Coronavirus / COVID-19
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Coronavirus / COVID-19


11.09.2021 | 15:14
Previše komplicirate i mistificirate. Ja pojednostavljujem priču jer svi ostali faktori mogu značajno prevagnuti kako na jednu tako i na drugu stranu. Oslanjamo se na službene podatke Halmeda, HZJZ itd. Kad primiš jedno cijepivo priča je matematički definirana, postao si broj koji je primio cjepivo.
Tako je isto mogu mijenjati varijablu jer ću uvesti koeficijent za korekciju broja registriranih osoba koje su umrle od posljedica Covida i vremena od kada izračun kreće. Pitanje je da li su stvarno svih 9000 umrli od posljedica Covida? Pa recimo da li je mjerodavno u izračun uzimati iz početka broj umrlih jer ste i sami na neki način iznijeli vjerojatnost da se većom procijepljenošću smanjuje širenje virusa pa samim time i mogućnost zaraze Covidom i konačne smrtne posljedice?
Ja sam samo stvar pokušao pojednostaviti, a vi je komplicirate do bola, pri čemu sami sebi stvarate dvojbe i dolazite do relativnog zaključka
11.09.2021 | 15:48
Naravno da stvari nisu tako groteskne kao što si ih opisao (niti sam ja rekao bilo što slično tome).

Meni je cijepljenje = cijepljeni pojedinac, bez obzira da li je dobio 1, 2, 3 ili n doza.

Mrtvi cijepljeni su oni koji su umrli zbog nuspojava cijepljenja, ne-mrtvi cijepljeni su svi oni koji su cijepljeni (bez obzira na broj primljenih doza) i ostali su živi, kako ih ne vidiš? Zato i dijelimo broj umrlih cijepljenih sa brojem preživjelih cijepljenih, da utvrdimo postotak preživljavanja cijepljenja.

Brojanje istog čovjeka više puta, kao i premali uzorak (od jednog cijepljenog) svako će dovesti do pogrešnog rezultata.

Mislim da nisi u pravu kad kažeš da bi dovoljno veliki brojem cijepljenja iste osobe došlo do njezine smrti, jer osobe koje nisu pokazale nikakve nuspojave na cijepljenje mogu nakon prvog cijepljenja biti cijepljene veći broj puta, i ostati žive.
Uostalom, svi mi koji smo cijepljeni kao djeca, primili smo desetak doza raznih cjepiva (neke u kombinaciji odjednom) i dalje smo živi. I sada se opet cijepimo na COVID i nemamo teže nuspojave.

Stvar je u tome da ljudi umiru od reakcije na cjepivo zbog specifičnosti njihovog organizma i/ili zdravstvenog stanja, a ne zbog samog cjepiva (kada bi samo cjepivo bilo jedini razlog onda bi umirali svi, bez obzira na razlike od osobe do osobe), i zato ne uspoređujemo broj mrtvih sa brojem doza, nego sa brojem cijepljenih.

Ako imaš takvu fiziologiju organizma i zdravstveno stanje da ti cjepivo ne izaziva reakciju, možeš se cijepiti koliko god hoćeš puta, i uvijek ćeš ostati živ, ako nemaš imati ćeš nuspojave, i ovisno o slučaju, možeš umrijeti.

Dijeljenjem broja umrlih sa brojem doza dobiti ćeš zavaravajući podatak jer si preživjele brojio više puta, a mrtve samo jedanput.

Ako je 3 ljudi od 10 umrlo, a primili su po 10 doza, smrtnost je 30% ako računaš po broju cijepljenih, a 3% ako računaš po broju primijenjenih doza.
Da li ti je stvarno smisleniji podatak o 3% mrtvih na broj doza, od podatka o 30% mrtvih na ukupan broj cijepljenih (bez obzira što su oba dva podatka točna)?!
  • Daddo
  • Posjetitelj
11.09.2021 | 16:24
Naravno da mi je 3% na broj doza smisleniji podatak ako mi je krajnja zadaća zaštita 4 milijuna ljudi. Jer na 40 milijuna doza smrtonosnih je milijun i dvjesto tisuća (tu ima “duplo” brojanih, kako ih zoveš), dok u slučaju 30% umrlih imam sigurnih milijun i dvjesto tisuća pogreba.

Broj doza smatram smislenijim u trenutku kad mi je važna svaka nuspojava i imam virus koji mutira, a doza mi je jedino oružje.

Obzirom da su nakon svake doze moguće nuspojave, zašto je nakon 3+ milijuna istih registrirano samo 4700 i kusur nuspojava i samo 42 smrti?

