Softver za ispis HUB3 uplatnica s 2D bar kodom
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Softver za ispis HUB3 uplatnica s 2D bar kodom


09.10.2014 | 23:54
Pozdrav svima,

predstavio bih (pre-)alpha verziju softvera/programa/aplikacije (kako Vam je drago) za ispis HUB3 uplatnica. Radi se (ili ce se barem raditi kada stvar bude gotova ) o nativnom multiplatformskom rjesenju (Windows/Linux/OSX). Nema Jave, nema .NET-a, nema 3rd party knjiznica, nema dugotrajnih i mukotrpnih instalacija... Keep it simple model.

Pregledom domaceg trzista poslovnog softverar zakljucio sam da bi, pogotovo nakon "procvata" interesa za domacu IT pamet, sasvim dobro doslo malo osvjezenja na desktop sceni. Tako se i rodila ideja za formiranjem tima koji bi se upravo bavio tim poslom, te je prvi milestone (hrv. miljokaz!) upravo aplikacija za automatiziran ispis HUB3 uplatnica.

Narodski receno, radi se o softveru koji omogucuje da za vlastite potrebe (komercijalne, neprofitne ili kakve god) stvarate uplatnice kakvima vas uveseljavaju tvrtke za telekomunikacije, komunalije i ostali veliki igraci svaki mjesec. Ovog puta, bez prevelikog petljanja i kombiniranja s Excelom, Photoshopom ili kombinacijom istih kako je to do sada islo.

Posebno veseli cinjenica da zelimo pokriti i statisticki inferiornije OS-eve kao sto su Linux i OS X, omogucujuci i tim korisnicima nativno rjesenje. Aplikacija se razvija u potpunosti paralelno i sve znacajke na svim verzijama biti ce identicne!

Neke od znacajki (buduce cijele verzije):

- lako pokretanje bez ili s minimalno tehnickog znanja (pogotovo za Linux i OS X platformu)
- intuitivno, brzo i jednostavno graficko sucelje
- fleksibilnost biranja parametara i dimenzija za optimalan rad s vasim pisacem/pisacima
- podrska za razne verzije HUB3(-A) uplatnica (1, 2 ili 3 uplatnice, uplatnica + A4 memorandum i slicno)
- mogucnost lokalnog (SQLite) i mreznog (Postgres) rada
- podrska za 2D barkod (PDF417) s punom podrskom za hrvatske znakove
- jednostavna izrada sigurnosnih kopija baze podataka i konfiguracije, bilo lokalno, bilo na udaljenu lokaciju (FTP)
- izrada grupa uplatnica, placanja u ratama, izvoz e-naloga...

Mozda i najbitnije od svega - aplikacija ce biti 100% freeware - besplatna - za sve tipove koristenja (komercijalno/nekomercijalno). Tih 100% ukljucuje bilo kakve licence, skrivene oglasne poruke ili nesto slicno - cak ostavljamo mogucnost korisnicima koji ce preuzeti konacnu aplikaciju da odbiju primati sporadicne mailove s nase strane o novim verzijama i novim softverskim uradcima.

Sasvim je prirodno pitati se gdje je tu nasa korist - pa, u konkretnoj aplikaciji, i dalje planiramo pruzati korisnicima koji to zele pomoc i podrsku (placenu, u smislu integracije u vece sustave ili slicno), koristenje PDF417 .dll/.so/.dylib knjiznice za vase aplikacije i, u konacnici, ponuditi ostali softver koji imamo u planu izraditi.

Da ne ostane sve na prici, mali showcase nalazi se ispod, zajedno s linkovima za preuzimanje. Napominjem da se radi o minimalnoj verziji koju je mozda najbolje koristiti s PDF printerom (da ne bacate papir bez veze) obzirom da jos stosta treba ugraditi u cijelu pricu. Ukoliko netko zaista zeli koristit ovu verziju za "pravo" koristenje, imajte na umu da je ispis prilagodjen za 300 DPI, pa prilagodite svoje printere na tu vrijednost.

Windows -> youtu.be/KCQ3K213QF4?hd=1
Linux -> youtu.be/AOUqvaaeu0o?hd=1
OS X -> youtu.be/0eVS0_EQWok?hd=1

Linux x64 verzija -> goo.gl/2jhnbE (potreban libgnomeprintui2.2)
Linux x86 verzija -> goo.gl/s1cVJR (potreban libgnomeprintui2.2)
OS X x64 verzija -> goo.gl/CFzS03
Windows x64 verzija -> goo.gl/AmdXeJ
Windows x86 verzija -> goo.gl/JGvHzK

Ovo je samo showcase funkcionalnosti printa i samog PDF417 koda, no postoji i alpha verzija GUI-ja.

