo mogu ubaciti još jednu od 1 x 8GB, tako da ima 16GB maximalno. Šta kažete na to?

E, da i što se tiče proizvođača ima Kingston ili G.Skill, pa koju od te dvije mogućnosti?
14.09.2014 | 21:01
stavi ih odmah u paru ako možeš idi odmah na 2x8, ako ne 2x4. Osobno imam nadograđenu dodatnu memoriju (Kingston) i radi bez problema.
14.09.2014 | 21:40
Čemu kupovati više RAM-a ako si i dalje pri napisanom od prije par mjeseci:

E sada on bi mi služio za net, filmove, Word, Excel, Photoshop i takve stvari, pa ..


.. za to je ovih 4GB koje imaš i više no dovoljno.. bolje je ako već imaš viška kuna iste uložiti u kapacitetom veći SSD.

8 ili 16 GB RAM-a za Word, YouTube i FaceBook je nepotrebno
14.09.2014 | 21:45
Evo ga opet
14.09.2014 | 21:48
@bertone - upravo sam to htjela reći, trenutno financijski nisam u mogućnosti uzeti i SSD i RAM, pa evo zadnje pitanje, da se @saint ne ljuti, da li je bolje uložiti u SSD ili u RAM?
14.09.2014 | 22:09
Za tvoje potrebe, barem one koje si navela, bolje je uložiti u SSD...
14.09.2014 | 22:33
SSD-om ćeš dobiti malo brži boot sistema i brže pokretanje aplikacija i možda većih datoteka (kažem možda jer ne vjerujem da imaš ili svakodnevno otvaraš fotografije u RAW-u teške 20 - 30 MB. a onima slikanima mobitelom ili digitalcem od 0,5-1,5 MB je svejedno na čemu su pohranjene).

Sa više RAM-a ćeš dobiti manje korištenje SWAP-a (ako ti ga OS uopće i koristi), znači ništa, a koliko će RAM-a trebati OSX-u za dvije ili pet godina da normalno radi koga briga jer ne znamo ni hoće li sutra ponovno padati kiša.

Po meni je bilo kakva nadogradnja nepotrebno bacanje novaca jer tim svojim laptopom ne zarađuješ i nije ti zapravo bitno imati ni brzi SSD, ni puno RAM-a.

Ako baš hoćeš i moraš, onda uloži u 120-128 GB SSD (500-600 kn) + u kvalitetno USB alu kućište za 2,5" HDD ( cca 200 kn) i super.. na SSD-u OS i podaci koje koristiš, na vanjski HDD (koji je trenutno u laptopu) spremaš podatke koje ne koristiš svakodnevno.

.. ili zaboravi i taj vanjski HDD i HDD iz laptopa prodaj za 200-250 kn, dodaj onih 200 kn koje bi uložila u Vanjsko kućište i kupi odmah SSD od 240 GB.
15.09.2014 | 02:54
Imajuci u vidu koliko od toga uzme sam OS X, ova izjava "Sta ce ti vise od 4GB za Photoshop" mi je stvarno zaparala usi.

To racunalo ce prije prodisati sa dodatnih 4GB RAM, nego sa SSD.

Ako ostane ta mala kolicina slobodne memorije, i koriste se zahtjevne aplikacije, onda ce sustav swapati cijelo vrijeme po SSD i drasticno mu skratiti zivotni vijek.

Samo kazem...
15.09.2014 | 04:25
@drlovricu, dobro zboriš .. previdio sam Photoshop i da dva puta mjesečno nemreš ugodno popraviti "red eye" na tri fotografije bez minimalno 8 GB RAM-a

Evo, da joj pomognem da ne traži previše, ima ovdje odgovarajući RAM, cijena sitnica, ni 100 eurića.

