virus imac
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

virus imac


06.05.2020 | 19:12
Pošto sam novi,i tek prije 2tj sam nabavio svoj prvi imac 2011 danas sam pokupio neki virus..U pregledniku chrome mi je izbacio gore u čošku da imam virus,da je zaraženo..Sad ga skeniram sa nekim programom.Šta i kako maknuti to?? HELP...
Koji antivirusni preporučate za mac 2011 high sieera?

Tema zaključana.
06.05.2020 | 20:22
Prvi ti je virus na tom kompu - Chrome.
Drugi je taj s kojim skeniraš.
Pa tek onda ovi za koje misliš da su te napali.

A kako si uopće uspio pokupiti virus na Macu?

Prvo, surfao si po nekim warez, ili xxx i sličnim siteovima
Drugo, popnuo ti je dijalog da netko nešto hoće napraviti i da utipkaš administratorski password, a ti si brže-bolje to učinio, a da ti nije palo na pamet upitati se zašto je sad to skočilo i što će se dogoditi nakon toga.
Ili si instalirao neki krekani softver skinut s nekog warez sitea pa ti je on instalirao virus skupa sa sobom.

Antivirus ti na Macu ne treba, treba ti samo zdrava pamet i izbjegavanje sumnjivih siteova na netu.

Sad kad si to tako temeljito sve usrao, prepeglaj sve od nule (kod bootanja pokreni recovery i odaberi clean install) i nakon toga pazi što radiš

- NE INSTALIRAJ CHROME
- NE INSTALIRAJ NIKAKVE MAC CLEANERE, MAC KEEPERE i ostala sranja za koja ti iskaču reklame
- NE INSTALIRAJ NIKAKVE ANTIVIRUSE
- ne instaliraj krekane softvere iz raznih sumnjivih internetskih izvora
- ne dozvoljavaj nikakve čudne akcije koje ti nude razne sumnjive web stranice
- ako je user account na kojem radiš na Macu takav da ima administratorske ovlasti, OBAVEZNO IMAJ DOVOLJNO KOMPLICIRAN PASSWORD
- vodi računa i imaj na umu da te Mac NIKAD bez veze ne traži password administratora. Kad te to traži, a ti ne znaš zašto (nisi napravio nešto što zahtjeva admin ovlast), NE DAJ PASSWORD nego uklikaj cancel.
Tema zaključana.
06.05.2020 | 20:36
Neznam,nekaj sam na torentu skidao,neki muzički program..ali sa malwarebyte sam ga maknuo.valjda..vidjet ću.Niti neznam šta sad da napravim...

Znaći sad bi trebao šta?? Neznam baš ništa
Imam dodoatni ssd koji sam mislio ugraditi uz 1tb orginal hdd,a neznam kako da napravim backup da si ne pobrišem aplikacije koje imam gore instalirane?? Kako to odraditi a da app koje imam ostanu?
Za početak ču maknuti chrome jer mi samo na njemu izbacuje ovo na slici

Tema zaključana.
06.05.2020 | 20:53
Chrome se ne da normalno maknuti, isto kao ni sva druga googletova spyware sranja. Možeš ga ti maknuti, ali onaj njegov spyware/malware dio nisi maknuo, on ti i dalje ruje ispod haube.

Ako nisi napravio time machine backup prije nego si ugazio, a ne snalaziš se (kao što sam kažeš) dovoljno da se uhvatiš terminala i čišćenja na low level razini, onda ili

a) nađi nekog sposobnog u tvojoj blizini da ti počisti smeće (za plaću, ili za ćevape, ili za "Bogtiplatio"), ili

b) pregazi sve što imaš na nulu. Softver koji imaš, ako je licenciran, instalirat ćeš ponovno, licencu imaš. Ako nije licenciran, onda wtf, kako si ga instalirao prije, instalirat ćeš ga opet.
Tema zaključana.
06.05.2020 | 21:10
Koja losa karma jbt. Pobjegnes sa windowsa radi toga i uspijes skupiti virus na Macu

Moj poznanik neki dan skinuo piratski 1Password. Poklonio nekome sve svoje lozinke, problema sada kao u prici. Cak je strucnjak i kartice unio da mu bude lakse online placati. Evo ga tjedan dana resetira lozinke i nervira se. Morao kartice odjaviti u banci. Doslovce je nekome poklonio identitet za valjda 20-30$ koliko kosta ta licenca...
Tema zaključana.
06.05.2020 | 21:11
Neznam kad sam ga kupio gore je bila high sieera,vidjet ću sa nekim tko je tu bliže Samobora ako može da mi to počisti.Ionako sam htio pošto imam jedan ssd 256gb ubacit umjesto dvd pogona,pa napraviti čistu high sierra gore,samo neznam kako da mi aplikacije budu koje sam imao,tipa photoshop,office,i neki muzički koji su mi bitni.

