SSD+HDD -NE- Fusion drive
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

SSD+HDD -NE- Fusion drive


01.11.2015 | 17:29
Nabavio sam SSD 240GB za Mac mini, te želim HDD 500GB ostaviti za korisničke podatke (slike,filmovi, muzika, dokumenti) a SSD bi vrtio OS, za sada MLion. Ne želim staviti Fusion drive, nego odvojeni sistem. Jel to netko već radio da mi priskoči u pomoć ako negdje zaštekam?
Neke upute sam našao te sam prebacio korisnika na HDD, ali koliko sam razumio, treba još podesiti u terminalu da OS to radi normalno, pa ne bih htio nešto zeznuti.
01.11.2015 | 17:51
Ja imam iskustva s ugradnjom ssd u imac a ostavio sam hdd unutra i nisam napravio fusion drive jer mi ovako više odgovara.
Hardverski trebaš vidjet kako riješiti napajanje, ja sam morao staviti power splitter cabel i data kabel koji je išao na prazan slot na ploči.
Kad sve složiš instaliraš osx na ssd, povučeš backup a na hdd-u pobrišeš osx i posložiš ga kako ti paše.
Nakon toga možeš određene filove s SSD perebaciti na HDD ako ih često ne koristiš a zauzimaju ti dosta mjesta na SSD-u.
Evo upute imaš dva načina:

How to use an SSD with your HDD
 
If you are going to use an SSD as a boot drive together with your existing HDD as the "data" drive, here's what you can do.
 
After installing the SSD you will need to partition and format the SSD using Disk Utility. Then, install OS X on the SSD. After OS X has been installed boot from the SSD. Use Startup Disk preferences to set the SSD as the startup volume.
 
Open Users & Groups preferences. Click on the lock icon and authenticate. CTRL- or RIGHT-click on your user account listing in the sidebar and select Advanced Options from the context menu.
You will see a field labeled "Home dir:" At the right end you will see a Change button. Click on it. In the file dialog locate the Home folder now located on the HDD (HDD/Users/account_name/.) Select the folder, click on Open button. Restart the computer as directed.
 
When the computer boots up it will now be using the Home folder located on the HDD.
 
Another more technical method involving the Terminal and aliases is discussed in depth here: Using OS X with an SSD plus HDD setup - Matt Gemmell. This is my preferred approach because I can select which of the Home's folders I want on the HDD and which I don't want. For example, I like to keep the Documents and Library folders on the SSD because I access their content frequently.
 
Be sure you retain the fully bootable system on your HDD in case you ever need it.
01.11.2015 | 17:52
Ja bi izvadio disk 500GB i stavio SSD i onda s 500GB prebacio sve na SSD. Nakon toga vratio 500GB u komp i obrisao.
Poznavajući sebe, napravio bi čistu instalaciju i preko TM-a povukao samo korisničke podatke.
01.11.2015 | 18:22
Ja sam jednostavno ugradio SSD, instalirao sistem na njega, prebacio sa HDD-a šta mi je trebalo, pobrisao HDD i to je to.
Sad SSD vrti sistem i sve programe, a sve što zauzima puno mjesta je na HDD-u...
(ITunes library, Photos library, iMovie library i svi ostali mogući filmovi, video datoteke, muzika itd.)
01.11.2015 | 18:23
Samo mu još obijasni kako da 500 GB prebaci na 240GB...
01.11.2015 | 18:28
@Borostef
Ista stvar je kao kod mene i radi izvrsno
01.11.2015 | 18:51
Imam Time Capsule i sve je na njemu. Skupa sa OSom ima 320ak GB na disku tako da ne stasne na SSD. Na njega sam instalirao 10.8.5 , a HDD sam obrisao i stavio na njega korisnika. Živo me zanima, hoće li OS koristiti HDD za navedene stvari, multimediju i dokumente automatski ili to još moram podesiti.
Javim se kad mi završi instalacija sa TC.
01.11.2015 | 19:05
Svaki čas će se završiti instalacija sa TCe pa ću vidjeti.
Evo prebacujem korisnika na HDD a to će malo potrajati. Hvala na savjetima i korisničkom iskustvu je je to dodatni motiv za nastavak.
Kopajući po netu, doznao sam da je Fusion cca 2.5 puta brži od HDDa, a sad SSD je puno brži. Kako sam bio instalirao prvo Fusion (mini je automatski presložio prazne SSD i HDD) te sam to isprobao. Nakon instalacije OSa na sam SSD sam tek vidio koliko je on brži. Zato sam i odlučio da maknem fusion i stavim ovu instalaciju.Držite mi fige!
01.11.2015 | 22:06
ja sam to ljetos radio na iMacu: umjesto optike sam stavio SSD i ostavio HDD bez fusiona. na SSD sam instalirao OS i programe, a na HDD-u su mi svi dokumenti i multimedija. nisam konzultirao tutoriale nego Sanka.
komp radi neusporedivo brže. nije mi palo na pamet na hard staviti i razne libraryje, kako kaže Borostef, možda bi onda još bolje radio...

