nauciti programirati...
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

nauciti programirati...


08.02.2009 | 01:25
Ok, velika mi je zelja nauciti programirati, vec imam par zamisli koje zelim napravit, jer postojeca rijesenja me ne zadovoljavaju, ALI, naravno, neznam programirati (ucili nas Office-u u skolama, umjesto nekog programskog jezika).
Kako nauciti na sto brzi i sto bezbolniji nacin programirati? Koji jezik? Koja literatura? Koji tutoriali? Kada zaguglam samo me glava zaboli...
Najveci uspjeh mi je sloziti nesto sitno u automatoru, tako da sam gotovo pa totalni pocetnik
Unaprijed hvala na pomoci!
08.02.2009 | 14:48
Koji jezik? koja platforma?
Večina ljudi prvo predloži da se krene s nečim jednostavnim proceduralnim poput c-a pa se onda krene sa kompliciranijim objektnim jezicima, ali vidio sam i previše ljudi kojima je taj korak prelaska na objektno razmišljanje bio prevelik... :-D
Ako želiš programirati na macu, prvo moraš prelistati dokumentaciju na developer.apple.com, prije kupovanja ikakve knjige, tako češ uštedjeti lovu...
Ako želiš programirati za internet onda www.w3schools.com da te uputi je vise nego dovoljno

U svakom slučaju to nije nešto što če doći preko noći, jednostavno uči i treniraj...
08.02.2009 | 16:36
Ok, velika mi je zelja nauciti programirati, vec imam par zamisli koje zelim napravit, jer postojeca rijesenja me ne zadovoljavaju, ALI, naravno, neznam programirati (ucili nas Office-u u skolama, umjesto nekog programskog jezika).
Kako nauciti na sto brzi i sto bezbolniji nacin programirati? Koji jezik? Koja literatura? Koji tutoriali?

Pomogla bi informacija što zapravo želiš programirati. To definira zadatak i može se odabrati neki od konkretnih alata kojim ćeš riješiti problem. Ovisno o odabranom alatu, možeš dobiti preporuku kako ga najbrže svladati. Krenimo od zadatka: dakle, što zapravo želiš programirati?
08.02.2009 | 18:46
Htio bi nauciti programirati u Cocoa okruzenju i to nekakvim objektnim jezikom, jer mi nekako djeluje vise za moje potrebe i naravno radio bi na aplikaciji za Mac...
Konkretno zelim razviti jedan alat kojeg bi dodao ovom programu avogadro.openmolecules.net/wiki/Main_Page, a radi se na nasumicnoj perturbaciji koordinata molekula u zadanom prostoru i vec postoji nekakav zaseban fortran programcic (300 linija koda) koji radi neke stvari, ali me ne zadovoljava, jer je jako ogranicavajuci...
Mozda malo prevelika jabuka, ali to mi je cilj, a za to trebam puno uciti, ali problem je kada ima previse literature (kao na developer stranici). Cak sam nasao na MacResearch stranici zanimljive clanke i pocetke programiranja, htio bi neki sustavniji pristup...
Jos nisam bio u Algoritmu...
08.02.2009 | 22:43
dsakic je napisao:
Htio bi nauciti programirati u Cocoa okruzenju i to nekakvim objektnim jezikom, jer mi nekako djeluje vise za moje potrebe i naravno radio bi na aplikaciji za Mac...
Konkretno zelim razviti jedan alat kojeg bi dodao ovom programu avogadro.openmolecules.net/wiki/Main_Page, a radi se na nasumicnoj perturbaciji koordinata molekula u zadanom prostoru i vec postoji nekakav zaseban fortran programcic (300 linija koda) koji radi neke stvari, ali me ne zadovoljava, jer je jako ogranicavajuci...
Mozda malo prevelika jabuka, ali to mi je cilj, a za to trebam puno uciti, ali problem je kada ima previse literature (kao na developer stranici). Cak sam nasao na MacResearch stranici zanimljive clanke i pocetke programiranja, htio bi neki sustavniji pristup...

OK, bar znaš što hoćeš u konačnici. To je dobar početak.

Da si stao na tome da želiš "naučiti programirati u Cocoa okruženju", bilo bi jednostavno. Cocoin "materinji" jezik je Objective-C. Sam Objective-C je superset klasičnog C-a, što pak znači da je većina literature posvećena Objective-C-u usmjerena na to da pojasni razliku između njega i C-a. Obično se negdje na početku literature čitatelja uredno uputi na to da ponovi gradivo C-a prije nego što nastavi čitanje. Objective-C nije nikakva mudrost - ako znaš C. U sklopu Appleovog SDK postoji knjiga (PDF) koja ima manje od 200 stranica i objašnjava sve što moraš znati o Objective-C-u. SDK je besplatan, dakle, i alat (Xcode) i potrebna Objective-C literatura su, doslovno "click away".

