powermac 6100... reinstall os-a
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

powermac 6100... reinstall os-a


10.03.2015 | 22:47
Dođoh u posjed jednog PM6100 kojeg pokušavam vratiti u život... entry model, floppy radi a cd rom ne mogu provjerit jer mi nedostaje caddy... trebao bi pobrisati sve gluposti koje se sad nalaze na hardu i osvježiti ga novom instalacijom OS 7.5.x i nekakvom kolekcijom abandonware programa iz tog doba... ima netko tko se kuži oko instalacije OS-a na ove stare mašine i ima cd/caddy sa nekakvim prikladnim softwareom? (područje ZG)

za one koji se pitaju sto je caddy koji potražujem (mlađa generacija) evo slike

upload.wikimedia.org/wikipedia/en/f/f5/Cd_caddies_JPG.jpg
19.03.2015 | 14:55
Sada mi je jasno, nisam ih koristio, ali znam sto su, ali nisam znao naziv.
19.03.2015 | 19:53
Supet stvar! Bila bi fora oživjeti ga...
Mislim da to može vrtjeti i Mac OS 8, zar ne?

Abandonware možeš naći u vrtu, a svojedobno je jedan Jabučar (Nickname: macuser) prikupljao bazu OS-a i Software-a pa možda može pomoći?
19.03.2015 | 23:24
@macslavko mislim da na netu preporucuju SYSTEM 7.5.3 + update 7.5.5 kao najbolje rješenje ... pronađoh neke .img fileove na internetu ali sad jos trazim caddy pa da probam reinstall... muči me i procedura reinstalacije obzirom da sumnjam da sve ide kao kod novih OSova (boot sa cdroma i onda formatiranje/install)... sigurno ima nekakva kvaka u cijeloj priči... upute bi dobro došle...
20.03.2015 | 06:08
Alien kaže:
@macslavko mislim da na netu preporucuju SYSTEM 7.5.3 + update 7.5.5 kao najbolje rješenje ... pronađoh neke .img fileove na internetu ali sad jos trazim caddy pa da probam reinstall... muči me i procedura reinstalacije obzirom da sumnjam da sve ide kao kod novih OSova (boot sa cdroma i onda formatiranje/install)... sigurno ima nekakva kvaka u cijeloj priči... upute bi dobro došle...


Ide upravo tako. Stovise kod OS8/9 dovoljno je formatirati disk i kooirati System folder na njega da se pokrene. Blazeni Classic... Ako zapne na tom caddyju, u PEEK&POKE ih sigurno ima hrpa.
6100/60 je bio moj prvi Mac
20.03.2015 | 20:44
@riba ubi me ta potraga za caddyjem a p&p mi je predaleko da dodjem posudit jedan ...nasao sam za cca 10eura komad na ebayu ali nista mi ne garantira da cu bacit pare ako cd ne radi od starosti pa bi prije htio da samo nekim caddyjem isprobam da li ovo čudo radi a onda cu ulozit pare u obnovu... a kad smo kod obnove danas je naručena nova baterija za matičnu kako bi se monitor mogao normalno upaliti tj pokazati sliku nakon bootanja... cudesna riješenja iz 90tih godina
20.03.2015 | 21:43
Alien, jesi iz Zagreba? Ja sam u srijedu u zg, mogu ti donijeti caddy, ako ga ima u P&P. Samo se javi tamo Sveti i dogovori se s njim da ga pronađe pa ću se ja lako s njim dogovoriti da ga preuzmem u utorak navečer.
20.03.2015 | 23:21
Ako nema caddyja znam da je bilo barem 15 eksternih SCSI CD ROM pogona u supi.
21.03.2015 | 06:24
Dvojis oko 10€? Ja bi kupio makar bilo i baceno. Da je 100€, ajde, ali 10€.
21.03.2015 | 06:54
zabac kaže:
Dvojis oko 10€? Ja bi kupio makar bilo i baceno. Da je 100€, ajde, ali 10€.


