Mali utility programčići za Mac OS X ... pitanja
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Mali utility programčići za Mac OS X ... pitanja


05.04.2021 | 00:02
Daklem, nakon 5 godina izbivanja sa mac scene nabavih si Mac Mini M1 (16/256) .... i sad kako sam 5 godina bio na linuxu, imam problem u pronalaženju malih utility programa ... nekada je postojao neki site kojem se ne sjećam imena koji je imao na dnevoj bazi listu izdanog softwarea za Mac-a pa se to lijepo dalo pretraživati ....

Za početak trebam nešto za resinhronizaciju subtitlova .... ima li itko kakvu preporuku ?
Također, davno sam koristio Stuffit .... kaj se sad koristi ?


PS. dao sam svog tadašnjeg maca sinu jer je trebao za školu (medijska kultura, FinalCut, Adobe i sl.), a sada studira isto pa mu je moj tadašnji iMac Late 2012 postao preslab, i složio si "kantu", i ovog mi htjeo vratiti, no ovog smo prodali prije par mjeseci jer mi se nije dalo u njega ugrađivati SSD, a sa klasičnim diskom je i meni bio prespor... Na linuxu sam bio na svačemu, a zadnje je bilo Ryzen 5 2400GE sa SSDom (ThinkCentre M715q Tiny), pa eto, nisam htjeo nazad na lošije.... Uzeh sebi Mini, a ovaj otišao drugom sinu, koji sada gušta u malom PCu na Windozama i koristi ga za gaming...
05.04.2021 | 07:57
Piko kaže:

Za početak trebam nešto za resinhronizaciju subtitlova .... ima li itko kakvu preporuku?


Koristim Jubler u kombinaciji s MPlayer OSX Extended.
05.04.2021 | 08:38
Dobro dosao natrag.

Za site vjerojatno si mislio na versiontracker, on je zatvoren no postoji www.macupdate.com

Stuffit postoji ali nema nikakve poteeb za njim, sistemski Archive Utility ce odraditi sve sto ti treba, za neke egzoticnije stvari ja koristim theunarchiver.com
05.04.2021 | 10:30
Riba kaže:
Za site vjerojatno si mislio na versiontracker


Eeee... to je bio taj.... pratio sam ge tada redovno....
05.04.2021 | 14:19
Umjesto stuffit predlažem Keka. Podržava i RAR, i 7ZIP
05.04.2021 | 22:29
Za titlove koristim SubFix, radi izvrsno.
Za kompresiju/dekompresiju TheUnarchiver
05.04.2021 | 23:11
Nažalost, SubFix ne radi na M1 i BigSur ...
06.04.2021 | 08:22
Jubler za titlove, već ti je napisao @friga. Napisan je u Javi, treba ti Java runtime.
06.04.2021 | 10:40
smayoo kaže:
Napisan je u Javi, treba ti Java runtime.

Vidio .... no JDK i JRE nema za M1 od oraclea, .... a OpenJDK je još uvijek "early-access" na Apple arm arhitekturi .... pa sam to htjeo izbjeći .... a naročito za takvu radnju kao što je sync titlova ..... od serije koju imam cijele sezone nije ispravan titl na 4 epizode .... i za to ne bi samostalnu javu na stroj ako mi nije baš nužno ... mislim da ću to riješiti sa nekim arm linuxom u parallelsima .... ili preko nekog win utila u Crossoweru ..... našao sam app koji radi, na apple storu, ali da mi spremiti samo prvih 30 min titla, .... za više od toga treba platiti ...
06.04.2021 | 13:31
+1 za SubFix, ali nazalost ne radi od Cataline na gore, nije problem u M1 nego sto je to 32-bitni app, a kao sto znamo Apple je sa Catalinom ukinuo podrsku za to.
@Vanjuška Pretpostavljam ti si ispod Cataline? Ako ne, daj please reci di si nasa 64-bitnu verziju, ili emulator za 32-bitne appove?

