Crko MBP po drugi put...?! :(
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Crko MBP po drugi put...?! :(


05.01.2011 | 00:13
Dakle radi se o MBP iz one serije koja je imala problema sa grafickim karticama pa su se mijenjale maticne bez obzira sto je istekla garancija. Meni je to napravljeno na stroju prije godinu dana i izgleda da se opet dogodilo. Naime kad ga upalim cuje se akord i HDD ali nema slike, crno
Sta mi je raditi, dali cu opet dobit zamjenu ili moram platit? Gdje da se obratim u Splitu?

Hvala na savjetima, upomoc!
05.01.2011 | 01:40
S obzirom da sam dosta proucio prirodu tog kvara i na PC laptopima, moje je shvacanje da zamjena ploce nikako nije bilo trajno rjesenje jer uzrok tg problema nije nikad bio otklonjen na toj seriji. Jednostavno bi odredjeni postotak otkazao, a vjerojatnost je da je moguce da se nekome to dogodi i dva puta. Trazi da ti se opet mijenja.
05.01.2011 | 04:45
Majku mu!? Opet isto sranje???
Sad i ja strepim. Stainu, ajde plizz javi sta su ti rekli u servisu. Koliko se sjecam...maticna ploca se samo jednom besplatno mijenja. Ali, svakako javi.
Neki dan mi je pregorio adapter. Sad jos samo da OPET rikne maticna. Najgore je sto cu mozda za koju godinu opet kupiti prenosno djubre sa bijelom jabukom na sebi. Ludost ili glupost?

...a nije lepo Jakovljevicu da budem lud, a da to ne znam!

05.01.2011 | 07:31
Ja isto imam MacBook iz te rizične serije ali evo za sada da kucnem o drvo sve je ok.
05.01.2011 | 09:13
Malo sam jutros pronjuskao po netu i kako je poznato apple je "produzio jamstvo" za taj problem i besplatno mijenjao maticne ploce ako bi u servisu dobili autorizaciju da se radi o modelu iz te problematicne serije. Naravno ugrađivale su se iste maticne ploce s istom grafickom karticom, koje opet mogu i ne moraju imati isti problem. Nazalost ja izgleda nisam bio te srece da dobijem ok komad tako da cu ovaj put izgleda cijelu pricu morat platit i opet se nadat da necu dobit komad s greskom!

S obzirom da po novom zivim u ST, postoji li servis tu ili moram nosit u Zagreb?
Koliko bi me ta investicija mogla kostat?
05.01.2011 | 10:25
U Splitu to nemaš kamo odnijeti, ali možeš to poslati brzom dostavom u Zagreb (nadam se da si sačuvao ambalažu). Ovdje su navedeni svi Apple Authorized servisni centri:
http://www.apcom.hr/servis.html
05.01.2011 | 11:20
Update:
upravo sam razgovarao sa servisom u zagrebu, pokusat ce se ponovo ici na besplatnu zamjenu, a ako to ne prođe ne gine mi nova maticna cca 4-5tkn. Navodno je to veliki problem ne samo kod mac-ova vec i na PC-ju. Jedino sto je za razliku od ostalih apple produzio jamstvo za taj problem. Radi se o tome, kako mi je covjek objasnio, da se kontakti graficke na maticnoj previse zagriju i kontakt popusti. Oni koji svoje laptope ne "prze" previse ne bi trebali imati taj problem jer ne dolazi do prevelikog zagrijavanja, ja sam ga jako silovao
Kaze da postoji jako puno "servisa" u svijetu koji to popravljaju vise ili manje uspjesno, a cijena slanja u London na servis koji ima uspjesnost cca 99% bi bila oko 1000kn. Radi se o reballingu, odnosno kako sam ja shvatio o ponovnom "lemljenju" chipa na maticnu.
Idem u ZG u ponedjeljak pa cu javit kako je proslo.

Definitivno moram kupit Mac Pro
05.01.2011 | 12:16
Ja sam to sebi sam popravio. U Londonu sam i nemogu bez laptopa niti 1 dan tako da servis nije dolazio u obzir. Reballing je idealan popravak, ali ima i brza metoda.

Tekuci flux i heat gun sa 350stupnjeva Prosuti tekuci flux izmedju cipa graficke i maticne da "loptice" upiju. zagrijavati lagano sa het gunom nekih 10tak min. Flux obnovi lemove i ocvrsne ih.

