Storage - Other - Previše gb
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Storage - Other - Previše gb


16.09.2019 | 11:58
Pozdrav,

s ovim problemom se mučim na par macova, a problem nikako riješiti. Uvijek mi je 'other' zadavao probleme, a najviše u zadnje vrijeme. Na meni najnovijem stroju 'other' doseze vrtoglavih 131 gb na disku od 256gb. To je suludo. Ima li tko ikakvu ideju zašto dolazi do toga i kako to objasniti...


Screenshot2019-09-15at16.34.27.png



Objasnjenje ovog praznog HDD je da je to odvojeni HD samo za High Sierru, kupujem ovaj tjedan zasebni disk da si oslobodim Mojave, ali htio sam sata SSD pa sam zato pričekao jer moram riješiti i nosač.
16.09.2019 | 12:12
Pokreni besplatni OmniDiskSweeper i pogledaj sto zauzima disk.
16.09.2019 | 13:12
Preduhitrio me Riba.
Vjerojatno nisi isključio onaj sleepimage pa imaš alociran file veličine RAM-a na sistemskom disku, za buđenje iz hibernacije koje ne koristiš. Onda možda imaš onaj neki kao "putujući TimeMAchine" backup na sistemskom disku, ili imaš nekoliko starih verzija nekih ekstremno velikih dokumenata. Onda možda imaš pod ~/Library kojekakvog smeća...
OmniDiskSweeper ti to sve lijepo i jasno prikaže, puno je lakše naći što jede prostor.
16.09.2019 | 21:08
Au, SSD ti je na najgi. Još malo i komp bude štucao.
Da li imaš Gmail? Inaće on zna trpati na disk svakakva sranja i ne možeš ga se riješiti.
Ako pogledaš (deska tipka na disk) Get Info, možeš primjetiti kako polako nestaje prostor na disku. Kriv je Gmail.
17.09.2019 | 10:37
Da, OmniDiskSweeper je super, meni je drag i DaisyDisk, ali on nije besplatan, no u trial modu može mnogo.
17.09.2019 | 11:13
Manji problem je naci gdje je fajl, treba naci uzrok. Sto to puni disk.
17.09.2019 | 14:00
Tu obično Google pomogne. Meni barem. Kod mene je jednom bio problem Microsoft Office.
17.09.2019 | 19:28
Dobro stefanjos, na iglama smo ovdje!
17.09.2019 | 20:51
Sorry ljudi, evo ovako, na mac pro od kada sam postao ovo nisam uspio dotaknuti.

Dora radi na projektu za posao i dobio sam zabranu čačkanja.

Čim preda nacrte bacam se natrag!

U međuvremenu sam skenirao svoj macbook, i tu je sve ok čini mi se. Međutim, njega moram hitno upgrejdat na barem 512gb SSD jer je ovo suludo koliko je pun.

MacBook Pro OT: Sada, SSD on se napuni, postane sporiji, CPU se zapali...Ne znam da li je ovo povezano sa temom punog diska. Pa se razmišljam dal ga zamijeniti za još jedan MacPro (našao sam nešto već) ili upgrejdat ovaj macbook i dati mu prostora da diše. Više je simptoma, prilikom zagrijvanja dolazi do usporenja GUI, artefakti se stvaraju prilikom povećih filovea u Affinity Designu (a svakodnevno to radim). Dolazi do puno kernel zauzeća CPU, neki put do 300%, phots ID agent poludi... Nije to sve, ali iskreno imam osjećaj da bi dosta riješio svježi, tj veći disk jer ovako mu nedam prostora da diše.

MacOS sam nasvježe instalirao pred kojih par mjeseci (nešto sam se igrao i morao sam sve ubiti i ispočetka ići). Pitanje je da li upgradeat, dat mu šansu (koja će me koštat sigurno 200eura, ako ne i više) ili uzet MacPro 5,1, malo nadogradit i imat stroj za sebe (dok gubim portabilnost) jer bi trebao ovo prodati kako bi nastavio sa kupnjom posebnog drugog Mac Pro-a.

