Pomoc oko izbora macbooka-a
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Pomoc oko izbora macbooka-a


11.01.2012 | 00:40
Pozdrav svima!Prvo da vas sve pohvalim jer je forum izuzetan. Svako se trudi da maximalno pomogne i na tome svaka cast . Ali takodje ste u samom vrhu "krivaca" zbog kojih prelazim na mac poslije 10+ godina PC mucenja.

Eh, sada. Kao sto vec naziv teme kaze imam odredjene nedoumice oko izbora lap-topa koji ce mi biti primarni i jedini racunar jer moj desktop ce da leti dok kazem keks.

U obzir dolaze aktuelni modeli macbook pro 13" ili 15" . Svrha : surfanje, muzika, poneki film, seminar sa vremena na vrijeme, eventualno krace citanje i sl. Nista strasno, tipicne studentske muke. Mobilnost mi je jako bitna jer uglavnom stizem jedino spavati kod kuce.

Moj izbor je 13". Ali ne znam da li mi vrijedi produziti jos dodatna 1,5-2 mjeseca agoniju dok ne skupim za 15" ili ce pomenute potrebe da zadovolji 13".

Hmm mislim da je to za sada to sto se mogu sjetiti (ne zamjerite na senilnosti) ako bude jos nesto pitacu.

Hvala.

P.S. mislim na osnovne modele u oba slucaja
11.01.2012 | 01:10
Meni je trebao MBP koji ću stalno imati oko sebe, putujem puno. Odlučijo sam se za 13" MBP. Lagan je, baterija mu traje dugo, ekran mu je dovoljno velik, meni ne treba ništa više.
11.01.2012 | 01:14
pozdrav!
sudeci po ovom sto si napisao, mislim da je 13" ono sto trebas, pogotovo jer spominjes da ti je mobilnost jako bitna. 13ica je pol kile laksa, sto mozda nije na prvu loptu puno, ali kad teglis komp na ramenu brzo vidis razliku!
osim mozda filmova, ostale aktivnosti koje si spomenuo (nisi spomenuo igranje) ne vape za nesto vecim ekranom, stoga ako je samo dijagonala upitna, mislim da nema potreba da trosis vise za 15icu!
11.01.2012 | 01:26
Hvala na pohvalama i dobrodošao!
Također se slažem da ako ga misliš dosta nositi okolo, onda svakako 13". Za doma si uzmeš vanjski monitor i tastaturu i na miru si.
11.01.2012 | 02:05
Jedino za što je meni potreban 15" kojeg imam je AutoCAD. Sve ostalo bi i na 13" išlo OK.
11.01.2012 | 02:07
Ako ga mislis nanasati okolo svakako upogoni iCloudov Find my Mac ili preyproject.com/
11.01.2012 | 02:28
Ja sam nedavno uzeo mbp 13 i prezadovoljan sam! Puno ga nosim ,nije tezak i za sve moje potrebe i vise nego zadovoljan! HP 15-ica skuplja prasinu i ne vjerujem da ce u pogon tako brzo! Svakako preporuka mbp 13!
11.01.2012 | 07:06
Ja sam bio u slicnoj dilemi kad sam prelazio sa PC na jabuku i na kraju sam se odlucio za 13'' model i nisam pogrijesio. Sve do trenutka dok nisam poceo radit na njemu bio sam uvjeren da ce mi ekran bit pre mali sto se ispostavilo krivo. Sad smatram da je 13'' idealna dijagonala za prijenosno racunalo.
11.01.2012 | 13:40
A nitko ne spominje Mac Book Air 13"?

