Macintosh G5
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Macintosh G5


23.09.2003 | 15:33
Konacno sam uzivo vidio Macintosh G5. Moje razocarenje njegovim izgledom malo je splasnulo kada sam ga mogao bolje osmotriti, opipati, zaviriti mu u dusu... Ostajem i dalje pri tvrdnji da je sto se tice njegovog vanjskog dizajna ovo ipak korak unazad u odnosu na G4. No, svako ima svoje misljenje i od nas cetvoro koji smo ga gledali, pipali i isprobavali, sasvim normalno, svako je imao svoje misljenje i sud.

Makina je ipak strava. Medjutim, cim sam mu zavirivsi unutra, na prvi pogled, vidio ona cetiri velika ventilatora koji vuku zrak kroz citav stroj, (rekose da ventilatora ima mnogo vise, devet cini mi se!?), a prodavacica kazala da mu od jutros svakih malo brise prasinu iznutra, pomislio sam: Pa ovo je kao usisivac za prasinu.

Neka meni mog G4 za sada, a G5 ce doci na red tek kroz dvije-tri godine. Do tada ce ga Apple jos vise usavrsiti.

Razocarenje je i nova tipkovnica i mis. Losije nego do sada. Ako se radi o bezicnom hardveru, pa jos od Applea, onda je stvarno za svaku kritiku. Kada ce konacno da naprave nesto posebno sto se tice tipkovnice i misa? Tipkovnica bijela, plasticna, nekako jadna, a mis takodje bijel i nedostojan jednog G5.

Laki
23.09.2003 | 16:49
Ja sam pak vrlo zadovoljan izgledom. Nisam baš ljubitelj one mrežice s prednje strane, ali generalno izgleda sjajno.

Što se tiče miša i tipkovnice - zaista su ispod svake kritike. Smiješno izgleda prodavati stroj od 20-tak tisuća kuna koji se onda isporučuje uz smiješnu "školsku" eMac tipkovnicu i bijelog miša.

Ljudi koji vole takvu profinjenost dizajna i izrade neće olako preći preko takvog, ne baš detalja. Ja prvi neću kupiti stroj dok ne srede to s monitorom i tipkovnicom.
28.09.2003 | 15:14
Drustvo, klonimo se nebitnih stvri tipa tipkovnice i miša, jer su u potpunosti funkcionalni i praktični. Klasična zamjerka je jedino što je Mac još uvjek na jednoj tipki na mišu.

Pređimo na malo ozbiljniju temu kako što je kompatibilnost memorija na G5. Imam problem sa mješanjem memorija, a onu koja dolazi u orginalu je gotovo nemoguće pronaći na našem tržištu. Problem koji se javlja je greška kod kopiranja datoteka dok se u mašini nalaze različite memorije. Ako je netko dobro nagazio novu G5-icu volio bih da mi javi iskustva.

Što se savijanja aluminija tiče, za ljubitelje klasičnijeg designa poput mene, ovaj stroj je vrlo ozbiljan ljepotan. G4 je stroj za curice, a G5 za muškiće. Vjerojatno će ženskice biti zapaljene G6-icom.

Pozdrav ekipi!
28.09.2003 | 17:54
Ja i dalje ne razumijem pritužbe na miša s jednom tipkom. Kome ne odgovara, neka za par kuna kupi jednog s dvije ili više tipki. OS X to podržava. Osobno, radim cijelo vrijeme paralelno na Wintelu s dvije tipke i na Macu s jednom i uopće ne osjetim razliku.

Jedina situacija gdje to zaista može imati smisla su specijalizirane aplikacije koje su u startu dizajnirane na nekoj drugoj platformi s mišem od 3 ili više tipki, pa nije bilo zgodnog načina da se prebace na Mac - Maya npr. No, za većinu je to nepotrebno.

Što se tiče memorije - koju memoriju si stavio unutra? Kakava je došla u njemu? Kako se ponaša samo s novom (kada izbaciš originalnu)?
29.09.2003 | 14:23
kada se ne mješaju memorije onda dobro radi i s jednom i s drugom. Neznam sad točno koje su memorije, ali to je jedina memorija koja se može naći na hr tržištu za G5.
29.09.2003 | 15:59
OK, i to je nešto. Kako je Apple memorija bezobrazno skupa, onda je najbolja solucija izbaciti je potpuno van (i još skupo prodati nekome tko želi imati sve original) i uzeti par giga third-party memorije. Dobro je istestirati preko noći i vozi.
02.10.2003 | 23:29
Doga - upravo se spominje tvoj slucaj na www.xlr8yourmac.com - konkretno da quotam....:


Note on Early G5 Shipments and Problems with OEM + 3rd Party RAM Mixing - In a follow-up to the previous posting on 3rd party RAM issues (i.e. if no CL3 timing in the SPD) mentioned in Monday's news, a reader sent a note:

"Apple has sent a tech note to european resellers telling them about the RAM in the first units delivered in Europe, as described below. It seems it functions as is, but that when 3rd party RAM is added KPs (kernel panics) ensue.
I got it from a french web site (Macbidouille) who got it from a german web site( Macnews.de). Just thought you should know, since you have reported such problems (with CAS latencies) that might be related. Maybe we can have dual G5s running CAS 2 RAM !

Affected units
* 1.8GHz product serial number below CK339yyyPAZ, CK339yyyQ66, CK339yyyQ6Z, CK339yyyPB2, or CK339yyyQ68
* 1.8GHz CTO configuration product serial number below CK339yyyNVA
* 2.0GHz product serial number below CK339yyyPB0
* 2.0GHz CTO configuration product serial number below CK339yyyNVB

Units with serial number greater than CK339xxxxxx are not affected.
Units with serial number starting with YMxxxxxxxx are not affected.