Malo je OT poduži od početne teme, ali vraćam se početnoj čim dođem do stroja (koji je evo 20cm od mene )
17.09.2019 | 22:17
SSD je sranje ako se zapuni reko 2/3. Veci SSD bude samo dgodio neizbjezno, ali ne bude rijesio. Trebas drugacije koristiti SSD.
MacHDD ti je prazan, preseli dokumente na njega, preseli sve sto se da preseliti.
SSD koristi za programe i sistem, ili svako toliko kupi veci SSD.
17.09.2019 | 22:26
zabac kaže:
SSD je sranje ako se zapuni reko 2/3. Veci SSD bude samo dgodio neizbjezno, ali ne bude rijesio. Trebas drugacije koristiti SSD.
MacHDD ti je prazan, preseli dokumente na njega, preseli sve sto se da preseliti.
SSD koristi za programe i sistem, ili svako toliko kupi veci SSD.


Žapče krivo si shvatio, jasno mi je da na MacPro stroju (slika gdje je other na 131gb). Sve će ići na zasebni HDD kada stigne (ili bude išao na SATA SSD). Ovaj HDD je samo za High Sierru unutra i to ne diram. Nemam namjeru upgrejdat sistemski jer sam ga dobio uz računalo i ne želim si još troška stvari. Radije bi novce uložio u drugu mašinu, moj macbook pro...

Moj macbook pro koji je opisan u OT dio mog posta gdje mu stvarno fali prostora. Ali neznam točan uzrok njegovim problemima. To je generacija kada je retina bila još nova pa mislim da problemi vuku korijen iz toga što mu je grafički chipset preslab za retina ekran, plus malo rama (8gb) i relativna starost računala.

Ali eto, ko za vraga od kada sam napsia ovaj post prije, odradio sam neke stvari u affinity designu, pixelmatoru dok su upaljeni safari, wapp, messages excel bla bla i sve radi. Nakon toga pokrecem logic pro i sve super brzinom munje
17.09.2019 | 22:31
zabac kaže:
SSD je sranje ako se zapuni reko 2/3. Veci SSD bude samo dgodio neizbjezno, ali ne bude rijesio. Trebas drugacije koristiti SSD.
MacHDD ti je prazan, preseli dokumente na njega, preseli sve sto se da preseliti.
SSD koristi za programe i sistem, ili svako toliko kupi veci SSD.


Kako to misliš?

Ja imam SSD od 500 GB na kojem je slobodno nekih 66 GB. To je cca 13%, dakle više nego upola manje od ovog o čemu ti pričaš. Sve radi super, stroj je fit kao zmaj.
17.09.2019 | 22:39
Osvrnuo sam se i na MP i MBP.
SSD od 256 GB je dovoljan ako pametno koristis prostor.
Iz toga sto razmisljas o 512GB mogu zakjuciti kako samo tovaris bez reda i obecavas si "sutra cu".
Ja imam puste terabajte svacega a MBP ima 128GB+128GB SD karticu.

Bez obzirakoliko RAM-a imao, posao bude odradio ali malo duze.
17.09.2019 | 22:44
@smayoo, sve manje ima prostora za pripremanje celja za zapisivanje. Dio diska nije niti pripremljen da bi se nesto moglo zapisati.
Nemas problema, ali ti se bude sve usporavalo kako se disk zapunjuje.
Na svoje oci sam vidio kad ostane koji GB da se OSX vuce, a pogotovo ako nesto puni disk.
17.09.2019 | 23:49
Disk je bio na 5 slobodnih GB, dobio sam upozorenje od OS-a iako je sve i dalje letjelo. Tada sam počistio 10-ak GB smeća (filmova koje sam pogledao, a nisu bili toliko dobri da ih gledam opet, i nešto aplikacija koje sam probao i zaboravio deinstalirati) te još 50-ak GB JAKO starih projekata preselio na SD karticu. Dakle, zadnjih 5 godina sam u režimu od 5 do 20 GB slobodno, a zadnjih nešto manje od pola godine na 60-ak GB slobodno. Nikad se ništa nije usporilo zbog toga. Nikad ništa.
Kod tebe je možda problem (a) da imaš premalo RAM-a pa sistem stalno swapa na SSD ili (b) da ti možda nije sasvim ispravan SSD?
18.09.2019 | 14:59
Evo i mog stanja, tako se nekako stalno vrtim. Nisam primjetio usporavanja jer se SSD skoro napunio.