Windows -> youtu.be/S-Slqc7YqBs?hd=1
Linux -> youtu.be/eJt7ia7IRnA?hd=1
OS X -> youtu.be/UQ_Mblqac4w?hd=1

Ako netko zeli isprobati GUI alphu, linkovi su ispod.

Linux x64 verzija -> goo.gl/iDWKKr
Linux x86 verzija -> goo.gl/vaELwn
OS X x64 verzija -> goo.gl/6KNsEf
Windows x64 verzija -> goo.gl/Lme5fT
Windows x86 verzija -> goo.gl/956doW

Toliko za sada, unaprijed se ispricavam na odredjenoj dozi spama, no obzirom da se radi o freewareu, nadam se da nema zamjerki.

Takodjer, prva "ozbiljna" alpha ocekuje se 13. listopada, pa se vec nadamo odredjenom feedbacku korisnika od tada. Stay tuned!
10.10.2014 | 01:13
Zanimljivo,

ja sam nekad imao ispis tih vragova iz mog programa ali sam propustio napraviti update prije par godina kad se mijenjao ispis. Ispalo da to skoro nikom ne treba.

Sad samo imam export u zbirni fina nalog (tip 1 i 4) kojeg učitaš u internet banking po želji, a od ispisa imam samo neku listu sa rekapitulacijom virmana koju možeš po želji sam ukucati u internet banking ak ti se to više sviđa od uploada zbirnog naloga.
10.10.2014 | 01:44
Mislim da nisi skužio. Ovo bi trebalo služiti za generiranje MailMerge uplatnica za slanje raznim klijentima/korisnicima/članovima/što već od kojih naganjaš da ti nešto plate (uslugu, članarinu, ...).
10.10.2014 | 05:08
Kad se vec spominju uplatnice, da li ima kakav program koji generira poziv na broj?
Imamfiksni dio tog broja, a treba mi ostatak od kojih je drugi dio po nekom kljucu dobiven a mijenja se svako mjesec, te mi onaj zadnji broj fali. To je jednoznamenkasti broj iza crtice koji je kontrolni. Kako njega dobiti?
10.10.2014 | 05:53
zabac kaže:
Kad se vec spominju uplatnice, da li ima kakav program koji generira poziv na broj?
Imamfiksni dio tog broja, a treba mi ostatak od kojih je drugi dio po nekom kljucu dobiven a mijenja se svako mjesec, te mi onaj zadnji broj fali. To je jednoznamenkasti broj iza crtice koji je kontrolni. Kako njega dobiti?


To ovisi o modelu. Sve je (možda ne najjasnije) objašnjeno u priloženom dokumentu. Pitaj ako te sadržaj izbezumi.

www.fina.hr/fgs.axd?id=14625
10.10.2014 | 09:28
smayoo kaže:
Mislim da nisi skužio.


Lako moguće,

oni koji naknadno naplaćuju od građana neki vid usluge bi trebali ovako nešto, možda čak kao donju trećinu računa. Gore je opis usluga, generalije o računu i kupcu, a donja trećina računa je uplatnica koja se otrgne i odnese u poštu, banku, konzum, trafiku, ...

Moji klijenti ili naplate odmah (keš, kartica) pa izdaju račun koji to potvrđuje, ili ti daju račun za virmansko plaćanje s kojeg prepišeš podatke u internet banking.

Sad kad razmislim, nije isključeno da se nekom od mojih ne bi svidjela varijanta da na dnu računa ima i ovakvu uplatnicu. Bubba spominje dll/dylib...
10.10.2014 | 15:54
Pozdrav svima,

samo da pitam prvo - koliko vidim, ne postoji multiquote? U svakom slucaju...

@IgorD

Kao sto je smayoo objasnio, ovo je potrebno onim klijentima koji imaju neke konstantne usluge (tipa teleoperateri i komunalije u vecim gradovima) pa stancaju uplatnice da bi narod lakse placao.

Ideja je ta da i "mali" mogu raditi to isto ako imaju potrebe za slicnim uslugama. Hosting kompanije, domene, putnicke agencije, udruge i slicno, jel.

