MacMini - audio server
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

MacMini - audio server


23.11.2009 | 16:09
Razmišljam o sljedećem: MacMini (model 2009. C2duo na 2 Ghz) spojiti na digitalno analogni konverter (DAC) kojeg bih spojio na integrirano pojačalo.

Svrha je:
- slušanje glazbe u flac formatu sa diska MacMinija
- slušanje glazbe kodirane na 88 kHz/24 bit te 96 kHz/24 bit (npr. http://tinyurl.com/yanc6ow)

Pitanja:
1. na koji način spojiti MacMini i DAC kako bih mogao slušati i 88 kHz/24 bit and 96 kHz/24 bit
2. može li se MacMinijem upravljati putem iPhone-a kako ne bih morao imati nikakav monitor za MM
3. preporuka za DAC od cca 3000 kn
4. je li potreban nekakav softver za MM ili je dovoljno da MM pošalje flac datoteke u DAC te da se tamo napravi konverzija i to pošalje integriranom pojačalu

Pogledao sam postove na forumu koji se dotiču ove problematike, no nisam našao odgovore na gornja pitanja.
23.11.2009 | 16:54
Dok čekam odgovor nekog tko zna više našao sam CambridgeAudio Magic DAC http://www.cambridgeaudio.com/summary.ph...20&Title=Summary koji bi riješio moj problem (radi i pod OSX-om) cijene 2790 kn.

Nepoznanica koja je ostala jest može li se kod nas kupiti kabel za output audia iz MacMinija "Combined optical digital audio output/headphone out (minijack)" kojeg bih spojio sa DAC-om.

Ah, da, postoji još jedno pitanje: kojim softverom mogu na OSX-u vrtiti audio u 88 kHz/24 bit te 96 kHz/24 bit.

Hvala

Edit: izgleda da gornji DAC ipak nije rješenje: "The DacMagic does not do any decodiing - it simply converts a 2 channel PCM digital signal (already decoded by the connected source device) to analogue.

With this in mind, it is your source device (PC, CD player, etc) that will need to be able to decode apple lossless/FLAC/etc and output this as a 2 channel PCM signal to the DacMagic."

Ja bih htio da Mac samo isporuči digitalno podatke DAC-u koji će riješiti ostalo
23.11.2009 | 17:31
o, kolega...
welcome to the world of pain!


prije svega, bilo bi zgodno da si spomenuo i ostatak sustva - o tome ovisi i preporuka za DAC.


DrAle je napisao:
Razmisljam o sljedecem: MacMini (model 2009. C2duo na 2 Ghz) spojiti na digitalno analogni konverter (DAC) kojeg bih spojio na integrirano pojacalo.

Svrha je:
- slusanje glazbe u flac formatu sa diska MacMinija
- slusanje glazbe kodirane na 88 kHz/24 bit te 96 kHz/24 bit (npr. http://tinyurl.com/yanc6ow)

Pitanja:
1. na koji nacin spojiti MacMini i DAC kako bih mogao slusati i 88 kHz/24 bit and 96 kHz/24 bit


tri su opcije:

- digitalni opticki kabel: zgodno za prvu ruku, ali nema veze s hi-fijem - tek nesto bolji signal od analognog

- USB a) u kombinaciji s asinhronim usb dac-om daje odlicne rezultate. mana - usb audio ogranicen je na 16bita 48khz. za sve vise od toga trebaju ti posebni driveri. btw, onaj cambridge ima samo 48 khz preko usb-a

- USB b) USB-koaksijalni inteface sa vlastitim driverima (koji za osx jos nisu vani) www.m2tech.biz/products.html
iz njega vuces signal na DAC po zelji

- firewire: standard za studijsku opremu, no uredjaji koji ga podrzavaju su prokleto skupi... uz malo srece nadje se na ebayu (recimo) polovna m-audio eksterna kartica koja konvertira audio signal s firewirea na koaksijalni s/pdif ili apogeeov studijski dac...