To su brojke koje su meni čudne i koje mi ne štimaju.
11.09.2021 | 21:25
@Daddo,

Kao što sam već rekao, sve to stoji, ali ja govorim o smislenosti usporedbe broja umrlih po dozi cijepljenja sa umrlima na broj zaraženih.

Usporedbom 3% smrtnosti po primijenjenoj dozi, sa 30% smrtnosti od zaraze COVID-om, možeš zaključiti da je smrtnost cijepljenja deset puta manja od smrtnosti od bolesti, iako je postotak umrlih od broja cijepljenih, isti kao postotak umrlih od broja zaraženih.

Ne umiru događaji (primjena jedne doze cjepiva) nego ljudi.
Nema smisla uspoređivati broj umrlih po broju događaja, sa umrlim ljudima na ukupan broj ljudi koji mogu umrijeti, jer ti postotci nisu usporedivi.
11.09.2021 | 22:18
Daddo kaže:

Da, ja pitam zašto ljudi ne prijavljuju nuspojave. Nigdje nisam spomenuo Internet.
www.halmed.hr/COVID-19/Kako-prijaviti-sumnju-na-nuspojavu/

Upravo jesi, poslao si mi link na upute kako prijaviti nuspojave cijepljenja,... kako će te upute pomoći nekome tko se ne koristi internetom?

Daddo kaže:

Te koje ti spominješ da su ekipa koja je prva cijepljena, cijepljena je kod svojih izabranih liječnika ili u domovima za stare i nemoćne i opet zbog toga što ih je izabrani liječnik stavio na popis prioriteta. Nisu sami došli na punkt po dozu. A i ti koji su sami došli imaju svoje izabrane liječnike kojima se moraju javit u slučaju bilo kakvih tegoba.

Hoćeš reći da su liječnici ob. med. nazivali pacijente nakon cijepljenja i raspitivali se imaju li pacijenti nuspojave?
  • Daddo
  • Posjetitelj
12.09.2021 | 00:56
m@xym kaže:

Ako je 3 ljudi od 10 umrlo, a primili su po 10 doza, smrtnost je 30% ako računaš po broju cijepljenih, a 3% ako računaš po broju primijenjenih doza.
Da li ti je stvarno smisleniji podatak o 3% mrtvih na broj doza, od podatka o 30% mrtvih na ukupan broj cijepljenih (bez obzira što su oba dva podatka točna)?!


Gdje su u ovom tvom pitanju - zaraženi? Cijelo vrijeme pričamo o nuspojavama cijepljenja, ne o zaraženima.

3% od broja doza koje primijenim je IMHO puno relevantniji podatak od 30% umrlih od cjepiva, jer mi treba podatak o tome kolike su šanse da na 4 milijarde ljudi koje moram cijepiti (sa zasad još uvijek nepoznatim brojem doza) imam neželjenih smrti. Sve i da mi matematički to ispadne isti broj umrlih kao 30% cijepljenih, u praksi će mi broj mrtvih biti vjerojatno manji, zbog načina na koji apliciram te doze (više različitih cjepiva, više doza, razmak među dozama).

Zaražene uopće ne spominjem jer njih ne cijepimo dok god su zaraženi.
  • Dijete
  • Posjetitelj
12.09.2021 | 02:19
Nisam nasao nista pametno o broju umrlih od reakcije na cjepivo...



jura22 kaže:
Imaš pravo, ne tiče me se sto se radi u NZ. Briga me ako vas zatvore u kuće na godinu dana.


Ako biti zatvoren znaci da cemo tim cinom mozda spasit zivot 8000 ljudi, bit cu zatvoren vrlo rado... Ti i dalje budi ogorcen na koga god zelis, ali to sto Hrvatska po statistici ima 8427 umrlih od korone - stvar je hrvatske unutrasnje politike i pulsa naroda...


"zatvoren u kucu" je sirok pojam.. ja srecom obozavam provodit vrijeme sa svojom obitelji i ovaj period mi je dosao kao odmor. svaki dan sam vani, povezao sam se sa susjedima bolje u ovih nekoliko tjedana nego u 4 godine sto zivim u ovoj ulici (nesto slicno se dogodilo 90tih kad sam u podrumu nebodera uz covjece ne ljuti se i belu stekao nove prijatelje iako smo zivjeli u istoj zgradi godinama...)
dakle "zatvoren u kucu" ne znaci da ne smijem van (dapace, vani sam apsolutno svaki dan i sretan sam jer sam konacno nasao vremena da sredim okucnicu kako spada)...

tebi je sve to fasizam... i neka ti je... nama je to trenutno najbolja opcija, a opcije se mijenjaju i prilagodjavaju novim saznanjima..

