Switch Y i Z tipki, program za raspakiravanje .rar
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Switch Y i Z tipki, program za raspakiravanje .rar


13.06.2008 | 12:23
...ovako, zanimalo bi me da li je moguce napraviti switch tipki Y i Z pod Leopardom, tako da mi funkcioniraju kao u windowsima (Z>Y, Y>Z)...i zanimalo bi me koji program koristite i preporucate pod Leopardom za raspakiravanje .rar i slicnih datoteka...unaprijed hvala, pozdrav

P.S. Komp je Macbook Pro 2,2, Leopard 10.5.3
13.06.2008 | 12:29
www.unrarx.com/
13.06.2008 | 13:12
Ukelele je besplatni alat s kojim mozes editirati OS X keyboard layoute pa vjerojatno s lakocom zamijeniti mjesta tipkama Y i Z. Nisam ga nikada koristio osobno ali sav info ces naci na stranici scripts.sil.org/ukelele
13.06.2008 | 15:05
hvala decki...
13.06.2008 | 15:35
Znao sam da mi je ovaj problem bio poznat - na forumu vec imas gotovo rjesenje!

Klikni me!
13.06.2008 | 20:01
U međuvremenu sam ispravio nešto u tom layoutu (skužio sam da Mac čuva CAPS kao poseban, treći layout za razliku od PC-a koji CAPS samo koristi da zamijeni normal i shifted layout za slova) tako da je ovdje popravljena verzija.

Osim Y i Z zamijenjeni su i / i ' (shift-7 i tipka desno od nule). Ostalo nisam dirao s obzirom da su samo ovo znakovi koje tipkam na slijepo.

Datoteka za prilog:

Naziv datoteke: CroatianQWERTZ.zip
Veličina datoteke: 3970
13.06.2008 | 20:06
Nakon što odzipaš layout, slijedi ove upute iz Ukelele manuala

Once you have a complete keyboard layout, you need to install it. There are three 
places that you can install a keyboard layout. The first is within the Keyboard Layouts sub-
folder of the Library folder in your home folder. This can be created if it doesn’t already ex-
ist. If you install it there, only you will be able to use the keyboard layout. Other users on the 
10
same computer will not have access to it.
To allow all users to use the keyboard layout, install it into the Keyboard Layouts sub-
folder of the Library folder at the top level of your start-up disk. Again, create the folder if it 
doesn’t already exist.
If you are on a server, and you want to make the keyboard layout to all users on the 
network, put the keyboard layout in the Keyboard Layouts sub-folder of the Library folder 
in the Network folder at the top level.
Most importantly, after you have installed a keyboard layout, log out and log in again, 
or restart the computer.
After installing the keyboard layout and logging out and logging in again, open the 
International pane of System Preferences. On the Input Menu tab, your new keyboard lay-
out should be listed — you will likely need to scroll the list down to find it. Click the check 
box next to it to make it active. You should then see it in the input menu. Select it, and you 
should now be able to type with your keyboard layout, as long as you are in an application 
that handles Unicode.
28.09.2009 | 11:03
U Snow Leopardu, dakle 10.6 verziji sistema, defaultno dolazi osim Croatian tipkovnice i ona druga Croatian PC koja je QWERTZ, za one koji vole takve čudne igre...
28.09.2009 | 12:07
ljudi moji... stvar navike. kada sam prešao s pc-a na mac (e da sam barem prije) stalno sam griješio s tim "Z", "Y" tipkama... nakon nekog vremena počeo sam griješiti kada bih sjeo za nečiji PC
28.09.2009 | 13:27
heh ... ja sada fulam na ajfonu, jer se netko dosjetio da je sa sistemom 3.0 HR tipkovnica QWERTZ ..... a prije je bila QWERTY .....
28.09.2009 | 15:39
to isto možeš podesiti u postavkama jezika.

mataković, ha?
28.09.2009 | 18:22
Ja sam si s Ukeleleom slozio normalan hrvatski layout, dakle QWERTZ i svi ostali znakovi se dobijaju normalnim kombinacijama tipki. A ova Appleova fora s nekakvim svojim layoutima mi nije jasna... zar layouti nisu standardizirani? Zamjenjeni Y i Z su mi najmanji problem na Appleovom layoutu, vise su mi problem !"#$%&/()=?* {} [] | \ ^ itd..

komentari??
bok!
28.09.2009 | 21:46
Standardiziran (po ISO) je samo osnovni layout (slova, brojevi, interpunkcije). Sve ono ostalo što se dobiva s "alt" i "shift+alt" nije dio standarda, ni na PC, ni na Macu. I, da, Apple HR kbd layout nije standardan, nego je neki šuć-muć, improviziran, na temelju US layouta.
28.09.2009 | 22:18
hal9000 je napisao:
to isto možeš podesiti u postavkama jezika.


