iOS development na starom Mac Mini (2011)
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

iOS development na starom Mac Mini (2011)


07.07.2020 | 02:48
Pozdrav svima

Obzirom da sam na trećoj godini studija informacijskih tehnologija, konkretnije želim da budem programer te sam za sada radio sa asp.net core u okviru projekata vezanih za fakultet kao i sticanje fundamenata u c++, sve to koristeći Visual studio kao razvojno okruženje.

Meeeeđutim, prije dvije godine kupivši prvi Apple proizvod, 6s ajfon pa onda i apple watch (series 1) uhvaćen sam u tu zamku i mnogo mi se sviđa iOS pa bih želio da se okušam na tom polju i krenem tim putem.
Smatram da imam dobre temelje, razvijenu logiku i sve što je potrebno da mi je sada odabir "puta" i uže specijalnosti lakša stvar. Naime nemam nikakav uređaj sa macOS-om, radim sve na windows laptopu koji je prilično crappy a za iOS development konkretnije XCode (swift) mi treba macOS.
Da budem jasan na početku, nemam novca trenutno da uzmem neki macbook pro pa makar i onaj 2015, ali mi se ukazala prilika da prilično jeftino dobijem Mac Mini (2011) (everymac.com/systems/apple/mac_mini/spec...-mid-2011-specs.html)
Nadam se da ne kršim pravila foruma, link je ka tom uređaju.
Navedeni podržava macOS 10.13.x
Znam da nisu neke performanse aman na njemu, da je ram na 1333Mhz i mooožda može na 1600Mhz do 16GB sveukupno, ssd mogu da ubacim jer trenutno je samo 128GB u njemu ali moje pitanje je ukoliko je neko upoznat da li ću gubiti mnogo u smislu pokušaja nekog iOS developmenta, omanjih aplikacija i stvari čisto da uđem u taj eco-sistem i naučim se na macOS kao i Swift ? Dakle nisam navikao na neke ekstremne performanse jer imam i3-6006u pa sam navikao na čekanje. Zanemarivši brzinu, zanima me da li gubim neke aman feature i stavke u vezi XCode i konkretno iOS developmenta na datom uređaju ?

Hvala unaprijed na odgovorima

btw. kakve su ono procedure pri registraciji odnosno password recovery hahah.. Jedva mi je prihvatio sigurnosni kod iako je ispravno napisan a i cesto je sličica izostala
07.07.2020 | 03:58
Radije uhvati neki možda i slabiji Mini, ali da je na njemu podržan zadnji sistem. Ili neki od strojeva koji imaju takav GPU da podržavaju najnoviji sistem kroz neki hack ili workaround (npr. Mac Pro 5,1). Već Mac mini model iz 2012. podržava zadnji macOS.

Nedavno smo prodavali predzadnji Mac mini model iz Kreativnog, šteta što si zakasnio, uzela ga je jedna dizajnerica, ali svako toliko se pojavi neki u našem oglasniku, pa prati!
07.07.2020 | 11:37
Xcode je prilično zahtjevan / spor program. Traži brzi procesor, brzi disk i puno memorije.

Na recimo 2017 MacBook Airu je na granici upotrebljivosti jer mi stalno baca onaj šareni suncobran, tj. guši se.

Karakteristika iOS programiranja je ta da Apple podržava samo zadnji iOS i zadnji MacOS. Postoji i neko prelazno razdoblje od 3-4 mjeseca ali to brzo prođe. Otprilike od proljeća na dalje moraš imati zadnji MacOS da bi mogao programirati za zadnji iOS.

Postoje i hackovi naravno, ja recimo imam zadnji SDK na Airu 2011 koji vrti High Sierru jer dalje ne ide, ali to nikako ne bi smio glavni ili jedini stroj. Moraš imati barem jedan komp koji zaista vrti zadnji Xcode i zadnji MacOS.

Da ne duljim, ako si ne možeš priuštiti Mac koji će još par godina biti u stanju normalno vrtiti zadnji Xcode i zadnji OS, hackintosh je jedino rješenje.

www.reddit.com/r/hackintosh/
07.07.2020 | 12:03
da, late 2012 podrzava current macOS ali vec Big Sur predstavljen na ovom wwdc trazi minimalno 2014 za mac mini te za mbp 2013.

