5G - opasnost po zdravlje
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

5G - opasnost po zdravlje


06.06.2019 | 13:30
Što mislite o nadolazećoj tehnologiji u odnosu na naše zdravlje?
Nova tehnologija trebati će gušće raspoređene antene, a signal će biti višestruko jači.

fortune.com/2019/05/22/health-concerns-5g-cellphones-cancer/
www.euronews.com/2019/03/26/what-are-the...ed-with-a-5g-network
...
06.06.2019 | 13:45
Ja se samo sjećam istih priča za 4G...i 3G...
06.06.2019 | 13:49
cini mi se oko ovoga ipak veca panika
www.brusselstimes.com/all-news/brussels-...brussels-5g-for-now/

a uostalom ... nije da znamo da 3G i 4G nisu stetni ...
06.06.2019 | 13:55
Nije to radar! Moj stari je cijeli život bio radioamater, radio je i s daleko jačim odašiljačima, što u vojsci, što privatno, doživio kasnu starost, rekao mi je da ne izmišljaju i filozofiraju oko toga jer nekog ozbiljnog problemima tu nema. Često ta plašenja nisu daleko od one antivaxer ekipe...
06.06.2019 | 14:30
Pogrešno da ne može biti pogrešnije.
Sve mobilne tehnologije rade u mikrovalnom području (kao i kućni wifi, i bluetooth). CB radiostanice rade u puno nižim frekvencijskim pojasevima (tj. većim valnim duljinama) jer je kod njih imperativ domet, a ne propusnost, tj. bandwidth. Radioamaterski prijenos radi zadovoljavajuće već na širini pojasa od 7 kHz, što je dovoljno za prijenos (izobličenog, ali razumljivog) ljudskog glasa. Digitalni prijenosni kanali moraju biti tisućama puta širi da se prenese željena količina podataka u jedinici vremena pa onda posljedično moraju biti na znatno većim frekvencijama.

Dakle, to što je tvoj stari cijeli život bio radioamater i nije od toga stradao, nije ni na koji način relevantno za ovu priču i uspoređivati to s "antivaxer ekipom" je jako pogrešno. Prvo, zato što je čučao točno ispod antene, gdje je njeno zračenje zanemarivo ili nikakvo, a drugo - važnije - zato što te frekvencije nisu u mikrovalnom pojasu.

Mikrovalno zračenje mobilnih baznih stanica (bilo starih NMT, bilo GSM, bilo 3G, 4G ili 5G) je isto zračenje kao u mikrovalnoj pećnici. I ima isti efekt, samo slabije izražen. Dakle, ako želiš ispeći jaje, u mikrovalnoj ti treba oko 30 sekundi, a "na nišanu" bazne stanice - nekoliko dana. Naravno, mikrovalovi ne izazivaju unutarnje zagrijavanje samo na jajima, mlijeku, vodi, juhi, maneštri i sl, nego na svakom živom tkivu, a osobito u bjelančevinama i mastima, što znači da su najizloženiji dijelovi - mozak i kičmeni stup.

Sektorska antena bazne stanice postavljena na neku zgradu, stup, i sl. ne emitira štetno zračenje točno ispod sebe, ali može itekako štetno djelovati na ljude i životinje koji provode više sati dnevno u polju ISPRED nje, na udaljenosti manjoj od (recimo, odoka) 100 m. Postoje istraživanja, koja se dobro skrivaju, odnosno zatrpavaju "suprotnim" istraživanjima (pogodi tko ih financira) gdje je jasno utvrđena izravna korelacija između dnevne izloženosti zračenju baznih stanica i poremećaja rada hipofize. Nije bez veze da ljudi koji rade posao radioplanera kod mobilnih operatera, a imaju savjest i profesionalnu odgovornost, ni pod cijenu otkaza neće potpisati projekt koji bi odredio baznu stanicu u blizini škole ili vrtića.

Također postoje istraživanja koja potvrđuju da se kod trajne izloženosti mikrovalnom zračenju podižu lokalne temperature tkiva (za oko 1ºC) na pojedinim dijelovima tijela (glava, odnosno mozak i oči, neki unutarnji organi, testisi...). Ali mobilni operateri i njihovi lobisti ih odbacuju jer "nije dokazano da sama povišena temperatura na neki konkretan način škodi ljudima").

