Problem s brisanjem harda - nemogucnost mountanja
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Problem s brisanjem harda - nemogucnost mountanja


06.08.2016 | 22:23
Dobra vecer,

Ostavila preko dana da se torrent skida te sljededi dan idem vidjeti je li se skinulo, mac ne radi. Naime tokom noci je sklopka izbacila i mozda je punjac pregorio (?) te se ne moze puniti. Nosim ga u Appleov ducan, tamo se moze puniti na drugi punjac i kupujem ga. Nakon par sati komp zasteka i idem ga restartat, ne pronalazi start up disk.

Odlazim u recovery mode da cu izbrisati hard i nanovo sve instalirati s back upa no ne moze se mountat sdd. Googleala sam problem i pratila korake sa sljedecih linkova:

discussions.apple.com/thread/4117187?tstart=0
apple.stackexchange.com/questions/184864...isk-in-recovery-mode

"You can't unmount the entire disk from the Recovery Partition as it is part of that disk (disk0), and therefore in use.

You need to make sure you are trying to erase the partition (probably called "Macintosh HD"), and not the entire disk.

If you want to wipe the entire hard drive, you will need to use an external, bootable volume to boot from."

Kako nemam macov instalacijski cd i nisam skuzila kako se skine preko windowsa, je li to moguce napravi s u ubuntom? Ako je, sto mi je ciniti?

Skinula sam ubuntu na bootable usb i kad dodem do postavka s hardom, ne znam sto mi je ciniti?
06.08.2016 | 22:54
Prvo nam napiši koji model macbooka imaš, pa ćemo lakše dalje

Probaj resetirati PRAM (command + option + P + R), i SMC (postupak ovisi o modelu, proguglaj).
Ja osobno kad reinstallam OS obrišem cijeli disk i uvijek sve radi. Dakle kliknem u disk utilityju na sami disk i particioniram ga kao OS X Extended Journaled te scheme postavim na GUID partition map. Novi macovi ne dolaze sa instalacijskim CD/DVD-ovima nego se sve riješava preko internet recoveryja. Kaj se dešava ako probaš otići u internet recovery (cmd + option + R) i napraviti reinstall na postojeću particiju bez da je brišeš.
06.08.2016 | 23:53
Mbp mid 2010.

Probala sam s resetiranjem. Kada idem preko internet recoveryja ne nalazi niti jedan disk
07.08.2016 | 06:53
www.apple.com/contact/
Nađi Hrvatsku podršku i nazovi broj, javit će ti se iz Irske ali poziv je besplatan.
Nema veze ako nemaš garanciju, probat će ti preko telefona sve žive postupke objasniti. I PRAM, i još štošta toga...
07.08.2016 | 07:53
Nije mi jasno, ako je ispravljac prestao puniti, zar komp ne ode u hibernaciju kad baterija dojde skoro do kraja?

Ovo je meni dosta cudno ponasanje. Ako je ispravljac otisao, baterija se ispraznila i komp odlazi u hibernaciju. Nakon zamjene ispravljaca i punjenja baterije, komp ni se trebao normalno upaliti.
Kao da je nesto stradali u kompu.
07.08.2016 | 07:59
Ako imaš neki bootable na sticku probaj ga ugurati u usb port i vidi dali ti ga vidi. Ja sumljam da ti je otišao Chipset (Nvidia) a time i matična. Totalka po naški.
07.08.2016 | 08:32
@zabac ne znam zasto me bi trebao normalno startat no sve je ok

@tino vidi stick s ubuntom. Vidi i SDD u recovery modeu u disk utilityju.
07.08.2016 | 08:41
Dakle, najprije reset PRAM. Nakon toga će možda sve normalno raditi.
Ako neće, bootaj recovery particiju. Ono što kaže energyman je krivo. Nije to nikakav internet recovery, nego ide s recovery particije. Samo što se s interneta downloada OS kojeg instalira.
Uglavnom, logično je i normalno da ne možeš izbrisati cijeli *DISK* jer je na njemu i ta recovery particija s koje je bootan. Kod reinstalacije obrišeš samo tu *PARTICIJU* na koju se instalira OS.
Ali, nažalost, budi spremna na to da ti je komp vjerojatno pretrpio neku veću štetu od prenapona (možda je negdje u kvartu lupio grom, možda je bio kvar na lokalnoj trafostanici...). Jer to je jedno moguće (i vjerojatnije) objašnjenje ovog što si opisala (ako si točno opisala). Ako reinstaliraš OS pa nastaviš imati neke čudne probleme s diskom, dosta je zdrava pretpostavka da je oštećen i da ga treba mijenjati. Da li je i matična...? Od srca ti želim da nije. Po opisanom, vjerojatno nije.
07.08.2016 | 09:40
lucija kaže:
@zabac ne znam zasto me bi trebao normalno startat no sve je ok