Po meni mnogo bolje rješenje...
I kako Riba kaže, monitor i ostalo na stol doma, pa si miran.
11.01.2012 | 14:35
i to stoji! novi air ubija i za sve spomenuto bit ce i vise nego dobar! jedino hendikep moze biti velicina diska i nemogucnost mijenjanja istoga!
ako mozes izdvojiti 12k kn i disk od 256 ti je dovoljan, kupi jaci air i uzivaj!
11.01.2012 | 14:55
Hm, izgleda da ce izbor pasti na 13" ali mi je tesko pojmiti da cu moci komforno raditi poslje 27" .... Kinsif nisam pomenuo igre jer nisam neki zaljubljenik u iste (prosao sam taj period, sto mi je drago ) ... e nije mi ni pao na pamet externi monitor, dobra ideja ..... a nije ni air da budem iskren mada mi se sad cini kao logicnije rjesenje jer je ipak laksi od MBP 13" ..... Nije mi memorija presudna, dovoljno mi je 30-ak Gb za sve moje dokumente i ostalo a sve drugo manje vise. Ali negdje sam procitao da je SSD koja je u air-u nepodobna za stalno "pisanje-brisanje" pa me zanima da li je to istina ? .... i ako neko ima air 13" da podjeli svoje utiske

Hvala puno svima !

P.S. da li je i cloud find my mac aplikacija ona koju aktiviras u slucaju kradje? Trebam li stvarno paziti na takve stvari?! xD
11.01.2012 | 15:14
nbojiccc kaže:
Ali negdje sam procitao da je SSD koja je u air-u nepodobna za stalno "pisanje-brisanje" pa me zanima da li je to istina ? .... i ako neko ima air 13" da podjeli svoje utiske


Kod mene je Air 11" koji mi je za po putu i okolo savršen, većinu stvari ionako ozbiljno počnem raditi tek kad dođem doma, a tamo me čeka 27" monitor, miš i tipkovnica, Air spojim na njega sa dva kabla i vozim...
Ne opterećuj se diskovima ni inime
11.01.2012 | 15:24
A sto se tice zagrijavanja na air-u i pro-u, da li je to rjeseno ? Ili ce ipak biti rostilj ako pokusam drzati u krilu?

I jos nesto sto sam zaboravio jako bitno. Posto imam mogucnost da uzmem to preko jednog prijatelja koji ima firmu u italiji pa da umanjim iznos za iznos pdv-a (20% sto nije bas malo) zanima da li je tastatura nesto drugacija jer znam da kad se u Njemackoj uzima bude drugacija ???
11.01.2012 | 15:37
finde my mac aktiviras kad god pozelis, i koristis ga tako da kroz web sucelje ili krzo iOS aplikaciju lociras svoj mac! naravno ovaj mora biti upaljen i spojen na neku mrezu!
koristno je i to sto ga mozes na daljinu zakljucati.

sto se tice pisanja/brisanja na airu, morat ce neko drugi uskociti sa preciznim informacijama jer jednostavno ne znam! ali opcenito koliko sam upucen u materiju, svaki ssd nije bas najzgodniji za stalno pisanje i brisanje po njemu! nek me neko ispravi!

na talijanskoj tastaturi ne mozes ocekivati kvacice naravno!
11.01.2012 | 15:58
nbojiccc kaže:
A sto se tice zagrijavanja na air-u i pro-u, da li je to rjeseno ? Ili ce ipak biti rostilj ako pokusam drzati u krilu?


svaki laptop će ti se zagrijati ako ga držiš u krilu i naravno ovisno o tome što radiš. Air nije iznimka, ali da će se ugrijat do to mjere da se možeš spržit to ne brini. Nikakno nije preporuka držati stroj u krilu ili na nogama predugo ili uopće bolje rečeno, ali definitivno se ne brini zbog neke prevelike temperature
11.01.2012 | 16:24
nbojiccc kaže:
zanima da li je tastatura nesto drugacija jer znam da kad se u Njemackoj uzima bude drugacija ???


U Italiji ti po defaultu dolazi taljanska tastatura al mislim da mozes narucit sa univerzalnom americkom (engleskom) tastaturom al hrvatsku mislim nikako.
11.01.2012 | 16:57
kinsif kaže:
finde my mac aktiviras kad god pozelis

Ovo nije istina. Potrebno ga je ukljuciti u iCloud panelu, te linkati sa Apple ID-om. Ako mu popale lap, a to nije napravio pisi kuci propalo...
11.01.2012 | 17:06
pa jasno, ali to aktiviras kad god god pozelis!
mozda se nisam najsretnije izrazio, ali naravno da moras ukljuciti opciju i regat se, nije da ce te mac nekom magijom prepoznati!

pitanje sam shvatio dali uslugu mora aktivirati (ukucati user i pas u icloud panelu i staviti find my mac na on) u nekom posebnom trenutku!

