Wordpress, Joomla ili Drupal?
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Wordpress, Joomla ili Drupal?


16.11.2009 | 17:11
Pozdrav ljudi.

Do sad sam samo radio statični web (html/css) i nesto flash dodataka, no sad sam dobio naruđbu da napravim web koji bi se mogao nadopunjavati sadrzajem od strane narucioca (dakle radi se o ljudima koji zele neki integrirani wysiwg editor za tu svrhu).
Predložio sam ljudima da se koristimo nekim od gotovih rijesenja kao joomla, wordpress, drupal ... i ljudi pristadoše ... njima treba custom layout a ne custom wysiwg program.

Također ljudi to žele na serveru svog izbora i sa domenom svog izbora dakle ja bi radio na mamp-u to.

Trebao bih savjet oko izbora oko ovih navedenig opcija dakle wp, joomla ili drupal?
Koja su vaša iskustva?
Preporuke?

Potrebe su mi sljedeće:
Želim napraviti custom template koji kao layout onda biva primjenjen na sav sadržaj.
Treba dati ograničene privilegije naručiocima takve da mogu postati i editirati sadržaj no ne i prčkati po globalnim podešenjima.
Neće se raditi o nekom užasno prometnom sajtu da bi to bio faktor (čujem da drupal nije baš dobar za portale koji imaju puno prometa iako ima i takvih primjera).

Trebam relativnu fleksibilnost kod layouta i jednostavnost rada (neznam PhP ni MySQL).
Voljan sam učiti no nebi baš da ovaj uradak ovisi o tim znanjima (PhP ni MySQL jer ih nemam.
Imam neke tutorijale za sva tri (wp, joomla i drupal) tako da imam neki bazični izvor informacija ... no nekako htio bih ne promašiit sa izborom.
Rad na sajtu počinjem 11.sječnja tako da imam vremena za učenje, i različita iskustva i stavove
Mišljenja ... komentari?

Hvala vam
16.11.2009 | 17:22
Ne znam koliko ce site biti kompleksan i kakvi su tocno sve zahtjevi ali po opisanom vjerujem da se radi o necem relativno jednostavnom i osnovni zahtjev je jednostvno mijenjanje sadrzaja od strane narucitelja.
Ja bih ti preporucio da zanemaris sva tri navedena (mozda bi wordpress bio ok ali s njim nemam previse iskustva i on je vise onako blogging cms) - pogledaj LightNEasy. Ja ga u zadnje vrijeme koristim kao podlogu za vecinu stranice koje su me ljudi zamolili izraditi i jako sam zadovoljan. Kako naziv kaze jednostavan je ali ima sve osnovne mogucnosti za zadovoljiti potrebe vecine stranica. Moze raditi bez baze ili sa SQlite (flat file baza ugradjena u PHP5). Zadnje verzija podrzava i mysql no ako se ne radi o *jako* prometnom siteu, SQliste ce sasvim zadovoljiti. Njegova je prednost sto je vec ukljucen u hosting koji ima PHP5 (i ukljucen SQlite modul), management je puno jednostavniji, backup je jednostavan jer ti je citava baza na disku kao file. Ako ti je pak vaznije nesto nauciti, nije lose upoznati se sa mysql-om, ali recimo da ako imas pametnijeg posla (a bilo bi tuzno da nemas ), mozda preskociti taj dio zivota. Sto se PHP-a tice ovdje se mozes provuci bez PHP znanja, dovoljno je baratati HTML-om i CSS-om te procitati kratki manual. Primjer lightneasy site ti je recimo www.peekpoke.hr i www.gestalt-psihoterapija.com a uskoro ce ih biti jos. Procitaj i licencu, u slucaju da zelis maknuti creditse autor trazi 40 eura po siteu.
Joomla je vjerojatno overkill za vecinu potreba. U svakom slucaju ako treba pomoc za jedno od ovo dvoje, ja sam uvijek na raspolaganju.
16.11.2009 | 18:32
Ja bih predlozio WP. Za izradu templejta potrebno je znanje HTML/CSS-a, a PHP samo trebas znati razlikovati od ovo dvoje, da ne syebes nesto kad budes ubacivao HTML u templejt