Svjestan sam da ima ljudi koji ne mogu smislit svoju obitelj pa im je kazna bit u istoj prostoriji s njima (njima je lockdown pakao), ili ljudi koji ne mogu smislit sebe pa im tesko pada biti sam.... Svjestan sam da je obiteljsko nasilje u porastu svugdje u svijetu... Da sam zatvoren u kucu s tobom, vidim mogucnost da bih postao nasilan...

Prateci brojeve, nadam se da cemo imat jos bar jedan tjedan lvl 4 pa onda prec u blaze mjere.. taman da posadim paradajz..
12.09.2021 | 02:38
Ne kužim ovo pitanje.
Prvo me pitaš gdje su zaraženi, a onda odgovaraš da zaražene ne spominješ jer ih ne cijepimo.

U tom pitanju nije bilo zaraženih jer se ono odnosi samo na smislenost korištenja postotka umrlih od posljedica cijepljenja prema broju primijenjenih doza, a ne prema broju cijepljenih ljudi.

Ne znam da li si me dobro upratio, ali, ja ne tvrdim da je postotak umrlih po broju primijenjenih doza nerelevantan podatak, nego samo hoću reći da nije usporediv sa postotkom umrlih od COVID-a po broju ukupno zaraženih, ako neka osoba želi znati kolike su mu šanse da umre ako se cijepi, u odnosu na šansu da umre od posljedica zaraze COVID-om.

Farmaceuta, zdravstvenog djelatnika, ili nekog sličnog, će svakako interesirati kolika je smrtnost po pojedinoj dozi, ali mene kao pojedinca će više interesirati kolike su moje šanse da umrem ako se cijepim (bez obzira na broj doza) u odnosu na na šanse da umrem od posljedica zaraze COVID-om.
12.09.2021 | 09:50
Dijete kaže:

Ako biti zatvoren znaci da cemo tim cinom mozda spasit zivot 8000 ljudi, bit cu zatvoren vrlo rado... Ti i dalje budi ogorcen na koga god zelis, ali to sto Hrvatska po statistici ima 8427 umrlih od korone - stvar je hrvatske unutrasnje politike i pulsa naroda...


Problem je što će takvo stanje trajati vječito.
Korona se neće istrjebiti, ona bude prisutna vječno. Pa zar misliš do smrti svako toliko biti zatvoren, a da ne pričam kako u jednom trenutku neće biti novaca za pokrivanje silnih lock-down-ova.
  • Dijete
  • Posjetitelj
12.09.2021 | 11:01
jura22 kaže:


Problem je što će takvo stanje trajati vječito.


Zasto bi trajalo vjecno? Napisah ti vec 3 puta, trajat ce dok se ne cijepi xy posto ljudi.. npr. 80%…

Dakle, ponavljam pitanje - zasto bi trajalo vjecno (ili kako si to napisao, vjecito)?

Ustvari, zanemari... nevazno je...
12.09.2021 | 11:40
Prama ovom tekstu u Nacionalu, koji prenosi izjavu voditeljice Službe za školsku medicinu HZJZ Ivane Pavić Šimetin - u Hrvatskoj je trenutno cjepljeno 58 % odraslih osoba, no to su nastavnici.
Kako smo u lipnju imali oko 43% cijepljenih odraslih osoba ukupno, pa smo se bojali da će nam sezona biti lošija jer su Grci imali 49, Španjolci oko 60 posto; uglavnom sve turističke zemlje u okruženju su imale više procijepljenih od nas - po ovom broju u školstvu izgleda da se ovdje ljudi ipak, koliko toliko, cijepe.
No to nikako ne može biti referentan broj, toga sam svjestan.
Nikako da nađem ukupan broj cijepljenih osoba do ovoga mjeseca.
Ukucavam, tražim - ništa.
Zašto to kriju - ili su podaci poražavajući, ili su oni nesposobni.
12.09.2021 | 11:51
Evo našao sam ovu stranicu.
Između ostalog kaže da je: "od 25. veljače 2020., kada je zabilježen prvi slučaj zaraze u Hrvatskoj, do danas ukupno su zabilježene 383.108 osobe zaražene novim koronavirusom, od kojih je 8.427 preminulo, ukupno se oporavilo 368.538 osobe od toga 696 u posljednja 24 sata."
Do danas je ukupno testirano 2.649.120 osoba.
Zaključno s 10. rujna utrošeno je 3.326.927 doza cjepiva, a cijepljeno je je 43,31% ukupnog stanovništva, odnosno 52,00% odraslog stanovništva. Na dan 10. rujna utrošeno je 5.944 doza cjepiva, a od toga je 3.196 osoba cijepljeno prvom dozom.