a šta znači prebacivanje korisnika na HDD? u koju svrhu?
01.11.2015 | 22:29
@jzelko: Fusion da je samo 2.5 x brži od HDDa? To bi bilo kao malo više nego duplo brži od HDDa? Nemoguće...
Tj. možda u nekim extremnim situacijama (npr. prebacivanja file-ova od oko 100 GB veličine i sl.), no kod većine korisnika će to biti oko 90-95 % brzine čistog SSDa. Ja sam imao Fusion i SSD + HDD (ova tvoja kombinacija) i u svakodnevnom radu nisam primjetio nikakvu razliku u brzini. Onda sam odlučio da neću razmišljati što ću i kad prebacivati na HDD pa sam složio FD i pustio da se on time bavi u pozadini i u Idle modu.

Evo detaljnog Testa iz MacWorlda (sve tri opcije). Naravno, svatko će si izabrati što njemu odgovara...
01.11.2015 | 23:09
@ MacSlavko, to sam pročitao dok sam tražio upute za instalaciju. Nisam gledao koje je godine bilo napisano, ali su napisali da je bolje da je SSD veći što je HDD veći jer je tada i brzina veća. Bilo je dosta toga , pa tko će to sve poloviti.
A i negdje sam polomio instalaciju sa TCa pa moram ponovno.
  • Sank
  • Moderator
  • 219
02.11.2015 | 09:23
Ja sam ugrađivao SSD u MacBook Pro, Mac Mini server i iMac 27" i uvijek mi je sve prošlo bez problema. Na MacBooku sam prvo s Carbon Copy Clonerom (CCC) napravio kopiju internog diska na jedan vanjski. Onda sam zamjenio disk sa SSD. MBP se onda podigao sa spojenog vanjskog diska pa sam onda sa CCC sve prebacio na ugrađeni SSD i odabrao njega kao boot i to je to.

Na Mac Miniju (server verzija s 2 HDDa od 500Gb) sam prvo sve dokumente, mutimedije i ostale trice i kučine prebacio sa bootabilnog na onaj drugi ugrađeni disk. Onda sam napravio time machine sigurnosnu kopiju na vanjski disk, a kako sam ga počistio sve to skupa nije bilo veće od kojih 120Gb. Onda sam zamjenio HDD sa SSD i podigao ga u Recovery i sa Time machine restorao napravljenu sigurnosnu kopiju i to je to.