Dvije su sigurne činjenice, oko kojih nema prijepora:

1. UISTINU nećemo točno znati koje su sve posljedice, dok ne prođe dvadesetak godina u ovakvim uvjetima (s vrlo gusto razvijenom mrežom mikrovalnih baznih stanica) i vidimo postoje li i koja su to kronična ili maligna oboljenja porasla u takvim zonama. Kad se kaže "nećemo točno znati", to NE ZNAČI da problem ne postoji, nego da NE ZNAMO postoji li. Zato je neodgovorno tvrditi da ne postoji, a još više ismijavati one koji na njega ukazuju.

2. Što veće brzine prijenosa dobivamo, to se više izlažemo mikrovalnom zračenju, jer su bazne stanice sve veće snage i sve gušće izgrađene, dakle, statistički, sve smo češće u zonama gdje može biti štetnog djelovanja baznih stanica na ljude, a osobito na djecu.

Osim njih, još je važno istaknuti da je za većinu ljudi (koji ne žive ili rade u neposrednoj blizini baznih stanica), znatno opasniji izvor zračenja - njihov vlastiti mobitel. On ima puno manju snagu od bazne stranice, ali je puno bliže tijela. Intenzitet iradijacije ovisi o snazi i o kvadratu udaljenosti, dakle to što je blizu utječe puno više, nego to što je male snage.
06.06.2019 | 14:47
Oho! Hvala na ovom opsežnom i stručnom updateu iz date domene!
06.06.2019 | 14:56
smayoo kaže:

Dakle, to što je tvoj stari cijeli život bio radioamater i nije od toga stradao, nije ni na koji način relevantno za ovu priču i uspoređivati to s "antivaxer ekipom" je jako pogrešno. Prvo, zato što je čučao točno ispod antene, gdje je njeno zračenje zanemarivo ili nikakvo, a drugo - važnije - zato što te frekvencije nisu u mikrovalnom pojasu.


Nemoj tako, možda se stari igrao sa amaterskom televizijom ili satelitima preko gigahercnih linkova. U zadnje vrijeme je dosta popularna komunikacija na 1.2, 10 i 24 GHz. I sam imam doma nekoliko transvertera 144MHz->10GHz snage od 5-20W.

Jako zanimljiva stvarčica
06.06.2019 | 18:44
To spada u legalno radioamatersko djelovanje?
06.06.2019 | 21:52
Naravno, vidi sliku. Fale donji bandovi (135khz, 1.8, 3.5, 7, 10, 14, 18, 21, 24 i 28 MHz)ali na njima ne radim.

ATV kod nas ima ulaz na repetitor na 1.2GHz a izlaz na 10 GHz sa širinom signala od 6MHz.

06.06.2019 | 23:27
To je karta frekvencija. A snaga? Tvrdiš mi da je mikrovalni uređaj izlazne snage 20 W legalan za radioamaterski rad?
07.06.2019 | 00:22
Hvala Smayoo, na iscrpnom postu.

Sto kao pojedinci, a sto kao drustvo mozemo uciniti u ovim okolnostima?
Konkretno, kako nasu djecu zastititi, onoliko koliko mozemo, od zracenja kojem su izlozeni od rodjenja?

Koje opcije imamo u nacinu koristenja mobitela?

Tipa, mi gasimo mobitele, od nekih 9PM do 7AM jer, obzirom da je to period u kojem ih ionako ne zelimo koristiti, nema razloga da rade.
... naravno, govorim o danima kada znamo da smo doma i ne idemo nigdje navecer ...Wifi, razmisljamo ugasiti unutar stana i koristiti samo zicu.

vi?
07.06.2019 | 00:46
smayoo kaže:
To je karta frekvencija. A snaga? Tvrdiš mi da je mikrovalni uređaj izlazne snage 20 W legalan za radioamaterski rad?


