PowerMac G4 pitanjce...
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

PowerMac G4 pitanjce...


07.11.2008 | 00:38
Pozdrav svima...evo postao sam novopečeni mac korisnik kupivši rabljeni powermac G4 433 mhz, a na njemu je OS 9.2.2.
Naime, zanima me, kada spojim kabel (rj-45) u ethernet port na njega, on ne daje nikakve znakove života! Ima li to ikakve veze sa nekim dodatnim podešavanjem ili je sam problem u portu? Kabel je ispravan jer ga koristim na drugom računalu bez ikakvih problema. Ispričavam se ako je pitanje malo glupo ali eto nisam baš imao prilike nešto puno raditi na mac-u, dok se na drugo računalo samo spojim na net uključivši se u njega! Pokušao sam nešto brljati po control panelu, apple-talk i sl ali nisam se baš snašao...hm, ako treba kakvih dodatnih informacija...tu sam

Hvala
07.11.2008 | 00:48
Jesi se logirao?
Kakav router imaš? Uz svaki su upute za zpajanje.
Sa čime ideš na internet ? Safari,Firefox,Camino,Opera ili nešto peto?
Klikneš na Safari ili koji drugi i nemaš izlaz na internet?
Na to odgovori pa će se znat zbog čega.
07.11.2008 | 01:00
imam thompson speedtouch, iskon flat je veza, a za sada sa ničim ne idem na internet jer nemogu na njemu je internet explorer 5 za mac, tako je bilo instalirano kliknem na njega i nemogu doći na net, a led lampica na ethernet kablu ne blinka kada spojim u port dok na PC-u kojeg koristim sve radi normalno, safari nisam instalirao jer nemogu na net, osim da ga skinem i instaliram preko usb-sticka..hm, neznam...pokušao sam instalirati i Tiger 10.4 ali se zblokira na početku (inače ima 128 mb sdram) pa mislim da je radi toga....neznam
07.11.2008 | 01:26
hm, kada si pitao jesam li se logirao, to se odnosi da moram upisati, podatke tipa lozinku, korisničko ime, IP? Jer to nisam radio na sadašnjem računalo, samo sam kabel uključio nadajući se da če sam prepoznati vezu...hm, previše se nadam
07.11.2008 | 02:44
Vjerovatno moraš!
Sa čime ideš na net, upišeš ako se ne varam u polje za adresu 192.168.1.1 i onda ti se otvori Wizard "Čarobnjak" za spajanje.Ja imam D-Linkov router već duže i možda su u mežuvremenu promijenili postavke,ali pažljivo prati šta traži i upiši podatke.Moraš imati korisničko ime i lozinku.Nazoveš službu za korisnike od Iskona i za 5 minuta ćeš imat vezu slijedeći uputstvo,što mi se čini kao najbolje riješenje.
Da i sretno !
07.11.2008 | 08:29
Puno hvala, pokušat ću to danas jer sam trenutno na poslu. Nadam se da nije ethernet port u kvaru ili sl. Mada imam osjećaj da je to i do OS 9.2.2. a upravo sam čitao da je on koristio nekakav MacTCP za konfiguriranje veze, a mošto je moj ruter noviji valjda se ne prepoznaju...neznam, budem pokušao još ali mislim kada instaliram Tiger 10.4 da budu stvari bile lakše jer se tamo malo bolje snalazim. Hvala pa javim ako kaj uspijem!
07.11.2008 | 12:47
Nisam nikad vidio OS 9, ali pretpostavljam da je prestar da bi ad hoc podržavao DHCP (automatsko adresiranje)?

Vjerojatno nekim alatom za podešavanje TCP/IP moraš definirati IP adresu svog booka (vjerojatno je nešto kao 192.168.1.100), subnet masku (255.255.255.0), gateway (najvjerojatnije 192.168.1.1) i DNS adrese koje ovise o tvom provideru (za Iskon ne znam napamet).

Ili stavi OS X
07.11.2008 | 13:01
Hvala! Razgovarao sam sa kolegom na poslu koji je dugogodišnji mac korisnik pa mi je isto preporučio da stavim OSX, a čovjek od kojega sam kupio quicksilver g4 je potvrdio da je sa ethernet portom sve u redu i da ga je nesmetano koristio. Tako da mi se čini da budem ipak morao sam podesiti router unutar OSX, a i primjetio sam da na našim macovima na poslu (barem na g5 i g4 modelima) ne blinka lampica na ethernet portu kao što to biva na PC računalima pa sam po tome mislio da ne radi, što bi značilo da je problem u nepodešenom routeru...hm, nadam se da budem složio! Hvala još jednom
07.11.2008 | 17:56
Mrežu podešavaš u TCP/IP Control Panelu, nakon što to središ sve bi trebalo biti ok. I da, podržava DHCP ako treba....No osim ako nemaš posebnu želju raditi u OS 9, svakako stavi OS X, 10.4 će se instalirati bez problema, za 10.5 ga moraš prevariti da imaš brži procesor ali nakon instalacije radi normalno.
07.11.2008 | 20:11
Da, pronašao sam gdje se nalazi TCP/IP ali ostavit ću sve za OS X Tiger. No kad smo već kod OS X Tiger, pokušao sam ga instalirati i krene instalacija, prođe language ali stane kod prozora gdje bih trebao stisnuti disagree ili agree i ne miče se od tamo. Jeli to zbog male količine memorije (128 mb sdram)dok Tiger zahtjeva minimum 256 mb. Instalaciju sam započeo pritiskom tipke C na tipkovnici tako da boota sa dvd-a.

