Ljetno računjanje vremena
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Ljetno računjanje vremena


31.08.2018 | 11:01
Zdravac kaže:
JOHN kaže:
Jesu li dali kakvo obrazloženje zašto se ide ka odabiru ljetnog?



Ma ne, ostaje zimsko, a ukidaju ljetno. Tako je zapravo ispravno (smayo već obrazložio)


Ne, ne ostaje zimsko, nego ljetno, barem ako je vjerovati ZDF-u:

"We carried out a survey, millions responded and believe that in future, summer time should be year-round, and that's what will happen," Juncker told ZDF, adding: "The people want it, we'll do it."
31.08.2018 | 11:37
Gle stvarno!
Sad malo guglao, i uistinu je većina za ljetno vrijeme.
Meni osobno svejedno...
31.08.2018 | 11:51
Eto
31.08.2018 | 13:20
JOHN kaže:
Jesu li dali kakvo obrazloženje zašto se ide ka odabiru ljetnog?


da, Junkers kaže da je većina njih koji su glasali glasala za ukidanje i da ostane ljetno vrijeme.
31.08.2018 | 14:10
To baš i nije obrazloženje kojem sam se nadao.
Uglavnom, nije da iz inata kontriram tebi i ostalima, ali fakat kad bi birao, više bi mi odgovaralo ljetno zbog zime, a ljeti jer mi odgovara što kasniji zalazak sunca.
31.08.2018 | 14:13
@John
Slazem se sa tobom,i meni vise odgovara ljetno vrijeme.
31.08.2018 | 14:58
JOHN kaže:
To baš i nije obrazloženje kojem sam se nadao.
Uglavnom, nije da iz inata kontriram tebi i ostalima, ali fakat kad bi birao, više bi mi odgovaralo ljetno zbog zime, a ljeti jer mi odgovara što kasniji zalazak sunca.

Pa ostat će ti ljetno, jer ukinut će zimsko.
Nisu uzeli u obzir moju genetsku analizu, jebi ga!
31.08.2018 | 15:13
Velim da sam se nadao boljem obrazloženju, s neke znanstvene strane. A ne zato što je baja rekao da je netko rekao.
Neznam samo kako nisu uvažili tvoje mišljenje. A još ktome si genetičar. Pih! Sram ih bilo.
31.08.2018 | 15:59
Obrazloženje je bilo kako dijeca pre malo dobivaji sunca pa se vrijeme mijenja. Danas, dijeca NE dobivaju sunca već ih obasjava LCD ekran.
Sunce nije važno, pa nema uzroka pomicanju vremena.
Drugi je problem jer veći dio svijeta ne mijenja vrijeme. Taman se naučiš kad treba koga zvati, a onda u EU pomaknu cajgere.
Inaće, zimsko vrijeme je po suncu, a ne ljetno. Ako pomaknu na ljetno, postojati će 2-satna rupa u 1-satnoj vremenskoj zoni (15 stupnjeva 2h), dok će jedna od zona imati isto vrijeme kroz 30 stupnjeva širine.


2880px-DaylightSaving-World-Subdivisions.png


Plavo: Područja s ljetnim računanjem vremena
Narančasto: Područja koja su nekada imala ljetno računanje vremena
Bordo: Područja koja nikada nisu imala ljetno računanje vremena
31.08.2018 | 17:19
Već sam napisao zašto smo počeli mijenjati vrijeme. Zbog prvog svjetskog rata i potrebe za kerozinom koji se isovremeno koristio za paljenje ulične rasvjete prije nego što je ista prešla na struju.
Da bi racionalizirali potrošnju u civilne svrhe i prebacili je u vojne - uvedeno je ljetno računanje vremena, prvo 1908. godine, da bi se raširilo Europom 1916. godine.
U prošlom postu sam već stavio link i za 1908. i za 1916. godinu. Zato je Europa (kao kontinent) uz Sjevernu Ameriku jedina plava na Žabčevoj karti.
Pa tu se WWI i vodio, nakon čega su propale tri monarhije (Rusko, Otomansko i Austro-Ugarsko carstvo).
Ali to je već druga tema...
31.08.2018 | 17:29
A Njemačko carstvo?
31.08.2018 | 17:34
Nije propalo nakon prvog svjetskog rata. Srušilo se kasnije, ako se ne varam.
"The Hohenzollern Empire was followed by the Weimar Republic (1919-1933)..."
Citat...
EDIT:
Mada se moram ispraviti. Ipak si ti u pravu, Žabac. Zaboravih na njih.
www.axishistory.com/various/125-germany-...first-a-second-reich
Tu objašnjava da su i oni propali nakon prvog svjetskog rata, a Weimarska republika je bila - republika.
Sorry
31.08.2018 | 18:57
tino1 kaže:
JOHN kaže:
To baš i nije obrazloženje kojem sam se nadao.
Uglavnom, nije da iz inata kontriram tebi i ostalima, ali fakat kad bi birao, više bi mi odgovaralo ljetno zbog zime, a ljeti jer mi odgovara što kasniji zalazak sunca.

