Zabrana dizanja sistema
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Zabrana dizanja sistema


04.12.2012 | 19:02
Neznam kako bi ovu temu nazvao i gdje bi je stavio....dal tu ili u soft ili hardware.Naime imam dva mini mac,ovaj zadnji i onaj mid 2011.Sad sam stavio ssd disk koji je bio u starom miniju i na njemu je bio ML.Promjenio sam i memoriju,stavio 16 Gb i kad upalim novi mini ništa se ne lovda...onaj krug koji ide kod paljenja ne vidim,nego vidim samo bijeli ekran i nakon 20 sec dobijem neki krug koji je prekrižen s jednom crtom.Uglavnom shvatio sam da je to neka zabrana? Mislio sam da je možda do novog rama,ali nije.Isto se dešava i sa njegovim ramom.Ima li tko kakvo saznanje o čemu se radi.Jel možda ML bio vezan na hardware od starog minija,pa sad neće dići sistem ili???

Zaboravio sam reći da se mini sam ugasi nakon što taj krug zabrane stoji jedno 20 sekundi.Mislio sam da nije dobro prikopčan onaj kabel od hard diska,pa sam provjerio i to je ok.
04.12.2012 | 19:16
Krug prekrižen jednom crtom znači da ne može naći ništa bootabilno. Čini mi se da je Tino u nekoj od SSD tema nešto pisao o tome da se nekako mora prvi puta reći Macu da je SSD bootabilan, odnosno da je on Startup disk. Nema dugo, tjedan-dva možda. Pretraži malo SSD teme na ključne riječi "Startup" i "SSD".
04.12.2012 | 19:27
Ok budem potražio,ali koliko se sjećam kad sam mjenjao ssd na starom miniju,imao sam samo njega,jer nemam data doubler,pa nisam mogao staviti dva diska.Bilo je to prije godinu dana,pa neznam kako sam onda uspio dići sistem?Možda da stavim OS X na usb hard i od tamo dignem prvi put sistem?
04.12.2012 | 20:03
Kažeš da imaš zadnjeg Mac Minija, late 2012?
Ako je tako, onda ne možeš samo prebaciti SSD iz starijeg Minija… Koliko vidim po forumima novi Miniji koriste specifičnu verziju Mountain Liona i takvi zahvati ne funkcioniraju.
Rješenje bi vjerojatno bio clean install...
04.12.2012 | 21:02
Sam sam stavio na vanjski hard ML i napravio sve po tutorijalu s disk untility i opet se ništa ne dešava.Koji urac ovi iz apple majmuniraju...sad mi i žao što sam na mac prešao.Baš kretenski,kao da je lako diskove mjenjati i vraćati stari.Koji verziju mini mac 2012 OS_a X koristi??
04.12.2012 | 21:15
Da nije do hardware...sad sam se sjetio da sam ostavio na ssd onaj stari konektor iz starog minija...nije vrag da može biti do toga?
04.12.2012 | 21:57
NE bih rekao da postoji specifična verzija ML za ovaj ili onaj Mini. Prije će biti da ti ovaj konektor pravi probleme.
04.12.2012 | 22:16
smayoo kaže:
NE bih rekao da postoji specifična verzija ML za ovaj ili onaj Mini. Prije će biti da ti ovaj konektor pravi probleme.


evo sad vratio konektor i opet sve isto....nije vrag da moram i kabel od napajanja njegov staviti i njegov hdmi to dvi konektor ....sad skidam 10.8.1 pa ću njega probati na vanjski hard.
04.12.2012 | 22:46
Mislim da su stvarno pretjerali,svašta si dopuštaju ne mogu napraviti ovo što vidite na slici i nakon toga se ugasi mac.Stvarno bez ikakvog objašnjenja ili helpa,da kažu korisniku nekakvu obavjest! Stisnem kod dizanja sistema option i ništa,cmd i r,opet ništa.....stvarno su postali prebahati
04.12.2012 | 22:56
A Command+v?
04.12.2012 | 23:05
Riba kaže:
A Command+v?