Međutim taj put očito ima smisla ako prethodno svladaš C i (usput) se upoznaš sa specifičnostima objektnog programiranja (što nije svojstveno C-u već nekom od njegovih objektnih izvedenica: C++, C#, Objective-C...). O C-u je, kao i o svemu drugom, napisano bezbroj knjiga. Topla preporuka je da nabaviš neku koja ti zvuči razumljivo. Posjeti knjižaru, prelistaj ponudu i kad nađeš neku koja objašnjava na tebi razumljiv način - kupi. I pročitaj, naravno. Poželjno je da "odradiš" primjere iz knjige, a praksa je pokazala da se najbolje uči tako da rješavaš konkretne zadatke. Male, ali konkretne.

Može li se krenuti od C-a? I može i ne može. Programiranje je spoj logike koja se bavi algoritmima i sintakse koja poštuje zakonitosti pojedinog programskog jezika. Drugim riječima, "sustavniji pristup" bi trebao početi od toga da prvo svladaš "algoritmiranje" (u smislu oblikovanja problemskog zadatka u formi algoritma koji ima svoj tijek). U idealnom slučaju možeš spojiti tu fazu s učenjem C-a jer je teško (iako ne i nemoguće) baviti se algoritmima na apstraktnom nivou - puno je praktičnije "vježbati" standardne algoritme pišući konkretan kod u, recimo, C-u - dvije muhe jednim udarcem: učiš algoritme i C, istovremeno. U tom smislu možeš potražiti knjigu koja C poučava kroz osnovne algoritme i prolaziti primjere kodirajući (programirajući ih) u Xcodeu.

U tom koraku svladao si "programiranje": razumiješ logiku algoritama i "govoriš" C. Sljedeći poželjan korak je prijeći na objektno programiranje. Ovdje ti literatura može pomoći tako da nabaviš nešto poput "Learning Cocoa with Objective-C" - O'Reillyeva knjiga za svaku preporuku. Istovremeno će ti dati uvid u "objektno", kroz Objective-C i još sve na primjeru Cocoe. Naravno, koristeći Xcode.

Kad to svladaš, spreman si za programiranje na Macu - uz opasku da je Cocoa samo jedan od frameworka koje ćeš putem sresti. Kad poželiš dodati malo 3D-a u svoj "Cocoa program", čeka te upoznavanje s OpenGLom. Da ne pomisliš da si sve naučio.

I sve bi to bilo divno i krasno da tvoja konkretna želja nije (ako sam dobro shvatio) neki add-on za Avogadro. Avogadro je open source projekt koji je, s obzirom da je cross-platformski, baziran na Qt-u. A Qt pretpostavlja programiranje u C++ ili Javi. Pod pretpostavkom da si uredno odradio sve ranije opisano, od tebe bi se očekivalo da usput svladaš i sintaksu C++/Jave (oboje je objektno).

U teoriji, ako ti je taj add-on primarna misija, možeš preskočiti Cocoa i Objective-C dio pa s C-a "skočiti" na C++ ili Javu. Ili, još hrabrije, pronaći neki C++ "početnicu" koja kreće od pretpostavke da čovjek starta od nule i odmah uči sve što mora znati kroz C++. Što nije loše ako se planiraš fokusirati isključivo na C++, ali, generalno, nije dobra ideja jer preskačeš osnove (kad svladaš C, primjetit ćeš da mu je većina drugih jezika "slična".

Dakle, dvije moguće opcije:

1) algoritmi -> C -> Objective-C -> Cocoa -> Mac programer ili
2) algoritmi -> C -> C++/Java -> Qt -> cross-platformski programer

Druga opcija je svakako univerzalnija, ali prva je definitivno "pravi put" za postati Mac programer.
09.02.2009 | 00:07
Hvala puno!
Drugim rijecima, puno posla...
Poslusat cu savjet, idem u algoritam i nalazim prvu (citljivu) knjigu s C-om i Xcode-om i pocinjem raditi... Ali vec vidim da cu imati problem sa svim tim brojnim zagradama, dok ih ne postavim u shortcute...
Pokusat cu svoju ideju prvo prebaciti u C, a zatim isti zadatak napraviti na nekom objektnom jeziku... Bit cu gotov za par godina
Jos jednom hvala puno!
09.02.2009 | 12:24
Poslusat cu savjet, idem u algoritam i nalazim prvu (citljivu) knjigu s C-om i Xcode-om i pocinjem raditi...

