MBP late 2011 "umrla" diskretna grafika
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

MBP late 2011 "umrla" diskretna grafika


17.07.2014 | 10:46
Lijep pozdrav svima,

Evo javljam se s problemom oko mbp late 2011 koji me normalno služio do prošlog tjedna kada su se pojavili artefakti i odmah sam posumnjao u grafičku.

Uspio samo odvrtjeti apple test, prode cijeli test i ne nalazi greške.

Artefakti se javljaju samo u normalnom modu, u Safe mode gdje ne radi diskretna grafika nema problema.

Sada je moje pitanje kakva imate iskustva sa servisima u Zagrebu. Da li mogu donijeti kopiju jamstvenog i računa ili original?

Davor mi je preporučio da odem u Agram.

Inače čitajući po forumima, počele su cijele serije umirati. Kažu da je do termalne paste. Tako da možda oni koji imaju ove procesore neka razmisle o promjeni iste kao prevencija.

Hvala na odgovorima!
18.07.2014 | 06:52
Preporuka:
www.iklinika.hr
20.07.2014 | 09:36
Boškardin, to govoriš iz iskustva ili?
Što si tamo popravljao. Jesu li oni ovlašteni servis?
20.07.2014 | 11:35
Možda ti ovaj članak pomogne u odluci gdje otići na servis.
www.jabucnjak.hr/clanci/hardver/a-to-kada-bijeli-dim-izae.html

Osobno imam dobro iskustvo sa RAM servisom.
20.07.2014 | 11:58
....
20.07.2014 | 19:25
Stvar je da je stroj još uvijek pod garancijom pa mogu ići samo u ovlašteni servis. Od toga mi ostaje samo Agram, iStyle i store.com.hr

Tako da moram između njih izabrati.
20.07.2014 | 21:43
...
30.07.2014 | 11:00
Evo samo da javim kako se razvija situacija. U Agram servisu je laptop, otišla je matična, međutim žele mi naplatiti novu matičnu po cijeni od 4300kn. Laptop je pod produženom garancijom, zar to ne ulazi u garanciju? Nisam dobio drugo ovjasnjenje. Poslao sam mail da mi točno specificiraju problem i rješenje da imam pisani trag.
30.07.2014 | 11:10
NITROS kaže:
...
Laptop je pod produženom garancijom, zar to ne ulazi u garanciju?
...

Imas li ti Apple Care ili je rijec o nekom drugom osiguranju?
30.07.2014 | 11:13
U Hrvatskoj se ne može kupiti Apple Care pa sa kupio ono produženo jamstvo koje se kod nas može kupiti. Kupio u Kreativnom odjelu.
30.07.2014 | 11:47
Pošalji im scan tog produženog jamstva. Vjerojatno ga nemaju evidentiranog.
30.07.2014 | 12:19
Poslao sam im scan i računa i garancije
01.08.2014 | 08:21
Evo samo da se javim, Agram zamjenio matičnu unutar garancije. Računalo još nisam podigao pa ću se javiti još s dodatnim komentarom kada dobim laptop natrag.
17.08.2014 | 01:52
Ubuduće - ako se nekome na 2011. ili bilo kojoj drugoj seriji pojave artefakti (imao sam par 2011. MBP) i ako je van garancije - najpovoljnije rješenje je reballing. Na jednom mi je otišla diskretna grafička i zamijenili smo cijeli čip - preventive radi.

Preporuke za www.itelektronika.com.

Nije reklama, samo mi je taj gospodin puno pomogao! Ima potrebnu opremu i ne bavi se amaterski tim popravcima.

Zato sam sad uzeo 2013 MBP 15" bez diskretne grafike - ne treba mi, a Appleu je to Ahilova peta - još od 2008. imaju problema sa tim glupostima. I ATi i nVidia su zahvaćeni problemima.
25.08.2014 | 23:17
Samo da javim evo nakon testiranja i normalnog rada.

Sve štima i radi normalno. Zamijenjeno u Agram servisu. Čak mi nisu niti računali sate rada. Ja zadovoljan, jedino pokušaj naplaćivanja 4100kn za matičnu mi se nije svidio, ali to je Hrvatska realnost.
26.08.2014 | 07:14
Da. APP... Ali drago mi je da si riješio problem...
07.09.2014 | 20:38
IcyTexx kaže:
Nije reklama, samo mi je taj gospodin puno pomogao! Ima potrebnu opremu i ne bavi se amaterski tim popravcima.....

Prije svega zahvaljujem na povjerenju.
Sasvim slučajno(pregledavajući backlinkove na prema svojim stranicama) sam naletio na ovu temu.

