ENC
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

ENC


21.08.2013 | 10:52
Sutra idem na put i moram proći autocestom ST-ZG. Moja dionica košta 160 kn po važećem cjeniku. Na ENC-u imam 150 kn, ali ja koristim ENC pa ne plaćam novu cijenu nego staru koja je otprilike 130 kn. Čitao sam sve što piše na internet stranicama HAK-a i nije mi jasno kako to funkcionira. Moram li na ENC-u imati 160 pa će mi se razlika vratiti ili mi odmah oduzimaju manji iznos? Sad mi je kasno za nadoplatu pa me zanima ima li netko informaciju iz prve ruke da ne zapnem na izlazu.
21.08.2013 | 11:17
Odmah ti oduzimaju manji iznos, tako da "You'll pass"
21.08.2013 | 12:35
Mislim da nije baš tako. I ja imam ENC. Kod prolaska autocestom, naplaćuje ti se "novi" iznos, ali zato prilikom nadoplate enca plačaš "stari" iznos.

Znači da, priliko uplate na ENC 100 kn, tebi će se na ENC stanju pojaviti 122 kn. Kužiš?
Inaće, ako imaš neki iznos na ENCu, možeš ući na autocestu, a prilikom naplate možeš otići u minus koji rješiš sljedećom nadoplatom (nisam probao, ali sam čuo da je tako)
21.08.2013 | 12:50
Zdravac kaže:
Mislim da nije baš tako. I ja imam ENC. Kod prolaska autocestom, naplaćuje ti se "novi" iznos, ali zato prilikom nadoplate enca plačaš "stari" iznos.

Znači da, priliko uplate na ENC 100 kn, tebi će se na ENC stanju pojaviti 122 kn. Kužiš?
Inaće, ako imaš neki iznos na ENCu, možeš ući na autocestu, a prilikom naplate možeš otići u minus koji rješiš sljedećom nadoplatom (nisam probao, ali sam čuo da je tako)


Mogu potvrditi ovo sto Zdravac kaze.
Prosli tjedan sam isao u Split i na ispisu prometa po ENC uredjaju kaze:
Zagreb - Dugopolje 		11.08.2013 11:01:46 	11.08.2013 14:33:00 	061369035873 		181,00 	295,21 


Znaci da su naplatili puni iznos.
Kad sam nadoplacivao ENC tad sam dobio slijedeci racun:
600,00 kn	21,74%	469,56 kn

Znaci platio sam 469.56 a na racun mi je sjelo 600kn
21.08.2013 | 13:34
Aaaa isprike onda, ja sam mislio da je isto s ENC-om i sa SmartCardom.
Sa SmartCardom mi odmah naplati manji iznos (ovisno koji je popust u igri, zimski (33%) ili ljetni (21%) ), a kod ENC-a uvijek gledam krajnji iznos, pa sam nekako zaključio da se i na njega primjenjuje isti postupak.
21.08.2013 | 13:51
Kreni na put, nemaš frke. Na izlasku ćeš uletit u minus koji će ti prebiti sljedećom uplatom.
21.08.2013 | 19:28
E to je dobro znati. Nisam imao pojma da postoji minus.
21.08.2013 | 22:01
Jedni šumomo, drugi "drumom"!
Ovisi čiji ENC imate, tako se i ponaša. To je suludo ali istinito.
Ako je ENC od HAC-a, tada se prilikom nadopune dobije popust, a ako je ENC od ARZ, tada se uplačuje puni iznos, a naplačuje iznos s popustom. Bonovi se isto tako ponašaju. Popust je kod HAC-a (imam taj) 21,74%, a kod ARZ-a neznam.
NA autoput pušta ako je stanje na ENC-u u plusu. Upozorili su me kako ne bi trebao ići na autoput ako sam u minusu jer me neće pustiti van ili tako nekako. Pošto sam registrirani, mogu plačati putem ponude koliko hoću (bilo koji iznos).
22.08.2013 | 21:01
smayoo kaže:
Kreni na put, nemaš frke. Na izlasku ćeš uletit u minus koji će ti prebiti sljedećom uplatom.



To je samo kod ENC-a ARZ a kod Dlmatine ti doleti teta i pita para.
22.08.2013 | 21:08
To sa ENC-om je svakako ludnica:

postoje 3 vrste:

1. ARZ
2. HAZ
3. Bina Istra

za svaki treba zasebne kodove koje ne možeš kupiti npr u Rijeci za HAC ili u Splitu za ARZ, šta znači ako imaš ENC ARZ i želiš ga nadoplatiti na jugu nema! Za Bina Istru ništa ne radi osim njihovog i ako se napravi neki Hack kod njih na tunelu Učka onda rade i drugi ali neznam kako se puni i gdje.

