Powerpoint- dvije prezentacije
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Powerpoint- dvije prezentacije


11.10.2016 | 11:02
Pozdrav,

Naime imam dvije prezentacije na na dva jezika sa istim brojem slide-ova. Posto powerpoint ne dozvoljava da su dvije prezentacije odjednom pokrenute, tj da se pritiskom na jednu tipku mjenjaju slide-ovi zajedno, moje pitanje je jel li to izvedivo ako imam dva Maca, svaki sa svojom prezentacijom ukljucim i da nekako mjenjam istovremeno slajdove preko jedne tipke? Moraju biti dvije prezentacije istovremeno jer se prikazuju na razlicitim ekranima.

Lp, Josip
11.10.2016 | 12:17
Ne pada mi na pamet jednostavan način za to izvesti. Komplicirani način je da se raskopaju dvije obične USB tipkovnice pa se žicama s jedne spoji kontakte na drugu, tako da pritisak tipke na jednoj radi i na drugoj.
11.10.2016 | 13:11
Daljinski od Maca ne vrti prezentaciju. Dva daljinska uzeti i probati s dva recivera i jednim daljinskim
11.10.2016 | 14:05
Mislim da bi išlo. Dva maca, dva monitora/projektora i jedan daljinski kojeg upariš s oba maca. Klik na daljinskom vrti obje prezentacije (ako sam dobro shvatio problem)
11.10.2016 | 14:37
Vjerojatno nije moguće upariti daljinski sa dva maca istovremeno.

A ovo:
11.10.2016 | 15:00
Moguce je ako nisu upareni s jednim odredjenim Macom. Meni je doma problem ako ne uparim daljinski s MBP i iMAC-om, onda oba reagiraju na isti daljinski. Jedin ne znam da li daljinski od MAC-a hoce PP goniti.
11.10.2016 | 16:11
To je za IR daljinski. Novi su BT
11.10.2016 | 17:09
Riba kaže:
Vjerojatno nije moguće upariti daljinski sa dva maca istovremeno.

A ovo:



problem je samo sto jedan "POINTER" moze kontrolirati samo jednu prezentaciju. ja imam dvije prezentacije sa istim brojem slide-ova samo na drugom jeziku. svaka od prezentacija ide na drugi projektor/ekran.

more li se napraviti da dva "prozora" na osx-u budu aktivna? tako bi oba dobila u isto vrijeme signal sa pointera.. zvuci jednostavno..
11.10.2016 | 17:56
Pa da. IC daljinski bi trebao. U stvari dva. Prijemnik svaki u jedan komp i s jednim daljinskim dva kompa goniti.
11.10.2016 | 19:00
jmarijano kaže:
more li se napraviti da dva "prozora" na osx-u budu aktivna? tako bi oba dobila u isto vrijeme signal sa pointera.. zvuci jednostavno..


Pa ako PowerPoint na Macu ima ovu istu funkciju prikazanu u videu, to ti je upravo to što tebi treba.
11.10.2016 | 19:21
I meni rješenje s IC daljinskim djeluje najjednostavnije (pod uvjetom da oba Maca imaju IC prijemnik i da smo spremni pouzdati se u to da će oba primiti signal kad očekujemo), ali softverske rješenje mi je draže pa evo i njega (istina, za Keynote jer nemam PowerPoint trenutno u blizini, ali koncept je isti):

set prevSlide to -1
repeat
  tell application "Keynote"
    set currentSlide to slide number of current slide of front document
    if currentSlide is not equal to prevSlide then
      tell application "Keynote" of machine "eppc://192.168.1.2"
        show slide currentSlide of front document
        set prevSlide to currentSlide
      end tell
    end if
  end tell
end repeat


Ideja je da jedan Mac glumi master i na njemu se (u beskonačnoj petlji) vrti ovaj gore AppleScript. Na drugom Macu (slave) MORA biti uključen Remote Apple Events (Preferences/Sharing) koji će pitati username/password kad se gornji AppleScript prvi put pokuša spojiti na taj Mac (i kontrolirati ga).