@tino vidi stick s ubuntom. Vidi i SDD u recovery modeu u disk utilityju.


Onda probaj PRAM reset i vidi dalje. Ja još uvjek sumljam na Nvidia i 80% je crko chip.
07.08.2016 | 10:27
@smayoo Kako da obrisem tu particiju kada ne pronalazi SDD pri instalaciji OS-a s neta?

Sada sam napokon napokon uspjela napraviti novu particiju HDD back up-a i tamo cu instalirati OS pa s njega probati izbrisati interni SDD.

@tino ako se vase pretpostavke pokazu tocnima, sto mi je ciniti? Zao mi je kupovati novi mac jer ovaj me sluzi odlicno nakon zamjene hdd-a sa sdd-om i upgredanjem ram-a no ako je popravak 200-300 eura, ne znam koliko se to isplati. I mora li se to nositi na servis, ili mogu sama to probati rjesiti?
07.08.2016 | 10:43
Iduće što možeš probati je taj SSD iznutra spojiti na neki drugi komp pa vidjeti da li radi. Po tome ćeš znati da li je crkao SSD ili matična.
07.08.2016 | 11:05
Dale, sada sam pokrenula OS s eksternog diska i sve ok radi.

Da probam opet reset?

@smayoo Moram nabaviti kabel za SSD onda, kutija nije samnom. U slucaju da je do SDD-a, postoji li mogucnost da Amazon prizna garanciju? Naime na sluzbenim stranicama Samsunga pise:

The Samsung 850 EVO maintains high performance and enhanced endurance, and provides a limited warranty of 5 years or 75 to 300 terabytes written (TBW)*.

U Disk Utility mi pokazuje sljedece:

ScreenShot2016-08-07at11.57.11.png


ScreenShot2016-08-07at11.56.29.png
07.08.2016 | 11:17
Probaj tražiti jamstvo. Ako prođe - prođe...
07.08.2016 | 11:54
smayoo kaže:
Ono što kaže energyman je krivo. Nije to nikakav internet recovery, nego ide s recovery particije. Samo što se s interneta downloada OS kojeg instalira.
Uglavnom, logično je i normalno da ne možeš izbrisati cijeli *DISK* jer je na njemu i ta recovery particija s koje je bootan. Kod reinstalacije obrišeš samo tu *PARTICIJU* na koju se instalira OS.

A reci mi kako onda ja već na 4 maca ( 3 proa i 1 mini) uredno izvadim njihov original disk na kojem je kako kažeš recovery particija, stavim drugi potpuno prazni disk iz trgovine, opalim internet recovery i on prvo 4 minute skida nešto, onda se otvori onaj prozor gdje mogu birati želim li backup sa time machinea, potpunu reinstalaciju, disk utility ili get online help. Uredno instaliram friški OS. Isto tako meni recimo kada radim reinstalaciju dozvoljava da obrišem CIJELI disk, napravim ponovno particije i sve prolazi kako spada.

Internet Recovery
07.08.2016 | 12:27
Ne na stroju iz 2010.
07.08.2016 | 12:28
Ovi iz 2010 nemaju tu perticiju. Neki kasniji imaju, a oni jos kasniji opet nemaju. Barem ja tako shvacam.
07.08.2016 | 12:35
smayoo kaže:
Ne na stroju iz 2010.