Ne bi da se te Autoceste nalaze jedna u USA a druga u Kini, to samo naši specijalci mogu tako izkomplicirati. Kad sam im jednom dao gas jer nisam mogao napuniti ENC-ove, naljutili su se pravo kao sve je super samo sam ja preglup da budem njihova mušterija.
22.08.2013 | 22:25
Zaboravio si spomenuti AZM koji uopće ne zarezuje ENC i odbijaju uvesti ENC naplatu iako imaju kilometarske kolone svake sezone. Šupci.

Ovo za Binu nije nikakav hack. Dođeš k njima, doneseš ENC od ARZ ili HAC i kažeš da bi želio koristiti taj isti umjesto da kupuješ njihov. Oni ga lijepo očitaju i unesu u svoj softver i onda samo uplatiš novaca koliko želiš da ti bude na saldu. To se može napraviti na istarskoj strani tunela i vjerojatno na čeonoj naplati u Puli (nisam nikad tamo probao). Fora je samo u tome da je Bina saldo odvojen od ARZ-HAC salda. Samo je transponder za identifikaciju isti.

Inače, ne kužim što si se toliko naljutio na njih? Zar ti nije najjednostavnije dopuniti novac na račun internet bankarstvom?
23.08.2013 | 00:34
Ja za drugi način nadopune mi neznam. Sve preko interneta ide.
23.08.2013 | 11:35
Izgleda da imam ARZ ENC jer sam ostao u plusu. A stvarno su ga zakomplicirali.
23.08.2013 | 12:52
Saldo na Bina Istra nadopunjujem telefonskim pozivom na njihov 0800 600 601 broj.
Kažeš na koga glasi, broj kartice i za manje od 10 min imaš novi stanje.
Saldo na ARZ uplaćujem internet bankarstvom, trošim na svim HR autocestama i na mostu Krk, osim kod onih specijalaca na dionici AZM.
24.08.2013 | 16:22
Plaćam ih preko internet bankarstva, pošto imamo dva jedan ARZ a drugi HAZ desi se nekad da ti jeda od njih nema ništa na saldu a trebaš na put, e dok ti uplata bude provedena traje, tada moraš s bonovima. Ili Nevio je na jugu i ne zna ništa niti internetom niti bonovima a ima ARZ kod sebe za koji ni nema bon na jugu to je frka.

Pa šta nebi bilo praktično da svi rade svugdje i gotovo, pa nek se oni između sebe raskusuraju?
25.08.2013 | 06:43
Pa bilo bi. Ali to bi predstavljalo operativno-knjigovodstveni problem i nekoj manjoj, fleksibilnijoj firmi, a kamoli tolikim birokratiziranim sustavima.
Ali ne slažem se da traje dok ti provedu uplatu. Ja krenem za Osijek, na naplati pred Zagrebom vidim na semaforu da mi je saldo mali, nazovem kolegicu, ona uplati i dok stignem do Osijeka, saldo je knjižen. To je, dakle, nekih tri sata.
25.08.2013 | 12:18
ARZ treba minimalno 24 sata da se uplata pojavi na mom računu. Preko vikenda vjerojatno i duže.
25.08.2013 | 12:36
Za HAC-ov isto treba 1dan ako plačam virmanom ili ezabom. S bonovima ide trenutno.
25.08.2013 | 12:48
Placam HACov na njihovom portalu sa MC kreditnom karticom. Saldo se poveca odmah (par minuta). Nikakve zamjerke nemam
25.08.2013 | 13:15
ARZov ENC. Kako rekoh, kolegica uplati, saldo je osvježen prije nego stignem od Zagreba do Osijeka. Pretpostavljam da iAnte plaća s računa koji nije u istoj banci te da problem u čekanju nije do ARZ-a, nego do banaka i NKS-a.
25.08.2013 | 15:16
A ja sam u privrednoj i plaćam internet bankarstvom. Moguće da je do toga. Nemam pojma koja je banka ARZ.
25.08.2013 | 17:29
Meni je najzgodnije uplatiti Amex-om (preko interneta na HAC-ovom portalu). Novo stanje je vidljivo doslovce odmah. ENC je kupljen u VŽ. Nemam pojma koji je od ova 2 gore navedena...
25.08.2013 | 18:26
To će biti HAC. ARZ se prodaje samo na Lučkom i Kikovici (RI).
25.08.2013 | 22:55
smayoo kaže:
To će biti HAC. ARZ se prodaje samo na Lučkom i Kikovici (RI).


Nisam siguran da li kužim;
ARZ bi trebalo značiti Autocesta Rijeka-Zagreb.

