AC router za radnicku klasu :)
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

AC router za radnicku klasu :)

07.06.2019 | 15:25
Treba mi preporuka za neki fin AC router pristojnih performansi.

Sada koristim uredjaj koji sam dobio od telecoma, pa bi htio upogoniti AC jer mi je laptop na kojem radim u drugoj prostoriji, a prebacujem cesto velike podatke.

Ima li nesto zanimljivo a da ne kosta par stotina eura?
08.06.2019 | 02:10
Ekipa se kune u Mikrotik hAP ac2.

Ja ga nemam i nisam ga imao prilike probati, no na temi o razdvajanju bežične mreže se javio netko tko ima i kaže da mu valja (doduše, on ima AC a ne AC2).

Ono mikrotika što sam imao prilike sresti tamo gdje sam radio (operateri ga vole jer je omjer cijena/mogućnosti dobar), kad je radilo, radilo je kako treba. Otprilike jednom ili dvaput mjesečno su se zablesirali, no to je bilo u ne-kućnim uvjetima sa puno većim prometom nego što ga kućni korisnik radi.

Moj izbor kućnog rutera je bio Synologyjev RT2600AC i s njim sam zaista zadovoljan (no on ne spada u kategoriju "ne košta par stotina eura").
08.06.2019 | 10:43
hAP ac² je OK uređaj. Ja više bez MikroTika doma ne mogu. Konstantno spajanje do 10 uređaja bez blesiranja ne podržava skoro niti jedan ruter naših provajdera. Mikrotik mi odrađuje sve, uključujuć i PPPoE konekciju prema van. Isto tako i firewall se može lijepo namjestit.
Ruter od provajdera mi je samo "prolazni". Kad se jednom konfigurira, možeš na sve probleme zaboraviti.
MikroTik je u svijetu rutera kao Mac u svijetu računala
08.06.2019 | 11:53
Synology je Mac, MikroTik je Linux. Imam oba.
08.06.2019 | 12:42
Nije to mislio.
Svejedno, Linksys su isto odlični routeri, ali je pitanje što ti od toga uopće treba.
Kupi polovni AirPortExtreme, pa makar i stariji model. Radi uredno i konfigurira se jednostavno.

JA ima APE iz čiste komocije jer kas krepa modem/router od providera, ne trebam cijalu mrežu postavljati. Jedini posao je u modemu/routeru ugasiti WiFi.
08.06.2019 | 13:08
Ja sam uzeo TPlink dir600 za 50kn, doslovno je plugnplay, spojis ga u router i u struju, sve sljaka iz prve. Naravno, ima svoju wifi mrezu.
08.06.2019 | 16:48
kupus kaže:
Ja sam uzeo TPlink dir600 za 50kn, doslovno je plugnplay, spojis ga u router i u struju, sve sljaka iz prve. Naravno, ima svoju wifi mrezu.

Naslov teme je AC router. Tplink dir600 nije AC router.

Ako sam ja dobro shvatio, čovjek treba 5GHz spektar sa pristojnom propusnosti. TP link kojeg preporučuješ je 2.4 GHz i propusnost (teoretsku) od 150 Mbit/s.

AC routeri osim što rade na 5 GHz imaju propusnost daleko veću.

2.4 GHz (802.11n) vs 5 GHz (802.11ac).

Spomenuti hAP ac2 ima propusnost od 300 (na 2.4 GHz) odnosno 867 Mbit/s (na 5 GHz) prema specifikacijama a košta 500-ak kn..

Žabac veli Airport Extreme koji da bi bio AC mora biti zadnje generacije i košta više od tog Mikrotika polovan.

Općenito AC routera nema ispod 500 kn. Oko 100 EUR su oni "pristojniji".

Synologyjev RT 2600 je 3 puta toliko. Synology ima i slabiji model 1900AC koji je na ebayu oko 100 EUR polovan.

Probati Mikrotik pa ako ne zadovoljava, uvijek će se naći kupac kojem će biti više no dobar.
08.06.2019 | 16:59
Daddo kaže:
kupus kaže:

Naslov teme je AC router. Tplink dir600 nije AC router.

