Kako vam se sviđa govor predsjednice?
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Kako vam se sviđa govor predsjednice?

24.08.2019 | 10:44
zabac kaže:
HEP ima istu praksu. MAla trafostanica košta oko 200.000€ i investitor je izgradi i preda je HEPU kao osnovno sredstvo, a dio zemljišta se isto mora dati njima. Tako je bilo, ali ne vjerujem da se išta promjenilo.
Pristupne i nerazvrstane ceste se ne trebaju financirati ali je stvar kalkulacije da li se isplati i koliko čekati da lokalna samouprava napravi iste.
(primjer je dio na Borčecu, makadam, nema kanalizacije - poznanik je bio strpljiv i dočekao).
1/2 mil. € i nije puno ako se gradi veliki objekt i/ili ako se gradi pogon.
(primjer jedne hladnjače - čekati aluminijski kabel za priključak 3 mjeseca ili polagati bakreni odmah - razlika je 3x u cijeni i govorimo o 3.000.000kn razlike - hladnjača(e) se iznajmljuju po 1.5mil. kn)

Sve je stvar kalkulacije.

A što je predstečajna nagodba? Ozakonjena plačka (na nivou nacionalizacije)!

I šta to je po tebi ispravno?
Mi smo btw. mogli graditi i upotrebljavati naše objekt i bez nerazvrstane ceste, da nam istu nisu stavili kao uvjet dokumentaciji. Čime su kurvanjski osigurali da će novac za nju doći od nas. A nakraju će njihovi štićenici imati koristi od toga.
A kako komentiraš ovaj slučaj kompenzacije?
24.08.2019 | 12:26
tino1, čitam ovo i zapravo se još uvijek čudim do kuda ide bezobrazluk lokalnih šerifa.

Mogu shvatiti da ta cesta nije predviđena lokalnim proračunom i da se u danome trenutku ne može financirati iz tog istog, ali da se naknadno mjenjaju pravila takvim kurvinjskim potezima, to je već stvarno previše.

Čisto jedno laičko pitanje; Da li ste možda mogli tu cestu izgraditi kao zajedničko PRIVATNO vlasništvo onih koji kupe gradilište uz tu cestu? (nešto kao zajednički privatni prolaz, koji zadoovljava sve zakonske uvjete, da bi mogli dobiti uporabne dozvole za objekte)? Čisto samo radi formulacije naziva kako bi se spriječila naknadna exploatacija onih koji nisu sudjelovali u njezinoj izgradnji...
24.08.2019 | 13:05
Zdravac kaže:
tino1, čitam ovo i zapravo se još uvijek čudim do kuda ide bezobrazluk lokalnih šerifa.

Mogu shvatiti da ta cesta nije predviđena lokalnim proračunom i da se u danome trenutku ne može financirati iz tog istog, ali da se naknadno mjenjaju pravila takvim kurvinjskim potezima, to je već stvarno previše.

Čisto jedno laičko pitanje; Da li ste možda mogli tu cestu izgraditi kao zajedničko PRIVATNO vlasništvo onih koji kupe gradilište uz tu cestu? (nešto kao zajednički privatni prolaz, koji zadoovljava sve zakonske uvjete, da bi mogli dobiti uporabne dozvole za objekte)? Čisto samo radi formulacije naziva kako bi se spriječila naknadna exploatacija onih koji nisu sudjelovali u njezinoj izgradnji...

E oni nisu čak ni napraviti neki sporazum o međusobnim odnosima, kojim bi se prije nego što bi mi išli u bilo šta definiralo kako bi se ta cesta financirala. Da je u riješavanju međusobnih odnosa bilo rečeno da mi to moramo finacirati ne bi ni u ludilu investirali u tu cestu a ni u gradilišta.

Ali mi smo uvijek mogli izgraditi bez te ceste. To normalno njima nije bilo u interesu, jer su u budućnosti planirali za svoje štićenike imati put. Jer ta gradilišta se do izgradnje ceste nisu mogla razvijati, a bila su u vlasništvu samo uprave.
26.08.2019 | 08:20
Sto se dogodilo s LecIerc-om na Slavonskoj?
Ruse ga jer nisu pristali na ovakve ucjene.
Ocito je trgovacki lobi prejak u RH.
26.08.2019 | 19:04
Leclerc je popušil, jer je u kvartu Gazda naumio napraviti Konzum pa se ovog kočilo dok nije niknul Konzum. Onda su Francuzi zahvalili odvjetničkom uredu koji je to vodil i pobrali se
26.08.2019 | 19:26
To je priča od prije skoro 20 godina, zar ne? Leclerc je već bio i zaposlio ljude za menadžerska radna mjesta, koji su već bili na seminarima kod njih u Francuskoj.
26.08.2019 | 20:21
zabac kaže:
Sto se dogodilo s LecIerc-om na Slavonskoj?
Ruse ga jer nisu pristali na ovakve ucjene.
Ocito je trgovacki lobi prejak u RH.

Ucjena je drugo, ti znaš da je ucjena i da dolazi. Kod nas je tipična lopovska navlakuša, oni krenu polako, držeći te u nadi da je sve pod kontrolom i da nemaš što sumnjati u njih jer oni su država i nemaju potrebu a ni želju te zavaliti za hrpu love. Ko žabu, kad bi je stavio živu u kuhanu vodu ona bi to odmah iskočila- ucjena. Ali ako je staviš u hladnu vodu i postepeno dižeš temperaturu ostat će sjediti dok je ne skuha.- navlakuša. Kriminalci odvratni, ljigavi u ruhu velikih domoljuba i Hrvatina koji samo svojim odvratnim kleptomanskim ponašanjem štete nama svima.
26.08.2019 | 22:31
Misliš kao ribičija? Računaju na pohlepu privatnika i onda kad zagrizu, ne puštaju.

