pmset autopoweroff na novijim MBP/MBA
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

pmset autopoweroff na novijim MBP/MBA


30.12.2014 | 23:32
Ovdje na Jabučnjaku nije bilo pitanja na tu temu. Već godinu dana povremeno googlam i istražujem po netu, ali također bez uspjeha pa sam na kraju sam krenuo kopati i - nešto iskopao.

A radi se o sljedećem...

Prije sam imao MBP 5,1, late 2008, s OSom 10.6.8. Na njemu je, iz terminala, bilo moguće, komandom pmset, podesiti kako se ponaša komp kad se poklopi poklopac.

sudo pmset -a hibernatemode 3


3 je default, a znači da poklapanjem poklopca Mac snimi sadržaj RAM-a u posebnu datoteku i nakon toga ode u normalni sleep (ne hibernaciju) te tako ostane sve dok ga korisnik ne probudi ili dok se baterija ne isprazni do kritične razne. Ako se to dogodi, komp proglasi hibernaciju i isključi se potpuno. Korisnik, kod ponovnog pokretanja, uoči da se komp diže iz hibernacije po bijelom ekranu i horizontalnom progress indicatoru (umjesto uobičajene jabučice kod paljenja) te cijela stvar traje nešto dulje nego kad se budi iz klasičnog sleepa (tridesetak sekundi umjesto 2-3 sekunde).

Druge vrijednosti za hibernatemode koje se putem pmset mogu postaviti uključuju mogućnost da hibernacije nema uopće (ako računalo u sleepu potroši bateriju do kraja, ugasi se i kod buđenja ide normalni power up uz gubitak svega što je bilo u memoriji) ili da sleepa nema uopće (svaki put, uvijek, odmah hibernacija).

To je, dakle, tako radilo prije. I to mi je bilo super. E, onda sam kupio novi MBP 9,1, Mid 2012 (non-retina) s OS-om 10.8.5.

I primjetio da ga poklopim, on napravi snapshot RAM-a i ode u sleep (kao i prije). Ako ga u kratko vrijeme probudim, on se probudi iz sleepa, sve super.

Ali ako je ostao dulje spavati (npr. preko noći), iako je cijelo vrijeme bio spojen na punjač, ujutro ga otklopim, a on se budi iz hibernacije. I lako još za to, ali i nakon što se pročitao sav sadržaj RAM-a i vratio stanje prije sleepa, treba čekati još 30-ak sekundi da se "sabere" i počne normalno funkcionirati.

Primjerice, progress bar je prošao, pojavila mi se slika s prozorčićem gdje trebam utipkati svoj password, ali kurzor miša ne mrda. Ili mrda on, ali svejedno ne reagira na tipkanje i sl.

Nisam se imao puno vremena baviti time pa je, evo, prošla godina dana dok sam uspio skužiti o čemu se radi (jer nigdje nisam nagooglao da se ljudi žale na sličan problem pa sam čak sumnjao i na neki hardverski problem svog laptopa).

A radi se o ova dva podešenja unutar pmset, kojih nije bilo prije, na 10.6.8:

autopoweroff 1
autopoweroffdelay 14400

A ova podešenja, navodno, imaju neke veze s regulativom EU o uvjetima koje moraju zadovoljiti elektronički proizvodi koji žele biti visokog energetskog razreda.

Dakle, autopoweroff 1 zapravo znači da će komp, nakon što je proveo <autopoweroffdelay> sekundi (dakle, po defaultu je to 1440 sekundi, odnosno 4h) u sleepu, ide u hibernaciju iako je spojen na napajač.

Također, uočio sam i ova dva podešenja:

standby 0
standbydelay 4200

Koja bi, navodno, da je standby na 1, radio to isto (gurnuo komp u hibernaciju makar baterija nije prazna), nakon <standbydelay> sekundi (4200 sekundi = sat i 10 min), ali samo kad je komp na bateriji (ištekan sa struje).

Ali taj je kod mene ionako bio na 0. A kad sam stavio i autopoweroff na 0

sudo pmset -a autopoweroff 0


napokon sam uklonio iritantno ponašanje i sve opet radi kako je radilo i prije.

E, sad, zanima me:

a) da li je itko primjetio ovakvo ponašanje kod sebe?
b) da li sam ja jedini kome je to smetalo?
c) da li netko raspolaže jasnijom dokumentacijom ili decidiranim objašnjenjem?
31.12.2014 | 09:24
MBA early 2014 s Yosemite brzo se budi ako je spojen na punjač bez obzira koliko dugo je bio na spavanju. Ako je pak uspavan na bateriji onda mu se zna dogoditi da mu treba nešto duže vrijeme buđenja, ali opet ne 30 sekundi, već možda 5-10 sekundi najviše. Doduše to kraće vrijeme dolaženja k sebi se vjerojatno može pripisati vrlo brzom PCIe SSDu.