isto ništa,nemam tipkovnicu na usb nego onu od apple originalnu preko plavog zuba...možda je i u tom kvaka,tko zna? Prvi put sam ga aktivirao na Filipinima preko obične tipkovnice na usb?
04.12.2012 | 23:45
Ako ti je bezicna tipkovnica, nikakve koristi od nje prilikom startovanja. Ne gistruje komande . Zbog toga sam ja presao na zicanu. Imas li od koga posuditi zicanu tipkovnicu?
04.12.2012 | 23:48
smayoo kaže:
NE bih rekao da postoji specifična verzija ML za ovaj ili onaj Mini. Prije će biti da ti ovaj konektor pravi probleme.


Postoji, i to za nove Minije i Retina MacBook 13 inčni…
Vlasnici novih Minija nisu mogli uprade-ati na 10.8.2, jer je zbog nekih problema update za te modele povučen sa App store-a, dok su vlasnici drugih modela i starijih Mac-ov normalno upgradeali…
Ja sam, naprimjer, svoj 2011. Mini nadogradio na 10.8.2 dok su oni koji imaju 2012 Minije morali ostati na 10.8.1 dok Apple ne riješi stvar…
Isto tako ako imaš novog Minija, a prije si imao starijeg i kupio si za njega mountain lion te napravio install disc, sa novim Minijem se sa tim install discom možeš slikati jer to nije "taj" mountain lion kojeg možeš instalirati…

Evo nekih primjera ljudi s tim problemom, koji je u međuvremenu riješen što se tiče downloada mountain liona sa App store-a…

forums.macrumors.com/showthread.php?t=1497069
05.12.2012 | 00:10
OK, dakle, ako je u tome problem, onda treba samo držati alt na žičanoj tipkovnici, odabrati wireless mrežu (ako ethernet nije spojen) i pustiti ga da downloada OS s neta.
05.12.2012 | 01:00
smayoo kaže:
OK, dakle, ako je u tome problem, onda treba samo držati alt na žičanoj tipkovnici, odabrati wireless mrežu (ako ethernet nije spojen) i pustiti ga da downloada OS s neta.



Sad je problem zicana tipkovnica
05.12.2012 | 08:32
Oba su pala Sad sam stavio iz novoga hard od 1 Tb u stari i opet neće,ovaj put je nacrtana neka mapa i blinka znak upitnika.Tako stoji stalno,pa ga moram ručno gasiti.E moj apple niti jedna ti dala,ovo je stvarno sramota...još ne rade dućani za tipkovnicu,pa se javim oko 10 sati
05.12.2012 | 11:20
Neće ni preko tipkovnice,ustavri samo sam jednom dobio sliku tri diska,mac disk neki recovery i onaj usb disk.Tu sam imao šansu na tam meniju ispod da biram network,da sam bar to učinio i skinuo os s neta.Kliknuo sam na disk mac ali nemam mogućnosti instalacije.Sad više ne mogu dobiti taj meni da mogu birati Internet.Nakon 5-6 pokušaja dobio sam i ovu poruku o nekakvom efiju


