AC router za radnicku klasu :)
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

AC router za radnicku klasu :)


07.06.2019 | 17:25
Treba mi preporuka za neki fin AC router pristojnih performansi.

Sada koristim uredjaj koji sam dobio od telecoma, pa bi htio upogoniti AC jer mi je laptop na kojem radim u drugoj prostoriji, a prebacujem cesto velike podatke.

Ima li nesto zanimljivo a da ne kosta par stotina eura?
  • Daddo
  • Posjetitelj
08.06.2019 | 04:10
Ekipa se kune u Mikrotik hAP ac2.

Ja ga nemam i nisam ga imao prilike probati, no na temi o razdvajanju bežične mreže se javio netko tko ima i kaže da mu valja (doduše, on ima AC a ne AC2).

Ono mikrotika što sam imao prilike sresti tamo gdje sam radio (operateri ga vole jer je omjer cijena/mogućnosti dobar), kad je radilo, radilo je kako treba. Otprilike jednom ili dvaput mjesečno su se zablesirali, no to je bilo u ne-kućnim uvjetima sa puno većim prometom nego što ga kućni korisnik radi.

Moj izbor kućnog rutera je bio Synologyjev RT2600AC i s njim sam zaista zadovoljan (no on ne spada u kategoriju "ne košta par stotina eura").
08.06.2019 | 12:43
hAP ac² je OK uređaj. Ja više bez MikroTika doma ne mogu. Konstantno spajanje do 10 uređaja bez blesiranja ne podržava skoro niti jedan ruter naših provajdera. Mikrotik mi odrađuje sve, uključujuć i PPPoE konekciju prema van. Isto tako i firewall se može lijepo namjestit.
Ruter od provajdera mi je samo "prolazni". Kad se jednom konfigurira, možeš na sve probleme zaboraviti.
MikroTik je u svijetu rutera kao Mac u svijetu računala
08.06.2019 | 13:53
Synology je Mac, MikroTik je Linux. Imam oba.
08.06.2019 | 15:08
Ja sam uzeo TPlink dir600 za 50kn, doslovno je plugnplay, spojis ga u router i u struju, sve sljaka iz prve. Naravno, ima svoju wifi mrezu.
  • Daddo
  • Posjetitelj
08.06.2019 | 18:48
kupus kaže:
Ja sam uzeo TPlink dir600 za 50kn, doslovno je plugnplay, spojis ga u router i u struju, sve sljaka iz prve. Naravno, ima svoju wifi mrezu.


Naslov teme je AC router. Tplink dir600 nije AC router.

Ako sam ja dobro shvatio, čovjek treba 5GHz spektar sa pristojnom propusnosti. TP link kojeg preporučuješ je 2.4 GHz i propusnost (teoretsku) od 150 Mbit/s.

AC routeri osim što rade na 5 GHz imaju propusnost daleko veću.

2.4 GHz (802.11n) vs 5 GHz (802.11ac).

Spomenuti hAP ac2 ima propusnost od 300 (na 2.4 GHz) odnosno 867 Mbit/s (na 5 GHz) prema specifikacijama a košta 500-ak kn..

Žabac veli Airport Extreme koji da bi bio AC mora biti zadnje generacije i košta više od tog Mikrotika polovan.

Općenito AC routera nema ispod 500 kn. Oko 100 EUR su oni "pristojniji".

Synologyjev RT 2600 je 3 puta toliko. Synology ima i slabiji model 1900AC koji je na ebayu oko 100 EUR polovan.

Probati Mikrotik pa ako ne zadovoljava, uvijek će se naći kupac kojem će biti više no dobar.
08.06.2019 | 18:59
Daddo kaže:
kupus kaže:
Ja sam uzeo TPlink dir600 za 50kn, doslovno je plugnplay, spojis ga u router i u struju, sve sljaka iz prve. Naravno, ima svoju wifi mrezu.


Naslov teme je AC router. Tplink dir600 nije AC router.

Ako sam ja dobro shvatio, čovjek treba 5GHz spektar sa pristojnom propusnosti. TP link kojeg preporučuješ je 2.4 GHz i propusnost (teoretsku) od 150 Mbit/s.

AC routeri osim što rade na 5 GHz imaju propusnost daleko veću.