Pa ostat će ti ljetno, jer ukinut će zimsko.
Nisu uzeli u obzir moju genetsku analizu, jebi ga!


... a izgleda da će i Istrijani morati uštemati novu crtu na ulazna vrata
31.08.2018 | 19:06
JOHN kaže:
Velim da sam se nadao boljem obrazloženju, s neke znanstvene strane. A ne zato što je baja rekao da je netko rekao.
Neznam samo kako nisu uvažili tvoje mišljenje. A još ktome si genetičar. Pih! Sram ih bilo.




Ne kužim šta ti tu treba bolje objasniti? Neke glupe face su zamislile da bi trebalo imati dva računjanja vremena, obrazložili to znanstverno na dugačko i široko da bi nakon nekoliko godina vidjeli da je sva njihova znanost za kurac. E sad su u javnom glasanju ljudi bez znanstvenih sranja odlučili da se to vrati na staro i ti bi volio da opet neke znanstvene seronje prodaju pamet. Ne treba nam to! Mi bi da se vrijeme ne mijenja i bila stvar. To šta smo odlučili zadržati ljetno vrijeme bilo je bez ikakvog znanstvenog preseravanja, samo nam se više sviđa uvečer svijetlo nego ujutro!

Genetika je podcijenjena znanost. To će im se kad tad odbiti oglavu.
31.08.2018 | 19:10
Malo promisliti. Ako se vrijeme računalo od davnina jednako i to je vrijedilo tisućljeća, sad će anketom ili referendumom to mijenjat kako se kome na određenim geografskim širinama i dužinama sviđa.
31.08.2018 | 20:16
jzelko kaže:
Malo promisliti. Ako se vrijeme računalo od davnina jednako i to je vrijedilo tisućljeća, sad će anketom ili referendumom to mijenjat kako se kome na određenim geografskim širinama i dužinama sviđa.


Od davnina se vrijeme nije dobro računalo jer dan nema 24 sata.
Dogovorno je određeno gdje je nulti meridijan.
Granica dana je određena tamo gdje nema kopna.

I da, dekretom se određuje. Demokracija ne postoji, što se dade zaključiti kako je na djelu totalitarizam.
31.08.2018 | 20:48
jzelko kaže:
Malo promisliti. Ako se vrijeme računalo od davnina jednako i to je vrijedilo tisućljeća, sad će anketom ili referendumom to mijenjat kako se kome na određenim geografskim širinama i dužinama sviđa.


Pa, nisu baš tisućljeća u pitanju.

Iako je GMT uveden još u 17-om stoljeću, vremenske zone su standardizirane tek krajem 19-og stoljeća (zbog željeznice), a to je tek 200-tinjak godina.
01.09.2018 | 08:29
A antička mjerenja ??? Štap i podne oko 3500g pne. Vrijeme se mjerilo i prije tog 17 stoljeća.
01.09.2018 | 09:37
Naravno da se vrijeme mjerilo i prije 17-og stoljeća, ali ovdje se ne dovodi u pitanje mjerenje vremena ili dužina trajanja solarnog dana od 24 sata.

Do 19-og stoljeća nije postojao konsenzus o vremenskim zonama, i čak je i u Engleskoj (koja ustanovila GMT u 17-om stoljeću) de facto svaki grad imao svoje 'lokalno' vrijeme.

Iako dan svugdje traje otprilike 24 sata, pitanje; da li će, kada je sunce u zenitu, biti 12 sati, ili 11 ili 13..., stvar je dogovora (kao što je uostalom i 24 satni dan, isto tako stvar dogovora).
01.09.2018 | 10:08
Ne slažem se da je trenutak sunčevog zenita stvar dogovora. Ne zove se 12h bezveze - “podne” (od “pola dne” odnosno “pola dana”, kao i na svim drugim jezicima po svijetu Mittag, Mezzagiorno...)
To je trenutak točno jednako vremenski udaljen i od izlaska, i od zalaska sunca.
01.09.2018 | 10:24
Glupost cista i slazem se da to treba ukinuti. Meni osobno ne smeta ali tlaka je uopce misliti o tome, a nikakve konkretne koristi.

Nek odaberu koje god zele, samo nek ne mijenjaju
01.09.2018 | 16:06
smayoo,

Nema sumnje da sunčev zenit nije stvar dogovora (to je uostalom prirodna pojava), ali je stvar dogovora (ili autokratske odluke) koji će to broj biti, kao i koliki je ukupan broj sati unutar dana.