Zaključno s 10. rujna 1.757.756 osoba cijepljena je barem jednom dozom, a od njih je cijepljenje završeno za 1.647.073 osoba (1.569.171 osoba cijepljeno s dvije doze te 77.902 osoba cijepljeno cjepivom Jannsen), što čini 48,80% odraslog stanovništva.
Znači, na 50% smo. Niti toliko.
12.09.2021 | 16:42
Isto je kao i gripa. Traje vjecno.
Kod gripe nema ovog ludila. Objave da imaju cjepivo i tko hoce se cijepi.

Korona je zamjena za gripu.
  • Air
  • Korisnik
  • 63
12.09.2021 | 18:50
Dijete kaže:
Dakle, ponavljam pitanje - zasto bi trajalo vjecno (ili kako si to napisao, vjecito)?


Ovo je priča sa početka korona pandemije kada sam tvrdio da čovječanstvo zna vrlo malo o virusima.
Netko je tvrdio suprotno.
Evo prošlo je skoro dvije godine, svi mozgovi su se udružili, utrošena su enormna sredstva a još uvijek smo u istoj situaciji.
Na kraju će se potvrditi ono što mnoga istraživanja potvrđuju i što potvrđuje čovjek koji je izlječio Trumpa: D vitamin, C vitamin i cink...

Niti jedan virus se ne može iskorijeniti od strane čovjeka.
Tako neće niti ovaj.

Nažalost ponavljanjem su uvjerili mnoge ljude kako će se cjepljenjem i postizanjem “imuniteta krda” ukloniti respiratorni virus Covida.

To je jedna od većih gluposti koju su ljudi progutali vezano za koronu.

Ta tvrdnja nije točna.
Pogotovo je apsurdna ta tvrdnja od kada su shvatili da ovaj virus jako brzo mutira.
Ova tvrdnja može postati točna smo ako svi prestanemo disati.

Ali i tada će virus naći način da preživi.

Treba naučiti živjeti s ovim virusom.
Moramo se okrenuti svom zdravlju / imunitetu.

Nemojte ljudi "pasti" na tvrdnju da vaše tijelo može podnesti sva cijepljenja ako nije reagiralo na prvo cijepljenje.
12.09.2021 | 20:23
Još dok se pričalo samo o Wuhanu i bolest još nije došla nikud, gledao sem jednog doktora koji je pričao o tome, da su svi covid-like virusi slični i prežive u prirodi (npr. na životinjama, kojima ne prave nikakve probleme). Po njemu su prisutni cijele godine, a ljudi se počinju masovno razboljevati na jesen, kao posljedica vremenskih promjena i promjene životnog ritma: manje sunca, manje svježeg zraka, manje tjelesne aktivnosti, manje svježe hrane, naročito voća i povrća. A triger za obolijevanje može biti i stres ili kombinacija više faktora, a sve skupa utječe i na sam razvoje bolesti kod svakog pojedinca. Koliko gledam, što se dogadjalo u mom okruženju, to ima smisla: znam za primjere gdje se jedan iz familije razbolio, a niko drugi nije - muž bolestan, žena ga zbrinjava a ostane zdrava, isto kod nas - mali bio pozitivan, imao povišenu temperaturu jedan dan i niko od nas se nije razbolio (mada jesmo pripazili na higienu ali 100% izoliran nije bio). Njemu je stres bilo EP, na koje su se pripremali, a iz grupe njih se razboljelo troje. I pošto su klinci u top kondiciji, svi su se oporavili za dan-dva.
Ne možemo se riješit tih virusa jer je nemoguće procjepit čitavu populaciju životinja, koje im nude prirodni "habitat", za razliku od recimo virusa boginja, koje prežive samo na/u čovjeku. Zato su po njemu vakcine nesmislene, a isto tako i maske, jer je virus prisutan i u samom izdisanom zraku - iako preživi kraće vrijeme.
Po njemu cijepljenje samo potiče daljnje mutacije virusa.

Stvarno mi je žao što nisam tog videa skinuo, jer poslije svog ovog vrijemena njegovo objašnjenje i predviđanje je - barem meni - još uvijek najekzaktnije i najlogičnije. Jest - rekao je, da će se mnogo ljudi razboljeti, da će za mnoge to biti jako teško, da će mnogo ljudi umrijeti ali - to je prirodno. I da se to ne može izbječi, dok se ne razvije prirodni imunitet...

