Plex server na Macu
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Plex server na Macu


13.11.2016 | 11:37
Dakle, na novi WebOS LG TV sam instalirao Plex client.
Za probu sam instalirao Plex server na svoj MBP. Vidim da lijepo radi.
E, sad. Razmišljam o tome da iskoristim stari Mini (2007) kao Plex server. Molim one s iskustvom da me isprave ili dopune u mojim planovima:

1. Mini može stajati u rack ormaru na stubištu, a Plex serveru mogu pristupati preko surfalice, s bilo čega te ga na taj način podešavati i upravljati?

2. HD sadržaj bi možda mogao stvarati probleme Miniju s Core duo procesorom i 2GB RAM pa bi to eventualno bilo bolje staviti na lokalni disk spojen direktno na TV (mimo Plexa)

3. Sadržaj s NAS-a (kojem Plex server na Miniju pristupa kako? Preko AFP? Ili preko...?) može vući bez problema ako je Plex server spojen žicom na Gb switch na kojem je i NAS. NAS je D-Link DNS-320

4. Takvim setupom bi mogao posložiti da na TV potegnem cijelu kućnu fototeku, fonoteku i videoteku?

5. Pitanje - da li Plex server na Miniju može reproducirati originalni filmski DVD ubačen u optički drive od Minija (koji je ispravan)?
13.11.2016 | 12:21
Ja sam imao Plex server na NAS (sto je isti koncept kao ti na Mini) i mozes to administrirati na daljinu. Samo se logiras u web interface. Oko toga nemas problema nikakvih.

Sada sam Plex prebacio na rMBP jer NAS cpu nije imao dovoljno snage za vrtiti server. Sto mislim da ces i ti imati problem sa Mini.

Naime LG TV Plex app je uzasno lose optimizirana, i cak one formate koje TV nativno vrti, ta aplikacija tjera server da transcodira u letu (za sto tvoj Mini vjerojatno nece imati snage). Iako ukljucis opciju da reproducira AS IS, server opet radi transcoding real time.

Nedavno je izasao update Plex aplikacije na LG WebOS, pa su mozda taj dio sredili. Nisam ni testirao, jer mi nije bilo bitno.

Opet kazem, Plex server mozes vriti na obicnom R Pi, ako ce klijenti biti u stanju to reproducirati bez konverzije ili ako ces biti pazljiv prilikom formata datoteteka u tvojoj kolekciji.

Kod mene je mreznim kabelom spojeno (NAS za storage, server na rMBP i LG TV), sve preko jednog switcha. A vjeruj da je radilo dobro i preko wifi.

Samo sam isao generalno smanjiti broj bezicnih uredjaja u kucanstvu, pa je i Plex upao u proces

DVD nemam niti gledam, pa ti tu ne mogu pomoci
13.11.2016 | 12:43
Hvala na odgovoru. Problem s nedostatkom CPU na NASu si uočio s HD sadržajem ili s bilo kakvim video sadržajem?
13.11.2016 | 13:15
1. Mini može stajati u rack ormaru na stubištu, a Plex serveru mogu pristupati preko surfalice, s bilo čega te ga na taj način podešavati i upravljati?


Ako želiš pristupiti server dijelu plexa (i/ili streamat) onda kao i svaki drugi web servis morati ćeš ga publishirati prema van. Taj port će ti posebno trebati biti na netu ako hoćeš remote stream. dyndns i slično ti neće biti potrebno jer Plex ima svoj dyn sustav tako da u trenutku kada publishiraš port i koristiš isti plex.tv account na uređaju na kojem želiš stream, Plex site će te redirectat na 32400 port na tvoj server.