Evo specifikacije G4 : procesor 433 mhz L2 1MB cache
memorija 128 mb SDRAM 133
Ati grafika, mislim da je (16MB ili 64 MB)
usb 2.0 kartica i HARD DISK Quantum 30 gb 5400rpm
07.11.2008 | 22:44
Uhhh...128 MB je zaista premalo. Iskreno, ispod 512 MB ne bi ni pokusavao instalirati, a preporučam da utrpaš memorije koliko god stane unutra. Isto mi je čudno da stane, ali također nisam nikad pokušao instalirati OS X na stroj sa 128 MB RAM-a...
07.11.2008 | 23:33
hehe da i ja sam primjetio...brine me grafička od 16 mb za OS X, ima li ona veze? Piše svugdje da radi os x bez problema i tako mi je i rečeno. pokušao sam složiti internet na os 9 ali bez nekog napretka, javio mi je da se moj IP već koristi i da se TCP/IP bude ugasio...no ok,što sam sve upisivao nije ni čudo. Sutra se nadam instalaciji OS X i 512 mb rama tako da se nadam napretku.

evo ovo je moja pila hehe....

www.everymac.com/systems/apple/powermac_...powermac_g4_466.html


ja se ispričavam ako su pitanja glupa ali eto prvi puta imam mac doma i sve super radi jedino taj net nisam mogao spojit, no bitno da funkcionira kao cjelokupni stroj.
08.11.2008 | 05:12
U TCP/IP postavi:

Connect via: Ethernet built-in
Configure: Using DHCP Server

i to mora raditi (ako ne moraš upisivati username i pass kao za MAX ADSL).

Ja imam b.net i ovo gore mi tako radi super na Devetki.
08.11.2008 | 19:11
Evo me! Javljam se sa powermaca G4 i instaliranim OSX + 512 sdram-a hehe! Hvala svima koji su pomogli savjetima i moram priznati da je tiger OS X vrlo ugodan za rads obzirom da je računalo staro 7 god, radi izvrsno..

Konekcija na net je bila prelagana, tipa " do you wish to go on the net" klinuo yes i eto me

Još jednom hvala
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 7 sati, 57 minuta
  • smayoo: @mbp2009, imaš točno tu temu u forumu od prije par mjeseci
  • smayoo: Natrijeve baterije postoje u tzv. REDOX izvedbi već 30 godina, prvenstveno za stacionarne sustave, ali nisu bile pogodne za mobilne jer su bitno manje gustoće pohrane od litijevih, a i veće mase, jer su tekućinske. Velika im je prednost to što su ekološki neutralne, jednostavne za proizvesti i požarno nerizične.
  • m@xym: @Zdravac, OD otkrića nečega u laboratoriju do dolaska na tržište (ako se to upće dogodi) prođe između 5 i 10 godina
  • drlovric: O da. Jako veliko dan. Ljudi nisu svjesni bitnosti ali vrijeme ce polazati.
  • Zdravac: @drlovric, jesu, baš je lijepo danas pratiti HRT4 i live prijenos! :)
  • Zdravac: jel senzacionalizam ili ima nešto u ovoj tehnologiji da bi uskoro moglo i u praksu?
  • Zdravac: [link]
  • drlovric: Stigli Rafali ❤️????
  • mbp2009: Ekipa, treba mi preporuka za neki usb-c dongle za M1. Potreban je ulaz za SD karticu, HDMI ili DP (TB2), barem 2 Usb-a i ako je moguće jedan usb-c
  • smayoo: Funkcionalna zamjena je push notifikacija koja preko 5G ide po generičkom protokolu, samo aplikacija na mobitelu mora to podržavati
  • smayoo: Upozorili su me ljudi koji rade u toj branši, radi nekih telemetrijskih rješenja gdje nadzorni sustav SMSom šalje obavijesti korisniku
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Air, MacSlavko, Riba, ZeljkoB, zoranowsky, Anonimci (726)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.12 Seconds

Provided by iJoomla SEO