Instalira se u 20 sekundi, doslovno. Podrzava usere... probaj, vjerovatno ce ti se svidjeti na prvu ruku.

bok!
16.11.2009 | 18:37
Hey riba ,
sajt nije prekompleksan, jedna umjetnička skupina treba svoj web, a s obzirom na karakter rada im treba da mogu relativno redovito to nadopunjavati, a kako su umjetnici nemaju para za dezurnog admina koji bi svaki put uskocio i dodao novi sadrzaj.
Dakle promet nece biti neki (obzirom da je rijec o umjetnosti) tako da to nije nesto na sto treba obratiti paznju.
E sad iako trebaju dodavati sadrzaj nebi trebao izgled biti "blogast" a i trebao bih fleksibilnost po pitanju layouta.

Vezano us LighNEasy (LoL) kakve su mu mogucnosti custom css-a ili izrade vlastitog template-a?
To mi jest bitno.

tnx
16.11.2009 | 18:38
quadmachine je napisao:
Ja bih predlozio WP. Za izradu templejta potrebno je znanje HTML/CSS-a, a PHP samo trebas znati razlikovati od ovo dvoje, da ne syebes nesto kad budes ubacivao HTML u templejt

Instalira se u 20 sekundi, doslovno. Podrzava usere... probaj, vjerovatno ce ti se svidjeti na prvu ruku.

bok!


html/css imam solidno znanje ... no tu se bas koliko kuzim ne razlikuju ove tri opcije. Ili grijesim?

tnx
16.11.2009 | 19:24
ecvis17 je napisao:
E sad iako trebaju dodavati sadrzaj nebi trebao izgled biti "blogast" a i trebao bih fleksibilnost po pitanju layouta.

Vezano us LighNEasy (LoL) kakve su mu mogucnosti custom css-a ili izrade vlastitog template-a?
To mi jest bitno.


Nema posebnih ogranicenja, napravis template kakav hoces. Skini ga i instaliraj po MAMP-om, i virni u postojece templateove.
16.11.2009 | 21:52
Ja imam iskustva sa Wordpressom i Joomlom (jedan srednje velik site u Joomli i par manjih za firme u Wordpressu). Preporucio bih Wordpress ima dosta prednosti, pogotovo za ovak jednostavnije siteove, ako se poigras mozes napravit fini dizajn koji po nicemu neće odavat da je ispod blogging cms. Ali mozda je ovo kaj Riba predlaze i bolje rjesenje, i sam cu provjerit o cemu se tu radi.
16.11.2009 | 22:39
tomislav.c je napisao:
...

Koji je razlog da predlazes Wordpress?
Jel overkill za ovu namjenu ili ?
Oko te joomle cujem skroz oprecne stavove.
Sto se wordpressa tice opet govore ljudi da je nesto vise posla napraviti ga da ne fura na blog?
Koliko je ovo istina?

tnx
16.11.2009 | 23:48
1. Drupal je highend cms u svijetu open sourca i sigurno se od ovih nabrojanih najbolje ponasa na prometnim sajtovima (apsolutno nije tocno to sto si cuo za drupal). Ali tebi je nepotreban po onome sto trazis.

2. wordpress je bloging alat, ali moze posluziti i za druge stvari, pa tako i za ovakve siteove kao sto tebi treba. Jednostavan je, ne moras znati php i imas veliki izbor pluginova i gotovim templatevoa za njega koje jednostavim modificiranjem mozes prilagoditi sebi.

ALI...

3. Za ono sto tebi treba predlazem TEXTPATTERN!
CMS koji svojom jednostavnoscu jednostavno iskace isped svih. Kod mu je slican xml-u.
Odlican za jendostavne siteove (kao sto je moja osobna prezentacija ) ili za naprednije bologove-magazine kao sto je astrobiology.nasa.gov/.
Pa ako ga NASA koristi... onda je valjda dobar...

