Kupovina Apple proizvoda bez poreza (legalno)?
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Kupovina Apple proizvoda bez poreza (legalno)?


10.10.2018 | 13:37
Pozdrav svima. Imam pitanje, isprike ako je možda negdje ovo već odgovoreno.

Naime bio sam nedavno na službenom putu u Pariz i ostali smo dva dana poslije još razgledavati. U Shopping centru ispod Luvra sam vidio Apple Store. Po povratku u ZG na aerodromu sam vidio neki letak tax free centri. Jedan od njih je Shopping centar u Luvru gdje se nalazi službeni Apple Store.

Moje pitanje je, da li netko zna provjereno. Može li se tamo kupiti npr. iPhone bez plaćanja poreza? Jer kod nas je porez 25% i to je dobra ušteda.

Hvala.
10.10.2018 | 14:00
Kako kad smo svi u EU, nema se na temelju čega odbiti.
10.10.2018 | 14:06
Nemam provjerenog odgovora (da sam u tome shopu kupio iPhone), ali;
Pariz i ZG treba gledati kao EU. Dakle, ako se iP prodaje u dućanu u Parizu, ne plačaš ništa dodatno kad ga doneseš u HR.
E sad, ovo što ti predlažeš, mislim da to baš i nije legalno. Jednom moraš platiti PDV (U FR ili HR - svejedno u kotekstu zakona)
10.10.2018 | 14:47
Josipe,

Sudeći prema informacijama sa ove stranice:

en.parisinfo.com/shopping/detaxe-tax-refund-and-duty-free

To baš i nije moguće, jer kod plaćanja u samoj trgovini, plaćaš puni iznos, a povrat VAT-a dobiješ na aerodromu ili na granici (a ako is iz Hrvatske, sigurno ne ideš izvan EU niti imaš putovnicu države koja nije u EU).
10.10.2018 | 16:39
Ne ide. Kupi u Švicarskoj. 8% poreza i ne traziš ga jer je navodno komplicirano.
Je li bez grešaka?
10.10.2018 | 16:49
Bez obzira koje drzavljanstvo imas (da li je iz EU ili nije) ako, u tvom slucaju, iz Pariza putujes van EU, onda dobijes povrat poreza na aerodromu, a ako ne putujes van EU... cijena s porezom ostaje. Ali moras iz Pariza direktno letjeti van EU. Ako imas presjedanje unutar EU, opet ti nece priznati. Provjereno vec par puta
10.10.2018 | 16:56
Ne funkcionira totako. Moras zivjeti van EU.
10.10.2018 | 17:21
zabac kaže:
Ne funkcionira totako. Moras zivjeti van EU.


Ne moras. Putovao sam pet godina na relaciji Zagreb - Pariz - Kasablanka i obratno svaka tri mjeseca, a ponekad i cesce. Kada bih putovao Pariz - Kasablanka kupovao sam stvari i dobijao povrat poreza, ne na temelju putovnice, vec na temelju avionske karte.

Kada bi putovao Pariz - Zagreb, nista od povrata poreza. Kako rekoh, provjereno par puta @zabac.

Cak i na samom aerodromu postoje recimo za cigarete, alkoholna pica, parfeme, kozmetiku i jos mnogo toga istaknute dvije cijene. Jedna za unutar EU i jedna za van EU. Sta god da sam od toga kupio , ako sam bi na relaciji Pariz - Kasablanka, platio bih nizu cijeu, onu za van EU, dok na relaciji Pariz - Zagreb bih platio onu skuplju, unutar EU.

Tako da, da se ponovim, projereno vise od nekoliko puta unutar pet godina.
10.10.2018 | 17:33
Znaći, želiš reći ako ja kupim nešto u RH ili Sloveniji (svejedno je) i odem u BIH i meni vtate porez? Ne bi rekao da to tako funkcionira.
Prije ulsaka u EU je bilo tako, ali je to i carinski (šverc) i porezni (utaja poreza) prekršaj. To se radilo jer do 300kn po osobi moglo uvesti robe. Ako vas je 4 u autu, onda je 1200kn ili 2400ATS i vrate ti oko 200ATS ili 100kn.

Povrat poreza funkcionirao je na putovnicu.

Ovo drugo su Duty Free Shop-ovi.
10.10.2018 | 17:42
Tocno zabac. Sam si si odgovorio. Ovo drugo su duty free shopovi

Kako je na pocetku receno, lista tax free ducana na kojem je i spomenuti Apple Store. Znaci da oni funkcioniraju na nacin kao i aerodromski Duty Free Shop. Ako u tom ducanu nesto kupis, na aerodromu prikazes racun, das putovnicu, avionsku kartu i dobis povrat poreza.

Njih ne zanima od kuda si ti, nego kuda roba ide. A da li ces platiti carinu na tu istu robu na svojem odredistu van EU, to je stvar regulative na odredistu.