Od kad sam to napravio primjetio sam da mi se manje grije grficka + instalirao sam SMC fan control i sada uvijek drzim ventiltore malo brze. nadam se da ce to produziti vijek.

Na iglama sam stalno. Nemam novaca sad za novi laptop.
07.01.2011 | 09:14
Hvala na detaljnom opisu, ali ja nisam jedan od onih koji bi se usudili otvorit laptop, a pogotovu ne prckat po njemu (nisam siguran da bi uopce znao pronaci graficki chip)
07.01.2011 | 09:19
Dakle crkla je opet grafika.

Na tom stroju imam nekih ne backupiranih podataka pa trebam savijet kako do njih.
Jel' ga mogu spojit na drugi mac pa dignit u target modu i pokupit sve sta trebam s njega?
Na koji nacin mogu "izvuci" postavke za mail i sve mailove ako ga dignem u target modu?
Jeli bi bilo moguce, recimo izvadit HDD pa ga stavit u kuciste i pokrenut drugi stroj s tog diska, pa bi onda znao napravit export svega sta mi treba? Koje bi to kuciste trebalo biti?

Hvala
07.01.2011 | 10:26
Ne znam kako se kvar manifestira, ali najvjerojatnije stroj ne možeš dići u target modeu. Disk izvaditi i staviti u vanjsku ladicu (ili SATA na USB adapter) sigurno možeš.

Mailovi i sve vezano uz njih su ti u ~/Library/Mail (ako koristiš Mail.app). Taj direktorij jednostavno prekopiraj cijeli sa svim poddirektorijima i kasnije ga opet na isti način vrati na stroj gdje misliš nastaviti raditi. Pri tom se gube mailovi i podešenja koji eventualno postoje na novom stroju prije nego što to napraviš, ali sa starog stroja ne gubiš ništa.

Disk unutra ti je vjerojatno SATA, dakle treba ti vanjsko kućište za SATA disk (na USB ili FW, svejedno je). Ili SATA / USB adapter. Evo, baci pogled ovamo.
07.01.2011 | 12:10
Kvar se manifestira tako da sve radi samo nema slike. Znaci mogao bi ga dignuti u target mode.
07.01.2011 | 12:30
Tim bolje. To je sigurno jednostavnije nego petljanje s vanjskim ladicama.
07.01.2011 | 13:23
@baba, da nije ovo Stanley Kubrick rezirao?
2010. odiseja u svemiru? Glumci su isti, samo umjesto kosti imaju laptop. LOL
07.01.2011 | 14:05
@Defou Tocno tako, stroj se upali, cuje se akord i HDD, samo nema slike.
Pokusat cu target mode pa cu vidit....

@Smajo koristim Mail app pa cu pokusati kopirat tu mapu. taj libary se nalazi pod korisnickim accountom?
07.01.2011 | 14:44
Da. Kako sam napisao. Naime, ona vijugava crtica (tzv. tilda) znači "tvoj home direktorij", odnosno /Users/(imekorisnika)
07.01.2011 | 14:49
@smajo thx, jos jedno pitanje, jeli mogu onda iskopirat cijelu "svoju mapu" i zamjenit njom onu na svom novom stroju kad dodje?
07.01.2011 | 16:27
Stain? Nisam shvatio. Sta je na kraju sa garancijom? Dal' ces morati platiti ili ces dobiti za besplatno? 4, 5 tisuca kuna bas i nije malo. Kanta moze opet riknuti za godinu dana. Vishe se isplati ...za istu lovu...kupiti neki HP i staviti leoparda na njega.
Mozes li mi reci, koliko ti je dugo radila nova graficka? Godinu, dvije?

Zabac. Bojim se da si u pravu.
07.01.2011 | 17:05
@baba još ne znam sto ce biti s garancijom, javim cim budem imao info. I prva i druga graficka su radile cca 1.5 godinu, radile bi i puno duze, mozda zauvijek da se ja nisam prema laptopu odnosio kao prema Pro stroju, znaci svakodnevno do krajnjih mogucnosti.