Sto se tice knjiznice, kao sto sam rekao, podrzali smo .dll/.so/.dylib tako da je primjenjivo na svim platformama. U principu, dobijes vani lil HBITMAP/GdkPixbuf/CGImageRef (ovisno o platformi) ili JPG/PNG fajl. Kako je library UTF-8, napravili smo svoju lookup tabelu koja pokriva sve popularne kvake, kuke i presjeke sa svih strana - obzirom da PDF417 prica samo ASCII, pa se UTF8 znakovi zapisuju kao dva disjunktna bajta, koji se i dalje interno prikazuju kao Unicode, odnosno, primjerice, za "č" - 0xC4 0x00 i 0x8D 0x00 (efektivno potrosis 4 bajta u kodu odnosno dva "znaka" u PDF417 zapisu.

@zabac

Kao sto je Riba rekao, upravo po ovom dokuemntu smo stvorili interne provjere poziva na broj, sto ce biti standardni feature konacne aplikacije. U principu, ako zelis, nije neki poseban problem napraviti standalone varijantu samo za provjeru (ako vec nema online nesto u tom stilu).
10.10.2014 | 16:21
Imam za platiti HEP
Oni imaju poziv na broj:
HR01 XXXXXXXXXX-140601-Y
HR01 XXXXXXXXXX-140702-Y
HR01 XXXXXXXXXX-140803-Y
HR01 XXXXXXXXXX-140904-Y
HR01 XXXXXXXXXX-141005-Y
HR01 XXXXXXXXXX-141106-Y

Ovo naprijed je šifra kupca - 14(godina), 06-11(mjesec), 01-06(redni broj).
Problem je u onome "Y", koji je svaki puta drugačiji.
Kako se on određuje? Po nekoj formuli ili nekako drugačije?
To mi treba, samo taj zadnji broj.
Ono od Fine je strašno i nemam volje čitati.
10.10.2014 | 21:19
To je objasnjeno u dokumentu od Fine, ali da, trebat ce ti sat vremena da shvatis sto su tamo pisali, iako je stvar jednostavna. Zacudi ne postoji online alat da ti iskodira taj broj, barem nije postojalo kada sam ja trazio. Bubba, ako se moze to implementirati, to bi i meni bilo vrlo korisno. Tnx!
10.10.2014 | 21:45
Pa kaj nitko nemre objasniti kako dobiti onaj gore Y?
10.10.2014 | 22:26
U tom dokumentu, MOD11INI šema, opisana na kraju stranice 23 (predpredzadnja).
10.10.2014 | 22:57
Uspio sam. Ali su ga usrali da bolje ne ide.
Niti potpisivanje nisu mogli odraditi kako treba.
Shvatio sam kako se ide u momo slučaju do 17 kod množenja (tu je do 12).
To me zbunjivalo. Sad sam si u Excelu napravio formule i same računaju.
11.10.2014 | 01:34
Ipak sam zakasnio onda. No dobro, opcenito kao dodatna aplikacija (iako je sadrzana u ovoj prici) i nije losa. Za sada, samo verzija za MOD11INI, onako na brzinu.

Prilozi:
11.10.2014 | 07:04
Oh, hvala na pomoći.
12.10.2014 | 23:04
@zabac

Nikakav problem. Cak dapace, hvala tebi sto si nam skrenuo pozornost (+ svima ostalima) da takav alat ne postoji (ili ga ja barem nisam nasao) kao "javno dobro".

Drugim rjecima, izdvojit cemo ga i malo "nadograditi" te dati na koristenje; mala napomena, gornji attachment vrijedi samo za HR01 model, no biti ce dodani i svi ostali unutar toga s vremenom.
13.10.2014 | 04:16
Mozda bi trebalo staviti da se recimo prvi dio broja moze zadrzati i ne ponovno upisivati.
17.07.2016 | 10:42
Evo malo "ozbiljnije" verzije nakon dugo vremena, koja trenutno zna i umije dosta malo, ali je ipak kud i kamo manje alpha od... "alphe" prije predugo vremena.

Trenutno: mogucnost upisa svih potrebnih parametara za kreiranje HUB3 naloga/uplatnica s PDF417 barkodom; barkod testiran na Petrolu, Konzumu i sa ZABA i PBZ internet bankarstvom na nekoliko razlicitih mobitela. Takodjer, moguce je podesiti margine (i to na relativno intuitivan nacin... nadamo se). Postoji i provjera ispravnosti IBAN-a (matematicka) te se IBAN moze upisati i odvojen razmacima radi lakse citljivosti (ispravno ce biti upisan u PDF417).