*procitah ponovno pitanje i vidjeh da sam ga krivo shvatio!
11.01.2012 | 19:48
Ok ovo oko find mac sam shvatio ali i dalje vjerujem u ljude ..a sto se tice tastature to cu ipak provjeriti jer ako bude ono standardna ok samo da nema kao na "dojce" ono o sa: i sl. Nego sada sam neodlucan da li da uzmem MBP ili MBA 13" ... sve ide u korist air-a. Jedino me brine ovo SSD da li ima neko iskustva sa tim da li ima "sklonosti" ka preuranjenom "krepavanju" ili nesto slicno. I ono za "pisanje-brisanje" da li je istina da nije preporucljivo cesto ?
11.01.2012 | 20:01
Ne bih se ja brinuo oko SSD-a, stovise... za pisanje-brisanje je i napravljen
11.01.2012 | 20:02
Da kupujem sebi prijenosnik, uzeo bih Air 13". SSD se za sada pokazao otprilike jednako pouzdano kao i klasični diskovi, nije da se ne može pokvariti (jednom frendu je krepao jedan rani primjerak), ali nije ništa van statistike, dakle ne bih oko toga brinuo. Ionako ćeš raditi backup s TimeMachine imao SSD ili klasičan disk, pa ako krepa - krepa, što sada, glavno da se ne izgube podaci.
11.01.2012 | 20:14
Ma u pravu ste bice vjerovatno air u neko skorije vrijeme jer mi je hardverski vise nego zadovoljavajuci s tim da se nadam da procesori nece zastariti za 1-2 godine. A dobro nije bas ako svejedno ako krepa SSD koliko vidim nije bas ni jeftin ali sta bude-bice

Hvala Vam svima jos jednom !
11.01.2012 | 20:21
Za mene je Air 13" super izbor. Za SSD se nemaš šta brinuti, to će raditi bez problema. Čestitam, a i zavidim ti malo.
11.01.2012 | 20:32
Hvala Tino i ja se nadam da ce biti ok, a na cemu mi zavidis pa imas MBP, malo si zamjenio uloge .... ovaj jedino sto je tanji
11.01.2012 | 20:56
Da nemam MBP imao bi razloga kupiti novi Air 13", zato ti zavidim. Sad moram ubijediti ženu da mi je prijeko potreban. To je skoro pa nemoguće, bez da me spuca glavom.
11.01.2012 | 21:32
tino1 kaže:
Sad moram ubijediti ženu da mi je prijeko potreban. To je skoro pa nemoguće, bez da me spuca glavom.


Ocigledno ima vise takvih zena na ovim prostorima. Koju sam ja dramu prosao kad sam joj saopcio da bi mogli iPad kupit
11.01.2012 | 22:09
Eee vidite vi da se ne valja zeniti .... Ja ako ne raskinem sa curom zbog macbook-a u narednih 2-3 sedmice necu nikad ni zbog cega .... Stalno je smaram sa tim, ali sta bih ne mogu si pomoci .... A i nisam jedini
11.01.2012 | 22:14
Ja znači imam sreće. Mene moja draga sama pita kad ćemo nabaviti idućeg Maca.
11.01.2012 | 22:19
eee Smayoo ni nemas pojma koliko .... cuvaj je k'o oci u glavi )) ... a mislim da bi je trebao "pocastiti" jednim mac-om po zelji kad vec ima razumjevanja
11.01.2012 | 22:39
Smayoo, šta joj radiš majke ti? Daj plasiraj se malo među raju, da i mi naše hipnotiziramo.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1
  • 2