Medalja ima dvije strane.
Kad je bila kriza, te iste "pametni" građevinske firme pritiskale su državu da spusti davanja kako bi oni mogli lakše prodati nekrenine (bez odricanja profita).
Što se desilo s cijenim kvadrata stana sada kad džava daje subvencie, digle su se, jer to nije novac kupca, već države.

Koliko god vam država uzme, toliko i vi od nje uzmete, pa je stanje izjednačeno.

Pitanje je tko je veći kriminalac, privatni ili javni sektor?
27.08.2019 | 06:42
Žabac, kriminalaca ima svugdje. Ali poduzetnik koji pokušava poslovni poduhvat (naravno, sa svrhom ostvarivanja profita) je sasvim normalan čovjek. To što netko teži ostvariti profit, ne čini tu osobu kriminalcem. Moraš se već jednom naučiti razlikovati to. Ti radiš u sustavu koji je umočen u kriminal s obje strane pa automatski smatraš da su svi kriminalci, ali to nije tako.
27.08.2019 | 09:46
zabac
Koliko god vam država uzme, toliko i vi od nje uzmete, pa je stanje izjednačeno.

@zabac... vidim imas jedan veliki osobni kompleks naspram, kako ih ti zoves, "privatnika". Taj naziv bi mozda bio upotrebljiv u staroj Jugi, gdje je sve bilo u drustvenom vlasnistvu, no u danasnje vrijeme je veoma neupotrebljiv. Danasnje relacije su javni sektor (drzava, drzavne sluzbe itd., cega si i ti dio) i realni sektor.

U tom kontekstu, javni sektor ne moze postojati bez realnog sektora. Da ti pojasnim mozda na neki jednostavniji nacin, na tvom nivou... ako "privatnik" ne ostvari prihod i profit, nema od cega platiti porez, od kojega zivi javni sektor. Vrlo jednostavno.

Ja radim za komercijalnu tvrtku. Iako radim u inozemstvu i ne za HR tvrtku, placam porez i sva davanja u HR. Da bih ja dobio placu od tvrtke za koju radim, ta ista mora ostvariti prihod, odnosno stvoriti vrijednost. Naravno, mora ostvariti i profit, jer bez toga nema sve smisla. Kada ja dobim placu, od iste mi HR javni sektor uzme 35%. Znaci javni sektor se financira iz realnog sektora.

Kada ti dobis listu od place, tamo pise da si takoder platio davanja (porez, prirez itd.). No, to je preljevanje iz supljeg u prazno, jer ti, i svi iz javnog sektora, placaju poreze i prireze i ostalo u blagajnu iz koje vam i dolazi placa

Sasvim suprotno, ako realni sektor ne ostvari prihod i profit, nema placa niti realnom sektoru a niti javnom sektoru. Vrlo jednostavno.

Shodno svemu tome, naravno da javni sektor treba podrzavati i stititi realni sektor jer bez njega nema niti javnog sektora.

Da li u svemu tome ima kriminala? Ima naravno... ali. Uzmi relaciju, ne drzava i "privatnik" vec narucitelj i izvoditelj. Ako ja narucim od gradevinske firme da mi sagradi kucu, naravno da cu traziti najkvalitetnije, bez stednje na materijalu, traziti cu da se ispostuju sve stavke ugovora itd. Jednostavno, zelim ono sto je u ponudi i sto placam.

No kada je narucitelj drzava, koja nije krajnji korisnik, vec recimo gradi zgradu u koju ce tvoj "serif" useliti svoje glasace u ZG, onda ulazimo u kriminal. Gradevinska tvrtka, naravno, kao i bilo koja komercijalna tvrtka, tezi vecem profitu, pa u ovoj situaciji malo podmaze djelatnike inspekcija u javnom sektoru, koji malo zatvore oci, pa se stedi na materijalu, pa se ne ispostuju sve ugovorne obveze itd. Tko je tu kriv? E, vidis, kriv je narucitelj, ne tvrtka. Jer narucitelj je taj koji vodi natjecaj, pregledava ponude, i na kraju nadzire izvoditelja sto i kako radi.

Tako da je problem u tome sto je nas javni sektor toliko korumpiran da jednostavno realni sektor radi sta hoce, koliko hoce i kako hoce. I zanimljivo u HR se jednako ponasa i hrvatska i njemacka i francuska i americka i kineska tvrtka. Jer se tvrtka prilagodava sustavu u kojem posluje.

Kako je moj stari uvijek govorio, "nije njemac posten, pristojan i kulturan. Na jadranu i on baci smece na pod jer smije. U njemackoj bi isto bacio, ali ne smije jer ce ga kazniti".