Sto nedostaje a u planu je: (slobodno TLDR )
- SQLite baza koja ce pamtiti uplatnice, primatelje, platitelje i predefinirane setove margina
- listu platitelja, primatelja i uplatnica
- mogucnost masivnog unosa/printanja platitelja (to jos moramo smisliti kako najljepse izvesti)
- mogucnost unosa ostalih parametara koje podrzavaju HUB3(A) nalozi
- zelje, cestitke, pozdravi, EPP i mali oglasi - slobodno sugerirajte.

Nema instalacije/deinstalacije, otpakirate ZIP i pokrenete izvrsnu datoteku. Jedini dodatak u buducnosti ce biti baza koja ce se sama stvoriti u istom folderu kao i izvrsna datoteka.

Od tehnikalija bitno - Windows, same old, same old: WinAPI, radi na svemu od WinXP (za W2k potrebno je instalirati GDI+ knjiznicu za koju je pak obvezan SP4) bez ikakvih dodatnih zahtjeva.

Linux - GTK3. Zapravo iskreno ne znam napamet depove, radi sa svim Debianoidima isprobanim na brzinu.

OSX - Cocoa, 10.6+ kompatibilno.

Obzirom da nas od zadnjeg puta ima nesto vise u timu i svi smo barem malo pametniji i obrazovaniji, cijenimo svaki input uz opasku da smo svjesni kako ima hrpa toga za odraditi/doraditi. Cilj ove verzije je vidjeti radi li ispravno na svim printerima i postoje li (veci) problemi s marginama. Eh, takodjer, nema vise rokova.

Nije zgorega napomenuti da je disklejmer velik kao kuca pa jasno, sve radite (a pogotovo placate!) na vlastitu odgovornost. Softver je 100% freeware (osobno/komercijalno).


Windows
x86
https://www.banelli.biz/dev/tmp/HUB3/Windows/x86/HUB3.zip
x64
https://www.banelli.biz/dev/tmp/HUB3/Windows/x64/HUB3.zip


Linux
x86
TBA
x64
https://www.banelli.biz/dev/tmp/HUB3/Linux/x64/HUB3.zip


OSX
x86
TBA
x64
https://www.banelli.biz/dev/tmp/HUB3/OSX/x64/HUB3.zip
17.07.2016 | 10:53
Jos jednom da se zahvalim, i ona prva verzija mi je odlicno posluzila nebrojeno puta!
17.07.2016 | 11:01
@Riba, dakle interno je dogovoreno da cemo "prvu verziju" pokusati zaboraviti i gledati samo u svjetlu buducnost jer me je osobno malo sram toga sto je tada objavljeno i dvije godine ostavljeno.

Ali kao sto rekoh, na zalost (ili na srecu) proslo je dosta vremena, covjek svasta nesto nauci i iskusi pa pokusa primjeniti na bolje!
17.07.2016 | 11:42
Pokušaj pokretanja aplikacije na Mac OS 10.8.5 nije uspio. Sistemska konzola prijavljuje ovo:

17.7.16 12:39:04.741 PM com.apple.launchd.peruser.501[171]: ([0x0-0x830830].HUB3[93519]) Job failed to exec(3) for weird reason: 13
17.7.16 12:39:04.742 PM Dock[189]: no information back from LS about running process

Rezultat isti kad se sadržaj ZIP-a kopira u /Applications, kao i kad se ostavi negdje unutar ~ foldera.

Da ne bude zabune - Gatekeeper mi je uvijek isključen.
17.07.2016 | 11:50
Ponovno sam uploadao, mozes li molim te probati sada? Takodjer, mozda bi trebao chmodnut file obzirom da je skinut s neta?
17.07.2016 | 11:59
Sad se uspješno pokrenuo, hvala.

OS X aplikacija (.app) je zapravo package. Dakle, na nivou Darwina, to je direktorij, a sam izvršni program je unutar njega, Contents/MacOS/HUB3 i on je bio rwxr-xr-x. chmodnut cijeli .app rekurzivno nisam siguran da je baš pametno raditi...
17.07.2016 | 12:14
Ono nešto rudimentarno radi sukladno opisu i očekivanju.
Aplikacija ne želi uredno završiti, tj. ne reagira na QUIT komandu (CMD-Q ili mišem u glavni menu, na HUB3 pa Quit) već je treba ubiti (desni klik na ikonu u docku pa držati ALT i klik na Force Quit).
Za ovakvu neku ranu fazu nemam nekih drugih prigovora, no u nekoj kasnijoj verziji bi bilo lijepo vidjeti da je načinjena po Cocoa standardima. Između ostalog, da podešenja nisu jedan od tabova glavnog prozora, nego da su na cmd+zarez, odnosno u glavnom meniju, pod preferences. Također, to što ništa od funkcija nije dostupno iz glavnog menija (tj. glavnog menija zapravo nema) čini cijelu aplikaciju posve neupotrebljivom kroz Automator, odnosno Apple Script i ne samo to, nego se čak ne može na standardni OS X način pridijeliti keyboard shortcut nekoj od funkcija. A to je veća šteta od činjenice da nije dovršena. Jer bi se Apple scriptom dalo nadomjestiti to što trenutno nema bazu podataka i mogućnost masovnog ispisa.
17.07.2016 | 14:20
smayoo kaže:
Ono nešto rudimentarno radi sukladno opisu i očekivanju.