Jos jedan od problema jeste da u BiH nema bas mnogo Mac mini na oglasima, postoji jedan late 2012 za kojeg lik trazi preko 300€ i to sa base konfig od 4GB ram kao i 500GB HDD. Iskreno to mi je ludnica lose, da ga upgrade treba mi jos minimalno 100€.

Preglupo sto moram imati zadnji macOS da bih radio app za zadnji iOS.. Misio sam ako postoji verzija XCode za starije sisteme da je to dovoljno.

edit: da li bi mi air onaj iz 2014/15 mogao raditi posao obzirom da ce biti podrzan za big sur? I ako da, u kojoj konfiguraciji?
07.07.2020 | 12:50
Taj Air je skoro isti kao 2017 model. Sporo je to, pogotovo kad učiš. Javi grešku odmah a kad je ispraviš treba mu 10-15 sekundi da makne upozorenje. Jako frustrirajuće. Ja najčešće znam što radim pa mi ne smeta toliko ali kad nisi siguran ovo ubija u pojam.

Kupi neki noviji stroj, ovogodišnji su daleko bolji od od prošlogodišnjih i ranijih. Zadnji Air je puno bolji nego ovaj stariji model a opet, ako nemaš i7 ili barem desktop model i5 Xcode neće biti sretan.

Ja bih na tvom mjestu kupio ovaj najjeftiniji Mac Mini, namjestio sve da radi i onda si složio hackintosh jer je puno lakše kad u blizini imaš pravi Mac.
07.07.2020 | 12:50
Trebaš imati na umu da se na Mac mini modelima iz 2014/2015 ne da proširiti RAM, samo HDD, tako da je onda u slučaju minija bolje uzeti modele 2018/2020, ali to već onda prelazi granice zamišljenog budžeta.

Po meni bi bilo najbolje uzeti neki MacBook Pro iz 2015, da ih se naći dosta povoljno po oglasnicima, a u slučaju rabljenih uvijek možeš sa prodavateljem pregovarati o cijeni. Ili MacBook Air tih godišta, još je povoljnije.
07.07.2020 | 13:58
Ma jasno mi je sta govorite ali mi pada dosta toga u vodu radi budzeta.
Nema sanse da uzmem ovogodisnji Air ili bilo sta sa i5 4cores u okviru mekbuka.

Jedino da trazim neki mbp retina late 2013 ili 2015.. ali opet ljudi u BiH hoce minimlano 550€ za 2015godinu.
07.07.2020 | 15:59
E jedno je šta oni traže, a drugo je što mogu dobiti. Općenito ljudi nabijaju cijene i na to se ne treba obazirati. MB Pro 2015 ide i za 300€, samo treba pogoditi.
07.07.2020 | 16:02
forums.macrumors.com/threads/macos-11-bi...macs-thread.2242172/

Uzmes ovo onda:

www.olx.ba/artikal/38036622/apple-mac-pr...-xeon-e5520-8-cores/
+metal karticu, vjerujem da bi se neka mogla naci i za 100tinjakKM (recimo RX560).

Monitor pretpostavljam imas, ako gledas vec macmini Puno bolja opcija od laptopa i minija.
07.07.2020 | 16:55
Pa da, kad bih prodao laptop bar za ~180€ onda bih gledao da kupim do 450€ neki MBP 2015 jer mi se to cini jedina okej opcija.

Ovaj prijedlog sa Mac Pro 4.1 je skroz interesantan medjutim vidim da je bootcamp unsupported (i iPad u ulozi dodatnog displeja)
Iskreno velika mi je to stvar obzirom da mi je ostao bar jedan veci projekt/seminarski da radim u vezi Windows Forms, UWP na faksu.. Kolega sa mbp 2015 je za asp.net core koristio bootcamp stalno jer su ga zezale odredjene stavke u visual studiu na meku.