Ja sam presao na web alternativu, SubShifter, otkad je Apple ubio 32-bit apps.
@Piko Baci oko, Linear correction ti doslovno radi identicnu stvar sto i SubFix.
Malo je spartansko sucelje, ali za tako malu upotrebu ko sto kazes mislim da ne bi trebao biti problem.
Btw. ako je za hrvatske titlove, pazi da je srt file kodiran na UTF-8 inace ce ti shebati hrvatske znakove.
07.04.2021 | 14:49
Evo, našao sam aplikaciju koja za sinkanje titlova radi bez problema, .... probao sam online i snap na poslu .... a kad dođem doma probam i MacOS verziju ...
subsync.online/
07.04.2021 | 15:44
smayoo kaže:
Umjesto stuffit predlažem Keka. Podržava i RAR, i 7ZIP


Probao ovo i svidja mi se, ali nigdje ne mogu naci jednu stvar. Kako namistiti (tj. moze li se uopce) kod extracta, ako je vise fileova u zipu, da ih sve extracta u isti folder di je zip, a ne da kreira novi folder. Ako je samo jedan file u zipu onda je sve ok.

Npr.
U Downloads imam file archive.zip koji sadrzi file1.txt i file2.txt. Kad dvokliknem archive.zip, kreira mi novi folder (Downloads\archive) i u njega extracta file1.txt i file2.txt. Da li je moguce namistiti da extracta file1.txt i file2.txt direkt u Downloads (bez kreiranja podfoldera)?

The Unarchiver kojeg sam koristio do sad ima tu opciju uredno, ali u Keka-i ne mogu naci nista slicno.
Nesto ovako:
Create a new folder for extracted files:
-Never
-Only if there is more than one top-level item
-Always

Da bar The Unarchiver ima placenu "punu verziju" sa compression opcijom.
07.04.2021 | 20:27
Da se nadovozem na temu

Kontakti su mi koma. Nisam nimalo uredan i imam jako puno ljudi koji se isto zovu, pa zelim uvesti malo reda u sve to.

Postoji li neki malo bolji nacin da se to sredi osim koristenja Contacts aplikacije? Neki 3rd party tool. Mozda export iz Contacts u neki spreadsheet pa re-import nakon edita. Pojma nemam. Bilo sta sto ce malo ubrzati proces.
08.04.2021 | 10:28
drlovric kaže:
Da se nadovozem na temu

Kontakti su mi koma. Nisam nimalo uredan i imam jako puno ljudi koji se isto zovu, pa zelim uvesti malo reda u sve to.

Postoji li neki malo bolji nacin da se to sredi osim koristenja Contacts aplikacije? Neki 3rd party tool. Mozda export iz Contacts u neki spreadsheet pa re-import nakon edita. Pojma nemam. Bilo sta sto ce malo ubrzati proces.


Meni je Appleov Contacts odličan, sve vodim u njemu "since day one" i sve mi je super uredno, trenutno se synca i nema baš nikakvih problema s time kada se pazi. Zasuči rukave i da ručno i uredno uneseš po 10 kontakata dnevno neće to trajati predugo.
08.04.2021 | 13:12
Mislim da ne sagledavaš problem cjelovito. Čovjek možda ima puno više kontakata od tebe. Ja imam cca 8000. Od toga je barem 200 kontakata od ljudi koji su umrli (jbg ), barem još 1000 od ljudi koji sigurno više ne koriste taj broj, tj. kontakt je potpuno neupotrebljiv i još barem 1000 koji možda nisu aktualni, ali osim toga, pitanje je da li me se uopće sjećaju . Imao bi i ja čišćenja, dakle, iako sam pazio kod unosa imena, ali u aplikaciji koja ne omogućava to nekako "excelasto", nemam ni volje, ni vremena...
08.04.2021 | 14:03
High Sierra na tom stroju, na drugom Big SUr, ali tam još nisam isprobao....

Dakle SubShifter ili Jubler... OK, hvala
08.04.2021 | 14:32
Vanjuška kaže:
Dakle SubShifter ili Jubler... OK, hvala


Probaj i SubSync .... meni radi odlično na BigSur ... sinkronizira preko audio zapisa ...
08.04.2021 | 23:20
smayoo kaže:
Mislim da ne sagledavaš problem cjelovito. Čovjek možda ima puno više kontakata od tebe. Ja imam cca 8000. Od toga je barem 200 kontakata od ljudi koji su umrli (jbg ), barem još 1000 od ljudi koji sigurno više ne koriste taj broj, tj. kontakt je potpuno neupotrebljiv i još barem 1000 koji možda nisu aktualni, ali osim toga, pitanje je da li me se uopće sjećaju . Imao bi i ja čišćenja, dakle, iako sam pazio kod unosa imena, ali u aplikaciji koja ne omogućava to nekako "excelasto", nemam ni volje, ni vremena...