Dakle da zakljucim svoju misao, javni sektor ne moze bez realnog sektora, ali ga mora kontrolirati i postaviti zdravi poslovni sustav i poslovno okruzenje. Onda ce se i realni sektor tome prilagoditi ako zeli poslovati. Vrlo jednostavno

I to sve nema apsolutno nikakve veze sa ustasama, partizanima, komunistima, antifasistima, '45-om, '90-om... Vec sa sadasnjoscu i buducnoscu i kako cemo sami sebi napraviti, a radimo si lose jako...
27.08.2019 | 10:00
zabac kaže:
Misliš kao ribičija? Računaju na pohlepu privatnika i onda kad zagrizu, ne puštaju.

Medalja ima dvije strane.
Kad je bila kriza, te iste "pametni" građevinske firme pritiskale su državu da spusti davanja kako bi oni mogli lakše prodati nekrenine (bez odricanja profita).
Što se desilo s cijenim kvadrata stana sada kad džava daje subvencie, digle su se, jer to nije novac kupca, već države.

Pitanje je tko je veći kriminalac, privatni ili javni sektor?

Tako je Žabac, mi privatnici smo najveći kriminalci u Hrvatskoj! Mi smo prodali INU Mađarima, mi smo kupovali polarne medvjede, mi imamo satove od 100.000 i više €, mi smo dozvolili da se farbaju tuneli po Autocesti i po 50 puta, mi smo s novcem poreznog obveznika (samo i isključivo zaposlenog u javnom sektoru jer naši zaposlenici su lojalni nama i oni su time kriminalci) gradili dionice Autoceste po 5 puta većoj cijeni i time izvlačili novac na osobne račune. U pravu si, mi bi trebali zatvoriti naše firme, otpustiti radnike i razguliti u neku drugu zemlju jer mi nismo dostojni ovog svetog Hrvatskog tla. Samo vi u javnom sektoru ste jedini ispravni i vi ste neka vrsta nad klase nad nama.
Nikad ova država meni i mojoj firmi nije dala ništa, šta nas ne pripada, a ni to nisu. Samo je uzimala, tako da se po normalnoj kalkulaciji ne isplati ulagati u nju. Zato ću ovo tvoje mišljenje (kao jednog od zaposlenika u javnom sektoru) objaviti na svim Njemačko/Hrvatskim ulagačkim forumima, tako da ljudi koji i misle ulagati u Hrvatsku dobro razmisle prije donošenja odluke, jer je za hrvatsku bolje da ti kriminalci ne dolaze i ne blate sveto tlo Hrvatske.
27.08.2019 | 10:37
Služite se retorikom. @0tino1, pogotovo.
Kriminala ima i u privatnom i u javnom sektoru.
Sudovi više-manje procesuiraju kriminal. To nije dovoljno?
Naveo sam primjere firmi (ne kod nas) koje su se bavile nezakonitim radnjama i ništa im se nije desilo.
Spominjanje Njemačke gdje se sustavno štiti Volkswagen (prevara s emisije CO2). Da je to u RH, odmah bi razne kvazi-udruge tražile krv.
Daimler AG i podmićivanje dužnosnika diljem Europe.
Lidl - dobija kredit od njemačke vlade za širenje tržišta izvan DE.
Švicarska i legalno mito izvan CH.
CH podružnica HSBC i njihovo pranje novaca.

Ima toga na lopate.

To vas uopće ne zanima jer je to negdje drugdje.
27.08.2019 | 11:02
zabac kaže:
Služite se retorikom. @0tino1, pogotovo.
Kriminala ima i u privatnom i u javnom sektoru.
Sudovi više-manje procesuiraju kriminal. To nije dovoljno?
Naveo sam primjere firmi (ne kod nas) koje su se bavile nezakonitim radnjama i ništa im se nije desilo.
Spominjanje Njemačke gdje se sustavno štiti Volkswagen (prevara s emisije CO2). Da je to u RH, odmah bi razne kvazi-udruge tražile krv.
Daimler AG i podmićivanje dužnosnika diljem Europe.
Lidl - dobija kredit od njemačke vlade za širenje tržišta izvan DE.
Švicarska i legalno mito izvan CH.
CH podružnica HSBC i njihovo pranje novaca.

Ima toga na lopate.

To vas uopće ne zanima jer je to negdje drugdje.

@zabac... naravno da nas zanima. Kako sam i napomenuo, javni sektor mora podrzavati i stititi realni sektor. U tvom govornom podrucju, drzava treba stititi privatnika jer od njega zivi. Ne znam sto je lose u tome da Njemacka vlada kreditom financira Lidl da se siri van DE???? Pa super! Da je nasoj Vladi pameti, isto bi cinila i za hrvatske tvrtke... no jednom lokalnom mocniku ili politicaru na visim razinama je vaznije uvesti proizvod za koji ce dobiti pinku pod stolom, nego pomoci i podrzavati hrvatsku tvrtku u proizvodnji i prodaji tog istog proizvoda.

Procitaj sta sam pises... Njemacka stiti njemacke tvrtke i kreditira ih, Svicarci donose sebi zakone kako im pase da stite svoje gospodarstvo i ekonomiju.... bilo koja pametna zemlja to cini... Ameri stite americko gospodarstvo (Gospodina Trumpa tu ne bi spominjao ), Kinezi stite svoje gospodarstvo, isto cine i Rusi, Francuzi, Britanci.... Ne znam zasto se cudis tome i sto je tu lose.

Trebao bi se cuditi cinjenici da Hrvatska ne stiti svoje gospodarstvo i realni sektor... to je za cuditi se.
27.08.2019 | 11:26
Vani se ipak malo drugacije, da ne kazem pametnije, krade.