Ovakve su mi posavke na MBA:
Battery Power		-1
AC Power		-1*
Currently in use:
 standbydelay         10800
 standby              1
 womp                 1
 halfdim              1
 hibernatefile        /var/vm/sleepimage
 darkwakes            1
 networkoversleep     0
 disksleep            10
 sleep                60
 autopoweroffdelay    14400
 hibernatemode        3
 autopoweroff         1
 ttyskeepawake        1
 displaysleep         60
 acwake               0
 lidwake              1
31.12.2014 | 09:54
Pretpostavljam da je tih 30-ak sekundi vrijeme koje je potrebno da se HDD zavrti (s njega se mora pročitati sadržaj RAM-a).
Valjda neki HDD-ovi to rade brže od drugih.

Na MacBook-ovima koji imaju SSD je taj problem nepostojeći (<10 sekundi za buđenje iz hibernacije): znam iz prve ruke za MBA Late 2010, MBA Mid 2013, MBPR Mid 2012 i MBP Early 2011 (SSD naknadno ugrađen) i bez ikakvog dodatnog podešavanja.
MBP Early2011 je prije ugradnje SSD-a bio jako spor no ne sjećam se sad više koliko je trajalo podizanje iz hibernacije.
31.12.2014 | 10:01
Ovo dolje su moje postavke iz Sys Pref. Kod mene je buđenje instantno na punjaču, znači odmah se pojavi screen gdje upisujem lozinku, i odmah ju je moguće upisati i nakon toga radi. Tako je i ako ostane poklopljen preko noći.

Na bateriji, gore navedeno traje cca 3 sec (nisam mjerio, ali sigurno nije duže od 5)
Ne moram niti napominjati da nisam ništa mrdao po terminalu

MBA 2011, Yosemite


punjac.png


battery.png



EDIT;
Smayo, poslušao ja tebe, i sad slikam screen s app Preview
31.12.2014 | 10:15
Eto, drago mi je da sam pomogao.
Hvala svima, molim i ostale za iskustva!
31.12.2014 | 10:51
Imam isti MPB kao i Smayoo samo je godinu stariji (nabavljen krajem 2012). Meni se isto cudno ponasa nakon dugog spavanja sa spojenim punjacom i vanjskim monitorom na OSX 10.8.5. Treba mu dosta vremene da se "sabere". Kod mene NE ode u hibernaciju jer sam mu onemogucio hibernacijski file (size fiksno 0 byte) zbog SSD-a. Budjenje iz kraceg sna (sat - dva) ide normalno bez zastajkivanja. Nije mi se dalo istrazivati problem, vec preko noci radim shutdown jer mi ionako boot ide jako brzo sa SSD-a. Sleepam zapravo samo kad mi je jako vazno sacuvati stanje podignutih aplikacija.
  • Air
  • Posjetitelj
31.12.2014 | 11:43
jmirakul kaže:
Kod mene NE ode u hibernaciju jer sam mu onemogucio hibernacijski file (size fiksno 0 byte) zbog SSD-a.


Laik sam u ovoj tematici.
Može obješnjnje zašto zbog SSD-a?
Zanima me jer imam MBP retina sa SSDom.
Hvala:)
31.12.2014 | 12:20
Air kaže:
jmirakul kaže:
Kod mene NE ode u hibernaciju jer sam mu onemogucio hibernacijski file (size fiksno 0 byte) zbog SSD-a.


Laik sam u ovoj tematici.
Može obješnjnje zašto zbog SSD-a?
Zanima me jer imam MBP retina sa SSDom.
Hvala:)

Hibernacijski file u koji se sprema sadrzaj RAM-a prije iskljucivanja i mora biti identicne velicine kao i RAM na mashini. U mom slucaju to iznosi 16GB i tih 16GB mi je previse zauzeca na SSD-u zbog eventualnog odlasku u hibernaciju koju ionako ne korisitim.
31.12.2014 | 13:09
Dosta ljudi se zali na Apple forumu na taj problem kod laptopa. Meni na Mac Miniju je smetalo to kaj hibernira i budi se dugo pa sam iskljucio hibernaciju, tj stavio je na nulu.