2.4 GHz (802.11n) vs 5 GHz (802.11ac).



Imas pravo, hvala na ispravci!
10.06.2019 | 13:43
Ma da, mislio sam iskljucivo AC protokol jer zivim u stambenoj zgradi u kojoj ima 30-40 stanova koje hvatam i svi su na 2.4GHZ. Osjetno sve bolje radi na 5GHz jer nema tog zagusenja ni smetnji. Sto se tice broja uredjaja spojenih na taj router, pa ima ih poprilicno

Na telekomov router imam spojen jedan network switch skoro popunjen (PS4, LG Smart Tv, Apple TV, Philips Hue, Synology NAS) da bi smanjio bezicni prijenos gdje god mogu.

Medjutim dva racunala su mi u zasebnim prostorijama, nije mi izvodivo ni prakticno pruzati LAN kabel, tako da bi na taj novi router bili spojeni:

1. MBP
2. Windows PC
3. 3 mobilna telefona
4. Dva tableta
5. Android Box


Izgleda da cu morati platiti za pristojan router, i sta da se radi
10.06.2019 | 13:55
Nije univerzalno rjesenje, ali ja sam stavio powerlink adaptere za spojiti LTE router i Minija na kucni i to radi super, bez potrebe za provlacenjem kablova i koristenjem wirelessa.
  • Daddo
  • Posjetitelj
10.06.2019 | 16:48
drlovric kaže:
Ma da, mislio sam iskljucivo AC protokol jer zivim u stambenoj zgradi u kojoj ima 30-40 stanova koje hvatam i svi su na 2.4GHZ. Osjetno sve bolje radi na 5GHz jer nema tog zagusenja ni smetnji. Sto se tice broja uredjaja spojenih na taj router, pa ima ih poprilicno

Na telekomov router imam spojen jedan network switch skoro popunjen (PS4, LG Smart Tv, Apple TV, Philips Hue, Synology NAS) da bi smanjio bezicni prijenos gdje god mogu.

Medjutim dva racunala su mi u zasebnim prostorijama, nije mi izvodivo ni prakticno pruzati LAN kabel, tako da bi na taj novi router bili spojeni:

1. MBP
2. Windows PC
3. 3 mobilna telefona
4. Dva tableta
5. Android Box


Izgleda da cu morati platiti za pristojan router, i sta da se radi


Za ovo što si nabrojao, ja bih definitivno preporučio Synologyjev RT2600AC jer se kod mene pokazao odličnim (hvala Rustyju na preporuci!).

Ukupno imam 10 uređaja spojenih na njega u svakom trenutku (od čega 7 bežično, samo jedan "socijalni" android tablet je na 2.4 GHz) , na tjednoj bazi propustim kroz njega prometa od 100-200 GB i on samo radi, radi i radi.

Kako već imaš Synology NAS, interface kojim konfiguriraš ruter je gotovo identičan Synologyjevom DSM-u koji imaš na NAS-u.
Paketa ima sasvim dovoljno da možeš na njemu ganjati i VPN server i DNS server, firewall je dobar, threat prevention paket ima... i još koješta. Zgodna stvar je traffic control pa možeš nekim uređajima dati prioritet u korištenju bandwidtha.
Domet wi-fija je kod mene takav da mi pokrije etažu od 100 kvadrata i dio dvorišta.
10.06.2019 | 17:26
@Daddo:

Synology router si mreznim kabelom spojio za modem od providera i onda si sve ostalo spajao na RT2600AC?
  • Daddo
  • Posjetitelj
10.06.2019 | 18:59
Ne.

Obzirom da mi je fiksni ADSL priključak propusnosti 6 Mbit/s DL-a i 512k uploada, što mi je nedovoljno za moje potrebe, uzeo sam Tele2 pokućni internet i uštekao LTE USB Huawei E3372 (i opet hvala Rustyju koji ga je preporučio i priredio da radi na RT2600AC) sa SIM karticom u njemu i sad imam 50/20 brzinu.

Ali da, bez ikakvog problema možeš prebaciti modem od providera u bridge mod i na Synologyju dizati PPPoE konekciju.

RT2600AC ima 1 WAN i 4 LAN porta od kojih LAN1 možeš konfigurirati da bude dodatni WAN pa imati dva linka složena ili kao jedan agregiran ili kao fallback (za ovo ti trebaju 2 neovisna linka naravno, vidi sliku ).

Dobra fora su Threat Prevention i Traffic Control.

Za WIFI klijente imaš mogućnost podešavanja guest network koja može (ali i ne mora) imati pristup uređajima u "normalnoj" mreži. Dodatno ta mreža za goste može biti vremenski kontrolirana koliko klijent smije biti spojen, te kad će biti upaljena (po danima i satima).

