Pro/Air ili čekati nove Macbooke?
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Pro/Air ili čekati nove Macbooke?


28.06.2016 | 18:36
Bok!

Na jesen krećem na faks i kako moram uzeti sebi laptop, razmišljao sam o Macbooku.
Isprva Air jer ne bih ništa posebno radio na laptopu, ali Pro je dosta bolji i ima retinu, što mi nikako nije jasno zašto Air nema.
Tako da sam onda bio odlučio za Pro 13'.

Međutim, javila se nova dilema, čujem da im na idućem eventu izlaze novi modeli Macbooka, te bi mi bilo preloše kada bih uzeo sada Pro koji praktički nije promijenjen od 2012,a za par mjeseci iziđe novi s OLED display, što već.

Imate li bilo kakve savjete, bi li bilo bolje uzeti postojeće modele ili nekako se strpiti do sredine listopada kada bi trebali izaći novi modeli?
Ne znam što raditi hahah...
28.06.2016 | 20:06
O kojem se faksu uopće radi? Tj. - što uopće planiraš raditi na tom laptopu? Nisam shvatio zašto bi bilo "preloše" da radiš na laptopu koji nije promijenjen od 2012? Ja sam inženjer, uglavnom projektant, 70% posla radim na terenu. Po gradilištima, birtijama, aerodromima, na haubi od auta... AutoCAD, razni posebni alati, klasični office alati, programiranje ponekad... Imam MBP model iz 2012 (kupljen 2013) podebljan na 16 GB RAM i 500 GB SSD, ganjam ga ko vrag svoju mater i po 16h dnevno i služi me savršeno.
28.06.2016 | 22:05
Čekati jesen!
29.06.2016 | 04:02
Uzivaj sada pred fax. Ljeto dolazi. Na jesen budes kupovao.


Sent from my iPad using Tapatalk
29.06.2016 | 08:16
Slažem se i sa smayoom i sa Davorom. Bilo koji pro će te služiti sigurno jako dobro pogotovo ako nemaš neke uber taskove, ali i da jesu to se da riješiti sa kupnjom jačeg ili nadogradnjom postojećeg. S druge strane, silent update (dakle vjerojatno bez dediciranih minuta ne nekom keynoteu) će sigurno biti tokom godine, pa ako ništa drugo čekaj da vidiš što će i koliko se promijeniti. Nije nužno da će ti se zadnji model isplatit ili možda čak svidjeti.

Dosta toga iz njihove ponude nije modularno nakon kupnje, a sve više i više produkata ulazi u tu kategoriju. Možda će ti neki stariji model biti bolja solucija čisto zato jer ćeš ga moći nadograditi ako se pokaže potreba.

Osobno imam 13" retina pro i 11" air i moj prijedlog je svakako 13 ako ćeš na njemu učestalo raditi, ali opet, slažem se sa ostalima i strpi se još koji mjesec ako ti nije o glavu.
29.06.2016 | 09:45
Burky ja imam rMBP. Kupio sam ga 2012 cim je izasao radi tog Retina display. Tada je nekako i krenuo trend da ne mozes pojacavati comp novim komponentama kasnije. Sto kupis kupis :/

U trenutku kupnje sam zato i isao na 16GB model sa grafickom karticom, i evo i danas radi kao sat. 2-3 puta sam ocekivao i iskreno se nadao da se nesto zanimljivo desi u Apple ponudi (neki novi model, novi features, realan razlog za upgrade) cisto da sebi kupim novi laptop, ali to nesto se nije desilo.

Cak ti novi modeli koji izlaze slabiji su od mog 4 godine starog (zasebnu graficku mozes imati samo u najjacem modelu ili kao CTO i sl. budalastine).

