"Smrzavanje" OS-a (?!)
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

"Smrzavanje" OS-a (?!)


06.08.2015 | 16:54
otkako sam instalirao OS (10.9.5) na SSD barem jednom tjedno mi se ekran zamrzne i moram restartati komp (na gumb jer ništa na ekranu ne radi).
ima li tko ideju u čemu bi mogao biti problem? bi li clean install svega možda pomogao?

povijest bolesti:

nakon što sam prije nekoliko mjeseci spomenuti SSD stavio, sistem ga nije prepoznavao i nisam ga mogao koristiti. nedavno mi je počeo krepavati HDD i u tom procesu sistem je odjednom prepoznao SSD pa sam na njega instalirao OS (povlačenjem appova i setingsa preko TM-a), a HDD zamijenio novim na koji sam prebacio sve dokumente, a na SSD-u ostavio OS i aplikacije.

pretpostavljam da je inicijalni problem s neprepoznavanjem SSD-a bio vezan za HDD koji je tada već počeo odlaziti, ali zašto se sada nastavljaju ovi problemi?

također, čini mi se da je vrijeme podizanja sistema predugo i da tu isto nešto ne štima. tek nakon 55 sek. se na bijelom ekranu pojavi jabuka i nakon slijedećih 10-ak sek. se sistem digne. taj bijeli ekran bez jabuke mi je čudan i čini mi se da predugo traje.
u pitanju je iMac late 2009 (C2D, 2.66 GHz, 8 GB), OWC 128 GB SSD i WD 1 TB HDD.
06.08.2015 | 19:59
Finn kaže:

također, čini mi se da je vrijeme podizanja sistema predugo i da tu isto nešto ne štima. tek nakon 55 sek. se na bijelom ekranu pojavi jabuka i nakon slijedećih 10-ak sek. se sistem digne. taj bijeli ekran bez jabuke mi je čudan i čini mi se da predugo traje.
u pitanju je iMac late 2009 (C2D, 2.66 GHz, 8 GB), OWC 128 GB SSD i WD 1 TB HDD.


Pročitavši ovaj dio prisjetio sam se jednog videa koji u opisu ima ovo: After SSD install would recommend going to system preferences-startup disk, then choose your installed SSD and then hit the restart button. This will get rid of the 30 second white screen before the system starts to boot. ()

Sretno!
06.08.2015 | 22:43
Trajanje "bijelog" ekrana bez jabuke nakon paljenja ovisi o vremenu potrebnom da firmware pronadje boot disk. Ako disku i kontroleru treba dosta vremena da "izvrse pregovore" tad se to tako manifestira. Stariji chipseti (npr. Nvidia MCP79) znaju imati dosta problema sa SATA3 SSD-ovima i cesto se na kraju dogovore sa diskom na najmanju brzinu (Negotiated Link Speed: 1.5 Gigabit). Nakon toga pojavi se jabuka, boot krene i nakon cca 10sec SSD na SATA1 brzini boot-ne se stroj.
07.08.2015 | 11:48
ok, hvala za info o bootanju, ali to mi je manje bitno, mislio sam da je to pokazatelj da nešto ne štima.

važnije mi je to smrzavanje - šta s tim? da reinstaliram sve ili...?
07.08.2015 | 12:10
A što kaže AHT? Imajući u vidu i ranije probleme, ja bi najprije probao isključiti mogućnost pokvarenog SATA kontrolera.
07.08.2015 | 15:48
a šta je AHT i kako isključiti mogućnost pokvarenog SATA kontrolera?
07.08.2015 | 16:46
AppleHardwareTest
Pokrenes ga ili s CD/DVD ili ako je nivi OSX tada vidi ovdje:
support.apple.com/kb/PH18765?locale=hr_HR
19.08.2015 | 11:16
problem je što sam izvadio optiku i stavio SSD, a koliko vidim AHT ne mogu izvesti osim s instal. diska, jel tako?
a trenutno nemam kučište da ubacim optiku i spojim eksterno tako da moram nabaviti negdje eksternu optiku da izvedem taj test.
19.08.2015 | 13:08
Ili tako, ili napravi usb stick s install odgovarajuće verzije osa
19.08.2015 | 14:09
da, sad mi je sinulo da ni nemam trenutni OS (Mavericks) nigdje. na CD-u imam Leopard i Snow Leopard, a upgrade sam napravio preko App Storea.
znači, moram imati Mavericks da bi uopće mogao napraviti test, ne mogu ga napraviti s instal. diskom SL-a?
19.08.2015 | 14:30
Ne moras koliko znam.
Stavi DVD koji je dosao s kompom i pokreni (moralo bi ici i s vanske przilice). AHT nema veze s OSX-om.
19.08.2015 | 15:00
Ne treba biti zadnji os niti onaj koji je instaliran.
19.08.2015 | 17:31
ok, hvala. kad nađem ekst. pržilicu ću probat.