Sama skripta je banalna - jednokratno inicijalizira prevSlide varijablu (postavi je na -1) koja će ubuduće pamtiti redni broj slajda na prvom Macu. U petlji se testira redni broj slajda prikazanog na prvom Macu i samo ako je različit od prethodnog (spremljenog u prevSlide), AppleScript šalje drugom Macu naredbu da prikaže slide pod istim rednim brojem (a usputno ga spremi i kao prevSlide). Na taj način synca obje prezentacije. Kad se promijeni situacija na prvom Macu (jer je korisnik kliknuo za next ili previous slide), promijenit će se i na drugom.

Napominjem da umjesto "192.168.1.2" treba pisati IP adresa drugog Maca.

Da bi ispravno radilo, na oba Maca mora biti startan Keynote. U slučaju da inicijalno ne prikazuju isti slide, potrebno je na prvom Macu jednom promijeniti slide (next ili previous) da bi se syncali - nakon toga ostaju u syncu.

Dobra vijest je da ovo radi i s kombinacijom različitih OS-ova, kao i Keynotea. Konkretno, master mi je bio Keynote 6.6.2 na OS X 10.11.6, a slave Keynote 7.0 na macOS 10.12.
11.10.2016 | 19:27
Mac IC daljinski lista PP prezentaciju. Ako oba MAC-a imaju IC, ovo je najjednostavnije rješenje.
Možda je i softversko rješenje OK, ali poznavajući MS, mora biti caka negdje.
12.10.2016 | 18:53
Caka je u tome da PowerPoint (kroz AppleScript) ne podržava skok na željeni slide tijekom izvođenja prezentacije pa za pouzdan sync treba očitati aktivan slide u prezentaciji na prvom Macu i onda, koristeći "go to next slide" odnosno "go to previous slide" (potreban broj puta), doći do istog tog slajda na drugom Macu.

Prototip je ovo (skoči na sljedeći slide i vrati redni broj slajda na koji je skočio)...

tell application "Microsoft PowerPoint"
  tell slide show view of slide show window of active presentation
    go to next slide
    return current show position
  end tell
end tell


Dakle, moguća je (pouzdana) implementacija, a skripta ovisi o tome na što sve treba paziti za potrebe konkretne prezentacije.


P.S. Na ovaj način moguće je syncati i PowerPoint prezentaciju na jednom stroju s Keynote prezentacijom na drugom - ili triggati bilo koju drugu radnju (na masteru i/ili slejvu) koja reagira na promjenu slajda na prvom Macu. Ne pada mi konkretna primjena na pamet, ali možda nekome dobro dođe.
13.10.2016 | 17:05
Djipi kaže:
Caka je u tome da PowerPoint (kroz AppleScript) ne podržava skok na željeni slide tijekom izvođenja prezentacije pa za pouzdan sync treba očitati aktivan slide u prezentaciji na prvom Macu i onda, koristeći "go to next slide" odnosno "go to previous slide" (potreban broj puta), doći do istog tog slajda na drugom Macu.

Prototip je ovo (skoči na sljedeći slide i vrati redni broj slajda na koji je skočio)...

tell application "Microsoft PowerPoint"
  tell slide show view of slide show window of active presentation
    go to next slide
    return current show position
  end tell
end tell


Dakle, moguća je (pouzdana) implementacija, a skripta ovisi o tome na što sve treba paziti za potrebe konkretne prezentacije.


P.S. Na ovaj način moguće je syncati i PowerPoint prezentaciju na jednom stroju s Keynote prezentacijom na drugom - ili triggati bilo koju drugu radnju (na masteru i/ili slejvu) koja reagira na promjenu slajda na prvom Macu. Ne pada mi konkretna primjena na pamet, ali možda nekome dobro dođe.