Recimo, prema ljetnom računanju, ispada da smo se dogovorili (ili prihvatili diktat, kako god hoćeš), da u vrijeme sunčevog zenita satovi pokazuju 13 sati umjesto 12.

Vremenske zone su također stvar dogovora, bez njih bi svako naseljeno mjesto (ili regija ili država) moglo imati svoje interno vrijeme koje bi ovisilo o geografskoj poziciji, i usklađivanje voznih redova bi bila prava noćna mora.
03.09.2018 | 21:27
Evo na Indexu su izašli sa postotcima i ispada da je 76% ispitanika za ljetno računanje vremena.

Ja bih se kladio da od tih 76% jedno 90% nije svjesno da će, ako po zimi ostane ljetno računanje vremena, u jutro biti mrak do jedno 9:00 sati. Imam osjećaj da su se uhvatili ljetnog vremena kao da nisu svjesni da po ljeti i onako razdoblje dnevnog svjetla traje znatno duže nego po zimi.
03.09.2018 | 21:31
vicko kaže:
Evo na Indexu su izašli sa postotcima i ispada da je 76% ispitanika za ljetno računanje vremena.

Ja bih se kladio da od tih 76% jedno 90% nije svjesno da će, ako po zimi ostane ljetno računanje vremena, u jutro biti mrak do jedno 9:00 sati. Imam osjećaj da su se uhvatili ljetnog vremena kao da nisu svjesni da po ljeti i onako razdoblje dnevnog svjetla traje znatno duže nego po zimi.


Točno tako.
03.09.2018 | 21:44
Da, slažem se i ja. Većina ljudi je dovoljno neuko da si misle kako odabir ljetnog vremena automatski znači da je dan od 5 ujutro do 10 navečer cijele godine. Tek kad dođe prva zima s ljetnim vremenom, kad shvate da im radno vrijeme počinje u 8 sati i da je u to vrijeme i dalje mrkli mrak, doći će im iz dupeta u glavu...
04.09.2018 | 06:46
Da se nadovežem na post jzelka kako se nekada mjerilo vrijeme. Vremenska razlika između Keopsa i Kleopatre duža je nego vrijeme prošlo od Krista do danas. Upravo su drevni Egipćani bili jedna od prvih nacija koji su podijelili dan na međusobno dogovorene jednake dijelove.
Između ostalog, obelisk je služio da građani znaju koliko je sati.
en.wikipedia.org/wiki/Khufu
en.wikipedia.org/wiki/Cleopatra
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1
  • 2

