Izbori 2020
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Izbori 2020


22.06.2020 | 14:53
Nedavno smo razgovarali o ovoj temi u društvu ljudi za koje sam imao mišljenje kako su racionalni, informirani, obrazovani i promišljeni i - iznenadio se (neugodno) kad sam shvatio da - zapravo uopće nisu.

Naime, na stranu temu tko bi za koga glasao, a osobito tko ima kakav svjetonazor - vjerujem da svatko od nas dobro zna jesu li oni za koje je glasao na zadnjim izborima - ispunili očekivanja. Oni za koje sam ja glasao - moja očekivanja jesu ispunili, ali ove godine NEĆU glasati za njih iz jednog temeljnog razloga.

Naime, svatko od nas daje svoj glas za jednu sasvim konkretnu listu ljudi, ovisno o izbornoj jedinici kojoj pripada. Sada imamo i mogućnost dati preferencijalni glas nekoj konkretnoj osobi na toj listi. No, na listi onih za koje sam glasao zadnji puta, ovoga puta nema baš niti jedne osobe kojem bih ja dao svoj glas. Osobe istaknute na njihovoj listi ne zaslužuju moje povjerenje nikojim od svojih dosadašnjih postupaka, ili se pak radi o nekima koje su javnosti potpuno nepoznate (a i meni isto).

I to me je dovelo do spoznaje da gotovo pa nitko s kim sam o tome razgovarao ne rasuđuje na takav način i uglavnom uopće nisu svjesni koje će to osobe imenom i prezimenom, zahvaljujući njihovom glasu, ući u Hrvatski Sabor pa da mogu za 4 godine procijeniti jesu li bile vrijedna njihova povjerenja.

Ne samo to, nego sam shvatio da zastrašujućih preko 50% ljudi s kojima sam o tome razgovarao (a za koje sam mislio da su, da ponovim, racionalni, informirani, obrazovani i promišljeni) uopće nisu svjesni teritorijalne organizacije izbornih jedinica. Primjerice, praktički nitko tko živi u gradu Rijeci - zapravo ne shvaća da svi mi koji živimo u neposrednom sjevernom prigradu - nismo skupa s njima u 8. izbornoj jedinici, nego smo u 7. izbornoj jedinici, skupa s Gorskim kotarom, Karlovcem i dijelom Zagreba.

Pa evo, u tom smislu, palo mi je na pamet da ovdje složim jednu malu neformalnu anketu. Volio bih da pokušamo svi kod sebe osvijestiti upravo taj suštinski način funkcioniranja izbornog sustava, umjesto da se (kao i obično) posvađamo oko toga tko je ustaša, a tko partizan.

Evo mojih pitanja:

1. Znate li (bez da sad idete provjeriti) kojoj izbornoj jedinici pripadate, odnosno koji to točno dio Hrvatske zahvaća te s čijim se zapravo glasovima vaši "zbrajaju i sudaraju"?

2. Znate li na internetu pronaći službeno objavljene izborne liste za svoju izbornu jedinicu?

3. Na listi za koju ćete glasati (ili razmatrate za tu listu glasati) - znate li išta o osobi koja je prva (nositelj-ica) na toj listi? Odnosno, ako se radi o dvije "najjače" liste, znate li išta o prvih 4-5 osoba na toj listi?

4. Ako ćete nekom dati preferencijalni glas, je li to zato što vam je ta osoba "simpatična" iz nastupa u javnim medijima ili društvenim mrežama, ili je učinila nešto konkretno čime je zaslužila vaše povjerenje?

5. Jeste li pratili KONKRETNU osobu (ili njih nekoliko) koje su zahvaljujući vašem glasu ušle (ako su ušle) u prošli saziv Sabora i znate li uopće što je ta osoba prošle 4 godine radila?

