[OPREZ] Potencijalan novi korisnik
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

[OPREZ] Potencijalan novi korisnik


30.04.2012 | 22:06
Pozdrav svima. Evo kao što i sam naslov kaže, potencijalan novi korisnik.
Trenutno sam u fazi nabavke novog laptopa ( što ne znači da će to biti odma, može se razvuči i na 2 do 3 mjeseca ). Favorit je trenutno macbook pro 15 ( trebam barem 15" jer ovisim o autocadu, alias automotive, inventeru i algore simulatoru ). Našao sam jedan macbook pro 15 sa i5 procesorom za nekih 8k kn. Koliko je to isplativa kupnja? Ili da riskiram koju kunu više pa da uzmem 17 sa i5 prosesorom?
30.04.2012 | 22:57
Nemoj sada kupovati ništa ako ti nije nužda jer su tekući modeli pred krajem ciklusa.
30.04.2012 | 23:03
Planiral se tek u realnu kupnju upustiti tokom 7 mjeseca a do onda izvući što je više moguće informacija i savjeta.
30.04.2012 | 23:26
Mene zanima zašto oprez? Počekaj još malo, za mjesec-dva izlaze novi modeli.
30.04.2012 | 23:31
Riba kaže:
Mene zanima zašto oprez? Počekaj još malo, za mjesec-dva izlaze novi modeli.


Dugogodišnji unix korisnik ( ukupno 14 godina bsd i linux od čega najviše openbsd i gentoo ), picajzla, paranoik, znatiželjan, pun pitanja. Neznam dal ću uzeti novi, nekako mi sa lovom naknap radi školarine. Zato i nagledavam većinom rabljene. No mislim da ću kad nešto adekvatno pronađem uz vaše savjete užicati nekog od vas starijih mekovaca da ode samnom pogledati mašinu.
30.04.2012 | 23:57
Za AutoCAD je procesor bitan jedino za 3D renderinge i sl. Za sve ostalo je nebitan. Ono što je bitno, to je RAM, RAM, RAM, onda grafulja, pa još malo RAM, onda još malo grafulja.

AutoCAD na Macu je totalni bloatware i čak i s mojih 8 GB RAM ponekad malo "trzne" ako je podloga (arhitektonska) malo "teža". Naravno, uz jaču grafulju (moj MBP 5,1 ima 2 grafulje, GeForce 9400 i 9600M GT). Ali radi puno bolje nego što sam vidio na jednom iMacu i5 sa 4 GB RAM.

Dakle, procesor nije toliko bitan, bitno je da je grafulja dobra i da stroj prima što više RAM-a. I koliko god prima, toliko natrpaj, i AutoCAD će ti sve progutati.

Govno jedno...
01.05.2012 | 09:13
Arhitetske podloge me ne brinu, ja sam strojar
Sad kaj se tiče grafulje, tu mi je jedini uvjet zapravo da bude nvidia, ati ne želim više nikad vidjeti.

@Smayo, zašto govno:huh:
01.05.2012 | 12:19
Govno je, jer kad bi stavil terabajt rama, valjda bi sve progutal.
Ja se polako svercam s DraftSight-om.
Kaj se tice kompa, uzmi manji (15") i vanjski monitor. Nekako se iskristalizirala ta kombinacija. 13" je cool i prenosni ali je malen, 17" je cool ali je preveliki za nositi okolo. 15" je taman.
(doduse Fata se ne bi slozila je ona veli ...velik, veci, taman.)
01.05.2012 | 12:24
Kod polovnih prijenosnika gledaj bateriju, uscuvanost. Posto su ovi zadnji gotovo jednaki, razliku vidis u onom broju (recimo 5,1 ili tako nekako). Pogledas po forumima da li postoje problemi s tom serijom (nekima je krepavala graficka, pa tako i cijela ploca). Disk je dosta cesta boljka, moze se zavrtiti hardware test. Posjedovanje rqcuna gotovo obavezno, a ambalaze pozeljno.
01.05.2012 | 13:40
zabac kaže:
Govno je, jer kad bi stavil terabajt rama, valjda bi sve progutal.


