Dvije Recovery particije nakon update-a
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Dvije Recovery particije nakon update-a

01.02.2019 | 20:42
Htio sam uključiti Find My Mac opciju ali je ispod nje pisalo "Recovery partition required." pa sam odlučio uraditi update putem App Store-a za koji mi je nedavno došla notifikacija. (prijedlog nasao na google)

Update prošao bez problema, pošto mi se Linux automatski boot-a držao sam alt da odaberem macOS (10.13.6) i tu sam ugledao 2 recovery particije. Kad se podigao sistem ugledao sam jednu Recovery HD particiju na desktop-u, toga prije nije bilo pa me zanima o čemu se tu radi? Obje sam mogao boot-ati bez ikakvih problema.

Find My Mac je nakon toga uključen.
Prilozi:
01.02.2019 | 22:39
Kad bootaš Mac OS X, on ti pokazuje samo onu recovery particiju koja je "njegova" (od te iste verzije OSa). Ona druga koju vidiš pre-boot je vjerojatno ostala od neke starije verzije OSa
02.02.2019 | 14:54
smayoo kaže:
Kad bootaš Mac OS X, on ti pokazuje samo onu recovery particiju koja je "njegova" (od te iste verzije OSa). Ona druga koju vidiš pre-boot je vjerojatno ostala od neke starije verzije OSa

Na uređaju je rađen clean install 10.13.6 pri ugradnji novog HDD-a tako da nije imao nižu verziju OS-a.
02.02.2019 | 16:21
Otvori Disk Utility i pogledaj točno koje particije imaš na tom disku. Daj screenshot ovamo.
02.02.2019 | 16:22
Vjerovatno je bila skrivena , jer se instalira prilikom instalacije OSa. Kad si skinuo drugu, pojavile su se obje. Možda skužiš po ovom linku :
discussions.apple.com/thread/8140279
02.02.2019 | 17:38
Kao što se vidi na slici imam sljedeće particije:

• Macintosh HD
  • Recovery HD (označena sa * , nju vidim montiranu na desktopu)
  • disk0s5 (46,6 GB na kojoj je Linux i trenutno mu ne mogu pristupiti nakon update-a to sam sada provjerio)
  • disk0s6 (označena sa * i predstavlja Linux swap)
Prilozi:
02.02.2019 | 18:16
Da mi smeta obrisao bih ovu zaplavljenu. Za Linux ovisi kako si ga instalirao.
Ali nemoj jer ti znaš kako si instalirao.
02.02.2019 | 18:35
jzelko kaže:
Da mi smeta obrisao bih ovu zaplavljenu. Za Linux ovisi kako si ga instalirao.
Ali nemoj jer ti znaš kako si instalirao.

Ova zaplavljena je Recovery HD.
02.02.2019 | 18:45
Očito Mac ima problem s Linux particijama i ne zna što su, ni što bi s njima. Moja je pretpostavka da je u toj zadnjoj instalaciji (updateu) Mac prepeglao bootloader Appleovim originalnim, a prije je vjerojatno bio GRUB ili neki drugi od Linuxa. Bootaj Linux s nekog USB sticka i naseli linux bootloader na disk (pregazi opet Appleov originalni kao što si učinio i prvi puta kad si instalirao Linux) i onda će ti sve biti OK. Linux particija će ti biti opet pristupačna i vidjet ćeš u bootloaderu samo jednu Mac OS X Recovery particiju.
03.02.2019 | 00:27
Nisam nikad na istom disku i računalu koristio MacOS i Linux u dualbootu (pa da mi se tako nešto moglo dogoditi), ali mislim da je smayoo u pravu, MacOS je prepreglao GRUB, a appleov bootloader ne vidi Ext4 Linux file system.
03.02.2019 | 02:06
Upravo tako, GRUB je pregažen nadam se da neće svaki update to raditi. Reinstalaciju GRUB-a nisam mogao uraditi na isti način na koji se to radi na PC-u, čak mi ni google nije puno pomogao oko toga pa sam se odlučio na reinstalaciju Linux-a tako da sad sve radi ali i dalje imam dvije Recovery particije
03.02.2019 | 10:04
Druga recovery particija nije recovery particija, nego Linux particija s kojom GUID ne zna što bi. To je moje mišljenje. Ne uznemiravaj se oko toga.
26.03.2019 | 20:30
Upravo sam uradio update za High Sierra-u ( Security Update 2019-002, Safari 12.1) i postao sam bogat za još jednu Recovery particiju.

Izgleda svaki put kada se radi update firmware-a, ja dobijem jednu novu particiju. Nije mi jasno što se to dešava
26.03.2019 | 20:37
Isto što i prije.
26.03.2019 | 20:41
smayoo kaže:
Isto što i prije.