To postoji u bilo kojoj grani u bilo kom sektoru, bilo drzavnom ili privatnom. Nije to nista novo.

Recimo na primjeru Austrije, drzava dosta stiti privatnike i dosta im gleda kroz prste - imajuci u vidu da je bolje da taj privatnik placa porez i zaposljava XXX ljudi, koji su isto tako porezno optereceni na svojim placama - nego, da ti isti ljudi kao pijavice idu na zavod gdje ce crpiti novac od drzave.

Da ne pricam o raznim programima/projektima (ne EU projekti), koje drzava daje svake godine, kao poticaj tim privatnicima. Gdje se masovno mulja, kako bi se izvukao novac. Al opet sve u korist opceg dobra. Porezi nisu mali, ali isto tako privatnik je vani u puno zahvalnijoj poziciji, jer ga se postuje.

Vani je krivicno djelo, ukoliko se ne ispostuje placanje po ugovoru ili placanje kasni. I toga se svi drze.
27.08.2019 | 11:31
DE
Država NE smije kreditirati privatne firme. To je novac poreznih obveznika i ne smije se slijevati u privatnu firmu
Država NE smije štitit kriminal u privatnim firmama.

CH
Država NE smije štititi pranje novaca. Država NE smije poticati mito.

Te firme su ulovljene u kriminalu i to svjetskih razmjera.

Ispada da podržavaš kriminal u drugim državama jer je to OK, a kad se to događa u RH to onda nije OK.

Zadnji primjer je Agrokor. Hajka se digla samo takva i jednostavno su nacionalizirali cijeli koncern.

Pred stečajna nagodba - pa to je organizirani kriminal, kako pokrasti privatne firme!

A što kažeš na državni dug od preko 280 milijardi kuna (skoro je došao do 300milijardi)? Od toga je SDP napravio u samo 4 godine skoro 100 milijardi!!!
Kako se to zove?
Sanader uzme mito i svi ga razapinju, SDP pofrčka milijarde i onda su uspješni?

Treba gledati širu sliku.
U dreku smo do grla ali se lagano izvlačimo i to je proces koji traje i trajati će.
27.08.2019 | 11:35
serafin kaže:
Vani je krivicno djelo, ukoliko se ne ispostuje placanje po ugovoru ili placanje kasni. I toga se svi drze.

Naravno, jer je država direktno zainteresirana kako bi ubrala porez.

Država štiti one koji se pridržavaju zakona, a kriminalce bogme sankcionira.

Meni je dosta onih floskula "čuvanje socijalnog mira" pa se upumpava novac kako bi se spasila radna mjesta.
To je naš novac, uplaćen u proračun i zašto bi se trošio na propadajuće firme?
27.08.2019 | 11:50
DE
Država NE smije kreditirati privatne firme. To je novac poreznih obveznika i ne smije se slijevati u privatnu firmu
Država NE smije štitit kriminal u privatnim firmama.

Kredit nije slijevanje novca poreznih obveznika u privatne ruke... to se zove poticaj (sto je oteza krada u HR) Kredit je novac koji se vraca sa nekim kamatama. Sto je drzava tu napravila? Kroz kredit zaraduje na kamatama (i sav novac ce biti vracen) i potice gospodarstveni razvoj, u ovom slucaju Lidla, koji ce placati veci porez sto vise zaraduje. U zavrsnici, vise novaca u blagajni javnog sektora.

CH
Država NE smije štititi pranje novaca. Država NE smije poticati mito.

To sto ti ovako zoves se u CH zove bankarstvo od cega CH zivi vec stoljecima

Te firme su ulovljene u kriminalu i to svjetskih razmjera.

Ako definiramo na koje tvrtke mislis, mogu se sloziti. Ali opet, njih drzava stiti jer istoj toj drzavi donose brdo love svojim prihodima i profitima. U tome je poanta.

Agrokor uopce necu komentirati.... to vuce korijene od 90-ih naovamo... puno prevara, korupcija, krada itd. Ajde, spasilo se sto se spasiti moze i te firme posluju... zapravo mozda cak i pozitivan primjer kako drzava moze reagirati. Isto kao i WV u DE... tvrtka od strateskog znacenja iza koje ce drzava uvijek stati do zadnjeg...

A što kažeš na državni dug od preko 280 milijardi kuna (skoro je došao do 300milijardi)? Od toga je SDP napravio u samo 4 godine skoro 100 milijardi!!!
Kako se to zove?
Sanader uzme mito i svi ga razapinju, SDP pofrčka milijarde i onda su uspješni?

Taj dug nije napravio realni sektor vec javni sektor... molim te. Ja nisam nigdje spomenuo da je SDP uspijesan, a Sanader lopov... ja samo ustvrdujem da nam je drzava korumpirana, neucinkovita i zbog privatnih interesa ljudi iz javnog sektora, opci interes je veoma zapostavljen ili uopce ne postoji. A realni sektor se tome prilagodava. Da su drugacije okolnosti, realni sektor bi se prilagodio drugim okolnostima.

Tako da me HDZ, SDP i Crkva uopce ne zanimaju.... ja govorim o odnosu javnog i realnog sektora koji je u HR nakaradan.
27.08.2019 | 12:26
Vani ne postoji socijalni mir, ukoliko dodje do krize ili je forecast firme takav da buducnost nije svjetla - poduzimaju se rezovi. To je cisti klasicni kapitalizam i zakon brojeva. Da se razumijemo.