Na iMacu je bilo više posla jer sam htio pod svaku cijenu zadržati i HDD i DVD, pa sam prvo na webu naručio jednu plastičnu pregradu koja na sebi ima za pričvrstiti SSD i mijenja jednu psotojeću plastičnu pregradu koja tog nema, te novi set kabela za napajanje i kratki SATA kabel. prije akcije sam napravio sigurnosnu kopiju HDD-a, ali nije bilo šanse da ju smanjim da stane na SSD. Za ugradnju sam morao cijeli iMac rastaviti na sastavne dijelove, ali na kraju je sve prošlo ok. Prvo sam odlučio napraviti Fusion drive i vratio sam sve s Time machine, ali to nije bilo ok. Podizanje sistema i neke aplikacije su stvarno radile puno brže, ali kako je SSD odmah bio napunjen do grla, sve novo je išlo na HDD. Mislim, doduše, da to tada nije bio pravi Fusion drive, već samo dva fizička diska spojena u jedan. U svakom slučaju na kraju sam ih rastavio i na SSD instalirao sistem i aplikacije sve od početka na čisto i tako to držim i dan danas i odlično radi. Zapravo prestalo je radit dan prije nego sam išao na brod. iMac se više nije htio bootati i ostane na bijelom ekranu s jabučicom. Kako mi se prije tog kraha dogodilo da mi je nekoliko aplikacija javilo da su oštećene i da ih moram reinstalirati sumnjam da mi je krepao Intelov SSD. Tako da kad dođem doma opet me čeka čeprkanje po iMacovoj utrobi.

I sad na kraju ni ne znam zašto sam vas davio ovom pričom, valjda da se malo pohvalim
02.11.2015 | 10:06
@ Sank, i da je, drago mi je čuti iskustvo. Iako je moja sitiacija malo drugačija, jer imam TC, a sve skupa mi je veće od kapaciteta SSDa, pa moram čarobirati. Probao sam prebaciti korisnika na HDD pa povući bekap sa TC ali nejde. Moram pješke to napraviti, postupno jer s TCa sve ide na SSD ane User na HDD. Sinoć sam se zeznou s prebacivanjem korisnika, te radim ponovnu instalaciju OSa te ostalog. Polako ali sigurno.
03.11.2015 | 19:54
Evo složio i radi. Jedino mi Safari nije prenio zabilješke-Bookmarkse i extenzije ali lozinke je prenio. Ostaje mi sad to sve pomalo podesiti.
Do javljanja bok !
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 2 sati, 57 minuta
  • smayoo: @mbp2009, imaš točno tu temu u forumu od prije par mjeseci
  • smayoo: Natrijeve baterije postoje u tzv. REDOX izvedbi već 30 godina, prvenstveno za stacionarne sustave, ali nisu bile pogodne za mobilne jer su bitno manje gustoće pohrane od litijevih, a i veće mase, jer su tekućinske. Velika im je prednost to što su ekološki neutralne, jednostavne za proizvesti i požarno nerizične.
  • m@xym: @Zdravac, OD otkrića nečega u laboratoriju do dolaska na tržište (ako se to upće dogodi) prođe između 5 i 10 godina
  • drlovric: O da. Jako veliko dan. Ljudi nisu svjesni bitnosti ali vrijeme ce polazati.
  • Zdravac: @drlovric, jesu, baš je lijepo danas pratiti HRT4 i live prijenos! :)
  • Zdravac: jel senzacionalizam ili ima nešto u ovoj tehnologiji da bi uskoro moglo i u praksu?
  • Zdravac: [link]
  • drlovric: Stigli Rafali ❤️????
  • mbp2009: Ekipa, treba mi preporuka za neki usb-c dongle za M1. Potreban je ulaz za SD karticu, HDMI ili DP (TB2), barem 2 Usb-a i ako je moguće jedan usb-c
  • smayoo: Funkcionalna zamjena je push notifikacija koja preko 5G ide po generičkom protokolu, samo aplikacija na mobitelu mora to podržavati
  • smayoo: Upozorili su me ljudi koji rade u toj branši, radi nekih telemetrijskih rješenja gdje nadzorni sustav SMSom šalje obavijesti korisniku
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Bertone, drlovric, Ender, m@xym, zoranowsky, Anonimci (713)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.20 Seconds

Provided by iJoomla SEO