05.12.2012 | 11:29
Ovo je neuspjeli početak boota. Nemoguće je da ne možeš ponovno dobiti boot menu. Trebaš samo dovoljno rano pritisnuti i držati ALT. Ugasiš Mac. Pikneš power button i odmah iste sekunde pritisneš i držiš ALT sve dok se ne pojavi boot menu. Ako ima neki problem na SATA sabirnici (da se neki uređaj javlja pa ne javlja, tj. ako je loše uštekan konektor), to može potrajati i par minuta.
05.12.2012 | 11:45
sad sam dobio bot meni ali mogu samo izabrati mrežu i staviti password...kako da instaliram os x preko interneta? Usput u bot meniju imam tri diska mac recovery i onaj usb,kad sam kliknuo na mac disk odmah se je pojavio onaj znak zabrane.To i razumijem jel mi je tamo ML 10.8.2 verzija i ta verzija ima neke probleme s minijem,mora se nešto posebno instalirati na minija za tu verziju.Budem probao još ona druga dva diska recovery i usb di imam 10.8.1 verziju.
05.12.2012 | 11:49
Tko je tu lud,više ne mogu dobiti bot meni a držim cijelo vrijeme alt stisnut,probao 5 puta i ništa
05.12.2012 | 12:27
Sad sam se bacio na starog minija,on ide normalno do bota s alt i dobijem bot opcije sve.Samo mi disk untility ne vidi hard iz novog minija od 1 Tb nego vidim samo usb gdje je drugi OS X 10.8.1 kad odem na reinstall OS X i odaberem taj hard da se tamo instalira mac,vidim da je disk posivljen i dobijem poruku da je disk zaključan....još malo pa odo u Vrapče
05.12.2012 | 12:36
Cariblanco, upao si u spiralu smrti. Živčan si i nestrpljiv, radiš stvari kaotično, nasumično i ne paziš na detalje. Kladim se da si najmanje 50% problema prouzročio sam jer radiš neku trivijalnu grešku koju ni sam ne primjećuješ jer si nervozan.

Ostavi lijepo sve skupa na miru dan-dva. Bavi se nečim drugim. Onda se vrati natrag i vidjet ćeš da će pola problema nestati.
05.12.2012 | 13:12
Letimično sam pročitao, Smayoo je u pravu.

Ako stvar nije bootabilna, napravi je bootabilnom i ciaos. Da ja to radim, digao bih ga s USB-a ili nekog eksternog diska i samo prepeglao OS X na tom disku, a ostalo ne dirao i sve 5. Pola sata posla.
05.12.2012 | 13:31
ja bi, da se pitam, napravio Secure Erase SSD-a, onda bi kako Davor kaže sve ponovo prepeglao OSX-om i onda povikao neki BackUp (kojeg nadam se imamš), sve bi onda trebalo raditi. Ako ne, onda je SSD crkao, u šta iskreno ne vjerujem.
05.12.2012 | 13:48
dpasaric kaže:
Letimično sam pročitao, Smayoo je u pravu.

Ako stvar nije bootabilna, napravi je bootabilnom i ciaos. Da ja to radim, digao bih ga s USB-a ili nekog eksternog diska i samo prepeglao OS X na tom disku, a ostalo ne dirao i sve 5. Pola sata posla.


Pa to sam i htio,ali evo vam slike koje poruke glupe dobivam,da disk nije u mac formatu i da je zaključan.Usput sredio sam starog minija,bio mu je konektor od harda otkaćen pa ga sistem nije vidio,mada neznam zašto nisam mogao instalirati sistem s vanjskog harda?











05.12.2012 | 14:30
Je li ti ova 500-stotka WD SSD?
05.12.2012 | 15:01
smayoo kaže:
OK, dakle, ako je u tome problem, onda treba samo držati alt na žičanoj tipkovnici, odabrati wireless mrežu (ako ethernet nije spojen) i pustiti ga da downloada OS s neta.


Daj napiši nešto o tome,kakav disk moram imati spreman,ako mi ssd ne prepozna.Kako doći do toga da mi skine os x s neta,guglao sam i nisam ništa našao.Šta treba sve pripremiti...hvala.
05.12.2012 | 15:02
tino1 kaže:
Je li ti ova 500-stotka WD SSD?