Logovi i notifikacije... stižu mailom ili direktno u aplikaciju instaliranu na mob. Osnovna podešavanja možeš obaviti i kroz aplikaciju na mobu čak i kad nisi u mreži (ako tako podesiš).

Utor za SD karticu kao storage za pakete iz Package Center (ja imam DNS server lokalno dignut) - preporučam VPN server ako trebaš pristup izvana. Download station je također jedan od dostupnih paketa (ruter ima USB portove za spajanje eksternog diska ili USB sticka).

Sve to što ja vrtim na njemu, ne opterećuje memoriju i procesor nikad više od 35%.

Ukratko - ušminkano, pouzdano i jednostavno za konfiguraciju. Dodaš tome nekakav adblock na razini mreže (ja koristim orangepi i raspberrypi sa Pihole na njima) i za po doma ne treba (skoro pa) ništa više.

P.S. Zaboravio sam Safe Access feature uređaja... svakom uređaju možeš dodijeliti odgovarajući profil (postoje predefinirani Child, Employee, Guest, ali možeš napraviti i vlastite) i definirati da uređaj nema pristup recimo Youtubeu ili Facebooku... samo kreiranje profila i pravila se radi kroz wizard.
10.06.2019 | 21:08
zabac kaže:
Ovo što si nabrojio vrijedi barem 40.000kn, a štrikaš oko rutera.


Ma vise od toga vjeruj

Zato stedim gdje mogu. A obicno stedimo na pogresnim stvarima...
11.06.2019 | 09:22
zabac kaže:
A za sto ti treba IEEE 802.11ac standard?


Zbog ovoga:

drlovric kaže:
Ma da, mislio sam iskljucivo AC protokol jer zivim u stambenoj zgradi u kojoj ima 30-40 stanova koje hvatam i svi su na 2.4GHZ. Osjetno sve bolje radi na 5GHz jer nema tog zagusenja ni smetnji.
23.07.2019 | 23:55
Ekipa pozdrav!
Da ne otvaram novu temu, ova mi se činila najsličnija onome što bih htio pitati;
možda bih trebao pomoć / savjet oko odabira hardwera i samog podešavanja da dobijem doma ovako nešto kao na priloženoj slici.

Trenutno imam A1 Homebox, ali ideja je da sad kad složim, ostane dovoljno “jako” i za buduću optiku.


Pitanje je da li sam odabrao ok komponente (Router i Wireless AP, i koliko je to zajebano podesiti, ili možda predlažete neka druga rješenja.

Da li osim LAN routera i Wireless AP-a treba još nešto od hardwera (osim kablova, naravno).

ovo sam mislio kao neka ne tako skupa opcija;
router;
www.mikrotik-hrvatska.com/rb4011igs5hacq2hndin-p-906.html

+
Wi-Fi- AP;
www.senetic.hr/product/UAP-AC-PRO?utm_so..._campaign=nabava.net


Skuplja varijanta routera, ali čitam da ne radi dobro VPN (ide samo preko jedne jezgre zbog nekakvog buga);
www.mikrotik-hrvatska.com/cloud-core-rou...uteros-l6-p-604.html


ili možda ovaj router;
www.mikrotik-hrvatska.com/rb1100ahx4-dud...uteros-l6-p-856.html

Svaki savjet je dobrodošao.


A evo i slike što bih ja o zapravo htio;