0 - Old style sleep mode, with RAM powered on while sleeping, safe sleep disabled, and super-fast wake.
1 - Hibernation mode, with RAM contents written to disk, system totally shut down while “sleeping,” and slower wake up, due to reading the contents of RAM off the hard drive.
3 - The default mode on machines introduced since about fall 2005. RAM is powered on while sleeping, but RAM contents are also written to disk before sleeping. In the event of total power loss, the system enters hibernation mode automatically.
5 - This is the same as mode 1, but it’s for those using secure virtual memory (in System Preferences -> Security).
7 - This is the same as mode 3, but it’s for those using secure virtual memory.
31.12.2014 | 13:36
jmirakul kaže:
Hibernacijski file u koji se sprema sadrzaj RAM-a prije iskljucivanja i mora biti identicne velicine kao i RAM na mashini. U mom slucaju to iznosi 16GB i tih 16GB mi je previse zauzeca na SSD-u zbog eventualnog odlasku u hibernaciju koju ionako ne korisitim.


OS X 10.9 i noviji komprimira sadržaj RAM-a prije nego zapiše u datoteku.
27.08.2015 | 10:52
Pozdrav, evo čitam vas već neka dva tjedna i sva sreća pa sam naišao na ovaj post, jer imam apsolutno isti ovaj problem kao smayoo. Odmah da kažem da sam novi u svijetu Mac računala(2 tjedna), nakon ne znam ni sam koliko godina Windowsa odlučio sam prijeći na Mac i moram priznati ovo je sasvim jedan drugi svijet, mislim da se više nikada neću vratiti na Windows, ali imam ovaj problem isti kao smayoo i užasno me živcira, a pošto ne znam, niti sam ikada radio u Terminalu molio bih nekoga(smayoo ili netko tko je zna kako ovo napraviti), da mi detaljno objasni. Ako je potrebno možemo se čuti telefonski ili preko mail-a, meni je svejedno, samo da riješim ovaj problem.

Odmah da kažem da sam provjerio i kod mene je kao kod smayoo, standby 0, ali je autopoweroff na 1. Znači situacija mi je 100% ista kao kod smayoo.

Nadam se da će netko uskočiti i pomoći.

P.S Sviđa mi se forum, i koliko se korisnih informacija može ovdje pronaći, samo da se tako i nastavi.
27.08.2015 | 12:05
Pozdrav invictus i dobro dosao. Za promijeniti posanasnje sleepa (da ne ide u hibernate), pokrenu iducu naredbu u terminalu:

sudo pmset -a autopoweroff 0


Prije izvrsenja pitat ce te tvoj password.
27.08.2015 | 12:14
Hvala riba na dobrodošlici.

Znači otvorim ikonicu Terminal i upišem ovo sve točno kako si mi rekao i stisnem enter i isključim normalno Terminal i to je to? Ili sam nešto krivo razumio?

Password sam isključio, hoće me svejedno tražiti onda ili šta/kako?
27.08.2015 | 13:08
Upravo tako. Ako password postoji pitat ce te za njega, ne brini za to.
27.08.2015 | 13:13
Dobro došao.

Otvoriš Terminal
Upišeš ili kopišaš naredbu Terminal.
Upišeš Password, to te pita uvjek. Ako ima.

i to je to.

Najviše mi se sviđa to da nećeš više nikad u Windowse. 1 palac gore.
27.08.2015 | 13:35
Hvala tino1.

Tino1 sad si me zbunio, otvorim Terminal i upišem ovu naredbu što mi je Riba napisao, stisnem enter i izađem iz Terminala i to je to, jel sada to konačno? Pošto nemam postavljen password, vjerovatno me to neće niti tražiti.

I usput još jedno pitanje, ako se nekada u budućnosti budem htio vratiti na staro, napravim isti postupak samo umjesto 0 stavim 1 kao što je i sada, jel da?

Sorry zbog malo gnjavaže pitanjima, ali bolje pitati na vrijeme.
27.08.2015 | 16:48
Vrlo je nepametno imati user account s admin ovlastima koji nema password. Na win je to svejedno jer je loše napravljen ionako, ali na Macu si time otvorio sva vrata malwareu.


Ako ti je prekomotno svaki put utipkavati pass kad sjedaš za komp, kreiraj dodatni user koji je admin i njemu stavi komplicirani pass te njega koristi samo za takve stvari, a ovom bez pass kojeg koristiš stalno skini admin ovlasti.


U terminalu, ako nemaš pass, sudo će te svejedno tražiti da ga uneseš pa samo lupiš enter.
27.08.2015 | 18:00
Ako nisi siguran onda upišeš u Terminal :
pmset -g
i pokazat će ti sve postavke.
27.08.2015 | 19:52
Hvala svima na pomoći, poslušati ću i smayoo i staviti neki malo jači password.