Ako sam ja dobro shvatio, čovjek treba 5GHz spektar sa pristojnom propusnosti. TP link kojeg preporučuješ je 2.4 GHz i propusnost (teoretsku) od 150 Mbit/s.

AC routeri osim što rade na 5 GHz imaju propusnost daleko veću.

2.4 GHz (802.11n) vs 5 GHz (802.11ac).

Imas pravo, hvala na ispravci!
10.06.2019 | 11:43
Ma da, mislio sam iskljucivo AC protokol jer zivim u stambenoj zgradi u kojoj ima 30-40 stanova koje hvatam i svi su na 2.4GHZ. Osjetno sve bolje radi na 5GHz jer nema tog zagusenja ni smetnji. Sto se tice broja uredjaja spojenih na taj router, pa ima ih poprilicno

Na telekomov router imam spojen jedan network switch skoro popunjen (PS4, LG Smart Tv, Apple TV, Philips Hue, Synology NAS) da bi smanjio bezicni prijenos gdje god mogu.

Medjutim dva racunala su mi u zasebnim prostorijama, nije mi izvodivo ni prakticno pruzati LAN kabel, tako da bi na taj novi router bili spojeni:

1. MBP
2. Windows PC
3. 3 mobilna telefona
4. Dva tableta
5. Android Box

Izgleda da cu morati platiti za pristojan router, i sta da se radi
10.06.2019 | 11:55
Nije univerzalno rjesenje, ali ja sam stavio powerlink adaptere za spojiti LTE router i Minija na kucni i to radi super, bez potrebe za provlacenjem kablova i koristenjem wirelessa.
10.06.2019 | 14:48
drlovric kaže:
Ma da, mislio sam iskljucivo AC protokol jer zivim u stambenoj zgradi u kojoj ima 30-40 stanova koje hvatam i svi su na 2.4GHZ. Osjetno sve bolje radi na 5GHz jer nema tog zagusenja ni smetnji. Sto se tice broja uredjaja spojenih na taj router, pa ima ih poprilicno

Na telekomov router imam spojen jedan network switch skoro popunjen (PS4, LG Smart Tv, Apple TV, Philips Hue, Synology NAS) da bi smanjio bezicni prijenos gdje god mogu.

Medjutim dva racunala su mi u zasebnim prostorijama, nije mi izvodivo ni prakticno pruzati LAN kabel, tako da bi na taj novi router bili spojeni:

1. MBP
2. Windows PC
3. 3 mobilna telefona
4. Dva tableta
5. Android Box

Izgleda da cu morati platiti za pristojan router, i sta da se radi

Za ovo što si nabrojao, ja bih definitivno preporučio Synologyjev RT2600AC jer se kod mene pokazao odličnim (hvala Rustyju na preporuci!).

Ukupno imam 10 uređaja spojenih na njega u svakom trenutku (od čega 7 bežično, samo jedan "socijalni" android tablet je na 2.4 GHz) , na tjednoj bazi propustim kroz njega prometa od 100-200 GB i on samo radi, radi i radi.

Kako već imaš Synology NAS, interface kojim konfiguriraš ruter je gotovo identičan Synologyjevom DSM-u koji imaš na NAS-u.
Paketa ima sasvim dovoljno da možeš na njemu ganjati i VPN server i DNS server, firewall je dobar, threat prevention paket ima... i još koješta. Zgodna stvar je traffic control pa možeš nekim uređajima dati prioritet u korištenju bandwidtha.
Domet wi-fija je kod mene takav da mi pokrije etažu od 100 kvadrata i dio dvorišta.
10.06.2019 | 15:26
@Daddo:

Synology router si mreznim kabelom spojio za modem od providera i onda si sve ostalo spajao na RT2600AC?
10.06.2019 | 16:59
Ne.

Obzirom da mi je fiksni ADSL priključak propusnosti 6 Mbit/s DL-a i 512k uploada, što mi je nedovoljno za moje potrebe, uzeo sam Tele2 pokućni internet i uštekao LTE USB Huawei E3372 (i opet hvala Rustyju koji ga je preporučio i priredio da radi na RT2600AC) sa SIM karticom u njemu i sad imam 50/20 brzinu.

Ali da, bez ikakvog problema možeš prebaciti modem od providera u bridge mod i na Synologyju dizati PPPoE konekciju.