Ja ne bi dao 10 eura za to, pogotovo zato sto se radi neobavzenom eksperimentiranju.
Mene vise muci to sto sam prilicno siguran da se PM6100 nikad nije isporucivao sa caddy pogonom, vec sa normalnim ladicarem.
21.03.2015 | 09:06
@zabac hebat ga meni je 10e puno za eksperiment a nekome nista...

@riba&smajo ajd probajte namoliti jedan caddy iz muzeja da sad ja ne trazim sve te ljude koje spominjete kao nekakav padobranac... ako nađete dogovorimo se na PM oko primopredaje u ZG ili Vam refundiram tisak troskove RI/ZG ako promašimo ovaj termin koji smayoo predlaže...

@svi nevjernici evo slika ljepotana nakon glancanja - vidljiva je ladica za caddy

21.03.2015 | 15:40
Jesi ti siguran da je to CD-ROM pogon? Da nije to ono čudo, kako se ono zvao... floptical? Ili magneto-optički disk?
Možda je stvarno sigurnije nabaviti (posuditi) eksterni SCSI CD ROM?
21.03.2015 | 16:19
@alien - Baš mi je super da si se upustio u oživljavanje starog stroja! Kod mene u školi ima nekoliko starih g3 bež strojeva koji su skoro na smeću završili. Čim ulovim vremena mislim ih srediti. Jedino me muči što su izgubili tastature i miševe, a radi se o onim starim adb periferijama koje na ebay-u koštaju previše.
Imam doma i jednog Silicon Graphicsa O2 kojem treba zamijeniti cpu module. Fali mi jedino vremena
21.03.2015 | 18:38
@smayo 101% cdrom pogon (SONY, SCSI)
@zoranovski problem vremena je uvijek prisutan... ali problem prostora još više
21.03.2015 | 19:29
Javio sam se Sveti. Ako se uspijemo uhvatiti u utorak, imat ću caddy sa sobom u srijedu, u Zagrebu.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 1 dan, 4 sati
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)
  • Air: ...možda bi se razvili skriveni talenti za poeziju :)
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis... brzo bi se reducirao broj vojnih stratega, predsjednika, trenera... :)
  • smayoo: @Air: :D
  • imjasminh: u biti cmd r xD
  • imjasminh: updatane slike mobitela u oglasniku - cmd f5 ako vidite stare slike...
  • imjasminh: Apple iPhone 14, 128GB, Midnight Blue - 89% - Spuštam na 450 EUR - [link]
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis uvelo bi porez na političke teme, 1c za čitanje, 2c za pisanje po postu.
  • Gjuroo: "Smayoo: 25x je vrlo optimistična procjena :)
  • Bertone: Otvorena tema "Zero-day" pa se slobodno možete maknuti od politike i rata
  • Bertone: Ma znam, ali tko će to čitati :(
  • smayoo: Svatko je slobodan otvoriti kakvu god želi temu koja ne krši opća pravila. Zar je uredništvo krivo što vi, članovi, pokazujete 25 puta veći interes za političke teme, nego za stručne? :)
  • Bertone: ... no u pravu si, lakše je mlatiti o politici nego o stručnim hardversko-softverskim temama :)
  • Bertone: Kad si stavio video, malo sam bacio oko na forum no nisam našao zasebnu temu o sigurnosti u koju bi se mogle staviti vijesti ili linkovi na iste no tražiti ću još malo
  • Gjuroo: Apple teme nam se svele na vikalicu, a forum preuzela politika...
  • Bertone: Još malo o sigurnosti (ako nekoga zanima), [link] i [link]
  • Gjuroo: Upozorenje Apple korisnicima glede moguće krađe identiteta: [link]
  • Gjuroo: @drlovric: Sviđaju mi se oznake što nisu šareni... Taj grb sa zoo vrtom je uvijek nekako kao šaka u oko, al ajd.
  • drlovric: [link]

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.14 Seconds

Provided by iJoomla SEO