Tako da ja bi sacekao tu jesen, jer krajnje je vrijeme da se nesto desi. Al' ne bi se smio kladiti u to (osim da ce dodati jos 2-3 kicaste varijante kucista i touchID)

Meni je glupo da imaju Air, Macbook i Macbook Pro, koji su svi ko jaje jajetu slicni. Vise se trude napraviti ih razlicitim, nego sto ima realne potrebe za takav line up proizvoda. Vjerojatno ce jedan od proizvoda nestati iz ponude. Pretpostavljam da ce to biti Air, i da ce ostati MBP i MBP Pro.
29.06.2016 | 11:29
I ja dijelim mišljenje sa smayoom. Imam MBP mid 2012, stavio unutra dodatnog rama i SSD, leti ko blesav. Photoshop, montiranje videa, transcoding, programiranje. Što god stavim pred njega on poždere. Iskreno ne vidim koje mi opcije preostaju za par godina kada ću (ako baš moram) mijenjati laptop. Retine su mi super jer imaju bolestan ekran i tanki su, ali ne možeš pola toga unutra mijenjati, nema hebenog ethernet porta(!!) itd..
Na kraju će morati biti tvoja odluka ali koji god odabereš, nebudeš fulao
08.07.2016 | 19:17
Znači, ovisit će o tome hoće li stići novi Macbookovi u vrijeme početka faksa.
A dotad, htio bih pitati gdje je najisplativije uzeti Macbook? Naručivati negdje iz EU ili možda čak negdje i u nas uzeti?

Čini mi se da nema razlike u cijeni u nas i negdje drugo u EU. US nije mogućnost za mene.
Ima li itko ikakvu ideju? I imam pravo na EDU popust.
Ako ne nema veze, izdvojit će se ~10ak tisuća, jebiga.
09.07.2016 | 11:13
Hrvatska i Slovenija imaju isti raspored tipki (nasa slova). Ako hoces s DE tipkovnicom, visi Mediamarkt kos Graca. Gotovo redovito imaju nize cijene (ili su iste ako je novi komp).
Ako mozes nekog zazicati da ti kupi preko firme.
26.07.2016 | 16:49
Pomalo se bliži vrijeme odluci, a do tad: što mislite o naručivanju Macbooka s Amazona?
26.07.2016 | 17:44
Otidji u AT ili I i kupi. Razlika ti je u razlici PDV-a i mozda cijeni dostave. 100-tinjak kuna su ti shoping autobusu sto je puno manje od 5% razlike u porezu.


Zabac
27.07.2016 | 23:58
Ja bi rekao da sacekas da izadje ta nova serija i onda kupis macbook pro retina (trenutni model) kojem ce spustit cijenu da se rijese zaliha. nevjerujem da ce na novom macbook prou biti ista revolucionarno, a ta OLED traka mi ne djeluje kao nista neophodno.

Air ne bi uzimao cisto zbog ekrana.
28.07.2016 | 17:46
Nakon dugog premišljanja i prepirki sa svojima doma, odlučih naručiti Macbook Air 13". Smatrali su da ne bi trebao čekati jesen da uzmem laptop tijekom faksa, a isto tako da ne bi trebao trošiti 10ak tisuća kuna na laptop koji nema pretjeranu svrhu neku osim korištenja interneta, prezentacija i tako nešto.

Na njemačkom Amazonu sam našao Macbook Air 13'' povoljnije nego kod nas, te će mi ga donijeti obiteljski prijatelji za par tjedana. Okej mi je Air, ali nadam se da se neću previše uzrujavat zbog Retine .
Javim vam dojmove OSX-a kad dobijem Macbook.

Možda uz njega si još uzmem iPhone na jesen, to ćemo još vidjeti
28.07.2016 | 18:48
Neka te služi!
28.07.2016 | 20:09
Ekrani su im odlicni. Oni koj su kupili retinu ili imaju novaca ili dobra opravdanja za trosenje novaca.
  • Dijete
  • Posjetitelj
29.07.2016 | 03:21
zabac kaže:
Ekrani su im odlicni. Oni koj su kupili retinu ili imaju novaca ili dobra opravdanja za trosenje novaca.

29.07.2016 | 05:48
Svatko tko ima novca više nego mu je nužno za egzistenciju, troši ga na stvari koje se nekom drugom čine nepotrebne, neopravdane i ekstravagantne.
29.07.2016 | 17:09
zabac kaže:
Ekrani su im odlicni. Oni koj su kupili retinu ili imaju novaca ili dobra opravdanja za trosenje novaca.


Iskreno se nadam da se salis, jer u protivnom, zive veze nemas o temi o kojoj pricas
29.07.2016 | 17:20
Ti nisi etalon je si vec uplatio retinu koja dolazi na jesen.