Meni mrak pada na oči, kad slušam nesmisle i lupetanja. Puno sigurnije bih se osjećao, kad bi otvoreno rekli, da nemaju pojma kakve probleme može stvarati virus i kakve mogu bit posljedice, i da se svako sam pobrine za svoj imunski sustav, za higijenu i da se što više izbjegava nepotrebne kontakte. Po meni je to mnogo bolja motivacija za mase, da se pridržavaju tih osnovnih mjera, nego ovo promoviranje straha i panike, koju steću sa svim nelogičnim i kontradiktornim informacijama. Uz to još diskreditacija svake "ideje" koja nije složna s mainstream mišljenjem...
12.09.2021 | 22:56
Ja sam to rekao onako seljački. Hrvatska je išla i ide dobrim putem vezano za koronu. Ne pričepi kao NZ do kraja, već pusti disati. NZ ako ne promjeni politiku, ljudi se budu počeli divlje ponašati (i sada piju prekomjerno).
  • Dijete
  • Posjetitelj
13.09.2021 | 00:30
jura22 kaže:

Problem je što će takvo stanje trajati vječito.
Korona se neće istrjebiti, ona bude prisutna vječno. Pa zar misliš do smrti svako toliko biti zatvoren , a da ne pričam kako u jednom trenutku neće biti novaca za pokrivanje silnih lock-down-ova.


Ponavljam. Ne, mislim bit do smrti zatvoren (fakat si mi nejasan, zbunis me do bola i cinis me budalom... mozda ti je to taktika, da me spustis na svoj nivo i nabacis mi majstoricu?). Promijenit ce pravila kad dodju do odredjene brojke procjepljenosti ljudi (vidi Dansku... makar mozda do tada ispadne da u Danskoj sve kolabira....)... ne znam sto i kako ce promijenit, ali se sigurno taktika nece promijenit do tada...

Na planeti ima 195 drzava. Pojavila se globalna "neugoda" i svi su se nasli u manje vise istom skripcu. Razlicite zemlje su pokusale razlicite taktike manje vise sukladno mentalitetu te zemlje..
I propeli ljudi na straznje noge...
Napali Svedski model... cemu? oni su odlucili tako i pusti ih... al ne, to je drugacije od nas - trebali su napraviti ovo!
Napali Americki model tj. nepostojanje istog... al cemu? oni tako odlucili... al ne, kako li su samo glupi, to je drugacije od nas - trebali su napraviti ono!

Kako su saznanja rasla o virusu, reakcije na njega su se mijenjale i jos uvijek se mijenjaju... Niti jedna zemlja nije donijela pravila prvi dan kojih se i dan danas drzi...
Al neprestano brujanje kako je netko trebao napraviti ovo, ili ono... ko da slusam pijanca nakon tekme i laprdanje kak je Dalic trebao stavit Zlatka Saracevica na klupu jer stalno fulava trice...

jura22 kaže:


Ja sam to rekao onako seljački. Hrvatska je išla i ide dobrim putem vezano za koronu.


Nedostaje ti poniznosti da priznas da ne mozes tvrditi ovako nesto.

Ja se nadam i drzim fige da je Hrvatska na pravom putu, jer mi tuzno gledat kako brojke mrtvih rastu.

Da me netko pita kakav je to tocno put, ne bih znao jer nisam ulovio obrazac? Moze objasnjenje?


jura22 kaže:

NZ ako ne promjeni politiku, ljudi se budu počeli divlje ponašati (i sada piju prekomjerno).


Nije cijeli svijet ono sto vidis u ogledalu. Laprdas o nekoj zemlji u kojoj nisi bio.

"Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije, Europska regija je regija s najvećom potrošnjom alkoholnih pića u svijetu.
Hrvatska je jedna od zemalja koja ima visoku konzumaciju alkoholnih pića.
U našem društvu pijenje alkoholnih pića je ugrađeno u običaje te je velika nekritičnost prema njegovoj konzumaciji."

Stopa prekomjernog trosenje alkohola na NZ je oduvijek visoka. Oduvijek je zemlja rasista i zato sam se osjecao kao "doma" kad sam prvi put stigao. Dolazi ljeto i rostiljanje (jucer smo imali srpske kobasice i novozelandskog lososa s rostilja za veceru), piti ce se vise.
Dostavljaju mi pivu cetvrtkom. Ostavim prazne boce vani, dodju mi pune (to imam aktivirano zadnje 2 godine, i nije stalo tijekom korone jer je alkohol - osnovna namirnica).

Zaboravio si i to da NZ ima najbolju travu na svijetu. Jos uvijek nije legalizirana, ali se jako tolerira i veliki je dio opce kulture... nesto slicno jutarnjem pelinu ili rakijici u hrv...

Mentalitet toliko drugaciji, da ga je tesko opisati.
Ako zelis saznat vise, potrudit cu se i probat ti pribiliziti taj svijet o kojem tako lijepo pljuckas. Moguce je da imas puno obitelji na NZ te da imas na taj nacin dobar uvid kako je tu, ako je tako - sam nastavi.