Na iPhoneu??? Ima Croatian sa QWERTZ, no nigdje ne vidim QWERTY... Zato ga i furam na English tipkovnici, no začudo, radi mi ČĆŽŠĐ?
29.09.2009 | 13:07
da, .hr slova podržana. mda, kod postavke jezika sam mislio na to, english: qwerty, hrvatski: qwertz
22.11.2009 | 00:02
smayoo je napisao:
Nakon što odzipaš layout, slijedi ove upute iz Ukelele manuala


Update - pod MAC OS 10.6.x ovaj layout se više ne može koristiti. Iako naizgled sve radi, javlja se čudan problem da je blokiran dijalog za unos lozinke svaki put kad se radi neka osjetljiva radnja (instalira neki pkg, otključava neki sys pref, itd.) što ometa normalan rad (čak nije moguće niti instalirati updateove OS-a).

Srećom, pod SL, ovo više nije ni potrebno jer postoji standardni OS-ov layout koji se zove "Croatian PC" koji se od "Croatian" razlikuje jedino po položaju Y i Z te ' i / (tipka pokraj nule i shift-7), baš kao i ovaj Ukelele layout.
23.11.2009 | 11:19
smayoo je napisao:
smayoo je napisao:
Nakon što odzipaš layout, slijedi ove upute iz Ukelele manuala


Update - Srećom, pod SL, ovo više nije ni potrebno jer postoji standardni OS-ov layout koji se zove "Croatian PC" koji se od "Croatian" razlikuje jedino po položaju Y i Z te ' i / (tipka pokraj nule i shift-7), baš kao i ovaj Ukelele layout.


Eh crni Smayoo, a da si pažljivije čitao, odavna bi primjetio moj post na tu temu.
23.11.2009 | 23:58
Pa primjetio sam ja tvoj post - u njemu si napisao da SL ima CroatianPC layout. Ali nisi napisao da custom layout stvara ovakve probleme.

A meni nakon upgradea na 10.6.0 nije palo na pamet odmah najprvije ići skinuti custom layout i prebaciti se na ugrađeni. Da nisam našao na discussions.mac.com da piše o tome, ne bi se sam ni u 300 godina dosjetio da je u tome problem...
10.11.2010 | 20:40
Vanjuška je napisao:
hal9000 je napisao:
to isto možeš podesiti u postavkama jezika.


Na iPhoneu??? Ima Croatian sa QWERTZ, no nigdje ne vidim QWERTY... Zato ga i furam na English tipkovnici, no začudo, radi mi ČĆŽŠĐ?


Uff, ja isto, ne podnosim qwertz...
dugo sam vremena bio prisiljen koristiti windowse, i jos sad su mi u uredu...
na svim mogucim PC-jima s kojima sam dosao u doticaj promjenio sam i hardverski i softverski raspored u qwerty.... ne zelim ni sjesti za qwertz tastaturu...
30.07.2011 | 00:35
Kupio sam MBP sa njemačkom tastaturom. I htio bih da mi ostane njemački raspored samo da umjesto njemačkih tipaka budu čćžšđ. Sada koristim hrvatsku-pc verziju na MSL
30.07.2011 | 09:23
Ako negdje nađeš tipke promjeniti ih nije teško.
cgi.ebay.de/Taste-neuste-MacBook-Pro-Uni...r-/310284530878?pt=Mäuse_Tastaturen&hash=item483e6634be#ht_2010wt_1141

Bojim se da slova ČĆŽĐŠ nećeš tako lako naći. Alternativno tome je kupiti kompletnu Hrvatsku tastaturu, koja se koliko ja znam za MacBook Pro prodaje samo kompletna i košta hrpu para. Jedino ako neko imam dijelove neke tastature pa da prodaje slovo po slovo.