Ekrani koje Apple ugradjuje su odlucni. Bili retina ili ne. Imam iPad s retinom i OK je, nije woow.
Ja mogu komp mijenjati svakih 5-7 godina jer mi sluze za zahebanciju, a ako ta zahebancija kosta 2000€ nemam bas za bacanje. U stvari tempo je svakih 5 godina fotoc pa MBP 15".
29.07.2016 | 17:29
Zabac prestani da lazes ovaj napaceni narod

Moja Retina je Mid 2012 (prva koja je izasla) i jos radi bez greske (doduse mijenjali su joj maticnu plocu prosle godine). Obradila sigurno 30-40K fotografija, bezbroj gejmerskih sati u pustinjama, i ne zelim je mijenjati dok ne pocne raditi probleme. I danas mi je primarni radni comp, koji se nikada niti ne gasi. Baterija vise ne drzi 7h, vec samo 5, ali koga briga

Ne kazem da necu kupiti novi laptop na jesen, ako bude STROJ, a ne stari comp u novoj pink boji minus 2 porta

Iz mog iskustva, rMBP su jako kvalitetna i pouzdana racunala, sa BRUTALNIM EKRANOM
29.07.2016 | 21:06
Koji se quac pjenis? Ako mijenjam komp radi retina ekrana onda je ono sto sam napisao.
Znaci, ako mijenjam samo da minenjam ili imam novaca ili trazim izgovor za mijenjanie.
Po meni su Ekrani u MBP orlicni. Sto ti opet tu nije jasno? Zasto ne-retina ekran ne vijedi a retina vrjedi. Mozda je TEBI tako, meni nije. Hvalis tu retin kao da je izum rava kotacu!

Mslim, govois o pouzdanosti a mijenjan je logic board.

I zadnje, sto sam to slagao? Trebalo je bi pitanje, a ispala je rcenica.

I ja mogu reci da ti lazes napaceni narod jer rtina nje "BRUTALAN EKRAN"'vec je ekran visoke razlucivosti, ni manie ni vise.

I koji to napaceni narod kupuje MacBook Pro??
29.07.2016 | 21:19
Cinjenica je da Air ima *puno* losiji ekran od Pro-a. I od Pro-a bez retine, a u odnosu na retinu je smijesan. I dalje je bolji od vecine PC-a, ali u odnosu na stari Pro i retine ipak losiji. Ne pricajte ako niste probali oba stroja
29.07.2016 | 21:49
Blago meni, ljudi moji. Moje su oči tako jeftine...
30.07.2016 | 08:20
ipetri68 kaže:
Cinjenica je da Air ima *puno* losiji ekran od Pro-a. I od Pro-a bez retine, a u odnosu na retinu je smijesan. I dalje je bolji od vecine PC-a, ali u odnosu na stari Pro i retine ipak losiji. Ne pricajte ako niste probali oba stroja


Pričaš gluposti, imam air iz 2011 13,3" i ekran je savršen, po pitanju boja i rezolucije koja je 1440*900 dok je na macbook pro 13,3" rezolucija 1280*800. Nije samo stvar većeg broja pixela, nego svatko tko je vidio laptop je prvo komentirao ekran i kako je *ebeno dobar. Ja na svom air_u još nisam vidio zrnasti pixel, ma koliko razvukao s prstima bilo koju stvar koja je na deskopu.
Imam i prvi iPad koji je izašao s retinom i stvarno je dobar ekran, ne kažem da rmbp nema bolji ekran, ali ovo ti ne stoji.
30.07.2016 | 08:56
Ja ti kazem, samo isprike.
30.07.2016 | 09:15
Maticna ploca na rMBP je mijenjana jer me poceo zezati SD Card reader, a ne radi problema sa strojem. I onda su unutar Apple Care jamstva zamijenili cijelu plocu, tako da je uzrocno posljedicno prakticki cijelo racunalo nadogradjeno/osvjezeno novim komponentama, i osjetno mu je produljen radni vijek Mozda samo bateriju zamijenim slijedece godine, ako bude realne potrebe.