Ukratko, u Expression Engine i textpattern se najvise kunu dizajneri. A i podrzava najcool stvar zvanu textile (lightweight markup language).
17.11.2009 | 00:29
Morfnaom, nisam siguran da je textile i slicno bas ono sto ecvis trazi. Textpattern i Expression engine imaju jako zanimljiv koncept, ali iz mojeg iskustva s njima treba ponesto zagrijati stolicu.
17.11.2009 | 00:45
ecvis17 je napisao:
tomislav.c je napisao:
...

Koji je razlog da predlazes Wordpress?
Jel overkill za ovu namjenu ili ?
Oko te joomle cujem skroz oprecne stavove.
Sto se wordpressa tice opet govore ljudi da je nesto vise posla napraviti ga da ne fura na blog?
Koliko je ovo istina?

tnx


Predlažem Wordpress jer je jednostavan, počevši od instalacije koja je par klikova. Na Joomli je već par klikova više.
SEO friendly je već u startu, ali naravno i sam možeš taj dio popravljati. Ima ogroman community i jako puno se koristi(od portala, blogova pa do običnih galerija), milijuna tema koje ti možeš dalje preurediti kako tebi odgovara, pluginova itd.
Googlaj wordpress themes, one column, two column itd, tek tolko da vidiš kakvi sve siteovi se mogu napravit.

Ali nemora biti da je je i najbolji za ono kaj ti treba, mislim da ima puno dobrih cms-ova. Preporučam da uzmeš malo vremena, poskidaš i poinstaliraš ovih par cms-ova koje smo ti predložili ovdje, pa pogledaš. Joomlu i Drupal mislim da ćemo se svi složiti da netrebaš instalirati, barem ne za ovakav tip sitea.
17.11.2009 | 00:59
ok tnx svima ... budem sad malo proguglao ove stvari pa cu vijdeti sto mi se cini "nejugodnije"
Kako mi je ovaj nacin izrade siteova nov ... nisam bas sklon opcijama koje za koje "treba zagrijati stolicu"
bude jos pitanja
17.11.2009 | 02:39
Moze, javi ako bude kakvih pitanja, a posebno me znaimaju tvoja iskustva iz prve ruke buduci da nitko od nas ovdje nije probao sve.
I umalo zaboravih - na www.opensourcecms.com mozes isprobati gotovo sve dostupne CMS-ove bez da ih instaliras kod sebe!
  • campo
  • Posjetitelj
17.11.2009 | 12:20
ja sam uvijek radio na joomli i MAMP u i nikad nisam imao nikakvih problema,...znači stabilnost je 100% probao sam i neke druge ali joomla je najbolje podržana po meni,..a najveća prednost je to što češ steći iskustvo za napraviti i najzahtijevnije activ sites

ja mislim da je joomla vec par godina broj jedan u ovoj kategoriji,..
17.11.2009 | 20:24
Riba je napisao:
Morfnaom, nisam siguran da je textile i slicno bas ono sto ecvis trazi. Textpattern i Expression engine imaju jako zanimljiv koncept, ali iz mojeg iskustva s njima treba ponesto zagrijati stolicu.


Znam da mu ne treba textile, ja sam to samo naveo kao jos jedan argument vise

Riba, sto se tice "grijanja stolice", pa mislim da je textpattern nesto i jednonstavniji od wordpressa sto se tice samog koda (xml vs. php-like). Sto se tice nekih drugih stvari kao sto je manipulacija sa template-ovima (njivova zamjena), textpattern-ov malo zbunjujuci nacin tretiranja stranica kroz sectionse (stranica-page je section, a page odredjuje strukturu tog sectiona...)itd..., e tu je vec wordpress u prednosti. Mozda je nekome potrebno vise vremena za ovo i "grijanje stolice", dok je meni je bas leglo na prvu. Ma ne znam... sve ovisi kako kome legne koji cms...