24.07.2019 | 08:35
Mikrotik je svakako best buy za male poslovne, telemetrijske i kućne mreže, za bilo koga tko ima napredne potrebe (kao ti).
Međutim, ako sada ne možeš (a ne možeš preko homeboxa, prilično sam siguran) to sve povući s interneta što si nacrtao, loša ti je ideja kupovati opremu za neku eventualno buduću optiku (osim ako se ne radi o sasvim decidiranom datumu u vrlo bliskoj budućnosti - ono, potpisao si ugovor i potvrdili su ti da dolaze ugraditi opremu do xx. kolovoza ove godine, ili tako nešto). Razlog je taj što (a) ne vjeruj prodavačima telekom kompanija koji svašta obećaju, ako su ti i rekli da ti optika stiže za par mjeseci, šanse su 90% da svjesno i hotimično te bezočno lažu , i (b) glupo ti je kupovati skupu opremu naprednih mogućnosti sada, ako će služiti svrsi tek za 6 ili 12 mjeseci, ili, nedajbože, još dalje u budućnosti jer ćeš platiti više, a dok dođe trenutak uporabe, može se dogoditi da ti je ta oprema već dijelom zastarjela.
Treće, to kako si zamislio setup je jednostavno previše bežičnog prometa. Ukupna propusnost wifi kanala je teorijski ta koja je deklarirana ovisno o frekvenciji. Ako spojiš n korisnika na jedan wifi ap (ili router), bez obzira na to koliko SSIDova imao, ukupna propusnost i dalje ostaje ista, samo što je dijeli n korisnika. Plus što još imaš dodatni gubitak širine pojasa zbog šuma kojeg si korisnici međusobno stvaraju (jer je takav sustav multipleksiranja). Ilustrativno (dakle, formula nije točna, niti fizikalno izvedena, nego je namjerno previše pojednostavljena da ti stvorim kvalitativnu predodžbu): ako imaš jednog wifi korisnika i imaš nekog okolnog šuma, taj jedan korisnik može ostvariti npr. 95% teorijski maksimalne širine pojasa. Ako je to za ac standard teorijski maksimalnih 9 Gb/s, jedan korisnik kad je sam "povuče" 8,55 Gb/s.
Ako imaš 5 korisnika, onda šum naraste cca 25 puta pa pojede i do npr. 15% teorijski maksimalne širine pojasa. Ostatak recimo da korisnici linearno u prosjeku podijele (dakle, svatko u prosjeku dobije 7,65/5=1,53 Gb/s). Ako dođeš do npr. 10 korisnika, šum je već uzeo više od pola, a svaki korisnik uhvati u prosjeku nešto oko 400 Mb/s.

To su, naravno, sve "sirove" širine pojasa. Stvarna brzina prijenosa ovisi o aplikaciji i količini podatkovnog overheada. Načelno dijeli širinu pojasa s 10 za dobiti GB/s, odnosno MB/s i onda još s koeficijentom overheada (od devedeset i nekoliko % za streaming video, do osamdeset i sitno % za surfanje, mail, file transfer...).

I, naravno, to je sve temeljeno na teorijski maksimalnoj širini pojasa, dakle pod pretpostavkom da kilometar ukrug nema drugih izvora mikrovalnog zračenja (susjedovih wifi mreža, bluetootha, 3G/4G baznih stanica mobilnih operatera, mobitela...).

Dakle, planirati sve živo u kući gurati preko wifi veze je - loša strategija. Na wifi pusti samo tablete i mobitele te laptop ako nije na radnom stolu, nego u fotelji u krilu. Streaming uređaje (smart TV, Apple TV itd.) svakako probaj izvesti žičano.
24.07.2019 | 09:55
smayo,
pažljivo sam pročitao, hvala na iscrpnom odgovoru.
Supruga i ja smo sami doma (uz naše životinje), ne bavim se turizmom, i sigurno neće biti puno korisnika odjednom na wifi mreži.
Svjestan sam gubitaka, ali nekak sam mislio da to neće biti baš tako osjetno, a pokušao sam i izbjeći "estetske poteškoće" sa provlačenjem kablova. No razmisliti ću da li je to izvedivo, prema tvom savjetu.

Ovo za optiku si potpuno u pravu - Trenutno je u fazi ishođenja građevinske dozvole. Općina je nosioc posla i biti će otvorenog tipa.

Možda ću i pričekati, ali trenutno stanje mi je takvo, da sve ide preko Vipovog Homebox routera, isto wireless) - Huawei B315 - Znači totalna katastrofa, ne samo slab signal, nego i lokalna mreža u banani, jednostavno previše živaca ode dok se dogodi da trza, ili prekine prijenos...

No, prema tvome odgovoru, nisi me obeshrabrio u smislu da su moji zahtijevi neizvedivi i nelogični; Da li to znači da bi se netko - teoretski, mogao spojiti prek TeamViewera na laptop, i posložiti postavke na routeru i AP, ako ja poštekam kablove?

Hvala puno!
  • Daddo
  • Posjetitelj
24.07.2019 | 12:43
Ja ću i opet preporučiti Synology RT2600AC sa Huawei mobilnim stickom kao bazni uređaj (mene je izišlo 2200 kn ruter i stick 50 EUR sa Amazona) . Meni pokriva etažu od 100 kvadrata sa 5GHz signalom - .

Wi-fi kasnije možeš proširivati po želji i potrebi i slagati u mesh korištenjem dodatnih uređaja (Synology MR2200 cca 1100 kn komad).
24.07.2019 | 13:37
Definitivno se slažem da se svi statički uređaji probaju riješiti preko kabela kao je ikako moguće. Nedavno sam i ja mijenjao mrežu doma uslijed selidbe i složio si mesh sa 2 rutera. 5G signal je u 120m2 brutalan svugdje i nema nikakvih problema na tom frontu. Dolazni net je u kurcu jasno zbog jebenih turista, ali bože moj to će proći, a optika otvorenog tipa bi također u skoro vrijeme trebala stići.

