Ruski Silicon Valley
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Ruski Silicon Valley


14.04.2018 | 10:18
Kako trenutno slušam audioknjigu novinara Bloomberga Ashleea Vancea o Elonu Musku, upravo me njegovo ime zaustavilo na video reportaži o ruskoj verziji Silicijske doline sagrađenoj na Sibiru još u vrijeme kada je hladni rat gotovo zatoplio, '60-ih godina prošlog stoljeća.
Vezano uz ovu temu - ne tako davno sam odgledao (što sam spomenuo i tada) Razgovore s Putinom, četverodijelnu dokumentarnu seriju Olivera Stonea; i nisam mogao ne zamjetiti kako u svojoj verziji incident rooma Rusi svu tehničku opremu (od telefona, interkoma, monitora do kamera, televizora, zidnih ekrana itd...) nemaju onu "standardnu" američkih ili europskih proizvođača, već svoju, totalno drugačiju - domaće proizvodnje.
To sam, istina, prosudio po imenima marki dotične tehnike na ruskoj ćirilici, čija su slova odštampana i na tipkama tipkovnica kompjutora. To sam mišljenje stekao i zato što te proizvode nisam vidio u prodaji u dućanima i web stranicama "zapada".
I tako, izgleda da sam sasvim slučajno naletio gdje sve to proizvode i kako je mjesto nastalo.
Ima i vrlo zanimljivo ime, ali to vam neću otkriti. Pomučite se i odgledajte bar malo.
A onda, ako vam se, naravno - da; napišite svoje mišljenje.

Ima još, i to puno duže - ali koga zanima:
14.04.2018 | 10:29
A "zapad" svoju robu proizvodi ovdje.
14.04.2018 | 10:44
Dobar im je onaj drone koji je baziran oko krila, pa može letjeti vrlo daleko i vrlo brzo!
14.04.2018 | 10:48
Čekaj, sada ne znam jer se šališ ili ne?
Koliko sam ja vidio (i shvatio) - prve scene prvog videa su snimane kroz prozor aviona u kojem je novinar. Ako na to ciljaš?
EDIT:
Meni je u prvom videu zakon Dimitri.
EDIT 1:
Isprika! Nisam prvi video odgledao do kraja, pa nisam skužio na koji dron misliš. Da, ovaj Optiplane je stvarno dobar. Pogotovo uzmeš li činjenicu da su ga sklepali za koliko, šest mjeseci? I to što si i sam napisao, propeler koji se vrti okomito kao oni na avionima, a ne vodoravno kao na ostalim dronovima. Stvarno luda stvar...
Mene su fascinirali oni klinci koje od malih nogu odgajaju da budu geekovi koji će tu završiti osnovnu, srednju, fakultet, doktorat - zaposliti se i doprinjeti svojim znanjem majci Rusiji.
EDIT 2:
A drugi video?
Već u trećoj minuti skužiš da je prvi sklepan iz drugog, ali izjava onog hakera iz Anonymusa me podsjetila na film s istom temom.
Rekao je nešto tipa: "Koristeći učenje računala, mogli bi napraviti tehnologiju koja bi nam pomogla predvidjeti kada će netko počiniti zločin."
Brrrr...
Sjetio se imena filma: Minority Report iz 2002.
14.04.2018 | 18:23
Moram priznati da mi nije baš nikad bilo jasno zašto se ljudi sprdaju s Rusima? Njhova je tehnika ubitačno efikasna, ako pogledaš kako je konstruirano sve.

Da, auti su mi oduvijek kaskali za zapadnima, ali samo zato jer im to nije bilo bitno.

Evo, primjer iz vojske. Ja sam dužil kalašnjikov, kompa do mene je imal Heckler und Koch. Kalašnjikov ima sve skupa 10-ak dijelova, H&K samo u udarnoj igli ima dvostruko više dijelova.
Da ne velim da uzmi pet kalašnjikova, pobacaj sve dijelove na kup i pomiješaj ih i onda sastavi pet kalašnjikova i SVI BUDU RADILI. H&K ne bude ni jedan, ako pomiješaš dijelove...

S druge strane, nisu se nikad potrudili da usmjere energiju u poboljšanje uvjeta života svojim ljudima.

No, ako pogledaš svemirska istraživanja, bili su ispred Amera cijelo vrijeme. Izgubili utrku na Mjesec, ali su napravili svoj space shuttle (Buran) koji je jedini koji se automatski digao i spustio; to je do danas jedini predmet koji je načinio čovjek koji je automatski dosegao orbitu i sam se spustio natrag. I to je napravljeno s vlastitom tehnikom koja je nastala na ovakvim mjestima.