A ovakvi detalji su upravo ono na cemu zahvaljujem...

Aplikacija ne želi uredno završiti, tj. ne reagira na QUIT komandu (CMD-Q ili mišem u glavni menu, na HUB3 pa Quit) već je treba ubiti (desni klik na ikonu u docku pa držati ALT i klik na Force Quit).

Meni radimTM na crveni "Close" gumb u gornjem lijevom kutu...

Za ovakvu neku ranu fazu nemam nekih drugih prigovora, no u nekoj kasnijoj verziji bi bilo lijepo vidjeti da je načinjena po Cocoa standardima. Između ostalog, da podešenja nisu jedan od tabova glavnog prozora, nego da su na cmd+zarez, odnosno u glavnom meniju, pod preferences. Također, to što ništa od funkcija nije dostupno iz glavnog menija (tj. glavnog menija zapravo nema) čini cijelu aplikaciju posve neupotrebljivom kroz Automator, odnosno Apple Script i ne samo to, nego se čak ne može na standardni OS X način pridijeliti keyboard shortcut nekoj od funkcija. A to je veća šteta od činjenice da nije dovršena. Jer bi se Apple scriptom dalo nadomjestiti to što trenutno nema bazu podataka i mogućnost masovnog ispisa.

Baza ce definitivno biti, tako da nece biti potrebe za Apple Scriptom i slicnim... GUI ce se jos morati doraditi (pogotovo da pokusa biti sto slicniji na sve tri platforme).

Ako nije tajna, na kojem OS-u si isprobao?
17.07.2016 | 15:43
Napisao je iznad:

"Pokušaj pokretanja aplikacije na Mac OS 10.8.5 nije uspio. "
17.07.2016 | 18:19
Crvenog gumba se nisam ni sjetio. Nikad ga ne koristim kad želim završiti (quit) aplikaciju, jer na većini aplikacija crveni gumb samo zatvara prozor (close window, cmd+W).
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 5 sati, 54 minuta
  • smayoo: @mbp2009, imaš točno tu temu u forumu od prije par mjeseci
  • smayoo: Natrijeve baterije postoje u tzv. REDOX izvedbi već 30 godina, prvenstveno za stacionarne sustave, ali nisu bile pogodne za mobilne jer su bitno manje gustoće pohrane od litijevih, a i veće mase, jer su tekućinske. Velika im je prednost to što su ekološki neutralne, jednostavne za proizvesti i požarno nerizične.
  • m@xym: @Zdravac, OD otkrića nečega u laboratoriju do dolaska na tržište (ako se to upće dogodi) prođe između 5 i 10 godina
  • drlovric: O da. Jako veliko dan. Ljudi nisu svjesni bitnosti ali vrijeme ce polazati.
  • Zdravac: @drlovric, jesu, baš je lijepo danas pratiti HRT4 i live prijenos! :)
  • Zdravac: jel senzacionalizam ili ima nešto u ovoj tehnologiji da bi uskoro moglo i u praksu?
  • Zdravac: [link]
  • drlovric: Stigli Rafali ❤️????
  • mbp2009: Ekipa, treba mi preporuka za neki usb-c dongle za M1. Potreban je ulaz za SD karticu, HDMI ili DP (TB2), barem 2 Usb-a i ako je moguće jedan usb-c
  • smayoo: Funkcionalna zamjena je push notifikacija koja preko 5G ide po generičkom protokolu, samo aplikacija na mobitelu mora to podržavati
  • smayoo: Upozorili su me ljudi koji rade u toj branši, radi nekih telemetrijskih rješenja gdje nadzorni sustav SMSom šalje obavijesti korisniku
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.60 Seconds

Provided by iJoomla SEO