Sretno.
30.07.2011 | 10:34
Niste vi mene razumjeli izgleda nebih ja mjenjao tipkovnicu. Vec njene postavke da svi znakovi ostanu kao na njemackoj. A da umjesto njemackih slova postavim nasa?
30.07.2011 | 10:40
Treba ti custom keyboard layout. Do 10.5 za to je služio programčić Ukelele. Međutim, layouti koje njim napraviš ne rade kako treba već na 10.6.x (ne znam zašto), ali vidim da ima sad neki recentni update pa probaj...

scripts.sil.org/cms/scripts/render_downl...me=Ukelele_2.1.6.dmg
31.07.2011 | 00:35
Ako netko ima isti problem kao što sam ja imao neka raspakira ovaj file u: { //Library/Keyboard Layouts }
Sa ovim će dobiti potpuni njemački raspored koji umjesto njemačkih slova ima šđčćž. A sve skraćenice će biti kao što su naslikane na tipkama.

i još jedno pitanje:
Dali je moguće da se custom layouts postavi kao glavni layouts da se ne mora stalno on ručno izabirati prilikom restarta

Datoteka za prilog:

Naziv datoteke: CroatianGER.zip
Veličina datoteke: 5875
31.07.2011 | 02:13
NE bi se to smjelo resetirati. Odabereš taj layout i on ti je stalno aktivan (bez obzira na reset) dok ne odabereš drugi.

Probaj da ti to ostane jedini layout, pa napravi reset, pa onda dodaj još neki layout.
31.07.2011 | 08:14
Hvala ti na tipkovnici, tokva mi je trebala.
Samo ne radi ti sve u kombinaciji cmd i brojke i đ i još nešto šta još nisam isprobao.
31.07.2011 | 09:38
Evo riješio sam problem da raspored nestane poslije gašenja mac-a. Primjetio sam i ja taj problem sa cmd i nekim tipkama ne znam zašto mi ne radi kada otvorim ukelele pokazuje mi da su postavljena slova na te skraćenice, a kada ih hoću koristiti neće da rade
31.07.2011 | 09:53
To znači mogu novu verziju skinuti i instalirati? Sve radi?
31.07.2011 | 17:43
To ti ne radi zato šta je cmd tipka potrebna za neke naredbe. Moraš uzeti neku kombinaciju tipki. Kao Fn +cmd ili slično.
  • mileni
  • Posjetitelj
09.02.2013 | 15:26
Ima tko ovdje da koristi US International layout ?

Koristim taj layout jer je najpogosniji za moj posao (lak pristup []{} itd.), no jedna stvar me jako iritira. Nakon sto kliknem navodnike (' ") moram dodatno stisnuti space/strelicu kako ne bih koristio specijalne znakove tipa ó. Takve znakove dobijem ukoliko navodnike koristim nakon ili prije odredjenih slova. Kako ih ne bi dobio, nakon sto stisnem navodnik moram pritisnuti space. Preslo mi vec u praksu udarati po spaceu, no zelio bih se toga rijesiti.

Moze li se ovo ikako rijesiti ili sam osudjen na gadnu naviku udaranja po space baru?
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1
  • 2

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 15 sati, 15 minuta
  • smayoo: @mbp2009, imaš točno tu temu u forumu od prije par mjeseci
  • smayoo: Natrijeve baterije postoje u tzv. REDOX izvedbi već 30 godina, prvenstveno za stacionarne sustave, ali nisu bile pogodne za mobilne jer su bitno manje gustoće pohrane od litijevih, a i veće mase, jer su tekućinske. Velika im je prednost to što su ekološki neutralne, jednostavne za proizvesti i požarno nerizične.
  • m@xym: @Zdravac, OD otkrića nečega u laboratoriju do dolaska na tržište (ako se to upće dogodi) prođe između 5 i 10 godina
  • drlovric: O da. Jako veliko dan. Ljudi nisu svjesni bitnosti ali vrijeme ce polazati.
  • Zdravac: @drlovric, jesu, baš je lijepo danas pratiti HRT4 i live prijenos! :)
  • Zdravac: jel senzacionalizam ili ima nešto u ovoj tehnologiji da bi uskoro moglo i u praksu?
  • Zdravac: [link]
  • drlovric: Stigli Rafali ❤️????
  • mbp2009: Ekipa, treba mi preporuka za neki usb-c dongle za M1. Potreban je ulaz za SD karticu, HDMI ili DP (TB2), barem 2 Usb-a i ako je moguće jedan usb-c
  • smayoo: Funkcionalna zamjena je push notifikacija koja preko 5G ide po generičkom protokolu, samo aplikacija na mobitelu mora to podržavati
  • smayoo: Upozorili su me ljudi koji rade u toj branši, radi nekih telemetrijskih rješenja gdje nadzorni sustav SMSom šalje obavijesti korisniku
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

kajjaznam, Maxxy, Riba, Tito, Anonimci (514)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.34 Seconds

Provided by iJoomla SEO