Bilo kako bilo, odbaci joomlu i drupal. to ti ne treba.

Uglavnom, ako sam dobro razumio, za ono sto ti sada treba i sto ce ti trebati u buducnosti: skini wordpress, instaliraj i vozi... neces pogrijesiti! "CMS" (mada je on vise blog alat...) koji ima veliku bazu korisnika, miliun pluginova i redovite updatove.
Ustvari, kada netko ima pitanje kao sto ga ti imas, the best answer je wordpress.

Mada odvoji malo slobodnog vremena i probaj textpattern i neke druge cmsove koji su drugi vec spomenuli. Nikada ne znas koji ce ti najbolje "leci".
10.05.2012 | 16:38
Ja bih ti preporučio Wordpress, a ovdje imaš odlične tutorijale za WP na našem jeziku, svakako provjeri http://www.wpskola.com/
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 23 sati, 25 minuta
  • dpasaric: :)
  • smayoo: Čestitam svima Dan antifašističke borbe!
  • drlovric: Za nekih tjedan dana moj Macbook Pro M1 Pro 16" ide na prodaju. Ako nekoga zanima takvo racunalo (us layout, 16gb ram) neka se javi za dogovor.
  • dpasaric: Možda je to bio Belonguzije - androdi kojeg je predstavio LET 3 u Pikiju jednom davno... istina, imao je dosta ograničen rječnik... :)
  • accom: Evo, čitam o zidiću i gledam Baltazara... jel to bila prva AI mašina na svijetu?
  • dpasaric: To se i meni dogodilo par puta, uvijek prije objave napravim barem copy u buffer, a često ako je nešto kompleksnije, samo paste u TextEdit, just in case.
  • Yonkis: I pretraga je beskorisna, zato sam pisao novu temu jer mi je trebalo manje vremena da ju natipkam i dodam screenshotove nego da češljam rezultate pretrage.
  • Yonkis: Jedem ti jabucnjak, napišem novu temu i nisam odabrao Forum i sve mi izbriše kad sam kliknuo PROVJERI. Odsutajem, 20 min tipkanja otišlo u vjetar. Nikakav alert ili nešto da iskoči da me upozori.
  • ZeljkoB: Zaba na dev beti radi bez greske
  • dpasaric: Vidio sam neke na Twitteru da su stavili dev betu, ali nisu ovdje.
  • mbp2009: ne vidim neke konkretne info na netu za to
  • mbp2009: Ne znam odakle ove diskusije poticu, ali da vidim, ima li koga na dev beti ios? Pogotovo ovaj dio me zanima za PBZ i poslovnu PBZ, ako radi
  • dpasaric: Čekam da mi dođe jedan zanimljiv komad hardvera, pa ću finalizirati velik pregled monitora koji će mnogima biti koristan!
  • dpasaric: "Your request has been processed"
  • Ender: takodje i ja molim admina da obrise i moj korisnicki nalog. ostavljam mogucnost da se kasnije opet prijavim kad i ako se neke stvari promene. pozzz i svako dobro.
  • dpasaric: @Air U redu, razumio sam. Hvala ti na svemu onom pozitivnom, ono drugo će srediti vrijeme.
  • jura22: Vrijeđaj partizane i Tita pa da vidiš.
  • Air: Ako si razumio onda napravi to, a ne da moram pisali litanije za jednostavan zahtjev.
  • dpasaric: Air, naravno da je dovoljno, ako to želiš mogu i ja odmah, ali hej, jutro je pametnije od večeri, prespavaj, pa javi, najmanji je problem kliknuti na delete.
  • Air: Zanimljiv vam je latinski. Uživajte. Između vaših upisa napišite što je potrebno da zatvorim račun na Jabučnjaku ako nije očigledno dovoljno razumljivo ovo što sam napisao na vikalici.
  • smayoo: Canis mater studiorum. Stara studentska. :D
  • dpasaric: @Gjuroo: Per aspera ad astra!
  • Gjuroo: @Air: Illegitimi non carborundum.
