Problematično ponašanje tipkovnice u sierri
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Problematično ponašanje tipkovnice u sierri


06.12.2016 | 21:27
Poštovano društvance,

imam problem koji me polako izluđuje. Otkako je na komp instalirana sierra, povremeno mi se događa da mi umre samo drugi red tipkovnice (zapravo treći, ako brojim i ove gore tipke koje nisu alfanumeričke; slova qwertyuiop) i ne reagiraju na dodir. Gotovo sam 100% uvjeren da nije hardverski kvar, nego neki glupi bug u sistemu. Naime, na dugo držanje (oko sekunde i pol) i onda ponovan pritisak tipka proradi jednom.
Vidim da je apple dao neke savjete i isključio sam slowkeys i mouse keys također.
Tako to potraje neko vrijeme i onda proradi opet samo od sebe. Niti restart ne pomaže, dapače, onda tek imam problem, jer se ne mogu ulogirati, password mi sadrži slovo t koje onda ne radi.
Tražim po netu, ali još nisam naišao na sličnu pritužbu. Radi se o macbook airu, 4 GB, model 2012.

Alternativno, ima li neki AHT, jer doista ne isključujem mogućnost da tipkovnica fizički kenja? Ipak, skloniji sam povjerovati da je stvar u sierri jer se to počelo događati nakon upgradea OSX-a. Iz tog razloga sam ovo stavio u OSX. Ako moderatori/admini misle da je to ipak hardverski problem/upit, molim da premjeste temu u odgovarajuće okruženje.

Ako je doista riječ o hardveraju, kako da to utvrdim? I kako bi onda krepala samo ta slova? Na kompu se jede ni ne pije, nije namočen ni ništa slično. Ostalo mi je da provjerim kako bi u tom stadiju reagiral na vanjsku tipkovnicu; sljedeći put budem probal. Imam i bijelu i aluminijsku USB tipkovnicu doma.

Dotad, cijenim svaku pomoć
06.12.2016 | 21:58
Bog!

Dakle, kako si i sam zaključio, ad 1, probaj s vanjskom tipkovnicom, i to žičanom (USB). Moj ti je savjet - probaj je imati već priključenu i funkcionalnu kad se problem pojavi, jer bi uštekavanje, ako je problem softverski, u trenutku kad ti ugrađena počne zezati, moglo "šutnuti" kbd driver i natjerati ga da opet proradi pa onda nećeš moći ništa pametno zaključiti.

Sumnjam da AHT ima uopće mogućnost testirati tipkovnicu.

Kad ti se problem javi, možeš još probati otvoriti Keyboard Viewer. Kad tipkaš po tipkama koje ne rade, gledaj da li se išta (i što?) pojavljuje u keyboard vieweru.
Također, da li reagira na npr SHIFT+Q, COMMAND+Q, OPTION+Q u času kad ne reagira na Q?
07.12.2016 | 06:34
bok,


znam da ove kombinacije s Q ne rade jer ne mogu quittat safari, nego pointerom na izbornik.

nisam se sjetil keyboard viewera, dobar tip, fala
07.12.2016 | 17:57
Da se tješim i pomislim da je možda bio bug i na mojoj opranoj bežićnoj. Meni je kad sam stisnuo neko srednje slovo na keyboard view pokazivalo da su aktivne i još dvije tipke, ona iznad i ona ispod. Budemo je sačuvali pa probali na nekom novom OSX ili kad dojde neki update.
07.12.2016 | 18:56
Smayoo,

Ovak stvari stoje. Keyboard viewer radi. Ako kliknem na njega, onda odradi kao da je tipka pritisnuta kako i treba biti. Kad (nakon duljeg držanja i ponavljanja) pritisnem tipku, onda ju prihvati i to se prikaže i na keyboard vieweru. Još nisam isprobal s vanjskom tipkovnicom.

Dobivam dojam da se to dogodi kad je bil podignut flash ili nekaj drugo unutar browsera (safari, chrome). Ako quitnem jedan browser i podignem drugi, i dalje je isto. Dapače, ako restartam stroj, opet mi se to dogodi i imam probleme ukucati pass (jedan od znakova je slovo t koji poblesave kad se to dogodi).