IcyTexx kaže:
...najpovoljnije rješenje je reballing. Na jednom mi je otišla diskretna grafička i zamijenili smo cijeli čip - preventive radi.
Zato sam sad uzeo 2013 MBP 15" bez diskretne grafike - ne treba mi, a Appleu je to Ahilova peta - još od 2008. imaju problema sa tim glupostima. I ATi i nVidia su zahvaćeni problemima.

jmirakul kaže:
Možda ti ovaj članak pomogne u odluci gdje otići na servis.
www.jabucnjak.hr/clanci/hardver/a-to-kada-bijeli-dim-izae.html

Čitajući tekst kolega, nadovezao bih se pokojom informacijom i dobronamjernim savjetom.
Gpu se u biti ne mijenja preventive radi nego jer je to optimalan pristup riješavanja problema.
U tekstu se spominje Nvidia Gpu 8600M GT u ovom slučaju g84-602-A2 čipu pa ću njega koristiti za primjer.
Spomenuti čip ima proizvodnu grešku kako je navedeno u teksu, problem je s komponentom koja se naziva "underfill". Viskoke temperature nisu jedini činbenik koji vodi zakazivanju samog čipa. Ono što uništava bga čipove je promjena razlike u temperaturi. Dakle, kada upalite laptop temperatura gpu je na cca 20c, ona raste do xc te se tu zadržava. Kada ugasite laptop temperatura se vraća na sobnu temperaturu i to čini jedan ciklus. Svaki bga paket može podnjeti određeni broj ciklusa prije nego li zakaže. U našem slučaju radi proizvodne pogreške taj broj ciklusa koji čip/kontakti podnose je znatno smanjen.

Reball kao opcija popravka u ovom slučaju nije optimalno riješenje jer reball ne otklanja problem a kvar će se vratiti. Reball je dobra i pouzdana opcija samo i isključivo onda kada je problem u kontaktima između matične ploče i tijela bga paketa, što tu nije slučaj.

Nvidia je izbacila nove revizije čipova gdje je taj problem u potpunosti eliminiran te je zamjena jedino pouzdano riješenje.
Dakle, neovisno koji servis preferirate uvijek inzistirajte na zamjeni, baremu ovom slučaju.
07.09.2014 | 20:56
Hvala na stručnom mišljenju i obrazloženju. Da bi informacija bila cjelovita, može li usporedba - koliko košta samo reballing, a koliko zamjena čipa?
07.09.2014 | 20:59
Hvala na detaljnim objasnjenjima.
07.09.2014 | 21:16
U biti mi s macovima(svega 100-ak popravljenih) malo radimo, vjerujem da ima servisa kojima su ti uređaji daleko češće na servisu pa samim time sigurno poradi iskustva mogu kvar otkloniti brže i povoljnije nego mi. Dojma sam da se moj upis krivo tumači pa i uspredba nebi bila na mjestu.
Cilj predhodnog upisa nije reklama nego dobronamjeran savjet korisnicima i kolegama.
Zaboravio sam navesti, čip koji mijenja G84-601-A2 je G84-603-A2. Čak se i golim okom vidi razlika u materijalu koji se koristi kao "underfill" pa ubacim slike, ako skužim kako:)
07.09.2014 | 21:32
jmirakul kaže:
Hvala na detaljnim objasnjenjima.

Nema na čemu.
Kolege koje se žele dodatno informirati, podijeliti iskustva oko popravka matičnih ploča mogu na temi koju sam otvorio na drugom forumu forumu jer sam uglavnom limitiran s vremenom a ni tamo baš ne stižem pa ne vjerujem da ću ni tu.
07.09.2014 | 22:20
ITelektronika kaže:
ubacim slike, ako skužim kako


Slika ne smije biti prevelika (po pixelima i po MB), ali Ribi je fora da nigdje ne piše jasno i vidljivo koje je točno ograničenje... Klikneš ispod polja za edit posta u bijelo polje, odabereš JPG sa svog diska i onda klik na umetni datoteku. Slika će se ubaciti na mjesto gdje ti je kursor.
07.09.2014 | 22:47
smayoo kaže:
ITelektronika kaže:
ubacim slike, ako skužim kako


Slika ne smije biti prevelika (po pixelima i po MB), ali Ribi je fora da nigdje ne piše jasno i vidljivo koje je točno ograničenje... Klikneš ispod polja za edit posta u bijelo polje, odabereš JPG sa svog diska i onda klik na umetni datoteku. Slika će se ubaciti na mjesto gdje ti je kursor.


Mislim da se nebi vidjelo, bacio sam na pohrani.com.

S lijeve stranje je čip s datumom proizvodnje; 2012g 40tjedan revizija A2 (1240A2)
S desne je čip proizveden 2007g 40tjedan revizija A2.