  • dpasaric: Chill out i vidjet ćeš kako će ovo sada biti ugodnije, korisnije i pozitivnije mjesto za sve korisnike.
  • dpasaric: Joj ne drami.
  • Air: Molim odgovornu osobu da obriše Air račun.
  • Air: U ovim novim okolnostima transparentnog licemjerstva pojedinca podvlačim crtu. Ja nemam želudac za trpiti to da mi jedan licemjer briše čiste postove samo zato što on ima problem u svojoj glavi. Kako je tino1 rekao bilo mi je zadovoljstvo dolaziti na Jabučnjak radi ljudi. Ovim putem pozdravljam sve dobre ljude Jabučnjaka i HVALA vam! Nakon ovog upisa brišem svoj račun.
  • dpasaric: Sve što je sada obrisano u "kafanskim laprdanjima" je bilo u dogovoru s Djurom, počistili samo za sobom i tko hoće može tamo dalje s "lakim temama".
  • drlovric: @Rusty: Slazem se 100%. Svako bira za sebe. Jedna tema u sekciji Razno, nije smetala nikome ko je dosao da konzumira nesto drugo. Ako sam dosao u ducan da kupim povrce, zasto bi mi smetalo sto prodaju i hranu za bebe? :)
  • rusty: Evo kao dugogodišnji član foruma, moram priznati da niti jednom nisam otvorio političke teme niti sudjelovao u njima na forumu. Dolazim vidjeti non političke, non automobili teme. I jedna i druga su mi kao nogomet, besmislene i ne interesantne. Da li će mi faliti, ne. Da li ću manje dolaziti na forum, ne.
  • dpasaric: To je tvoje viđenje.
  • dpasaric: Obećajem da ćemo je izreklamirati na forumu, pa tko voli…
  • Air: Znam tvoje ovlasti. Nije u tome problem. Problem je što se Jabučnjak predstavlja kao pozitivan, a ovo što ti radiš je negativno!
  • dpasaric: Evo, pokreni i ti moderiraj Signal grupu za vaše političke rasprave.
  • dpasaric: I probaj biti koristan. Pokreni nešto pametno i svima korisno.
  • dpasaric: Pročitaj kućni red još jednom.
  • Air: @dpasaric Otvorio si javni komunikacijski kanal. Tko si ti da brišeš postove iste tematike o kojoj sam pišeš, ako ti postovi nisu uvredljivi i ne krše nikakav zakon?
  • dpasaric: Poanta je da je besmisleno dalje širiti raspravu.
  • Air: Fakat imaš teških osobnih problema
  • Air: Protiv "cara" se ne smije ništa pisati?
  • Air: Smetati osobno?
  • Air: i zašto si obrisao ovaj moj tekst is te teme?
  • Air: u temi kafanska laprdanja
  • Air: @dpasaric Samostalno, ničim izazvan optužio si Djuru za nešto. Djuro ti je odgovorio. Budi čovjek, pa kada si "zagrizao" odgovori čovjeku na njegovu cijelu obranu. - stavku po stavku.
  • Air: Skrećeš TEMUsa svojih LOŠIH djela na svoja DOBRA djela (koja nitko ne spori).;)
  • dpasaric: Propast su lijenost i jalovo lamentiranje. Tko je vrijedan i radi neće propasti.
  • dpasaric: Jabučnjak je do svoje punoljetnosti davao odličnu pomoć svakome tko je došao i bez vaših političkih prepucavanja.
  • dpasaric: Vaša hipoteze su potpuno promašene! :) Ono kao "super je imati stalno aktivnu crnu kroniku jer će onda puno ljudi to čitati, pa će ti koji to čitaju pomagati drugima." Bez brige, tko treba pomoć dobit će je i bez crne kronike.
  • Air: Represija i samovolja su isključivo put u propast
  • drlovric: Represija i samovolja nikada nije rjesenje.

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Oglasi

Anketa

Koji Mac koristite?

Page Speed 0.52 Seconds

Provided by iJoomla SEO