Jednostavno nisam dovoljno pametan. Ista se stvar dogodi ako se ulogiram u guest account; nemam drugi profil na mašini, misliš da bi trebal otvorit još jedan account? Koliko shvaćam, driver za tipkovnicu nije nešto kaj ovisi o accountu.....?
07.12.2016 | 23:11
Dakle, kad tipkovnica zeza, otvoriš Keyboard Viewer i NE KLIKAŠ PO NJEMU, nego tipkaš po tipkama koje ne rade i GLEDAŠ u Keyboard Viewer da li i što pokazuje da je aktivno od tipaka.
08.12.2016 | 21:05
Kako rekoh, on reagira nakon duljeg pritiska tipke i ponovnog pritiska. I onda se pokaže i na keyboard vieweru.

Najgore od svega je to što se to dogodi tu i tamo, ne stalno. Ali definitivno se to dogodi u Safariju i kad se to dogodi onda tipkovnica ne radi ni u jednoj drugoj aplikaciji pa čak ni nakon restarta....
08.12.2016 | 22:07
Ajde, čisto radi sužavanja fokusa, probaj ne koristiti Safari tjedan-dva (koristi Firefox umjesto njega, ili štogod).
06.11.2017 | 20:27
Evo me nakon dosta vremena. Red je da javim ostalima o čemu se radi(lo) i kako je problem riješen. Dakle, problem se manifestirao na način da nisu radile tipke qwertyui. Ne bi radile, pa bi nakon duljeg pokušavanja i držanja istovremeno pritisnute q i w zajedno polako počele raditi tipke. Prvo q, pa w i tako dalje. I radile bi dok se tipkalo (dosta brzim ritmom). Ako se prestane, opet bi prestale raditi. Nakon razgovora s Markom iz Virtus mreže problem je navodno relativno poznat na macbook airu i svodi se ili na trackpad ili na tipkovnicu. Prvo je naručen trackpad koji je isproban i nije donio poboljšanja, dakle stvar je u tipkovnici.
Tu kreće problem; Apple nije predvidio zamjenu tipkovnice već samo kompletnog gornjeg kućišta čija je cijena, jasno, primjerena toj odluci. Osim toga, tipkovnica je i zapravo zanitana za kućište.
Za kraj, samu je tipkovnicu zapravo gotovo nemoguće nabaviti (posebno ne Cro koju je nemoguće kupiti zasebno). No, Marko je uspio nabaviti englesku tipkovnicu (UK koja ima isti broj tipki kao i naša, njemačka ili bilo koja druga europska, USA ima jednu tipku manje) i potom ju i zamijenio i sad komp opet radi kako treba.
Dakle, nije se radilo o softverskom već hardverskom problemu koji je sad otklonjen i komp i dalje lijepo radi.
06.11.2017 | 21:33
Ideš... Zanimljivo da se nitko drugi nije javio s tim problemom... Hvala na info!
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 1 sat, 31 minuta
  • smayoo: @mbp2009, imaš točno tu temu u forumu od prije par mjeseci
  • smayoo: Natrijeve baterije postoje u tzv. REDOX izvedbi već 30 godina, prvenstveno za stacionarne sustave, ali nisu bile pogodne za mobilne jer su bitno manje gustoće pohrane od litijevih, a i veće mase, jer su tekućinske. Velika im je prednost to što su ekološki neutralne, jednostavne za proizvesti i požarno nerizične.
  • m@xym: @Zdravac, OD otkrića nečega u laboratoriju do dolaska na tržište (ako se to upće dogodi) prođe između 5 i 10 godina
  • drlovric: O da. Jako veliko dan. Ljudi nisu svjesni bitnosti ali vrijeme ce polazati.
  • Zdravac: @drlovric, jesu, baš je lijepo danas pratiti HRT4 i live prijenos! :)
  • Zdravac: jel senzacionalizam ili ima nešto u ovoj tehnologiji da bi uskoro moglo i u praksu?
  • Zdravac: [link]
  • drlovric: Stigli Rafali ❤️????
  • mbp2009: Ekipa, treba mi preporuka za neki usb-c dongle za M1. Potreban je ulaz za SD karticu, HDMI ili DP (TB2), barem 2 Usb-a i ako je moguće jedan usb-c
  • smayoo: Funkcionalna zamjena je push notifikacija koja preko 5G ide po generičkom protokolu, samo aplikacija na mobitelu mora to podržavati
  • smayoo: Upozorili su me ljudi koji rade u toj branši, radi nekih telemetrijskih rješenja gdje nadzorni sustav SMSom šalje obavijesti korisniku
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.16 Seconds

Provided by iJoomla SEO