2. moze li se MacMinijem upravljati putem iPhone-a kako ne bih morao imati nikakav monitor za MM

koliko znam - da. ali se time nikad nisam bavio - meni je mini HTPC, pa je spojen na telku...


3. preporuka za DAC od cca 3000 kn

e, to ovisi o ostatku sustava.
u svakom slucaju, smatram da se za te pare isplati pogledati oglase


4. je li potreban nekakav softver za MM ili je dovoljno da MM posalje flac datoteke u DAC te da se tamo napravi konverzija i to posalje integriranom pojacalu

ja uz pomoc MAX-a ( sbooth.org/Max/ ) konvertiram FLAC u apple lossless, i to upucam u itunes.
smatram da je to najelegantnije rjesenje.

btw, za SVE informacije po pitanju kompjuterske hife:
www.computeraudiophile.com/
OBAVEZNO stivo
23.11.2009 | 18:58
@wizzy
Hvala ti na odgovorima i na linku. Proučit ću što tamo kažu.

Dakle, nema jednostavnog i ultimativnog rješenja. Toga sam se i bojao.

Inače, ostatak sustava je recimo "audiofilski" (navodnici jer mnogi pod tim pojmom podrazumijevaju različite stvari od imena komponenata do iznosa): Primare i21 pojačalo, AudioPhysic Yara Evolution II zvučnici, Supra zvučnički kabel, Sumić interkonekcijski kabel. Dakle, htiio bih da to zvuči kako treba, naravno, limit je količina novaca koje bih za to izdvojio (nešto više od onih 3000).

A ništa, odoh na www.computeraudiophile.com/
23.11.2009 | 22:41
DrAle je napisao:

2. može li se MacMinijem upravljati putem iPhone-a kako ne bih morao imati nikakav monitor za MM


secure.logmein.com/welcome/iphone/
23.11.2009 | 22:56
hal9000 je napisao:
DrAle je napisao:

2. može li se MacMinijem upravljati putem iPhone-a kako ne bih morao imati nikakav monitor za MM


secure.logmein.com/welcome/iphone/


Hvala, to je to!
24.11.2009 | 20:00
nema proglema.
24.11.2009 | 21:45
Kaj opticki izlaz nije to kaj ti treba? Zakaj ne zemes iPod Touch 64GB i kakav kvalitetan dock koji ima SPDIF izlaz? Kud si bas za minija koji se bas i ne uklapa u "audiofilski" sustav. Recimo novi Onkyo ND-S1, naravno i DAC ti treba, onaj odozgora je i vise nego dobar za te novce. Koliko bus samo za Sumićeve kabele istovaril?
ANe razumijem, dosta trazis za male novc. Ja shvato da hoces i dekoder i AC za 3000kn.
Mislim da bi se trebalo odluciti analogno ili digitalno ili malo povecati budjet.

EDIT: U stvari, makni Minija (smrc) i lakse bus slozil to kaj trebas.Recimo Logitechov Squeezebox.
24.11.2009 | 21:57
zabac je napisao:
Kaj opticki izlaz nije to kaj ti treba? Zakaj ne zemes iPod Touch 64GB i kakav kvalitetan dock koji ima SPDIF izlaz? Kud si bas za minija koji se bas i ne uklapa u "audiofilski" sustav. Recimo novi Onkyo ND-S1, naravno i DAC ti treba, onaj odozgora je i vise nego dobar za te novce. Koliko bus samo za Sumićeve kabele istovaril?
ANe razumijem, dosta trazis za male novc. Ja shvato da hoces i dekoder i AC za 3000kn.
Mislim da bi se trebalo odluciti analogno ili digitalno ili malo povecati budjet.

EDIT: U stvari, makni Minija (smrc) i lakse bus slozil to kaj trebas.Recimo Logitechov Squeezebox.