Nisam ja niti jednom recenicom napisao da su non retina ekrani losi ili neupotrebljivi, vec je meni osobno Retina odlican ekran primarno iz razloga broja piksela na raspolaganju. Ostrina jeste bolja, prikaz grafickih elemenata jeste bolji, ali ono sto MENI pravi razliku je screen real estate.

Ja puno radim u pokretu, i razlika je otvoriti Lightroom ili FCP (ili Premiere ili Photoshop) na ekranu vertikalne rezolucije 700-800 piksela. Od paleta niti ne vidim stvar koju radim na tom sicusnom ekrancicu Vjerujem da za Facebook nema razlike i da su oba korektna u tim aktivnostima.

Sreca pa imamo mogucnost izbora, i svako moze kupiti ono sto zeli i treba. Jos kratko doduse

Zato sto u skorijoj buducnosti Apple u ponudi nece uopce niti imati ekrane koji nisu Retina, sto meni govori da sam jos prije 4 godine donio pravu odluku i kupio tehnologiju koja vrijedi i izgurala je zastarjele (iako za proizvodnju jeftinije) low res ekrane.
30.07.2016 | 10:56
To ti je isto kao isti mercedes s 200 ili 400ks. Prvi je savrseno dobar, ali drugi prilicno bolji.


Sent from my iPhone using Tapatalk
30.07.2016 | 10:58
drlovric kaže:
ono sto MENI pravi razliku je screen real estate.


Ja ti jedino mogu reći da uživaš u tom "screen real estate" dok još možeš. Ako sam dobro zapamtio, mlađi si od mene nepunih 10 godina. Ja sam još do prije 5 godina ima super vid i nije mi uopće bilo jasno zašto ikom treba monitor veći od 19", jer, koliko god da je bilo sitno, meni je bilo sve jasno i čitko. E, više nije...
30.07.2016 | 11:01
nvarga kaže:
To ti je isto kao isti mercedes s 200 ili 400ks. Prvi je savrseno dobar, ali drugi prilicno bolji.


Meni je usporedba Applea i Mercedesa neukusna. Mercedes (kao ni, uostalom, ikoja druga njemačka firma) nije nikad ispoljio ni 10% inženjerske inventivnosti i kreativnosti, a kamoli tržišne hrabrosti i vizije u odnosu na Apple.
30.07.2016 | 11:07
Nije usporedba Apple-a u Mercedesa, vec komentar. Mislim kako ljudi lakse percipiraju konjsku snagu nego rezoluciju ekrana.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1
  • 2
  • 3

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 5 sati, 47 minuta
  • smayoo: @mbp2009, imaš točno tu temu u forumu od prije par mjeseci
  • smayoo: Natrijeve baterije postoje u tzv. REDOX izvedbi već 30 godina, prvenstveno za stacionarne sustave, ali nisu bile pogodne za mobilne jer su bitno manje gustoće pohrane od litijevih, a i veće mase, jer su tekućinske. Velika im je prednost to što su ekološki neutralne, jednostavne za proizvesti i požarno nerizične.
  • m@xym: @Zdravac, OD otkrića nečega u laboratoriju do dolaska na tržište (ako se to upće dogodi) prođe između 5 i 10 godina
  • drlovric: O da. Jako veliko dan. Ljudi nisu svjesni bitnosti ali vrijeme ce polazati.
  • Zdravac: @drlovric, jesu, baš je lijepo danas pratiti HRT4 i live prijenos! :)
  • Zdravac: jel senzacionalizam ili ima nešto u ovoj tehnologiji da bi uskoro moglo i u praksu?
  • Zdravac: [link]
  • drlovric: Stigli Rafali ❤️????
  • mbp2009: Ekipa, treba mi preporuka za neki usb-c dongle za M1. Potreban je ulaz za SD karticu, HDMI ili DP (TB2), barem 2 Usb-a i ako je moguće jedan usb-c
  • smayoo: Funkcionalna zamjena je push notifikacija koja preko 5G ide po generičkom protokolu, samo aplikacija na mobitelu mora to podržavati
  • smayoo: Upozorili su me ljudi koji rade u toj branši, radi nekih telemetrijskih rješenja gdje nadzorni sustav SMSom šalje obavijesti korisniku
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.30 Seconds

Provided by iJoomla SEO