Nemam bas toliko Imam oko 500-600 mozda.

Ali Muhameda ima 52 i mozda 36 Hasanna. Jer svaki tjedan imam situaciju "Dobar dan ja sam Hassan, trebam dispatch. Muhamed mi je dao tvoj broj."

I svi oni imaju po tri imena. Varijacije na istu temu. Nekome sam napisao ime firme, nekome broj kamiona uz ime. Nekome grad. Da ih eto nekako razlikujem.

Sad bi htio tu listu ucitati u neki spreadsheet da popeglam podatke, pobrisem duplo ili sto ne treba i reimportam natrag u Contacts.

U jedan po jedan item mi se ne ulazi koristeci Contacts app jer nije mi bas pregledno i opet cu se pogubiti u svemu tome.

Ocigledno mi je problem jako specifican cim niko nije predlozio nista Istrazivat cu dalje...
08.04.2021 | 23:32
Pa nije. Imam isti problem. Ja sam tražio konverter za VCF u CSV pa onda kontra, CSV u VCF. Ali jbg. Ima puno VCF u CSF, a obratno nema (bar ja nisam našao). Onda sam zaključio da bi morao složiti regular expression skriptu za BBEDIT, za vratiti CSV u VCF, ali jbg za to nisam nikad našao vremena...
08.04.2021 | 23:46
Nasao sam evo neki workaround.

Moras koristiti Numbers i samo odvuces cijeli imenik u praznu tablicu. Sredis sto trebas, eksportas iz Numbers u CSV i onda ucitas u kontakt. U toeriji izgleda jednostavno

Idem bas probati.

macmost.com/importing-and-exporting-contacts-on-a-mac.html
09.04.2021 | 00:19
Ideš... Ne bi mi nikad palo na pamet da Numbers može nešto što išta drugo ne može. Osim da izgleda lijepo.
Hvala za info!
09.04.2021 | 15:58
Nakon gro aplikacija pracenja budgeta...Numbers je odlican! Excel mi je pretezak za tako nesto jednostavno, ali numbers odlican za takvo pracenje.
09.04.2021 | 23:19
stefanjos kaže:
Nakon gro aplikacija pracenja budgeta...Numbers je odlican! Excel mi je pretezak za tako nesto jednostavno, ali numbers odlican za takvo pracenje.


Ja koristim ovaj. Mislim trudim se. Pokusavam. Zelim

money.pro/mac/

Super je i na Apple Watch. Al nekako se bolje osjecam kada ne pisem izdatke i podsjecam se
10.04.2021 | 08:09
Ja sam koristio YNAB (www.youneedabudget.com) dok je jos bio u obliku aplikacije, vidim da su u medjuvremenu presli na web app subscription model. Bio je odlican, koristio sam ga par mjeseci i samo mi je potvrdio ono sto sam i sam znao, da znam gdje mi idu pare i kako sam financijski jako discipliniran nema vecih iznenadjenja i odstupanja, pa mi takvi alati u konacnici ni ne trebaju.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 5 sati, 25 minuta
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)
  • Air: ...možda bi se razvili skriveni talenti za poeziju :)
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis... brzo bi se reducirao broj vojnih stratega, predsjednika, trenera... :)
  • smayoo: @Air: :D
  • imjasminh: u biti cmd r xD
  • imjasminh: updatane slike mobitela u oglasniku - cmd f5 ako vidite stare slike...
  • imjasminh: Apple iPhone 14, 128GB, Midnight Blue - 89% - Spuštam na 450 EUR - [link]
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis uvelo bi porez na političke teme, 1c za čitanje, 2c za pisanje po postu.
  • Gjuroo: "Smayoo: 25x je vrlo optimistična procjena :)
  • Bertone: Otvorena tema "Zero-day" pa se slobodno možete maknuti od politike i rata

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

baka, Ender, Riba, Anonimci (641)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.17 Seconds

Provided by iJoomla SEO