Jel moze malo vise info o tome sto i kako sa ovom skriptom? Ako se moze napraviti nesto sto radi, bila bi tu i neka simbolicna nagrada..
14.10.2016 | 18:15
Ova gore je samo proof of concept, ali ova dolje je upotrebljiva za konkretno syncanje PowerPointa (testirano s verzijom 2011).

Za test sam koristio prezentaciju s 3 slajda ("prvi", "drugi" i "treći") na prvom Macu i engleskom verzijom istih natpisa na drugom Macu. Za potrebe testa uključio sam i loop obje prezentacije (da mogu s trećeg slajda doći na prvi ili s prvog na treći).

Preduvjeti su sljedeći:

1. na drugom Macu uključiti Remote Apple Events (pod Preferences/Sharing) koji će pitati username/password kad se gornji AppleScript pokuša spojiti na taj Mac - treba ih upisati;

2. očitati IP drugog Maca (pod Preferences/Network) i upisati ga u skriptu umjesto "192.168.1.2" (meni je drugi Mac bio na toj adresi);

3. pokrenuti obje prezentacije (nije bitno na kojem su slajdu, syncat će se prema prvom Macu čim se pokrene skripta);

4. kopipejstati donju skriptu u Script Editor na prvom Macu i pokrenuti je dok se u pozadini vrti prezentacija (može se switchati s CMD+TAB na Script Editor i potom, nakon pokretanja skripte, nazad u prezentaciju).

set previousSlide to -1
repeat
  tell application "Microsoft PowerPoint"
    tell slide show view of slide show window of active presentation
      set currentSlide to current show position
      if currentSlide is not equal to previousSlide then
        set previousSlide to currentSlide
        tell application "Microsoft PowerPoint" of machine "eppc://192.168.1.2"
          tell slide show view of slide show window of active presentation
            set currentSlaveSlide to current show position
            if currentSlaveSlide is less than currentSlide then
              repeat until (currentSlaveSlide is equal to currentSlide)
                go to next slide
                set currentSlaveSlide to current show position
              end repeat
            else if currentSlaveSlide is greater than currentSlide then
              repeat until (currentSlaveSlide is equal to currentSlide)
                go to previous slide
                set currentSlaveSlide to current show position
              end repeat
            end if
          end tell
        end tell
      end if
    end tell
  end tell
end repeat


Skripta i dalje radi s kombinacijom različitih OS-ova. U mojem slučaju master je bio PowerPoint 2011 14.6.6 na OS X 10.11.6, a slave isti PowerPoint, ali na OS X 10.10.5.
14.10.2016 | 20:39
Svaka cast. Sutra ujutro testiram kad dodem na posao.
15.10.2016 | 06:20
Za nas tutleke, Djipi je genije!
15.10.2016 | 09:26
Bacio sam sada test. Trenutno imam dostupan MBP 13 mid 2009 (10.10.4) i MAC mini 1.1 coresolo (10.6.8) koji imaju istu verziju PowerPointa 2011. Kada idem pokrenuti skriptu na MBP onda mi baca gresku Application isn't running. A pokrenuta je na oba stroja, IP adresa je unešena točna i autorizacija za korisnika je napravljena.

Skripta radi kad ju pokrenem na MAC mini i unesem IP adresu MBP-a. U oba slucaja napravim isti postupak samo kad MBP treba vrtiti skriptu onda se pojavljuje greska. MacMini ima problem sa slabim procesorom pa se nakon zavrsetka prezentacije pojavi "kišobrančić" i ne reagira narednih pola sata.