U svakom slucaju hvala na odgovorima svima, iskreno se nadam da cu uskoro nabaviti mbp 2015 ili ko zna ako kakvu praksu u vezi iOS developmenta nadjem u nekoj firmi pa zaduzim mbp 2019 i zaposlim se tu hahah.. fingers-crossed
07.07.2020 | 16:57
bootcamp je podrzan na svim intelovim macovima.
07.07.2020 | 17:08
Šturo sam gledao o tom Mac Pro 4,1 tj. samo na yt pogledao
youtu.be/jgmrQKsSYNk
Pa sam vidio da se gubi support za to dvoje sto sam nabrojao
Vjerovatno i nije istina onda, nije isti patch ili sta vec jer nisam upoznat sa ovim nikako.
07.07.2020 | 17:19
U pravu si, ali instalacija windowsa je moguca i bez bootcampa, tako da to nije problem. Tu je jos i mogucnost virtualizacije... Sidecar, osobno, nisam uspio upogonit i sa sluzbeno podrzanim uredjajima. Postoji i alternativa, duet display, koji bi trebao sljakat.

www.duetdisplay.com/
08.07.2020 | 01:22
Ma sa virtualizacijom nemam neka sretna iskustva, vjerovatno zbog nedostatka RAM memorije koju bih dodijelio vm, samo ne znam koliko bih bio sretan raditi u tom prozoru malo zahtjevnije stvari tipa taj projekt/seminarski jer bar mjesec+ dana trebam raditi na njemu.
Samo da mi hoce ovaj laptop brzo da ode, dodao bih za mbp 2015 ili bar 2013 jer je to najbolja solucija. Sve ostalo mi zahtjeva periferne uredjaje tipa novi monitor jer trenutno imam 19” kao sekundarni na laptopu plus ganjao bih garant magic keyboard uz mac mini ili mac pro
Ako bude kakav update, javim
09.10.2020 | 21:42
Pozdravii,

zao mi je sto pokrecem “stariju” temu ali evo pred kupnjom sam iMac Late 2015,
i5 2.8GHz quad-core, 8GB na 1867Mhz i terabajt hdd (ne znam da li je fusion pa da imam opciju onog nvme ssd da ubacim).
U sustini to mi se cini kao prilicno jak uredjaj, ipak su 4 jezgre a i podrzan je Big Sur.
21.5” ekran, magic keyboard, po meni dosta bolja opcija nego mbp 2015 sa i5. Naravno laptop ima svoje prednosti ali ne biti mobilan mi nece biti toliki problem.

Da li imate iskustva sa istim uredjajem i na sto da obratim paznju ?
Cini se kao jako ocuvan primjerak, idem uzivo da pogledam pa nadam se i pazarim.
10.10.2020 | 03:07
Ako je cijena dobra, možeš ga kupiti, te serije nisu imale nikakve posebne probleme. Ako je unutra samo klasičan HDD, onda bi za 2020. vrijedilo zamijenit ga sa SSD-om, ali na toj seriji više nije onako jednostavano kao na onima s magnetnim ekranom. Treba kupiti set originalnih dvostrano samoljepivih traka za ekran za tu priliku, mada su neki to radili i s univerzalnim 3M trakama. Postupak je pimpljav, ali izvodiv.
10.10.2020 | 09:13
Naravno, u neko dogledno vrijeme stavljam i ssd. Imao sam jednom priliku da otvaram iMac ali onaj stariji od 2012 godine i mijenjao mu hdd. Ipak su ovi kompleksniji pa cu se spremiti za poduhvat
13.10.2020 | 20:43
Jejeje kupljen.
Dosao u kutiji sa svim celofanima, naljepnicama i magic keyboard 2.
Bas sam stanjem zadovoljan, zvucnici su me odusevili i opcenito izgled.

Sljedeca investicija je ssd, nazalost nije fusion drive pa nemam pcie konektor ali eto jedan 860 evo ce fino raditi posao.
Prije tog nabaviti sa ebaya onaj “repair kit” sa ljepljivim trakicama da bude uredno sklopljen.
14.10.2020 | 13:31
Koja je najbezbolnija (novčano) opcija za eksterni ssd preko Thunderbolt 2 s tim da mi to bude boot disk ?