U krivu si. Link
Isto tako radio sam Macbook 2008, onaj prvi unibody model i na njemu mi je najnormalnije radio cmd + r, bez ikakvih dvd-ova ili bootabilnih usba.
07.08.2016 | 14:51
Dakle, to je na tom kompjuteru moguće ako je napravljen firmware update. Lucija bi vjerojatno znala da je ikad prošla kroz tu proceduru, ne misliš li?
07.08.2016 | 14:53
zabac kaže:
Ovi iz 2010 nemaju tu perticiju. Neki kasniji imaju, a oni jos kasniji opet nemaju. Barem ja tako shvacam.


Sad sam pogledao kod sebe (MBP Mid 2012 non retina, OS 10.8.5) - particiju Disk Utility ne prikazuje, ali ona postoji u nekom obliku. Kad se radi emergency recovery, EFI mounta emergency DMG, ali ga mounta low level, kao da je poseban disk.
07.08.2016 | 14:56
Moj je isto Mid 2010 i nema mogucnost nadogradnja firmware-a ili se ne sjecam. Barem mi nije nikad nudio ili je to automatski napravio. Morati cu istraziti.
EDIT
Sad vidim, ja sam skocio s 10.6.8 na 10.10.3 pa je mozda to u letu napravljeno.
07.08.2016 | 18:33
Nakon reseta te i u recoveryju modu baca gresku za mountanjem.
ScreenShot2016-08-07at18.27.02.png


Vidjeti cu hoce li Amazon poslati novi SSD, ponudili su vracanje novaca nakon 14 mjeseci sto ga koristim
07.08.2016 | 19:10
@lucija mislim da su cijene SSD-ova poprilicno pale u zadnjih godinu dana. Ako vec nude money back, to bi ti mogla biti isplativija opcija, osim ako ga nisi kupila na nekoj super povoljnoj akciji. Nisam previse pratio, ali mislim da su u zadnjih godinu dana cijene pale tako da npr. sad 256GB kosta otprilike koliko je 128GB kosta prije godinu dana.
07.08.2016 | 19:42
Iscupaj disk van i vidi je li ispravan. Ovako i onqko ga moras izvaditi ako ga mislis vracati.
07.08.2016 | 19:51
Ok, hvala na savjetu. Pogledam sutra za kabel pa ga izvadim. Kako da ga testiram jel radi? I jel moze na windowsima?
08.08.2016 | 06:24
Mozes i u wIN.
www.samsung.com/semiconductor/minisite/ssd/download/tools.html

Tu vidi program koji Samsung daje, mialim kako je jedan za dijagnostiku.
14.08.2016 | 22:27
mislite li da su podatci izbrisani sa SSD-a? Moram ga poslati natrag da bih dobila povrat novaca, a ne bih voljela da netko pristupi podatcima.
15.08.2016 | 05:50
Neznam jel imaš još koji komp, ili odi kod prijateljice koja ga ima, pa prištekaj taj disk na windowze ako ih ima i pogledaj disk.
15.08.2016 | 09:45
Nemam dock za pristekati ga i najjeftiniji koji sam nasla je 30 eur pa sam se nadala da, sudeci po screen shotovima iz prethodnih postova, moze se nesto zakljuciti
15.08.2016 | 09:50
Ako nisi probala SSD spojiti na neki način na neko drugo računalo, onda čak niti ne možeš biti 100% sigurna da je SSD taj koji je neispravan. Dakle, to je nešto što svakako moraš napraviti. A onda kad to napraviš ćeš odmah i vidjeti da li su podaci izbrisani ili ne.

Ne moraš nužno kupovati ladicu ("dock"). Napiši gdje si, možda je netko od jabučara u tvojoj blizini pa ti može to posuditi. Ili se raspitaj kod svojih poznanika.
15.08.2016 | 12:12
Da, ali u tri ducana u koja sam pitala su mi ponudili dock. OK, pricekati cu onda prijatelja da se vrati s GO. Sada mi se Mac boota s eksternog harda (otkad sam otvorila temu) i zasada sve radi normalno tako da vjerojatno nije maticna i ostali problemi sto ste spominjali.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1
  • 2