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 1 sat, 19 minuta
  • drlovric: Poljud bi bio pun da je i duplo veci. Ne postoji na daleko losiji klub sa lojalnijim navijacima :)
  • drlovric: @Kloba: Hajduk ima 100 K clanova. Neki dan su pustili ulaznice u prodaju. Otvorio sam na 3 racunala, 7 browsera, logirao se u svaki (kao clan) da uspijem ugrabiit ulaznicu. I nisam uspio. Srecom je brat raido istu stvar u Njemackoj, pa nam je kupio on. Za 2h rasprodat stadion, serrver padao......lista cekanja po sat i po da udjes u sucelje da bi kupio kartu. I to sve ako si clan. Ostali nisu mogli
  • Kloba: Aha, hvala ti na informaciji!
  • Borisone: Ako imaš i LAN i WIFi aktivan na Mac-u, prioritet ti je po defaultu da promet ide prvo po LAN-u.
  • Borisone: To ti je propusnost WiFi-a usko grlo.
  • Kloba: Što se brzine neta tiče, kada laptop spojim LAN-om na ruter, iako mi je u postavkama i dalje Wi-Fi mreža kao opcija spajanja - brzina je 950 Mbps. Kada iskopčam LAN kabel, doslovno deset sekundi nakon ovog rezultata - brzina padne na 200 do 300 Mbps-a. Nije nam jasno! :D
  • Kloba: A Hajduk je ipak najtrofejniji i najstariji hrvatski klub. Bio bi red da se i oni vrate na staze stare slave. Zanimljivost mi je da imaju registriranih navijača više od 110 tisuća, u rangu Real Madrida. Respect, u svakom slučaju. :)
  • Kloba: Štose nogometa tiče, nisam pratio HNL osim u tekstovima pa ne znam tko je više zaslužio ove godine. Rijeka ili Hajduk. Ako je Rijeka dala više, neka bude Rijeka. Zarad one krađe kada ih je Gračan trenirao, ako se dobro sjećam.
  • Kloba: Star možda godinu dana, refurbished kupljen od A1.
  • Kloba: Mobitel je iPhone SE 2022.
  • Kloba: Ljudi, imam pitanje u vezi brzine interneta. Kako sada imam gigabit download u teoriji, u praksi mi je to na laptopu oko 940 Mbps. No na mobu, koji je spojen na isti Wi-Fi (5G) ne pokazuje više od 450 Mpbs download. Ima li neki razlog tomu?
  • cariblanco: I ja kao Dinavovac, bi Volvo da Rijeka osvoji naslov, jer je to zaslužila
  • drlovric: Dinamo j ezapoceo kao drzavni projekt, da se podigne nacionalna svijest u novonastaloj drzavi. Kasnije je prepusten kriminalnoj skupini na upravljanje, koja je radi osobnih interesa obesmislila cijelu ligu. Srecom ta vremena su iza nas. Mislim da je ove godine Rijeka najvise zasluzila da bude prvak, jer igraju najbolji nogomet.
  • Kloba: Iskreno, radi dobrobiti hrvatskog klupskog nogometa, htio bih da ili Hajduk ili Rijeka ili Osijek osvoje ovu sezonu. Da se stvori nova velika četvorka u ovoj maloj zemlji.
  • Kloba: Pa valjda ćeš ove godine slaviti. Dugo niste bili ovako blizu. ;)
  • drlovric: Za Hajduk. Zato sam ovako mlad i pogubio zivce :D
  • cariblanco: za koga navijaš...naše ;)
  • drlovric: Za vikend sam u Splitu. Ostajem par dana. Ako neko od Jabucara dolszi gledati najveci nogometni derbi u Hrvata, tu sam za pice, kavu, rucak…
  • smayoo: Nažalost, je... :(
  • Djuro genijalac: [link]
  • Djuro genijalac: Kaj je umrla Slađana Milošević?
  • smayoo: RIP Slađana Milošević :(
  • Yonkis: [link] iPhone prodan na aukciji za 130.000 dolara
  • Yonkis: macOS Sonoma 14.4.1: fixes USB hubs connected to external displays may not be recognized; Apps that include Java may quit unexpectedly
  • Soffoklo: Fora. Creating a Macintosh-inspired Mac Studio iPad dock. [link]