MacMini ce biti u ponedjeljak zamjenjen sa MacPro koji isto ima 10.6.8 pa javim jel postoji problem prilikom izlaska sa prezentacije.
15.10.2016 | 09:47
Moje neko nagađanje zasto izbacuje gresku je ime korisnika koji ima upaljen PowerPoint. Na 10.6.8 je korisnik zove Slaven ali u Activity Monitor pod user pise admin. A na 10.10.4 je korisnik Joe i u Activity Monitor pise pod user Joe. Oba korisnika su Administratori i nema drugih profila na ta dva mac-a
15.10.2016 | 12:23
OK, to su dva odvojena problema i velika vjerojatnoća je da će se oba riješiti sama od sebe kad spomenutog single core Minija zamijeniš s MacPro-om.

Ne sjećam se (a nemam u blizini 10.6 stroj za provjeriti) bi li trebao postojati "admin" user na 10.6 - naginjem zaključku da ne bi odnosno da se superuser i tada zvao "root". Usera s imenom "admin" obično kreiraju sami korisnici - ako više ne postoji na tom stroju, moguće da je postojao ranije (kada je instaliran i PowerPoint) i da su admin privilegije naknadno prenesene na spomenutog Slavena. Ako doista vlasništvo nad PowerPointom (u smislu usera) radi problem, a nemaš login credentiale za "admin" account, jedno od jednostavnijih rješenja bilo bi reinstalirati Office kao Slaven. No, nadam se da taj problem nećeš imati na MacPro-u pa neka ostane samo teorija.

AppleScriptov run loop (koji se svodi na "repeat" i "end repeat") se trudi izvršiti maksimalan broj puta, a izvršava se (srećom) na (samo) jednom procesoru pa ga utoliko optereti do 100%. Na single core stroju ga je prisiljen dijeliti sa ostalim procesima pa je podložan prioritiziranju. To (opet u teoriji) znači da mu se može spustiti prioritet (kako bi PowerPoint, ili tko god, dobio veći udio CPU-a) koristeći "renice" naredbu u terminalu (ili neki 3rd party alat poput "cputhrottle").

U praksi, pametnije je napraviti kompromis da AppleScript NE provjerava makismalnom frekvencijom što se zbiva u svakom trenutku tako da ograničimo petlju na neki "framerate". Rješenje je banalno, dodaj...

  delay 0.1


...prije "end repeat" i %CPU bi trebao pasti sa ~100% na 2-4%. Delay će se pobrinuti da skripta pričeka 1/10 sekunde nakon svakog izvođenja što znači da će testirati promjene u PowerPointu (i inicirati sync) "samo" 10 puta u sekundi. Po potrebi možeš delay smanjiti ili povećati uz napomenu da što ga više povećaš, sync na drugom Macu više će kasniti.

Ako iz nekog razloga ostane problem sa "zaglavljivanjem" na kraju prezentacije (i pod pretpostavkom da "kraj prezentacije" znači izlaz iz nje) može se dodati ovakav trigger:

repeat
  tell application "Microsoft PowerPoint"
    if (active of slide show window of active presentation) is not true then
      exit repeat
    end if
  end tell
  delay 0.1
end repeat


Ovo je prototip koji u petlji (također koristeći novouvedeni delay od 1/10 sekunde) provjerava da li je prezentacija aktivna i, ako nije, izlazi iz petlje (AppleScript se prestaje izvoditi, ne troši dalje CPU odnosno troši ga samo Script Editor ako je skripta pokrenuta iz njega - alternativno može biti snimljena i pokrenuta kao standalone applet).

Ako bude potrebno, mogu dodati trigger u prethodnu skriptu, ali "delay", pogotovo u kombinaciji s MacPro-om bi trebao riješiti sve probleme.
15.10.2016 | 14:57
Djipi kaže:
Ne sjećam se (a nemam u blizini 10.6 stroj za provjeriti) bi li trebao postojati "admin" user na 10.6 - naginjem zaključku da ne bi odnosno da se superuser i tada zvao "root".