možete li mi preporučiti neko ekst. kučište za optiku koju sam izvadio? ionako sam namjeravao uzeti nešto i spojiti ju ponovo.
20.08.2015 | 12:29
Za toliko malo i rijetko koliko treba -svako će valjati.
03.09.2015 | 20:20
dakle, kupio eksternu ladicu za optiku, smontirao, radi, ali AHT ne radi (!!).

vidim na netu da i drugi imaju taj problem, možda zbog novijeg OS-a (Mavericks).

k tome, ovdje piše:
Before starting AHT, be sure to disconnect all external devices except the keyboard, mouse, display, and Ethernet adapter.
Also disconnect any external optical drives.

ako je to točno, kako ću napraviti test?
03.09.2015 | 21:31
Kvaka 22
Očito nikako drugačije nego tako da na osnovnom disku moraš imati formiranu recovery particiju s koje bootaš i pokrećeš AHT.
Ili tako da ugradiš original optiku natrag na njeno mjesto.
04.09.2015 | 07:33
A možeš li s te externe optike bootati Leoparda i Snow Leoparda (tj. čita li uopće ta optika uredno)?
Jesi li je probao ukopčati na neki drugi USB port (naravno, bez nekih produžetaka, nego izravno u komp)?
07.09.2015 | 20:58
znači, na SSD-u (startup disk) bih trebao napraviti recovery particiju? to se ne može bez reinstalacije OS-a i svih appova?

nadam se da ne moram naglašavati da mi vraćanje optike ne dolazi u obzir...