Ili bi jednostavno mogao pocet tolerirat da ljudi na drugom kraju svijeta zive svoj zivot. Realno, ono sto se dogadja na NZ ne utjece na tvoj zivot u Hrvatskoj.

Ja pratim kaj se dogadja u Hrv jer jos uvijek imam tamo obitelj i prijatelje, ali onog trenutka kada oni odu, prestat cu pratit zbivanja i necu imat nista pametno reci jer nemam meni relevantan izvor informacija.
13.09.2021 | 06:46
To je put da ne zatvara sve na jednog zaraženog, već malo pritegne (ne do kraja) i malo popusti mjere. Sada gotovo da ih i nema. Samomaske i 1,5-2m razmak. Potvrdde o nekim slučajevima i ne siluju s mjereme cjepljenje, već se samo prijete po menijima.

Jok, ima ih u Australiji a znaš kako gledaju NZ.

Ovo za rasizam ne znam zašto si potegnuo jer ja nisam rasist.
  • Dijete
  • Posjetitelj
13.09.2021 | 07:19
jura22 kaže:

Jok, ima ih u Australiji a znaš kako gledaju NZ.

Ovo za rasizam ne znam zašto si potegnuo jer ja nisam rasist.


Rasizam nisam potegao zbog tebe, isprike ako ti je tako zvucalo. Potegao sam da ne mislis da mislim da je ovo mjesto med i mlijeko. A “osjecao sam se ko doma” jer sam uvijek smatrao Hrvatsku rasistickom, nacionalistickom i nadasve bijelom.

Ugrubo, povijest pokazuje da su Britanci u Australiju slali robijase, a u NZ ljude kojih su se familije sramile…


Kaj se tice Hrv, meni se to cini kao da se ne zna ko pije ko placa.. Dungeons and dragons, bacanje kockica svako jutro… malo sim, malo tam, malo vrijedi za ove, za one tam ne vrijedi… malko cemo dopustit crkvama, pa malko alkarima, pa malo turistickim destinacinama da turisti donesu pare…
Izgleda da ipak polako siluju sa putovnicama za neke poslove… krecu sa zdrastvom, ali kako bi to Zabac rekao, samo bas polako kuhaju ko zabe

Sto god bilo, fakat se nadam da ce strategija imat jasna pravila, direktnu i razumljivu komunikaciju svakom gradjaninu te da ce ljudi postivat i drzat ih se..
Ako imas nejasna pravila i samo odredjen postotak ljudi ih se drzi, ne mozes znati da li to funkcionira ili ne…

Svako dobro, drz se…
13.09.2021 | 10:32
JOHN kaže:
Previše komplicirate i mistificirate. Ja pojednostavljujem priču jer svi ostali faktori mogu značajno prevagnuti kako na jednu tako i na drugu stranu. Oslanjamo se na službene podatke Halmeda, HZJZ itd. Kad primiš jedno cijepivo priča je matematički definirana, postao si broj koji je primio cjepivo.
Tako je isto mogu mijenjati varijablu jer ću uvesti koeficijent za korekciju broja registriranih osoba koje su umrle od posljedica Covida i vremena od kada izračun kreće. Pitanje je da li su stvarno svih 9000 umrli od posljedica Covida? Pa recimo da li je mjerodavno u izračun uzimati iz početka broj umrlih jer ste i sami na neki način iznijeli vjerojatnost da se većom procijepljenošću smanjuje širenje virusa pa samim time i mogućnost zaraze Covidom i konačne smrtne posljedice?
Ja sam samo stvar pokušao pojednostaviti, a vi je komplicirate do bola, pri čemu sami sebi stvarate dvojbe i dolazite do relativnog zaključka


Problem uopće nije u tome što mi "kompliciramo i mistificiramo", a ti pojednostavnjuješ stvari, nego u tome što pokušavaš usporediti dvije neusporedive stvari:

a) broj umrlih od COVID-a na ukupan broj stanovnika

sa

b) brojem umrlih od nuspojava cijepljenja na broj cijepljenih

Zašto su neusporedive?
Zato što pod a) dijeliš broj umrlih od COVID-a sa brojem svih stanovnika, i zdravih i bolesnih, iako većina njih nema nikakve šanse da umre od COVID-a jer ne zadovoljava osnovni uvjet da bi uopće mogli umrijeti od posljedica bolesti od koje ne boluju, tj. nisu zaraženi COVID-om.

Dakle, ako znaš da netko prvo mora biti zaražen COVID-om da bi eventualno umro od posljedica bolesti, onda broj umrlih možeš dijeliti jedino sa brojem zaraženih, a ne sa brojem svih stanovnika, od kojih je većina zdrava.