Ja sam sa ovim mojim (prethodno spomenutim) nadoplatio (kako sam i prethodno spomenuo) i išao iz VŽ na Krk. I sve je radilo bez beda.
25.08.2013 | 23:28
ARZ i HAC ENC-ovi su interoperabilni. Općenito je naplata cestarine između ARZ i HAC interoperabilna. To su napravili nakon što su prve godine kad je otvoren dio A1 prema Dalmaciji postigli totalni prometni kolaps čeonom naplatom kod Bosiljeva.

Uglavnom, uđeš u Rijeci i voziš se do Vrgorca ili do Zagreba i platiš samo na kraju, na izlazu. I dalje, ARZ ENCom ideš i do Lipovca, i do Goričana, i do Osijeka.

Međutim, za nadoplatiti ENC na naplatnoj kućici moraš ići onom koncesionaru kod kojeg je kupljen. ARZ ENC-ovi se prodaju samo na Lučkom i Kikovici. Možda i na Rupi, to nisam siguran. ENC kupljen u Varaždinu je HAC-ov.
24.10.2016 | 12:24
Planiram kupiti ENC od Bina Istre pa me zanima ako netko ima izravnog iskustva kako se ponaša na ARZ i HAC naplatnim postajama?

Kontaktirao sam njihove službe za korisnike i kažu da nakon registracije uređaja na Grobniku radi na HAC i ARZ naplatnim postajama samo sa korisničkim računom od ARZ. To bi mi odgovaralo jer bi onda imao "samo" dva korisnička računa (Bina Istra i ARZ) i jedan ENC uređaj (Bina Istra).
24.10.2016 | 12:51
Ja imam od HAC-a i vrijedi i sa RI i za ST, za Bina Istra ne znam.
Mislim kako HAC i ARZ drugacije racunaju PDV. HAC da popust u startu i na to naplati PDV, a AZR naplati puni iznos i PDV, ali daje popuste kod prolazaka. Isto kosta, ali ti PDV "vracaju" na rate.
24.10.2016 | 13:03
Hvala na odgovoru. To kako obračunavaju mi je manje bitno. Čuo sam neke rekla-kazala glasine da ovi uređaji od bina istre štekaju na ARZ/HAC naplatnim postajama. Isto tako neki straše da se brzo kvare pa me zanima ima li neki jabučar istrijan sa ENC-om od Bina istre da ga koristi diljem Lijepe naše.
24.10.2016 | 14:21
A zar nebi bilo bolje da kupiš HAC ENC uređaj, i voziš po 2 accounta?

OK, nije odgovor na tvoje pitanje, ali po meni bi ovo bilo optimalno!
Prilozi:
24.10.2016 | 14:39
Ako HAC ENC krepa, ako nemas racun ili kutiju?!? tada platis 122kn. Inace je zamjena badava. Ovaj moj ima bateriju koja se istrosi i sve krepa, a nije zamjenjiva.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1
  • 2

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 3 sati, 11 minuta
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)
  • Air: ...možda bi se razvili skriveni talenti za poeziju :)
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis... brzo bi se reducirao broj vojnih stratega, predsjednika, trenera... :)
  • smayoo: @Air: :D
  • imjasminh: u biti cmd r xD
  • imjasminh: updatane slike mobitela u oglasniku - cmd f5 ako vidite stare slike...
  • imjasminh: Apple iPhone 14, 128GB, Midnight Blue - 89% - Spuštam na 450 EUR - [link]
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis uvelo bi porez na političke teme, 1c za čitanje, 2c za pisanje po postu.
  • Gjuroo: "Smayoo: 25x je vrlo optimistična procjena :)
  • Bertone: Otvorena tema "Zero-day" pa se slobodno možete maknuti od politike i rata
  • Bertone: Ma znam, ali tko će to čitati :(
  • smayoo: Svatko je slobodan otvoriti kakvu god želi temu koja ne krši opća pravila. Zar je uredništvo krivo što vi, članovi, pokazujete 25 puta veći interes za političke teme, nego za stručne? :)
  • Bertone: ... no u pravu si, lakše je mlatiti o politici nego o stručnim hardversko-softverskim temama :)
  • Bertone: Kad si stavio video, malo sam bacio oko na forum no nisam našao zasebnu temu o sigurnosti u koju bi se mogle staviti vijesti ili linkovi na iste no tražiti ću još malo
  • Gjuroo: Apple teme nam se svele na vikalicu, a forum preuzela politika...
  • Bertone: Još malo o sigurnosti (ako nekoga zanima), [link] i [link]

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Bertone, Ender, zeljacveseljac, Anonimci (599)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.31 Seconds

Provided by iJoomla SEO