@zdravac - ono što mene interesira je zašto ti treba dodatni odlazni vpn koji se terminira u HR? Dakle to je u biti skrivanje prometa, ali uz što manji overhead od VPNa ili je tu nešto drugo u planu? Naime ako je prikrivanje prometa generalno ideaj, onda možeš ići sa jednim VPN-om negdje prema van (recimo US ako već imaš potrebu za time), a ostatak (recimo DNS upite) dodatno skrivati preko DNS over https funkcijom, ako je ruter podražava.

Mislim ima xy kombinacija kako napraviti ovo što si ti mislio, ali nekako ne vidim baš opravdanje imati 2 odvojena (simultana) vpn tunela podignuta, vjerojatno potreba koja mi nije nužna, ali opet, osobno, ako bi zatvarao promet ne bi ga sigurno terminirao u HR, no kažem to je sigurno specifična potreba.

Osobno koristim Synology 2600 + MR 2200 za svo potrebe i rade bez problema.
24.07.2019 | 13:51
rusty kaže:

@zdravac - ono što mene interesira je zašto ti treba dodatni odlazni vpn koji se terminira u HR? Dakle to je u biti skrivanje prometa, ali uz što manji overhead od VPNa ili je tu nešto drugo u planu? Naime ako je prikrivanje prometa generalno ideaj, onda možeš ići sa jednim VPN-om negdje prema van (recimo US ako već imaš potrebu za time), a ostatak (recimo DNS upite) dodatno skrivati preko DNS over https funkcijom, ako je ruter podražava.

Mislim ima xy kombinacija kako napraviti ovo što si ti mislio, ali nekako ne vidim baš opravdanje imati 2 odvojena (simultana) vpn tunela podignuta, vjerojatno potreba koja mi nije nužna, ali opet, osobno, ako bi zatvarao promet ne bi ga sigurno terminirao u HR, no kažem to je sigurno specifična potreba.



rusty, radi se samo o odzivu VPN servera. Streming uređaji mi trebaju komunicirati sa USA VPN serverom radi prikrivanja geolokacije ((radi gledanja FuboTV, SlingTV, Netflix, ESPN, Fox sport...), ali odziv / ping je trenutno oko 150 - 250 ms


Ostali uređaji nisu toliko bitni na koji se VPN server spajaju (mislim geolokacijski), i tu bi bilo samo prikrivanje prometa generalnog tipa, bez neke specifične potrebe, a logično mi je bilo da je najmanji odziv ako komuniciraju sa VPN serverom smještenim u HR.

Ove Ubiquiti UniFi AP imaju ulaz za 2 LAN kabela i mogučnost slaganja 2 WLAN, samo neznam na koji način komuniciraju lokalno...

Neznam ovo za DNS over https, nisam neki stručnjak - zapravo potpuni sam amater

EDIT;
Ovo možda izgleda komplicirano, ali od hardvera je tu samo Mikrotik router i Ubiquiti UniFi AP.
Ostalo su samo podešavanja
24.07.2019 | 14:05
Zdravac, to me sve skupa podsjeća na mog bratića, koji si je svojedobno, prije nekih 10-15 godina, kupio Nissan Patrol jer je oduvijek htio voziti off-road vozilo. Od tada je s njim napravio ukupno 2 (dva) kilometra po makadamu i 0 (nula) off-road. Naravno, blokadu diferencijala nije koristio nikad.
24.07.2019 | 14:40
smayoo kaže:
Zdravac, to me sve skupa podsjeća na mog bratića, koji si je svojedobno, prije nekih 10-15 godina, kupio Nissan Patrol jer je oduvijek htio voziti off-road vozilo. Od tada je s njim napravio ukupno 2 (dva) kilometra po makadamu i 0 (nula) off-road. Naravno, blokadu diferencijala nije koristio nikad.



Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 2 sati, 1 minute
  • smayoo: Funkcionalna zamjena je push notifikacija koja preko 5G ide po generičkom protokolu, samo aplikacija na mobitelu mora to podržavati
  • smayoo: Upozorili su me ljudi koji rade u toj branši, radi nekih telemetrijskih rješenja gdje nadzorni sustav SMSom šalje obavijesti korisniku
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Air, BigMac, Ender, m@xym, Maxxy, tino1, TuxFan, Yonkis, Anonimci (721)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.36 Seconds

Provided by iJoomla SEO