Naravno da ne možemo biti sigurni da li je stvarno svih 9000 ljudi umrlo od COVID-a, i da li je broj zaraženih upravo onaj koji je detektiran od strane zdravstvenih radnika (pogotovo kad znamo da je jedan dio zaraženih tzv. asimptomatski, tj, znamo da su zaraženi, ali nisu bolesni i ne pokazuju nikakve uočljive simptome), ali isto tako znamo da imamo debeli "višak" smrti na godišnjoj razini, upravo u mjesecima kada je umiralo najviše zaraženih COVID-om, i isto tako znamo da stvarno zaraženih ima više od detektiranih zaraženih, ali mi drugih brojeva nemamo, pa možemo raditi samo sa onim što imamo.

Znamo i da sa velikim brojem cijepljenih, plus oni koji su preboljeli COVID, imamo i manji broj umrlih od posljedica COVID-a, na broj zaraženih, i to je sasvim očekivano, jer će osoba čiji imunitet je prirodno ili umjetno pojačan na način da na vrijeme može detektirati virus i suzbiti njegovo širenje u organizmu, u znatnoj mjeri povećati izglede za preživljavanje.

Ovo zadnje čak dodatno komplicira računicu, jer imaš još jednu kategoriju, naime, osim necijepljenih zaraženih, imaš i cijepljene zaražene, koji ti onda smanjuju postotak smrtnosti, a da bi netko upao u tu kategoriju, mora prvo biti cijepljen, tj. prihvatiti rizik smrti od nuspojava cijepljenja.
13.09.2021 | 10:43
Ponavljam zadatak
Koje su šanse da će doći do smrtnog ishoda za scenarij:
a) Izlazim van i ponašam se kao da nema pandemije. Razgovaram s ljudima, partijamo, žnjaram se na sve strane i tako narednih recimo mjesec-dva. Koje su šanse da ću oboliti od Covida sa smrtnim posljedicama? Računam na bazi povratnog razdoblja od dvije godine.
b) Izlazim van i odlazim na prvo mjesto gdje mogu primiti cjepivo i pratim svoje stanje mjesec-dva. Koje su šanse da ću umrijeti od posljedica cjepiva? Računam na bazi povratnog razdoblja od dvije godine.
evo dodat ću i
c) Izlazim van, hodam po nogostupu mjesec-dva. Koje su šanse da će me autom pokositi neka neodgovorna budaletina, sa smrtnim posljedicama? Računam na bazi povratnog razdoblja od dvije godine.
  • Air
  • Korisnik
  • 63
13.09.2021 | 10:58
JOHN kaže:
Ponavljam zadatak
Koje su šanse da će doći do smrtnog ishoda za scenarij:

c) Izlazim van, hodam po nogostupu mjesec-dva. Koje su šanse da će me autom pokositi neka neodgovorna budaletina, sa smrtnim posljedicama? Računam na bazi povratnog razdoblja od dvije godine.


Da li je u ovom slučaju otvorena mogućnost da vozač ima Koronu?
Važno je, jer će sustav takvu smrt pripisati Koroni a to tada mijenja ukupni postotak.
  • Dijete
  • Posjetitelj
13.09.2021 | 11:00
JOHN kaže:
Ponavljam zadatak
Koje su šanse da će doći do smrtnog ishoda za scenarij:


Nemam konkretne brojeve (izgleda da se tesko nalazi informacija pod "b"), ali po onome sto sam uspio procitati bilo bi c < b < a i to me dovelo do odluke da se cijepim...

zbog neodgovornim budaletina, cak i kada hodam po nogostupu, pratim sto se dogadja okolo, a ne skakucem kao bezbrizna slonica Nelica..
  • Air
  • Korisnik
  • 63
13.09.2021 | 11:29
JOHN-e nekako mi se čini da svojim pitanjima zafrkavaš ekipu samo kako bi se maknuli od osobnog prepucavanja?
13.09.2021 | 11:34
Dijete kaže:
JOHN kaže:
Ponavljam zadatak
Koje su šanse da će doći do smrtnog ishoda za scenarij:


Nemam konkretne brojeve (izgleda da se tesko nalazi informacija pod "b"), ali po onome sto sam uspio procitati bilo bi c < b < a i to me dovelo do odluke da se cijepim...

zbog neodgovornim budaletina, cak i kada hodam po nogostupu, pratim sto se dogadja okolo, a ne skakucem kao bezbrizna slonica Nelica..