Postoji mogucnost reballinga graficke koji bi me kostao oko 1000kn, tako da ako ne dobijem ponovo besplatno onda je to opcija. HP sam imao i vise ne bi, hvala
Naravno da ce opet postojat mogucnost da rikne, al ako ga spasim onda ide u mirovinu i glumit ce iPad, a ja sam narucio Mac Pro
07.01.2011 | 17:23
Jebga. I ja koristim MBP kao radni stroj. Ne za sminkanje. Grije se procesor i radi. Pa zar da igram tetris na tako skupoj masini? MBP kao Mac Pro su masine zamisljene za rad i kao takve bi trebale biti pouzdane. Znam ljude koji isto tako guraju laptope do krajnjih granica, stariji modeli. I jos uvijek rade. To sto ju trosis..kako ti kazes do krajnjih granica...nista ne znaci. Zajebali su cijelu seriju i tu nema opravdanja.

AMEN!
07.01.2011 | 18:15
Navodno od tog problema pate i ostali (dell, hp...) ali za razliku od jabuke oni nisu mjenjali nikome nista besplatno niti su produžili jamstvo za takve slucajeve, kažem navodno jer su mi tako rekli a ja nemam čvrsti dokaz za to Ne radi se o tome da je crkla grafička, vec je problem u spoju graficke sa matičnom plocom...
MacBook Pro koliko god on Pro bio nije za "teški rad" ipak je to mali tanki laptopić Ili je samo meni draže tako misliti...
07.01.2011 | 18:57
Taj laptopic kosta 4 puta vishe od ostalih.
07.01.2011 | 19:27
Identican problem imaju PlayStation3 i Xbox 360. Problem je u lemu koji se koristi i koji ne sadrzi olovo (ekologija). Lem koji sadrzi olovo je bolji i cvrsci od bezolovnog. Ako ti kod reballinga naprave sa lemom koji ima olovo mislim da nebi trebalo biti problema vise.
07.01.2011 | 19:47
Da. Jebo ekologiju, samo nek je nama dobro, a naši unuci nek crknu od zatrovane vode i hrane.
07.01.2011 | 20:10
Ma tu je vjerovatno i los inzinjering kumovao. Preveliko zagrijavanje. Da je do lema samo onda bi svim laptopima se to desavalo ...
07.01.2011 | 20:53
To s ekologijom je meni na klimavim nogama. Odjednom smo silno poceli brinuti o tome, a oni (to su oni koji imaju puno novaca) su poceli nama (koji imamo malo novaca) govoriti kako je od krucijalne vaznosti da se ocuva priroda i bas imaju sve potrebno za ocuvanje po vrlo prihvatljivoj cijeni, a moze i na kredit od 1000 godina. Sranje. To je po meni prirodni proces koji se bude desil. Zemja se bu resetirala i onda ispocetka. To nama ne pase, ali nebumo izbjegli. Naravno, ako se moze i zaraditi na propasti to bolje.
Isto kao sto se mozete kladiti na sudnji dan (ako pogodte tosno kad bude smak svijeta dobijete ogromne novce). A kaj bu dobitnik s tom lovom?
Nama kvaliteta zivota pada na ustrp ekologije. Crkli bumo od zdrave hrane jer bumo podhranjeni (smayoo i ja bumo dulje potegli od onih zgoljavih manekena).
I koliko znam olovne pare su stetne, a ne olovo (inace jako slabo isparava, gotovo nikako). Ljudi maju olovne cijevi po 50 godina i nisu krepali.
Živio špek i luk (kad je do čvaraka teško doći) LOL
07.01.2011 | 21:17
Zabac, tvoj govor mi natjerao suze radosnice. Bar mi na Balkanu imamo olova na bacanje. Tu se stalno puca! Sad bi mazno zdjelu puno cvaraka i jednu glavicu luka.
07.01.2011 | 21:36
Iako jest duhovito, još je više kratkovidno. Ekologija se uopće ne bavi štetnošću olovnih para po zdravlje čovjeka (gdje je šteta neposredna i očituje se neminovno te skraćuje život izloženog pojedinca za barem dvostruko).