Ali isto tako drzava stiti svoj interes i firme se ne otpisuju samo tako. To je zapravo zadnja opcija.
27.08.2019 | 12:37
serafin kaže:
Vani ne postoji socijalni mir, ukoliko dodje do krize ili je forecast firme takav da buducnost nije svjetla - poduzimaju se rezovi. To je cisti klasicni kapitalizam i zakon brojeva. Da se razumijemo.

Ali isto tako drzava stiti svoj interes i firme se ne otpisuju samo tako. To je zapravo zadnja opcija.

Da, ali samo za neke.
27.08.2019 | 12:58
Ma ne za neke, za sve. Tako se vani dise i razmislja.

Da ne pricam o start-upovima, gdje drzava maksimalno izadje u susret prve dvije godine i maksimalno porezno rastereti covjeka. Pritom stimulirajuci dodatno tog pojedinca - ideja je da uspije, a ne prvo plati bogu i vragu pa onda propadni prije nego sto si i poceo.

Digresija: Ja nikako ne razumijem kako je izbor hrane (npr.Spar/Plodine itd) kod nas puno veci nego vani. Mi sve zivo uvozimo. Recimo u Austriji, uvoze samo nuzno. Ono sto proizvode i sto imaju nece uvoziti, tu se vec misli na domace. Kod nas je uz turizam i to glavni biznis - uvoz pa rokni marzu i idemo. To nitko ocito ne regulira.

Isto tako je i u poslu, ako je moguce naci austrijski proizvod/firmu za suradnju ne ides preko granice. To je neko nepisano pravilo, koga se mnogi drze. Naravno fenomen Kine, Indije je u danasnje vrijeme neizbjezan, ali opet se gleda da ono sto moze ostane unutar granica.
27.08.2019 | 13:44
Moonlike kaže:

Taj dug nije napravio realni sektor vec javni sektor... molim te. Ja nisam nigdje spomenuo da je SDP uspijesan, a Sanader lopov... ja samo ustvrdujem da nam je drzava korumpirana, neucinkovita i zbog privatnih interesa ljudi iz javnog sektora, opci interes je veoma zapostavljen ili uopce ne postoji. A realni sektor se tome prilagodava. Da su drugacije okolnosti, realni sektor bi se prilagodio drugim okolnostima.

Tako da me HDZ, SDP i Crkva uopce ne zanimaju.... ja govorim o odnosu javnog i realnog sektora koji je u HR nakaradan.

Ovo podebljano.

Javni sektor živi na kredit. To samo po sebi ne bi bio nikakav problem da taj javni sektor ima nekakav plan kako će taj kredit vraćati i kad ga misli vratiti. Čak i da nema, da je taj javni sektor učinkovit servis realnog ili bar servis građana (svih i pod istim uvjetima), opet bi bilo ok. Ovako, javni sektor se zadužuje i nastoji rupe krpati nametima realnom. A to ne ide. Ili bar ne ide dugoročno i nije održivo.

Realni sektor nije u stanju osigurati toliko kapitala da namiri javni. A sve zato što javni ne "servisira" svoje potrebe na vrijeme, niti ih planira, niti su iste realne, već su uglavnom partikularno interesne.

I sve to nema veze s crvenim, crnim ili žutim vragovima, niti s razinom na kojoj se nalazi. Isto je u Donjem Miholjcu, Humu, Lepoglavi, Krapini, Zagrebu ili Dubrovniku.
27.08.2019 | 16:59
serafin kaže:

Digresija: Ja nikako ne razumijem kako je izbor hrane (npr.Spar/Plodine itd) kod nas puno veci nego vani. Mi sve zivo uvozimo. Recimo u Austriji, uvoze samo nuzno. Ono sto proizvode i sto imaju nece uvoziti, tu se vec misli na domace. Kod nas je uz turizam i to glavni biznis - uvoz pa rokni marzu i idemo. To nitko ocito ne regulira.

Isto tako je i u poslu, ako je moguce naci austrijski proizvod/firmu za suradnju ne ides preko granice. To je neko nepisano pravilo, koga se mnogi drze. Naravno fenomen Kine, Indije je u danasnje vrijeme neizbjezan, ali opet se gleda da ono sto moze ostane unutar granica.

hrana... na sto tocno mislis? u njemackoj su trgovine pune robe, ne vidim da je nesto uskraceno, a ima hrane sa svih strana... trgovci nude ono sto ljudi zele ili mogu kupiti... mi imamo alternativu za vecinu porizvoda koji se uvoze pa i dalje ljudi kupuju nutellu a ne linoladu, ariel a ne Faks, milku a ne dorinu .... ljudi su vani jednostavno veci dompljubi i vise cjene svoje... a spar inace ima prilican broj proizvoda koji se proizvode u HR, samo ljudi ne obracaju paznju...

posao..(bar ovaj developerski segment)... "u nas u njemackoj" koliko vidim ljudi biraju domace izvodjace (cca +-100e/h) kad zele nekoga tko ce im to odraditi brzo i efikasno i s kime se mogu lijepo sporazumjeti ili kad zele to koristiti u neke svoje promotivne svrhe.... zato ce i platiti vise... kad im to nije vazno krece se prema blizem ili daljem istoku, ovisno koliko zele ustedjeti... opet ista stvar kao i kod hrane, cjene svoje i vjeruju da je njihov domaci proizvod dobar....