2. HD sadržaj bi možda mogao stvarati probleme Miniju s Core duo procesorom i 2GB RAM pa bi to eventualno bilo bolje staviti na lokalni disk spojen direktno na TV (mimo Plexa)


Kao što je Dragan naveo sve ovisi o contentu. Osobno sam imao prilike raditi na jednom novom LG tvu nedavno i istina je da njegov Plex client radi samo u transcode modeu. Dakle nema directplay što radi stres na server strani. Osobna preporuka je xplay.itkey.ru koji isprobano radi uredno (kupljen također) i nema nikakvih problema. Ima puno puno više opcija (čak i ono što bi čovjek očekivao od svakog plex clienta) kao manipulaciju prijevodima, audio stremovima itd.. (ostali plex clienti to imaju, a zašto je plex za LG tako minimalistički nemam pojma).

Dakle testiran je i 4K content na tom LG tvu sa Xplay aplikacijom i ide ko putar (jer je 4K tv) te nema gotovo nikakvog stresa na server strani osim pusha samo contenta. Vjerujem da bi tako bilo i u tvojoj situaciji.

3. Sadržaj s NAS-a (kojem Plex server na Miniju pristupa kako? Preko AFP? Ili preko...?) može vući bez problema ako je Plex server spojen žicom na Gb switch na kojem je i NAS. NAS je D-Link DNS-320


SMB/AFP/NFS sve je moguće samo je pitanje kako ćeš složiti komunikaciju. Plex server će sve vidjeti. Radi čak i mappitani drive preko VPNa (probali smo kolege i ja sa remote lokacija napadati jedna plex server i raditi streamanje preko tunela, sve radi).

4. Takvim setupom bi mogao posložiti da na TV potegnem cijelu kućnu fototeku, fonoteku i videoteku?


Da, Plex podržava detekciju, slika, a/v contenta i 'home video'. Filmovi i tv shows imaju i vlastite grab servise (tako da ti izgradnja svih meta podataka komercijalnog contenta nije potrebna unutar foldera sa samim contentom).

5. Pitanje - da li Plex server na Miniju može reproducirati originalni filmski DVD ubačen u optički drive od Minija (koji je ispravan)?


Dobro pitanje. Nisam nikada probao, ali ovako na prvu rekao bi da može. Naime Plex čita uredno DVD i BL folder/file strukturu. Pod čita mislim da će pristupiti i reproducirati, ali neće ti chaptere uredno složiti, već će mu svaki chapter biti zaseban file koji ćeš morati odabrat i playati. Dakle nije baš user friendly što se tiče tih nativnih formata (nije tako ni zamišljen). S druge strane, što se tiče same detekcije tog sadržaja na samom DVDu, pa rekao da bi čak i mogao detektirati to. Ako je meni detektirao mappirani network drive pod određenim drive letterom, ne vidim razloga da to ne napravi i za DVD.
13.11.2016 | 14:22
rusty kaže:
Ako želiš pristupiti server dijelu plexa (i/ili streamat) onda kao i svaki drugi web servis morati ćeš ga publishirati prema van. Taj port će ti posebno trebati biti na netu ako hoćeš remote stream. dyndns i slično ti neće biti potrebno jer Plex ima svoj dyn sustav tako da u trenutku kada publishiraš port i koristiš isti plex.tv account na uređaju na kojem želiš stream, Plex site će te redirectat na 32400 port na tvoj server.


Zar mi je to potrebno ako ga želim koristiti isključivo unutar vlastite kuće, na vlastitoj lokalnoj mreži?


Osobna preporuka je xplay.itkey.ru koji isprobano radi uredno (kupljen također) i nema nikakvih problema.


Hvala na preporuci. Nije mi ni palo na pamet da postoji alternativa.
Što sad to točno znači u primjeni? Moj TV je 43LH630V, nije 4K, nego 1080p (FullHD). Da li je film koji je 720x576 (D1 rezolucija) ripan s mog DVD-a onda transkodiran na 1920x1080 (upscale, jer je telka 1080p) ili se taj stream samo pusha na TV, a on radi upscale?

Dakle, nije mi tolika briga da li je full HD film pushan bez transcodinga. To kužim da je, ako na TVu koristim Xplay.