Da se opet ponovim, provjereno preko nekoliko puta unutar pet godina. Osobno sam kupovao po tim ducanima sa te iste liste kada bih putovan na relaciji Pariz - Kasablanka
11.10.2018 | 17:16
Kakav je to *určevi ajfon ako ga platiš jeftino ? Ajfon je pravi telefon i to treba pošteno platiti, a ne tražiti nekakve popuste, crne petke i sl. Kad bi ga ja tako jeftino platio odmah bi izgubio taj telefon, bar 30 % vrijednosti u mojim očima. Ovak znam, platim pošteno i znam da ta stvar vrijedi
11.10.2018 | 17:53
Mislim da me nitko nije shvatio. Moja logika je bila kupiš tipa iPhone u Apple Store u Luvru bez plaćanja poreza i vratiše se doma sa novim iPhone na koji nisu platio porez, dakle velika ušteda. Isto ako odeš u SAD i Jersey State nema poreza na elektroničke uređaje.
A budući da je Francuska u EU nisi dužan prolaziti kroz Carinu jer je kupljen unutar EU, a i da te zaustave kažeš rabljen je prije puta kupljen i bok.
11.10.2018 | 18:28
Josip R

Mi smo tebe vrlo dobro shvatili, ali ti, izgleda, nisi shvatio kako to u stvarnosti funkcionira.

Kada u takvom shop-u kupiš iPhone, platiš punu cijenu (dakle i Francuski porez) i vratiš se doma sa novim iPhone-om na koji si platio i porez.

Ako želiš kupiti isti uređaj bez poreza, onda moraš na izlasku iz EU (dakle ne možeš letjeti iz Pariza za Zagreb, nego za destinaciju koja se na nalazi u EU) obaviti papirologiju koja ti omogućava da dobiješ plaćeni porez nazad.
Ako letiš iz Pariza za Zagreb, to ne možeš napraviti jer ne prolaziš carinu, tj. ideš u zemlju članicu EU, pa ne izvoziš iPhone.

Šta misliš da su francuzi tako glupi da ne bi iskoristili mogućnost kupnje iPhona bez poreza?
Ili da je neka država dovoljno naivna da se dobrovoljno odriče poreza koji je pripada samo da bi ti prošao jeftinije?!

BTW Ako prolaziš Carinu (npr. na aerodromu u RH na letu iz zemlje koja nije članica EU) i carinik posumnja da pokušavaš uvesti uređaj ili robu koja nije ocarinjena, dužan si pokazati račun (da, moraš imati račun sa sobom) inače ti mogu naplatiti carinu (i to i rade, bez pardona).

Tako da priča 'i da te zaustave kažeš prije puta kupljen i bok' baš i ne prolazi tako lako (može, ali i ne mora, sve ovisi o cariniku i njegovoj procjeni).
11.10.2018 | 18:30
U tom slučaju trebaš dobiti štambilj na onaj formular od Tax Free a on se daje na izlasku iz EU. Trebaš do Bosne otići.
Kako sam rekao, to su dva prekršaja.
12.10.2018 | 07:11
Mislim da se uzalud trudite.
14.10.2018 | 15:21
Kupi u Parizu i vrati porez. Prije toga kupi avionsku kartu za Sarajevo (najblize ti a napustas EU). Pojedi cevape i neko autom neka dodje po tebe u SA i vozi te za HR.

I kada sve saberes i oduzmes kostace te iPhone isto. Ali si barem pojeo cevape

Ja sam donio jako puno robe bez carine, ali nije sada lijepo da se o tome prica. Neke stvari se isplate rditi, neke ne.