utjecaj drzave se ne moze izbjeci... drzava ce uvijek pomoci podobnima i potencijalnim glasacima... raspravljati zasto je lidl ili vw dobio pomoc je potpuno besmislena... dobili su ih zbog tkozna kojeg interesa vlade SRNJ u tom trenutku... problem je jedino u pristupu.. njemci ce to napraviti sa nekim vecim ciljem (lupam.. sirenje lidla u drugim drzavama te potenijalnim vecim poreom koasnije jer ce lidl sav porez platiti samo u njemackoj na kraju a u ostalim zemljama ce raditi sa nulom ili u laganom minusu...npr...)dok ce nasi pumpati milijarde u brodogradnju, petrokemiju i zelejznice bez ikakvog cilja... cisto tako jer imaju kljuc od trezora.. ali mi tu ne mozemo nista osim izaci na izbore i dati sansu nekoj trecoj opciji pa se nadati da ce oni pametnije ... naravno svi smo svjesni da nema trece opcije, a da ni ova druga (sdp) nema bogznasto pametno ponuditi...

vezano uz SDP/HDZ raspravu meni samo nije jasno kako vam se da jos uvijek sa zapcem raspravljati o tome... na svakoj temi u kojoj se pojavi rasprava, on je gorljivi antikomunista i privatni sektor mu je najveci krivac za sve, a vi se svi pecate ko stuke i raspravljate... ok.. nece se nikad promjeniti i pustitie ga da se veseli u svom svijetu...
ulazi se preduboko u bespotrebne rasprave i sve se spusti na nivo ciji je tata jaci...
27.08.2019 | 17:47
To je općenito i svuda po svijetu vječna tema diskusije i nitko neće onog drugog uvjeriti u svoje stavove jer se oni zauzimaju emotivno, a ne racionalno.
To samo po sebi nije problem dok se držimo kulturne razine i ne nabacujemo uvredama.
27.08.2019 | 22:46
Ako se Lidl moze kreditirati javnim novcem, onda je ovo u Hrvatskoj skroz legalno.
"Daju se poslovi poznatima i prijateljima, a nece valjda nepoznatim i neprijateljima." (T. Torbarina)
Ona proca o prilaznom putu je APP. Samo se treba nasmijati i otici dalje.
Ako more Svabo more i Hrvat.

Tukad citam komentare ispada kao iz teorije o pet majmuna.
Sto je to javni sektor?
Ono nesto sefova pa raznim ministarstvima, sgemcijama i trgovackim drustvima?
Gdje su ljecnici, ucitelji, nastavnici i profesori, vrticki djelatnici, vojska, policija, vatrogasci i jos mnogi drugi koje vi nazivate uhljebima (oni su zaposlenici u javnom sektoru). Zar su njihove place su uzrok velikog duga?
Zar je broga za vasom djecom uhljebnicka?
27.08.2019 | 23:43
zabac kaže:

Tukad citam komentare ispada kao iz teorije o pet majmuna.
Sto je to javni sektor?
Ono nesto sefova pa raznim ministarstvima, sgemcijama i trgovackim drustvima?
Gdje su ljecnici, ucitelji, nastavnici i profesori, vrticki djelatnici, vojska, policija, vatrogasci i jos mnogi drugi koje vi nazivate uhljebima (oni su zaposlenici u javnom sektoru). Zar su njihove place su uzrok velikog duga?
Zar je broga za vasom djecom uhljebnicka?

Super žabac. Eto ja ću sad o pobrojanima:

1. Liječnici - kompletno zdravstvo je u rasulu. Na vlastitom primjeru, za zdravstvo se iz moje brutto plaće uzme 1000+ EUR godišnje. Od toga JA nemam apsolutno ništa, jer kad mi treba moj liječnik opće prakse ja se moram naručiti i ok, naručim se, dođem, potrošim cijeli dan čekajući i svejedno ako moram bilo što osim vađenja krvi to obavim o vlastitom trošku privatno jer nemam vremena čekati pretrage. Alternativno, ako imam, povučem vezu i molim boga da netko drugi nema veću vezu nego ja.

U taj trošak ne ubrajam dopunsko zdravstveno koje plaćam posebno, da ne bi još dodatno plaćao participacije i specijalističke preglede. Manje operacijske zahvate si također platim sam jer dok dočekam red....

Lijekovi - generički uglavnom. Liječnici i medicinari potplaćeni, oprema uglavnom dotrajala i nikakva. Istovremeno, hrpa liječnika odradi popodnevnu u privatnoj praksi jer HZZO treba novaca. Dakle, presjek - zdravstvo u rasulu, osim ako imaš novaca.

2. MZOŠ - stvarno hoćeš o tome? Toliko je organizirano da u istoj školi ista generacija u različitim razredima ne koristi iste udžbenike iako svi slijede isti nastavni program. Svi koje si pobrojao su potplaćeni. Propisani su tableti za modernu školu, raspisan je natječaj, znaš tko je isporučitelj? Hangar18. Uređaji čak ne zadovoljavaju specifikacije. Tvrtka je trenutno "u restrukturiranju". Čitaj - mast u propast. Kako sveučilište kotira, svake godine vidimo. Broj privatnih visokoškolskih ustanova je sve veći... a stručnjaka sve manje. Aha, vrtići... niti ih ima dovoljno niti su opremljeni kako treba, otvaraju se privatni. Odgajatelja je sve manje.