Upravo tako. Piše sve fino u Pravilniku o amaterskim radijskim komunikacijama - Tablica 1. PEP za razred P iznosi 100W a za razred A 150W (frekvencije 2.3-250GHz, širina 20MHz). Zanimljivo je da sa A razredom možeš kuriti i 1.5kW Na 1.2GHz.
07.06.2019 | 07:00
OK, zahvaljujem na ispravku. U tom slučaju, ako je Davorov stari radio s mikrovalnim odašiljačem, sad znam zašto Davor lagano svijetli u mraku...

ecvis kaže:
Sto kao pojedinci, a sto kao drustvo mozemo uciniti u ovim okolnostima?
Konkretno, kako nasu djecu zastititi, onoliko koliko mozemo, od zracenja kojem su izlozeni od rodjenja?

Koje opcije imamo u nacinu koristenja mobitela?

Tipa, mi gasimo mobitele, od nekih 9PM do 7AM jer, obzirom da je to period u kojem ih ionako ne zelimo koristiti, nema razloga da rade.
... naravno, govorim o danima kada znamo da smo doma i ne idemo nigdje navecer ...Wifi, razmisljamo ugasiti unutar stana i koristiti samo zicu.

vi?


Ne gasimo mobitele, ali ne stoje nam kraj glave dok spavamo, ne vodimo duge razgovore s mobitelom na uhu (ja osobno, ako je razgovor dulji od minute, uvijek koristim ili žičanu slušalicu, ili bluetooth headset, ili handsfree u autu). Muškarcima koji tek (ili još) kane imati djece savjetujem da ne nose mobitel u džepu hlača.

WiFi u kući stoji na stubištu. Prijem je slabiji zbog toga, pa imamo na svakom katu po jedan, ali uvijek na stubištu. Snaga je limitirana na vrijednost dovoljnu da wifi dobaci po toj etaži.

Tko koristi kućni internet preko mobilne mreže ("pokućni internet" i sl.) savjetujem da ne koriste omnidirekcijsku antenu koja dolazi uz router (bilo da je ugrađena u kućište ili vanjska vidljiva), nego kupe 3G/4G/5G usmjerenu antenu s kabelom, postave je na prikladno mjesto i usmjere prema najpovoljnijoj baznoj stanici, tako da im predajno zračenje routera ne prska po kući (tj. da minimalno prska), nego samo u smjeru bazne stanice (dakle, izvan kuće). Tu ne mislim na wifi antenu, nego na antenu za 3G/4G signal.

Svakome tko vidi da mu u neposrednoj blizini kuće, škole ili vrtića podižu baznu stanicu savjetujem da uzbuni susjedstvo i na svaki legalan način sabotira taj pokušaj. Pisanjem prijava inspekcijskim službama, komunalnom redaru, pa nadalje. Ogroman dio baznih stanica podiže se ilegalno pa se papiri rješavaju naknadno. Ako im netko stvori dovoljno problema, operater će radije odustati od te lokacije, nego gubiti vrijeme.

Pri tom uglavnom nisu problem bazne stanice koje se postavljaju na vrlo visoke zgrade (više od 10 katova) i one koje stoje na vlastitim, vrlo visokim stupovima (30+ metara), nego one "gradske", koje preko noći osvanu na krovu susjedne građevine.
07.06.2019 | 10:01
smayoo kaže:

Pri tom uglavnom nisu problem bazne stanice koje se postavljaju na vrlo visoke zgrade (više od 10 katova) i one koje stoje na vlastitim, vrlo visokim stupovima (30+ metara), nego one "gradske", koje preko noći osvanu na krovu susjedne građevine.


Zasto ovo nije problem? Mi imamo upravo tu situaciju u susjedstvu, na visokoj zgradi.
07.06.2019 | 22:38
5 G, uglavnom se nađe puno negativnijih mišljenja i stručnjaka i laika. Naravno oni koji to forsiraju uglavnom negiraju ili kažu da nema potvrde. Imao sam jedan slučaj u bivšoj državi u vezi zagađivanja koji sam prve sezone dobio. Već za drugu sezonu (zagađivanje poljoprivrede) su se snašli i više sud nije priznavao neovisni institut za analizu, nego koji su oni odredili. I naravno, taj je tvrdio da je zagađenje u okvirima tolerancije. Uglavnom nisu priznali, ali poslije moje prve dobivene parnice, krenula je lavina zahtjeva i ostalih pogođenih, te su "salamonski" preselili dio ljudi radi potreba gradnje velikog prodajnog centra. Ostali su se samo mogli češati.
U kontekstu smayooinog komentara da oni koji forsiraju 5G imaju svoje komisije. Tako i farmaceutske tvrtke , ali već idem u off topic.
Mislim da nam se ne sprema dobro, nego smo ovce za klanje ili najmanje pokusni kunići.
09.06.2019 | 08:43
ecvis17 kaže:
smayoo kaže:

Pri tom uglavnom nisu problem bazne stanice koje se postavljaju na vrlo visoke zgrade (više od 10 katova) i one koje stoje na vlastitim, vrlo visokim stupovima (30+ metara), nego one "gradske", koje preko noći osvanu na krovu susjedne građevine.


Zasto ovo nije problem? Mi imamo upravo tu situaciju u susjedstvu, na visokoj zgradi.


Dijagram zračenja sektorske antene je takav da, ako je ona postavljena dovoljno visoko, teško je zamisliva konfiguracija u kojoj se netko može zateći u području zračenja, dovoljno blizu anteni da bi intenzitet zračenja bio potencijalno opasan.

Jedino kad bi s takve visoke zgrade antena "pucala" na susjednu nižu zgradu koja je manje od npr. 50 m horizontalne zračne udaljenosti. Ali to bi bilo skroz besmisleno, nijedan radio planer ne bi to tako isprojektirao jer ta antena jednostavno ne bi onda imala dovoljno pokrivanje da je se isplati postaviti.
09.06.2019 | 17:17
Efekt zračenja mobitela je sličan zračenju mikrovalne. Molekule vode i druge čestice počinju vibriranje, te vibracije povećavaju temperaturu tijela. U pokusima na životinjama, istraživači su uočili poremećeni metabolizam, promjene u ponašanju i pogreške u razvoju embrija. Međutim, ti se efekti javljaju samo kada se tkivo trajno zagrije za više od jednog stupnja Celzija. Gornja granica mobilnih baznih stanica je tako postavljena da čak i uz ozračivanje cijelog tijela, tijelo bi se zagrijavalo samo za oko 0,02 stupnja Celzijusa - kada bi telefoniralo s telefonom uz uho lokalno za 0,1 do 0,2 stupnja.
Po meni je ta diskusija napuhana a i ne potrebna jer trebalo bi biti više od 2 W/kg permanentno da bi bilo štetno (>1°C), a to nije.
09.06.2019 | 17:50
tino1 kaže:
Efekt zračenja mobitela je sličan zračenju mikrovalne. Molekule vode i druge čestice počinju vibriranje, te vibracije povećavaju temperaturu tijela.


Nije posebno bitno, ali baš sam nedavno proučavao ovu temu i naučio da je ovo uobičajena zabluda. Za one koji žele znati PRAVU ISTINU™ o mikrovalnim pećnicama:

moreisdifferent.com/2013/07/14/a-misconc...on-about-microwaves/

09.06.2019 | 19:14
Kakve veze ima koji je fizikalni razlog zašto mikrovalovi zagrijavaju tkivo?

tino1 kaže:
Gornja granica mobilnih baznih stanica je tako postavljena da čak i uz ozračivanje cijelog tijela, tijelo bi se zagrijavalo samo za oko 0,02 stupnja Celzijusa - kada bi telefoniralo s telefonom uz uho lokalno za 0,1 do 0,2 stupnja.
Po meni je ta diskusija napuhana a i ne potrebna jer trebalo bi biti više od 2 W/kg permanentno da bi bilo štetno (>1°C), a to nije.