RT2600AC ima 1 WAN i 4 LAN porta od kojih LAN1 možeš konfigurirati da bude dodatni WAN pa imati dva linka složena ili kao jedan agregiran ili kao fallback (za ovo ti trebaju 2 neovisna linka naravno, vidi sliku ).

Dobra fora su Threat Prevention i Traffic Control.

Za WIFI klijente imaš mogućnost podešavanja guest network koja može (ali i ne mora) imati pristup uređajima u "normalnoj" mreži. Dodatno ta mreža za goste može biti vremenski kontrolirana koliko klijent smije biti spojen, te kad će biti upaljena (po danima i satima).

Logovi i notifikacije... stižu mailom ili direktno u aplikaciju instaliranu na mob. Osnovna podešavanja možeš obaviti i kroz aplikaciju na mobu čak i kad nisi u mreži (ako tako podesiš).

Utor za SD karticu kao storage za pakete iz Package Center (ja imam DNS server lokalno dignut) - preporučam VPN server ako trebaš pristup izvana. Download station je također jedan od dostupnih paketa (ruter ima USB portove za spajanje eksternog diska ili USB sticka).

Sve to što ja vrtim na njemu, ne opterećuje memoriju i procesor nikad više od 35%.

Ukratko - ušminkano, pouzdano i jednostavno za konfiguraciju. Dodaš tome nekakav adblock na razini mreže (ja koristim orangepi i raspberrypi sa Pihole na njima) i za po doma ne treba (skoro pa) ništa više.

P.S. Zaboravio sam Safe Access feature uređaja... svakom uređaju možeš dodijeliti odgovarajući profil (postoje predefinirani Child, Employee, Guest, ali možeš napraviti i vlastite) i definirati da uređaj nema pristup recimo Youtubeu ili Facebooku... samo kreiranje profila i pravila se radi kroz wizard.
10.06.2019 | 19:02
Ovo što si nabrojio vrijedi barem 40.000kn, a štrikaš oko rutera.
10.06.2019 | 19:08
zabac kaže:
Ovo što si nabrojio vrijedi barem 40.000kn, a štrikaš oko rutera.

Ma vise od toga vjeruj

Zato stedim gdje mogu. A obicno stedimo na pogresnim stvarima...
11.06.2019 | 04:38
Ne isplati se. Potrositi ces zivaca i na kraju budes kupio ono sto valja.
A za sto ti treba IEEE 802.11ac standard?
11.06.2019 | 07:22
zabac kaže:
A za sto ti treba IEEE 802.11ac standard?

Zbog ovoga:

drlovric kaže:
Ma da, mislio sam iskljucivo AC protokol jer zivim u stambenoj zgradi u kojoj ima 30-40 stanova koje hvatam i svi su na 2.4GHZ. Osjetno sve bolje radi na 5GHz jer nema tog zagusenja ni smetnji.
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 13 sati, 37 minuta
  • JOHN: Također
  • stefanjos: Pridružujem se čestitkama :)
  • smayoo: Čestitam svima Dan državnosti! :)
  • m@xym: I Revolut i Monese, kažu 'uskoro'. Negdje se spominjao i kraj 6. mjeseca koji je sada vrlo blizu. I neke domaće banke rade na uvođenju Apple Pay-a. Ostaje nam sam strpiti se još malo.
  • erseticmatej: Jel ima tko kakvih saznanja o apple pay-u, nesto se spominje kraj sestog mjeseca ali sam skeptican po tom pitanju..?
  • Mate22: Ajmo prošli su ti dani vrnimo se mi tj. vi IT temama
  • smayoo: Ne brini. Proći će kad narasteš... :)
  • Mate22: Jbg, sorry... izazivaju.
  • JOHN: opet vi o komunjarama i fašistima! :-)
  • Mate22: Smrt komunizmu!
  • zoranowsky: Smrt fašizmu!
  • smayoo: Eto, slažemo se, dakle, da ne pričamo o boji uniforme. :)
  • m@xym: po istoj toj logici ustaše su bile khaki smeđe (osim jedne postrojbe koja je imala crne uniforme)
  • smayoo: Po imenu. A uniforme su im bile crne. Ha! :)
  • Daddo: zaboravio si Kmere... oni su isto crveni ;)
  • smayoo: tom logikom su komunisti samo oni koji su nosili crvene uniforme, dakle britanska kraljevska vojska u 19. stoljeću i Garibaldijevi crvenokošuljaši u doba talijanskog Risorgimenta :D
  • Daddo: smayoo, tom logikom su i domobrani bili antifašisti (jer nisu nosili crne uniforme) :D
  • smayoo: Antifašizam nije crven nigdje u Europi, pa ni ovdje. Antifašizam je ne-crn. B)
  • cariblanco: Iz "crvene" Jablanice....smrt fažizmu
  • stefanjos: Takodjer :)
  • cariblanco: Pozdrav iz Bosne :)
  • Mate22: Hvala i tebi sinko svako dobro.Živio ti nama!
  • smayoo: Čestitam svima Dan antifašističke borbe!
  • Soffoklo: ok
  • marvin: @soffoklo - imaš PP, pa pogledaj. :)
  • Cheka: Pozdrav ekipi, jel netko kupio novi Macbook Pro 15 ? Ima li kakvi problema u ovih 2-3 tjedna sto je vani ? Dvoumim se da ga kupim. :)
  • drlovric: Mjesec dana free na CuriosityStream, i meni i vama :) [link]
  • cavarovobrdo: MacBook Pro spašen, očišćen i posušen. Svaka čast ekipi s Trešnjevke jer su imali muda.
  • smayoo: Požuri dok nisu napravili te ograde! ;)
  • cariblanco: UPOMOĆ , kako uteći iz Bosne...zaglavio sam ovdje, skoro kao Mamić :D
  • cavarovobrdo: Ufff, hvala! hospitaliziran na Trešnjevci. Vidjet ćemo dalje!
  • smayoo: U EE otpad, bojim se... :(
  • cavarovobrdo: UPOMOĆ laptop MacBook Pro zaliven mlijekom!!! Koji servis u ZG je najbrži i najbolji. Neki su već odbili uzeti laptop. Nisam iz ZG? Gdje odnijeti laprop. Pomagajte! Hvala!
  • drlovric: Imamo li IPSC strijelaca ovdje? :)
  • kupus: i zabranjeno je prodat odmah nakon sto kupis (ne mozes zaradit u par sati), vec preko noci. ako hoces dionice, odi do brokera.
  • kupus: al navodno mozes zaradit, mojem frendu su isplatili neku sitnu lovu svojevremeno
  • kupus: ja ne bih davao offshore racunima novac, ima tonu primjera na internetu ulagaca koji vise do njega nisu mogli doci
  • kupus: jel to isto kao i plus500? igras se sa sirovinama i dionicama, ali sa polugom (omjerom)?
  • m@xym: 'zarada do 90' da budem precizniji, ali zaključak isti
  • m@xym: čim je 'zarada 90%' mora bit prijevara
  • Mate22: dobije se .|.čina
  • drlovric: Ma nesto se kladis na neke dionice.... stvanri su podaci, al ne znam ho e li biti stvarne isplate ako sta dobijes :)
  • Riba: Sa takvim imenom ne može biti ništa drugo do prevara.
  • Riba: Što je to, zvuči kao tableta za povećanje spolovila?
  • drlovric: Jel netko od vas koristio Binatex? Jel to prijevara? :)
  • saint: Ne,6s i SE au zadnji za update
  • Mate22: Znači na moj iPhone 6 plus koliko skužajem neće se moć puknit ovaj novi iOS 13 :/ Correctly?
  • stefanjos: jasno je to, bez performativnih poboljsanja bio bi jednako dobar kao i ios 12, dobar! ali sa najavljenom promjenom pakiranja aplikacija i njihovim brzim otvaranjem to ce biti mrak.
  • drlovric: Stefanjos: Odavno vec HW nije usko grlo na iPhone vec osakaceni iOS. Tako da ne sumnjam da ce sve raditi barem jednako dobro kao iOS 12 :)
  • stefanjos: citam da je ios13 zvjerka na iphoneu 7 pa me veseli sto ce jos jednu godinu drzat mobitel relevantnim. za sada sam na 2,5 od planiranih 5 godina koristenja. nadajmo se da ide tako dalje :D

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Novo u Appleu

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%