Svi čipovi do sredine 2008g imaju ove probleme.
S lijeve strane "Underfill" je puno svijetliji od onog s desne strane.
08.09.2014 | 10:40
smayoo kaže:
Hvala na stručnom mišljenju i obrazloženju. Da bi informacija bila cjelovita, može li usporedba - koliko košta samo reballing, a koliko zamjena čipa?


Na svom starom MacBook Pro 17" (early 2008) radio sam samo rebelling u siječnju ove godine. Cijena s PDV-om je 750 kn. Taj zahvat je produžio radni vijek računala 5-6 mjeseci, pa sam se u kolovozu ove godine (nakon dvoumljenja) odlučio za ponovni zahvat + zamjena čipa, točno onako kako navodi gospodin iz ITelektronike. Kod reballinga su mi dali popust, pa sam ga platio 600 kn, dok je zamjena čipa koštala 372 kn. Sve cijene su s PDV-om. I jedan i drugi zahvat je rađen u RAM servisu, koji je već spominjan na ovim stranicama.
Toliko, da se mogu orijentirati oni kojima to bude potrebno.
28.09.2014 | 22:09
Opet se javljam jer su se počeli javljati isti simptomi koje sam imao i prvi puta kada je da diskretna grafička "umrla".
Pošto se nalazim trenutno u Francuskoj i neću dolaziti u Hrvatsku do kraja godine, a garancija mi traje do 12.og mjeseca, našao sam se pred velikim problemom.

Počelo je sve s gašenjem računala i startupom sa simbolom zabrane/nedostupnosti. Nakon još jednog restarta, sve je normalno funkcioniralo.

Tjedan dana kasnije, restart i horizontalne distorzirane crte.

Čitam po netu i ne sviđa mi se uopće, ljudi po 3 puta mijenjali matičnu i ništa nisu riješili. Novi MBP ne mislim kupovati ako ovaj "umre" jer retina koja bi me zadovoljavala je preskupa, a i5 ne želim. Tako da sada više stvarno nisam pametan.

Da li da se žalim servisu i pošaljem laptop k njima ili što da napravim?
28.09.2014 | 23:43
Garancija ti je globalna. Odnesi na servis u Francuskoj.
29.09.2014 | 00:50
Nije ona dopunska... 2 godine i nešto je star. Htio poslati mail na apple support. Nakon što sam im napisao serijski broj, dobio sam poruku da platim $19 da nastavim dalje
29.09.2014 | 01:26
Koja dopunska? Apple care ili neka od onih što oni naši šufteri prodaju?
29.09.2014 | 01:30
Jedina dopunska koja se u HR mogla kupiti. Dodatne dvije godine od apcoma. Kupio ga kod Davora u kreativnom odjelu.
29.09.2014 | 08:33
Argh... Kupuju ljudi Apple Care naknadno izvana, bez frke... Jbg. Šalji onda EMS-om u HR.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1
  • 2

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 5 sati, 41 minuta
  • smayoo: @mbp2009, imaš točno tu temu u forumu od prije par mjeseci
  • smayoo: Natrijeve baterije postoje u tzv. REDOX izvedbi već 30 godina, prvenstveno za stacionarne sustave, ali nisu bile pogodne za mobilne jer su bitno manje gustoće pohrane od litijevih, a i veće mase, jer su tekućinske. Velika im je prednost to što su ekološki neutralne, jednostavne za proizvesti i požarno nerizične.
  • m@xym: @Zdravac, OD otkrića nečega u laboratoriju do dolaska na tržište (ako se to upće dogodi) prođe između 5 i 10 godina
  • drlovric: O da. Jako veliko dan. Ljudi nisu svjesni bitnosti ali vrijeme ce polazati.
  • Zdravac: @drlovric, jesu, baš je lijepo danas pratiti HRT4 i live prijenos! :)
  • Zdravac: jel senzacionalizam ili ima nešto u ovoj tehnologiji da bi uskoro moglo i u praksu?
  • Zdravac: [link]
  • drlovric: Stigli Rafali ❤️????
  • mbp2009: Ekipa, treba mi preporuka za neki usb-c dongle za M1. Potreban je ulaz za SD karticu, HDMI ili DP (TB2), barem 2 Usb-a i ako je moguće jedan usb-c
  • smayoo: Funkcionalna zamjena je push notifikacija koja preko 5G ide po generičkom protokolu, samo aplikacija na mobitelu mora to podržavati
  • smayoo: Upozorili su me ljudi koji rade u toj branši, radi nekih telemetrijskih rješenja gdje nadzorni sustav SMSom šalje obavijesti korisniku
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.26 Seconds

Provided by iJoomla SEO