Kako koristiti basplatan internet preko X-VPN a
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Kako koristiti basplatan internet preko X-VPN a

13.04.2019 | 17:55
Ja za 12-13 eura imam paket koji osim ukljucenih minuta i sms poruka, nudi i 10GB mobilnog interneta. I sad trebam to krasti i misliti da li ce da mi radi ili ne radi u trenutku kad mi treba. Ili da ljudi skuze da ih kradem pa mi iskljuce mobilni broj, i izgubim 10 puta vise dok ne skuzim da sam klijentima nedostupan.

Drago mi je ako je covjek rijesio svoj problem i nasao nacin da to ne placa, i stedi mozda kunu dnevno. Nije puno al' covjeka veseli

Ne mogu da vjerujem na sta ljudi trose svoje vrijeme i energiju
14.04.2019 | 11:18
zabac kaže:
Sigurno je ilegalno.

Mislim da je bas suprotno, najvjerojatnije je legalno (kazem najvjerojatnije jer mi ovdje ipak nagadjam i ne znamo kako ro tocno radi), a ikakva ilegalnost bi trebala biti dokazivana.

Jedino ako si dobio upozorenje kod spajanja na takav VPN da je samo za ovlastene osobe i sl. ili ako je izricito napisano da to ne smijes u tvom ugovoru s tim operaterom mozemo pricati o ilegalnosti.

Pa MOTD banner je odavno izmisljen prvenstveno zbog takvih stvari.
14.04.2019 | 11:30
Zapravo nije. MOTD je izmišljen davno, to je točno, ali apsolutno ne zbog takvih stvari, nego kao način da se korisniku prije logina skrene pažnju na aktualne uvjete korištenja (tipa "danas mijenjamo diskove pa vam archie repozitorij neće biti dostupan" ili "zbog važne obrade CPU resurs za korisnike prioriteta manjeg od 4 bit će danas reduciran na 20%", itd.). To je bilo tako nekad. Onda su advokati i ekonomisti zavladali IT industrijom i sve je otišlo u ocat...
Danas se MOTD (skraćeno od "Message of the DAY") upiše jednom kod setupa servera, u njoj piše hrpa advokatskog bullshit-mumbo-jumbo i to više nitko ne čita.
Ali dobro, sorry, to je offtopic.
14.04.2019 | 12:11
songoku kaže:
zabac kaže:
Sigurno je ilegalno.

Mislim da je bas suprotno, najvjerojatnije je legalno (kazem najvjerojatnije jer mi ovdje ipak nagadjam i ne znamo kako ro tocno radi), a ikakva ilegalnost bi trebala biti dokazivana.

Jedino ako si dobio upozorenje kod spajanja na takav VPN da je samo za ovlastene osobe i sl. ili ako je izricito napisano da to ne smijes u tvom ugovoru s tim operaterom mozemo pricati o ilegalnosti.

Aha! Prije nego sto ukrades dobijes upozorenje kako to ne smijes raditi?
Po tebi je skudanje piratskih programa legalno jer te nitko ne upozorava.
Koliko znam i djeljenje interneta je zabranjeno.
14.04.2019 | 12:26
songoku kaže:
zabac kaže:
Sigurno je ilegalno.

Nisam pravnik, ali, ako koristiš neovlašteno, i bez plaćanja, neki resurs teleoperatera, prije će biti da je to ilegalno.

Kada otvoriš prozor na sobi, da li ispod prozora stavljaš upozorenje potencijalnim lopovima da je ulazak kroz otvoreni prozor ilegalan?
Da li je krađa nečega iz tvoje kuće legalna ako ispred ulaza nisi stavio upozorenje da je zabranjeno krasti stavari iz tvoje kuće?

Po tebi je legalno spajanje na privatnu WiFi mrežu koja nije zaštićena lozinkom?
14.04.2019 | 13:29
zabac kaže:

Aha! Prije nego sto ukrades dobijes upozorenje kako to ne smijes raditi?

Mislim da usporedba bas i nije na mjestu, ali da, trebas dobiti upozorenje prije nego se nesto moze smatrati ilegalnim i vjerujem da je to upozorenje za kradju izdato u svim pravnim drzavama.

Po meni ovdje vise pase usporedba: Trebas li biti kaznjen za gazenje po travi u javnom parku ako nigdje nije postavljen znak "Ne gazi po travi"

zabac kaže:

Po tebi je skudanje piratskih programa legalno jer te nitko ne upozorava.
Koliko znam i djeljenje interneta je zabranjeno.