Nego da te pitam. Koliki je prosječni pretpostavljeni piši/briši životni vijek SSD-a?
Za moj Vertex4 piše 20 GB dnevno kroz pet godina, a toliko mu traje i garancija tako da se u životu živciram oko drugih stvari, a ne koliko će eventualno korištene SWAP-a pojesti SSD.
15.09.2014 | 05:41
Idu do mislim 10.000 zapisivanja, ali ne ovi nasi. Mora izdurati 2-3k zapisa.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1
  • 2

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 20 sati, 53 minuta
  • cariblanco: kako nogomet može biti okrutan, zaslužili ste najmanje bod
  • cariblanco: Riječani, jeste li spremni za derbi, danas bi trebao biti praznik nogometa na Rujevici
  • smayoo: Možda je to popis po abecedi. ;)
  • cariblanco: Danas čitam VL i koja je najsigurnija zemlja u slučaju holokausta...1 Antartika 2 Argentina ;)
  • Yonkis: Evo, prodajem i neke slušalice, one za u uho. iPhone i sluške, 200€. I nije to sve, one more thing...
  • Mislav2222: ima i 2K 27inca dell monitor, u top stanju na prodaju :D
  • Yonkis: prodao bih iPhone 8 Plus, mijenjao mu bateriju prije cca godinu dana, moram provjeriti, pa ako ima zainteresiranih da ne pišem oglasnik.. Zapravo pišem anyway, valjda tamo netko lurka :)
  • mbp2009: Smayoo riješio sam, nego sad nije za mene, nego nekog drugog
  • accom: O muziki nemam pojma, surfanje je o.k., gaming - isto nemam pojma. :)
  • Krehacro: Dj-ing...Netflix,surfanje i neki gaming :)
  • accom: @Krehacro: meni ne uspjeva koliko bih željeo. Ali je iPad super alat, i sve više mi je neophodan (ajde, navika). Najviše ovisi o tome, što želiš radit.
  • lucija: Dosta ih je uspjesno preslo na iPad.
  • lucija: Nisam no ima na YouTubeu dosta recenzija ljudi koji jesu.
  • Krehacro: Planiram preci sa MacBook air na iPad da koristim kao svoj primarni uredjaj...jel netko to još pokušao i kako mu ide :)?
  • smayoo: Pa zar još to nisi riješio?
  • smayoo: :D
  • mbp2009: Doslovno sam ju ja otvorio hahaha
  • smayoo: @mbp2009, imaš točno tu temu u forumu od prije par mjeseci
  • smayoo: Natrijeve baterije postoje u tzv. REDOX izvedbi već 30 godina, prvenstveno za stacionarne sustave, ali nisu bile pogodne za mobilne jer su bitno manje gustoće pohrane od litijevih, a i veće mase, jer su tekućinske. Velika im je prednost to što su ekološki neutralne, jednostavne za proizvesti i požarno nerizične.
  • m@xym: @Zdravac, OD otkrića nečega u laboratoriju do dolaska na tržište (ako se to upće dogodi) prođe između 5 i 10 godina
  • drlovric: O da. Jako veliko dan. Ljudi nisu svjesni bitnosti ali vrijeme ce polazati.
  • Zdravac: @drlovric, jesu, baš je lijepo danas pratiti HRT4 i live prijenos! :)
  • Zdravac: jel senzacionalizam ili ima nešto u ovoj tehnologiji da bi uskoro moglo i u praksu?
  • Zdravac: [link]
  • drlovric: Stigli Rafali ❤️????
  • mbp2009: Ekipa, treba mi preporuka za neki usb-c dongle za M1. Potreban je ulaz za SD karticu, HDMI ili DP (TB2), barem 2 Usb-a i ako je moguće jedan usb-c
  • smayoo: Funkcionalna zamjena je push notifikacija koja preko 5G ide po generičkom protokolu, samo aplikacija na mobitelu mora to podržavati
  • smayoo: Upozorili su me ljudi koji rade u toj branši, radi nekih telemetrijskih rješenja gdje nadzorni sustav SMSom šalje obavijesti korisniku
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

accom, Riba, tino1, Zdravac, zoranowsky, Anonimci (502)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.84 Seconds

Provided by iJoomla SEO