Ja bi onda predložio fizičko izoliranje svakog nogostupa. Napravit ćemo biznis samo takav. To je must have.
13.09.2021 | 11:36
Air kaže:
JOHN-e nekako mi se čini da svojim pitanjima zafrkavaš ekipu samo kako bi se maknuli od osobnog prepucavanja?

SMRTNO sam ozbiljan.
  • Dijete
  • Posjetitelj
13.09.2021 | 11:41
JOHN kaže:

Ja bi onda predložio fizičko izoliranje svakog nogostupa. Napravit ćemo biznis samo takav. To je must have.


U mojoj ulici nema nogostupa

a u mene nema ni smisla (a ni volje) za biznis...
13.09.2021 | 11:47
Dijete kaže:
JOHN kaže:

Ja bi onda predložio fizičko izoliranje svakog nogostupa. Napravit ćemo biznis samo takav. To je must have.


U mojoj ulici nema nogostupa

a u mene nema ni smisla (a ni volje) za biznis...

Napravit ćemo projekte nogostupa i fizičkih barijera za sigurnost svakog pješaka NZ. Pojačali bi JDO na barem 500kN udara pod 20°. Ostavit ćemo dubok i neizbrisiv trag u sigurnosti.
  • Air
  • Korisnik
  • 63
13.09.2021 | 12:08
JOHN kaže:
Air kaže:
JOHN-e nekako mi se čini da svojim pitanjima zafrkavaš ekipu samo kako bi se maknuli od osobnog prepucavanja?

SMRTNO sam ozbiljan.


Ako si SMRTNO ozbiljan tada sam ja pogriješio. Sorry, nisam mislio omalovažiti tvoja pitanja.

Koliko sam shvatio ti si inžinjer po struci, kako inžinjera pitam te kako možemo doći do ispravnog zaključka na osnovu brojki koje nisu točne/istinite?

Već smo nekoliko puta naveli i "dokumentirali" koje brojke su netočne.
Jedine točne brojke su o broju cijepljenih (jer još nema podataka o lažno cijepljenim, kako bude rastao pritisak/ucjena na cjepljenje rast će i taj broj), sve ostale brojke (broj smrti od Covida, broj zaraženih, broj nuspojava od cjepiva) nisu točne.
13.09.2021 | 12:13
Moramo se praviti da su točne, ako nešto želimo računati.
Ako stvarno nisu točne, moram vam priopčit da vam badava rasprava
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 17 sati, 50 minuta
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)
  • Air: ...možda bi se razvili skriveni talenti za poeziju :)
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis... brzo bi se reducirao broj vojnih stratega, predsjednika, trenera... :)
  • smayoo: @Air: :D
  • imjasminh: u biti cmd r xD
  • imjasminh: updatane slike mobitela u oglasniku - cmd f5 ako vidite stare slike...
  • imjasminh: Apple iPhone 14, 128GB, Midnight Blue - 89% - Spuštam na 450 EUR - [link]
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis uvelo bi porez na političke teme, 1c za čitanje, 2c za pisanje po postu.
  • Gjuroo: "Smayoo: 25x je vrlo optimistična procjena :)
  • Bertone: Otvorena tema "Zero-day" pa se slobodno možete maknuti od politike i rata
  • Bertone: Ma znam, ali tko će to čitati :(
  • smayoo: Svatko je slobodan otvoriti kakvu god želi temu koja ne krši opća pravila. Zar je uredništvo krivo što vi, članovi, pokazujete 25 puta veći interes za političke teme, nego za stručne? :)
  • Bertone: ... no u pravu si, lakše je mlatiti o politici nego o stručnim hardversko-softverskim temama :)
  • Bertone: Kad si stavio video, malo sam bacio oko na forum no nisam našao zasebnu temu o sigurnosti u koju bi se mogle staviti vijesti ili linkovi na iste no tražiti ću još malo
  • Gjuroo: Apple teme nam se svele na vikalicu, a forum preuzela politika...
  • Bertone: Još malo o sigurnosti (ako nekoga zanima), [link] i [link]
  • Gjuroo: Upozorenje Apple korisnicima glede moguće krađe identiteta: [link]
  • Gjuroo: @drlovric: Sviđaju mi se oznake što nisu šareni... Taj grb sa zoo vrtom je uvijek nekako kao šaka u oko, al ajd.
  • drlovric: [link]
  • drlovric: Sitno se broji :)
  • JOHN: Sretan i blagoslovljen Uskrs!
  • Borostef: Sretan Uskrs :)
  • Miro Spiro: sretan Uskrs
  • Beli: Sretan Uskrs svima :)
  • Gjuroo: Sretan Uskrs!

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Air, drlovric, Gjuroo, IgorD, Riba, temeljnik, tino1, Anonimci (509)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.44 Seconds

Provided by iJoomla SEO