Tino, ne znam odakle ti ta informacija, ali to što si napisao ne može biti točno jer je tehnički nezivedivo. Jakost zračenja, odnosno efektivna izračena snaga (ERP) ovisi o snazi odašiljača, ali i o anteni, tj njenom dijagramu zračenja. Ne možeš "tako postaviti" baznu stanicu itd. za bilo koji zamisliv slučaj. Jednostavno, ako je nešto dovoljno blizu, a ISPRED antene je, nalazi se u polju presnažnog zračenja. Kad bi bazna stanica bila "tako postavljena" da sigurno nitko i ništa nije u tom polju, to bi značilo da je preslaba da bi uopće bila korisna.
09.06.2019 | 19:20
Popularno je u zadnje vrijeme raspravljati o 5G mrežama :



... a možda Danoald i nije bez razloga nagazio Huawei.
09.06.2019 | 20:43
smayoo kaže:
Kakve veze ima koji je fizikalni razlog zašto mikrovalovi zagrijavaju tkivo?


Nikakve, zato sam i napisao da nije posebno bitno....samo je zanimljivo.
09.06.2019 | 21:12
”Zeit”
po njima je čak i u polju presnažnog zračenja snaga nije veća od 2 W/kg. To je pjesnik mislo reći.
09.06.2019 | 21:54
To nije točno. Ne samo da nije točno, nego je BLATANTNO pogrešno.
09.06.2019 | 22:13
@Bertone,

Video koji je napravio lik koji je do nedavno bio čvrsto uvjeren da je Zemlja nepomična ravna ploča, baš i nije najpouzdaniji izvor informacija.
09.06.2019 | 23:55
smayoo kaže:
To nije točno. Ne samo da nije točno, nego je BLATANTNO pogrešno.


Nego? Znao sam lažu stoka!
Prilozi:
10.06.2019 | 00:03
m@xym kaže:
@Bertone,

Video koji je napravio lik koji je do nedavno bio čvrsto uvjeren da je Zemlja nepomična ravna ploča, baš i nije najpouzdaniji izvor informacija.


Što bio? Pa još uvijek je

Šalu na stranu (zato sam i stavio video u temu), istina je da bez obzira na današnju dostupnost informacija zapravo ne možemo imati ni približnu sliku što će ili neće 5G napraviti budućim generacijama jer nije za sve promjene koje se događaju jučer-danas-sutra kriva tehnologija, ima tu malo prste i prirodna evolucija.
10.06.2019 | 10:47
tino1 kaže:
smayoo kaže:
To nije točno. Ne samo da nije točno, nego je BLATANTNO pogrešno.


Nego? Znao sam lažu stoka!


Prikaz vrijednosti primljenog zračenja na zemljopisnoj karti ne može biti relevantan jer ovisi o mikrolokaciji. Oni dođu nekamo na ulicu pa mjere. Kad bi išli samo na mjesta za koja se zna da su problematična (opisao sam detaljno gore kakve su to situacije), te bi vrijednosti ispadale i 100x veće.
10.06.2019 | 18:00
smayoo kaže:
tino1 kaže:
smayoo kaže:
To nije točno. Ne samo da nije točno, nego je BLATANTNO pogrešno.


Nego? Znao sam lažu stoka!


Prikaz vrijednosti primljenog zračenja na zemljopisnoj karti ne može biti relevantan jer ovisi o mikrolokaciji. Oni dođu nekamo na ulicu pa mjere. Kad bi išli samo na mjesta za koja se zna da su problematična (opisao sam detaljno gore kakve su to situacije), te bi vrijednosti ispadale i 100x veće.


Kažem ja, lažu stoka.
11.06.2019 | 07:10
Tako je Žabac, sve oko čega se sralo do sad je i pušteno u rad, i sad se ni ne spominje. A da ne govorimo o zračenjima koje je prošlo preko nas da ni ne znamo.
Sad je odjedanput 5G opasan! A Černobil nije bio! A Fokusima nije bila! A hrpa van atmosferskih nuklearnih pokusa nije!
Možda i zrači 5G ali to je, vjerujte, kap u moru (koje je btw puno plastike). S 5G se otvaraju mogućnosti. Pa čak i da nas riješi te silne plastike u morima, a da ne govorimo o autonomnim upravljanjima gdje bi se moglo uštedjeti i goriva i smanjiti gužve u prometu.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1
  • 2

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 4 sati, 50 minuta
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

tino1, Anonimci (503)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.32 Seconds

Provided by iJoomla SEO