Ne bi trebao postojati admin user (kao neki defaultni). "root" usera se mora posebno uključiti (omogućiti) da bude korisniku pristupačan (da se možeš ulogirati kao root). Sistemskim procesima je vlasnik "root".
Ako treba još nešto provjeriti, na mom Miniju (jednom od ) je još uvijek 10.6.5
17.10.2016 | 10:45
Skripta u kombinaciji sa MacPro i delay 0.1 radi savrseno. Bez delay-a je jedan procesor uvijek bio na 100% i prilikom promjene slajda je znalo "zastekati". Uz dodani delay sve radi glatko i kako je predviđeno.

Jel se moze na isti ovaj nacin dodati jos ip adresa drugih racunala da ih je vise istovremeno pod kontrolom skripte?
17.10.2016 | 11:04
Može - najjednostavnije tako da ponoviš cijeli tell - end tell blok (onaj u kojem je "eppc://...") za svaki stroj i promijeniš IP. Rezultat nije optimalan jer se sync izvršava redom na svakom stroju i potencijalno ga usporavaju repeat until blokovi, ali uz pretpostavku da će svi strojevi skakati sa aktualnog na susjedni slajd, vjerojatno je upotrebljiv i u takvom obliku.
17.10.2016 | 12:10
Sad sam vidio problem jedan. Kako određeni slajdovi imaju na sebi efekte da se pokaze tekst kad se stisne button next slide, slide brojcano ostane isti a na jednom ekranu se tekst prikaze ali skripta ne posalje na drugi mac da se nesto promjenilo jer se slide nije promjenio.


Jel se to da ubaciti u skriptu da se to isto synca?
17.10.2016 | 15:09
Vidi ga sad. Nasao neko biznis i to naplacuje masno.
17.10.2016 | 17:35
To nas dovodi do očekivane cake koju je Žabac zloguko spomenuo: PowerPoint ne stavlja AppleScriptu na raspolaganje podatak u kojem je stanju/fazi prikaz unutar pojedinog slajda - što ovo rješenje vodi u slijepu ulicu.

Vatrogasno rješenje ti je da poubijaš animacije.

Jedini workaround koji mi pada na pamet je "poglupiti" rješenje na način da prvi Mac drugom prenosi samo "klikove" (LMB/RMB, strelica desno/lijevo... ili kako god upravljaš prezentacijom). U tom scenariju se može preskočiti sync (znajući da je moguć samo na nivou pojedinog slajda, ali ne i unutar njega), a može ga se i zadržati (kao garancija da će na ekranu biti uvijek barem isti slide, neovisno o fazi u kojoj je master) koristeći sadašnju mehaniku.

Problem workarounda počinje od toga što AppleScript ne može "osluškivati" evente (spomenuta "kliktanja" su eventi), a slijedom toga ni reagirati na njih. Taj problem rješavaju programi poput Keyboard Maestro koji mogu reagirati na neki event (pritisak tipke, ali NE i miša!) i izvršiti željenu akciju (u ovom slučaju pokrenuti skriptu). Ne znam postoji li neki program tog tipa koji presreće i klikove miša, ali može se i napisati (Xcode/Objective-C) - svodi se na korištenje NSEvent klase i njene addGlobalMonitorForEventsMatchingMask (nije typo) metode. Zadatak takve aplikacije bio bi detektirati predefinirani event (klik na željenu tipku/tipke/miša) i izvršiti unaprijed pripremljeni AppleScript da se ne mora pisati dodatni hendler za klijenta (drugi Mac) i komunikaciju među njima.

Na malo "primitivnijem" nivou, nešto slično moguće je izvesti uz jedan kompromis - da se upravljanje PowerPointom na masteru "preseli" na neku custom shemu koja je prihvatljiva sistemskim keyboard shortcutima (LMB/RMB i strelice za lijevo/desno nisu). U prijevodu, umjesto korištenja strelice desno za sljedeći slide/animaciju mora se koristiti, recimo, CMD+strelica_desno.

Ako takvo što dolazi u obzir, onda rješenje ide ovako nekako (pišem napamet):

1. U Automatoru se kreira novi workflow tipa "Service" i "Service receives selected" se postavi na "no input" (u nastavku mora ostati "any application").