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 8 sati, 31 minuta
  • Kloba: Na Bačvicama, sorry
  • Kloba: Sjećam se. Spavali su u onom hotelu na Žnjanu. I ja sam tamo noćio jednom. Jako dobar hotel. Ko jučer da je bilo. Kako je Laušević rekao "Godine prođe, dan nikako". :)
  • drlovric: Prvi i zadnji put sam HR reprezentaciju gledao na Poljudu protiv Brazila. Davno je to bilo.
  • Kloba: I zaključno da se i ja priljučim - samo da se nešto novo i zanimljivo događa! :D
  • Kloba: Ma što se atmosfere tiče, nema do Poljuda. Još samo da nisu u svađi s HNS-om, svaka reprezentacija tamo se smrzne kada dođe. Samo šta ćeš kada kafići u koju zalaze Torcidaši otvoreno stavljaju znakove "ne poslužujemo osobe koje su došle gledati reprezentaciju". U tom stilu. Ne vole HNS nikako.
  • Kloba: Evo link [link]
  • Kloba: drlovric, pa spomenuo sam to ako ti je promaklo. Točnije, zacrtali su si da za 112. rođendan Hajduka (11. 02. 2023.) dosegnu probjku od 112 tisuća članova. A kako su ranije stigli sa 60 preko sto, nije bilo nerealno to očekivati. A po podacima za 2022., ako ne griješim, Real je imao 120 tisuća članova
  • drlovric: Ma nema veze, samo nek se nesto desava :D
  • cariblanco: Badava će trčati bili i plavi, kad će bijeli biti prvi ;)
  • drlovric: Poljud bi bio pun da je i duplo veci. Ne postoji na daleko losiji klub sa lojalnijim navijacima :)
  • drlovric: @Kloba: Hajduk ima 100 K clanova. Neki dan su pustili ulaznice u prodaju. Otvorio sam na 3 racunala, 7 browsera, logirao se u svaki (kao clan) da uspijem ugrabiit ulaznicu. I nisam uspio. Srecom je brat raido istu stvar u Njemackoj, pa nam je kupio on. Za 2h rasprodat stadion, serrver padao......lista cekanja po sat i po da udjes u sucelje da bi kupio kartu. I to sve ako si clan. Ostali nisu mogli
  • Kloba: Aha, hvala ti na informaciji!
  • Borisone: Ako imaš i LAN i WIFi aktivan na Mac-u, prioritet ti je po defaultu da promet ide prvo po LAN-u.
  • Borisone: To ti je propusnost WiFi-a usko grlo.
  • Kloba: Što se brzine neta tiče, kada laptop spojim LAN-om na ruter, iako mi je u postavkama i dalje Wi-Fi mreža kao opcija spajanja - brzina je 950 Mbps. Kada iskopčam LAN kabel, doslovno deset sekundi nakon ovog rezultata - brzina padne na 200 do 300 Mbps-a. Nije nam jasno! :D
  • Kloba: A Hajduk je ipak najtrofejniji i najstariji hrvatski klub. Bio bi red da se i oni vrate na staze stare slave. Zanimljivost mi je da imaju registriranih navijača više od 110 tisuća, u rangu Real Madrida. Respect, u svakom slučaju. :)
  • Kloba: Štose nogometa tiče, nisam pratio HNL osim u tekstovima pa ne znam tko je više zaslužio ove godine. Rijeka ili Hajduk. Ako je Rijeka dala više, neka bude Rijeka. Zarad one krađe kada ih je Gračan trenirao, ako se dobro sjećam.
  • Kloba: Star možda godinu dana, refurbished kupljen od A1.
  • Kloba: Mobitel je iPhone SE 2022.
  • Kloba: Ljudi, imam pitanje u vezi brzine interneta. Kako sada imam gigabit download u teoriji, u praksi mi je to na laptopu oko 940 Mbps. No na mobu, koji je spojen na isti Wi-Fi (5G) ne pokazuje više od 450 Mpbs download. Ima li neki razlog tomu?
  • cariblanco: I ja kao Dinavovac, bi Volvo da Rijeka osvoji naslov, jer je to zaslužila