Uglavnom, sutra ću to obaviti, samo mi nitko nije odgovorio da li u svakom trenutku se mogu vratiti na staro stanje(znači staviti ponovno na autopoweroff 1), a sada ću ga isključiti i staviti na autopoweroff 0.

Mogu ili ne? Kasnije ne može biti nikakvih problema?
27.08.2015 | 20:49
uvjek možeš vratiti sve na staro.
27.08.2015 | 20:55
Hvala tino1. Palac gore + !
03.01.2017 | 12:48
Da "probudim" temu. Nedavno sam (napokon) podigao OS sa 10.8.5 na 10.11.6 te sam nakon tog zahvata primjetio da se laptop opet počeo ovako isto ponašati. Naime, instalacija nove verzije OS-a je opet postavila autopoweroff na 1, ničim izazvana, pa sam ga ja ručno opet vratio na 0.
03.01.2017 | 13:42
Kak to da nisi isao odmah na 10.12?
03.01.2017 | 18:50
Tak. Nisam raspoložen biti pokusni kunić i boriti se s bugovima koje tek treba ispeglati.
Cijeli je niz potencijalnih problema s 10.12 koji bi me ozbiljno ometali u svakodnevnom radu, neki od njih općeniti, a neki vezani uz konkretan softver koji koristim u poslu. S druge strane, 10.11 je općenito ocijenjen kao "idući 10.6", dakle, pročišćen i dobro optimiran, te je "odležao" i kroz 6 revizija riješio bugove i sl probleme.
Nikad nisam bio ljubitelj "najnovijeg". MBP 5,1 (late 2008) je jedini kojeg sam kupio kad je bio novi model. Sve ostale Macove (njih 5 ukupno) sam kupio kao stare, prokušane, pouzdane modele. Isto i s autima, i s kućanskim aparatima, itd.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 7 sati, 17 minuta
  • superstric: ako netko treba, apple magic mouse 63,01 euro na amazon prime day
  • dpasaric: :)
  • smayoo: Čestitam svima Dan antifašističke borbe!
  • drlovric: Za nekih tjedan dana moj Macbook Pro M1 Pro 16" ide na prodaju. Ako nekoga zanima takvo racunalo (us layout, 16gb ram) neka se javi za dogovor.
  • dpasaric: Možda je to bio Belonguzije - androdi kojeg je predstavio LET 3 u Pikiju jednom davno... istina, imao je dosta ograničen rječnik... :)
  • accom: Evo, čitam o zidiću i gledam Baltazara... jel to bila prva AI mašina na svijetu?
  • dpasaric: To se i meni dogodilo par puta, uvijek prije objave napravim barem copy u buffer, a često ako je nešto kompleksnije, samo paste u TextEdit, just in case.
  • Yonkis: I pretraga je beskorisna, zato sam pisao novu temu jer mi je trebalo manje vremena da ju natipkam i dodam screenshotove nego da češljam rezultate pretrage.
  • Yonkis: Jedem ti jabucnjak, napišem novu temu i nisam odabrao Forum i sve mi izbriše kad sam kliknuo PROVJERI. Odsutajem, 20 min tipkanja otišlo u vjetar. Nikakav alert ili nešto da iskoči da me upozori.
  • ZeljkoB: Zaba na dev beti radi bez greske
  • dpasaric: Vidio sam neke na Twitteru da su stavili dev betu, ali nisu ovdje.
  • mbp2009: ne vidim neke konkretne info na netu za to
  • mbp2009: Ne znam odakle ove diskusije poticu, ali da vidim, ima li koga na dev beti ios? Pogotovo ovaj dio me zanima za PBZ i poslovnu PBZ, ako radi
  • dpasaric: Čekam da mi dođe jedan zanimljiv komad hardvera, pa ću finalizirati velik pregled monitora koji će mnogima biti koristan!
  • dpasaric: "Your request has been processed"
  • Ender: takodje i ja molim admina da obrise i moj korisnicki nalog. ostavljam mogucnost da se kasnije opet prijavim kad i ako se neke stvari promene. pozzz i svako dobro.
  • dpasaric: @Air U redu, razumio sam. Hvala ti na svemu onom pozitivnom, ono drugo će srediti vrijeme.
  • jura22: Vrijeđaj partizane i Tita pa da vidiš.
  • Air: Ako si razumio onda napravi to, a ne da moram pisali litanije za jednostavan zahtjev.