Kada sam 2012 kupio prvu retinu imala je 256GB SSD, i normalno je bilo ocekivati da cemo u 2020. imati barem 3-4TB SSD al to se nije desilo Mora i Apple od necega zivjeti...


Screenshot2019-09-18at06.57.32.png
18.09.2019 | 16:32
Originalnih 128 Gb na MacBook Pro 13 (2014) prije nekog vremena zamijenio sa 480 Gb (512) Aura Pro X2. Krenuo sam u promjenu kad mi je ostalo slobodnih nekih 20 Gb. Ne mogu reći da sam tada primjecivao da mi je Mac usporio s radom. Kao što ni sada ne mogu osjetiti da je ugradjeni SSD dvostruko brži od originalnog. Ježim se pomisli na kupnju novog uređaja kada pomislim na nemogućnost upgradea SSD-a kod novih MacBook Pro uređaja te na cijenu primjeraka opremljenih s 512 Gb.
18.09.2019 | 17:59
OK. Očito se nešto i desilo s internim održavanjem SSD-a gdje se iskorištene čelije obnavljaju i pripremaju za ponovno zapisivanje.
Usporenje je bilo na jednom MBA gdje je Gmail gutao prostor i komp se užasno usporio i bilo je malo muke obrisati sve te fajlove kako bi komp ponovno radio.
Iz ovog shvaćam kako SSD može biti skoro pun, ali nikako "do kraja".

Edit: Ovako je kod mene.

ssd.jpg
18.09.2019 | 20:05
Ni SSD, ni HDD ne mogu biti puni do kraja, ali ne radi diska, nego radi OS X-a.
18.09.2019 | 22:08
Niste u pravu.
Istina je da se SSD radi veći nego što je nazivni kapacitet, a taj višak korisnik nikako ne može dograbiti i koristi SSD-u za normalan rad.

Nadalje, što je manje slobodnog prostora na SSD, zapisivanje je sporije.
Dobro sam napisao, oko 1/3 bude slobodnog prostora na disku (doduše nisam zapisao, a nisam niti znao kako se do tog prostora uopće na može doći - to je jedina moja greška).

www.samsung.com/semiconductor/global.sem...ning-White-paper.pdf
18.09.2019 | 22:56
Pričaš o tehnologiji za SSDove namijenjene data centrima. Dakle heavy duty oprema.
Ali ok, razumijem. Ako i jest tako na svakom SSD (da fizički ima više kapaciteta, nego je nominalna), što je to mene korisnika briga? SSD je deklariran na 500 GB i ja ga mogu napuniti do čepa, ako mi to OS dozvoljava. Mac OS ne dozvoljava, ako se radi o sistemskom disku, to jest, nije da ne dozvoljava, ali zaklat ćeš ga ako to učiniš na sistemskom disku. Ali ako je to drugi disk, npr. arhivski, možeš ga napuniti do čepa, zašto ne?
19.09.2019 | 00:09
Nisam dugo proucavao. Nekad se trebalo paziti, danas to proizvodjac radi za korisnika.
A zasto mislis da je za data centre potrebna1/3 slobodnog prostora a za kucne korisnike 1/12?
Mozda nisi osjetio smanjenje brzine, ali ne mozes tvrditi da ono ne postoji.
19.09.2019 | 08:24
Nisam ni rekao da ne postoji, nego da ne primjećujem. Ako je stvar, kako piše u članku kojeg si linkao, da dodatni prostor služi da se ne uspori zapisivanje kad se disk popuni, onda je jasno da ssd za data centre treba imati više, jer je tamo već mala razlika u brzini bitna.
19.09.2019 | 10:58
Ono o čemu 'zabac' priča, je činjenica da, zbog priroda pisanja/brisana na SSD-u (podaci se upisuju u 4K stranicama, a brišu u 512K blokovima), fragmentacije podataka na disku i "wear levelinga", na SSD diskovima dolazi do usporenja kada se slobodni prostor bitno smanji.

Naime, kada ne bi bilo "wear levelinga", SSD diskovi koji imaju vrlo malo slobodnog prostora bi relativno brzo dostigli svoj vijek trajanja, jer bi stalno pisanje/brisanje blokova na tako malom fizičkom prostoru dovelo do maksimalnog broja ciklusa pisanja/brisanja.