The Dual G5 (USA shipment on 9/15) here has a S/N of "XB337...", so I wonder if this one is affected (i.e. is the letter prefix or just the first 3 numbers a key factor - the numbers I'd assume.) However it's working fine so far with two 3rd-party CL3 512MB PC3200 Dimms (no kernel panics to date but I don't get to use it as often as I like.) Apple has a kbase doc on locating the G5 S/N for those that want to check - remove the cover and it's on the lower area where the door mates to the case - Apple system profiler will also report it.
I wonder is this really an issue with the RAM shipped in them or the system/firmware of the early units? The boot rom version in this Dual G5 (s/n XB337...) per Apple System Profiler is: 5.0.2f2 (If anyone has later or different G5 boot rom version let me know.)
On a related note - a recent email from a G5 buyer said his Apple order listing shows "DDR440" memory instead of the usual "DDR400" listing. (Not that the memory bus is going to run at the higher speed.)
03.10.2003 | 01:18
Dakle, moja paranoja da će prvi modeli imati neki "issue" nije bila bez temelja...
OK, ovo nije strašno, ali mislim da ću ipak sačekati Revision B.
03.10.2003 | 10:39
Ja mislim da je ipak "samo" pitanje dodavanja memorije sa identicnim tehnickim specifikacijama.
03.10.2003 | 14:33
Hmm... ipak ovdje se priča o "affected units", dakle očigledno može i bez toga.
03.10.2003 | 14:57
Što se mene tiče (PRE)zadovoljan sam G5 jedino bi bilo dobro da su one priključke na prednjoj strani malo centrirali puno bi bolje izgledao i eventualno mali logo na prednjoj strani. Čim skupim koju kunu kupujem G5 na 2.0 Ghz
03.10.2003 | 15:47
Hmm... ipak ovdje se pric?affected units", dakle oc?no moz?ez toga.

Vjerojatno oni "units" koji nisu "affected" samo imaju vecu toleranciju na brzinu memorije. I dalje stojim kod tvrdnje da ako se kupi memorija identicnih specsa kao originalna, ni "affected units" nece imati problema.
03.10.2003 | 22:40
Onaj isti G5 koji ima problema s ripanjem problematicnih cd-a (drugi thread u forumu), danas je pokazao koliko je musicav Stavili mi dva Kingmax keksa, po 512MB (uz originalnih 256MB), i stroj nije uopce vidio memoriju....Apple system profiler je javio da se u jednom od dva slota nalazi DDR memorija, velicina (empty), a za drugi slot nije nista javio.
05.10.2003 | 12:19
A ja jucer u 1.8 ubacio, uz originalnih 512 MB, jos 2x256 MB Viking DDR333 i stvar je radila bez problema pod punim opterecenjem (SETI, renderiranje i sl)!
06.10.2003 | 17:34
Priča se da je PowerPC G5 jedan od najsporijih procesora a ne najbržih. Ipak poznavajući PC gurue i njihove krasne testove koji nemaju veze sa zdravim mozgom neznam. Ipak bilo kako bilo Mac mi nikad nije bio drag zbog brzine nego zbog toga što je najbolji comp. bio spor ili ne. Zanima me što mislite o tome.
06.10.2003 | 18:17
Ja mislim da su procesori dovoljno brzi za sve vec godinama uz dva izuzetka: intenzivna racunanja i najnovije 3d igre. Kako niti jedno od toga ne upraznjavam na poslu i kod kuce, i dalje veselo truckam na 450 MHz G4 koji mi je sasvim dovoljno brz. Upgradetai cu na 1 GHz kada jos malo padne cijena, cisto reda radi
Takodjer vecina vlasnika kada procjenjuje brzinu ne usporedjuje G5 za PCjem nego sa starijim Macintoshima, a to nema sumnje da je G5 brzi. Ja PC jednostavno ne vidim kao alternativu.
06.10.2003 | 21:08
I u ovom G5 je proradio Kingmax... kad je memorija bila ponovo ustekana, proradila. Marin, i ti vrtis SETI? Svaka cast
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 1 sat, 31 minuta
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)
  • Air: ...možda bi se razvili skriveni talenti za poeziju :)
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis... brzo bi se reducirao broj vojnih stratega, predsjednika, trenera... :)
  • smayoo: @Air: :D
  • imjasminh: u biti cmd r xD
  • imjasminh: updatane slike mobitela u oglasniku - cmd f5 ako vidite stare slike...
  • imjasminh: Apple iPhone 14, 128GB, Midnight Blue - 89% - Spuštam na 450 EUR - [link]
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis uvelo bi porez na političke teme, 1c za čitanje, 2c za pisanje po postu.
  • Gjuroo: "Smayoo: 25x je vrlo optimistična procjena :)
  • Bertone: Otvorena tema "Zero-day" pa se slobodno možete maknuti od politike i rata
  • Bertone: Ma znam, ali tko će to čitati :(
  • smayoo: Svatko je slobodan otvoriti kakvu god želi temu koja ne krši opća pravila. Zar je uredništvo krivo što vi, članovi, pokazujete 25 puta veći interes za političke teme, nego za stručne? :)
  • Bertone: ... no u pravu si, lakše je mlatiti o politici nego o stručnim hardversko-softverskim temama :)
  • Bertone: Kad si stavio video, malo sam bacio oko na forum no nisam našao zasebnu temu o sigurnosti u koju bi se mogle staviti vijesti ili linkovi na iste no tražiti ću još malo

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.22 Seconds

Provided by iJoomla SEO