Ne to je usb 3.0 WD. Mislim da je problem što mi je na tom ssd 10.8.2 koji nije za novi mini,ali sad mi ništa ne pomaže ni alt ni nikakve druge komande.Stalno dobijem onaj krug i ugasi se mini.Dobio sam još jednom onu poruku od efi da ta verzija nije za moj mini.Neznam kako dalje,da otpoji konektor od ssd pa da prikopčam neki drugi usb btw napravio sam na drugom usb hardu od tere image od os 10.8.1 i niti njega ne prepoznaje
05.12.2012 | 15:39
Stvarno suosjećam sa tobom i razumijem kako takav problem može biti frustrirajuć, ali moram priznati da sam se sad već i ja pogubio u tvojim diskovima i koji sistem se nalazi na kojem… Glavobolja me hvata...
Ne kužim zašto ti ne prolazi instalacija sa neta… Ako se nećeg sjetim, javim.
05.12.2012 | 15:48
LOL svi pričate o instalaciji s neta...a kako doći do nje
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1
  • 2
  • 3

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 45 minuta
  • dpasaric: Nema, možda nešto sitno što je lokalno na lageru.
  • zvone: Mislim da u istylwu imaju jos stare cijene. Ili?
  • dpasaric: Klijent jučer poželio kupiti jedan solidan MacBook Pro 16", cijena nešto iznad 3.000 € PDV. Što mislite koliko je nakon poskupljenja radne memorije? 3.500 € PDV... veselo...
  • dpasaric: Hardver koji mi je trebao doći na review nažalost kasni! Nadam se da će uskoro! :)
  • Pongy75: @smayoo - Victoria!!!
  • smayoo: MX Master FTW! :)
  • zoranowsky: Od mene isto glas za MX master
  • Pongy75: Palac gore za Logitech MX Master! Od Magic mouse zabolinruka nakon duljeg rada.
  • Tito: MAgic mouse - najbolji mis ikada!!!
  • drlovric: @super. Zaobidji ga u sirokom luku. Bolje kupi za te pare Logitech MX Master :)
  • jura22: Rubno? Nije upotrebljiv osim kao ukras na stolu. Imao dva, jednog prodao a drugog poklonio kupcu mog MBP.
  • dpasaric: Magic Mouse - lijep, ali rubno upotrebljiv! :)
  • superstric: ako netko treba, apple magic mouse 63,01 euro na amazon prime day
  • dpasaric: :)
  • smayoo: Čestitam svima Dan antifašističke borbe!
  • drlovric: Za nekih tjedan dana moj Macbook Pro M1 Pro 16" ide na prodaju. Ako nekoga zanima takvo racunalo (us layout, 16gb ram) neka se javi za dogovor.
  • dpasaric: Možda je to bio Belonguzije - androdi kojeg je predstavio LET 3 u Pikiju jednom davno... istina, imao je dosta ograničen rječnik... :)
  • accom: Evo, čitam o zidiću i gledam Baltazara... jel to bila prva AI mašina na svijetu?
  • dpasaric: To se i meni dogodilo par puta, uvijek prije objave napravim barem copy u buffer, a često ako je nešto kompleksnije, samo paste u TextEdit, just in case.
  • Yonkis: I pretraga je beskorisna, zato sam pisao novu temu jer mi je trebalo manje vremena da ju natipkam i dodam screenshotove nego da češljam rezultate pretrage.
  • Yonkis: Jedem ti jabucnjak, napišem novu temu i nisam odabrao Forum i sve mi izbriše kad sam kliknuo PROVJERI. Odsutajem, 20 min tipkanja otišlo u vjetar. Nikakav alert ili nešto da iskoči da me upozori.
  • ZeljkoB: Zaba na dev beti radi bez greske
  • dpasaric: Vidio sam neke na Twitteru da su stavili dev betu, ali nisu ovdje.
  • mbp2009: ne vidim neke konkretne info na netu za to
  • mbp2009: Ne znam odakle ove diskusije poticu, ali da vidim, ima li koga na dev beti ios? Pogotovo ovaj dio me zanima za PBZ i poslovnu PBZ, ako radi