externa optika je isprobana, radi ok. mogu bootati (probao sam s Leopardom), ali je bilo problema kad sam htio restartati, izaći iz boot diska - nije se htio maknuti dalje od bijelog ekrana pa sam ga morao ugasiti na gumb i ponovo upaliti. (?) a i bootanje je trajalo prilično dugo, s naglaskom na prilično. (!)
07.09.2015 | 23:59
Nisam siguran da Recovery Patricija ima AHT.
Budem probao sutra (tj. danas)...
08.09.2015 | 08:37
Kako ne bi imala? Odakle se onda diže AHT kod novijih Macova koji OS povlače s neta i nemaju optiku?
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 5 sati, 20 minuta
  • dpasaric: Kao jako su zabirnuti za tvoju privatnost, a istovremeno s druge strane čini sve da je potkopaju...
  • Yonkis: Ova opcija neće nikada biti dostupna u EU ili...? [link]
  • Yonkis: The iOS 26.4.2, iPadOS 26.4.2, iOS 18.7.8, and iPadOS 18.7.8 updates that Apple released today address a security vulnerability that the FBI recently used to extract Signal message previews from an iPhone even after the app was deleted.
  • drlovric: Ja sam zadnji put cuo nikada da mi neko kaze, jao jest mi spor SSD na Mac :) To samo forsiraju ovi YT recenzenti. Nama normalnim smrtnicima totalno nebitna stavka na modernim M Macovima...
  • Yonkis: Zato jer mac diktira koliko će brzo SSD raditi. Ako radi max onda ce se i trošiti max. Ovako radi laganica pa traje dulje. Ovo pričam iz guzice. Možda ima smisla.
  • ZoPaj: mjerim s blackmagic disk speed test: mac studio m4 1tb disk 6380 mb/s read, 5200 write vanjski tb5 samsung 9100pro 4tb u acasis 80gps 6430 mb/s read, 6000 write znači vanjski brži od ugrađenog mac ssd
  • jura22: Uz TB5 i dobro kućište dobiju se velike brzine prijenosa podataka, ne kao interni SSD (otprilike duplo manje).
  • jura22: RAM se ne da "odlemiti" jer je sastavni dio SoC-a.
  • Ender: @cavarovobrdo: ... ili barem SSD.
  • cavarovobrdo: Nadam se da će novi CEO odlemiti RAM ;)
  • cavarovobrdo: Muštuluk: John Ternus to become Apple CEO
  • imenso: John Ternus novi CEO
  • CoffeePod: @yonkis jos me macOS 26 nije vidio a tko zna hoce li 27. Sequioa mi je toliko dobra da nemam razloga updejtati, a cijela prica sa Liquid Glass mi je odvratna.
  • Yonkis: The upcoming macOS 27 release will be compatible with Apple silicon Macs only.
  • dpasaric: Možeš uz search naći svaki
  • dpasaric: Pa zadnji intervju je na naslovnici, a ostali raspršeni tijekom godina
  • Ender: @dpasaric: a gde su ti razgovori? mislim gde se mogu naci?
  • Performita: Omogućuje lako postavljanje novih uređaja, sigurnost podataka i poslovni email bez velikog IT odjela. Cilj je da tvrtke rade jednostavnije i sigurnije na Apple uređajima.
  • drlovric: U cemu je fora sa ti Business? Imamo li mi mali smrtnici neku korist od toga ili je to samo za velike tvrtke?
  • Performita: Kalimera, Dobro jutro... ovo za Apple Business rolls zvuči kao izvrsna vijest!!!
  • Borisone: Apple Business rolls out to 200 countries today - brace for impact - even Croatia!
  • Yonkis: iOS 26.4.1 and iPadOS 26.4.1 This update has no published CVE entries.
  • stefanjos: Treba mi as u rukavu kada me netko pita gdje da ide haha :D
  • smayoo: Ima ih nekoliko koji se oglašavaju kao iPhone serviseri, nijedan mi nije baš ulio povjerenje, ali nemam neposrednih loših iskustava.
  • stefanjos: gdje nositi iphone na popravak u rijeci kada nema jm elektronike?
  • Yonkis: @smayoo Nema na čemu, evo ja upisah.
  • smayoo: @Yonkis, evo, otključano, hvala na upozorenju!
  • dpasaric: Booo?
  • Yonkis: “ Lažu li nas :) ...nastavak sa vikalice.” - tema zaključana a zadnji post završava sa pitanjem?
  • smayoo: Sretan Uskrs!
  • Yonkis: Sretan Uskrs braćo! I sestre!
  • zoranowsky: Sretan Uskrs!
  • Gjuroo: Sretan Uskrs!
  • Miro Spiro: sretan Uskrs
  • user: da bar je propao kao što su Microsoft i ostali predviđali, hvala što si pokrenuo najgori trend u techu Steve.
  • Yonkis: [link] Who’s in Apple’s top 10? Here’s the full list of the most influential people of all time
  • Yonkis: [link] netko fino složio povijest svih modela iPhonea, jako lijepo.
  • Yonkis: Apple employee #8 Chris Espinosa on working his whole life at one company: [link]
  • Ender: vrlo moguce, ja video to na nasem sajtu 02. apr. sorry.
  • Yonkis: @ender članak je prekopiran odavdje [link] i po tome ispada da je 1.april šala.
  • Ender: AMD kupuje Intel: istorijski preokret koji menja čitavu x86 industriju [link]
  • dpasaric: Super je prošlo! :) Sretno im!
  • miomika: Možda glupo pitanje, dal će se vidjeti putovanje te rakete iz .hr prema mjesecu? zasada nije oblačno
  • Ender: USA lansiranje rakete sa ljudskom posadom ka mesecu
  • Ender: [link]
  • Ender: [link]
  • CoffeePod: @yonkis iStyle takvo ruglo od firme. Pogotovo dućan u Splitu. Osoblje nema pojma, morao sam ih sve školovat :P
  • dpasaric: Večeras tko je u Rijeci u Piki na proslavu 50 godina! :)
  • Borisone: Onaj dan u godini?
  • Yonkis: zato iStyle daje popust od 2.27% ne od 3% ne od 2.5% nego 2.27% Presmiješno.

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Oglasi

Komentari

Anketa

Koji Mac koristite?

Page Speed 0.56 Seconds

Provided by iJoomla SEO