Eto, Žabac je to jezgrovito rekao... Još ću samo dodati k tome i cijenu od 30.000 Kn + PDV.
01.05.2012 | 14:28
Aha, ok, hvala
btw, evo taj model ciljal www.addtostock.com/goods.php?id=227 nadam se da sa njime nije bilo nekih problema. Ništa idem još malo po forumu zaroniti.
01.05.2012 | 16:13
Još samo par kratkih pitanja. Pretpostavljam da kako je os-x unix nbi trebalo biti problema sa kompajliranjem softvera iz source koda. Pitam jer ovisim o nekim takvim aplikacijama ( mutt, mpd, ncmpcpp, emacs,... ).
01.05.2012 | 19:56
OS X je pod haubom BSD (Darwin). Kompajliranje softvera iz source koda u principu radi, ali moraš biti "na ti" s takvim stvarima jer nije sve baš direktno jednako, osobito kad se radi o Linux sourceu.

Taj model koji ciljaš - s njim sigurno nećeš biti zadovoljan out of the box, jer ti je 4 GB RAM za AutoCAD ne vrijedi ništa čak ni ako je stroj na 10.6.x, a ako je na 10.7.x (ili 10.8.x koji uskoro dolazi) onda ti 4 GB treba samo da bi OS vrtio bez kašljanja. Dakle, svakako ćeš morati podebljavati RAM.

A onda ti opet ovaj model možda nije najbolji izbor jer na njega ne ide više od 8 GB. Ako uzmeš bilo koji mlađi model od njega (late 2010 ili early 2011), njega se da napumpati do 16 GB (iako Apple deklarira do 8), a i to će ti biti knap ako namjeravaš raditi neko 3D modeliranje (što je, pretpostavljam, slučaj, s obzirom da si rekao kako si strojar i arhitektonske podloge te ne zanimaju pa si, dakle, konstrukter, a ne energetičar ).
01.05.2012 | 20:08
@smayoo, mislim kako lutherush ipak radi neke jednostavnije projekte 8kotlovnice, centralno grijanje, ventilacija ...), a ne 3D modeliranje. Tako će mu 8GB biti dovoljno. Nešto si mislim kako i DraftSight bude fino radio. LOL
01.05.2012 | 21:50
lutherush kaže:
Još samo par kratkih pitanja. Pretpostavljam da kako je os-x unix nbi trebalo biti problema sa kompajliranjem softvera iz source koda. Pitam jer ovisim o nekim takvim aplikacijama ( mutt, mpd, ncmpcpp, emacs,... ).


Većinu stvari ćeš naći na MacPorts.
01.05.2012 | 22:19
zabac kaže:
@smayoo, mislim kako lutherush ipak radi neke jednostavnije projekte 8kotlovnice, centralno grijanje, ventilacija ...), a ne 3D modeliranje. Tako će mu 8GB biti dovoljno. Nešto si mislim kako i DraftSight bude fino radio. LOL


Ja sam zaključio da nije tako jer je izjavio da ga ne zanimaju arhitektonske podloge. Ne znam koji se to sustav ventilacije ili grijanja da projektirati, a da te ne zanimaju arhitektonske podloge.
01.05.2012 | 22:31
Nagledao sam se 4 crte koje strojari zovu arhitektonskim podlogama. Najvažnije je kotiranje kotlovnice u milimetrima.
01.05.2012 | 22:48
A distribucija? Proračun toplinskih gubitaka zgrade? Duljine cjevovoda i ventilacijskih kanala? Padovi tlaka i te sitnice?
02.05.2012 | 01:47
Heh blizu a opet daleko. Materijali, konkretno nanotehnologija je diplomski a stručni je energetika samo više elektromagnetske pojave i struktura tvari, bilanca tvari i energije, prijenos tvari i energije dok ventilaciju prepuštam procesnim energetičarima i termičarima
02.05.2012 | 07:57
@Emile, oni projektanti koji se javljaju na natječaj to su samo negdje čuli. Toplinski gubitci se računaju prebrajanjem postojećih radijatora i ako je hladno doda se 10-15%, duljina cjevovoda ide odokativno, kao i padovi tlakova. Kanali se uzimalu "koliko stane". Rade proračune koji stanu na jedan list. Oni koji znaju i hoće su preskupi.
Samo za primjer: Jedan strojar je spojio ventilaciju sanitarija i kuhinje zajedno i tumaći kako je dobro jer kad ventilator vuče, vuče iz oba prostora. Jedino je zaboravio kaj se dešava kad ne vuče. Drugi je umjesto parnih stavio toplovodne grijače (fulao uopće medij grijanja). U ovih 17 godina kaj hodam po baušelama, nagledal sam se svačega.
Tako da mladom budućem strojaru želim sve najbolje.
02.05.2012 | 09:33
Dali ste od nekog culi da je narucivo preko ove stranice nesto jer ovdje mi se cini sve super jeftino. Uostalom ja sam u USA sada pa mislim da bi mi i postarina bila manja, a nema ni carine. Komkretno sta mislite o ovom Air-u