Neznam kako i gdje nać ove zaražene fileove koji su na slici,dva su da se obrišu??
Tema zaključana.
06.05.2020 | 21:13
Prehebeno..na windows nisam imao valjda 15g virus..
Kupim mac i za dva tj ga pokupim.
Kako da se sad zaštitim dok je pod virusom?? Promjenio sam user lozinku,neznam dalje kaj...
Tema zaključana.
06.05.2020 | 21:25
Mac radi drugacije od windowsa. Ti mozes reinstalirati sustav i prekopirati svoj user folder (koji sadrzi SVE tvoje, ukljucujuci i aplikacije), tako da ne moras instalirait sve ponovno.

Ali nikako jamstvo nemas da virus opet nisi vratio na svjeze instalirani sustav.

Ja bi na tvom mjestu sacuvao dokumente, project files tih glazbenih programa i sl. Pobrisao bi racunalo na factory restore, fresh instalacija i zatim instalirao SW koji trebam, te na kraju vratio te svoje dokumente i fajlove. Tako si jedino siguran. I pamet onda u glavu ubuduce
Tema zaključana.
06.05.2020 | 21:27
Za pocetak napravi novog korisnika (jos jedan account), pa testiraj malo racunalo kako se u tom drugom nalogu ponasa i imas li viruse.
Tema zaključana.
06.05.2020 | 21:38
A da probam nać ona dva zaražena filea koja mi je isčitao antivirus i da ih obrišem,tj gdje i kako ih nać..Danas sam to pokupio dok sam s nekog sitea skidao pro tools za studio..jbg
Tema zaključana.
06.05.2020 | 22:02
Moj zakljucak je da si ti instalirao neki plugin koji je zapravo virus, i nije samo u chromeu (ako je uopce u chromeu) vec i u safariju sudeci po tom skenu (koji je to program btw?). Kako to da ti chrome javlja da je virus? ovaj fw.tgz je vjerojatno taj file koji si skinuo, probaj ga naci gore povecalom (spotlightom)

Slozio bi se sa smayoom, rokni sve pa ispocetka. Najmanje patnje na kraju. Kad se jednom govno nakoti ako ima sva administratorska prava to racunalo zapravo i nije vise sigurno. Dovoljan im je samo jedan password da napravi zajeb tvog zivota


I usputno, tpb nije ni sjena onog od prije. ako trazis nesto nadji na privatnim trackerima, gdje se kolko tolko pazi da je cisto.
Tema zaključana.
06.05.2020 | 22:06
Tražim taj fw.tgz ali ga ne nalazi u finderu..Maloprije sam sa malwarebyte skenirao i obrisao valjda on to,jer me tražio restart i sa ponovnim skenom više nema virusa..sad dal probna verzija malware to može sumnjam.Ić ću u Ikliniku drugi tj da mi udgrade ssd i stave svježu instalaciju,i moje aplikacije vrate,jer sam neznam,i shebat ću još više stvar..Neznam uopće proceduru šta napraviti..Gledam po youtube ljudi skidaju high sierra na app store pa instaliraju na disk,neznam..,.Ako ima neko da pomogne bio bih platežno zahvalan..jbg nov sam,učim,ali ga volim
Tema zaključana.
06.05.2020 | 22:14
...
Tema zaključana.
06.05.2020 | 22:26
Uspio sam nać..kako to obrisati??

Tema zaključana.
06.05.2020 | 22:31
Klik na prikaži sve u Finderu pa odande probaj izbrisati. Vjerojatno ti neće pomoći, jer će se umnožiti sam od sebe kad ga brišeš.
Tema zaključana.
06.05.2020 | 23:14
Ne prikazuje ih u finderu
Tema zaključana.
06.05.2020 | 23:18
Zato jer ti spotlight nije pronašao datoteke već "knjižne oznake i povijest", tj. bookmarke i search history u Safariju. Zašto uopće da opciju "Show in Finder" je pravo pitanje, ali meni je i inače taj Spotlight katastrofa.

Pokušaj potražiti sa besplatnim Easy Find:

www.devontechnologies.com/apps/freeware
Tema zaključana.
06.05.2020 | 23:39
Uspio sam sa ovim obrisati ta dva virusa,skinuo na app store,ali sam malo i čitao o tome,evo članak kako se briše,uklanja i kako dolazi..Uglavnom potegnul sam ga...jbg pa ću vidjeti i sa easy finder šta kaže.
sensorstechforum.com/adware-mac-generic-remove/