3. Vojska? Stvarno? Niti je obučena, niti je opremljena. I svejedno izvršava zadaće jer ima dovoljno "luđaka" koji veslaju i improviziraju. Koji god rod pogledaš - svud šuplje jer nema love, ni plana razvoja ni bilo čega. I opet, DVO rade za kikiriki, isto kao i časnici i prašinari, zato se i guraju u mirovne misije.

4. Policija? I opet, vidi gore... ista stvar kao i vojska... to što funkcionira, funkcionira jer imaš "luđake" koji veslaju. Plaće - nikakve. Kadar, sve manje, sve lošiji. Opremljenost - blagi užas. Opterećenje - ogromno. Sustav prenapregnut debelo.

5. Vatrogasci? Nakon Kornata ili poplava, što se promijenilo? I opet, oprema je dotrajala, novca nema dovoljno, ali luđaci veslaju... stihija, samo ne vatrena.

Nijedan sustav nažalost ne funkcionira kako bi trebalo. A svi se financiraju iz nekakvih kredita jer nisu i ne mogu biti profitabilni (niti im je to zadaća).

Ostali? Aha, evo recimo imamo puno proračunskih korisnika koji su na teret CZSS... i taj sustav je koma.

Daj ono, navedi jedan primjer iz javnog sektora koji funkcionira na način da ljudima "nije žao" dat novce za isti (bez obzira na to koliko to malo ili puno novaca izdvojili)?

Jbmu i sortiranje otpada i žute vreće i organizacija i prikupljanje... kad se ne drže vlastitih pravila o odvozu. I tko je onda tu lud?

I opet, sve pobrojano nema veze ni sa crvenim ni sa crnim a ni žutim vragovima i nije specifično samo za Zagreb ili Rijeku ili Karlovac ili Vukovar ili Čačince. Na svim razinama je "tako".
28.08.2019 | 05:41
Kad ovo citam, tebi sustav ne treba.
Sve bi sam mogao jer si ocito bogat pa placas.

Po meni, napisao si floskule.
Za cigarete, kavu, frizera .... tu se samo tako izvuku novci, za zdravlje boli izvuci.
28.08.2019 | 06:33
zabac kaže:

Za cigarete, kavu, frizera .... tu se samo tako izvuku novci, za zdravlje boli izvuci.

Žabac, meni je tebe žao. I tu svaka moja priča o bilo kojoj temi s tobom prestaje.
28.08.2019 | 06:39
zabac kaže:

Javni sektor nam vec uzima iz bruto prihoda za zdravstvo (citaj vec ga placam), tako da ti je komentar totalni promasaj
28.08.2019 | 06:44
Daddo kaže:
zabac kaže:

Žabac, meni je tebe žao. I tu svaka moja priča o bilo kojoj temi s tobom prestaje.

Žabac, i meni je tebe žao. I tu svaka priča o bilo kojoj temi s tobom prestaje. Ne trebaš se truditi tvoje postove niti čitam niti odgovaram. Jer ti po meni nemaš mišljenje, nego neku vrstu stereotipa koji se bez trunke empatije, logike i strukture provlači kroz tvoje izjave. A sve to samo u svrhu proturječja pa i samome sebi. Siguran sam da je jako teško živjeti u tolikoj količini frustracije i zato te iz dubine moje duše žalim.
28.08.2019 | 08:44
Znam da je to u praksi nemoguće, ali smatram da bi suzbijanju kriminala znatno pridonijelo ukidanje zakonski propisanih kazni "OD - DO"

Ako nisi vezao pojas i bio si uhvaćen, onda nemožeš dobiti kaznu od - do kuna, nego se zna kolika je kazna.

Ako ubiješ čovjeka, dočekaš ga u "sačekuši" i ubiješ ga, onda nemože netko za to dobiti 10 godina, a netko 20 godina.
Nema tu olakotnih okolnosti i točka.
Ako pretučeš nekoga, kazna je za pokušaj ubojstva, a ne za remećenje javnog reda i mira.

Ako ti se dokaže da si uzeo mito, zamračio lovu, da si korumpiran, onda ideš na XX godina u zatvor. Nemože netko ići u zatvor, a netko za isto djelo npr. guliti krumpire, a obadvojica su dokazano kriva. Ali eto, jedan je iz ugledne obitelji, ili što već ne...
Ako utajiš porez, ideš u zatvor na 10 godina. Ako utajiš poreza više od milijun kuna, ideš na 20 godina u zatvor.
Takvima uzeti imovinu u vidu financijske kompenzacije i za 500% povečati zatvorske kapacitete. Zapravo, samo ubaciti još veći broj betonskih kreveta u postojeće objekte.

Uglavnom bih ostavio fiksne gornje pragove kazni, i da vidiš koliko bi se smanjio kriminalitet za koju godinu.