www.addtostock.com/goods.php?id=764
02.05.2012 | 10:39
iLeo kaže:
Dali ste od nekog culi da je narucivo preko ove stranice nesto jer ovdje mi se cini sve super jeftino. Uostalom ja sam u USA sada pa mislim da bi mi i postarina bila manja, a nema ni carine. Komkretno sta mislite o ovom Air-u

www.addtostock.com/goods.php?id=764


Poruka ti nema nikakve veze sa ovom temom, a stranica koju spominješ je scam.
02.05.2012 | 16:26
@zabac hvala

@smayon

malo se informiral za kompajliranje, sve kaj mi treba je macports, fink ili brew
dok sam za većinu trenutno korištenih aplikacija uspjel naći mac binary
02.05.2012 | 19:25
Eto, super!
02.05.2012 | 20:18
Kad vas već gnjavim, da zagnjavim i sa ovime ( vama hc mekovcima možda i glupim ) pitanjem.
Koj zvučni sustav koristi os-x? Jel alsa, oss, pulse audio, jack, jack2 ili pak ima nešto svoje?

E da, kakva su iskustva sa kupnjom preko njuškala? Pratim već duže rubriku mac i vidim da se već mjesecima ponavljaju neki oglasi, neki se svakih par dana obnavljaju da budu pri vrhu a neki kad klikneš otvore 20 različitih macova po poprilično niskim ciframa.
02.05.2012 | 21:14
Opći je stav ovdje na Jabučnjaku, što se tih Njuškalo oglasa tiče, da se radi o prevari. Ali nitko to nije decidirano potvrdio. Ni opovrgnuo.

Ovo pitanje o zvučnom sustavu uopće nisam shvatio. Mac koristi zvučni sustav takav da kad pritisnem F8, pokrene se iTunes i krene svirati. Ako mi je preglasno, s F11 malo stišam, a ako nikom ne smeta, onda s F12 podebljam do daske. To najčešće radim s "Mene ne zanima" od Majki. Kad mi zazvoni telefon, pauziram svirku s F8.

02.05.2012 | 21:41
Mislim konkretno na software framework.
Aha, dakle nije daleko ni od mojeg mišljenja. Ipak mi malo čudno kako mašina za 12k kn tamo po 5200 kn.

EDIT**

Evo našao. OS-X ima CoreAudio.
02.05.2012 | 22:25
Super, baš mi je drago. CoreAudio mi zvuči nekako... puno više macho nego jack2.
03.05.2012 | 07:45
Pokušao se mailom jviti na jedan oglas za macbook pro 13 i5 sa njuškala i kao dgovor dobio nekakve stihove
03.05.2012 | 08:00


Obavezno direktno preuzimanje, čak ne ni preko nekih "posrednika", "prijatelja" ili "poznanika".
Ako je ukradeni, pola toga mu bude falilo.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1
  • 2
  • 3

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 7 sati, 49 minuta
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Air, BigMac, Anonimci (1680)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 2.45 Seconds

Provided by iJoomla SEO