Koliko je meni poznato, ove obje stvari su izricito navedene kao zabranjene u EULA.

m@xym kaže:

Nisam pravnik, ali, ako koristiš neovlašteno, i bez plaćanja, neki resurs teleoperatera, prije će biti da je to ilegalno.

Kada otvoriš prozor na sobi, da li ispod prozora stavljaš upozorenje potencijalnim lopovima da je ulazak kroz otvoreni prozor ilegalan?
Da li je krađa nečega iz tvoje kuće legalna ako ispred ulaza nisi stavio upozorenje da je zabranjeno krasti stavari iz tvoje kuće?

Za razliku od tvoje kuce koja je privatno vlasnistvo, opraterov server je u sluzbi "javnog dobra" i ako operater zeli ograniciti pristup oderdjenom dijelu to mora i jasno naznaciti.

m@xym kaže:

Po tebi je legalno spajanje na privatnu WiFi mrežu koja nije zaštićena lozinkom?

Pa, u vecini zemalja koje svoje zakone jos nisu uskladile sa digitalnim dobom u kojem zivimo, nazalost da.

I btw. ne podupirem, niti mi je cilj braniti ovakve sheme, ali ipak mislim da je velika razlika izmedju pojmova moralno i legalno.
14.04.2019 | 14:00
songoku,

To što je server teleoperatera, kao što ti kažeš "u službi javnog dobra" ne znači automatski da ga ti možeš koristi onako kako tebi odgovara.
Ekvivalent takvom pristupu bi bio primjer kada bi ti kao 'korisnik' ušao u poslovnicu neke banke (koja je u službi javnog dobra), ali kroz otvoreni prozor, a ne na glavna vrata, i poslužio se novcima složenim u nekoj ladici.

Podaci i način za pristup na eventualne portove preko kojih se internet promet ne obračunava, nisu javno objavljeni od strane teleoperatera, i da bi netko došao do tih podataka, mora se dobro potruditi da bi iste pronašao (ili pronaći podatke koje je objavio netko drugi, koji je opet do njih morao doći svojim trudom).

U praksi to znači da je to teško usporedivo sa šetanjem po neograđenom javnom travnjaku, već bi se prije moglo usporediti sa šetnjom po travnjaku koji je omeđen visokom ogradom.

Ako svjesno koristiš besplatno uslugu za koju znaš da se naplaćuje, trebao bi biti dovoljno inteligentan da shvatiš kako se radi, ne samo o nemoralnoj, nego i o nelegalnoj aktivnosti.
14.04.2019 | 15:45
@songoku, u EULA-i jesu zabranjene kad legalno kupiš program, ali kad ga skidaš s neke čudne stranice, nitko te ne upozori i onda je opet legalno?
m@xym ti je isto odgovorio kao i ja.
Ako nije zabranjeno, ne znaći da je dozvoljeno.
Moderatori: jupi
  • Stranica:
  • 1
  • 2