Kako bi se to spriječilo, na SSD-ovima se koristi tzv. static wear leveling, koji nastoji jednako 'potrošiti' sve blokove SSD-a, što u prijevodu znači da se i blokovi čiji se sadržaj ne mjenja (zato što su to npr. instalirani programi, ili korisnički podaci koji se rijetko ili nikako mjenjaju) također prepisuju u druge slobodno blokove, bez obzira što se sam sadržaj zapisanih fajlova ne mijenja.
Na taj način, kod diska sa malo slobodnog prostora, taj slobodni prostor se fizički 'šeta' po disku, kako bi se postigla ravnomjerna istrošenost blokova.

Zato u tom slučaju firmware SSD-a mora 'žonglirati' sa podacima puno ćešće nego kad je disk poluprazan (jer tada ima dovoljno mjesta da distribuira broj zapisaivanja/brisanja po tako velikom slobodnom prostoru, i otuda dolazi usporenje.
To usporenje ne mora biti primjetno ako je način rada korisnika takav da SSD ima dovoljno slobodnog vremena za stalnu internu reorganizaciju, ali u slučajevima kad korisnik (tj. program) intezivno zapisuje i čita podatke na SSD, to usporenje se svakako može osjetiti.
19.09.2019 | 15:45
@m@xym, to si fino objasnio. Iz svega ispada da sto SSD ima vise slobodnog prostora, brze radi. Zato i je razlika u brzini pisanja i citanja.
S druge strane, ako je racunalo upaljeno i SSD ima vremena sve to pretumbati i ima mjesta, tada nema nekog usporenja.
19.09.2019 | 23:47
Obećajem da ću sutra sve pomno pročitati, sada sam došao do Maca na par minuta. Krivac je izgleda Fortnite.

Gamer nisam nikakav, a pošto sam sredio mašinu htio sam vidjeti kako će te neke igrice se ponašati. Zbog curinog korištenja Twinmotiona, skužio sam da preko installera za unreal engine (Epic Games) dolaze i igrice. Prema googleu, Fortnite je nekih 10gb, a meni 57gb. sutra kreće čistka! (Možda prekosutra, ipak se Ad Asta mora pogledati!)

Ima još zanimljivih stvari, ali evo screenshot za sada.