EDIT;
A zamislite tek koliko bi to doprinijelo "Ujednačavanju sudske prakse" ))

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 7 sati, 46 minuta
  • m@xym: Te ponude mi svakako djeluju preniske.
  • m@xym: Pitanje je samo, koliko se toga proda upravo po tim cijenama.
  • m@xym: energyman, Prema njuškalu, cijene za taj model se kreću od 2.500 do 3.500 Kn
  • m@xym: Riba, zašto bi pisao u oglasnik, lik nam je jasno dao do znanja da zna kako vikalica ne služi za oglase, dakle očito misli da pravila za njega ne vrijede.
  • energyman: Pa dobro ljudi dragi koliko vrijedi iPhone 8 64gb u super stanju sa kraja 2017. Sve neke divlje ponude dobivam 1500-1800kn. Sta se desava.
  • Riba: Artie, pa stavi u oglasnik
  • Artie: Bok ekipa, znam da ovdje nije mjesto ali ako netko traži povoljni iPad Pro 9.7" 2016 i/ili Apple Pencil 1.gen neka mi se javi porukom. Hvala
  • Zdravac: ;)
  • Daddo: Sorry, nije kuknjava, nego je viknjava. :D
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Daddo, nije kuknjava, nego sam imao potrebu to na vikalici "viknuti"
  • Zdravac: Soffoklo, mislim da sam na Sancta Domenica Zagreb gledao, slučajno naletio
  • zabac: Kad mora imati 16TB prostora. 799€ je iP11
  • Daddo: opet isto? svaki novi komad apple hw-a koji izađe uvijek - preskupo. Ok, ne kupiš. Čemu "kuknjava"?
  • Soffoklo: Zdravac gdje je ta cijena? Mislim nisu ni ove koje sam našao jeftine, ali su ipak manje od tih 12332,00 hrk. HGspot 11099.00 hrk, Isti mobitel u Njemačkom Apple storeu je 9759,00 hrk
  • Riba: S njima je sve u redu, nisu normalni oni koji to plate :)
  • Zdravac: pa jebo ih jesu oni normalni??!!??!!
  • Zdravac: E, ovo je moj posljednji pozdrav apple uređajima
  • Zdravac: 12.332,00 kn
  • Zdravac: Mobitel Apple iPhone 11 Pro 256GB Midnight Green
  • Moonlike: Znam da je pretplata. Pise. :-) Hvala
  • zabac: Lema više LR s trajnom licencom osim ako ne kupiš preko neta ako je koja ostala.
  • zabac: Puna je verzija ali to je s godišnjom pretplatom od skoro 1000kn. Piše ti.
  • Moonlike: Jel zna netko da li je ovaj Lightroom na AppStore full verzija ili "osiromasena"?
  • zabac: Ja u iCloudu ne drzim nista. Sve sto poslikam je kratkog vijeka trajanja. Ili ode odmah ili prebacim na kmp.
  • Borostef: Ja isto imam sve fotke i video zapise u iCloudu i otkad je to tako zadovaljava me i iPhone od 64 GB pohrane, prije mi to nikako ne bi bilo dovoljno
  • zabac: Ja imam 27,9/32GB, taman je sve gore.
  • zabac: Tih 12GB slika i videa da prebaciš na iCloud Drive, imao bi zauzeto 28GB, slike bi bile na sigurnome. Ne mora biti iCloud, recimo MEGA daje 65GB slobodnog prostora, OneDrive 5GB, DropBox 3,75GB (ili već koliko se uhvati), Drive 15GB.
  • m@xym: Dakle, da sam uze model od 32 GB, morao bih voditi računa o potrošnji memorije, iako nisam neki heavy duty korisnik po pitanju fotografija ili recimo muzike
  • m@xym: Godinu dana koristim iphone 8 sa 256 GB, i imam zauzeto 40 Gb (od toga 12 Gb slika i videa, i 10-ak GB program (od toga 6 GB vrlo rijetko koristim)
  • zabac: Stvar navike. Nekome je dovoljno 32GB, a nekome ni 2TB ne bi bilo dovoljna. Zelio bi vidjeti lica ljdi kad im nestane 256GB slika koje su namjeravali "sutra" prebaciti na komp.
  • drlovric: Ja gledam PRO kupiti u USA. Razlika imzedju 64 i 256GB modela je 150$. Model od 64 sluzi jedino da te natjeera da kupis skuplji :D
  • JOHN: Navali narode!:-)
  • marvin: Vidim da je i HG Spot objavio cijene, razlika za obični iPhone 11 64GB i 128GB je 300kn. Smiješno. Logično da će se onda uzeti ovaj od 128GB. :)
  • marvin: Već ih vidim pun oglasnik.. :D
  • zabac: 799€ u Austriji.
  • energyman: 5420 na istu tarifu
  • marvin: A za obični iPhone 11, ne Pro. Koja je cijena u T-comu?
  • energyman: 7820kn u tcom uz tarifu L od 200kn
  • marvin: Iste cijene kao i kada je izašao XS, XS Max, i XR. Možda čak i mrvicu jeftinije za ove nove modele.
  • rusty: Istyle HR iphone pro 64gb - 9659 kn
  • rusty: [link]=(462)
  • rusty: u SLO je Pro (64GB) 1209 eura
  • energyman: Isto vrijedi i za MediaMarkt
  • energyman: Pro Max 1249 EUR
  • energyman: U Saturnu u Austriji iPhone 11 pro 64gb 1149 EUR
  • dpasaric: Konačno sam dovršio osvrt i stavio slike, ispričavam se na kašnjenju! :)
  • marvin: Vjerovatno će od tada biti dostupan i u HT-u i A1..
  • energyman: Na istyle stranici pise da je dostupan od 20.9.
  • marvin: Jel zna netko kada počinje prodaja novih iPhone-ova u Hrvatskoj? Nisam taj podatak nigdje pronašao.

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Borostef, MacSlavko, Riba, rusty, zabac, Anonimci (580)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Novo u Appleu

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%