  • abajo: Kloba: [link]
  • Kloba: Ekipa, može li me neko upititi n stranicu da si skinem macOS Catalina kako bih nanovo reinstalirao komjuter? Taj OS mi je najnovji koji ovaj moj Retina iz 2013. može "progutati". Kako se svi razumijete u ove stvari više od mene, bio bih zahvalan!
  • cariblanco: Na kraju sam skužio koliko je sati, po svitanju...ono fakat čudno ?
  • cariblanco: Istina je da Paragvaj mjenja vrijeme koji je blizu, ali ja imam Argentinski sim :D
  • cariblanco: Sad na mobu s našim sim_om je 7.25 a na mobu s Argentinskim sim_om je 8.25 ! S tim da Argentina nema promjenu verbena ?
  • cariblanco: Jurors imam dilemma, koliko je sati ? koliko mi je poznato mi nismo premjenili vrijeme, mjenjamo ga sljedeći vikend
  • Zdravac: MKBHD pratim i ja, ok je lik, realno recenzira, ne sipa hvalospjeve
  • Kloba: Ma bez daljnjeg. Čovjek si je osigurao egzistenciju, pa i vrlo luksuzan stil života već sada. Ima video u kojem pokazuje svoj studio, linkao sam ga tu svojevremeno. Ma preludo. A tek onaj Mr. Beast? Taj živi u studiu. Opsjednut YT-om.
  • drlovric: Zaradio j eon puno vise na otm videu. Pogledaj samo broj pregleda :)
  • Kloba: NIsam ni ja znao. A šta ćeš, cijena napretka. Za šta je dao 40 somova, sliku CD-a i iTunesa... :)
  • Yonkis: Kloba, što nisi odmah rekao kako je završio unboxing i aktiviranje iPhonea :)
  • Kloba: MKBHD kupio originalni, nikada otvoreni first gen iPhone na aukciji u Chicagu za 32 tisuće dolara. Sa dostavom, porezima, i dodacima na sve ispalo ga je 40 tisuća. Video je tu: [link]
  • Yonkis: [link] - Justice Department sues Apple, alleging it illegally monopolized the smartphone market
  • Kloba: I ja brže na net, nađem video naslova 7 Ways To Fix PS5 Error Code CE-117773-6 :) I prvi "way2 mi pomogne, skužim da je do njih
  • Kloba: Uglavnom, kada sam htio skinuti save sa clouda PS Plua za Horizon 2, javi mi grešku Error Code CE-117773-6
  • Kloba: EON Premium sam uzeo, ne vjerujem koje sve kanale imam. Ruske, Ukrajinske, pa klasika CNN, BBC, Sky, ovo ono. Ali i puno iz regije
  • Kloba: Ma sve radi što se telemacha i EONA tiče. SONY nije radio, imao je problem kod njih. Sad je sve OK
  • drlovric: Kloba: I ja sam to dobio nedavno. Telemach Fiber Duo Premium nesto.... Kod mene sve radi odlicno.
  • Kloba: PS5, isprika...
  • Kloba: Prešao na Telemach EON TV. Uzeo Premium paket. Jako zadovoljan. I sada, hoću malo na PS%, kada ono, pao im server...
  • rusty: GRAVIS.DE je kapitulirao (od danas). Zatvaraju... :(
  • drlovric: Ja imam USA account za Apple jer bosanski niti ne postoji. Prodaju te iPhione a tjeraju te da odaberes drugu drzavu za nalog, i nikom nista.
  • drlovric: Zasto Turcin koji zivi ili radi u EU ili USA ne bi mogao placati Adobe pretplatu u svojoj zemlji? :)
  • drlovric: Ma sve je to siva zona i ljudi to koriste masovno. Ja sam godinama koristio indijski YT, nikada problema. Poceo sam placati bosanski samo raid glazbe. Jer ubijao me YT sa indijskim prijedlozima i artistima :) Sa $2.5 mi je pretplata skocila na 5 eura, al prezivio sam taj finacijski udarac :)
  • Zdravac: To nije uopće legalno. Za profesionalnu primjenu smatram da ipak treba kupiti i računati kao poslovni trošak.

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.22 Seconds

Provided by iJoomla SEO