I šta mi sve treba za takvo nešto, da li tom ssdu treba napajanje neko i slično?

Prednost mi se ogleda u brzini (20 Gbs) a i u tome da nemam potrebu otvarati iMac. A svakako nemam pcie konektor na matičnoj pa je sve na strani navedene opcije.
14.10.2020 | 19:20
Ako kupuješ iz Slovenije ili Hrvatske, ili igdje iz EU:
www.owcshop.eu/catalog/product_info.php/dual-drive-dock-p-1345

Ako kupuješ iz BiH, Srbije, ili igdje izvan EU, možda ti je nešto povoljnije kupiti izravno s macsales.com
15.10.2020 | 14:42
Da ali onda thunderbolt mi je bezvrijedan obzirom da je dock za SATA diskove, to isto mogu postici da zamijenim fabricki hdd sa SSDom. Bas bih lupio novac u ovo.
Treba mi neki dock/enclosure za NVMe disk i da mi “najslabija” karika u lancu oko brzine prenosa bude thunderbolt (20Gbs).
Mozda da pogledam na NVMe to thunderbolt 3 i onda adapter na thunderbolt 2.
15.10.2020 | 18:24
Zašto misliš da je toliko bitna razlika između SATA3 brzine i NVMe brzine? Po mom iskustvu, nije to toliko značajna razlika.
15.10.2020 | 21:58
Pa gledajuci na papiru jesu velike razlike ali eto sto kazes u real-life da li je moguce da cu ja to osjetiti..
Sve mi je izglednija opcija da otvorim iMac i stavim ssd umjesto hdd.
Gledam koju adhesive tape da koristim jer ove sa ebaya vidim kod mnogih da nisu bas bile pouzdane plus prikladnu alatku da nadjem za otvaranje pa mogu se baciti na posao.
22.10.2020 | 16:51
Prelomim da uzmem ifixit adhesive tapes, sta je to kontam, 15usd.
Eh onda mi naumpadne da oni imaju termalne senzore

www.ifixit.com/Store/Mac/iMac-Intel-21-5...Sensor/IF173-045?o=1

40USD za termalni senzor...
80USD za 860EVO (250GB)
15USD za adhesive

i to ako sve prodje u najboljem redu i ne razbijem displej ili mi sklizne na radni stol poslije nekog vremena ))
Ali eto, nisam nervozan

Da li je opcija koristenja onog Mac Fans Control dovoljno dobra i kako zapravo funkcionise?
Ako ne stavim termalni senzor fan ce raditi na max rpm, a sa ovim softverom se postavi na normalnu brzinu, medjutim sta se desava kada zaista bude potrebnije malo vise rpm za procesor konkretno?
22.10.2020 | 18:08
Ništa. Pregrije ti se Mac. Taj softver je govno.
22.10.2020 | 18:37
Hahaha posteno.

Samsung T5 preko USB 3 ili zafrkancija sa internim SATA sto ukljucuje termalni senzor, rastavljanje i ponovno sastavljanje ?
22.10.2020 | 19:21
Nisam baš 100% siguran (trebao bi vraćati HDD unutra, ali ne da mi se), no mislim da ti ne treba termalni senzor za disk ako ubacuješ SSD. Radio sam tu operaciju na tri MBP mid 2012 non-retina. Izvadiš HDD, ubaciš SSD, on skuži da više nema taj termalni senzor od HDD, ne vidiš ga više u listi (nije da ga prikazuje u listi s nekom nemogućom vrijednosti) i ventilatori rade normalno. Pretpostavljam da je firmware za upravljanje temperaturom pametno napisan pa ne podivlja ako izgubi neki senzor s liste. Ili je još pametnije napisan pa, ako skuži da je masovna memorija SSD, ne zarezuje više podatak o temperaturi diska.
22.10.2020 | 20:37
Nadam se da nece biti potrebe, evo jos jedna tema sa ifixit gdje u komentarima ima odgovor na isto pitanje:

<
Can I install a Samsung 850 EVO 500GB to replace my 1TB 5400rpm disk? and is a seperate thermal sensor/cable needed to prohibit the fan to run at 100% all the time?
Maurits K - 08/07/2017