  • dpasaric: Čekam da mi dođe jedan zanimljiv komad hardvera, pa ću finalizirati velik pregled monitora koji će mnogima biti koristan!
  • dpasaric: "Your request has been processed"
  • Ender: takodje i ja molim admina da obrise i moj korisnicki nalog. ostavljam mogucnost da se kasnije opet prijavim kad i ako se neke stvari promene. pozzz i svako dobro.
  • dpasaric: @Air U redu, razumio sam. Hvala ti na svemu onom pozitivnom, ono drugo će srediti vrijeme.
  • jura22: Vrijeđaj partizane i Tita pa da vidiš.
  • Air: Ako si razumio onda napravi to, a ne da moram pisali litanije za jednostavan zahtjev.
  • dpasaric: Air, naravno da je dovoljno, ako to želiš mogu i ja odmah, ali hej, jutro je pametnije od večeri, prespavaj, pa javi, najmanji je problem kliknuti na delete.
  • Air: Zanimljiv vam je latinski. Uživajte. Između vaših upisa napišite što je potrebno da zatvorim račun na Jabučnjaku ako nije očigledno dovoljno razumljivo ovo što sam napisao na vikalici.
  • smayoo: Canis mater studiorum. Stara studentska. :D
  • dpasaric: @Gjuroo: Per aspera ad astra!
  • Gjuroo: @Air: Illegitimi non carborundum.
  • dpasaric: Chill out i vidjet ćeš kako će ovo sada biti ugodnije, korisnije i pozitivnije mjesto za sve korisnike.
  • dpasaric: Joj ne drami.
  • Air: Molim odgovornu osobu da obriše Air račun.
  • Air: U ovim novim okolnostima transparentnog licemjerstva pojedinca podvlačim crtu. Ja nemam želudac za trpiti to da mi jedan licemjer briše čiste postove samo zato što on ima problem u svojoj glavi. Kako je tino1 rekao bilo mi je zadovoljstvo dolaziti na Jabučnjak radi ljudi. Ovim putem pozdravljam sve dobre ljude Jabučnjaka i HVALA vam! Nakon ovog upisa brišem svoj račun.
  • dpasaric: Sve što je sada obrisano u "kafanskim laprdanjima" je bilo u dogovoru s Djurom, počistili samo za sobom i tko hoće može tamo dalje s "lakim temama".
  • drlovric: @Rusty: Slazem se 100%. Svako bira za sebe. Jedna tema u sekciji Razno, nije smetala nikome ko je dosao da konzumira nesto drugo. Ako sam dosao u ducan da kupim povrce, zasto bi mi smetalo sto prodaju i hranu za bebe? :)
  • rusty: Evo kao dugogodišnji član foruma, moram priznati da niti jednom nisam otvorio političke teme niti sudjelovao u njima na forumu. Dolazim vidjeti non političke, non automobili teme. I jedna i druga su mi kao nogomet, besmislene i ne interesantne. Da li će mi faliti, ne. Da li ću manje dolaziti na forum, ne.
  • dpasaric: To je tvoje viđenje.
  • dpasaric: Obećajem da ćemo je izreklamirati na forumu, pa tko voli…
  • Air: Znam tvoje ovlasti. Nije u tome problem. Problem je što se Jabučnjak predstavlja kao pozitivan, a ovo što ti radiš je negativno!
  • dpasaric: Evo, pokreni i ti moderiraj Signal grupu za vaše političke rasprave.
  • dpasaric: I probaj biti koristan. Pokreni nešto pametno i svima korisno.
  • dpasaric: Pročitaj kućni red još jednom.
  • Air: @dpasaric Otvorio si javni komunikacijski kanal. Tko si ti da brišeš postove iste tematike o kojoj sam pišeš, ako ti postovi nisu uvredljivi i ne krše nikakav zakon?

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Oglasi

Anketa

Koji Mac koristite?

Page Speed 0.52 Seconds

Provided by iJoomla SEO