iMac white ili blue screen
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

iMac white ili blue screen


18.11.2020 | 09:29
Pozdrav, u pitanju je 24" iMac Intel Core 2 Duo (early 2008), 4 GB RAM, 320 GB HDD, Mac OS X 10.11.6.

Unutar posljednja 2 dana počeo se pojavljivati čudan problem, naime, prilikom rada računalo ss zna "zamrznuti", tj. cijeli ekran poprimi bijelu boju, ponekad indigo plavu, a jednom je bio sa okomitim sivo-bijelim crtama. U tom slučaju jedino pomaže gašenje računala putem gumba te ponovno paljenje, tada je dalje sve u redu.

Resetirao sam PRAM, NVRAM i SMC, no greška se ponavlja. Nije tako učestalo, ali dogodi se barem jednom, dva puta dnevno.

Napomena, Mac se dosta grije, ne znam kojim bi to programom izmjerio da napišem visinu temperature.

Unaprijed hvala!
18.11.2020 | 09:30
Ovako na prvu simptomi upucuju na pregrijavanje graficke. Ja za mjerenje temaperature korstim TG Pro, mislim da ima trial period.

Ali u svakom slucaju bih ulozio u ciscenje prasine i provjerio sustav za hladjenje prije nego bude kasno.

Provrti i Apple Hardware Test.
18.11.2020 | 10:57
Apple hardware test ne pokreće, ni sa D tipkom, ni sa option + D, ni sa original instalacijskim DVD-om. Provjerio sam First Aid pomoću Disk utility-a, sve je prošlo u redu. Ionako ga mislim nositi na ugradnju SSD-a, pa će ga tamo odmah i ispuhati.
18.11.2020 | 10:57
Definitivno pregrijavanje grafičke. Imam isti iMac i ove godine sam ga temeljito očistio od prašine, i paste na hladnjacima promijenio. Eno ga kod djece, radi kao nov (SSD unutra)
18.11.2020 | 12:01
Da osposobiš Apple Hardware Test, treba ti DRUGI DVD koji je originalno došao s iMacom (prvi je OS, drugi su stock aplikacije i Apple Hardware test). Ovdje imaš opisano kako vratiti AHT na HDD s originalnog DVD-a:

discussions.apple.com/thread/4427984?ans...14699022#20014699022

citiram odande:

Mount disc 2, run this command in the Terminal app (copy & paste it into the window that pops up when you launch it,

defaults write com.apple.finder AppleShowAllFiles 1

hit the return key, OPTION-click & hold Finder's Dock icon, and select RELAUNCH

That unhides all hidden files/folders.

Now, drill down to /Applications Install Disc/System/Library/CoreServices/ and drag the .diagnostics folder into your ML boot volume's /System/Library/CoreServices/ folder.


In the Terminal window copy & paste in this command, and hit the return key:

sudo chown -R root:wheel /System/Library/CoreServices/.diagnostics

at the Password; prompt, carefully type in your admin password, since nothing shows up on the screen, and hit the return key. If successful, you'll get the normal $ prompt.

Run this command to hide the normally hidden files/folders and RELAUNCH the Finder again.

defaults write com.apple.finder AppleShowAllFiles 0

Restart, holding down the CMD+D keys. This should cause the machine to boot into AHT. Let us know how it turns out.
18.11.2020 | 12:27
A tako, imam i taj drugi DVD., no na Macu sam izbrisao komplet HDD i stavio 10.11.6, valjda zato neće pokrenuti AHT. Usput, sad baš pripremam High Sierra (patch verziju) za instalaciju.
18.11.2020 | 17:27
Ako se ne varam, AHT ionako nema test za grafičku u sebi tako da ti on i ne bi puno pomogao. Kako su kolege forumaši gore spomenuli, prvo vidi temperature, istatmenus je besplatan
bjango.com/mac/istatmenus/

Ako si visoke temperature (90+) dok se to dešava onda je riječ o lošem hlađenju, a ako su temperature u granici normalnog onda grafička polako odlazi. Prvo vidi temperature, pa onda ostalo.

Možeš provrtiti i nekakav GPU benchmark, tipa besplatni Heaven pa pokušati rekreirati problem

benchmark.unigine.com/heaven
18.11.2020 | 19:15
Hvala kupus, instalirao sam iStat. Temperatura CPU iznosi između 38-40.
18.11.2020 | 20:00
istatmenus nije besplatan, košta $22,50.

Temperaturu prati GPU, a ne CPU.
19.11.2020 | 15:16
Ponovno formatiranje diska i reinstall Mac OS X-a su riješili problem. Tko zna što je prijašnji korisnik imao krivo podešeno. Kad sam kupio te Macove (2 kom.), nisam radio novu instalaciju, već samo novog korisnika, ionako u njih mislim idući mjesec ugraditi SSD.

Dakle, problem riješen, tema završena.
19.11.2020 | 15:31
drpongra kaže:
Ponovno formatiranje diska i reinstall Mac OS X-a su riješili problem. Tko zna što je prijašnji korisnik imao krivo podešeno. Kad sam kupio te Macove (2 kom.), nisam radio novu instalaciju, već samo novog korisnika, ionako u njih mislim idući mjesec ugraditi SSD.

Dakle, problem riješen, tema završena.


Nemoj se ljutit, mislim da ti je ostao problem samo se nije pojavio pod novom instalacijom OSa. Tvoji simptomi su bas "hardver greska" specificni, nikako softwerski. Probaj provrtit Unigine odozgora pa vidi jel se pojavljuje ista cudnog.

Da ne bi placao instalaciju SSDa i otvaranje bezveze, ako grafa rikava opet ces ga morat otvarat kako bi uzeo natrag SSD (ili promijenio grafu)
19.11.2020 | 18:45
Budem i to još probao, hvala na upozorenju.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 5 sati, 21 minuta
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 0.95 Seconds

Provided by iJoomla SEO