  • dpasaric: Air, naravno da je dovoljno, ako to želiš mogu i ja odmah, ali hej, jutro je pametnije od večeri, prespavaj, pa javi, najmanji je problem kliknuti na delete.
  • Air: Zanimljiv vam je latinski. Uživajte. Između vaših upisa napišite što je potrebno da zatvorim račun na Jabučnjaku ako nije očigledno dovoljno razumljivo ovo što sam napisao na vikalici.
  • smayoo: Canis mater studiorum. Stara studentska. :D
  • dpasaric: @Gjuroo: Per aspera ad astra!
  • Gjuroo: @Air: Illegitimi non carborundum.
  • dpasaric: Chill out i vidjet ćeš kako će ovo sada biti ugodnije, korisnije i pozitivnije mjesto za sve korisnike.
  • dpasaric: Joj ne drami.
  • Air: Molim odgovornu osobu da obriše Air račun.
  • Air: U ovim novim okolnostima transparentnog licemjerstva pojedinca podvlačim crtu. Ja nemam želudac za trpiti to da mi jedan licemjer briše čiste postove samo zato što on ima problem u svojoj glavi. Kako je tino1 rekao bilo mi je zadovoljstvo dolaziti na Jabučnjak radi ljudi. Ovim putem pozdravljam sve dobre ljude Jabučnjaka i HVALA vam! Nakon ovog upisa brišem svoj račun.
  • dpasaric: Sve što je sada obrisano u "kafanskim laprdanjima" je bilo u dogovoru s Djurom, počistili samo za sobom i tko hoće može tamo dalje s "lakim temama".
  • drlovric: @Rusty: Slazem se 100%. Svako bira za sebe. Jedna tema u sekciji Razno, nije smetala nikome ko je dosao da konzumira nesto drugo. Ako sam dosao u ducan da kupim povrce, zasto bi mi smetalo sto prodaju i hranu za bebe? :)
  • rusty: Evo kao dugogodišnji član foruma, moram priznati da niti jednom nisam otvorio političke teme niti sudjelovao u njima na forumu. Dolazim vidjeti non političke, non automobili teme. I jedna i druga su mi kao nogomet, besmislene i ne interesantne. Da li će mi faliti, ne. Da li ću manje dolaziti na forum, ne.
  • dpasaric: To je tvoje viđenje.
  • dpasaric: Obećajem da ćemo je izreklamirati na forumu, pa tko voli…
  • Air: Znam tvoje ovlasti. Nije u tome problem. Problem je što se Jabučnjak predstavlja kao pozitivan, a ovo što ti radiš je negativno!
  • dpasaric: Evo, pokreni i ti moderiraj Signal grupu za vaše političke rasprave.
  • dpasaric: I probaj biti koristan. Pokreni nešto pametno i svima korisno.
  • dpasaric: Pročitaj kućni red još jednom.
  • Air: @dpasaric Otvorio si javni komunikacijski kanal. Tko si ti da brišeš postove iste tematike o kojoj sam pišeš, ako ti postovi nisu uvredljivi i ne krše nikakav zakon?
  • dpasaric: Poanta je da je besmisleno dalje širiti raspravu.
  • Air: Fakat imaš teških osobnih problema
  • Air: Protiv "cara" se ne smije ništa pisati?
  • Air: Smetati osobno?
  • Air: i zašto si obrisao ovaj moj tekst is te teme?
  • Air: u temi kafanska laprdanja
  • Air: @dpasaric Samostalno, ničim izazvan optužio si Djuru za nešto. Djuro ti je odgovorio. Budi čovjek, pa kada si "zagrizao" odgovori čovjeku na njegovu cijelu obranu. - stavku po stavku.
  • Air: Skrećeš TEMUsa svojih LOŠIH djela na svoja DOBRA djela (koja nitko ne spori).;)
  • dpasaric: Propast su lijenost i jalovo lamentiranje. Tko je vrijedan i radi neće propasti.
  • dpasaric: Jabučnjak je do svoje punoljetnosti davao odličnu pomoć svakome tko je došao i bez vaših političkih prepucavanja.
  • dpasaric: Vaša hipoteze su potpuno promašene! :) Ono kao "super je imati stalno aktivnu crnu kroniku jer će onda puno ljudi to čitati, pa će ti koji to čitaju pomagati drugima." Bez brige, tko treba pomoć dobit će je i bez crne kronike.
  • Air: Represija i samovolja su isključivo put u propast

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Oglasi

Anketa

Koji Mac koristite?

Page Speed 0.58 Seconds

Provided by iJoomla SEO