2. U kreirani workflow se doda Run AppleScript akcija i u nju nešto ovog tipa...

tell application "System Events"
  keystroke (key code 124)
end tell
tell application "Finder" of machine "eppc://192.168.1.2"
  get every process
end tell
tell application "System Events" of machine "eppc://192.168.1.2"
  keystroke (key code 124)
end tell


...što ima zadatak simulirati klik na strelicu desno prvo na prvom Macu, a potom i na drugom Macu, kad se pozove koristeći predefinirani shortcut (CMD+strelica_desno). Drugi tell block je hack koji se pobrine aktivirati "System Events" (bez toga treći tell blok nije moguće izvršiti). Možda bude potrebno dopustiti Script Editoru (na prvom Macu) da kontrolira računalo (to se radi u Preferences/Security & Privacy/Privacy/Accessibility -> checkira se Script Editor). Ako keystrokovi idu "u prazno", System Eventsima treba dodatno eksplicitno reći koji proces da keystrokaju (ime procesa se može pročitati iz Activity Monitora i moglo bi biti isto kao i ime aplikacije, dakle "Microsoft PowerPoint").

3. Workflow se snimi (automatski u ~/Library/Services, pod imenom koji mu damo).

4. U Preferences/Keyboard/Services dodijeli se keyboard shortcut (npr. CMD+strelica_desno) našem servisu.

Nakon toga pokrenu se prezentacije na oba Maca i pješke se syncaju (na prvi slide), a potom se kroz prezentaciju na prvom Macu kreće koristeći ISKLJUČIVO shortcut (CMD+strelica_desno) ili više njih (za prethodni slide, npr. - u tom slučaju moramo definirati i više servisa, da bi svaki mogao imati svoj shortcut). Ako se tijekom izvođenja prezentacije na prvom Macu zabunom klikne strelica desno umjesto CMD+strelica_desno, prezentacije će se razići (jer će ona na prvom Macu otići na sljedeći slajd, a onda na drugom neće primiti keystroke) - u tom slučaju pomaže sigurnosni mehanizam koji bi (kao što skripta radi i sada), syncao barem slajdove.

Zvuči komplicirano, ali može se pokliktati sve potrebno za par minuta.

Ako je rješenje neupotrebljivo zbog CMD+strelica_desno bastarda i inzistira se na standardnom LMB/RMB ili strelica lijevo/desno upravljanju, onda ostaje (barem u teoriji) Xcode/Objective-C opcija.
17.10.2016 | 18:25
Za promjenu "slajdova" se koristi logitech r700 pointer. Njegovo klikanje je koliko znam jednako stiskanju strelica na tipkovnici.

I ovo sa skriptom mi je puno pomoglo. Duzan sam janjetinu/odojak ili sto god vec volite
17.10.2016 | 20:06
jmarijano kaže:
Za promjenu "slajdova" se koristi logitech r700 pointer. Njegovo klikanje je koliko znam jednako stiskanju strelica na tipkovnici.


Zapravo bi trebalo biti jednako stiskanju page up i page down, ali ni to ne pomaže jer se page up/down (kao ni strelica lijevo/desno) ne može koristiti kao keyboard shortcut (za pokretanje servisa). Taj pak problem može riješiti KeyRemap4MacBook (remapiranje tipki u pojedinim aplikacijama, navodno uredno radi za R700 - nisam probao), ali preskočit ćemo (između ostalog jer nemam R700 pa ne mogu testirati). Tako da imaš hipotetsko rješenje u onome što sam prethodno opisao uz dodatak KeyRemap4MacBook-a, a last resort je ona Xcode/Objective-C opcija s kojom se preskače veći dio zavrzlame.

I sretno s prezentacijom.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 3 sati, 18 minuta
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.13 Seconds

Provided by iJoomla SEO