Moji odgovori su:

1. da

2. da

3. znam, pratim je kroz medije i javni život već više godina

4. učinila je nešto korisno za javno dobro, ali nažalost ne u mojoj neposrednoj životnoj sredini, jer takvih nema ni na jednoj listi

5. jesam, dobio je moj glas jer je činio puno korisnog za javno dobro upravo tu gdje živim, ali nažalost, očito se razočarao u "visokoj politici" i više ga nema na listama
22.06.2020 | 16:53
1. Da
2. Da (valjda)
3. Ne
4. Stranka > Žensko > bonus ako sam ikad čuo
5. Ne

Nakon što sam odgovorio otišao sam na net i neugodno se iznenadio.
22.06.2020 | 17:05
Čime?
22.06.2020 | 17:57
1. Da
2. Da
3. Neke znam, za neke sam čuo a o ostalima nemam pojma, za većinu nisam nikada ni čuo. To me muči i oko definitivnog odabira koju listu zaokružiti.
4. Problem je što se ne mogu sjetiti nečeg po čemu su se te osobe koje znam istaknule osim u izgradnji vlastite karijere. Nadam se da neću samo nekome pomoći u pribavljanju pristojne penzije
5. Nisam glasao na prošlim parlamentarnim izborima jer nisam znao za koga. Kako si posložio ova pitanja možda preskočim i ove .
22.06.2020 | 18:06
Da ne odgovaram na sva pitanja, znam pronaći i znam za koga ću glasati jer tu osobu osobno poznajem dugi niz godina i znam da je ok (kao osoba je napravila po mom mišljenju najviše što je mogla za građane općenito bez obzira na boju krvnih zrnaca i sl.) u okolnostima u kojima je mogla to nešto napraviti... i da, koliko znam nema repova da bi je mogli razvlačiti po medijima

Ali javio sam se u temu iz drugog razloga, prateći razvoj situacije na političkoj sceni unazad par mjeseci, došao sam do zaključka da sve političke stranke mole Boga da ne dobiju većinu i vlast na predstojećim parlamentarnim izborima.
23.06.2020 | 15:26
1. Da
2. Da
3. Da
4. Da
5. Da. I klasično, kad je u pitanju negativna selekcija, razočarah se. Zato sad slušđam Einsteina i ne postupam po njegovoj definiciji ludila (ponavljanje istih postupaka, očekivanje drugačijeg ishoda)
23.06.2020 | 15:28
Ja nemam problwma s odabirom.
23.06.2020 | 16:20
To znamo. Ti imaš samo problema s tipkanjem...
23.06.2020 | 16:21
Djuro genijalac kaže:
4. Da


Kako si na 4. pitanje uspio odgovoriti sa "Da"?
23.06.2020 | 17:44
1. Da
2. Da
3. Da
4. Oboje
5. Nije primjenjivo - Moj preferencijalni glas nije ušao u sabor

Ovo je samo još jedan dokaz da naš izborni sustav treba mijenjati iz temelja. Većina ljudi ga ne razumije. Preferencijalni glas je dobar korak, ali nije dovoljan.
23.06.2020 | 18:41
smayoo kaže:
Djuro genijalac kaže:
4. Da


Kako si na 4. pitanje uspio odgovoriti sa "Da"?