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 21 sati, 45 minuta
  • dpasaric: Nema, možda nešto sitno što je lokalno na lageru.
  • zvone: Mislim da u istylwu imaju jos stare cijene. Ili?
  • dpasaric: Klijent jučer poželio kupiti jedan solidan MacBook Pro 16", cijena nešto iznad 3.000 € PDV. Što mislite koliko je nakon poskupljenja radne memorije? 3.500 € PDV... veselo...
  • dpasaric: Hardver koji mi je trebao doći na review nažalost kasni! Nadam se da će uskoro! :)
  • Pongy75: @smayoo - Victoria!!!
  • smayoo: MX Master FTW! :)
  • zoranowsky: Od mene isto glas za MX master
  • Pongy75: Palac gore za Logitech MX Master! Od Magic mouse zabolinruka nakon duljeg rada.
  • Tito: MAgic mouse - najbolji mis ikada!!!
  • drlovric: @super. Zaobidji ga u sirokom luku. Bolje kupi za te pare Logitech MX Master :)
  • jura22: Rubno? Nije upotrebljiv osim kao ukras na stolu. Imao dva, jednog prodao a drugog poklonio kupcu mog MBP.
  • dpasaric: Magic Mouse - lijep, ali rubno upotrebljiv! :)
  • superstric: ako netko treba, apple magic mouse 63,01 euro na amazon prime day
  • dpasaric: :)
  • smayoo: Čestitam svima Dan antifašističke borbe!
  • drlovric: Za nekih tjedan dana moj Macbook Pro M1 Pro 16" ide na prodaju. Ako nekoga zanima takvo racunalo (us layout, 16gb ram) neka se javi za dogovor.
  • dpasaric: Možda je to bio Belonguzije - androdi kojeg je predstavio LET 3 u Pikiju jednom davno... istina, imao je dosta ograničen rječnik... :)
  • accom: Evo, čitam o zidiću i gledam Baltazara... jel to bila prva AI mašina na svijetu?
  • dpasaric: To se i meni dogodilo par puta, uvijek prije objave napravim barem copy u buffer, a često ako je nešto kompleksnije, samo paste u TextEdit, just in case.
  • Yonkis: I pretraga je beskorisna, zato sam pisao novu temu jer mi je trebalo manje vremena da ju natipkam i dodam screenshotove nego da češljam rezultate pretrage.
  • Yonkis: Jedem ti jabucnjak, napišem novu temu i nisam odabrao Forum i sve mi izbriše kad sam kliknuo PROVJERI. Odsutajem, 20 min tipkanja otišlo u vjetar. Nikakav alert ili nešto da iskoči da me upozori.
  • ZeljkoB: Zaba na dev beti radi bez greske
  • dpasaric: Vidio sam neke na Twitteru da su stavili dev betu, ali nisu ovdje.
  • mbp2009: ne vidim neke konkretne info na netu za to
  • mbp2009: Ne znam odakle ove diskusije poticu, ali da vidim, ima li koga na dev beti ios? Pogotovo ovaj dio me zanima za PBZ i poslovnu PBZ, ako radi
  • dpasaric: Čekam da mi dođe jedan zanimljiv komad hardvera, pa ću finalizirati velik pregled monitora koji će mnogima biti koristan!
  • dpasaric: "Your request has been processed"
  • Ender: takodje i ja molim admina da obrise i moj korisnicki nalog. ostavljam mogucnost da se kasnije opet prijavim kad i ako se neke stvari promene. pozzz i svako dobro.
  • dpasaric: @Air U redu, razumio sam. Hvala ti na svemu onom pozitivnom, ono drugo će srediti vrijeme.
  • jura22: Vrijeđaj partizane i Tita pa da vidiš.
  • Air: Ako si razumio onda napravi to, a ne da moram pisali litanije za jednostavan zahtjev.
  • dpasaric: Air, naravno da je dovoljno, ako to želiš mogu i ja odmah, ali hej, jutro je pametnije od večeri, prespavaj, pa javi, najmanji je problem kliknuti na delete.
  • Air: Zanimljiv vam je latinski. Uživajte. Između vaših upisa napišite što je potrebno da zatvorim račun na Jabučnjaku ako nije očigledno dovoljno razumljivo ovo što sam napisao na vikalici.
  • smayoo: Canis mater studiorum. Stara studentska. :D
  • dpasaric: @Gjuroo: Per aspera ad astra!
  • Gjuroo: @Air: Illegitimi non carborundum.
  • dpasaric: Chill out i vidjet ćeš kako će ovo sada biti ugodnije, korisnije i pozitivnije mjesto za sve korisnike.
  • dpasaric: Joj ne drami.
  • Air: Molim odgovornu osobu da obriše Air račun.
  • Air: U ovim novim okolnostima transparentnog licemjerstva pojedinca podvlačim crtu. Ja nemam želudac za trpiti to da mi jedan licemjer briše čiste postove samo zato što on ima problem u svojoj glavi. Kako je tino1 rekao bilo mi je zadovoljstvo dolaziti na Jabučnjak radi ljudi. Ovim putem pozdravljam sve dobre ljude Jabučnjaka i HVALA vam! Nakon ovog upisa brišem svoj račun.
  • dpasaric: Sve što je sada obrisano u "kafanskim laprdanjima" je bilo u dogovoru s Djurom, počistili samo za sobom i tko hoće može tamo dalje s "lakim temama".
  • drlovric: @Rusty: Slazem se 100%. Svako bira za sebe. Jedna tema u sekciji Razno, nije smetala nikome ko je dosao da konzumira nesto drugo. Ako sam dosao u ducan da kupim povrce, zasto bi mi smetalo sto prodaju i hranu za bebe? :)
  • rusty: Evo kao dugogodišnji član foruma, moram priznati da niti jednom nisam otvorio političke teme niti sudjelovao u njima na forumu. Dolazim vidjeti non političke, non automobili teme. I jedna i druga su mi kao nogomet, besmislene i ne interesantne. Da li će mi faliti, ne. Da li ću manje dolaziti na forum, ne.
  • dpasaric: To je tvoje viđenje.
  • dpasaric: Obećajem da ćemo je izreklamirati na forumu, pa tko voli…
  • Air: Znam tvoje ovlasti. Nije u tome problem. Problem je što se Jabučnjak predstavlja kao pozitivan, a ovo što ti radiš je negativno!
  • dpasaric: Evo, pokreni i ti moderiraj Signal grupu za vaše političke rasprave.
  • dpasaric: I probaj biti koristan. Pokreni nešto pametno i svima korisno.
  • dpasaric: Pročitaj kućni red još jednom.
  • Air: @dpasaric Otvorio si javni komunikacijski kanal. Tko si ti da brišeš postove iste tematike o kojoj sam pišeš, ako ti postovi nisu uvredljivi i ne krše nikakav zakon?

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Oglasi

Anketa

Koji Mac koristite?

Page Speed 0.64 Seconds

Provided by iJoomla SEO