Dalje, koliko vidim po netu, aktualna verzija Plex servera traži najmanje Mac OS X 10.8.5. Mini 2,1 (2007) prima najdalje OS 10.7.5, a na mom je 10.6.8. Na njega bi mogao instalirati neku stariju verziju (0.9.nešto), ali ta se ne može spojiti na plex.tv server.

Moje pitanje je - da li mi je, i zašto mi je potreban taj server ako želim samo u lokalnoj mreži pristupiti sa smart TV Xplay klijenta na Plex server?

Alternativno, ako zaista baš moram, ideja je da na Minija instaliram headless Ubuntu 12 (ili 14) i na njega aktualni Plex server. Ima li tko s tim iskustva? (Naime, Ubuntu zato što Plex ima pripremljenu instalaciju za Ubuntu ≥ 10, CentOS ≥ 6 ili Fedoru ≥ 15, a od svega toga po Googleu vidim zabilješki o uspješnoj instalaciji na Mini 2,1 samo za Ubuntu.)
13.11.2016 | 14:43
Apsloutno ga ne moraš gurati prema van, samo sam iz tvog inicijalnog posta shvatio da možda želiš od bilo gdje to napraviti, a ne samo sa bilo kojeg urađaj unutar LANa. Dakle, ne, ne moraž publish raditi prema van za ovo.

Plex radi isključivo kao client server okolina. Moraš imati server negdje hostan koji će raditi mangment cijelog contenta (dodavanje librarya, sve postavke, user managment (samo u plačenoj verziji) i slično). Plex client se onda samo kao glupa aplikacija spoji i zahtjeva content. S druge strane ako na jednom uređaju počneš nešto gledati i onda pauziraš i kasnije kreneš sa istim accoutnom, prema istom plex serveru, ali sa drugog uređaja, ponuditi će se nastavak točno tamo gdje si stao, neovisno o klijentu.

Osobno nisam slagao nikada plex na neki Linux OS, ali mogu za probu napraviti ako želiš pa ti javim. Imam spremne ubuntu 14, 15 i 16 vm-ove. S druge strane ne vidim nikakv razlog da to ne radi uredno. Plex client je taj koji će te goniti na upgrade server komponente i obrnuto. Tako da tu treba malo propaziti pogotovo ako je bare metal hw malo stariji.

Nažalost tako stari paket 0.9.9.xx Plex server nemam osim za Intel based Synology NAS. Isti se ne može iskoristi na ubuntu instalaciji.
13.11.2016 | 15:29
rusty kaže:
Plex radi isključivo kao client server okolina. Moraš imati server negdje hostan koji će raditi mangment cijelog contenta (dodavanje librarya, sve postavke, user managment (samo u plačenoj verziji) i slično). Plex client se onda samo kao glupa aplikacija spoji i zahtjeva content.


Ma da, to shvaćam. Pitanje je bilo - da li mi je plex.tv INTERNETSKI server zaista potreban? Dakle, ako instaliram u svom LAN-u staru verziju Plex servera (0.9.nešto) na 10.6.8, ona ne zna raditi s plex.tv internetskim servisom. A moj je pitanje - čemu mi točno taj internetski servis treba služiti ako ne želim raditi publish i ako mi nisu bitni ti fancy features, nego samo želim da LG TV Plex client može povući lokalni sadržaj iz lokalne mreže?
13.11.2016 | 17:25
Aha jasno. Ne onda možeš odmah ostati na toj starijoj lokalnoj verziji, samo provjeri da ti xplayer radi sa tom verzijom servera i to je to. Kompletno ostati u lokalnom LAN možeš bez problema. Sve ostalo fancy je upravo to, fancy i orijentirano prema setupu na više uređaja i moderni 'continuity'.
13.11.2016 | 19:12
OK, hvala! Probam pa javim...
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 1 dan, 20 sati
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.18 Seconds

Provided by iJoomla SEO