Suprotstavila se Borasu i htjela pokrenuti promjene na Sveučilištu...
05.07.2020 | 22:07
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 16 sati, 28 minuta
  • Zdravac: 6 eura (ako imaš account registriran u Turskoj)
  • Gjuroo: @Zdravac: 6 ili 60?
  • Zdravac: Photoshop (odnosno, kompletni Creative cloud paket sa Premiere, Acrobatom i sve drugo) košta 6 EUR / mjesečno! :)
  • jura22: Canva kosta skoro kao Photoshop
  • dpasaric: Tihi su po pitanju iPada, ali čisto po broj dana od zadnjih modela čini se da će uskoro.
  • Yonkis: Kad izlaze novi iPadovi?
  • drlovric: Ne traze cak niti EDU email. Odobreno je zahtjev. Tako da je ovo rijeseno prije par dana.
  • drlovric: Da pojasnim moralnim dusebriznicima :) Radi se o programu Canva koji nudi besplatno svoju PRO inacicu svim uciteljima, radnicima biblioteka, neprofitnim organizacijama i sl. Moja kcerka to koristi za skolu i ne krse se nikakva pravila. Jednom odobren ucitelj moze dodavati ucenike besplatno, kreirati virtualne ucionice, radionice i sl.
  • smayoo: pa ilegalno je ako netko želi na temelju tuđeg studentskog identiteta koristiti neki softver besplatno.
  • Miro Spiro: mail
  • Miro Spiro: sada svi prilkom upisa na fax dobiju
  • Miro Spiro: zasto je to ilegalno? Ja sam bio student, nisu nam dali mail adrese, moramo sam se sam snalaziti da potvrdim stanje studenta.
  • jura22: Hoce ilegalno doci do programa.
  • moragd: @drlovric kako ti profesor moze pomoci? Treba ti mail adresa sa univerziteta?
  • drlovric: Ima li ovdje kakva dobra profesorska dusa? Treba mi jedan dizajnerski software koji je besplatan za teachers :) Pa eto ako hoce da pomogne :) Msg me pls.
  • Yonkis: Apple releases macOS Sonoma 14.4, watchOS 10.4, tvOS 17.4, HomePod 17.4 software update.
  • stefanjos: [link]
  • stefanjos: ja sam neki dan otrkio pdf gear i odusevljen sam (koristim ga na windowsu) ali je potpuno free i ima editing i split/merge i dosta finih stvari.
  • Riba: Ja koristim Nitro PDF Pro ali sam ga kupio na nekom debelom popustu kao upgrade sa PDF Pen Pro. [link]
  • drlovric: Ja imam i PDF Expert. [link]
  • smayoo: @applejabuka vidi Wondershare PDF Element. Ne znam točno što ti treba pa provjeri može li on to.
  • Zdravac: zapravo sam mislio micanje OD tema s kojima se nemožeš nositi.
  • kupus: I ja bih maknuo offtopic teme, da se mene pita.
  • applejabuka: Da li imate kakvu dobru soluciju / zamjenu za adobe acrobat pro, ne da mi se stvarno plaćati svaki mjesec 15€ da bi editirao par fileova i dodao tekst
  • Zdravac: Iz tog razloga, siguran sam da puuuno forumaša dolazi na forum, ali aktivno sudjeluju samo u čitanju, ali ne i u pisanju.
  • Zdravac: micanje ot tema koje ti iz nekog razloga ne odgovaraju, svakako pomaže! :)
  • Zdravac: Da, dovoljno je maknuti se od teme i shvatiti da nije poanta da se pokuša promjeniti nečije mišljenje nego iznijeti svoje
  • JOHN: ili se se maknut iz teme ako te ona opterećuje
  • JOHN: Jbg. Trebaju se znat isključit, ako smatraš da je s druge strane degenerik
  • Kloba: I kako neće ljudima dosaditi iste stvari koje mogu čusti na svim ostalim medijima? Pa tu su dolazili da se od toga odmore.
  • Kloba: Daddo, Dijete - puno mudrih ljudi koji uopće više ne sudjeluju u raspravama. Kako ne vidimo obrazac? Trujemo se temama koje svi mogu pogledati u Dnevniku, a nitko nije pametniji. Nakon COVID-a ovaj se forum promjenio skroz. Teme razno su COVID, Ukrajina.
  • marioart: konacno podrska za dva vanjska ekrana, ali i daje sramotna kolicina memorije u baznom modelu ....
  • dpasaric: [link]
  • dpasaric: Stigao novi MacBook Air M3! :)
  • JOHN: Šteta. Razlog je neki događaj na forumu ili netko s foruma?
  • smayoo: Da, Dijete je tražio da ga izbrišemo prije nekog vremena :(
  • kupus: sto je ovo, i djeteta nam nema vise na forumu?
  • kupus: došao m3 air, cijena stara
  • zoranowsky: Bok @SRLTRON!
  • Zdravac: @SLRTRON Dobrodošao! :)
  • m@xym: @SRLTRON, Vikalica ne služi pomaganju. Napiši u forumu (u odgovarajući podforum) koji je problem, pa će ti se netko vjerojatno javiti.
  • SRLTRON: Bok ljudi nov sam , prvi dan sam pa molim pomoć
  • smayoo: Lako za to. Chuck Norrisu radi digitalno potpisivanje na Apple silicone Macu! :D
  • kupus: :D
  • zoranowsky: :)
  • zoranowsky: Chuck Norris je napravio update 10.8.
  • kupus: Ako je tko pronašao normalan način updatea 10.8., neka javi, čisto znanosti radi.
  • smayoo: Chuck Norris se rodio koliko hoće puta, i kad hoće. :D
  • Eagle: Chuck Norris nije rođen 6.5.1945. nego 10.03.1940. dakle ne kužim foru
  • cariblanco: A to što sam i ja rođen 6.5..neke godine, ima li tu slučajnosti. Datum nisam izmislio :)

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.16 Seconds

Provided by iJoomla SEO