Da ne spominjem njihovu školu hokeja i kako su ubijali Kanađane i Amere godinama.....
14.04.2018 | 19:40
Ja se nikad ne sprdam s Rusima u smislu tehnike. Tko se sprda s Rusima? Jedino glupi Amerikanci i oni koji puše njihovu propagandu...
15.04.2018 | 08:31
Niti ja nisam imao namjeru da ova tema ispadne neki sprd s Rusima. Samo sam htio podijeliti otkriće njihove "Silicijske doline", i to je to. A što je hokeja tiče, pa Ameri dan danas pamte kada su moćne Ruse uspjeli pobjediti tamo godine kada sam rođen, popularnije zvano "Čudo na ledu". To je njima priča samo takva. Jer su neki fakultetski amaterski hokejaški SAD-a konačno uspjeli pobjediti velike Medvjede, redom vojnike koji su profesionalno igrali i trenirali taj sport. Tako nešto. Ima na Wikipedii stranica o tome, ali nisam tamo o tome čitao. Čuo sam to u nekom dokumentarcu ili filmu, pa išao dalje istraživati.
en.wikipedia.org/wiki/Miracle_on_Ice
A Štern mi je još dok sam u Poslovnom dnevniku radio, pa sjedio kod njega u uredu radeći neki intervju oko INAe - kada smo se dotakli Bijelih noći i koliko je para tu zaradio; samo vješto skrenuo temu na činjenicu koliko su Rusi inteligentan narod. Rekao je da kada je bio gore, i zatražio čovjeka koji zna engleski, da je mislio kako će dobiti rusko-engleskog prevodioca i to je to.
No, Rus koji je bio zadužen da sve oko posjete tadašnjeg direktora INA-e i kupca naftnog polja na Sibiru prođe u redu prvo ga je pitao želi li britansko engleskog ili američko engleskog govornika. Kada je odgovorio američkog, onda je uslijedilo podpitanje želi li govornika američkog engleskog s istočne ili zapadne obale SAD-a, a kada je odabrao to - hoće li te urbani ili country english.
Rekao je da je, dok mu je tip došao, već dobio osjećaj da imaju prevodioca za svaki grad unutar engleskog govornog područja - na cijelom svijetu.
Toliko o Rusima i njihovoj "gluposti"...
Pa dostatan je dokaz koliko su pametniji od Amera i to šta rade s vojskom koja im je druga vojna sila (ili treća sada nakon Kine), a ulažu 10 puta manje u vojni budžet od SAD-a. Ili primjer flomastera i olovke za svemir, što smo već spominjali u drugoj temi.
Ma Đuro, nitko ovdje ne potcjenjuje Ruse. To sigurno.
15.04.2018 | 11:00
Ruska tehnika, američka tehnika, sve je to made in taiwan prije 20 godina, danas china.

Scena iz armageddona koju ste svi vidjeli pretpostavljam.
15.04.2018 | 14:26
Hm, ne bih se baš složio... Crtao sam neke projekte po GOST-u, a i vidio sam neke recentne uređaje. U određenim elementima zahtjevi su takvi da nema standardnog zapadnog (ili dalekoistočnog) proizvoda koji to zadovoljavaju. Nije da nema kod njih taiwan/kina proizvoda, ali u bitnim elemenitima sigurno ne.
15.04.2018 | 18:02
Kloba kaže:
Niti ja nisam imao namjeru da ova tema ispadne neki sprd s Rusima. Samo sam htio podijeliti otkriće njihove "Silicijske doline", i to je to. A što je hokeja tiče, pa Ameri dan danas pamte kada su moćne Ruse uspjeli pobjediti tamo godine kada sam rođen, popularnije zvano "Čudo na ledu". To je njima priča samo takva. Jer su neki fakultetski amaterski hokejaški SAD-a konačno uspjeli pobjediti velike Medvjede, redom vojnike koji su profesionalno igrali i trenirali taj sport.


Olimpijski turnir u Lake Placidu, olimpijada 1980. Američki studoši su uspjeli dobiti Rusiju 3-2. Imaš film s Kurtom Russelom, Miracle.

No, nevezano uz to, petorka Fetisov, Kasatonov, Krutov, Makarov, Larionov (i na golu Tretjak) se smatra najjačom i najboljom petorkom u povijesti hokeja.
Ako te zanima, ima izvrstan dokumentarac o tome, Red Army. Fetisov je glavni sugovornik, ali ima svega, fantastičan dokumentarac, pogledaj, pa ćeš vidjeti kako je hokej u Rusiji bio državni projekt i kako su ubijali u pojam sve ostale...
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 1 dan, 13 sati
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.13 Seconds

Provided by iJoomla SEO