Da ne bude zabune: knjigu koja te uči C u Xcode okruženju (vjerojatno) nećeš naći (ni na Amazonu). Xcode je IDE (Integrated Development Environment), dakle okruženje u kojem se programira. Banalizirano objašnjenje: sve što možeš u njemu - možeš i bilo kojem text editoru u kombinaciji s terminalom (iz kojeg ćeš kompajlirati i izvršavati program). Istina, Xcode je beskonačno user-friendly (pogotovo novije verzije) i u stanju je uštediti gomilu vremena. Ali njega, kao relativno jednostavan alat, možeš "naučiti" (barem toliko da ga možeš koristiti) čitajući Appleov help (onaj koji dolazi sa SDK-om i upoznaje te s Xcodeom) i prolazeći osnovne tutoriale (sadržane u helpu). Pomažu i video tutoriali kojih ima na webu (uključno s YouTubeom).

Prvi praktičan problem na koji ćeš naići biti će "gdje" zapravo ukucati svoj prvi program (unutar Xcodea).

Ali vec vidim da cu imati problem sa svim tiam brojnim zagradama, dok ih ne postavim u shortcute...

Zapravo... nećeš. Xcode ima (kao i većina pametnih IDE-a) kontekstualni auto-complete pa će ti većinu potrebnog koda dopisati sam ili ponuditi izbor mogućih "završetaka". To ga, između ostalog, razlikuje od običnog text editora.

Pokusat cu svoju ideju prvo prebaciti u C, a zatim isti zadatak napraviti na nekom objektnom jeziku... Bit cu gotov za par godina

Imaj na umu da objektno programiranje nije nužno "najpametnije na svijetu". Danas se puno priča o objektnom programiranju i forsira ga se i tamo gdje treba i tamo gdje ne treba. S obzirom da se u konačnici sve prevodi u nule i jedinice, za programera je objektno programiranje trade-off između brzine programiranja (zahvaljujući "reciklaži" objektnih frameworka) i overheada koji se očituje u tome da i najbanalniji program (karikirano, ali ne daleko od istine) ima par megabajta (!).

Cocoa se sastoji od objekata i zato je bilo kakav objektni jezik logičan izbor za je koristiti. Međutim, postoje problemi čije je objektno formuliranje ekvivalent užini kojoj je prethodilo pisanje projektne dokumentacije kako zapravo treba užinati i koje su metode užinjanja. A želudac kruli... U tom slučaju jednostavnije je dohvatiti nešto iz frižidera, što bi bilo ekvivalentno programiranju u C-u.
15.02.2009 | 01:55
Iako je skoro sve rečeno, rado bih i ja dodao koju rečenicu.

Da bi napravio danas nekakav program koji se pristojno uklapa u Mac/Windows ili iPhone okruženje moraš znati puno, puno različitih stvari. Neusporedivo više nego kad sam ja počinjao u doba DOS-a.

S druge strane imaš Internet kao ogroman izvor informacija i najvažnije je naučiti služiti se time tako da možeš što brže doći do drugih ljudi koje ćeš nešto pitati ili do gomile izvornog koda koji se nalazi okolo, samo ga treba nekako pronaći.

Izbor jezika je vrlo važan faktor, ali se moraš pomiriti s činjenicom da ne postoji najbolji izbor. To je valjda paradoks ili što li, ali stvari stoje otprilike ovako. Jedino je C preživio sve ove godine. Ako postoji neki projekt započet prije dvadeset ili više godina, a da je relevantan i danas, onda je u pitanju C. S druge strane, gotovo svi ostali jezici u široj upotrebi danas ti omogućuju neusporedivo lakši start. Par sati u editoru i već vidiš neki rezultat. Prozori, ikone, gumbi, sličice... U C-u ti trebaju tjedni ili čak mjeseci dok ne dođeš do tog nivoa.

Na Macu postoji Objective C. To je C sa par jednostavnih kerefeka koje ti omogućuju da vrlo brzo imaš sličice i ikone, a opet po želji imaš i svu širinu i dubinu koju ti može pružiti jedino rad u C-u. S druge strane, za gomilu ljudi što po internetu vole iskazivati svoje mišljenje Objective C je jedan nakaradan jezik. Probaj i odluči sam.

Dva linka i jedna knjiga: 1. Mac Programming, 2. C Board i knjiga Programming in Objective-C 2.0 (2nd Edition)

Igor
15.02.2009 | 02:58
Hvala puno svima...
Ali odlucio sam se iskusati u C++. Naime u algoritmu sam naisao na knjigu koja nije forsirala upotrebu win editora i koja garantira osnove u mjesec dana. Za sada je taman koliko treba. Zahvaljujem se za linkove! I da sam poceo prije, vjerojatno se takodjer ne bi ovoliko mucio!
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 42 minuta
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Jedro, m@xym, Riba, rkrosl, temeljnik, zoranowsky, Anonimci (585)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.13 Seconds

Provided by iJoomla SEO