Neodgovornost korištenja teških metala (olova, žive, volframa, mangana, nikla, kroma...) tamo gdje oni nisu potrebni uvelike povećava akumulaciju tih istih teških metala u vodi. Kako? Jednostavno. Teški metali su kemijski inertni. Ne oksidiraju, ne vežu se ni u kakve soli, itd. Ostaju u svom elementarnom obliku. U prirodi se oni u svom elementarnom obliku nalaze u tragovima (koncentracija manja od 1:1.000.000) a djelovanjem čovjeka (najprije rudarenjem, onda industrijskom preradom, onda nekontroliranim odlaganjem otpada) ova se koncentracija poveća od 1.000 do 20.000 puta. Što se događa? Proizvod (svaki) prije ili kasnije završi kao otpad. Otpad, ako nije razvrstan i recikliran, završi na hrpi sa svim drugim mogućim smećem. Po toj hrpi mjesecima, godinama, desetljećima pada kiša. Ta voda na različite tvari različito djeluje, a teške metale ispire i odnosi, zrno po zrno, molekulu po molekulu, u potoke, rijeke, jezera i mora. Tamo se skupljaju na dnu, odakle ih apsorbiraju vodene biljke, odakle završe u ribama kojima se talože najprije u kostima, a onda i u mesu. Te ribe pojedu ljudi, a njihove kosti nakon obrade u kafilerijama pojedu svinje, pilići i ostala živina koju opet pojedu ljudi. Da vegetarijanci ne bi mislili da će oni bolje proći, i polja se navodnjavaju iz rijeka i jezera, tako da se teški metali talože, mahom u plodovima povrtnih kultura, ali i u korjenju. Najviše u mrkvi, peršunu, celeru, rajčici, paprici, tikvicama, patlidžanima, lubenicama... To je spor, ali neumoljiv proces. Mi smo kao djeca vjerojatno imali sreću da dobar dio djetinjstva proživimo u vremenu u kojem naš neposredan zavičaj još nije bio bitno zatrovan pa zato vjerojatno sad i ne uočavamo neke masovne posljedice. Naša djeca nisu te sreće. Tako da ćemo vjerojatno u našoj starosti na našoj vlastitoj djeci imati prilike vidjeti posljedice desetljećima dugog taloženja teških metala u ljudskoj jetri i kostima.

U načelu se slažem s tim da bogati zapad sad prodaje pamet i maglu pod mašnom ekologije onima koji su orali na volove dok je zapad trovao planetu nesmiljeno. Ali to nas ne lišava sudbinske odgovornosti za ovaj tu, naš, neposredan okoliš.

Sorry na OT. Na ovakve sam teme uvijek (pre)osjetljiv.
08.01.2011 | 00:06
A zato vise nema cvaraka!? Smrc.
08.01.2011 | 01:08
Stain je napisao:
Dakle crkla je opet grafika.

Na tom stroju imam nekih ne backupiranih podataka pa trebam savijet kako do njih.


pikni time machine backup. inače možeš s drugim macom pristupiti preko screen share-a ako si uključio tu opciju na svom mbp-u.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1
  • 2

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 1 sat, 18 minuta
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)
  • Air: ...možda bi se razvili skriveni talenti za poeziju :)
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis... brzo bi se reducirao broj vojnih stratega, predsjednika, trenera... :)
  • smayoo: @Air: :D
  • imjasminh: u biti cmd r xD
  • imjasminh: updatane slike mobitela u oglasniku - cmd f5 ako vidite stare slike...
  • imjasminh: Apple iPhone 14, 128GB, Midnight Blue - 89% - Spuštam na 450 EUR - [link]
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis uvelo bi porez na političke teme, 1c za čitanje, 2c za pisanje po postu.
  • Gjuroo: "Smayoo: 25x je vrlo optimistična procjena :)
  • Bertone: Otvorena tema "Zero-day" pa se slobodno možete maknuti od politike i rata
  • Bertone: Ma znam, ali tko će to čitati :(
  • smayoo: Svatko je slobodan otvoriti kakvu god želi temu koja ne krši opća pravila. Zar je uredništvo krivo što vi, članovi, pokazujete 25 puta veći interes za političke teme, nego za stručne? :)
  • Bertone: ... no u pravu si, lakše je mlatiti o politici nego o stručnim hardversko-softverskim temama :)
  • Bertone: Kad si stavio video, malo sam bacio oko na forum no nisam našao zasebnu temu o sigurnosti u koju bi se mogle staviti vijesti ili linkovi na iste no tražiti ću još malo

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.36 Seconds

Provided by iJoomla SEO