Da, ponavlja se ista stvar. Nikad mi se to nije dešavalo, uvijek bi ostala samo jedna Recovery particija ali se izgleda sad stara ne brise nego se samo parkira nova.
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 20 sati, 40 minuta
  • smayoo: Kad ga netko kupi preko Davora. :)
  • zvone: Kad mozemo ocekivati MacPro review?
  • ihorvat: U potrazi sam za ispravnom matičnom mb pro 13 2008-2011
  • Riba: Sređeno!
  • Riba: Isprika svima, forum će neko vrijeme biti van funkcije, radim na tome. :(
  • Riba: Morat ću ga iskuljučiti dok neke stvari ne popeglam.
  • Riba: Kod si ga prije skužio...
  • Riba: Test! :)
  • rusty: dakle https stigao... fino fino
  • Yonkis: @smayoo - done.
  • smayoo: Yonkis, ajde piši u forum...
  • energyman: set as new
  • Yonkis: A da ga resetiram totalno i Set up as new ili da povučem back-up iz iClouda?
  • Yonkis: @smayoo - Report nije enablean. (Ako misliš na Screen time).
  • smayoo: Vjerojatno ti se otkačila antena od 3G/4G pa ima bitno lošiji signal nego je normalno i onda puno diže snagu transpondera
  • Smet: meni je ispao iz ruke i pao na pod i od tog momenta je počeo agresivno trošit bateriju,a zdravlje mi javlja 86%
  • smayoo: Nešto je bateriju potrošilo. Idi u settings pa vidi u reportu što je trošilo bateriju u tom razdoblju
  • Yonkis: Nema nikakve aktivnosti u tom razdoblju. Istina da ima aplikacija u pozadini (u multitasku), ali je Background App Refresh na OFF (ionako je na OFF). Manje više je sve bilo turned off.
  • smayoo: Ne baš. Jesi provjerio koje su aplikacije trošile bateriju?
  • Yonkis: 8 plus model (ne prihvaća znak “plusa”)
  • Yonkis: Jel očekivano da 25 mjeseci star 8 sa zdravljem baterije na 88%, od 21:00 - 06:30 u LowPowerModeu i Airplane modu, padne baterija sa 100% na 86%?
  • smayoo: To je jedno od 20 pitanja na koja nikad od njih nisam dobio odgovor. :)
  • erseticmatej: ekipa, jel epošta servis besplatan, mislim jasno je da imaju naknade za usluge unutar servis, a jel postoji kakva mjesecna naknada cisto za servis? :)
  • kupus: :D
  • kupus: to je on za sebe pitao, dosta mu je cekat hrvatsku tipkovnicu u Austriji
  • Kruno: Stize ono sto smo predugo cekali! !;)
  • Yonkis: “ Otvorio je pitanje na koje odgovor čekaju brojni Hrvati” - kaće bit Epl Mjuzik bit dostupan u Hrvata i zašto Ajfoni tako puno koštaju.
  • Gjuroo: Aha... vidim da je već objavljeno.
  • Gjuroo: Sam se vi smijte. Plenki je već u pregovorima: [link]
  • Yonkis: Mislim da bi za 01.04.2020 mogla niknut vijest da Apple otvara predstavništvo / Store na otoku Jabuka. Ili u Zagrebu na Jabukovcu.
  • Bertone: Jep, Apple u Varaždinu kao F1 u Bistri :D [link]
  • Zdravac: :woohoo:
  • Zdravac: Ali ne u ZG, nego u Varaždinu!
  • Zdravac: Samo se vi rugajte, za par mjeseci Apple otvara retail store u HR, kažem vam!
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: B)
  • Bertone: @Zdravac, bum te tužio za duševne boli iz razloga što si linkao ove isprdke od HR novinarstva :)
  • smayoo: Jes, baš si je našao sugovornika na temu znanstenih istraživanja... :D
  • Zdravac: Appleov šef Tim Cook tražio susret s Plenkovićem u Davosu Pročitajte više na: [link] - 24sata.hr
  • Zdravac: Andrej i Tim u Davosu!
  • Zdravac: ?? :)
  • Zdravac: [link]
  • dpasaric: To ti je jako jeftino i dobra baza za dogradnje.
  • Zdravac: Stavio sam u oglasnik Mac mini late 2012, ako je netko zainteresiran možda...
  • drlovric: Apple Mac Pro 4,1 A1289 Xeon E5520 6GB 1TB MID 2010
  • drlovric: Koja je realna vrijednost Mac Pro 4.1? Jedan se prodajue u mom gradu za 250e. To mi se ne cini puno ko se zeli zezati s tim i nadogradjivati stroj...
  • FiFi: :-D
  • FiFi: Ako netko prodaje dva ispravna Intel Xeon X5482 procesora, zainteresiran sam
  • JOHN: On tako želi!:-)
  • Yonkis: Afterpulse: jel se smije znati razlog zašto?

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

FiFi, m@xym, ping, Riba, rusty, ^SuperUnknown^, Anonimci (679)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Novo u Appleu

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%