  • drlovric: Dinamo j ezapoceo kao drzavni projekt, da se podigne nacionalna svijest u novonastaloj drzavi. Kasnije je prepusten kriminalnoj skupini na upravljanje, koja je radi osobnih interesa obesmislila cijelu ligu. Srecom ta vremena su iza nas. Mislim da je ove godine Rijeka najvise zasluzila da bude prvak, jer igraju najbolji nogomet.
  • Kloba: Iskreno, radi dobrobiti hrvatskog klupskog nogometa, htio bih da ili Hajduk ili Rijeka ili Osijek osvoje ovu sezonu. Da se stvori nova velika četvorka u ovoj maloj zemlji.
  • Kloba: Pa valjda ćeš ove godine slaviti. Dugo niste bili ovako blizu. ;)
  • drlovric: Za Hajduk. Zato sam ovako mlad i pogubio zivce :D
  • cariblanco: za koga navijaš...naše ;)
  • drlovric: Za vikend sam u Splitu. Ostajem par dana. Ako neko od Jabucara dolszi gledati najveci nogometni derbi u Hrvata, tu sam za pice, kavu, rucak…
  • smayoo: Nažalost, je... :(
  • Djuro genijalac: [link]
  • Djuro genijalac: Kaj je umrla Slađana Milošević?
  • smayoo: RIP Slađana Milošević :(
  • Yonkis: [link] iPhone prodan na aukciji za 130.000 dolara
  • Yonkis: macOS Sonoma 14.4.1: fixes USB hubs connected to external displays may not be recognized; Apps that include Java may quit unexpectedly
  • Soffoklo: Fora. Creating a Macintosh-inspired Mac Studio iPad dock. [link]
  • abajo: Kloba: [link]
  • Kloba: Ekipa, može li me neko upititi n stranicu da si skinem macOS Catalina kako bih nanovo reinstalirao komjuter? Taj OS mi je najnovji koji ovaj moj Retina iz 2013. može "progutati". Kako se svi razumijete u ove stvari više od mene, bio bih zahvalan!
  • cariblanco: Na kraju sam skužio koliko je sati, po svitanju...ono fakat čudno ?
  • cariblanco: Istina je da Paragvaj mjenja vrijeme koji je blizu, ali ja imam Argentinski sim :D
  • cariblanco: Sad na mobu s našim sim_om je 7.25 a na mobu s Argentinskim sim_om je 8.25 ! S tim da Argentina nema promjenu verbena ?
  • cariblanco: Jurors imam dilemma, koliko je sati ? koliko mi je poznato mi nismo premjenili vrijeme, mjenjamo ga sljedeći vikend
  • Zdravac: MKBHD pratim i ja, ok je lik, realno recenzira, ne sipa hvalospjeve
  • Kloba: Ma bez daljnjeg. Čovjek si je osigurao egzistenciju, pa i vrlo luksuzan stil života već sada. Ima video u kojem pokazuje svoj studio, linkao sam ga tu svojevremeno. Ma preludo. A tek onaj Mr. Beast? Taj živi u studiu. Opsjednut YT-om.
  • drlovric: Zaradio j eon puno vise na otm videu. Pogledaj samo broj pregleda :)
  • Kloba: NIsam ni ja znao. A šta ćeš, cijena napretka. Za šta je dao 40 somova, sliku CD-a i iTunesa... :)
  • Yonkis: Kloba, što nisi odmah rekao kako je završio unboxing i aktiviranje iPhonea :)
  • Kloba: MKBHD kupio originalni, nikada otvoreni first gen iPhone na aukciji u Chicagu za 32 tisuće dolara. Sa dostavom, porezima, i dodacima na sve ispalo ga je 40 tisuća. Video je tu: [link]
  • Yonkis: [link] - Justice Department sues Apple, alleging it illegally monopolized the smartphone market
  • Kloba: I ja brže na net, nađem video naslova 7 Ways To Fix PS5 Error Code CE-117773-6 :) I prvi "way2 mi pomogne, skužim da je do njih
  • Kloba: Uglavnom, kada sam htio skinuti save sa clouda PS Plua za Horizon 2, javi mi grešku Error Code CE-117773-6
  • Kloba: EON Premium sam uzeo, ne vjerujem koje sve kanale imam. Ruske, Ukrajinske, pa klasika CNN, BBC, Sky, ovo ono. Ali i puno iz regije

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Riba, SubZeroed, tomislav.c, Anonimci (1931)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.22 Seconds

Provided by iJoomla SEO