Screenshot2019-09-19at22.44.16.png
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 14 sati, 10 minuta
  • Zdravac: 6 eura (ako imaš account registriran u Turskoj)
  • Gjuroo: @Zdravac: 6 ili 60?
  • Zdravac: Photoshop (odnosno, kompletni Creative cloud paket sa Premiere, Acrobatom i sve drugo) košta 6 EUR / mjesečno! :)
  • jura22: Canva kosta skoro kao Photoshop
  • dpasaric: Tihi su po pitanju iPada, ali čisto po broj dana od zadnjih modela čini se da će uskoro.
  • Yonkis: Kad izlaze novi iPadovi?
  • drlovric: Ne traze cak niti EDU email. Odobreno je zahtjev. Tako da je ovo rijeseno prije par dana.
  • drlovric: Da pojasnim moralnim dusebriznicima :) Radi se o programu Canva koji nudi besplatno svoju PRO inacicu svim uciteljima, radnicima biblioteka, neprofitnim organizacijama i sl. Moja kcerka to koristi za skolu i ne krse se nikakva pravila. Jednom odobren ucitelj moze dodavati ucenike besplatno, kreirati virtualne ucionice, radionice i sl.
  • smayoo: pa ilegalno je ako netko želi na temelju tuđeg studentskog identiteta koristiti neki softver besplatno.
  • Miro Spiro: mail
  • Miro Spiro: sada svi prilkom upisa na fax dobiju
  • Miro Spiro: zasto je to ilegalno? Ja sam bio student, nisu nam dali mail adrese, moramo sam se sam snalaziti da potvrdim stanje studenta.
  • jura22: Hoce ilegalno doci do programa.
  • moragd: @drlovric kako ti profesor moze pomoci? Treba ti mail adresa sa univerziteta?
  • drlovric: Ima li ovdje kakva dobra profesorska dusa? Treba mi jedan dizajnerski software koji je besplatan za teachers :) Pa eto ako hoce da pomogne :) Msg me pls.
  • Yonkis: Apple releases macOS Sonoma 14.4, watchOS 10.4, tvOS 17.4, HomePod 17.4 software update.
  • stefanjos: [link]
  • stefanjos: ja sam neki dan otrkio pdf gear i odusevljen sam (koristim ga na windowsu) ali je potpuno free i ima editing i split/merge i dosta finih stvari.
  • Riba: Ja koristim Nitro PDF Pro ali sam ga kupio na nekom debelom popustu kao upgrade sa PDF Pen Pro. [link]
  • drlovric: Ja imam i PDF Expert. [link]
  • smayoo: @applejabuka vidi Wondershare PDF Element. Ne znam točno što ti treba pa provjeri može li on to.
  • Zdravac: zapravo sam mislio micanje OD tema s kojima se nemožeš nositi.
  • kupus: I ja bih maknuo offtopic teme, da se mene pita.
  • applejabuka: Da li imate kakvu dobru soluciju / zamjenu za adobe acrobat pro, ne da mi se stvarno plaćati svaki mjesec 15€ da bi editirao par fileova i dodao tekst
  • Zdravac: Iz tog razloga, siguran sam da puuuno forumaša dolazi na forum, ali aktivno sudjeluju samo u čitanju, ali ne i u pisanju.
  • Zdravac: micanje ot tema koje ti iz nekog razloga ne odgovaraju, svakako pomaže! :)
  • Zdravac: Da, dovoljno je maknuti se od teme i shvatiti da nije poanta da se pokuša promjeniti nečije mišljenje nego iznijeti svoje
  • JOHN: ili se se maknut iz teme ako te ona opterećuje
  • JOHN: Jbg. Trebaju se znat isključit, ako smatraš da je s druge strane degenerik
  • Kloba: I kako neće ljudima dosaditi iste stvari koje mogu čusti na svim ostalim medijima? Pa tu su dolazili da se od toga odmore.
  • Kloba: Daddo, Dijete - puno mudrih ljudi koji uopće više ne sudjeluju u raspravama. Kako ne vidimo obrazac? Trujemo se temama koje svi mogu pogledati u Dnevniku, a nitko nije pametniji. Nakon COVID-a ovaj se forum promjenio skroz. Teme razno su COVID, Ukrajina.
  • marioart: konacno podrska za dva vanjska ekrana, ali i daje sramotna kolicina memorije u baznom modelu ....
  • dpasaric: [link]
  • dpasaric: Stigao novi MacBook Air M3! :)
  • JOHN: Šteta. Razlog je neki događaj na forumu ili netko s foruma?
  • smayoo: Da, Dijete je tražio da ga izbrišemo prije nekog vremena :(
  • kupus: sto je ovo, i djeteta nam nema vise na forumu?
  • kupus: došao m3 air, cijena stara
  • zoranowsky: Bok @SRLTRON!
  • Zdravac: @SLRTRON Dobrodošao! :)
  • m@xym: @SRLTRON, Vikalica ne služi pomaganju. Napiši u forumu (u odgovarajući podforum) koji je problem, pa će ti se netko vjerojatno javiti.
  • SRLTRON: Bok ljudi nov sam , prvi dan sam pa molim pomoć
  • smayoo: Lako za to. Chuck Norrisu radi digitalno potpisivanje na Apple silicone Macu! :D
  • kupus: :D
  • zoranowsky: :)
  • zoranowsky: Chuck Norris je napravio update 10.8.
  • kupus: Ako je tko pronašao normalan način updatea 10.8., neka javi, čisto znanosti radi.
  • smayoo: Chuck Norris se rodio koliko hoće puta, i kad hoće. :D
  • Eagle: Chuck Norris nije rođen 6.5.1945. nego 10.03.1940. dakle ne kužim foru
  • cariblanco: A to što sam i ja rođen 6.5..neke godine, ima li tu slučajnosti. Datum nisam izmislio :)

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

ammadeus, Ender, Gen, MacSlavko, nvarga, Riba, Zoki, Anonimci (386)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.17 Seconds

Provided by iJoomla SEO