Yes you can install ANY SATA SSD.
And no … there is no thermal sensor on the drive. You don’t need them on these models.
robert Seith - 10/03/2017
>

www.ifixit.com/Guide/iMac+Intel+21.5-Inc...ve+Replacement/57817

Niti se u ovom cijelom repair kit nalazi taj termalni senzor.
www.ifixit.com/Store/Mac/iMac-Intel-21-5...undle/IF173-042?o=12
19.08.2021 | 18:36
Nadam se da nije toooliko stara tema, naime neposredno nakon zadnje objave sam zaista i zamijenio HDD sa SSDom.
Proslo je 10 mjeseci od toga, tek sad pisem i to sam stigao na forum jer trazim nekoga sa iPad mini 2019 da testiram nesto.

Kad se tice zamjene hdd, radio sam sa necime sto slici skalperu medjutim dosta tanje, tanje od mnogih trzalica sto sam uspio naci od gitare.. Sa time sam uspio prekinuti ljepilo, bez ikakvih problema je uspjelo da udje izmedju kucista i displeja. Dosta sam bio oprezan i iskreno nijednu gresku nisam napravio. Ne treba termalni senzor, stavio sam crucial mx500 i uredno je sve. Brzina je neusporedivo bolja u odnosu na hard disk. Iskreno tek kad sam ga kupio ocekivao sam vise od onog hard diska, postajalo je nemoguce raditi bilo sta a kamoli android studio ili visual studio da pokrenem.
Da budem iskren slabo i koristim vise mac, posao mi zahtjeva microsoft stack pa nemam vremena raditi iOS apps ili Flutter radi cega sam inicijalno i kupio Mek.
Ako nekoga zanimaju detalji oko zamjene diska, tu sam. Evo neka slicica sto sam uspio pronaci
Prilozi:
19.08.2021 | 18:38
Nisam u proslom postu mogao dodati i ovu sliku:
ibb.co/0rz2pkJ