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 1 sat, 22 minuta
  • m@xym: I Revolut i Monese, kažu 'uskoro'. Negdje se spominjao i kraj 6. mjeseca koji je sada vrlo blizu. I neke domaće banke rade na uvođenju Apple Pay-a. Ostaje nam sam strpiti se još malo.
  • erseticmatej: Jel ima tko kakvih saznanja o apple pay-u, nesto se spominje kraj sestog mjeseca ali sam skeptican po tom pitanju..?
  • Mate22: Ajmo prošli su ti dani vrnimo se mi tj. vi IT temama
  • smayoo: Ne brini. Proći će kad narasteš... :)
  • Mate22: Jbg, sorry... izazivaju.
  • JOHN: opet vi o komunjarama i fašistima! :-)
  • Mate22: Smrt komunizmu!
  • zoranowsky: Smrt fašizmu!
  • smayoo: Eto, slažemo se, dakle, da ne pričamo o boji uniforme. :)
  • m@xym: po istoj toj logici ustaše su bile khaki smeđe (osim jedne postrojbe koja je imala crne uniforme)
  • smayoo: Po imenu. A uniforme su im bile crne. Ha! :)
  • Daddo: zaboravio si Kmere... oni su isto crveni ;)
  • smayoo: tom logikom su komunisti samo oni koji su nosili crvene uniforme, dakle britanska kraljevska vojska u 19. stoljeću i Garibaldijevi crvenokošuljaši u doba talijanskog Risorgimenta :D
  • Daddo: smayoo, tom logikom su i domobrani bili antifašisti (jer nisu nosili crne uniforme) :D
  • smayoo: Antifašizam nije crven nigdje u Europi, pa ni ovdje. Antifašizam je ne-crn. B)
  • cariblanco: Iz "crvene" Jablanice....smrt fažizmu
  • stefanjos: Takodjer :)
  • cariblanco: Pozdrav iz Bosne :)
  • Mate22: Hvala i tebi sinko svako dobro.Živio ti nama!
  • smayoo: Čestitam svima Dan antifašističke borbe!
  • Soffoklo: ok
  • marvin: @soffoklo - imaš PP, pa pogledaj. :)
  • Cheka: Pozdrav ekipi, jel netko kupio novi Macbook Pro 15 ? Ima li kakvi problema u ovih 2-3 tjedna sto je vani ? Dvoumim se da ga kupim. :)
  • drlovric: Mjesec dana free na CuriosityStream, i meni i vama :) [link]
  • cavarovobrdo: MacBook Pro spašen, očišćen i posušen. Svaka čast ekipi s Trešnjevke jer su imali muda.
  • smayoo: Požuri dok nisu napravili te ograde! ;)
  • cariblanco: UPOMOĆ , kako uteći iz Bosne...zaglavio sam ovdje, skoro kao Mamić :D
  • cavarovobrdo: Ufff, hvala! hospitaliziran na Trešnjevci. Vidjet ćemo dalje!
  • smayoo: U EE otpad, bojim se... :(
  • cavarovobrdo: UPOMOĆ laptop MacBook Pro zaliven mlijekom!!! Koji servis u ZG je najbrži i najbolji. Neki su već odbili uzeti laptop. Nisam iz ZG? Gdje odnijeti laprop. Pomagajte! Hvala!
  • drlovric: Imamo li IPSC strijelaca ovdje? :)
  • kupus: i zabranjeno je prodat odmah nakon sto kupis (ne mozes zaradit u par sati), vec preko noci. ako hoces dionice, odi do brokera.
  • kupus: al navodno mozes zaradit, mojem frendu su isplatili neku sitnu lovu svojevremeno
  • kupus: ja ne bih davao offshore racunima novac, ima tonu primjera na internetu ulagaca koji vise do njega nisu mogli doci
  • kupus: jel to isto kao i plus500? igras se sa sirovinama i dionicama, ali sa polugom (omjerom)?
  • m@xym: 'zarada do 90' da budem precizniji, ali zaključak isti
  • m@xym: čim je 'zarada 90%' mora bit prijevara
  • Mate22: dobije se .|.čina
  • drlovric: Ma nesto se kladis na neke dionice.... stvanri su podaci, al ne znam ho e li biti stvarne isplate ako sta dobijes :)
  • Riba: Sa takvim imenom ne može biti ništa drugo do prevara.
  • Riba: Što je to, zvuči kao tableta za povećanje spolovila?
  • drlovric: Jel netko od vas koristio Binatex? Jel to prijevara? :)
  • saint: Ne,6s i SE au zadnji za update
  • Mate22: Znači na moj iPhone 6 plus koliko skužajem neće se moć puknit ovaj novi iOS 13 :/ Correctly?
  • stefanjos: jasno je to, bez performativnih poboljsanja bio bi jednako dobar kao i ios 12, dobar! ali sa najavljenom promjenom pakiranja aplikacija i njihovim brzim otvaranjem to ce biti mrak.
  • drlovric: Stefanjos: Odavno vec HW nije usko grlo na iPhone vec osakaceni iOS. Tako da ne sumnjam da ce sve raditi barem jednako dobro kao iOS 12 :)
  • stefanjos: citam da je ios13 zvjerka na iphoneu 7 pa me veseli sto ce jos jednu godinu drzat mobitel relevantnim. za sada sam na 2,5 od planiranih 5 godina koristenja. nadajmo se da ide tako dalje :D
  • cavarovobrdo: Kako li će nova "RENDA" renderirati :)
  • drlovric: Kupicu ja medalju kakvu ako je dobra cijena, ratni veteran da budem :D
  • smayoo: Žabac, nema frke, stavi ordenje u oglas. Rubrika je “Hardver” :D ;)

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Novo na Jabučnjaku

Teme

Novo u Appleu

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%