Plati punu cijenu i budi pravi hard core Apple korisnik, koji samo skine gace i ne pita posto je
14.10.2018 | 16:05
Ako vec misli varati, neka mu poznati preko firme uzme “bez PDV-a”.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 13 sati, 50 minuta
  • Yonkis: iOS 26.4.1 and iPadOS 26.4.1 This update has no published CVE entries.
  • stefanjos: Treba mi as u rukavu kada me netko pita gdje da ide haha :D
  • smayoo: Ima ih nekoliko koji se oglašavaju kao iPhone serviseri, nijedan mi nije baš ulio povjerenje, ali nemam neposrednih loših iskustava.
  • stefanjos: gdje nositi iphone na popravak u rijeci kada nema jm elektronike?
  • Yonkis: @smayoo Nema na čemu, evo ja upisah.
  • smayoo: @Yonkis, evo, otključano, hvala na upozorenju!
  • dpasaric: Booo?
  • Yonkis: “ Lažu li nas :) ...nastavak sa vikalice.” - tema zaključana a zadnji post završava sa pitanjem?
  • smayoo: Sretan Uskrs!
  • Yonkis: Sretan Uskrs braćo! I sestre!
  • zoranowsky: Sretan Uskrs!
  • Gjuroo: Sretan Uskrs!
  • Miro Spiro: sretan Uskrs
  • user: da bar je propao kao što su Microsoft i ostali predviđali, hvala što si pokrenuo najgori trend u techu Steve.
  • Yonkis: [link] Who’s in Apple’s top 10? Here’s the full list of the most influential people of all time
  • Yonkis: [link] netko fino složio povijest svih modela iPhonea, jako lijepo.
  • Yonkis: Apple employee #8 Chris Espinosa on working his whole life at one company: [link]
  • Ender: vrlo moguce, ja video to na nasem sajtu 02. apr. sorry.
  • Yonkis: @ender članak je prekopiran odavdje [link] i po tome ispada da je 1.april šala.
  • Ender: AMD kupuje Intel: istorijski preokret koji menja čitavu x86 industriju [link]
  • dpasaric: Super je prošlo! :) Sretno im!
  • miomika: Možda glupo pitanje, dal će se vidjeti putovanje te rakete iz .hr prema mjesecu? zasada nije oblačno
  • Ender: USA lansiranje rakete sa ljudskom posadom ka mesecu
  • Ender: [link]
  • Ender: [link]
  • CoffeePod: @yonkis iStyle takvo ruglo od firme. Pogotovo dućan u Splitu. Osoblje nema pojma, morao sam ih sve školovat :P
  • dpasaric: Večeras tko je u Rijeci u Piki na proslavu 50 godina! :)
  • Borisone: Onaj dan u godini?
  • Yonkis: zato iStyle daje popust od 2.27% ne od 3% ne od 2.5% nego 2.27% Presmiješno.
  • Tito: Kupio sam 3 MBA i 2 iphonea
  • ZoPaj: 50% off all Apple products in all Apple stores for Apple's 50th anniversary... today only! apple.com
  • dpasaric: [link]
  • dpasaric: 50 godina Applea u srijedu u 19.30 u Pikiju!
  • jura22: Nema mjesta za ekspanziju jer je tako Apple odlucio. Sigurno bi se mogla graficka ustekati ili vise njih. Mozda memorija i nema smisla.
  • vjeko1: Realno me ne čudi ovo za Mac Pro jer desktop lineup nije imao previše smisla sa Studio i Pro. S druge strane, arhitektura sa Apple Silicon je takva da nema previše mjesta za expanziju tako da.. RIP
  • Piko: Samo da velim da sam "ukrao" ideju za vikalicu .... i napravio svoju implementaciju na [link] ....
  • Soffoklo: Apple odustaje od Mac Proa - [link]
  • Yonkis: @CoffeePod koristiš li ono punjenje do 80% ili si light user? Moj iPhone 15 je nakon 26 mj izgubio samo 6% a 2 različita SIMa (priv posl). Tako da 1% je sasvim ok.
  • drlovric: @Coffe: Po gruboj racunici moze ti trajati do kraja stoljeca taj telefon. Nista ne azuriraj :)
  • CoffeePod: Ja sqm i dalje na iOS18 i ne planiram jos updejtat. Nakon 9 mjeseci baterija na 16PRO pala je samo za 1% od max kapaciteta
  • ZoPaj: eh, da je bar više tih OS updatea bez novih featuresa:) optimiziranih i očišćenih od bugova pored famoznih sigurnosnih patcheva.. mislim da Snow Leopard nije imao ni jednu jedinu novost? 26.4 mi se čini brz i stabilan...
  • miomika: 26.4 je vani, ali ništa od Geminija. Samo APlle Music i fora s koncertima. Neznam dal je vrijedno i skidati
  • Borisone: [link]
  • Borisone: Jel to Apple MD dostupan od 14.4. u HR? [link]
  • zoranowsky: @rak21, ja nisam, upravo sam dobio info da mi je narudžba stornirana zbog ograničenih količina. Netko je očito zeznuo kalkulaciju...
  • Yonkis: WWDC26 June 8–12, 2026 [link]
  • rak21: Je li netko ulovioacbook pro M5 pro za 2200 u instaru? Baš me zanima jel prošla narudžba ili su stornirali jjer su bili jeftiniji 500€ i više od drugih.
  • smayoo: Ja sam nedavno imao tako raspadnut prikaz oglasa u Firefoxu, ispalo je da je problem bio u Ghosteryju
  • CoffeePod: Probao sam Tahoe na M4 MBP i M2 Airu i ono je sramotno na sto lici i kako performa
  • CoffeePod: Ima netko da i dalje odbija preci na Tahoe i iOS26?

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Oglasi

Komentari

Anketa

Koji Mac koristite?

Page Speed 1.18 Seconds

Provided by iJoomla SEO