Inace narucio sam sa ebaya (UK) trakice za displej pa je sve uleglo nazad bas kako treba, oko 15$ sam ih platio i drago mi je da se nisam oko toga morao peglati da ja nesto sijecem i pravim, a budu tipa predebele i slicno.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 13 sati, 16 minuta
  • Zdravac: 6 eura (ako imaš account registriran u Turskoj)
  • Gjuroo: @Zdravac: 6 ili 60?
  • Zdravac: Photoshop (odnosno, kompletni Creative cloud paket sa Premiere, Acrobatom i sve drugo) košta 6 EUR / mjesečno! :)
  • jura22: Canva kosta skoro kao Photoshop
  • dpasaric: Tihi su po pitanju iPada, ali čisto po broj dana od zadnjih modela čini se da će uskoro.
  • Yonkis: Kad izlaze novi iPadovi?
  • drlovric: Ne traze cak niti EDU email. Odobreno je zahtjev. Tako da je ovo rijeseno prije par dana.
  • drlovric: Da pojasnim moralnim dusebriznicima :) Radi se o programu Canva koji nudi besplatno svoju PRO inacicu svim uciteljima, radnicima biblioteka, neprofitnim organizacijama i sl. Moja kcerka to koristi za skolu i ne krse se nikakva pravila. Jednom odobren ucitelj moze dodavati ucenike besplatno, kreirati virtualne ucionice, radionice i sl.
  • smayoo: pa ilegalno je ako netko želi na temelju tuđeg studentskog identiteta koristiti neki softver besplatno.
  • Miro Spiro: mail
  • Miro Spiro: sada svi prilkom upisa na fax dobiju
  • Miro Spiro: zasto je to ilegalno? Ja sam bio student, nisu nam dali mail adrese, moramo sam se sam snalaziti da potvrdim stanje studenta.
  • jura22: Hoce ilegalno doci do programa.
  • moragd: @drlovric kako ti profesor moze pomoci? Treba ti mail adresa sa univerziteta?
  • drlovric: Ima li ovdje kakva dobra profesorska dusa? Treba mi jedan dizajnerski software koji je besplatan za teachers :) Pa eto ako hoce da pomogne :) Msg me pls.
  • Yonkis: Apple releases macOS Sonoma 14.4, watchOS 10.4, tvOS 17.4, HomePod 17.4 software update.
  • stefanjos: [link]
  • stefanjos: ja sam neki dan otrkio pdf gear i odusevljen sam (koristim ga na windowsu) ali je potpuno free i ima editing i split/merge i dosta finih stvari.
  • Riba: Ja koristim Nitro PDF Pro ali sam ga kupio na nekom debelom popustu kao upgrade sa PDF Pen Pro. [link]
  • drlovric: Ja imam i PDF Expert. [link]
  • smayoo: @applejabuka vidi Wondershare PDF Element. Ne znam točno što ti treba pa provjeri može li on to.
  • Zdravac: zapravo sam mislio micanje OD tema s kojima se nemožeš nositi.
  • kupus: I ja bih maknuo offtopic teme, da se mene pita.
  • applejabuka: Da li imate kakvu dobru soluciju / zamjenu za adobe acrobat pro, ne da mi se stvarno plaćati svaki mjesec 15€ da bi editirao par fileova i dodao tekst
  • Zdravac: Iz tog razloga, siguran sam da puuuno forumaša dolazi na forum, ali aktivno sudjeluju samo u čitanju, ali ne i u pisanju.
  • Zdravac: micanje ot tema koje ti iz nekog razloga ne odgovaraju, svakako pomaže! :)
  • Zdravac: Da, dovoljno je maknuti se od teme i shvatiti da nije poanta da se pokuša promjeniti nečije mišljenje nego iznijeti svoje
  • JOHN: ili se se maknut iz teme ako te ona opterećuje
  • JOHN: Jbg. Trebaju se znat isključit, ako smatraš da je s druge strane degenerik
  • Kloba: I kako neće ljudima dosaditi iste stvari koje mogu čusti na svim ostalim medijima? Pa tu su dolazili da se od toga odmore.
  • Kloba: Daddo, Dijete - puno mudrih ljudi koji uopće više ne sudjeluju u raspravama. Kako ne vidimo obrazac? Trujemo se temama koje svi mogu pogledati u Dnevniku, a nitko nije pametniji. Nakon COVID-a ovaj se forum promjenio skroz. Teme razno su COVID, Ukrajina.
  • marioart: konacno podrska za dva vanjska ekrana, ali i daje sramotna kolicina memorije u baznom modelu ....
  • dpasaric: [link]
  • dpasaric: Stigao novi MacBook Air M3! :)
  • JOHN: Šteta. Razlog je neki događaj na forumu ili netko s foruma?
  • smayoo: Da, Dijete je tražio da ga izbrišemo prije nekog vremena :(
  • kupus: sto je ovo, i djeteta nam nema vise na forumu?
  • kupus: došao m3 air, cijena stara
  • zoranowsky: Bok @SRLTRON!
  • Zdravac: @SLRTRON Dobrodošao! :)
  • m@xym: @SRLTRON, Vikalica ne služi pomaganju. Napiši u forumu (u odgovarajući podforum) koji je problem, pa će ti se netko vjerojatno javiti.
  • SRLTRON: Bok ljudi nov sam , prvi dan sam pa molim pomoć
  • smayoo: Lako za to. Chuck Norrisu radi digitalno potpisivanje na Apple silicone Macu! :D
  • kupus: :D
  • zoranowsky: :)
  • zoranowsky: Chuck Norris je napravio update 10.8.
  • kupus: Ako je tko pronašao normalan način updatea 10.8., neka javi, čisto znanosti radi.
  • smayoo: Chuck Norris se rodio koliko hoće puta, i kad hoće. :D
  • Eagle: Chuck Norris nije rođen 6.5.1945. nego 10.03.1940. dakle ne kužim foru
  • cariblanco: A to što sam i ja rođen 6.5..neke godine, ima li tu slučajnosti. Datum nisam izmislio :)

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

ammadeus, Gen, JKnoxville, MacSlavko, Riba, Anonimci (358)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.24 Seconds

Provided by iJoomla SEO