Kabele i nabrojanu opremu već imam. Minija imam. Glazbu imam
Ako kupim iMac 27 inča, Mini mi je "višak" pa sam ga mislio upogoniti kao music server.
25.11.2009 | 05:59
Vidim da sam gore brljavio. Upikni u minija optiku i na drugi kraj DAC. Zasti to nije u redu? Kroz magic DAC ide samo stereo. Za ostalo stvarno treba dekoder.
25.11.2009 | 10:09
zabac je napisao:
Vidim da sam gore brljavio. Upikni u minija optiku i na drugi kraj DAC. Zasti to nije u redu? Kroz magic DAC ide samo stereo. Za ostalo stvarno treba dekoder.

To sam i ja shvatio čitajući specifikacije Magic DAC-a.

Ostalo mi je nejasno kojim programom "tjeram" glazbene datoteke (pjesme!) na dekodiranje u DAC?
25.11.2009 | 12:14
zabac je napisao:
Vidim da sam gore brljavio. Upikni u minija optiku i na drugi kraj DAC. Zasti to nije u redu?

optika ima ozbiljnih problema s jitterom.
ideja audio signala visoke rezolucije u kombinaciji s optikom jednostavno nema smisla.
25.11.2009 | 12:29
DrAle je napisao:
Ostalo mi je nejasno kojim programom "tjeram" glazbene datoteke (pjesme!) na dekodiranje u DAC?

itunes, u system preferences odaberes zeljeni output device.
podrzava i 24 bita, 192 khz.
samo prethodno flac konvertiraj u apple lossles.

za bit-perfect:
www.sonicstudio.com/amarra/
25.11.2009 | 16:33
wizzy je napisao:
DrAle je napisao:
Ostalo mi je nejasno kojim programom "tjeram" glazbene datoteke (pjesme!) na dekodiranje u DAC?

itunes, u system preferences odaberes zeljeni output device.
podrzava i 24 bita, 192 khz.
samo prethodno flac konvertiraj u apple lossles.

za bit-perfect:
www.sonicstudio.com/amarra/


Hvala!
10.12.2009 | 16:04
DAC bi trebal rijesiti jitter. Samo su skupi.
21.12.2009 | 13:29
wizzy je napisao:
DrAle je napisao:
Ostalo mi je nejasno kojim programom "tjeram" glazbene datoteke (pjesme!) na dekodiranje u DAC?

itunes, u system preferences odaberes zeljeni output device.
podrzava i 24 bita, 192 khz.
samo prethodno flac konvertiraj u apple lossles.

za bit-perfect:
www.sonicstudio.com/amarra/


mislim da je amarra potrebna za višu rezoluciju (Itunesi podržavaju samo 16 bita 44,1 khz i 24 bita 96 khz a za više khz potrebno je koristitu amarru) bit perfect je stvar Asio drivera koji zaobilazi utjecaj mixer OS na zvuk
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 4 sati, 52 minuta
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)
  • Air: ...možda bi se razvili skriveni talenti za poeziju :)
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis... brzo bi se reducirao broj vojnih stratega, predsjednika, trenera... :)
  • smayoo: @Air: :D
  • imjasminh: u biti cmd r xD
  • imjasminh: updatane slike mobitela u oglasniku - cmd f5 ako vidite stare slike...
  • imjasminh: Apple iPhone 14, 128GB, Midnight Blue - 89% - Spuštam na 450 EUR - [link]
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis uvelo bi porez na političke teme, 1c za čitanje, 2c za pisanje po postu.
  • Gjuroo: "Smayoo: 25x je vrlo optimistična procjena :)
  • Bertone: Otvorena tema "Zero-day" pa se slobodno možete maknuti od politike i rata
  • Bertone: Ma znam, ali tko će to čitati :(
  • smayoo: Svatko je slobodan otvoriti kakvu god želi temu koja ne krši opća pravila. Zar je uredništvo krivo što vi, članovi, pokazujete 25 puta veći interes za političke teme, nego za stručne? :)
  • Bertone: ... no u pravu si, lakše je mlatiti o politici nego o stručnim hardversko-softverskim temama :)
  • Bertone: Kad si stavio video, malo sam bacio oko na forum no nisam našao zasebnu temu o sigurnosti u koju bi se mogle staviti vijesti ili linkovi na iste no tražiti ću još malo

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.06 Seconds

Provided by iJoomla SEO