Tema zaključana.
07.05.2020 | 00:21
Eto i sa easy find provjerio,nema više ničeg.Ovaj besplatni Bit Medic očistio..Vidjet ću kroz par dana kakvo je stanje.
Usput kako da napravim komplet backup aplikacija i svega šta imam gore,i na novi ssd instaliram na novo os high sierra,i prebacim sve nazad na novu instalaciju?
I šta sa internim 1tb wd diskom,on može biti backup,ili? Ga smijem formatirat kad sve preselim na ssd?
Tema zaključana.
07.05.2020 | 01:19
Vanjski disk, dovoljno velik, Time Machine backup.
Tema zaključana.
07.05.2020 | 10:29
A da za početak ću backup napravit imam jedan 500gb hdd.Treba li ga formatirat prije?.Njega ću ostavit za time machine backupove..
Neznam šta sa internim diskom kad ugradim ssd ladicu umjesto dvd pogona,dal interni obrisat i koristit za backupoveve?
I kako sad vidjet još kojom metodom dal ima kakvih virusa,da znam da mi je sve čisto prije backupa..skenirao sam sa dva tri programa i kaže da nema virusa,i ne pojavljuje mi se više ništa za sada.
Tema zaključana.
07.05.2020 | 10:46
Virusi su ti manji problem ako ti je Chrome instaliran. Ako ti ne smeta Chrome, ne treba ti smetati ni neki tamo virus.
Interni disk ti nije praktično koristiti kao TM backup jer se iMac teško otvara. TM backup disk ti može koristiti i za prebaciti se na drugi Mac, i za razne druge scenarije u kojima ti treba disk kojeg možeš zaštekati na bilo koji drugi Mac. Kad imaš Mac Pro, OK je imati TM backup na internom disku jer taj disk izvadiš iz stroja u 10 sekundi, bez ikakvog alata. iMac je sasvim druga priča.
Tema zaključana.
07.05.2020 | 12:14
Ostao ti je taj plugin za chrome sumnjivog podrijetla.
Tema zaključana.
07.05.2020 | 12:40
Kako misliš da je ostalo,eto danas više ništa ne pokazuje,skeniran i nema ništa.
Tema zaključana.
07.05.2020 | 12:46
Napravio sam superduper clon na ssd.Ali preko usb je sporiji nego sa internog hdd
Imam 256gb Micron ssd,i universal sata ladicu koja ide umjesto dvd.Jeli će biti brži prijenos,i dali treba još šta od kablova ili se samo isčupa dvd i ubaci ova ladica i spoji kablom od dvd? Trenutna brzina internog hdd je 136mb

Ovo imam



Tema zaključana.
07.05.2020 | 13:23
Pozdrav, ako ti je na iMacu instaliran OS,znači na disku koji se nalazi unutar iMac-a, uštekaj vanjski USB disk na koji si instalirao novi sistem i napravi sljedeće:

Klikni na jabučicu u gornjem lijevom uglu ekrana, otvori izbornik "System Preferences" te zatim klikni na "Startup Disk".

U tom prozoru klikni na mali lokotić na dnu i upiši administratorsku lozinku, a zatim iz popisa diskova odaberi onaj disk sa kojeg želiš da se diže sistem, tj. onaj vanjski disk na kojeg si nanovo instalirao OS.

Restartaj računalo, i trebao bi ga dići sa USB-a. Sada možeš uredno izbrisati glavni disk u iMac-u i ponovno postaviti sistem, dok ti je drugi sistem na vanjskom disku.

Tako možeš ustvari imati više OS-a po vanjskim diskovima. To je Mac!
Tema zaključana.
07.05.2020 | 15:16
Preko superduper sam sklonirao interni hdd na ovaj micron ssd, sa usb a sam ga bootao i podigao mi je sistem, ali mi se čini dosta sporije nego sa internog diska. Možda kad bi ga spojio preko thunderbolt porta on je znatno brži nego usb. Mada svakak bi ugradio ovu ladicu umjesto dvd. Pa mislim da će to bit brže
Tema zaključana.
07.05.2020 | 15:37
Mislim da bi dobio maksimalnu brzinu ugradnjom SSD-a na mjesto postojećeg internog HDD-a, te ugradnjom dodatnog RAM-a.

E sad, ugraditi SSD umjesto HDD-a nije baš jednistavno kao na PC-u. Ajo nisi siguran da to možeš obaviti sam, radije nekome plati tko to zna. Ima puno pimplanja oko toga.
Tema zaključana.
07.05.2020 | 16:18
tako je, rokni ga umjesto drivea. sporo je jer je ides preko usb 2.0.
Tema zaključana.
07.05.2020 | 16:19
Mislio sam umjeato dvd pogona, on je isto na sata sučelju.Rama imam 8gb.Uzet cu 4x4gb s vremenom
Tema zaključana.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1
  • 2

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 9 sati, 25 minuta
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)
  • Air: ...možda bi se razvili skriveni talenti za poeziju :)
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis... brzo bi se reducirao broj vojnih stratega, predsjednika, trenera... :)
  • smayoo: @Air: :D
  • imjasminh: u biti cmd r xD
  • imjasminh: updatane slike mobitela u oglasniku - cmd f5 ako vidite stare slike...
  • imjasminh: Apple iPhone 14, 128GB, Midnight Blue - 89% - Spuštam na 450 EUR - [link]
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis uvelo bi porez na političke teme, 1c za čitanje, 2c za pisanje po postu.
  • Gjuroo: "Smayoo: 25x je vrlo optimistična procjena :)
  • Bertone: Otvorena tema "Zero-day" pa se slobodno možete maknuti od politike i rata

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Riba, Sank, tino1, Anonimci (519)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.14 Seconds

Provided by iJoomla SEO